PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Max 8bin liraya kadar Ögrenciye Araç Önerisi

Backstage
15-06-2015, 22:41
Günlük 5 km Ev Okul arası kullanilacak.Öğrenciye Arac önerilerini istiyorum.Ciddi bi zaman kazancı sağlayacak eğer az yakan bişey olursada maddiyat kazancı :cool:
Tek kapı ufak tefek bisey olursa iyi olur.Sunroof olması cok iyi olur baska bi donanim beklentim yok camlari acılsın yeterli.Tercihim dizel veya Lpg li olmasi yönünde.Model takıntım yok.

Aklımdaki Araçlar:
Golf Mk1 Dizel
Bmw 315i E21
Opel Kadett
Peugeot 205 Gti veya tek kapı 106
Honda Civic Ef

Onerilerinizi bekliyorum

Mutu
15-06-2015, 22:48
17 yaşına girince a2 al, scooter al. En öğrenci işi o. Araç bırak öğrenciyi 1.400 civarı kazanan biri için dahi lüks. Yenisi de eskisi de...

hkkcn
15-06-2015, 22:51
Cific ef den yana oyum...

TolgaCtk
15-06-2015, 22:53
+9 Civic EF

ZaZy
15-06-2015, 22:53
eğer yaşn doğruysa ve arabayı kendine bakıyorsan (ZATEN KAFANA KOYDUNSA BİZİ DİNLEMEZSİN AMA) VAZGEÇ EHLİYETSİZ BU SEVDADAN)

Gko
15-06-2015, 23:01
kardeşim 5km gitçekmişsin zaten salla o araçları. motor ehliyeti al honda pcx falan bak harçlığından artanıda kenara atarsın birikince daha düzgün bi araç alırsın. bursanın o mükemmel trafiğinde dikkatli sürücüleriyle! motor nasıl olur bilmiyorum ama :)

srknkr
15-06-2015, 23:02
Lada da düşünülebilir

Kartal3urak
15-06-2015, 23:03
Bi Crx Al Bin Efendice :D

anilatasy
15-06-2015, 23:20
geçen sene taunus alıyordum vazgeçirdiler iyikide geçirmişler ehliyet olmadan gerçekten problem olur altında olunca o 5 km lik yoluda aşar sağa sola gitmek istersin. benim 7 ay 5 günüm kaldı yazılmaya e-sınav felan 10 ay sonra almış olurum.aracı o zaman alcam.ancak 8 binlira verceksen vazgeç 3.15 den 3.16 denk getirirsen 3.18 bile bulursun. gel gelelim bmw alma benim tavsiyem çünkü ömründen ömür parandan para gider bi 8 binlira daha yer. gerçekten yer heveslenilcek güzel araç ama yiyor yani emin ol :) eli yüzü düzgün bir araba al eğer uğraşamassan yoksa sanada yazık olur paranada. bu kadar diyosun sen kötü araba bakıyorsun dersen babam 30 yıldır motor ustası ve taunus hastası 4 taunus topladı ben alıp yavaş yavaş ona yaptırcam :D o yüzden eski araba toplarım toplatırım diyorsan al yoksa senide yer kendinide :D

serci
15-06-2015, 23:28
civic ef demek istiyorum ama kötüsüne denk gelirsen cok can sıkar

o bütçe ile alıcağın e21 sana işkence olur

Lada samara alabilirsin

Backstage
15-06-2015, 23:33
Üniversite hazırlık dönemimde hergün 1 saat yol kazancım olucak.Alacagım araç km de 25 kr yaksa 5.25 =1.25 tl Metro ile 2.70 kr tabiki araç masraflarida isin icine gireceginden maddi kâr düsünmüyorum.Ama hergün 1 saat kâr metro beklememek o kalabalıga karısmamak ve trafiğe neredeyse hic girmeden 10 dk da gitmemi sağlayacagı ve kenardada param oldugu icin araba almayı tercih ediyorum .

Chn53
15-06-2015, 23:41
uno bak bence

Backstage
15-06-2015, 23:52
Sıradan aile araclarini dusunmuyorum güc olarak beklentim yok sadece dışardan baktıgımda sürmenin zevk verecegi bi arac olsun .

Emrecan-R
15-06-2015, 23:53
kardes 16 yasindasin daha nerden geliyor bu cesaret bende universiteye hazirlaniyorum kapida araba duruyor 1 kere babam olmadan alip gitmedim

furkane
15-06-2015, 23:56
Konuya acan arkadas, burada yazanların cogunlugu abin olucak yaşta bu sektörde belli bir tecrübeleri olan kişileriz. Hevesini anlıyorum ama bu aşamada en sağlıklısı motor ve inan daha keyifli. Bak şimdi araba yakar 7-8 litre , motor yakar 2-3 llitre. Alıcağın aracın zorunlu trafik sigortası yıllık 400 den asagı değil, yıllık vergiside okadar, otopark derdi var, muayenesi var, bakımı desen heleki alıcağın araç 2000 model ve altı olucak 15-20 yıllık araçta gayet güzel sorunların cıkma olasılığı oldukça fazladır. Sonra öğrenci adamsın, sınavların var öyle sanayi sanayi dolaşamassın rahat rahat araba bi sıkıntı çıkartır kapıda yatar o sana bakar sen ona ya zamanın yoktur yada paran, şimdi gelelim motorlara bi araca göre 3-4 kat daha az masrafı vardır, en önemlisi alıcagın motor 2013 ve üstü 10bini devirmemiş motorlar şu motorlara bir bak honda pcx, yamaha delight çok ufak tefek kronik sorunları olur, ne yazikki değerin parayla görüldüğü bir toplumda 8-10 bin lik bi araçla değer görmezsin ama aynı bir fiyattaki motor ile çok daha fazla değer görürsün. Sen şimdi değerlendir

Mutu
16-06-2015, 00:08
Tamam 1.500 tl daha ayır da. Çevirmeye girersen lazım olacak. Kimse senin kötülüğünü istemez burada ona emin olabilirsin. SAdece çevirmeye girersen sıkıntı değil, başına kazaya ya da başka birşeye karışıp daha büyük sıkıntılar açabilirsin. Ama tabi sen bilirsin, biz ne desek boş.

