PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çalıntı Telefon Hakkında

kadireren
12-06-2015, 09:57
Geçen sene ocak ayında 2.el Note2 telefon almıştım bu sene başı telefonu sattım ve başka bi 2.el cihaz aldım
Buraya kadar herşey normal bugün eve gelen bi yazı ile ablamı emniyete çağırmışlar hat benim aldığımda yaşımdan dolayı ablamın üstüne olduğundan ona telefonu kullanıp kullanmadığı nerden nasıl alındığı şuan ne olduğu va sormuşlar oda bildiği kadar kardeşimin 2.el alıp kullanıp daha sonra sattığını söylemiş
Cihaza takılan kullanılan son hat benimki gözüküyo benden sonrasını henüz bulamadılar sanırım
Sorularıma gelirsek cihazı son kişide kullanırken bulduklarında elinden alcaklar mı?
Son sahibi verdiği parayla cihazın gittiğiylemi kalcak
Ben aldığım fiyata sattım ortada bi kullanıcıyım nakit konusunda ödeme çıkartırlar mı bana
Benim aldığım kişinin adı ve numarası vardı sildim ama bulurum bunlar bi işe yararmı?
Ayrıca ben alırken imeil sorgulatmıştım yurtiçi cihazmı diye orda telefonda sorun gözükmüyodu imeil yurtiçi telefon sorusuz gözüküyodu

Daha önce hiç tecrübem olmadı biraz araştırdım ama forumda konu göremedim aynı konudan varsa kusura bakmayın birazda şimdi başıma iş açılır mı stresi var onun şçin konu açtım

onursumer
12-06-2015, 10:04
sizden sonra imei klonlanmış olabilir haliyle senin hattından başka gozukmemişte olabilir

sen satın aldığın kişiyi bulabilirsen iş senden çıkar diye düşünüyorum , fakat en son kimde ise telefonu elinden alıyorlar :)

yıllar once telefonum çalındığından savcılığa vermiştim 2 ay sonra telefonumu karakoldan teslim aldım , içinde resim vs vardı büyük ihtimalle satılmıştı yani

muratburunce
12-06-2015, 10:07
siz sorgulama yaptığınızda belki savcılık işleme almamış olabilir ondan dolayı çalıntı olup olmadığı ortaya çıkmamıştır. bu süreç biraz yavaş ilerliyor ne yazıkkı benimde çalınan telefounum 8ay sonra bulunmuştu... eğer sen aldığın kişiyi bulursan çok işe yarar yoksa sana kalabilir ihale senin sattığın kişi direk senden aldığını beyan edecek çünkü...

kadireren
12-06-2015, 10:15
Sattığım kişiyi bulurum sorun yok aldığım kişininde adını biliyorum numarasını silmiştim satınca ama bulurum büyük ihtimalle
Sorun sattığım kişiyi bulup telefon çalıntı çıktı haberin olsun telefonu alırlar elinden diyemem ki zaten o kişiye ulaştıklarında o beni bulcaktır
Sattığım kişi efendi biriydi az çok tanırım memeleketten imeil attırcağını sanmam

onursumer
12-06-2015, 10:23
sattığın kişi değil aldığın bulman onemli :)

muratburunce
12-06-2015, 10:24
çalıntıysa sattığın kişinin elinden alacaklar ve nerden aldın nası aldın diye soruşturma yapacaklar ondan sonra seni bulacaklar sana soracaklar karakola ifadeye çağıracaklar sendende nasıl aldığını nerden aldığını soracaklar sende aldığın kişinin bilgilerini vereceksin bu böyle kimin çaldığını bulana kadar gider en sonunda kimin çalıdğını bulurlar yada en son ihale kimde kalırsa fatura ona kesilir :)

muratburunce
12-06-2015, 10:26
sattığın kişi değil aldığın bulman onemli :)

aynen aldığın önemli olan sattığın kişi ztn sana yönlendirecek polisi sana kalmaması için ihalenin aldığın kişiyi bulman önemli olan eğer bulamassan yada ispatlayamassan sende kalır ihale

kadireren
12-06-2015, 10:41
Yedek rehberimden aldığım kişinin numarasını buldum zaten ortak tanıdığımda var aldığım kişiyle ben ondan aldığımı söylrim elden ödedim başka kanıtlayabilceğim bişey yok kendimi kurtarıyorumda benim sattığım kişi satmamış kullanıyoda onunla biraz uğraşırım para vs

muratburunce
12-06-2015, 10:47
aldığın kişi inkar fln edecek bir tip değilse sen uraşmassın fazla eğer o inkar ederse benden almadı fln diye o zmn sıkıntı...

kadireren
12-06-2015, 10:59
Ortak tanıdığımız iyi biridir ilk nunarayı ona sordum durumu anlattım sen sıkıntı yaşamazsın sorun etme dedi inkar durumunda benden yana olup ondan aldığımı söyleyecektir alırken yanımdaydı imeli onun telefonu ile kontrol ettik
Ben çalmakla suçlanmak değilde sattığım kişiyle uğraşmak istemiyorum aslında elinden alıncak olması ikimizide sıkıntıya sokar

KÖROĞLU
12-06-2015, 11:01
Kardeşim cep telefonu alım satımı yapıyor. Bu tür davalara 3 - 4 defa çıktı. Aldığı cihazlar 2. el sonuçta.

Genelde şöyle sonuçlanıyor, hakim savunmayı dinliyor ve beraat veriyor. Herhangi bir ceza almıyorsun.

Senden önce takılan sim kartların kayıtları vardır mutlaka onları da çağırmışlardır.

Savunma olarak "ben cihazı 2. el olarak x kişiden aldım şu kadar süre kullandım, sonra da sattım derseniz hiçbir sorun yaşamazsınız.

Hakim kimin ne olduğunu ayırıyor zaten. Takipsizlik kararı çıkar en fazla.

Son kullanıcı bulunuyor ise telefonu alırlar, siz de aranızda halledersiniz.

kadireren
12-06-2015, 11:26
Hepinize çok teşekkür ederim şimdilik birazda olsa rahatladım başıma kalmayacağı için artık sattığım kişiylede konuşup halledecez gerçi bana ulaşırmı ulaşmazmı bilmiyorum sonuçta benimde pek yapabilceğim bişey yok
Aklımdayken bu mahkeme vs durumu sicilde felan sorun yaratmaz demi

muratburunce
12-06-2015, 11:26
sattığın kişiye parasını hemen ödemiyorusun onu soruyorsan eğer sıkıntı olarak çıkan sonuca göre suçlu bulununan kişi en son telefon kimdeyse onun mağduruyeti giderilmesi kararı verilebilir.

kadireren
14-06-2015, 16:30
Zaten ben öğrenciyim ödeyemem ama onun maduriyetini giderme olayı iyiymiş umarım o şekilde çözülür sonuçta bende de kalabilirdi kimsenin madur olmasını istemem
Sicil durumuna etkisini sormuştum mahkemeyeıkıp ifade veren kişinin sicilde bi sorun okur mu