PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kariyer için bişi sorcam da bi fikir yürütelim ?

bilalMW
14-06-2015, 00:12
24 yaşında olan birisi için aöf işletme mezunu 2 yıllık otomotiv satış-servis danışmanlığı yapıyor diyelim. İlerisi için hangisi daha mantıklıdır ?

Yüksek lisans yapmak mı bilişim teknolojileri,endüstri müh. mba v.s gibi mi. Elemanın kafasında ki sektör IT,Makine,Otomotiv v.s

yoksa bunlarla ifla olunmaz bilgisayar müh. kasmak mı? okumak mı ?

24 de başlasa hiç kalmadan 28 de mezun olsa staj jr. statüde başlama gibi durumları yaştan ötürü sıkıntı yaratır mı ? ya da geç mi kalınmış olur. kafamda deli sorular bu ara şarap gibi yıllanmış kaderin feleğini yemiş abilerim dökülün gözünüzü sevim. :)

bilalMW
14-06-2015, 00:15
NOT: linkedin'de millet ne yapmış ne etmiş diye de baktım hepten kafa bil milyon oldu. :D

mert_can 41
14-06-2015, 00:36
Ben olsam yüksek lisans kasardım hali hazırda bir tecübeniz var yüksek lisansla birlikte önünüz çok açılacaktır ki diye bölümleri okuduktan sonra birde o dal üzerinde iş tecübesi falan derken bir şeyleri oturtana kadar 30 biraz geçiceksiniz ki makine müh ler falan binlerce mezun veren bölümler bana göre iş konusunda sıkıntı çıkartabilir :)

Grimlord
14-06-2015, 00:46
yüksek lisans mezun olduğun bölümle alakalı olmadıgı sürece sıkıntı yaşarsın diye düşünüyorum.
maalesef her iş veren "oo yüksek lisans yapmış,alırım bir dal" diyip işe almıyor.
gözün kesiyorsa bir bölüm daha oku derim,ancak yaş ilerlemiş oluyor tabi.
bende konuyu takipteyim,mezun olmama az kaldı ve durumum inan senden daha vahim.(edebiyat mezunu olucam ben de,napsam diye düşünüyorum)

Berat
14-06-2015, 00:53
Kesinlikle mühendislik diyorum,örgün öğretim iktisat okuyan bir insan evladı olarak.

yesil
14-06-2015, 01:24
Bu yaştan sonra okumak bence mantıklı değil. Üniversiteler işe yaramaz ve çok fazla sayıda olduğu için işverenler diplomadan çok kişisel beceriye bakıyor. Üniversite okumamasına rağmen 8 milyar maaş alan yazılımcı bir tanıdığım var mesela. 4 yıl üniversitede vakit kaybetmektense istenilen bir alanda 4 yıl kişisel özveriyle çabalayıp biryerlere gelmek çok daha mantıklı.

Network
14-06-2015, 02:18
Önerim kpss ile mevcut diplomayı işletip devlete girmek, devlete kapağı atmak anlamında değil, minimum eforla elde var olanı değerlendirmek sonra ne istenirse yayıla yayıla okunur.

yok illa yeni bir lisans çalışması isteniyorsa gerçekten gönül vermiş olmak önemli, 28-30'da diploma gelsin mesele değil her türlü iş bulunur ama oraya gelene kadarki süreç ağır gelebilir mevzu bu,
hem iş hem okul gerçekten zor, çeken bilir, akşam işten gelip birde derslere katılmak, akademik mevzulara yoğunlaşmak kolay değil, ilk bir rüzgarla başlarsınız 1-2 yıl geçer, iyice gömülürsünüz içine sonra ne emeklerinize kıyıp bırakabilirsiniz ne kolay kolay devamı gelir.

insanız bir hayatımız var, kafa dinleme zamanı, aile, eş/sevgili, çoluk çocuk arkadaş gezme tozma, emin olun iş+okul olduktan sonra bunların hepsini yönetmek oldukça zorlaşıyor,
hele birde tek yaşıyorsanız daha da büyük sıkıntı...

bunları yazarken, laf arasında, yıllardır hem çalıştığımı hem de naçizane mühendislikte doktora çalışmaları ile uğraştığımı belirtmek isterim...