Backstage
16-06-2015, 00:13
Hepiniz haklısınız ancak en ufak motor te rubemde bilgimde yok ve öğrenecek zamanımda malesef

Onur Fatih
16-06-2015, 00:15
Hangimiz o yaslarda araba kullanmadik yeri gelince 10 yasindan beri arabanin ustundeyim demesini biliyoruz :)
Efendi bir sekilde kullanmani tavsiye ederim, biz ne desekte konuyu acan arkadas o arabayi alir ve biner. Efendiligini bozmadigin surece duzgun sekilde gider gelirsin. Trafik kontrollerine girmemeye calis baktin olmuyor sakin kacmak gibi bi eylemde bulunma yazmayacaklar olsa bile yazarlar cezayi :) su an cezasi 3000 liraya yakin olmasi lazim bence sen 5.000 lira civarina bi araba bak derim :)

Gko
16-06-2015, 00:18
Hepiniz haklısınız ancak en ufak motor te rubemde bilgimde yok ve öğrenecek zamanımda malesef
ehliyet alıp öğrenmen okul başlayana kadar yani 3 ay sürcek. tecrübede yolda kazanıcaksın gide gele. yani bu senin kararın ama mantıklı olan karar burda motor oluyo okula git gel olarak :)

Backstage
16-06-2015, 00:20
Hangimiz o yaslarda araba kullanmadik yeri gelince 10 yasindan beri arabanin ustundeyim demesini biliyoruz :)
Efendi bir sekilde kullanmani tavsiye ederim, biz ne desekte konuyu acan arkadas o arabayi alir ve biner. Efendiligini bozmadigin surece duzgun sekilde gider gelirsin. Trafik kontrollerine girmemeye calis baktin olmuyor sakin kacmak gibi bi eylemde bulunma yazmayacaklar olsa bile yazarlar cezayi :) su an cezasi 3000 liraya yakin olmasi lazim bence sen 5.000 lira civarina bi araba bak derim :)
Gittiğim heryere sosyal medya üzerinden cevirmeleri takip ederek giderim.Sürüşte tabiki bahsettiginiz gibi olmak zorunda zaten.Gittiğim yolda sabit ve cevirme veya cevrilme gibi bi durumum yok.Rahatlıgımın sebebi bu cesaret değil yani temkinli davranmam.Allah göstermesin ama öyle bi durumdada dediginiz gibi o 3000 liranin kaçarı yok :)

SmT
16-06-2015, 00:46
Mantıklı bir iş değil yaptığın,burada şunu al,böyle yap demekse sana büyük kötülük benim gözümde...

Yakalandığında 1700 TL yazarlar da bu işin görünen basit tarafı..8bin TL araba'ya verip 1700 TL ceza ödemek iyi koyar emin ol,moral falan bırakmaz :) En ufak bi kazada başın belaya girer,yaralamalı-ölümlü bir kazada hayatın kararır..
8bin Tl'ye 3-5 yıllık sorunsuz araba alamazsın, e21'ler mk1'ler bunlar zevkli ama sorun yumağı arabalar artık yaşlarından dolayı..Seni kazıklamak için e21ini bekleyen sanayi tayfasıyla tanışmak için erken bir yaş emin ol :)

Benim sana tavsiyem önce biraz bekle;o paralara çok güzel motorlar alınır 125'lik,bunların kullanımı sandığından daha basit..Hatta otomatik scooter'lar yerine racing görünümlü 125'liklere bulaşabilirsin..Deri montunu giyip,siyah kaskı taktığında da gayet cool bir havan olur,25 yaşındaki arabadan da çok daha fazla keyif verir..

Grimlord
16-06-2015, 00:50
2 sene daha bekleyiver bence,gidip birine vursan öldürsen onun vicdan azabıyla hayatın zehir olur.
ha günlük 5 km,ha 50 km. o tekerlek döndüğü zaman başına ne geleceğini bilemezsin.

Tayfun.O
16-06-2015, 00:53
8.000 bine araba alıcaksın 3.000 ceza valla iyimiş.
Elektrikli bisiklet al duble maddiyat konusunda baya rahatlatır vazgeç bu sevdadan :)

Ehliyeti olmayan birinin devamlı olarak motorlu taşıt sürmesini hiç hoş bulmuyorum arada olur ama senin düşüncen gibi her gün olmaz.

16-15 yaşında ki birinin 20-25 yaşında ki biri gibi araba sürebileceğini hiç zannetmiyorum. Yanlış anlaşılmasın biri çıksa önüne panikleyip dağa taşa vurursun olan sana olur.

anilatasy
16-06-2015, 01:31
8.000 bine araba alıcaksın 3.000 ceza valla iyimiş.
Elektrikli bisiklet al duble maddiyat konusunda baya rahatlatır vazgeç bu sevdadan :)

Ehliyeti olmayan birinin devamlı olarak motorlu taşıt sürmesini hiç hoş bulmuyorum arada olur ama senin düşüncen gibi her gün olmaz.

16-15 yaşında ki birinin 20-25 yaşında ki biri gibi araba sürebileceğini hiç zannetmiyorum. Yanlış anlaşılmasın biri çıksa önüne panikleyip dağa taşa vurursun olan sana olur.

o yaştan değilde deneyimden birazda.

kaza bela konusu tamamen bambaşka bi konu zaten araba yansın hiç önemli değil ama kesinlikle sen ve bi başkasının canı çok önemli emin ol.Allah göstermesin tabikide bu en kötü düşüncemiz. Bu arada ceza 1453 tl idi en son 2 ay önce yediğimizde :D ben ilk 11 yaşında yakalandım ve cezai ehliyetim bozuldu 15 yaşından küçük olduğum için ve ikinci yakalanmamda 7-21 gün arası hapis cezası var. sen temkinli ol seni senden çok kimse düşünemez herşeyini hesap et.
Ha birde aracı kimin üstüne alıcaksın ? sigortası yüksek primden yatmış birilerini bul cebin açısından iyi olur :)

tylan
16-06-2015, 01:46
Renault 19 vereyim istersen 95 model 1.4 rt

tylan
16-06-2015, 01:56
Edit konuyu okumamistim ehliyetsiz insana araba satmam. 2004 senesinde yakın bir arkadaşım ehliyetsiz araba kullanıp 2 kız kardeşi oldurdu çocukların ailesine o zamanin parası 130 milyar vermelerine rağmen kızların ailesi arkadaşımı döverek sakat bıraktı suan çocuğun sol bacağı 2 cm kisa

