PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pelteklik ve Dil altı bağı denen meret :) Yardım lütfen..

ysnaiwa
18-06-2015, 02:19
Merhaba. Çocukluktan beri başımın belası diyebileceğim bir problem var. Çocukluk yıllarımda kekemelik vardı. Yaş ilerledi problem çözüldü. Tedavi olarak da pek bişey yapılmadı gerçi. Sorun psikolojik olduğu kadar da birazda fiziki sorun olan dil altı bağı diye dilin hareketini kısıtlayan bir bağ mevcut. Sorun çözüldü dedim ama asıl problem şimdi başlıyor :) Şimdi bende bir iki harfi söyleyememe problemi var "ş" ve "ç" . Bu harflerden "ş" yi biraz kendimi kasmayla yapabiliyorum ama "ç" imkansız gibi. "ç" yi "k" gibi söylüyorum. Çiçek diyene kadar Allah canımı alıyor :) ve daha büyük problem ise şu bu sene kpss ile polisliğe girmeye çalışıyorum. İstikbalim buna bağlı diyebilirim (özel sebepler). Dil altı bağı bu tarz şeylere sebep olabilir mi aranızda bu tarz bişey başından geçen var mı? Böyle bir durumun tanı, teşhis, tedavi için nerelere başvurmam gereklidir? Vereceğiniz fikirler benim için çok önemli etrafımdaki çoğu kişinin bu konu hakkında bir fikirleri yok malesef..

ErkanCanS
18-06-2015, 02:27
Çok ufakken dilimin altından öyle bir parça kesmişlerdi.Sanırım benimde sizinle aynı problemim vardı tam hatırlamıyorum ama.

ysnaiwa
18-06-2015, 02:32
Küçükken ameliyatla o parça alınacaktı ama birisi üstünde damar var kesmeyin demişti (onu diyen de mahallede kırık-çıkıkçı gibi birşey) bizimkilerde sağolsun kestirmemişler. Gerçi problem tam olarak buradan mı kaynaklanıyor emin değilim. Ç harfi çok aşırı belirgin onu söylerken serçe parmağımla dilin altına baskı uyguladığımda daha rahat söylüyorum. Amatörce bi deneme işte. Umarım kendimi avutmuyorumdur.

eyuparsln
18-06-2015, 08:11
bizim cocuktada vardi ilerde sorun olr diye 2 ayliken kestirdik
bakalmim dogrumu yaptik yanlismi yaptik ilerde gorucez

Ome_RS
18-06-2015, 09:48
abimde de vardı o dil altı bağından. kekemelik yoktu ama yinede kestirmişti. bir sıkıntı yok şimdi gayet güzel dili kullanabiliyor.

ErkanCanS
18-06-2015, 14:06
Bende kekemelik degilde pelteklik varmis.Birde konusurken cok tukuruk atiyormusum :) İyiki kestirmisler su an dilimi iyi kullaniyorum :D

ysnaiwa
18-06-2015, 23:12
Valla verdiğiniz, vereceğiniz cevaplar çok içimi rahatlatıyor Allah razı olsun... Ders çalışırken ikide bi kafama takılıyor acaba boşa mı kürek çekiyoruz diye. Eyüp abi bence çok doğru bir karar almışsınız kestirmekle. İleride sorun olabiliyor geç konuşma, pelteklik vs.

MCN21
18-06-2015, 23:28
Benim kucuk kardesimdede vardi 3 yasina kadar kelimelerj yam telafuz edemedi en son o dilin altindaki bag ufak bir operasyonla alindi simdi rahat :)

Zorbey
19-06-2015, 00:21
Yılan yedirince geçer diye bir hikaye var ama etkili mi bilemem :D

ysnaiwa
19-06-2015, 00:24
Yılan yedirince geçer diye bir hikaye var ama etkili mi bilemem :D

Yılan kaçmazsa etkili olur :D

ta_one
19-06-2015, 01:44
bende de vardı o sorunlar doktor kıtap okuycan ama seslı bagıra bagıra yawas yawas harflere dıkkat ede ede dedi 3-4 roman okudum bı baktım cozüldü ama lama gıbı arada tukuruklu konustugum oluyor :)

lnd_samet
19-06-2015, 10:16
valla benim oğlandada vardı, 5 yada 6 aylıkken cart diye kesti doktor dayadı ağzına pamuğu hadi parka götür dedi :D gezdik bitti gitti,
bence doktora gidin, artık zırt diye kesemezler ama en azından ufak bi operasyonla keserler düzelir konuşmanız. ihmal etmeyin.

Orhan
19-06-2015, 11:11
küçükken olmalıydın bildiğim büyüdüğünde sıkıntı geçmiyor.
Bi doktora görün bakalım ne diyecek peşinede diksiyon kursu yolları görünür

ysnaiwa
20-06-2015, 00:05
Valla şu sınavdan sonra direk ilk işim bu işle ilgilenen bir doktorun kapısını çalmak olacak. Hatta bitane dişim de kafamı kurcalıyor sorun ondaysa onuda çektirecem. Kafayı bozuk bu işle ya hadi hayırlısı :D

PUMA
20-06-2015, 10:26
Bendede pelteklik var s leri söylerken sıkıntı oluyor üst damak konusuyorsun dıyorlardı ama hiç tedavi olayım die aklıma gelmedi.Hatta kızların fln hosuna gıdıyor peltek erkekler ben memnunum pelteklıkten