Uur
14-06-2015, 02:34
Yaşında hiç birşey yok bence mühendislik okuyabilirsin.

Sana birkaç tavsiye bilg. müh. ile ilgili olarak : 5 Yıldır yazılımla uğraşıyorum yazılım mühendisiyim. Yaşım profilde mevcut. Bu işe başladığımda 2. sınıftaydım ve severek yapmaya başladım. Bilgisayara gerçekten ilgin varsa ve kasarsan müh. fakültesinden 4 yılda mezun olursun okul uzadıkca kariyer hedefinde uzayacaktır. Bölüm ve okuduğun okula göre de değişir uzaması ama ben bitiremedim 4 yılda :)
Yaş sınırı ile ilgili bazı şirketler takık buna bazıları hiç iplemiyor. Ama IT sektöründe iş uzmanlaşmakta. Yaşın kaç olursa olsun ortada adam akıllı projelerin varsa o derece değerlisin. Makina için bişi diyemiyeceğim onu okuyan bir arkadaş yazarsa daha iyi olur.

Kendi işin içerisinde eğer ben şunları şunları da öğreneyim bu işte uzman olur çıkarım emsalleri var diyorsan yola devam. Ama bu işin ucu yok ve bir cacık olmayacak durumundaysan zararın neresinden dönersen kardır.

Demem o ki artılarını ve eksilerini boş bir kağıda böl ikiye yaz. Hangisi daha fazla ? Şuan sana en büyük tavsiyem sevdiğin işi yap ve onun üzerine oku. O mu şumu diye düşündükçe çıkamayacaksın işin içinden.Müh. olayım ha diyince iş bulurum diyede düşünme öyle bir olayda yok.

İlgi alanların ve üzerine yoğunlaşmak istediğin şeyler var ise onları yazarsan daha da yardımcı olacaktır herkes bi fikir oluşturmanda.

fthoskay
14-06-2015, 03:10
Benim tavsiyem mühendislik okuman yönünde olur. Artık tecrübe, bilgi, becerinin yanında istediğin konumda olmak için onu belgelemelisin.

Ozan.E
14-06-2015, 07:24
İlgi alanların ve üzerine yoğunlaşmak istediğin şeyler var ise onları yazarsan daha da yardımcı olacaktır herkes bi fikir oluşturmanda.

Bu söze tamamen katılıyorum. Bu iş kendini tanımak, neyi yapıp yapmayacağına karar vermek bence. Cuma itibariyle endüstri mühendisiyim ama teklif edilen koşullarda çalışır mıyım, orası muamma.
Bana ilham veren konuşmalardan birini burada paylaşmak isterim. Umarım yol gösterici olur.

https://www.youtube.com/watch?v=KttW1HA6lQo

İzzet Göçmen
14-06-2015, 07:37
Hersey nasip kısmet işi ne kadar cok bölüm okursan o kadar iyi olursun diye bisey yok sonucta kendi fikriniz nasıl yatıyorsa öyle yapın derim

drago
14-06-2015, 10:28
okumanın yaşı olmaz, geç olur diye düşünme, ben de daha yeni mezun oldum sayılır, hatta diplomam okulda duruyor.

Ben mühendis olmaya buna 18 yaşında toy iken çevre etkisiyle karar verdim de sen 23 yaşındasın en azından ne istediğini çok daha iyi bilebilirsin.

Memnun muyum, değilim özel sektörün uygun gördüğü ücretten ve çalışma şartlarından. En basitinden maaşın arttıkça sana yıkılan iş de artıyor. Uykundan uyandırılıyorsun söve söve gidiyorsun... falan da falan işte...

Daha rahat çalışan mühendisler vardır elbet ama ben uzak dur derim. İnsan kaynakları üzerine falan yüksek yap, zaten idari bilimler mezunusun. en rahat en goygoy departman onlar. Verimlilik etkinlikleri düzenlersiniz, yeni kahve mankinesi mi alsak falan diye konuşursunuz :D ya da sabah 8 akşam 5 memur ol, kpss ye hazırlan.