Tayfun.O
16-06-2015, 01:58
o yaştan değilde deneyimden birazda.

kaza bela konusu tamamen bambaşka bi konu zaten araba yansın hiç önemli değil ama kesinlikle sen ve bi başkasının canı çok önemli emin ol.Allah göstermesin tabikide bu en kötü düşüncemiz. Bu arada ceza 1453 tl idi en son 2 ay önce yediğimizde :D ben ilk 11 yaşında yakalandım ve cezai ehliyetim bozuldu 15 yaşından küçük olduğum için ve ikinci yakalanmamda 7-21 gün arası hapis cezası var. sen temkinli ol seni senden çok kimse düşünemez herşeyini hesap et.
Ha birde aracı kimin üstüne alıcaksın ? sigortası yüksek primden yatmış birilerini bul cebin açısından iyi olur :)

Arkadaşım yaş ilerledikçe deneyim olur :) aynı şeyleri söylüyoruz

Tayfun.O
16-06-2015, 02:00
Edit konuyu okumamistim ehliyetsiz insana araba satmam. 2004 senesinde yakın bir arkadaşım ehliyetsiz araba kullanıp 2 kız kardeşi oldurdu çocukların ailesine o zamanin parası 130 milyar vermelerine rağmen kızların ailesi arkadaşımı döverek sakat bıraktı suan çocuğun sol bacağı 2 cm kisa

Arkadaşın ölmediğine dua etsin 130k değil 130kkk o kızları geri getirmeyecek

tylan
16-06-2015, 02:10
Arkadaşın ölmediğine dua etsin 130k değil 130kkk o kızları geri getirmeyecek

Ben simdi arkadaşımı mi savundum. ? Herkez biliyor geri donmeyecek . Ama sonuçta kaza. Ehliyetsiz olması direk onu suçlu yaptı yoksa ne hız varmış ne de alkol. Bir çoğumuz ehliyetsiz araç kullanmisizdir ben de 15 yaşından beri bi fiil araba kulllaniyorum ilk arabami 16 yaşında alirdim ama işin bu yönünü düşünmek lazım. Arkadaşı da anlıyorum kanı kaynıyor ama ehliyetsiz araba kullanılmaz sonuçları Böyle çok ağır olur

Tayfun.O
16-06-2015, 02:14
Ben simdi arkadaşımı mi savundum. ? Herkez biliyor geri donmeyecek . Ama sonuçta kaza. Ehliyetsiz olması direk onu suçlu yaptı yoksa ne hız varmış ne de alkol. Bir çoğumuz ehliyetsiz araç kullanmisizdir ben de 15 yaşından beri bi fiil araba kulllaniyorum ilk arabami 16 yaşında alirdim ama işin bu yönünü düşünmek lazım. Arkadaşı da anlıyorum kanı kaynıyor ama ehliyetsiz araba kullanılmaz sonuçları Böyle çok ağır olur

Ben sana arkadaşını savunduğunu yazmadım sadece az bile yapmışlar dedim

tylan
16-06-2015, 02:16
Ben sana arkadaşını savunduğunu yazmadım sadece az bile yapmışlar dedim

Sen gene sen ol kimseye iyi olmuş deme yarın Bi gün akrabanin ya da ileride çocuğunun başına ne gelir kimse bilemez o yüzden kimseyi kınama

emi-R
16-06-2015, 02:17
Yerinde olsam bisiklet alırdım.Hem araç parasını biriktirip ilerde modeli yüksek bir araba alırdım.Ayrıca trafik sıkıntın olmaz,benzin/LPG ye vereceğin para cebinde kalır,park sıkıntısı desen yok ayrıca kondisyon egzersiz olur:)

Tayfun.O
16-06-2015, 02:34
Sen gene sen ol kimseye iyi olmuş deme yarın Bi gün akrabanin ya da ileride çocuğunun başına ne gelir kimse bilemez o yüzden kimseyi kınama

Abi şahsen ben çoluğuma çocuğuma ehliyetsiz araba vermem. Babam bana ehliyetsizken arabayı çok nadir,trafik olmayan yollarda max 1 km sürdürürdü ben böyle gördüm böyle uygularım, akrabalarımda da araba ehliyetsiz araba alacak kadar maddi durumu iyi olan biri yok.
Ben kanlı canlı kaza gördüm 17 yaşında itin biri şahinle yanlarken kaldırıma çıkıp kız çocuğunu altına aldı o günden beri hiç acımıyorum ehliyetsizlere . Kız 2-3 ay hastahanede yattı. O ceza 3.000 tl değil 10.000 tl olması lazım herkes kurallara uyacak yok öyle dünya.
Zarara bile bile hakaret edene merhamet edilmez Abi bu böyledir.

@BackStage
Arkadaşım varsa paran 2 sene daha beklersin alırsın arabanı, 16-15 yaşında araba sahibi olmak aşırı lükstür, ve aşırı gereksizdir. 16-15 yaşında ki çocuğunda araba alıp okulda ki kızlara hava atmasından başka derdi olmaz.

canozgur106
16-06-2015, 05:29
uno bak bence

Cihan doğru söylemiş uno en mantıklısı..

ErkanCanS
16-06-2015, 05:59
Hepimiz 16 yaşında olduk o yaşlardaki araba sevdası bir başka oluyor :) Ama bence 16 yaşındaki birine araba almak silah almaktan daha tehlikeli.Aklı başındaysa silahın tetiğine basmaz , araba konusu öyle değil.İstediğin kadar aklın başında olsun , bütün trafik kurallarına uy ve mükemmel bir sürücü ol. Biri gelir vurur , sen yolunda giderken caddeye biri atlar vurursun hayatın kararır. Kendi hayatını boşver o arabayı kimin üstüne alırsan onunda , anneninde , babanında hayatını karartırsın.
Tüm bunları göze almak bana göre risk değil başka birşey.. Yaşın itibariyle belki bunları göz ardı edebilirsin ama ailen bu duruma bişey demiyor mu ? İlginç gerçekten.

Not : Bu dediklerim hayatın içinde her an olabilecek şeyler.İster 5 km ister 500 km sür o arabayı. 16 yaşımda ehliyetsiz bakkala gider gelirdim.Bu lafları bana söyleyenlere '' he he '' der geçer giderdim. Bir gün bakkaldan dönerken polis arabası çarptı :)

kimbubye
16-06-2015, 06:58
Arabayı tamamen kenara bırakıyorum. Bence almaman lazım. Bak bu kadar adam birşey diyorsa vardır bence bir bildikleri, ki içlerinde evli barklı, artık belli bir statüye ve öngörüye sahip abilerimizde mevcut. Sakın ukalalık ya büyüklük taslamak gibi algılama, fakat araba alma. Hayat bu olur da aksi bir şey olur, üzülürsün. Başkasını üzersin. Trafik bu sen iyi sürersin başkası gelir seni bulur. Senin başın belaya girer ehliyetsizlikten.

Senin yerinde olsam motorada para vermezdim. Madem 8bin liran var. Biraz daha biriktirip ilerde, bir kaç sene sonra daha güzel, daha içime sinen bir araba alırdım. Araba sadece almakla bitmiyor. Bakımı var, benzini var, arızası var, kazası var, muayenesi var, var oğlu var.

Yukarıdaki arkadaşlarında dediği gibi önce bir bisiklet yada elektrikli motorla idare edip, 18 üstü olduğun an dediğin masrafların altına gir. Yine aile durumlarını bilmiyorum, ama ailen bu duruma nasıl yaklaşıyor? Sanki bu tek başına alabileceğin bir karar değil. Eminim onlar da olumsuzdur. Ebeveynin olmadan arabayı zimmetine dahi geçiremezsin yoksa.

Gel sen vazgeç.

Network
16-06-2015, 08:14
İşte bizim memleketin durumu böyle, araba sevdası direkt olarak şiddet ve kural tanımazlık olarak kendini gösteriyor sonra her yıl binlerce kayıp...

size araba satan da size hemen git al, boşver kuralları polisten de kaçarız hem macera olur kanka diye çanak tutan da muhtemel bir olayda sizin ve zarar görecek diğer kişilerin sorumluluğunu paylaşmaktadır

gözüken yaşınız araç kullanmaya elverişli değil bu yüzden araç almayın ve trafiğe açık yerlerde araç kullanmayın
hem idari olarak yaşın tutmaması hem de biraz daha büyüyüp olgunlaşıp biraz da durgunlaşma açısından ilerleyen süreçte tekrar gündeme getirmek üzere araba sevdanızı bir süre daha rafta tutmanızı öneririm

benim yazdıklarım, önceden ikazda bulunan diğer üyelerin yazdıkları bunlar size biraz soğuk ya da ezbere klasik laflar gibi gelebilir ama esas rüzgar bir olay olduktan sonra esecektir ki o rüzgar sizi her türlü önüne katıp götürecektir tabi o zaman ne satıcı olacak ortalıkta ne diğer kankiler...

MK8800
16-06-2015, 08:44
Tavsiye verecek son kisi benimdir ehliyete 1 yil kala araba almistim cayir cayir da gezdim :D ama suanki aklim olsa hayatta binmezdim . Heves falan filan bir kenara da illa ki arkadaslarin icindeyken bi iki aksiyon aricaksin kucumsedigimden degil de 8 liralik arabayla 60 70 km gibi hizlarla bile bi kaza yapsan yaralanma olum orani cok yuksek , bide bu kazadan allah korusun senin sag ama bi arkadasinin yarali oldugunu veya daha kotu bir sonuc oldugunu dusunursek isin resmiyetini de gectim bi daha arabaya binecek pskolojin olmaz emin ol.

DOA
16-06-2015, 08:49
motor kullanmayi ogrenemem diyorsan atv al 2-3 bin tlye. araba almani tavsiye etmem..

Aytacd
16-06-2015, 08:54
Uno +1 ;)

meLaNchoLic
16-06-2015, 08:55
motor al kardeşim motor.. hem kar edersin.. geçende mondial rf 150 aldık 800 TL ye 20 gün sonra sattık 1200 TL ye :D

hatta git elektrikli al daha daha iyi en azından ehliyet derdinde olmaz..

free-hifi
16-06-2015, 09:16
bu paralara düzgün araba kimse satmıyor maalesef varsa piyasaya düşmemiş buradan yardımcı olun bizde yararlanırız :D

K.Kaan
16-06-2015, 09:44
:) o bütçelere kadar alınacak arabaya ağız tadı ile binmek için minimum 2 3 te para harcamak lazım. gelir 11 12 lere. Kendi flash ımın ilanı varken arıyorlardı adam 1tl indirim istiyo yapmam diyince var ama o fiyata diyo ilana bakıyorum evet var ama 3.buçuk 4 te masrafı var:) cidden şanslı olmak lazım.

İzzet Göçmen
16-06-2015, 09:46
8 Liraya temiz uno denk gelmez gelende illa masrafı olucaktır

darkmoon
16-06-2015, 09:58
aradaki yazıları okumadım ilk mesajı okudum öğrenciyim demişsin ama o yazdığın araçlar bu saatten sonra restorasyon amaçlı alınıp restore edilip keyfine zevkine meraklısı tarafından sürülücek araçlar.. Yani öğrenciye gidicek araçlar değil benim fikrim.

bu forumda bile bu tip araçları alıp verdiği paranın iki misli para harcayıp restore eden insanlar var.. kısaca o araçlardan bence öğrenci işi ucuz araç olmaz akarı kokarı çok olur ve uzun vadede gider olarak cebinden çok para götürür.. sendede para yoksa en son ya conta yakar ya motor kitler ya hararet yapar ya şanzıman kaçırır en sonunda altından kalkamaz 5 bin tl ye sende satılığa koyarsın o halde..

motorsiklet dedilermi bilmiyorum ama o fiyata en akıllıca modern mantıklı yatarım motorsiklet olur.. 7-8 bin tl ye gemi gibi piaggio x8 ler x9 lar var. al bak keyfine altın gibidirde anında satarsın satılığa koydun mu..