Memlekette mühendis bolluğundan geçilmiyor, zaten başlangıç maaşları 1000*1500 arası geziyor. Danışmanlığı ararsın öyle diyim.

bilalMW
14-06-2015, 10:32
Yaşında hiç birşey yok bence mühendislik okuyabilirsin.

Sana birkaç tavsiye bilg. müh. ile ilgili olarak : 5 Yıldır yazılımla uğraşıyorum yazılım mühendisiyim. Yaşım profilde mevcut. Bu işe başladığımda 2. sınıftaydım ve severek yapmaya başladım. Bilgisayara gerçekten ilgin varsa ve kasarsan müh. fakültesinden 4 yılda mezun olursun okul uzadıkca kariyer hedefinde uzayacaktır. Bölüm ve okuduğun okula göre de değişir uzaması ama ben bitiremedim 4 yılda :)
Yaş sınırı ile ilgili bazı şirketler takık buna bazıları hiç iplemiyor. Ama IT sektöründe iş uzmanlaşmakta. Yaşın kaç olursa olsun ortada adam akıllı projelerin varsa o derece değerlisin. Makina için bişi diyemiyeceğim onu okuyan bir arkadaş yazarsa daha iyi olur.

Kendi işin içerisinde eğer ben şunları şunları da öğreneyim bu işte uzman olur çıkarım emsalleri var diyorsan yola devam. Ama bu işin ucu yok ve bir cacık olmayacak durumundaysan zararın neresinden dönersen kardır.

Demem o ki artılarını ve eksilerini boş bir kağıda böl ikiye yaz. Hangisi daha fazla ? Şuan sana en büyük tavsiyem sevdiğin işi yap ve onun üzerine oku. O mu şumu diye düşündükçe çıkamayacaksın işin içinden.Müh. olayım ha diyince iş bulurum diyede düşünme öyle bir olayda yok.

sağ olun hocam. daha çok sistem tarafında uzmanlaşmak var kafamda. sistem yönetimi,back up,sanallaıştırma,bulut çözümler,lync,exchange serv. tarafında kendimi geliştirmek ilerlemek istiyorum.

KÖROĞLU
14-06-2015, 17:28
24 yaşında olan birisi için aöf işletme mezunu 2 yıllık otomotiv satış-servis danışmanlığı yapıyor diyelim. İlerisi için hangisi daha mantıklıdır ?

Yüksek lisans yapmak mı bilişim teknolojileri,endüstri müh. mba v.s gibi mi. Elemanın kafasında ki sektör IT,Makine,Otomotiv v.s

yoksa bunlarla ifla olunmaz bilgisayar müh. kasmak mı? okumak mı ?

24 de başlasa hiç kalmadan 28 de mezun olsa staj jr. statüde başlama gibi durumları yaştan ötürü sıkıntı yaratır mı ? ya da geç mi kalınmış olur. kafamda deli sorular bu ara şarap gibi yıllanmış kaderin feleğini yemiş abilerim dökülün gözünüzü sevim. :)

Piyasa tecrübe arıyor kesinlike, firmalar genellikle bireysel yeterliliğe daha çok önem verir oldular.

Ülkemizde bir sürü üniversite açıldı ve mezun sayısı her geçen gün artıyor. Bu mezunların en büyük sorunu kişisel gelişim noktasında.

24 yaş güzel ama eğitim için az bir yaş değil. Yeni bir üni okusan 28 de mezunsun. Askere gittin 5.5 ay kalanı da iş arama vs derken geçti. Yaş oldu 29

29 yaşından sonra piyasada saçma sapan çömez muamelesi görmek insana zor gelir.

Bunu 24 yaşında yapsalar bir noktaya kadar tolare edersin ama ilerleyen yaşta akranların belli pozisyonlara gelmişken eş/çocuk sahibi olmuşken yeni bir başlangıç zor olacak.

O yüzden ben olsam yüksek lisans yapmadan önce dil öğrenmek için yurt dışında dil okuluna giderdim. Dil çok önemli.

Bölümünde işletme, gelişmeye açık bir bölüm bir çok dal'a ayrılmış seçip üzerine yoğunlaş derim.