Yok illa araba istiyorum diyorsan o fiyatlara uno yada o tip diyende olmuşdur ama ben genç arkadaşa uno önermem.. geçen fox haberde izledim işte uno kaza yapmış içinde biri çocuk 3 kişi vefat etmiş.. kağıt gibi araç heleki genç adam gazlar tozlar Allah göstermesin..

Birnci olarak o fiyatlarda en mantıklı iş türkiyeden çekilmiş yada fabrikası kapanmış markaların araçlarına yönelmek olucaktır normalde pazarı 15-20 bin tl olması gerekirken ya türkiye pazarından çekildiği ya fabrikası kapatıldığı için değeri yarıya düşmüş markalar var bunlara yönel derim hiç olmassa modelli yeni nesil teknolojik daha az masraflı araç alırsın..

örnek daewoolar yani eski chevrole alt yapısı çoğunun motor falan opeldir zaten parçada motorda sıkıntı olmaz ama alırsın tertemiz sorunsuz modelli nexia yı o fiyatlara en azından 97-98 model araca binersin en azından airbagleri olur kliması olur abs si olur..

ikinci adımda çok eski model araçları pazarda zayıf olan araçlar var onlara yönelebilirsin misal mazda 3.23 ler, Suzuki swifler, hyundai elentra exceller falan kia clarus,pride lar falan.. bunların çoğunda kaya gibi dohc motor vardır bakımları düzenli yapılmışsa kolay kolay akmaz kokmaz..

Üçüncü illa sıkıntıya giricem diyorsan taksi çıkması fiatlar var onlara bakabilirsin yada zamanında şirket ve kamu aracı çıkması ford escord lar var..

Dördüncü çok tutan markaların tutmamış ara kupon modellerine yönelebilirsin ford ka gibi..

SpeedlinE™
16-06-2015, 10:05
Tavsiyem 50cc(mobilet olabilir ama öyle gereksiz saçma modifiye adı altında ziyan edilenlerden değilde temiz olsun yada 100cc cup hem bunların vergiside yok,kalan paranında üstüne birseyler katarak bitir lise'den sonra birşeyler alabilirsin.Araba konusunda Uno tavsiye ederim fakat temizine denk gelir misin bilemiyorum

chatlaxs
16-06-2015, 10:08
ehliyetsiz araç kullanmayın!

Ertekin
16-06-2015, 10:22
98 model 1.9 dizel renault 19 var bende bir tane 9 bine verebilirim.

Onurkk06
16-06-2015, 10:35
UNO derim bende diğerleri her hangi bi sıkıntı da başına bela olur

Gko
16-06-2015, 11:20
bide demişsin ki 25 kuruş falan yaksın yeter. 20 25 yaşında araba, 5km mesafen var hadi aldın diyelim. araba 5kmde anca ısınmışken sen stop ediceksin. 25 kuruş hayal oluyo biraz.

bide ehliyetsiz araç almana baban nasıl izin verebiliyo ?

srknkr
16-06-2015, 11:42
Yeni kanuna göre 100cc ye kadar için motor ehliyeti alınabiliyor olması lazım 16 yaşında. Onu bi araştır derim. Hem yasal olur hem de işin görülmüş olur. Bence bu en mantıklısı.

Gko
16-06-2015, 11:44
bu arada elektrikli motorlara ehliyet istiyolarmış çeviren polisler

beratyuksel
16-06-2015, 12:20
ehliyetimi alalı 1 sene olmadı kardeşim, şundan 2 sene önce de aynı sendim.
çok da kullandım ehliyetsiz araba, hem de babam hiç vermek istemezdi zorla alırdım ama hep babam yanımdayken kullandım ya da tek kullandıysam bile mahalle arasında bakkala falan giderken zevkine kullandım.
keşke kullanmasaydım diyorum ama şimdi o günlere geri dönsem yine tutamam kendimi kullanırım.
niye keşke kullanmasaydım diyorum biliyor musun, Allaha şükür başıma kaza bela gelmedi ama ya gelseydi.
Babam derdi hep git arabaya vur direğe vur, çöpe vur, duvara vur bizim araba perte çıksın sana bir şey olmasın önemli değil. Derdim ki babam böyle diyor da parayı düşünüyor ondan. Gerçekten öyle değil sonradan anlıyorsun.
Hadi onu geçtim bir çocuğa vursan, bir sarhoşa vursan.... gerisini getirmek bile istemiyoeum. Trafik bu ne olacağı belli mi?

Ama alsan motor ehliyetini, çeksen altına bir racing, giy montu, tak dizliği, tak kaskı var mı senden havalısı ya? Hem sadece okul ev arasına da mahkum değilsin, çek git istediğin yere.
Ha diyeceksin ki sanki motorla trafiğe çıkmıyorum, arabayla başıma gelen motorla da gelir diyeceksin. Hiç yoktan ehliyetin olur. Öbür türlü en ufak kazada karşıdaki %100 suçlu olsa bile senin ehliyetin yoksa sen %100000 suçlu olursun.

oabayram
16-06-2015, 12:23
reno grubu örn:broadway

elma
16-06-2015, 12:38
twingo olur

immortalboss
16-06-2015, 15:58
Yaşım 18.Ehliyete yazıldım.1 ay sonra ehliyet elimde.Daha ehliyeti almadan bir araba aldık.78 golf.Tutamıyorum kendimi.Akşamüzeri valide hanımı kandırıp anneanneme gidiyoruz.Babam güvenirdi bana.Ehliyetini bekle dedi.Kızdım bayağı.Binmedim bir kaç gün.Sonra aldım ehliyeti.Arabanın içine bir oturdum.Herşey kurallara uygun.Rahatladım.Şimdi biz ne desek boş.Motorsiklet ehliyetimi almadan önce 3-4 yıl ehliyetsiz kullandım.Hiç kaza yapmadım.Aldığım gün de araba ezdi beni bildiğin:D
Şimdi gelelim tavsiyeye.Ben o paralara güzel bir samara alırım.Biraz kovalarsan enjeksiyonlu bile denk getirebilirsin.Temizinden.

KaanBRS
16-06-2015, 16:40
Kesinlikle uno diyorum

emi-R
16-06-2015, 18:14
bu arada elektrikli motorlara ehliyet istiyolarmış çeviren polisler

Manisa'da geçen yıl emniyet müdürü değiştiğinde kontroller çok artmıştı.

Belli Watt'ın üzerindekilere ehliyet+kask+plâka zorunlu,altındakilere sadece kask zorunluydu(baret gibi olanlar kabul edilmiyordu)

Ayrıca arkadaşım kask,plâka ve ehliyetsizlikten 1750 ceza yemişti.

c20let
16-06-2015, 18:30
Kimsenin niyeti kötü değil ondan eminim fakat adam 8 bine kadar araba önerisi istemiş. Kimi motor demiş kimi ehliyetsiz alma demiş.

Ben olsam o paralara 2.0 motor tempra alırdım 16v olanlarda. Zaten ilk aracımı alırken aynı tercihi yaptım. Deri koltuk dijital klima hidrolik direksiyon airbag vs. Yakıtı fazla olur bir miktar tabi. İkinci seçeneğim ise 145 alfa 1.6 boxer motor olurdu.

MURAT_HLX
16-06-2015, 18:51
2.0 16v tempra dediğin arabaların durumu kim bilir ne alemde @c20let,bursada bu işin ustası var gemlikte ne 2.0 16v tempra tipolar gördük şaşırdık kaldık.

arkadaşım benimde sana tavsiyem motor alman yönünde

///berke
16-06-2015, 18:59
Bende boş alanlarda kullanırım ama en iyisi trafiğe çok çıkmak istesemde Allah korusun biri gelip sana vurursa haklı iken haksız duruma düşersin ve belkide yüksek bir para cezası yiyip ehliyeti 2 sene kalmasına rağmen sabredemezken belki çok daha geç alırsın.Ben kendimce tavsiye verdim ama illaki kullanıcam dersen ilk seçenek motor olur araç olarakta twingo öneririm :)

BugraH4N
17-06-2015, 11:34
ben 2nci yada 3ncu tam hatırlamıyorum Sİ varken işte kısaca :D senin gibi bi cocugun hayatını fena kaydırdım. %200 ben haksızım ara yol tapagaz + sabahın 4 ü, uykusuzluk 1 milyon. Ana yola cıkarken sol çamurluktan bi pejo girdi ordan bende bi transportere girdim sonuç cocugun sigorta sirketi benim arabamın parasını + transporterin masrafını karşıladı sonra hepsini cocuğa ve ailesine dava acıp catır catır aldılar haa tabi bide aracın ruhsat sahibine kamu davası + maddi ceza. kaza tutanağında ehliyet beyan edemiyorsan fatura fena agır cıkar

HONDA
17-06-2015, 12:23
fiat uno veya tipo,restorasyonu yapılmış canlı bir serçe de olabilir

Backstage
17-06-2015, 19:52
Abilerim dedikleriniz mantıklı peki motor konusunda bilgi verebilirmisiniz ? Kapalı otoparki olmayan bi sitede oturuyorum motoru nasi koruyabilirim okuldada aynı şekilde ? Ve motor kullanımı hakkında gram bilgim yok nası öğrenebilirim özellikle şu dediginiz 125 lik racing tarzi motorlar ? :D

Backstage
17-06-2015, 20:09
Hiç bişey bilmedigimden sahibinden e 8000 tl limit koyup Bursadaki motorları inceledim.Şekil olarak çok güzel duran Yamaha Yzf R125 e denk geldim :D incelemesi falan vardir belki diye youtube a yazdim Altin elbiseli adam diye biri incelemiş boyu uzun olan şekilinin güzel bi motor olmasini isteyen gitmesine önem vermiyenler icin diyerek beni tarif etti boyum 1 90 a yakin hic bilmedigimden asla güçlü bisey istemem ve şekli çok iyiymiş :D bu motor hakkında bana bilgi verebilcek abilerim varmidir nasi kullanilacagı hakkindada :D

https://youtu.be/HseA7I43Z18

Yakıt olarakta nette km de 10 kuruş civarindan bahsediliyo öyleyse tam benlik birşey :D

mrtysn
18-06-2015, 00:39
Cebinde 8 lira varsa gidip 8'lik motor alma. Once kiyafetini kaskini ekipmanini adam gibi bisey al motora binmekte israrliysan, sonra kalan paranla motor bak. 2 tekerin hic sakasi yok, hele ki bu ulkede.

ErkanCanS
18-06-2015, 00:44
Cebinde 8 lira varsa gidip 8'lik motor alma. Once kiyafetini kaskini ekipmanini adam gibi bisey al motora binmekte israrliysan, sonra kalan paranla motor bak. 2 tekerin hic sakasi yok, hele ki bu ulkede.

Aynen katılıyorum dandik 100-200 liralık bi kask alıp yollara çıkma sakın. Motosikletten önce ekipman al , kalan paranla motosiklet bak. 50 km/h bile motosiklet için ölümcül bir hız.

Backstage
18-06-2015, 01:17
Kullanmayı yeni öğreneceğim motora asla ekipmansız binmem zaten kullanım olarak videolardan temel bilgileri aldım diyebilirim debriyaj olayı zaten aynıymış otomobiller ile bi şu 1 den 2 gecerkin boşluk olayını merak ettim hayırlısıyla uygulamayla çözerim inşallah onuda.Peki varmıdır bu motor ile ilgili bilgi verebilecek abilerim veya önerisi olanlar ?

SmT
18-06-2015, 01:27
İlk mesajımda kullanımı basit dedim ama arabayla bir tutma,bunda iki teker üstünde durmaya çalışıyorsun :) Belirli bir tecrübe edinmeden trafiğe çıkman çok tehlikeli..Ayrıca 2bin TL civarı ekipmanına gidecektir,bütçenin hepsini yatıramazsın motora..Giriş sınıfı vitesli motorlar markaların önem verdiği bir konu,genellikle mekanik aksamı kusursuz malzemesi,lastiği,kadranı vs. eh işte dedirtecek motorlar olurlar..R125 bütçeni aşar ancak.

ErkanCanS
18-06-2015, 02:30
Bahsettiğin motoru videosunu izlediğin kişiye ( barkın bayoğlu ) sormuştum. Tavsiye etmemişti. Çok titreşim yapıyor ve sınıfındaki diğer motorlardan geride demişti. Şekli 10 numara tabi.