Çalışırken bir eyler yapmak zor, Yük. Lis. 1 sene de h.sonları ders görerek bitirdim, sosyal hayat azalıyor yaş ilerledikçe derse ilgi azalıyor gibi durumlar var.

Ve her şey diploma değil, kişisel yeterliliğini arttırıp rakiplerin önüne geçmen lazım.

Bu dil olur yüksek lisans olur, özel bir program öğrenirsin onunla olur vs vs.

90 lı bir arkadaşım 2 yıllık özel üni lojistik mezunu Anadil türkçe be almanca yanında ingilizce de var.

Global ölçekte lojistik firmasında 3k + rakama çalışıyor.

4 Yıllık örgün öğretim mezunuyum, yük lisansım var, mali müşavirim iyi derecede kullandığım mesleki programlar var o adam kadar kazanmıyorum neredeyse.

Yukarıda yazdıklarımı yapmak 7 sene aldı gerisini sen düşün.

Bütün bunların yanında şans + doğru zamanda doğru yerde olmak ta lazım. Bu noktada vereceğin karar kalan ömrün için önemli olacak.

Forum ortamından mutlaka faydalan ama otur ne yapmak istediğine kendin karar ver.

Hakkında hayırlısı olsun şimdiden.

Rizzini
14-06-2015, 20:36
2 yıl önce bende aynı kararsızlık içindeydim. Okuduğum bölümden hiç memnun değildim, risk alıp okulu bıraktım başka bir bölüm kazandım. 27 yaşında mezun olucam ama iyi ki de o kararı alıp bırakmışım diyorum. İyice düşün taşın, sonuçta 65 yaşına kadar o mesleği yapıcan. Sevmediği bi işi 40 yıl yapmak cehennem olur insana.

bilalMW
14-06-2015, 20:51
Okuyacağım bölümden ya da sektörden bıkmamda derdim şu o yaşta staj dı sektöre girmeydi iş mülakatlarıydı o durumlar da sıkıntı yaşarmıyım işveren yaş 27 yenimi bitti okul diyip alternatif olarak görmemesi gibi durum beni düşündürüyor

Onurkk06
14-06-2015, 23:33
Okumanın yaşı yok fakat artık Üniversitesi gibi üniversite okumadıktan sonra pek bi artısıyok onun yerine yüksek yap artı şimdiki işine devam et derim

Berkan
15-06-2015, 07:44
bilal kalmadan bitirmeyi düsünme o okulu 4 degil hazırlıgı vs.sı olursa en kotu 1 sene takılsan 6 sene düşün. 30 lara varırsın

şuan 23 yaşında cogu insanın sahip olmadıgı tecrübe vs. var sende zaten herhangibir yasıtın üstündesin 28 yasında 7 senelik tecrüben olmus olucak hatta. ben olsam direk yüksege dogru yönelirim. yüksek üstüne sahip olacagın o tecrübeyle bence cok güzel işlere premium markalara yönelirsin.

kimbubye
15-06-2015, 11:20
Sizin yerinizde olsam örgün öğretim değilde, akşam yüksek lisansı tercih ederdim. Akşam yüksek lisansları zaten çalışanlar için dizayn edildiğinden dolayı hem çalışıp hem unvan kazanabilirsiniz diye düşünüyorum. İkisini bir arada yürütmek kolay değil farkındayım ama amaç bir adım öne çıkmaksa bence en iyi tercih o diye düşünüyorum.

sagi
15-06-2015, 15:33
IT sektörünü düşünüyorsa teknisyen tekniker'lik asla düşünmesin direk mühendisliğe yönelsin tavsiyemdir.

devvrim
16-06-2015, 09:09
bilgisayar mühendisliği oku, yazılımcı ya da sistemci ol. maaşlar gayet güzel ve düzenli hayat cabası. bunlar için mühendislikte şart değil ama bazı kurumsal firmalar diplomayı sorun yapıyor.

bilalMW
17-06-2015, 11:20
hacı abi sistemciler daha bu ara gözde gibi duruyor. İlerde ne olur Allah bilir. Bilge Adam'ı çok övüyorlar onu da bi araştırıyorum bu ara.