ZaZy
18-06-2015, 14:43
hepinize yazıklar olsun ya. Cocuk bi hata etmiş heveslenmiş araba soruyor EHLİYETSİZ sizde şunu bunu alın diyosunuz!!! İnşallah başına birşey gelmez bu insanın; ama inanın bu akıl verenlerin ailesine kendine bir zarar gelirse nolur... Siz akıl verin alsın çocuk ehliyetsiz, çıksın trafiğe ; erkek çocuğu kanı kaynasın bi kız görsün 2 ara gazı 1 yan sonra velettamin amin.... !!!!!!

GÖKTÜRK
18-06-2015, 15:06
Burdaki herkesin iyi niyetinden şüphem yok motor tavsiye etmiş bazı büyüklerimiz , benimle yaşıt ve benden büyük olup tanıdığım 2 kişi vefat etti motor üstünde ve yıllardır süren paket işiyle uğraşan kişilerdi motorda göründüğü kadar kolay değil bende çok sürdüm ancak genede çok dikkat etmek gerekir. Nerdeyse 1 yıldır ehliyetim var ben bile araba sürerken çok dikkat ediyorum ehliyetsiz kaza yaparsın haklıyken haksız olursun çok büyük sıkıntılar çıkarır biraz sabret zamanı gelince alırsın kendine güzel bi araba kafana göre oynarsın. zaten bi süre sonra sıkılıyorsun büyüklük taslamak gibi olmasında 30dk araba sür trafikde yorulup yan koltukda olsam keşke diyorsun

Evrenoz
18-06-2015, 15:19
Çevirmelerden bir şekilde yırttın, denk gelmedin..
Çok dikkatlisin, kimseye çarpmadın.
Hız yapmadın..

Peki lavuğun teki arkadan gelip sana çakarsa.. Kim suçlu? Sen suçlusun..
O lavuğun yanında oturan kadının dişi kanarsa.. Kim suçlu? Sen suçlusun..
O lavuğun yanında oturan kadın ölürse.. Kim suçlu? Sen suçlusun..

Herşeyi kontrol edebilirsin ancak bir başkasının kullandığı aracın sana çarpmasını kontrol edemezsin... Arabayı kullanan ehliyet değildir, doğru.. Lâkin olası bir kötü durumda haklılığını savunmaya başlaman için lazım o kağıt parçası

ssgti
18-06-2015, 21:30
Araba almakta kararlıysan yazdıklarımı iyi oku arkadaşım. Bundan 7-8 yıl önce çok yakın bi arkadaşım henüz senin yaşındayken, kullandığı arabayla normal seyir halinde giderken önüne yaşlı bi kadın atlıyor. Belki yaşlılıktan göremiyor, belki geçerim zannediyor. Çok da önemli değil ya, 40 km hızla giderken bu arkadaşım kadına çarpıyor. Sonucunda malesef kadın vefat ediyor. Olay yerine polis geliyor. Her ne kadar arkadaşımın abisi olay yerine gelip direksiyonda ben vardım diye polisleri yanıltmaya çalışsa da Görgü tanıkları ve kadının yakınları arkadaşımı gösterince yaşlı kadın %500 kusurlu olduğu halde arkadaşım tutuklanıyor. Çocuk 2 yıl cezaevinde kaldı ve ölen kadının ailesine kan parası vererek zor da olsa beraat etti. Ama çıktıktan sonra hiç bir zaman tanıdığımız hayat dolu insan olmadı. Nereye varmaya çalıştığımı çok iyi anlamışsındır zaten herkesin tanık olduğu benzer olaylar ve örnekler vardır. Belki bunları senin başına gelmeyecek, gelme ihtimali belki de %1. Ama bana sorarsan 2 yıl ehliyet almayı bekleyen biri için çok kısa bi süredir. Ancak aynı şekilde 2 yıl cezaevinde yatan biri için bi ömür geçirmek gibi bi şeydir. Madem arabaya merakın var 2 yıl metroyla git-gel inan bişey kaybetmezsin. Biraz daha para biriktirip daha iyi bi araba alırsın ehliyetini aldığında.

0M42
18-06-2015, 22:03
Buradaki olumsuz yorumların hiç birine takılma hevesliysen paranda varsa al paşa paşa bin sen yeterki efendi efendi sür aşırı dikkat ve sakin kullanım kazaların %99 oranında önüne geçiyor.

Araç olarak lada samara lara bakabilirsin hem ucuz hem yeni hem sağlam hem giderli hemde ekonomik bir araçtır daha ne istersin :)

c20let
18-06-2015, 22:19
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-ilk-sahibi-bayandan-boyasiz-orjinal-alfa-145-216654826/detay/)

Al şunu gitsin :D

CanAli
12-08-2015, 11:02
Hiç bişey bilmedigimden sahibinden e 8000 tl limit koyup Bursadaki motorları inceledim.Şekil olarak çok güzel duran Yamaha Yzf R125 e denk geldim :D incelemesi falan vardir belki diye youtube a yazdim Altin elbiseli adam diye biri incelemiş boyu uzun olan şekilinin güzel bi motor olmasini isteyen gitmesine önem vermiyenler icin diyerek beni tarif etti boyum 1 90 a yakin hic bilmedigimden asla güçlü bisey istemem ve şekli çok iyiymiş :D bu motor hakkında bana bilgi verebilcek abilerim varmidir nasi kullanilacagı hakkindada :D

https://youtu.be/HseA7I43Z18

Yakıt olarakta nette km de 10 kuruş civarindan bahsediliyo öyleyse tam benlik birşey :D

Barkın Bayoğlu candır kardeşim sen 125lik güzel bi honda veya yamaha al hem çok az yakar hemde işini görür hemde şöyle söyleyim motorunda havası ve duruşu farklıdır. Araba için hiç acele etme bazen sende hata olmasa bile biri gelip vuruyo ve bütün suç senin oluyor ***** trafikte araba kullanıyorum diye geçinen öküz çok.

Draniela
12-08-2015, 13:20
Nereden nereye gideceksin bakayım Bursa içinde :)

DeliceBirkan
12-08-2015, 13:23
Kardesim burda herkes deneyimli insanlar sakın ha yazılanların ukalalık oldugunu dusunme 3-4 ay önce 17 yaşında bi tanıdıgım fiesta van aldı 11bin tl'e ailevi sıkıntılardan dolayı çocuk cok rahat yane benım o yasta ailem asla araba almama izin vermeyi bırak bu konunun açılmasında bile sorun çıkarırlar senin ailen nasıl izin veriyor anlamıyorum neyse konuya gelelim aldığı arabaya rahat 2-3 harcamıstır egzozuydu yazılımıydı tesisattı cart curt 1 hafta önce çevirmeye girdi 1500 kendine 1500 ruhsat sahibine yane annesine 3bin egzozdan yazdılar önde plakası takılı değilmiş tesisattan yazdılar cam filminden yazdılar 11bine aldığı arabaya bu kadar ceza gelince çocuk arabayı satmak zorunda kaldı 8bine o paraylada cezayı ödedi yane demek istediğim 2 sene daha sabret ama dersen ki yok ben alıcam sana renault flashları önerebilirim.

*MERT
12-08-2015, 18:46
Akil kari degil. Vergisi, bakimi, ki alicagin araba illa masraf isteyecek , cebimde araba iciin ayirdigim14 tl varken bana para kalsin diye 12 ye araba aldim bi baktim 2 tl yanmis bide 1tl de extradan gitmis �� maddi destegin yoksa hic gerek yok bence boyle bir atraksiyon yapmana..

boosted_pug
12-08-2015, 21:26
ben mantık olarak araçlara dünya para vermeyi sevmiyorum araç aldığımda önemli olan bence motoru o yüzden eski ama turbo swap vs. yapabileceğim araçları tercih ederim şuanki aracım 205 xr 3 kapı 1.4 motor lpg li birkere distribitörüne su kaçtı yolda kaldım onun haricinde saat gibi, bundan önce ef civic e binmiştim komple motor yaptırttım komple kaporta boya jant lastik felan ugraştım ama ankara istanbul arası çok kere yol yapmışımdır artı hergün şehir içi kullanırım oda gayet ii bi arabaydı yolda felan kaldığımı hatırlamam ef den önce saxo vts ye bindim çok keyifli bi araç ama öğrenci işi bi araba değil :) tavsiye etmem

bu tarz küçük sınıf araç alıcaksan tavsiyem gti serisi veya 1.600cc olanlarından değilde bunların daha ufak motorlu olanlarıdır neden dersen nekadar ii kullanılırsa kullanılsın gti serisi arabalar hor kullanılıyor ve çok fazla el değiştiriyor buda sana masraf olarak geri dönmekte. Listene bakarsak bence alınabilecek araçlar arasında kasa olarakda motor olarakda seni yormuyacak 106xs dir 1.6 sunroof artı lpg li alırsan yaşıyacağın ufak tefek sorunlar haricinde yolda kalmadan rahat rahat binersin

Uur
12-08-2015, 21:56
Ehliyetini almadan önce böyle şeyler yapma canım kardeşim. Çünkü Allah korusun sana burda şunu al bunu al deriz gider alırsın, başına bişey geldiğinde uzaktan da olsa sebep olmuş gibi oluruz. Bende çok istiyodum senin yaşlarında ama Anne baba rızası almadan kanunlara uymadan böyle birşey yapma.

5km diyorsun güzel ama o 5 km içinde önüne bir çocuk atlasa yada araba çıksa 8 binlik arabayla duramadığını farzet götürüsü senden büyük olur. Olmaz olmaz deme sakın bu ülkede duran trafikte karşı ışıklardaki motora çarpanını da gördük.

Motor için de geçerli söylediklerim. Motor ehliyetini alana kadar onada binme. Çevirmelere girmek o stresi çekmek çok kötü.

Umarım bu söylediklerimizi tavsiye olarak alırsın ve üzerine alınmazsın. Ehliyetini aldığın gün emin ol iyiki ehliyetsiz binmemişim diceksin.

EmrahErdogan
13-08-2015, 07:50
Twingo al kardeşim ama seneye :)

can2k
13-08-2015, 08:03
okulu bırak, THYye başvur, kabin amiri ol 9 bin lira maaş al
e46 m3 nasıl alınır diye konu aç

ÇALIŞKAN
13-08-2015, 08:24
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-umt-otomotiv-den-scoda-favorit-silver-line-1.3-ilk-el-hatasiz-221856726/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-sahibinden-cok-ekonomik-yakit-cimrisi-yer-ucagi-fort-festiva-207903675/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-suzuki-yakit-cimrisi-kmde-18-kurus-221688620/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-suzuki-tertemiz-muayyer-yeni-motor-yapildi.muayenesi-yeni-yapildi-204057682/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-suzuki-satilik-suzuki-maruti-224715205/detay/

AliGizda
13-08-2015, 08:52
okulu bırak, THYye başvur, kabin amiri ol 9 bin lira maaş al
e46 m3 nasıl alınır diye konu aç

+1 En güzeli :) Bir de insanlara M3' e binenler ne iş yapıyo diye sor :)

Ahmet Bby
13-08-2015, 09:38
Motor falan al. Yada ehliyet alana kadar biraz birikim yap . Modelli bir araç al. Ama yok şimdi alıcam dersen ucuz twingo bulmaya çalışırdım

free-hifi
13-08-2015, 10:39
Bende 2 ay önce 7-8 liraya kadar araç bakıyordum bulamadım sonra parayı 11 lira yaptım 15 e kadar çıkabildim yok yine araba yok düzgün en sonunda galerici arkadaştan megane aldım 9000 lirasını ocakta ödeme şartı ile kabul etti 9 liraya ocakta kredi çeker öderim bu paralara araba kalmamış Allah yardımcınız olsun

AliGizda
13-08-2015, 11:02
Şaka bi yana ben 3 sene önce 4250' ye 1990 model Ford Escort almıştım ilk sahibinden kuruş masraf etmedim bakım haricinde. Babamında ilk arabası 1990 Escort' tu Şimdi o paralara araba hayal biraz sanırım ama ben yine o arabalara bakardım :)

Volkann
13-08-2015, 11:13
nostalji 124 yapabilirsin . cebine paranda kalır.

Backstage
13-08-2015, 11:22
Sagolun abilerimde bu senelik araba da motor işide rafta ama motor isini aklima soktunuz seneye bi cbr125 veya yzf r125 gelebilir :cool: