PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

hakotech
19-06-2015, 15:39
Evet arkadaşlar, ekonomik kriz konusunda gördüğümüz üzere,döviz ile ilgili bilgi edinmek isteyen birçok hevesli arkadaşımız,dostumuz var bende dahil..

Bu alanda; dolar,euro,pound,forex ve parite hakkında bilgi paylaşımında bulunalım..oynamak isteyen arkadaşlara birazda olsa yardımımız dokunur belki..

Yanlız şöyle bir durum var,her bir üye, tabiki fikrini görüşünü belli edebilir..ancak unutulmamalıdırki,burada yer alan bilgiler veya fikirler,danışmanlık düzeyinde olmayıp,söylemlere dayanarak,ticaret yapılmaması gerekmektedır...konuda yer alıcak tavsiyeler kişinin kendi fikridir ve hiçbir şekilde profosyönelce algılanmamalıdır..

Ayrıca konuya hakim arkadaşlar ağırlıklı yazarlarsa daha faydalı paylaşımlar olacağını düşünmekteyim..buyrun sayfa sizin :) :)

Onamdar
19-06-2015, 16:07
Eurusd 60 günlük ortalaması 1.10 larda. Yunanistan konusunda bi çözüm üretilemesse o seviyelere inebilir.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

_muhaRRem
19-06-2015, 16:09
bu alanda bence herkes mesaj yazamasın , bu işin ehli kişiler bilgiler paylaşsın.

Bu işlerin vebali oldukça fazla .

hakotech
19-06-2015, 16:18
Eurusd 60 günlük ortalaması 1.10 larda. Yunanistan konusunda bi çözüm üretilemesse o seviyelere inebilir.

Çipras,yokuş yapıyo hala,resmen ab'nin şımarık çocuğu gibi..ne yardan ne serden gecerım modunda...kredetörlerin onca isteğini geri çevirip,hala ben rahatımı bozmam,bu vaad ile seçildim söylemi devam ediyo..

Almanya euro bölgesinden çıkmasını istemiyor ve bu yönde elinden geleni yapıyor ama,artık onunda canına tak etmiş gibi..diğer ab ülkelerine bu sorun hepimizin sizde elinizi taşın altına koyun dedi..yani kendını saglama almaya çalısıyo,yanarsak herkez yanıcak tribinde...

Yunanıstanın ezelden beri manevi babası rolunde olan fransa hala yunanistanın tam destek ile yanında...

İmf kapılar kapandı desede,hep bir son dakıka ıle yıne bır gorusme var buda olmassa bitti bu iş diyor...ben yunanıstanın ab bolgesınden ayrılacagını düşünmüyorum...belkı ingiltere gibi euro'dan çıkabilir lakin buda devaluasyon yapma sonucu getirir..%30 luk bir devaluasyon bugun yunanıstan için daha hayırlı olur gıbı...

Parite üzerinde etkisi; çözüm bulunamassa senınde dediğin gibi 1.1010 çivarlarına hatta çıkarsa çok daha aşağıya düşer...buda nedemek euronun,dolar ve diğer para birimleri karşısında değer kaybıdır (herkez anlasın diye açıklayarak yazıyorum)

Eğer çipras imf'nın ve kredetörlerin isteklerini kabul ederse parite; 1.1550 civarları olabilir...

Bugun ve pazartesi yeni görüşmeler var..bakalım zaman neyi gösterecek..

hakotech
19-06-2015, 16:21
bu alanda bence herkes mesaj yazamasın , bu işin ehli kişiler bilgiler paylaşsın.

Bu işlerin vebali oldukça fazla .

Valla yukardada belirttim muharrem,kesinlikle bu bilgilerle yatırım yapılmaması gerekir..sadece kişisel yorunlardır burdaki yazılan çizilen..daha prof yorumlar için bir analizcinin ve forex şirket danışmanlarından yardım alınması daha hayırlı olacaktır..

Bencede anlıyanlar daha fazla katkıda bulunursa zamanla yorumlar oturacak ve öngörülerin karşılığı varmı yokmu görülecektır..

_muhaRRem
19-06-2015, 16:25
BORSA yıda ekleseydik :D Belki oradanda işlem yapanlar vardır falan :)

hakotech
19-06-2015, 16:26
BORSA yıda ekleseydik :D Belki oradanda işlem yapanlar vardır falan :)

Hahaha haklısın vallahi,ondada sen bize yardımcı ol lütfen,kime rica ederiz,yukardaki başlığa bide borsa eklesek ???

_muhaRRem
19-06-2015, 16:29
Hahaha haklısın vallahi,ondada sen bize yardımcı ol lütfen,kime rica ederiz,yukardaki başlığa bide borsa eklesek ???

Valla ben Borsanın B sinden anlamam ama burada vardır kesin Borsanın bütün harflerinden anlayanlar :D

hakotech
19-06-2015, 16:31
Valla ben Borsanın B sinden anlamam ama burada vardır kesin Borsanın bütün harflerinden anlayanlar :D

Yahu dün anlar gibiydin :D

_muhaRRem
19-06-2015, 16:33
Yahu dün anlar gibiydin :D

borsa denince akla bu forumda müdür ÖZGÜR gelir :)

Grimlord
19-06-2015, 17:15
Borsa hakkında bildiğim bir kaç şeyi yazmak istiyorum izninizle.
Herşey bankaya gidip bireysel emeklilik hesabını araştırmamla başladı.Risksiz az da olsa yatırım yapmak isteyenler için gayet iyi bir fırsat aslında,ama nedense ısınamadım :)
Babam da borsadan az çok anlar.Gel sana bir yatırım hesabı açalım dedi,yavaş yavaş alırız hisse senedi,10-15 sene sonra birikecek paraya inanamazsın diyince hemen hesap açtırdım.
Şuanda ailem her ay bana 300 lira veriyor bu iş için,ben de bununla hisse senedi alıyorum.Yalnız aldığım senetlerin ortak özelliği uzun dönemde kar ettirecek cinsten.Tabi kağıdın temettü verip vermediği de önemli.Bazı senetler asla vermiyor,bazısı da yatırıcımsına ucundan koklatıyor.
Hiç bi zaman yatırdığım parayı çekmeyi düşünmüyorum.Bi kenara attım bekliyorum,zaten varlığını bile unutmuş vaziyetteyim :)
90 yıllarda babamın yaklaşık 300 lot Mardin Çimento senedi varmış.O zamanın parasıyla yaklaşık 30-40 lira ediyor(oldukça komik bir rakam)
Arap dünyasında savaşlar ve krizler patlak vermeden önce kağıt 90 yıllara göre %400 kar etmiş durumdaydı.Varın farkı siz düşünün.40 lira eden paranız 15 sene içinde binlerce lira olarak dönüyor.Tabii ki de anladığım kadarıyla bu borsa işinde herşeyi düşünmek zorundasınız.Politikacılar esnese direk kurlara yansıyor.
İlk aldığım kağıt TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası),bu kağıdın acıkcası şuan ne getirisi ne götürüsü var (bahsettiğim gibi tam uzun vadeli yatırım için)
İkinci kağıt ÇİMSA,yine uzun dönem yatırıcımları için tavsiye ediliyor genelde.(Mardin çimentonun hikayesi gibi bir geçmişe sahip)
Sizlere nacizane tavsiyem tek bir kağıda bel bağlamamanız,normalde benim 3 4 kağıda bölmem gerekiyor ama henüz başka hangi kağıda yöneleceğimi bilmiyorum.
Bir iş bulduğumda da kesinlikle kağıt almaya devam edeceğim.

_muhaRRem
19-06-2015, 18:00
Borsada endexten etkilenmeyen kağıtlara yönelmek lazım .

Şu an gıda kağıtları bir tık ötede.

Bilanço istikrarı ve hikayesi be beklentisi olan hisse senetleri almak bana mantıklı geliyor.

Thracian
19-06-2015, 20:31
EurUsd yön aşagı
Altında ons yön aşağı fakat kısa vadde 1230 ları görür
Usdtry yön yukarı. Nerden alırsan zarar etmez.
Petrol şuan 60. 80 bankosu var.
Dax şuan düşüşte fakat alman sanayisi bu. Yunan krizinden sonra yukarı dönecek
Borsa da alım satım için tek kriter bist 30 kagıdı. Diğerlerine bakmayın bile.

hakotech
19-06-2015, 20:36
EurUsd yön aşagı
Altında ons yön aşağı fakat kısa vadde 1230 ları görür
Usdtry yön yukarı. Nerden alırsan zarar etmez.
Petrol şuan 60. 80 bankosu var.
Dax şuan düşüşte fakat alman sanayisi bu. Yunan krizinden sonra yukarı dönecek
Borsa da alım satım için tek kriter bist 30 kagıdı. Diğerlerine bakmayın bile.

Bakalım pazartesı ne cıkıcak yunanıstan ıcın..yahu saat 6 çivarımıydı 7 miydi neydi euro/dolar parıte 1.1298'e düştü şimdi 1.1358'lerde anlamsız bir dalgalanma var..

Yigit-Y
19-06-2015, 22:50
Borsa kumar hükümet kurulmaz 75.000 Garanti 7,50 alım fırsatı
Altin gereksiz petrol ise iran daha sahaya mal vermedi verdigi gibi 40 50 dolar görür dolar dünyada çok değer kazandı çünkü
Dolar hükümet kurulmazsa uçar. 2.65 alım için ideal.
Yunanistan ab den çıkarsa euro 3,30 direk çıkar.

Borsayi takip eden güzel kazanır.
Garanti,Yapı Kredi Tüpraş ideal

Eger chp mhp koalisyon inaniliyorsa
Aydin doğan kagitlari tavsiye edilir :)

Babamla borsada bayaga guzel işler yaptık bu son 2 haftadır.

Biz erken seçim çıkacak gibi görüyoruz endeks 82 lerde bence ava çıkmış gibi milleti cekmeye calisiyor.

Demirelin cenazesinden hukumet çıkmaz gibime geliyor.

Kimse kimseye selam vermedi :)

Tayyip abduulah güle dümene geç dedi bence bugün

Akp yuzde 47 ile gül basta olursa tekrar iktirar gelir düşüncesi oluştu bizde

Bakalım haftaya anya konya tam belli olur :)

_muhaRRem
19-06-2015, 23:30
Carfa-yataş-aksa-tire

halilcakir
20-06-2015, 00:20
Öncelikle şu forex deki kaldıraç ile gelen 1 e 100 yani bir nevi kumar imajının öyle olmadığını anlatmak gerek bilmeyen arkadaşlara.

Adı üstünde foreign exchange doğal olarak döviz yatırımı buradan yapılacak ama swapı kaldıraçı vs ile bankadaki parandan farklı düşünmemek gerek.

Ben cep harçlığımı dolar al sat ile çıkarıyorum diyebilirim farklı farklı kurumlarla ama ben fx ci değil döviz yatırımcısı sayıyorum kendimi.

Makro ve mikro ekonomik gelişmeler hareketleri tayin ederken teknik analiz nereye kadar gelebilir konusunda fikir verir. Zaten teknik analizin en temel dayanağı hareketlerin dalgalanmaların ve fiyatların bir hafızası olduğu düşüncesidir.

Bu bağlamda kısa vadede hükümet kuruldu falan filan ile TL değerlense bile uzun vadede yani bana göre gerçek durumda TL yi güçlü kılabilecek ne varki TL dolar karşısında dirensin ki bence direnmesinde zaten o ayrı konu.Bizim enerjiden dolayı dolarla ödememiz dışında,güçlü TL nin bize bir faydası yok

Bana göre dolar alınabilir kademe kademe aşağılara geldikce.Ama kara geçme hedefimiz 1 ay ve üstü olmalı bu söylediğimde minimum

Black_Eagle
20-06-2015, 00:31
Özel bir araci kurumda çalışan forex danismani biri olarak diyebilirim ki forex hakkinda halkimiz ne yazikki cok bilincsiz. Yüz kere kaldiraci tam kullanmayin lotlariniza düşürün destek direncleri bizimle takip edin kafaniza göre isleme girmeyin dememize rağmen kolay yoldan koseyi dönme amaci oldugu icin herkeste ,forex de kazanabilen cok az. Forex işlemi yapacaksaniz bu işi iyi anlamanizi öneririm

Yigit-Y
20-06-2015, 08:22
Yatırım da temel esas yurt içi ve yurt dışı oluşabilecek haberlere göre sonuçları tahmin edebiliyorsan

Kaybetme şansın sıfır.

Ama risk hep var olduğunu bir yatırım yapacaksanda her katagoride olmak gerekir.

Biraz borsa kağıdı biraz dolar euro altın gibi yatırım planlaması yaparsaniz aksi durumda çok fazla zarar yazılmaz butcenize.

hakotech
20-06-2015, 10:30
Sepet kur için ne dersiniz beyler ??

Thracian
20-06-2015, 18:54
sepet kur derken €-$ mı ?

hakotech
20-06-2015, 19:26
sepet kur derken €-$ mı ?

Evet sepet kur işte :)

34tb9544
20-06-2015, 20:25
Bu seviyelerden dolar alimi yapilir ben genelde gunluk fiziki islem yapiyorum forex bir nevi kumar benim gozumde elimdekiyke kendimi bilerek pozisyon tutmak zararimi karimi bilmek daha iyi 2 hafta once secimden sonra guzel yukselis yakalayan dolar biraz dususe gecti bana gore uzun vadeli degilde kisa vadede buralardan dolar alinip beklenebilir ekrana oynayanlar icinde ayni sey gecerli bu seviyeler den alim yapan cok fazla insan var tahminim onumuzdeki hafta ici yukariyi zorlar

turbo&quattro
20-06-2015, 20:29
Yil sonuna dogru ev alma planim var. para kontrolunden gram anlamam. Elimdeki dolari bozdurup beklemelimi yoksa yil sonunumu beklenmeli?

hakotech
20-06-2015, 20:39
Yil sonuna dogru ev alma planim var. para kontrolunden gram anlamam. Elimdeki dolari bozdurup beklemelimi yoksa yil sonunumu beklenmeli?

Valla yıl sonuna kadar dersen kanka bekle derim..fed faız arttırımı yapıcak biliyosun...buda doların baya bı yuksekıcegı anlamına gelir..şuan kalsın bence

turbo&quattro
20-06-2015, 20:41
Fed arttiracak faizleri hee biliyorum lol :D acelem yok hic kalsin bari ;)

hakotech
20-06-2015, 20:44
Fed arttiracak faizleri hee biliyorum lol :D acelem yok hic kalsin bari ;)

Ualan bılıyosan ne soruyon :D ekim gıbı falan olucak sanırım..ılk kademesi...sen bozana kadar ıkıncı kademe de artar,ekistıra pere kazanırsın :D

turbo&quattro
20-06-2015, 20:53
Yok olm yazdimya zerre anlamam para islerinden fed ney, faiz ney bilmem ;) ben zaten birseyi begenip karar verene kadar birkac yil gecer, onun icin hic acelem yok beklerim ;)

hakotech
20-06-2015, 21:36
Yok olm yazdimya zerre anlamam para islerinden fed ney, faiz ney bilmem ;) ben zaten birseyi begenip karar verene kadar birkac yil gecer, onun icin hic acelem yok beklerim ;)

Misss kanka acelen yoksa beklet bekletebildiğin kadar ozaman :)

hakotech
20-06-2015, 21:52
Bu arada arkadaşlar pazartesi günü ab toplantısı var yunanistan için...gözünüzün kulağınızın orda olmasını tavsıye ederım...

Eğer toplantıda yunanistanın lehine bir sonuç çıkarsa euro,tersi olursa dolar alımı yapılması yanlış olmaz...

Tabi ozamana kadar verilere ,135 günlük parite iniş çıkışlarına dikkat etmekte fayda var..

Kısaca bodozlama atlamayın hemen bi bakın önce :D

öskür
20-06-2015, 21:56
usd için 2.68 kosa badeli dip ve ciddi destek kırmadıkca yukarıdaki hedefleri zorluyacaktır..yıl sonu usd kur beklentisi 2.78-2.90 arası deişiyor öyle yada böyle o seviyelere çıkılıcak,abd faiz arttırımını yalandan ertelio ama sonuç deişmicek bizim gübi gelişmekte olan ülke para birimleri sürünmeye devam edicek.
borsa çok derin be aynı zamanda çok spekülatif,böyle siyasi beklentilerin olduğu dönemler hiç bulaşmayıp olaylar ve durumlar netleşince pozisyon almak kar miktarını düşürür ama kaybıda ortadan kaldırır..

hakotech
20-06-2015, 22:07
usd için 2.68 kosa badeli dip ve ciddi destek kırmadıkca yukarıdaki hedefleri zorluyacaktır..yıl sonu usd kur beklentisi 2.78-2.90 arası deişiyor öyle yada böyle o seviyelere çıkılıcak,abd faiz arttırımını yalandan ertelio ama sonuç deişmicek bizim gübi gelişmekte olan ülke para birimleri sürünmeye devam edicek.
borsa çok derin be aynı zamanda çok spekülatif,böyle siyasi beklentilerin olduğu dönemler hiç bulaşmayıp olaylar ve durumlar netleşince pozisyon almak kar miktarını düşürür ama kaybıda ortadan kaldırır..

Valla o dediğin rakamları biz ekim gibi beklıyoruz zaten..tabı ulkede koalısyon olurda istikrar sağlanırsa mıktarı 2.82 civarlarına cekebılıriz..

Fedin son bi hakkı daha kaldı..bilemedin 2 kere ertelesin..ama eşşek gibi çıkarıcak o faizi...artık kendi içlerinde bile yeter sözleri dillenmeye başladı keza..

Dediğin gibi bi gelişemedik gitti a.q.. inşallah torunlarımızın cocukları gelişmiş bir ülke'de yaşarlar..

Borsa hakkında hiç bişey söyleyemiyorum...ancak bu ortamda krizi fırsata cevırenlerde var akıllı oynayarak..tabı yetersiz bilgiyle para kaybedende..bilmediğim işlere bulaşmamak en iyisi :)

vectra-tuner
20-06-2015, 22:21
Ben usd alımı yaparken TL seviyesinin yanında Euro ile arasındaki pariteye göre alım yapıyorum, örneğin şu anda parite 1.14 - 1.15 arası yani doların daha gideceği yer var. İşim ithalat ve şu fed olayından dolayı parite çok oynak. Birde dolar endeksi bi ara 100 leri görmüştü
. O zamana göre usd yaklaşık %5-6 değersiz durumda.

hakotech
20-06-2015, 23:09
Ben usd alımı yaparken TL seviyesinin yanında Euro ile arasındaki pariteye göre alım yapıyorum, örneğin şu anda parite 1.14 - 1.15 arası yani doların daha gideceği yer var. İşim ithalat ve şu fed olayından dolayı parite çok oynak. Birde dolar endeksi bi ara 100 leri görmüştü
. O zamana göre usd yaklaşık %5-6 değersiz durumda.

Parite şuan 1.1348 ..cuma gunü bi ara 1.1298 sevıyelerıne gerıledi...kapı yine bu hafta yunanistanın durumuna cıkıyo...fed'i hiç hesaba katmıyorum bu ara...

Yaa parite 1.1030 sevıyesıne düşecek..yada 1.640 civarına kadar tırmanıcak..

krscan
20-06-2015, 23:13
2014 eylul ayinda calistigim sirketin butcesini uaparken yil sonu usd 2.60 euro 3.00 ön gorusu ile butce planlamasi yapmistik. 2014 usd yil sonu 2.13 olmustu bu kadar artmaz diyordu arkadaslar. Gecen ay revize butcede usd yil sonu 3.00 yaptik. Citibank 2014'de 2015 icin yil sonu 3.00 ongorusunde bulunmustu sepet kur icinde 0.9, olur mu bilinmez ama usd bence parasi olan icin al satta guzel kazanc kaynagi.

krscan
20-06-2015, 23:17
Cuma tcmb 1.1314 ile kapatti pariteyi gecen hafta 1.11 seviyesindeydi. Euro'yu pek dusurme dusunceleri yok bence.

melihyilmaz
20-06-2015, 23:22
Bisey sorucam dolar euro altin gibi yatirimlarinizi nasil yapiyosunuz hangi bankadan yada hangi kurumdan. Yani soyle söyliyim en az zararla nerden doviz alabiliriz. Doviz burolari haric.

krscan
20-06-2015, 23:29
Bisey sorucam dolar euro altin gibi yatirimlarinizi nasil yapiyosunuz hangi bankadan yada hangi kurumdan. Yani soyle söyliyim en az zararla nerden doviz alabiliriz. Doviz burolari haric.

Ben banka uzerinden alim satim yapiyorum ve ayni dk bazen dcd opsiyon yapiyorum yani bi nevi vadeli mevduat ama valor'e gore usd icin kur belirliyosun alti sende yada bankada kaliyor. Faiz orani cok ciddi yuksek doviz mevduata gore hem faizden kazaniosun hem dolardan. Eger senin ongordugun usd kur'a ulasmazsa sende kalio ve sadece faizini alion eger ustu olursa yine faiz aliosun ama doviz bankada kalio. Ornegin 2.65'den aldin vade sonu 2.70 tahattutte bulundun kur 2.68 kaldi. Doviz sende faiz sende ama 2.80 oldu banka senin dovizi 2.70'den alio sadece faiz'i ve ana paranin TL karsiligini verio. Risksiz kazanc diyebiliriz tek risk'i piyasa sartlarinda bazen altinda verebiliosun bankaya tahattutden dolayi

vectra-tuner
20-06-2015, 23:30
Parite şuan 1.1348 ..cuma gunü bi ara 1.1298 sevıyelerıne gerıledi...kapı yine bu hafta yunanistanın durumuna cıkıyo...fed'i hiç hesaba katmıyorum bu ara...

Yaa parite 1.1030 sevıyesıne düşecek..yada 1.640 civarına kadar tırmanıcak..

Eğer parite yine 15-16 gibi yukarı giderse usd. İçin alım fırsatı olur benim için. Yunanistanın temettüye düşmemesi için Avrupa seferber olmuş durumda, ucu Avrupaya kötü dokunacağı için bi türlü adamların batmasına müsade etmiyorlar , Yunanistan durumun farkında ve bunu sonuna kadar lehine kullanıyor... Parite bi ara 1.05 lere kadar gelmişti... Şu An dünya sallanıyor örneğin navlun (Çin-istanbul)1 sene önce 2.500 - 3.000 usd aralığında iken şu anda 600-700 usd lere gelmiş durumda, dünya yeni bir krize gidiyor gibi..

hakotech
20-06-2015, 23:31
Cuma tcmb 1.1314 ile kapatti pariteyi gecen hafta 1.11 seviyesindeydi. Euro'yu pek dusurme dusunceleri yok bence.
Yok burda borsa kapanınca hala devam ediyo,amerıkayla saat farkı malumun..bir cok program kullanıyoruz..1.1348 kapaniş oldu..euro anca yunanistanın euro para birimşni terketmesiyle düşer..başkada zor :)

kapalı çarşı yada laleli tarafından..diğer heryer zarar ettirir..

vectra-tuner
20-06-2015, 23:33

Ben usd alımı için ziraat başkasını kullanıyorum... Alış satış arası makas düşük ve kurları piyasaya göre ucuz aynı zamanda devlet bankası...Kesintileri çok az.. Özel bankalardan uzak durun hem kurları yüksek hemde hesabınızdan kafalarına göre para kesiyorlar.

hakotech
20-06-2015, 23:36
Eğer parite yine 15-16 gibi yukarı giderse usd. İçin alım fırsatı olur benim için. Yunanistanın temettüye düşmemesi için Avrupa seferber olmuş durumda, ucu Avrupaya kötü dokunacağı için bi türlü adamların batmasına müsade etmiyorlar , Yunanistan durumun farkında ve bunu sonuna kadar lehine kullanıyor... Parite bi ara 1.05 lere kadar gelmişti... Şu An dünya sallanıyor örneğin navlun (Çin-istanbul)1 sene önce 2.500 - 3.000 usd aralığında iken şu anda 600-700 usd lere gelmiş durumda, dünya yeni bir krize gidiyor gibi..

Çin tespitin çok güzel..evet şu ara olmasa bile kriz global anlamda 1 seneye kalmaz inişli çıkışlı haller görülmesi muhtemel..temerrüd ise şöyle..bence ay sonu yunanistan 7.5 milyar euroluk borcunu ödeyecek..ancak taşıma su ile değirmen dönmeyecegı için ıllakı bır yerde tıkanıcak..pazartesı günü yapılacak olan toplantı çok önemli..keza bakılarak bişeyler belli olucak artık..

Yigit-Y
20-06-2015, 23:42
Yunanistan kalemi kırıldı bence uzatmaları oynuyorlar.

Cipraz seçimde ki soylediklerini yutamaz

Ab den çıkarılacaktır.

Euro uçmasını engelleyen zaten ispanya italya portekiz için

Yunanistanin ab den cikarilmasi gerekli

Turkiye icin ettiklerinin bedelini boyle çekerler şimdi

Cipras gibi basbakanlar eyvallah demezler dedikleri.an halk.indirir.

halilcakir
20-06-2015, 23:45
Trader gözüyle yapılan yorumlar doğru ama gerçekler hem trader tepkileri hemde iktisat ve finans bilimi harmanıyla oluşuyor arkadaşlar.

Evet fed etkisi tabiki olacak ama fed bile bunu bu kadar abartmayın bizim asıl derdimiz faiz değilde ekonominin durumu,bunu da anlama yolumuz veriler ve bizde bunlara göre karar vereceğiz diyor.Oy veren üyeler arasında da trader mantalitesinden çok finans iktisat ve ekonomi bilim insanı zihniyetinde olan insanlar mevcut diye biliyorum yanılmıyorsam.

Bizde verilere bakınca ve ülkenin gerçeklerine bakınca fed olmasa bile TL nin değerli olmasını gerektirecek hiçbirşey yok ve olmasında zaten yani şöyle düşünün.Dolar değerli çünkü dolarla alınıyor herşey (teknoloji vs) yani dolara bir talep var.Biz ne satıyoruzki TL ile de o yüzden TL ye talep olsunda değerli olsun.Ancak yüksek faiz vaad eden devlet iç borçlanma seneti falan olacakki gelsin yabancı parasını TL ile satılan bir ürüne bağlasın.En basit anlatımla faizler yüksek olsunki dibs talebi oluşsun o yüzden yurtdışından dolar gelsin bozulsun TL ye dönsün TL ile dibs alınsın sonra vadesi dolunca ana para + faizi TL olarak alsın e bundan öncede USD bozdurulmuş olduğu için TL ye talep fazla idi doğal olarak TL değerliydi adam ana para + faizi ile TL olarak parasını arttırdı kurda düşükse memleketinde kazanamayacağı kadar parayı bol TL elde edip ucuzdan dolar alarak memleketine götürdü işte maalesef.Tabi dibsde ödenen faiz dediğin senin benim totomdan şırınga ile aldıkları vergi onuda belirtim :)

Şu enerjiyi dolarla ithal etme işi olmasa bana kalsa dolar direk 10lira olsun ithalat azalsın.İhracatada çok etkisi olmaz maalesef çünkü bizim ürünlerin ikamesi çok kolay kg bazında değersiz şeyler :(

Bunca lafın temeli kgsi pahalı olan herhangi bir ürün geliştirip onu satmamız lazım.Kabaca 1 kg iphone ne kadar 1 kg domates ne kadar gibi...

hakotech
20-06-2015, 23:48
Yunanistan kalemi kırıldı bence uzatmaları oynuyorlar.

Cipraz seçimde ki soylediklerini yutamaz

Ab den çıkarılacaktır.

Euro uçmasını engelleyen zaten ispanya italya portekiz için

Yunanistanin ab den cikarilmasi gerekli

Turkiye icin ettiklerinin bedelini boyle çekerler şimdi

Cipras gibi basbakanlar eyvallah demezler dedikleri.an halk.indirir.

Bende şöle düşünüyorum,bugun ingiltere ab'den nasıl kurtulurum modunda..cümle alem biliyodur heralde bunu..bana kalırsa ab'den çıkmayacak..ama belki,bi ihtimal eski para birimine dönebilir...bu neyi getirir..? Çipras gecen dediğim gibi %30 35 lik bir devalüasyına gitmesi lazım...rn azından bunu esnaf için yapmalı...parası değersiz zaten ama kurtarmak için halkını bunu yapmalı...öte yandan zaten manevi babası fransa ve anası almanya yanında olup borclarına mikeee mike yardım edecekler...

halilcakir
20-06-2015, 23:50
Ha yani dolar nolura bir fikir olarak fed med dışında bile dolar yükselir tutupda tcmb paniğe müdahele amaçlı faiz arttırmazsa ki zaten ekonomik gerçekler bağlamında da dolar değerlenmeli TL ye karşı

hakotech
20-06-2015, 23:58
Trader gözüyle yapılan yorumlar doğru ama gerçekler hem trader tepkileri hemde iktisat ve finans bilimi harmanıyla oluşuyor arkadaşlar.

Evet fed etkisi tabiki olacak ama fed bile bunu bu kadar abartmayın bizim asıl derdimiz faiz değilde ekonominin durumu,bunu da anlama yolumuz veriler ve bizde bunlara göre karar vereceğiz diyor.Oy veren üyeler arasında da trader mantalitesinden çok finans iktisat ve ekonomi bilim insanı zihniyetinde olan insanlar mevcut diye biliyorum yanılmıyorsam.

Bizde verilere bakınca ve ülkenin gerçeklerine bakınca fed olmasa bile TL nin değerli olmasını gerektirecek hiçbirşey yok ve olmasında zaten yani şöyle düşünün.Dolar değerli çünkü dolarla alınıyor herşey (teknoloji vs) yani dolara bir talep var.Biz ne satıyoruzki TL ile de o yüzden TL ye talep olsunda değerli olsun.Ancak yüksek faiz vaad eden devlet iç borçlanma seneti falan olacakki gelsin yabancı parasını TL ile satılan bir ürüne bağlasın.En basit anlatımla faizler yüksek olsunki dibs talebi oluşsun o yüzden yurtdışından dolar gelsin bozulsun TL ye dönsün TL ile dibs alınsın sonra vadesi dolunca ana para + faizi TL olarak alsın e bundan öncede USD bozdurulmuş olduğu için TL ye talep fazla idi doğal olarak TL değerliydi adam ana para + faizi ile TL olarak parasını arttırdı kurda düşükse memleketinde kazanamayacağı kadar parayı bol TL elde edip ucuzdan dolar alarak memleketine götürdü işte maalesef.Tabi dibsde ödenen faiz dediğin senin benim totomdan şırınga ile aldıkları vergi onuda belirtim :)

Şu enerjiyi dolarla ithal etme işi olmasa bana kalsa dolar direk 10lira olsun ithalat azalsın.İhracatada çok etkisi olmaz maalesef çünkü bizim ürünlerin ikamesi çok kolay kg bazında değersiz şeyler :(

Bunca lafın temeli kgsi pahalı olan herhangi bir ürün geliştirip onu satmamız lazım.Kabaca 1 kg iphone ne kadar 1 kg domates ne kadar gibi...

Halil burda zaten kimse ekonomist yada iktisatcı yada analızcı olarak yorumlamıyo olayları.. :) keşkeee öle olsaydık,misal kendımden örnek verecek olursam,ufaklığımdan beri babamların yanına giderim..konusulan şeyler ***** ortamlarında,işimiz sürekli turıstlerle oldu...otellerimiz ve lalelide iş merkezlerimiz mevcut..gide gele ister istemez aşına oluyosun..

Babamların bole forexmiş çartmış curtmus işi dahi olmaz,benim hevesim,hobim diyelim :) bi bakmışım bu hobi işim haline gelmiş artık..çok sukur bugune kadar veri okumayıda grafık analiz etmeyıde kendı basıma öğrendim..(tabi hala öğrenmem gereken bi ton şey var )..

Akabinde sölediğin diğer şeylere katılıyorum...

THE END :D

halilcakir
21-06-2015, 00:04
Ha bende fx ile dolar al sat yaparak günlük geçimimi sağlıyorum ama şu kaldıraç olayını olmayan paranın zenginliği sanmamak lazım.

Hatta fxde spread bankalara göre çok azdır ama bankadada swap yoktur ve swap dediğin az bakiyede yüksek kaldıraçda ciddi can sıkar :)

hakotech
21-06-2015, 00:11
Ha bende fx ile dolar al sat yaparak günlük geçimimi sağlıyorum ama şu kaldıraç olayını olmayan paranın zenginliği sanmamak lazım.

Hatta fxde spread bankalara göre çok azdır ama bankadada swap yoktur ve swap dediğin az bakiyede yüksek kaldıraçda ciddi can sıkar :)

Ben o kaldırac olayını traderlara onermıyorum..duyan vay amk böle bişey varmıs dıye atlıyo..1000 tane soru soruyo...o iş senın benım işim değil hakaten..o işi yapmak için yanında bır danısmanun olucak..ve bu danısman gercekten bilgili olucak..hayatını bu işe vermiş bırı olucak..misal yaşar erdinç..mükemmel biri..cok ıyı bır ekonomıst..ve danısmanlık verdıgı fırmalar bellı,kişiler belli..adamlar 100 m dolarla forex yapıyo..gelde yakala :) burdaki birçok arkadasımın nekadarlarla gırdıgını az cok tahmın edebılıyorum..ama biz dövizcı olarak buyuk riskler alıyoruz..
Yani şöle söliym 1.1350 parite ile 1.1250 parite arasındaki farklar 60 70 k doları buluyo..henuz biz bukadarlık yapıyoruz hala cekınceler mevcut tabı..ama çok sukur bugune kadar bı kaybımız olmadı daha :)

yucelebeci
21-06-2015, 00:14
Halil burda zaten kimse ekonomist yada iktisatcı yada analızcı olarak yorumlamıyo olayları.. :) keşkeee öle olsaydık,misal kendımden örnek verecek olursam,ufaklığımdan beri babamların yanına giderim..konusulan şeyler ***** ortamlarında,işimiz sürekli turıstlerle oldu...otellerimiz ve lalelide iş merkezlerimiz mevcut..gide gele ister istemez aşına oluyosun..

Babamların bole forexmiş çartmış curtmus işi dahi olmaz,benim hevesim,hobim diyelim :) bi bakmışım bu hobi işim haline gelmiş artık..çok sukur bugune kadar veri okumayıda grafık analiz etmeyıde kendı basıma öğrendim..(tabi hala öğrenmem gereken bi ton şey var )..

Akabinde sölediğin diğer şeylere katılıyorum...

THE END :D
O diil de babanı hayal bile edemedim bilgisayar başında grafik okurken :D

hakotech
21-06-2015, 00:18
O diil de babanı hayal bile edemedim bilgisayar başında grafik okurken :D

Ulan adam telefonda mesaj bıke yazamıyo ne bilgisayarı...heee ortaokul mezunudur ama yapacağı binayıda kendi çizer..ölede bi delikanlıdır :D babam hala bana siktir ulan 3 kurus pere kazaniyorsun,sankim ufah dağlari sen yaratmışsın diyo..ben bu adamın gözüne giremeden göçeçem aga :D

halilcakir
21-06-2015, 00:18
Valla ben bildiğin bankada ne kadar param varsa onun karşılığı kadar doları fx den alıp istediğim seviyede satıyorum.

Swap can sıkıyor tabi ama onuda ucuz spread ve bekleyen emir anlık işlem vs gibi meta trader programının faydalarına sayıyorum kafamda.

eur/usd gbp/usd usd/yen vs ancak işte çok çok belli edecekki kendini grafikten oda tabi bana göre stop lossu falan belli şekilde işlem yaparım.

Dediğim gibi ben fxci değilde döviz yatırımcısıyım.

hakotech
21-06-2015, 00:23
Valla ben bildiğin bankada ne kadar param varsa onun karşılığı kadar doları fx den alıp istediğim seviyede satıyorum.

Swap can sıkıyor tabi ama onuda ucuz spread ve bekleyen emir anlık işlem vs gibi meta trader programının faydalarına sayıyorum kafamda.

eur/usd gbp/usd usd/yen vs ancak işte çok çok belli edecekki kendini grafikten oda tabi bana göre stop lossu falan belli şekilde işlem yaparım.

Dediğim gibi ben fxci değilde döviz yatırımcısıyım.

Yaaa zaten entialar falan fılan işin içine gırdimi bizde kalkamayız altından..adam kahve alıp satıyo yaaa :D colombia'yı kovalıyo lavuk,ulan yağmur yagdı kahve bıraz tatsız cıkar dıyebılıyo..pezevenk sanırsınki kahve virtiözü :D

Ben euro dolarcıyım,pound'a bile girmem kolay kolay..mantık şu sabreden derviş...

Doları parıte yüksekken alıcan,düşükte satıp euronu alıcan sonra yatacan :D böle oynayanların gelırı bıraz daha dusuk olur ama kaybetme sansı %10 bile değil bence :)

halilcakir
21-06-2015, 00:28
e işte yazdığının Türkçe'si dolar düşükken alacaksın yükselince satacaksın :D

tabi buda dünyada olan olaylar neticesinde

bizde yine tayyip hapşırır savcı çıkar konuşur falan hariç :)

Uur
21-06-2015, 00:29
Hisse senetleri hakkında da fikirlerinizi alsak çok iyi olacak ? Her zaman bir yerinden başlamak istemişimdir. Forex gerçekten sıkı takip ve bilgi gerektiriyor. Kaldıraçı duyan gireyim diyor bende öyle düşünüyordum ama açıkcası burdanda biraz fikir sahibi olduğum kadarı ile zor.

Nasıl başlamalı ?
Neler Takip edilmeli güncel olarak ?
Döviz mi hisse senedimi ?

gibi sorular aslında sürekli kafamda ve net bir cevap bulabilmiş değilim :(

halilcakir
21-06-2015, 00:33
Ben tr gibi bir ülkede hisseye hayatta girmezdim. En basit haliyle sıfırlanma ihtimali olan bir şey alıyorsun. Canı sıkılınca göz altı pazarına alınabilen falan aman aman.Maalesef bizde böyle bu durum.

Şöyle düşünün ben kendi adıma yapmaya çalıştığım bankada 1 dolarım var mesela kur 2.65 iken alıyorum 2.75 e gelince satıyorum sonra geri 2.7 e gelince alıyorum bekliyorum 2.8 e gelince geri satıyorum vs ha tabiki bu böyle anlatıldığı gibi kolay olmuyor rüyamda kur gördüğümü bile bilirim :D

hakotech
21-06-2015, 00:36
e işte yazdığının Türkçe'si dolar düşükken alacaksın yükselince satacaksın :D

tabi buda dünyada olan olaylar neticesinde

bizde yine tayyip hapşırır savcı çıkar konuşur falan hariç :)
Aynen,aynı şeyden bahsediyoruz zaten :) :) bende amerıka ve avrupa verilerini iyi takip ettiğimi düşünerek bu enstürmanlarla oynamaya gayret gösteriyorum..ingiltere kapalı kutu..adamların macro verılerını analiz etmek için kahin olmak lazım :) diğer macrolar kolay zaten :) kolay dediğim kac senelik bir takıpten sonra kolaylasıyo sen beni anladın :(

Hisse senetleri hakkında da fikirlerinizi alsak çok iyi olacak ? Her zaman bir yerinden başlamak istemişimdir. Forex gerçekten sıkı takip ve bilgi gerektiriyor. Kaldıraçı duyan gireyim diyor bende öyle düşünüyordum ama açıkcası burdanda biraz fikir sahibi olduğum kadarı ile zor.

Nasıl başlamalı ?
Neler Takip edilmeli güncel olarak ?
Döviz mi hisse senedimi ?

gibi sorular aslında sürekli kafamda ve net bir cevap bulabilmiş değilim :(

Valla sana baglı birazda..yurt dısını iyi takıp ederim..gelen verıleri yorumlayabılırım..macro veri saatlerini ve önemli toplantıları yakınen takıp ederım diyosan döviz iyidir..

Ancak yok ben türkiye meselelerınde ıyıyım,şirketleri yakınen tanırım dıyosan borsa..ondada yığit sana gerekenı anlatır..ben anlamıyorum malesef :(

Uur
21-06-2015, 00:38
Dövizi her zaman üstte yazdığınız gibi takip edip al sat düşüncesi var ancak,döviz i takip etmenin triklerini, tüyolarını öğrenmem lazım. Çünkü işim gereği bütün gün bilgisayar başındayım ve yoğunluk çok yukarda o yüzden en çok takip ettiğiniz(döviz ile ilgili) şeyler nelerdir bunları öğrenebilsem işin ucundan tutar gerisini öğrenirim. Ancak nerden başlanır nasıl takip edilir bir çok kişinin kafasında bu soru olduğuna eminim :)

Uur
21-06-2015, 00:42
Valla sana baglı birazda..yurt dısını iyi takıp ederim..gelen verıleri yorumlayabılırım..macro veri saatlerini ve önemli toplantıları yakınen takıp ederım diyosan döviz iyidir..

Ancak yok ben türkiye meselelerınde ıyıyım,şirketleri yakınen tanırım dıyosan borsa..ondada yığit sana gerekenı anlatır..ben anlamıyorum malesef :(

O zaman yurt dışı basın ekonomi haberlerini sıkı takip etmek gerek. Bi yerden başlıcam cesaretlenirsem ama hadi hayırlısı :D

hakotech
Dövizi her zaman üstte yazdığınız gibi takip edip al sat düşüncesi var ancak,döviz i takip etmenin triklerini, tüyolarını öğrenmem lazım. Çünkü işim gereği bütün gün bilgisayar başındayım ve yoğunluk çok yukarda o yüzden en çok takip ettiğiniz(döviz ile ilgili) şeyler nelerdir bunları öğrenebilsem işin ucundan tutar gerisini öğrenirim. Ancak nerden başlanır nasıl takip edilir bir çok kişinin kafasında bu soru olduğuna eminim :)
Sadece veriler ve bu verileri ıyı analız edebılmek..ayrıca çok vakit gerektıren bı ugras...takıp edemessen kacırırsın sureklı treni..

Yigit-Y
Küçük oyuncu her zaman kısa vadede kazanamaz.

1 kazanırsa 3 kesin kaybeder.

Borsa uzun vade için ideal bir yatırım.

Forex üzerinden abd borsalarından hisse senedi almak

Teknoloji ve Banka hisselerinin ABD de 2008 hariç her dönem güzel buyumeler gosterdiler.

Bizim BIST de 5 tane. banka 5 tane holding. Endeksi belirliyor malesef

Garanti,Yapi Kredi Bankalarda Favorim
Holdingde uzun vadede dohol,sabancı, enka
Sanayi tüpraş
Otomotivde fordotosan,karsan

Olarak işlem yapmaktayim bu haberlere dönemsel olaylara göre değişmekte.

ABD ibm,apple,microsoft dan tutun bir cok dunya markasina ulaşmak mümkün forex üzerinden

Altın bence zirvede savas cikmadikcada 1150 1250 arasında gidip gelecek gibi dolar 2 lirayı yada 3 liraya gelmediği takdirde.

Black_Eagle
21-06-2015, 01:37
Baya forex yapan varmis be sitede. Ben lisansli bir araci kurumda çalışıyorum isteyen olursa piyasanin en düşük spreadlerini verebilirim. Kurum Gedik Yatirim

!KO
21-06-2015, 15:29
vay konu guzel hakan abi bende buralardayım forex candır :D

hakotech
21-06-2015, 18:29
vay konu guzel hakan abi bende buralardayım forex candır :D
Hoşgeldin gardaşım :D

!KO
21-06-2015, 18:39
Hoşgeldin gardaşım :D

hoşbulduk abeeey

çok pere kazanıp bende fabrıkator babamın gozune gırmek ıcın cabalıcam :D gerci o gene butun gun bılgısayarda oyun pesınde puj dicek ama olsun :D

hakotech
21-06-2015, 23:08
Evet beyler piyasalar açıldı şuan euro/dolar paritesi 1.1372 anlık olarak..cuma 1.1348 'den kapanmıştı..

free-hifi
22-06-2015, 07:56
Dün RTE konuştu dolar yükselebilir diye düşünüyorum

makif84
22-06-2015, 08:20
Yunanistanın durumu sanırım bu gün netlik kazanacaktı.Bu durum dolar borsayı sizce nasıl etkiler?

hakotech
22-06-2015, 08:50
Dün RTE konuştu dolar yükselebilir diye düşünüyorum

Yunanistanın durumu sanırım bu gün netlik kazanacaktı.Bu durum dolar borsayı sizce nasıl etkiler?

Arkadaşlar görüldüğü üzere şuan dolar'da kayıp var..2.6870 civarlarında.. euro dolar paritesi ise 1.1397 sevıyelerınde...piyasalar bugun yunanıstanın lehine bir karar beklıyor olmalıkı durum şuan böle..yunanistanın aleyhınde bır karar cıkarsa dolarda bi mıktar yükseliş olur..ama çok değil minımum sevıyelerde..bunun yanı sıra paritede düşüş yaşanır..euro değer kaybına uğrar..

XoR
22-06-2015, 09:03
O 10 kuruşumu geri istiyorum :D

hakotech
22-06-2015, 09:07
O 10 kuruşumu geri istiyorum :D

Yahu kayıp 10 kurussa sıkıntı yok abı ben havale yapıyorum az sonra sana :D

XoR
22-06-2015, 09:35
Yahu kayıp 10 kurussa sıkıntı yok abı ben havale yapıyorum az sonra sana :D

0,10 Kuruş X (çarpı) aramızda kalsın :D

hakotech
22-06-2015, 09:43
0,10 Kuruş X (çarpı) aramızda kalsın :D

Tamam abi aramızda :D bu arada eurogroup toplantısı (ab ülkelerinin maliye bakanlarının toplantısı yunanistan için) bugün saat tr saati ile 16.00'da yapılacak iken bu saat 12.30'a geri çekildi.. ab liderler zirvesi ise tr saati ile akşam 20.00 'de...gözler bu toplantılarda olucak..hibino çipras inceden geri adım atıyo...eğer anlaşma sağlanırsa euro uçar..

yucelebeci
22-06-2015, 09:55
Hakocum kredi kartına 5000 dalırs yatırcam 10 temmuza kadar ne ara alsam? Şuan biraz uygun gibi 10 temmuza kadar düşermi yükselirmi

hakotech
22-06-2015, 09:58
Hakocum kredi kartına 5000 dalırs yatırcam 10 temmuza kadar ne ara alsam? Şuan biraz uygun gibi 10 temmuza kadar düşermi yükselirmi

Kankacım,istersen bu soruya akşam cevap vereyım..daha net olur çünkü..dolar normal seyrını surdurecek eylule kadar..hatta ülkemizin durumuna göre düşebilirde...euro'dan bı acıklama gelsın yazıym ben sana .. daha sağlıklı olur akabinde küfür yememiş olurum :D

Black_Eagle
22-06-2015, 10:17
Bu arada eurusd için yunanistanla ilgili bir anlaşma olsa dahi çok fazla yukarı gitme ihtimali yok gibi. Yani yükselişler sınırlı kalır diye bekliyorum. Çünkü geçen haftadan beri zaten bir yükseliş var ve çok anlamlı bir yükseliş değil anlaşma olma olasılığını fiyatların içine almış olabilir. Anlaşma olduktan sonrada longcuları terste bırakmak için fake bir yükseliş yapıp ardından vurabilirler tepesine dikkat edin derim.

yucelebeci
22-06-2015, 10:17
Kankacım,istersen bu soruya akşam cevap vereyım..daha net olur çünkü..dolar normal seyrını surdurecek eylule kadar..hatta ülkemizin durumuna göre düşebilirde...euro'dan bı acıklama gelsın yazıym ben sana .. daha sağlıklı olur akabinde küfür yememiş olurum :D

Tamam kanka acelesi yok, zaten 5 binde çok bişey farketmez de iş olsun :) ayrıca o kadarcık meblağ için ben sana küfür edermiyim kanka ama şöyle bir 50 bin olsa ağır küfür ederimdim haberin olsun :D

bason
22-06-2015, 10:47
Şöyle Forex ile ilgili ' yeni başlayanlar ' gibi bir bölüm olsa... terimler, tecrübeler aktarılsa... Bazı forumlar var ama başlıklar genelde eski ve güncellenmiyor...

Black_Eagle
22-06-2015, 10:56
Bu konu üzerinden gidilebilir Forex hakkında bilmek istediklerinizi falan sorabilirsiniz. Zaten baya işlem var gördüğüm kadarıyla yardımcı olurlar ben de sektörde bir aracı kurumda 5 yıldır çalışıyorum sormak istediklerinizi cevaplayabilirim.

halilcakir
22-06-2015, 10:59
Beyler unutmayın beklentiler fiyatlanır.Yani yükseleceğini düşündüğün şeyi alırsın yükseldi bence dediğinde satarsın satmaya başlayıncada düşmeye başlar o varlığın değeri.

Bence de eur/usd pozitif senaryolar beklentisi ile şu aralar primli gibi gibi ama tabi herkesin düşüncesi kendine

hakotech
22-06-2015, 11:02
Tamam kanka acelesi yok, zaten 5 binde çok bişey farketmez de iş olsun :) ayrıca o kadarcık meblağ için ben sana küfür edermiyim kanka ama şöyle bir 50 bin olsa ağır küfür ederimdim haberin olsun :D
Hahahshha :D canın saolsun kanka :D

Şöyle Forex ile ilgili ' yeni başlayanlar ' gibi bir bölüm olsa... terimler, tecrübeler aktarılsa... Bazı forumlar var ama başlıklar genelde eski ve güncellenmiyor...
Mesela burayı takıp ederek bı cok seyı cozersınız aslında..cok fazla terım yok,kafanıza takılan bısey varmı ?

Bu konu üzerinden gidilebilir Forex hakkında bilmek istediklerinizi falan sorabilirsiniz. Zaten baya işlem var gördüğüm kadarıyla yardımcı olurlar ben de sektörde bir aracı kurumda 5 yıldır çalışıyorum sormak istediklerinizi cevaplayabilirim.

Tamam ben sorayım bısey yarun kalktıgımızda dolar euro paritesi ne olur sizce ? Hadı yarınıda gectim,akşam 9 da ne olur :)

hakotech
22-06-2015, 11:03
Beyler unutmayın beklentiler fiyatlanır.Yani yükseleceğini düşündüğün şeyi alırsın yükseldi bence dediğinde satarsın satmaya başlayıncada düşmeye başlar o varlığın değeri.

Bence de eur/usd pozitif senaryolar beklentisi ile şu aralar primli gibi gibi ama tabi herkesin düşüncesi kendine

Ben şuan dolardayım yaa,napsam dıye bakıyorum ortalığa :)

halilcakir
22-06-2015, 11:05
Bende dolarda longdayım yukarıda kaldım sabrediyoruz işte :)

Resmin bir köşesine bakıp panikleme yerine tüm tabloyu görmeye çalışıyorum

hakotech
22-06-2015, 11:09
Bende dolarda longdayım yukarıda kaldım sabrediyoruz işte :)

Resmin bir köşesine bakıp panikleme yerine tüm tabloyu görmeye çalışıyorum
Ben bi *** yedim 1.1281 parite den aldım doları...anlık gaz diyelim :) sen kaçtan aldın ??

ACYV
22-06-2015, 11:11
Daha doğrusu; belirsizliği fiyatlayarak belirli hale getirme çabası bunlar. ABD'de faizler yükselene kadar bu oyun böyle devam eder, sonrasında paralar geri gittiğinde anlaşılacak herşey. Avrupa deli gibi para basıyor, parasal genişlemede; ki acısı çıkar onunda 6 aya.
Avrupa bankalarının kaldıraç oranı 1'e 70 çıkmış, en küçük bankası bile 1'e 18 kaldıraç oranı kullanıyor. Finansal kriz çıktığında ki ÇIKACAK o zaman göreceğiz Euro'yu ve Borsaları.

Black_Eagle
22-06-2015, 11:13
Hahahshha :D canın saolsun kanka :D

Mesela burayı takıp ederek bı cok seyı cozersınız aslında..cok fazla terım yok,kafanıza takılan bısey varmı ?

Tamam ben sorayım bısey yarun kalktıgımızda dolar euro paritesi ne olur sizce ? Hadı yarınıda gectim,akşam 9 da ne olur :)

Bir önceki sayfanın son postunda yazdım aslında beklentimi. Şu an herkes yunanistanla ilgili anlaşma olursa yukarıya gitmesini bekliyor fakat geçen hafta anlamsız bir şekilde zaten yükseldi yani sanki zaten anlaşma olma ihtimalini fiyatladı ve fiyatların içinde büyük kısmı var. O sebeple anlaşma olduğunda fiyatları fake olarak biraz yukarı yapıp longcuları topladıktan sonra vurabilirler. Bide şöyle bir şey var genel olarak ben herkesle aynı yönde olduğum zaman korkarım piyasadan şu an eurusd düştükçe millet 1.15 beklentisiyle sürekli longluyor oda beni biraz tedirgin ediyor. Bu arada yatırım tavsiyesi olarak almayın lütfen kişisel fikirlerdir bunlar :)

bason
22-06-2015, 11:17
Ya benim temel derdim ek gelir. Bir yandan okul bir yandan sabit bir işim yok. Kenarda bir miktar dolarım var, çok cüzzi bir miktar tabi. Bu tip işlerden pek anlamıyorum. Bir ara deneme sürümü gibi bir şey vardı Forex'te okul vs vardı yoğundum pek bakamadım. Yol masrafımı çıkarta bilecek bir şeyler peşindeyim sadece, Yaş almış başını gitmiş burs filanda vermiyorlar... Dardayım. :D

hakotech
22-06-2015, 11:20
Bir önceki sayfanın son postunda yazdım aslında beklentimi. Şu an herkes yunanistanla ilgili anlaşma olursa yukarıya gitmesini bekliyor fakat geçen hafta anlamsız bir şekilde zaten yükseldi yani sanki zaten anlaşma olma ihtimalini fiyatladı ve fiyatların içinde büyük kısmı var. O sebeple anlaşma olduğunda fiyatları fake olarak biraz yukarı yapıp longcuları topladıktan sonra vurabilirler. Bide şöyle bir şey var genel olarak ben herkesle aynı yönde olduğum zaman korkarım piyasadan şu an eurusd düştükçe millet 1.15 beklentisiyle sürekli longluyor oda beni biraz tedirgin ediyor. Bu arada yatırım tavsiyesi olarak almayın lütfen kişisel fikirlerdir bunlar :)

Hahaha :D yok yok almam ışık fx de barış var,konustum anlatıyoda anlatıyo,kesın sole olucak bole olucak falan,aramızda baya ıyıdır,hanı canlıda tanırız bırbırımızı,dedım sıktır lan gavat bıde kesın dıyosun..valla yaaa bak cıkmassa yemege cıkarırım dıyo... :D ben pek kesın konusmalara ıtıbar etmem yani,sizde yuvarlama cevap verdınız içim rahatladı :D akşam olsada hepimiz görsek,sizdede heycan vardır şimdi,tükkan baya yogundur ? :D

hakotech
22-06-2015, 11:22
Ya benim temel derdim ek gelir. Bir yandan okul bir yandan sabit bir işim yok. Kenarda bir miktar dolarım var, çok cüzzi bir miktar tabi. Bu tip işlerden pek anlamıyorum. Bir ara deneme sürümü gibi bir şey vardı Forex'te okul vs vardı yoğundum pek bakamadım. Yol masrafımı çıkarta bilecek bir şeyler peşindeyim sadece, Yaş almış başını gitmiş burs filanda vermiyorlar... Dardayım. :D

Yaaa hiç bişey bilmeden ben senın gunahına nasıl gıreyım şimdi:) birazda bilmek gerekıyo aslında,ne desem bılemedım...gir diyemiyorum,girme de dıyemıyorum...

Black_Eagle
22-06-2015, 11:27

Ufak paralarla girerseniz yüzde 90 kaybediceksiniz. Yüzlerce müşteri hesabını gören biri olarak söylüyorum. FX piyasasında para güçlendikçe kayıp oranı düşüyor. Ama lotları çok düşük yapar 500 usd lik bir hesapta 0.05 hacmi geçmesseniz ve her gün kar hedefi koyup (20-30 usd gibi) ona ulaşınca işlem yapmayı bırakırsanız kazanma şansınız var. Öyle hikayeler var ki bu piyasa da cuma günü sabah 500.000 usd yatıran bir yatırımcı akşamında 880.000 usd olarak parayı çekti ama insan gibi işlem yapmadı :) Kumar olarak gören de çok bu piyasayı kıbrısa gideceğime FX yaparım diyen yatırımcılarım oldu bazen kazandılar bazen kaybettiler ama kumar olarak görürsen çok risk alırsın ve kaybetme olasılığı yüzde 80 lerde. Bu arada ithalat ihracat yapan yatırımcılarda var tabi fiyat hareketlerinden korunmak için.

Black_Eagle
22-06-2015, 11:32
Hahaha :D yok yok almam ışık fx de barış var,konustum anlatıyoda anlatıyo,kesın sole olucak bole olucak falan,aramızda baya ıyıdır,hanı canlıda tanırız bırbırımızı,dedım sıktır lan gavat bıde kesın dıyosun..valla yaaa bak cıkmassa yemege cıkarırım dıyo... :D ben pek kesın konusmalara ıtıbar etmem yani,sizde yuvarlama cevap verdınız içim rahatladı :D akşam olsada hepimiz görsek,sizdede heycan vardır şimdi,tükkan baya yogundur ? :D

Evet FED günleri, tarım dışı istihdam günleri ve bu tarz toplantı günleri baya yoğun oluyor. Yani bu işte kesin zaten konuşulmaz ben burda yine biraz daha yönlendirici yazdım müşterilerle kesinlikle o şekilde konuşmak yasak tabi samimi olduklarımızla rahatız ama yanlış yönlendirmeden çok sıkıntı çıkabilir.

bason
22-06-2015, 11:32
Yaaa hiç bişey bilmeden ben senın gunahına nasıl gıreyım şimdi:) birazda bilmek gerekıyo aslında,ne desem bılemedım...gir diyemiyorum,girme de dıyemıyorum...

Yok yanlış anladınız... Bana gir şöyle olur böyle olur demenizi beklemiyorum zaten. Birazda bilmek gerekiyor dediğiniz yere vurgu yapmak istiyorum. Bu başlık altında ya da farklı başlıkta; Bilgilendirme, sıfırdan bu işlere gireceklere tavsiyeler vs. Bi nabız yoklamak istedim, başlık açmaya değer mi diye?

bason
22-06-2015, 11:37
Ufak paralarla girerseniz yüzde 90 kaybediceksiniz. Yüzlerce müşteri hesabını gören biri olarak söylüyorum. FX piyasasında para güçlendikçe kayıp oranı düşüyor. Ama lotları çok düşük yapar 500 usd lik bir hesapta 0.05 hacmi geçmesseniz ve her gün kar hedefi koyup (20-30 usd gibi) ona ulaşınca işlem yapmayı bırakırsanız kazanma şansınız var. Öyle hikayeler var ki bu piyasa da cuma günü sabah 500.000 usd yatıran bir yatırımcı akşamında 880.000 usd olarak parayı çekti ama insan gibi işlem yapmadı :) Kumar olarak gören de çok bu piyasayı kıbrısa gideceğime FX yaparım diyen yatırımcılarım oldu bazen kazandılar bazen kaybettiler ama kumar olarak görürsen çok risk alırsın ve kaybetme olasılığı yüzde 80 lerde. Bu arada ithalat ihracat yapan yatırımcılarda var tabi fiyat hareketlerinden korunmak için.

Kumar olarak görmediğim için zaten aklıma yatıyor. Dediğim gibi hedefim bu işsizlik sürecimde destek olması, belki de forex üzerinde durup geçimime katkı sağlamak olabilir. Açıkçası şu anda okul+tam zamanlı iş tercihini rafa kaldırdım. Sürekli kontrol edebileceğim ve evden de çalışabileceğim işlere bakıyorum. :)

hakotech
22-06-2015, 11:41
Yok yanlış anladınız... Bana gir şöyle olur böyle olur demenizi beklemiyorum zaten. Birazda bilmek gerekiyor dediğiniz yere vurgu yapmak istiyorum. Bu başlık altında ya da farklı başlıkta; Bilgilendirme, sıfırdan bu işlere gireceklere tavsiyeler vs. Bi nabız yoklamak istedim, başlık açmaya değer mi diye?

Valla o iş teknik kısma gırıyo,daha ıyı yanı benden daha ıyi bılen bıri anlatması daha dogru olur sanırım...ben bı bakmışım ögrenmişim,ole neye dıkkat ederım falana bakmadım vallahi..bırazda şans galiba,o gazlada yüksek oynamaya başladım..arkadsım dogru soluyo mebla yukselınce kayıp oranı dusuyo..

Black_Eagle
22-06-2015, 11:42
Kumar olarak görmediğim için zaten aklıma yatıyor. Dediğim gibi hedefim bu işsizlik sürecimde destek olması, belki de forex üzerinde durup geçimime katkı sağlamak olabilir. Açıkçası şu anda okul+tam zamanlı iş tercihini rafa kaldırdım. Sürekli kontrol edebileceğim ve evden de çalışabileceğim işlere bakıyorum. :)

O zaman demoda biraz çalışın ama gerçek hesapmış gibi işlem yapın. Eş dost bazen geliyor hesap açmaya diyorum demoda yaptınızmı yaptık 2 ye katladık 3 günde nasıl yaptınız 10.000 usd demo hesapta 10 lot işlem yapıp yatıyor sabah hesap iki katı olmuş tamam ben oldum artık diyor. Yiyosa gerçek hesapta yap 10 lot la gözüne uyku giriyormu :D o yüzden demoyu gerçek gibi kullanıp başarırsanız girin derim.

hakotech
22-06-2015, 11:49
Birazda forexin dini yönüne değinelim..bakın beyler forex,parite ile oynama bunlar kesinlikle faiz ile karıştırılmamalı...alakası olmayan ıkı sistem..

Bizzat gıttım hocaya sordum :) şaka yapmıyorum sordum hakaten..isterseniz sizde sorun..forexde siz bişeyler alıp satıyorsunuz..yani risk var,kaybetme şansıda var..akıl yoruyosunuz,bilgi birikimi şart...

Ancak faiz öyle değil...faiz neden haramdır ? Oturdugun yerden hiç bısey yapmadan,kaybetme korkun olmadan,sureklı o paranın artacagından mütevellıt haramdır...

Hee faize koyan dinsizmidir ?? Ne alakası var !!! O obun secımıdır..evet gunahtır,ama kişinin görüşüdür saygı duyulmalıdır..

Arkadaşım kumar örneğini vermiş..kumar şans işidir biraz..ama forexde bilginin yanına acıcık şans lazım..yani ben kumar olarak görmüyorum,ciddi bir iştir bana kalırsa..ki arkadasıma göre benden daha da cıddıye alıyodur..keza ınsanları yonlendırmek cok yorucu ve tehlıkeli..az buz paralar donmuyor keza.. :)

bason
22-06-2015, 11:53
O zaman demoda biraz çalışın ama gerçek hesapmış gibi işlem yapın. Eş dost bazen geliyor hesap açmaya diyorum demoda yaptınızmı yaptık 2 ye katladık 3 günde nasıl yaptınız 10.000 usd demo hesapta 10 lot işlem yapıp yatıyor sabah hesap iki katı olmuş tamam ben oldum artık diyor. Yiyosa gerçek hesapta yap 10 lot la gözüne uyku giriyormu :D o yüzden demoyu gerçek gibi kullanıp başarırsanız girin derim.

@hakotech, @Black_Eagle İlgi alakanıza teşekkür ederim. Demo olayında rahatsın tabi, giren-çıkan yok. :D İnsanoğlu aç gözlüdür, herkesin içinde vardır daha fazlasını istemek, ancak makul ve mantıklı oldukça uygun geliyor bu tip şeyler bana. Demo'da kendimi iyi eğitmeliyim, bir kitabı vs varsa bu işin tavsiye edebileceğiniz onu da temin edip okuyabilirim.

free-hifi
22-06-2015, 11:54
2,655 kafama sıçayım

hakotech
22-06-2015, 11:59
@hakotech, @Black_Eagle İlgi alakanıza teşekkür ederim. Demo olayında rahatsın tabi, giren-çıkan yok. :D İnsanoğlu aç gözlüdür, herkesin içinde vardır daha fazlasını istemek, ancak makul ve mantıklı oldukça uygun geliyor bu tip şeyler bana. Demo'da kendimi iyi eğitmeliyim, bir kitabı vs varsa bu işin tavsiye edebileceğiniz onu da temin edip okuyabilirim.
Aslında kursları var,onları arastırıp gidersen cok daha faydalı olur..tabıkı desteklemek ıcın kıtapta oku,sureklı ekonomı kanallarını takıpte kal,artı demo hesapla en az 2 ay bı dene :)

2,655 kafama sıçayım
Bu rakamdan almadıgın içinmı yakınıyosun ??

bason
22-06-2015, 12:00
Birazda forexin dini yönüne değinelim..bakın beyler forex,parite ile oynama bunlar kesinlikle faiz ile karıştırılmamalı...alakası olmayan ıkı sistem..

Bizzat gıttım hocaya sordum :) şaka yapmıyorum sordum hakaten..isterseniz sizde sorun..forexde siz bişeyler alıp satıyorsunuz..yani risk var,kaybetme şansıda var..akıl yoruyosunuz,bilgi birikimi şart...

Ancak faiz öyle değil...faiz neden haramdır ? Oturdugun yerden hiç bısey yapmadan,kaybetme korkun olmadan,sureklı o paranın artacagından mütevellıt haramdır...

Hee faize koyan dinsizmidir ?? Ne alakası var !!! O obun secımıdır..evet gunahtır,ama kişinin görüşüdür saygı duyulmalıdır..

Arkadaşım kumar örneğini vermiş..kumar şans işidir biraz..ama forexde bilginin yanına acıcık şans lazım..yani ben kumar olarak görmüyorum,ciddi bir iştir bana kalırsa..ki arkadasıma göre benden daha da cıddıye alıyodur..keza ınsanları yonlendırmek cok yorucu ve tehlıkeli..az buz paralar donmuyor keza.. :)

Bu tip konuları paraya, ekonomiye, faize bağlamak bana mantıklı gelmiyor. Bazı insanlar riske giremiyor, faize bağlıyor. Bu haram para oluyor yani öyle mi? Adam yıllarca çalıştı belki o parayı biriktirebilmek için, ayrıca atıyorum babadan kaldı para ne yapacak adam bunun la? Ya ev alır, araba alır değiştirir ya da anlamıyorsa borsadan filan verir faize getirisine bakar. Ev alıp kiraya vermekten farksız geliyor bana faiz. Ben böyle düşünüyorum en azından. :)

free-hifi
22-06-2015, 12:02
Aslında kursları var,onları arastırıp gidersen cok daha faydalı olur..tabıkı desteklemek ıcın kıtapta oku,sureklı ekonomı kanallarını takıpte kal,artı demo hesapla en az 2 ay bı dene :)

Bu rakamdan almadıgın içinmı yakınıyosun ??
yok 2,755 den aldığıma :D

hakotech
22-06-2015, 12:03
Bu tip konuları paraya, ekonomiye, faize bağlamak bana mantıklı gelmiyor. Bazı insanlar riske giremiyor, faize bağlıyor. Bu haram para oluyor yani öyle mi? Adam yıllarca çalıştı belki o parayı biriktirebilmek için, ayrıca atıyorum babadan kaldı para ne yapacak adam bunun la? Ya ev alır, araba alır değiştirir ya da anlamıyorsa borsadan filan verir faize getirisine bakar. Ev alıp kiraya vermekten farksız geliyor bana faiz. Ben böyle düşünüyorum en azından. :)

Dını yonunu alacak olursan faiz haram,2x2=4 gibi bişey yani kesin :) dediğim gıbı attığımız 10 adımın 5'i günah ama atıyoruz işte adım :D

hakotech
22-06-2015, 12:05
yok 2,755 den aldığıma :D

Sabır et kardeşim ben şuan kendi kendime gangam style yapıyorum iş yerınde ..o denli streslı ve kafayı yemek üzereyim, flüt olsa çalıp rahatlıcam,amk yerınde kırtasıye yok :D

bason
22-06-2015, 12:05
Dını yonunu alacak olursan faiz haram,2x2=4 gibi bişey yani kesin :) dediğim gıbı attığımız 10 adımın 5'i günah ama atıyoruz işte adım :D

Neyse derin ve kendi içinde paradoks yaratan konular bunlar. :D ikinci dediğinize katılıyorum 5 i günah ise sıkıntı yok ama 6 oldu mu eksiye geçiyoruz. :D

hakotech
22-06-2015, 12:07
Neyse derin ve kendi içinde paradoks yaratan konular bunlar. :D ikinci dediğinize katılıyorum 5 i günah ise sıkıntı yok ama 6 oldu mu eksiye geçiyoruz. :D

Hahahahhaa aynen gırılmemesı gereken konular,ne guzel streslıydım kafamı dagıttınız :D

halilcakir
22-06-2015, 12:26
Hahahahahahah 10bin dolarla 10 lot usdtry diye düşünsen 10bin dolarla 1 milyon dolar almış satmış :D

Kendi parasıyla öyle bir işlem yaptığı an kaybetme ihtimali tüm 10bin dolarını %95 bence.

@hakotech ben ne kurum ismi ne seviye nede lot miktarı söylemek istemiyorum hiçbir şekilde

ben zaten sadece kendi adıma hesapda yönetmiyorum aile bireylerinin falanda var ama başkasının yok

halilcakir
22-06-2015, 12:28

hahahahahahah süpermiş ya ama iyi etmişsin valla benden başka ciddi ciddi iş olarak bu konuyla ilgilenen birini gördüğüme sevindim valla

free-hifi
22-06-2015, 12:29
Sabır et kardeşim ben şuan kendi kendime gangam style yapıyorum iş yerınde ..o denli streslı ve kafayı yemek üzereyim, flüt olsa çalıp rahatlıcam,amk yerınde kırtasıye yok :D

Hanım aradı arabaya bakmaya gittin mi yok dedim araba içime sinmedi :D

halilcakir
22-06-2015, 12:33
Ha koalisyon vb siyaset senaryolarına dair en temel bazda bir bilgi verirsek eğer cumartesi günü Adana'da akpnin belediye başkanlığını elinde bulunduran bir ilçenin akp gençlik kolları başkanı arkadaşla görüştüm.Gelen haberler ne yönde diye sordum cevap olarak koalisyon olsa bile erken seçim olacak 2019 a bırakma taraftarı değil kimse hatta öncelik koalisyon bile olmadan erken seçim dedi.Zaten oy kaybında aday gösterilen isimler olduğunuda düşünüyorlar bu yüzden yeni listelerlede seçime girmek doğru olur gibir bir fikirde var sanki akpde.

free-hifi
22-06-2015, 16:48
DOLAR/TL
2,6619

nEDEN cakıldı bu kadar ?

hakotech
22-06-2015, 17:45
DOLAR/TL
2,6619

nEDEN cakıldı bu kadar ?

Kımse bılmıyokı...yunanıstan belırsızlıgı hala var adamların parasının neden bu sevıyelerde oldugunuda kımse bılmıyo...

Onamdar
22-06-2015, 18:04
Türkiyeye hükümetsiz kalmak yaradı herhalde konuşup ortalığı geren eden olmayınca döviz düşmeye başladı :D
Şaka bi yana mhp ile anlaştığı konuşuluyor akpnin. Bakanlıklar tartışılıyormuş ama büyük ölçüde uzlaşmışlar.
bilmiyorum ne kadar doğru. Ama borsada seçim öncesinin üzerine çıktı. Erken seçim beklentisi olsa şuan çok daha farklı bi tablo olurdu. Piyasalar net bi şekilde koalisyonu fiyatlıyor.

suk3b3
22-06-2015, 18:40
Brooker larda paranz varsa çekin. Borsa sallanıyor.

hakotech
22-06-2015, 18:48
Brooker larda paranz varsa çekin. Borsa sallanıyor.

Kim diyo onu ? Bist bayadır gormedıgı rakamlara ulaştı ...

suk3b3
22-06-2015, 18:57
Bgn büyük bi kitlenin hesabını yönlendiren arkds batti. 60 bin de benm param vardi

hakotech
22-06-2015, 19:11
Bgn büyük bi kitlenin hesabını yönlendiren arkds batti. 60 bin de benm param vardi

Biraz açarmısın?

Onamdar
22-06-2015, 19:26
Portföy yöneten adamın batıp paranın hepsini sıfırlaması için 2 ihtimal var
1 borsanın b sinden anlamaz saçma sapan kredili kaldıraçlı pozisyonlar açar ne teknik analizden anlar ne bilanço okur
2 art niyetlidir sizin portföy erirken karşılığında kendi oluşturduğu havuz hesaplar kar yazar.
endeks 80k da iken kimse batmaz felaket tellallığı yapmayın. Akıllı oynayan iyi piyasada da kötü piyasadada kendini korumayı bilir.

aRSLaN
22-06-2015, 19:36
Kımse bılmıyokı...yunanıstan belırsızlıgı hala var adamların parasının neden bu sevıyelerde oldugunuda kımse bılmıyo...

Akp-mhp büyük ölçüde anlaştı. Bakanlık paylaşımları da yapıldı. Çözüm süreci konusunda bile anlaşmaya vardılar anladığım kadarıyla. Piyasa bu beklentiyi satın alıyor olabilir.

aRSLaN
22-06-2015, 19:41
2.69 ve 2.82den ufak test amaçlı alım yaptım 2.75te stop loss yaptım. Dolar endeksinin hareketine göre 2.55 2.60 arasında tekrar alım yapıp yılbaşına kadar beklemeyi planlıyorum.

_muhaRRem
22-06-2015, 19:42
Tire mondi :)

hakotech
22-06-2015, 21:39
Akp-mhp büyük ölçüde anlaştı. Bakanlık paylaşımları da yapıldı. Çözüm süreci konusunda bile anlaşmaya vardılar anladığım kadarıyla. Piyasa bu beklentiyi satın alıyor olabilir.

Kesinleşmiş bir koalısyon yok,artı sadece haberlerde varsayım ile yapılan yorumlar,ateş olmayan yerden duman çıkmaz mantığı var ülkemizde..ben hala erken seçim olucak dıyorum...piyasalar buna göre kendi pozisyonlarını alıyo olabilirler haklısın ama büyük patlıcaklar gibi bi his var nedense bende..

vectra-tuner
22-06-2015, 22:03
Kesinleşmiş bir koalısyon yok,artı sadece haberlerde varsayım ile yapılan yorumlar,ateş olmayan yerden duman çıkmaz mantığı var ülkemizde..ben hala erken seçim olucak dıyorum...piyasalar buna göre kendi pozisyonlarını alıyo olabilirler haklısın ama büyük patlıcaklar gibi bi his var nedense bende..
Aynı fikirdeyim, ilaveten zaten söyledikleri gibi koalisyon vs. Satın alınsa dahi gerçekleştiği andan itibaren kar realizasyonuna gidilir... Şu anda borsa epey bi yukarıda ve herşey olumlu gözükmesine rağmen usd 2.66 gibi seviyelerde. Usd alımı yapmak için dibi beklemekten ziyade parça parça almakta fayda var. Şunuda unutmamak lazım TCMB 2 yıldan fazla bir süredir hergün usd satıyor, ve el altından devlet bankaları ve kurumları da usd satıyor... Nereye kadar? Bir ithalatçı olarak da şunu net söyleyebilirim her sene sonu kur artar, ve özel sektörün (çoğu bankalar) çok yüklü usd ödemeleri var (yurt dışından alınan sendikasyon kredileri) usd den al sat yoluyla para kazanmak çok kolay değil, çünki usd aşırı sert yukarı yaptığında bir daha alma şansınız olmuyor, kur 2 lira olurmu dendi, oldu.. Sonra 2.2 sonra 2.3 - 2.4 - 2.5 - 2.6 - 2.7 - 2.8 Hehe şaka gibi..

hakotech
22-06-2015, 22:25
Aynı fikirdeyim, ilaveten zaten söyledikleri gibi koalisyon vs. Satın alınsa dahi gerçekleştiği andan itibaren kar realizasyonuna gidilir... Şu anda borsa epey bi yukarıda ve herşey olumlu gözükmesine rağmen usd 2.66 gibi seviyelerde. Usd alımı yapmak için dibi beklemekten ziyade parça parça almakta fayda var. Şunuda unutmamak lazım TCMB 2 yıldan fazla bir süredir hergün usd satıyor, ve el altından devlet bankaları ve kurumları da usd satıyor... Nereye kadar? Bir ithalatçı olarak da şunu net söyleyebilirim her sene sonu kur artar, ve özel sektörün (çoğu bankalar) çok yüklü usd ödemeleri var (yurt dışından alınan sendikasyon kredileri) usd den al sat yoluyla para kazanmak çok kolay değil, çünki usd aşırı sert yukarı yaptığında bir daha alma şansınız olmuyor, kur 2 lira olurmu dendi, oldu.. Sonra 2.2 sonra 2.3 - 2.4 - 2.5 - 2.6 - 2.7 - 2.8 Hehe şaka gibi..

Yunanistan olayınıda perşembeye salladılar..benim kafamın basmadığı nokta,kurun neden yüksek olduğu hala...ulkemızde nasıl bır mantık var anlamıyorum...yunanıstan batıcak denılıyo adamlar gıdıp euro alıyo...vallahı ters memleketız..ulan öngörü var desem,ab birliği ne olucağına bılemezken bizim süpersonic'lermi biliyo...

Valla ben bu işten bi *** anlamadım..birileri paranın ırzına geçiyo,spekulasyonun amk.. çıkar yakında kokusu.. kimsenin bi sikten haberi yok piyasalar kendi kendine yükseliyo..bist cıkıyo..dolar düşüyo...

_muhaRRem
22-06-2015, 22:37
mgros alctl vestel escom hareket beklentili..

aRSLaN
22-06-2015, 23:07

Bugün bir iki profesörle görüştüm üniversiteden. Tarım Bakanlığının MHP'ye bırakıldığından bahsetti ki oluşan genel algı da koalisyonun olacağı yönünde. Bugünkü haberlerden de içişleri konusunda da anlaşmaya varılacağını çıkardım. Benim de ön görüm koalisyon olacak ama bir şekilde meclis çalışamaz hale getirilip Türkiye kendilerine mahkum hatta ekonomik refah için tek adam, tek ses gerekli algısı yaratacaklar. Doğruluğundan emin olmamakla birlikte büyük bir şirket grubunun 2012 yılında 2015 sonu dolar ön görüsünün 4tl'ye yakın olduğunu geçen sonbahar öğrenip de arkasından oluşan hareketlere baktığımda gözümü korkutmuyor değil. Şu durum aklıma Kasım 2000'i getiriyor.

hakotech
22-06-2015, 23:19
Bugün bir iki profesörle görüştüm üniversiteden. Tarım Bakanlığının MHP'ye bırakıldığından bahsetti ki oluşan genel algı da koalisyonun olacağı yönünde. Bugünkü haberlerden de içişleri konusunda da anlaşmaya varılacağını çıkardım. Benim de ön görüm koalisyon olacak ama bir şekilde meclis çalışamaz hale getirilip Türkiye kendilerine mahkum hatta ekonomik refah için tek adam, tek ses gerekli algısı yaratacaklar. Doğruluğundan emin olmamakla birlikte büyük bir şirket grubunun 2012 yılında 2015 sonu dolar ön görüsünün 4tl'ye yakın olduğunu geçen sonbahar öğrenip de arkasından oluşan hareketlere baktığımda gözümü korkutmuyor değil. Şu durum aklıma Kasım 2000'i getiriyor.

Valla bıktım su son ıkı haftadır..işten soguttular yemin ederim..ne olacaksa olsunda bıran önce bizde önümüzü görelim..yaa dolar dussun farketmez,benim derdim bu euro neden dusmuyo...bı ızahatı yok..adamlara soruyosun avel avel bakıyolar...şeytan diyo bu hafta hiç bakma ne verılere nede iç meselelere,haberlere..ama namussuz oroyin gibi işliyo adama bakmadan yapamıyosun..

Yigit-Y
23-06-2015, 00:29
Türkiye çok parlak bir tabloya sahip değil ki

Kur eski haline gelsin kurun eski hale gelmesi için ab uyum yasalarinin hepsinin gecmesi gerekli

Yasama yurutme yargı bağımsız olarak iş yapmalı.

Bu durumda ilk once abdest alacaz sonra hersey hayirli olacak.

Ama biz cenabet gezdikce boyle daha cok başımıza is gelir.

Mhp sagolsun yine icine etti bir guzel :)

hakotech
23-06-2015, 00:30
Yaaa ben ondan bahsetmıyorum benım derdım bambaşka anlıyamassınız :D

vectra-tuner
23-06-2015, 00:46
İşler kötü, devlet 600.000 kişiyi geçici olarak işe aldı. (seçim öncesi) amaç hızla büyüyen işsizliği geçici olarak en azından seçime kadar durdurmaktı. Kurun aşırı yükselmesi özel sektörü duman etti., Döviz borçlusu bankalar alacakları TL olduğu için artık eskisi gibi güçlü değiller ve Krediler bariz azaldı, dikkat ediyorsanız artık tv lerde de horozlu tavuklu reklam vermiyorlar. Kurların bu denli artması alım gücünü çok ciddi anlamda düşürdü. Enflasyonu düşük çıkarmak için TUİK sürekli oynamalar yapıyor. Mesela techturkeyde benzin topiğinden hatırlanacağı gibi ayda 1-2 kez indirim gelir arkasından yüklü bi bindirim, işte bunun asıl sebebi o indirim geldiğinde TÜİK Fiyatları o rakama göre hesap eder, Sonrası ***** ama pekçok kişi bunu anlayamaz. Bunun yanında TCMB nin ve Devlet kurumlarının sürekli dışardan borç alarak usd satma nedenine özel sektörün tamamen çekmesini önlemek amaçlı.. Her akşam MB döviz sattığınında borsanın da bir miktar yukarı gittiğini gözlemleyebiliriz. Şayet MB ve diğer kurumlar müdahale etmeseler usd ve borsa ne olurdu Allah bilir. Ama işte taşıma suyuyla değirmen ne kadar Döner? Hayatımız üçkağıt üzerine kurulu... Usd 4 TL olacağını düşünmüyorum, en azından bu sene sonuna kadar ama açıkçası 3 TL hiçte zor değil. Bir yerden sonra faiz artırımı yaparlar.Bu arada şu An mevduatlar(faizciler) bankalarda 100.000 üstü mevduat tutmamaya başladılar... İnşallah o durumlara düşmeyiz

hakotech
23-06-2015, 01:00
İşler kötü, devlet 600.000 kişiyi geçici olarak işe aldı. (seçim öncesi) amaç hızla büyüyen işsizliği geçici olarak en azından seçime kadar durdurmaktı. Kurun aşırı yükselmesi özel sektörü duman etti., Döviz borçlusu bankalar alacakları TL olduğu için artık eskisi gibi güçlü değiller ve Krediler bariz azaldı, dikkat ediyorsanız artık tv lerde de horozlu tavuklu reklam vermiyorlar. Kurların bu denli artması alım gücünü çok ciddi anlamda düşürdü. Enflasyonu düşük çıkarmak için TUİK sürekli oynamalar yapıyor. Mesela techturkeyde benzin topiğinden hatırlanacağı gibi ayda 1-2 kez indirim gelir arkasından yüklü bi bindirim, işte bunun asıl sebebi o indirim geldiğinde TÜİK Fiyatları o rakama göre hesap eder, Sonrası ***** ama pekçok kişi bunu anlayamaz. Bunun yanında TCMB nin ve Devlet kurumlarının sürekli dışardan borç alarak usd satma nedenine özel sektörün tamamen çekmesini önlemek amaçlı.. Her akşam MB döviz sattığınında borsanın da bir miktar yukarı gittiğini gözlemleyebiliriz. Şayet MB ve diğer kurumlar müdahale etmeseler usd ve borsa ne olurdu Allah bilir. Ama işte taşıma suyuyla değirmen ne kadar Döner? Hayatımız üçkağıt üzerine kurulu... Usd 4 TL olacağını düşünmüyorum, en azından bu sene sonuna kadar ama açıkçası 3 TL hiçte zor değil. Bir yerden sonra faiz artırımı yaparlar.Bu arada şu An mevduatlar(faizciler) bankalarda 100.000 üstü mevduat tutmamaya başladılar... İnşallah o durumlara düşmeyiz

Karamsar yorumlar diyemiycem..gercekten mantıklı ve dogru sozler..mb'da hergun dovızın atesini almak ıcın satımlar yapılıyo..daha onceki yazılarında bahsetmıstım...bu böle devam etmez...merkaz bankasının durumu hiçte iç açıcı değil...dolar kesınlıkle orta vadede bıle 4 lırayı gormez..3 olabılır dedıgın gıbı..oda en erken 2016 başları.. eğer bankalardan nakit çıkışı varsa hayra alemet değil..bu bilgiyi nerden edındınız aceba ??

vectra-tuner
23-06-2015, 01:14
Karamsar yorumlar diyemiycem..gercekten mantıklı ve dogru sozler..mb'da hergun dovızın atesini almak ıcın satımlar yapılıyo..daha onceki yazılarında bahsetmıstım...bu böle devam etmez...merkaz bankasının durumu hiçte iç açıcı değil...dolar kesınlıkle orta vadede bıle 4 lırayı gormez..3 olabılır dedıgın gıbı..oda en erken 2016 başları.. eğer bankalardan nakit çıkışı varsa hayra alemet değil..bu bilgiyi nerden edındınız aceba ??
Hisse.net sitesi var ordan makro ekonomi bölümünden, faiz topiği var... İnsanlar oranları paylaşıyorlar.. Bende işim gereği kredi kullandığım için sürekli piyasa faizini takip ediyorum oradan... Piyasa o kadar sıkışıkki %40 la borç alan insanlardan bahsediyorlar. Aslında bu doğru pek çok kişi artık eskisi gibi kolay borçlanamıyor. Ne diyim

ErkanCanS
23-06-2015, 01:26
Bugün işyerinde biri anlattı. X li iş adamları diye bir oluşumları varmış.( x = bir şehir ) 161 iş adamı varmış ve sermayesi en düşük olan şirket kendisininmiş 4 milyon euro. Bunlar aşırı derecede partizanlar ***** parti için. Koalisyon olsa bile en geç 2 sene içinde erken seçime götüreceklerini söylemişler. Ve herkesten en az 50 şer bin lira olmak üzere para toplamışlar. Şirketlerinize yandaş olmayanları almayın demişler. Bu ülkenin tek kurtuluşu uzun adamdır falan diye 2 saat konuştu bey amca. Çıkarkende 50 verdim 2 sene sonra 500 alırım dedi :) 2 sene içerisinde erken seçim olacağını baz alarak hareket etmeye kalksak nelere dikkat etmemiz gerekir ? Veya mantıklı bir hareket olur mu ?

hakotech
23-06-2015, 07:58
Hayret parite düşmeye başlamış..nazar vurmayalım tahtaya vuralım.. :)

Evrenoz
23-06-2015, 08:31
Euro 2.9x'lere gelir herhalde bugün..

free-hifi
23-06-2015, 10:57
dolar da bugün hareket olur mu araba buldum bozduracağım

hakotech
23-06-2015, 11:03
Euro 2.9x'lere gelir herhalde bugün..
Akşama doğru belki gelir abi..ama şuan zor

dolar da bugün hareket olur mu araba buldum bozduracağım
Biraz yükselişte verilerin acıklanmasına baglı yukselebılırde düşebilirde..akşam belli olur..

free-hifi
23-06-2015, 11:07
Akşama doğru belki gelir abi..ama şuan zor

Biraz yükselişte verilerin acıklanmasına baglı yukselebılırde düşebilirde..akşam belli olur..

Saat kaçı bekleyeyim ?

hakotech
23-06-2015, 12:21
10:00 EUR Fransa Öncü İmalat PMI(Haz) 50,1 49,4
10:00 EUR Fransa Öncü Hizmet PMI (Haz) 52,5 52,8
10:30 EUR Almanya Öncü İmalat PMI (Haz) 51,5 51,1
10:30 EUR Almanya Öncü Hizmet PMI (Haz) 52,9 53,0
11:00 EUR Öncü İmalat PMI (Haz) 52,0 52,2
11:00 EUR Öncü Hizmet PMI (Haz) 53,7 53,8
14:00 TRY Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Haz) 7,50% 7,50%
14:00 TRY Gecelik Borçlanma Faizi (Haz) 7,25% 7,25%
14:00 TRY Gecelik Faiz Oranları (Haz) 10,75% 10,75%
15:00 USD FOMC Üyesi Powell Konuşması
15:30 USD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) 0,6% -0,2%
15:30 USD Dayanıklı Malları Siparişleri (Aylık) (May) -0,6% -1,0%
16:00 USD Konut Fiyat Endeksi (Aylık) (Nis) 0,6% 0,3%
16:45 USD Öncü İmalat PMI (Haz) 54,2 54,0
17:00 USD Yeni Konut Satışları (May) 524K 517K
23:30 USD API Haftalık Ham Petrol Stoğu -2,900

Kısaca 23.30 za kadar bekle istersen bende öle yapıcam ama karar senın tabi..

hakotech
23-06-2015, 12:34
Saat 3 deki powell'ın konusmaya dıkkat edılmelı...15.30 dan sonra dolar bıraz daha yukselır..zira borsaları acılıyo conilerin :)

Evrenoz
23-06-2015, 15:16
2,99'u gördü
Burdan çok daha fazla aşağı gitmez sanırım. 2.90'ı bulması bile sürpriz olur

Onamdar
23-06-2015, 15:19

Şaka maka nokta atışı olmamış mı :D
yazdığımda bunu 1350 lerdeydi :D

_muhaRRem
23-06-2015, 21:35
tire mondi 2 günde %10

hakotech
23-06-2015, 23:05
Şaka maka nokta atışı olmamış mı :D
yazdığımda bunu 1350 lerdeydi :D

Yahu 1.1136 en dusugu bugunun,aradakı farkla araba alınır :D :D şaka maka bugun bereketli oldu çok şükür...perşembeyi bekliyoruz artık,şuan inşallah çıkar duasındayız :D

vectra-tuner
23-06-2015, 23:51
Yunan bankalarından mevduat çıkışı 7 milyar euroyu bulmuş, Yunanistana borcunu ödenebilmesi için verecekleri parada bu kadar, bugün olamasa yarın patlıycaklar. Benim tahminim kısa vadede (sene sonu) Euro ile usd yer değiştirecek.. O da 3 TL lere denk geliyor.. şaka maka haziran ayı bitti, her sene bizde bayrama doğru kurlar bi ileri gider geleneksel olarak, artık fed fiyatlaması başlar diye düşünüyorum.. Hükümet kurulsa bile pek olumlu yansımıyacak.

_muhaRRem
24-06-2015, 00:38
KardemirD .....

onursumer
24-06-2015, 00:42
bankalarda güvenirlilik konusunda yorumlarınız neler ?

mesela benim hep bi tereddutum var okadar parayı hesaplarda tutma konusunda batıp gitme vs gibi bu nedenle hep birkısmını kiralık kasalarda nakit tutuyorum piskolojik ne diyorsunuz bu duruma ?

Uur
24-06-2015, 00:57

mesela benim hep bi tereddutum var okadar parayı hesaplarda tutma konusunda batıp gitme vs gibi bu nedenle hep birkısmını kiralık kasalarda nakit tutuyorum piskolojik ne diyorsunuz bu duruma ?

Bankalardaki paraların 100 bin tl si galiba devlet garantisinde yanlış hatırlamıyorsam.

Uur
24-06-2015, 00:59
Yahu 1.1136 en dusugu bugunun,aradakı farkla araba alınır :D :D şaka maka bugun bereketli oldu çok şükür...perşembeyi bekliyoruz artık,şuan inşallah çıkar duasındayız :D

Abi işte ben bu noktayı anlayamıyorum şimdi 1.1136 en düşüğü dedin bu ne demektir aradaki parite tamam da nasıl getiri oldu bunda usd/try mi nedir ? Tam açıklayamamış olabilirim ama bu oranı takip etmenin sebebi nedir. Bizdeki klasik yöntem dolar arttı çıktı ona bakıyoruz. Siz pariteye ?

Not : Öğrenmeye fena halde taktım bi süre sonra bu yazıya bakıp ne saçmalamışım dicem :D

vectra-tuner
24-06-2015, 01:05

Şu anda böyle bir sıkıntı var zaten, ben devlet bankalarına yatırılması taraftarıyım. Devlet bankalarında sıkıntı olsa bile hazineden takviye ederler. Ama yinede bir yere kadar, Devlet bankalarında da şu anda aşırı derecede batak var, bi kısmı kamuoyuna açıklanmıyor , batmış parayı tekrar yapılandırma yapıp batmamış gibi işlem yapıyorlar. 3. Köprü, havalimanı vs kredileri devlet bankalarından karşılanıyor.. Son zamanlarda da sıcak paraya denetim de kalktı bunlar da hayra alamet değil...Parasını mevduata yatıranlar da artık eskisi gibi 6 ay 1 yıl gibi.vadelerle bağlamıyor... Onun yerine 1 ay gibi kısa her An çekilebilecek şekilde yatırıyorlar. Sonuç olarak hem devletin tüm Kaynakları 3.köprü vs. Gibi yerlere kanalizasyon etmesinden dolayı piyasada aşırı derecede parasızlık var
. Bence yanlış yapmıyorsunuz ama şunuda söyleyim burası Türkiye alır da parayı usd olarak bankada tutarsanız kötü bir krizde devletin belirlediği kurdan paranız TL Ye döndürülebilir.

vectra-tuner
24-06-2015, 01:08
Android den hızlı yazdığım için bir iki kelimede hata yapmışım özür dilerim. Nakit sıkışıklığı ve kanalize demek istemiştim.

Onamdar
24-06-2015, 08:02
Küçük bi bilgilendirme yapayım yunanistandaki durumla ilgili.

Tsipras kreditörlerle anlaştı deniyor fakat 7.2 milyar euroluk kredi için 8 milyarlık kemer sıkma vaadi vermiş.
Yunan parlementosunda tsipras 300 sandalyenin 162 sine sahip ve bildiğiniz gibi sol bir parti. Parti içinde kemer sıkma yaptırımlarından rahatsız olanlar var ve 30 milletvekilinin veto ediceği söyleniyor. Yaptırımları geçirecek çoğunluğu bulamazsa euro bölgesi için pek olumlu olmaz.

15,30 da amerikada büyüme verisi gelecek o önemli

ahk
24-06-2015, 09:46

Çok yanlış yapıyorsun..
Kasalarda bulunan hiçbirşeyin ödemesi olmaz çünkü kasada bulunanı senden başka kimse bilmez bu yüzden sigortalanmaz.
Ya paranı 100 TL olarak bankalara böl ya da devlet bankasına yatır.

Yigit-Y
24-06-2015, 09:55

Mevduat sigortas (http://www.sigortalardan.com/genel-sigorta-haberleri/mevduat-sigortasi.html)

burada bir metin var koruma ile ilgili detaylı bilgi vermekte

emre_277
24-06-2015, 10:18
dolar için alım hakkında güncel bilgi alabilir miyim ?

hakotech
24-06-2015, 10:20
dolar için alım hakkında güncel bilgi alabilir miyim ?

Ben bu konuda kımsenın vebalıni almam ama toplu alım yaptık euroya..perşembe günü paritenin artacagına ınanıyorum

Day Walker
24-06-2015, 10:22
Euro ya girilir mi alalım mı?

TaGo
24-06-2015, 10:23
Peki neden euroda dolar değil :)

hakotech
24-06-2015, 10:25
11:00 EUR Alman Ifo İş Ortamı Endeksi (Haz) 108,2 108,5
11:30 GBP BBA Mortgage Onayları 43,1K 42,1K
EUR Eurogroup Toplantısı
14:30 TRY Kapasite Kullanım Oranı (Haz) 74,9%
14:30 TRY İmalat Güveni (Haz) 109,0
15:30 USD GDP (çeyreklik) (1. Çeyrek) -0,2% -0,7%
17:30 USD Ham Petrol Stokları -2,100M -2,676M
EURUSD ANALİZ
Haftanın üçüncü işlem günündeyiz. Dolar Endeksi, 50 periyotluk basit hareketli ortalama üzerinde yükseliş eğilimini sürdürmektedir. EURUSD paritesi ise Dolar Endeksinde yaşanılan bu çıkışları değerlendirmekte ve önemli bir satış baskısı oluşturmaktadır.
Dolar Endeksini değerlendirdiğimizde 94.65 – 94.85 bölgesi üzerinde pozitif seyrine devam etmektedir. Endeksin bu bölge üzerindeki hareketleri, yukarı yönlü çıkışların devam edebilme ihtimallerini kuvvetlendirmekte ve kanalın üst noktası olarak kaydedilen 96.52 seviyesinin gündemde kalmasını sağlamaktadır. Kritik bölge öncesindeki ilk destek noktası ise 95.17 olarak kaydedilmiştir.

hakotech
24-06-2015, 10:26
dolar endeksi
EURUSD paritesine geçecek olursak 135 günlük üssel hareketli ortalama altında devam eden günlük kapanış ile 45 günlük üssel hareketli ortalamaya doğru gerçekleşen satış baskısı sonrasında şu sıralar 45 günlük ortalama yakınlarında seyrini sürdürmektedir. Kısa vadeli olarak yükseliş trendinde yer alması, paritenin bundan sonraki süreçte yeni bir alış rallisi mi oluşturacak sorusunu sormamıza katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de bundan sonraki süreçte 45 günlük üssel hareketli ortalama ve yükseliş trendinde kanalın alt noktası dikkatle takip edilmelidir.

hakotech
24-06-2015, 10:27
Kısa vadeli olarak EURUSD paritesini değerlendirdiğimizde 1.1410 seviyesinden başlatılan satıcılı seyir devam edecek mi, mevcut düşüşler başlamadan önce tepki alımı görecek miyiz gibi soruların cevaplarını aramaktayız. Bu aşamada 1.1410 – 1.1135 arasındaki düşüşlerin %23.6’lık düzeltme oranına tekabül eden seviye olan 1.1200 bariyeri dikkatle takip edilmelidir. Parite eğer bu bariyer üzerinde hareketler gerçekleştirebilirse tepki alımı konusunda fibonacci %38.2, %50 ve %61.8’lik orana tekabül eden seviyeler gündemimizde yer alabilir. Aksi takdirde 1.1200 seviyesi altında kalarak 1.1135 desteği altına sarkmak ve aşağı yönlü baskılarını 1.1065 seviyesine kadar sürdürmek isteyebilir.
Genel görünüm, 1.1272 seviyesi altında satıcılı seyrin devam etmesi şeklindedir.
Pivot: 1.1282
Destek: 1.1135-1.1095-1.1065
Direnç: 1.1200-1.1240-1.1272

emre_277
24-06-2015, 10:29
terimsel değilde halk dilinde konuşsak ? :D anlamayanlar için diyorum :D

hakotech
Euro ya girilir mi alalım mı?
Valla ben al yada alma diyemem..ben sadece kendim aldım diyebilirim :)

Peki neden euroda dolar değil :)
Şuan kısa vadede yükselme eğilimi dolardan daha yüksek bir enstürman olduğu için tarkan abi :)

TaGo
ben bibok anlamadım. Halktan değilim galiba :D

Day Walker
24-06-2015, 10:32
11:00 EUR Alman Ifo İş Ortamı Endeksi (Haz) 108,2 108,5
11:30 GBP BBA Mortgage Onayları 43,1K 42,1K
EUR Eurogroup Toplantısı
14:30 TRY Kapasite Kullanım Oranı (Haz) 74,9%
14:30 TRY İmalat Güveni (Haz) 109,0
15:30 USD GDP (çeyreklik) (1. Çeyrek) -0,2% -0,7%
17:30 USD Ham Petrol Stokları -2,100M -2,676M
EURUSD ANALİZ
Haftanın üçüncü işlem günündeyiz. Dolar Endeksi, 50 periyotluk basit hareketli ortalama üzerinde yükseliş eğilimini sürdürmektedir. EURUSD paritesi ise Dolar Endeksinde yaşanılan bu çıkışları değerlendirmekte ve önemli bir satış baskısı oluşturmaktadır.
Dolar Endeksini değerlendirdiğimizde 94.65 – 94.85 bölgesi üzerinde pozitif seyrine devam etmektedir. Endeksin bu bölge üzerindeki hareketleri, yukarı yönlü çıkışların devam edebilme ihtimallerini kuvvetlendirmekte ve kanalın üst noktası olarak kaydedilen 96.52 seviyesinin gündemde kalmasını sağlamaktadır. Kritik bölge öncesindeki ilk destek noktası ise 95.17 olarak kaydedilmiştir.

dolar endeksi
EURUSD paritesine geçecek olursak 135 günlük üssel hareketli ortalama altında devam eden günlük kapanış ile 45 günlük üssel hareketli ortalamaya doğru gerçekleşen satış baskısı sonrasında şu sıralar 45 günlük ortalama yakınlarında seyrini sürdürmektedir. Kısa vadeli olarak yükseliş trendinde yer alması, paritenin bundan sonraki süreçte yeni bir alış rallisi mi oluşturacak sorusunu sormamıza katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de bundan sonraki süreçte 45 günlük üssel hareketli ortalama ve yükseliş trendinde kanalın alt noktası dikkatle takip edilmelidir.

Kısa vadeli olarak EURUSD paritesini değerlendirdiğimizde 1.1410 seviyesinden başlatılan satıcılı seyir devam edecek mi, mevcut düşüşler başlamadan önce tepki alımı görecek miyiz gibi soruların cevaplarını aramaktayız. Bu aşamada 1.1410 – 1.1135 arasındaki düşüşlerin %23.6’lık düzeltme oranına tekabül eden seviye olan 1.1200 bariyeri dikkatle takip edilmelidir. Parite eğer bu bariyer üzerinde hareketler gerçekleştirebilirse tepki alımı konusunda fibonacci %38.2, %50 ve %61.8’lik orana tekabül eden seviyeler gündemimizde yer alabilir. Aksi takdirde 1.1200 seviyesi altında kalarak 1.1135 desteği altına sarkmak ve aşağı yönlü baskılarını 1.1065 seviyesine kadar sürdürmek isteyebilir.
Genel görünüm, 1.1272 seviyesi altında satıcılı seyrin devam etmesi şeklindedir.
Pivot: 1.1282
Destek: 1.1135-1.1095-1.1065
Direnç: 1.1200-1.1240-1.1272
bunlara göre sadece oturup çay içerim ben :hehe: x ve y den nası sayı çıkarılır öğrendiğim gün bunuda anlarım :)

Valla ben al yada alma diyemem..ben sadece kendim aldım diyebilirim :)

Şuan kısa vadede yükselme eğilimi dolardan daha yüksek bir enstürman olduğu için tarkan abi :)

ben ettim sen etme diyosan seni de anlarım :)

ben bibok anlamadım. Halktan değilim galiba :D

Halk ne arar forexde piyasada :)

hakotech
24-06-2015, 10:39
terimsel değilde halk dilinde konuşsak ? :D anlamayanlar için diyorum :D

Haklısın investing'den alıntı yaptım, yaa bugünün en önemli verisi amerikan 1.çeyrek buyume oranları...artı bugun yine avrupa birliği maliye bakanlarının yunanistan için toplantıları var...perşembe günüde AB liderler toplantısı ile yunanistan için nihai bir karar alınacak..şuan biz bunu fiyatlandırıyoruz..keza olumlu bır sonuc cıkacağını düşünüyoruz...

Amerıka'dan da bugun olumlu sonuç beklıyoruz...şöyleki aylık gelen macro verilere bakılarak buyume oranının ıyı sevıyede gelecegıne inanıyoruz...
ancak euroya gecmemızın de sebeplerı arasında,dolar'dan daha fazla buyume kaydedeceğine inanmamjzdır...tabı bu görüşler tamamen kişisel fıkrımdir...kısa vade için kurulan senaryolardır,sakın bu yazılara göre alım yada satım yapmayın...sizinde tezleriniz vardır örtüşüyorsa ok...ama sırf bu yazıylarla ben olsam işlem yapmam :) keza bir analist yada ekonomist değilim...

Bu arada yazından alıntı yaptım ama genele konustum :)

emre_277
24-06-2015, 10:42
Haklısın investing'den alıntı yaptım, yaa bugünün en önemli verisi amerikan 1.çeyrek buyume oranları...artı bugun yine avrupa birliği maliye bakanlarının yunanistan için toplantıları var...perşembe günüde AB liderler toplantısı ile yunanistan için nihai bir karar alınacak..şuan biz bunu fiyatlandırıyoruz..keza olumlu bır sonuc cıkacağını düşünüyoruz...

Amerıka'dan da bugun olumlu sonuç beklıyoruz...şöyleki aylık gelen macro verilere bakılarak buyume oranının ıyı sevıyede gelecegıne inanıyoruz...
ancak euroya gecmemızın de sebeplerı arasında,dolar'dan daha fazla buyume kaydedeceğine inanmamjzdır...tabı bu görüşler tamamen kişisel fıkrımdir...kısa vade için kurulan senaryolardır,sakın bu yazılara göre alım yada satım yapmayın...sizinde tezleriniz vardır örtüşüyorsa ok...ama sırf bu yazıylarla ben olsam işlem yapmam :) keza bir analist yada ekonomist değilim...

Bu arada yazından alıntı yaptım ama genele konustum :)

sıkıntı yok abicim :) teşekkür ederiz..

halilcakir
24-06-2015, 11:22
Yok be arkadaşlar düşündüğünüz kadar zor şeyler yada karışık terimler değil yazdıkları

Bir google a yazsanız hepsini nedir diye 30dkda öğrenirsiniz asıl vakit alan ve paraya mal olan bu terimlere desteklere dirençlere kurun yada paritenin ne kadar uygun hareket ettiğini birebir tecrübe ile öğrenmek :) yani desteğe kadar çekilip dirence kadar yükseldiğini kendi paranızla görmek oluyor o dahada açık anlatımı yukardan aldığın doların desteğe kadar çekilirken sağ altta - li olarak rakam yazdığını görmek yada yine aynı yerde dirence kadar + rakam yazdığını görmek :D

@hakotech euro aldım dediğini sanırım arkadaşlar eurtry aldın olarak anlıyorlar bilgin olsun

ha normalde eurusd ve eurtry benzer hareketler sergilemesi gereksede bizdeki gibi anomalilerde farklı hareketler sergilediği sıkça görülüyor

emre_277
24-06-2015, 11:27
@hakotech euro aldım dediğini sanırım arkadaşlar eurtry aldın olarak anlıyorlar bilgin olsun

evet öyle anladık :)

halilcakir
24-06-2015, 11:31
Aman diyim o topa girmeyin işte yanlış anlayıp :D

Hakan eurusd paritesinde euro nun dolara karşı değer kazanacağını düşünüp kısa vadede eurusd de long pozisyon almış yani programda eurusd de satın al demiş

Makro ekonomik gelişmelere göre euro dolara karşı değer kazanıp ama içerde try ye karşı değer kaybedebilir

hakotech
24-06-2015, 11:53
Aman diyim o topa girmeyin işte yanlış anlayıp :D

Hakan eurusd paritesinde euro nun dolara karşı değer kazanacağını düşünüp kısa vadede eurusd de long pozisyon almış yani programda eurusd de satın al demiş

Makro ekonomik gelişmelere göre euro dolara karşı değer kazanıp ama içerde try ye karşı değer kaybedebilir

Yaw okadar yazdım tel caldı..turkcell bı kere faydan dokunsun amk.. :D aynen halil,ben euro/dolar paritesinden bahsedıyorum..TL ile kesinlikle işim olmuyo,bende hata aslında okadar alısmısızkı aramızda böle konusmaya,burda da o moda girmişim... yorumlarını okurken TL olarak düşğnmeyin,euro/dolar paritesi olarak algılayın lütfen :)

Yigit-Y
24-06-2015, 12:34
Euro için

Yunanistana s... g.t derse euro uçar

Demez ise kene gibi kalacak uzerinde 2.80 lere doğru gelir.

Burada ben olsam yunanistana git la burdan derim.

Ab ye kene değil üreten gelişen ulke gerek.

Black_Eagle
24-06-2015, 12:44
Ben halen eurusd de aşağı yönlü görünümün daha ağır olduğunu düşünüyorum. Geçen sefer dediğim gibi anlaşma olsa dahi sanki başka şeyler çıkacak gibi. Aslında euro bölgesinde yunanistanın gölgesinde kalan İspanya - İtalya gibi ülkelerinde problemleri olduğunu unutmayın. Teknik olarak bakıldığında ise 1.1110 seviyeleri kırılırsa 1.08 e kadar orta -kısa vadeli bir kanal var oraya oturabilir. satış için yer arayanlarda yukarda 1.1280 -1.1320 seviyelerini bekleyebilirler.

hakotech
24-06-2015, 12:57
Euro için

Yunanistana s... g.t derse euro uçar

Demez ise kene gibi kalacak uzerinde 2.80 lere doğru gelir.

Burada ben olsam yunanistana git la burdan derim.

Ab ye kene değil üreten gelişen ulke gerek.

İlk etapta euro fenaaa düşer o dediğin olursa...ama daha sonra ucar...lakin çıkarmak işlerine gelirmi ?? Kesınlıkle gelmez...bu gören sıkıntıdakı ulkelerde cıkmak ıstıcek...yada şuan bile yunanıstana saglanan ımtıyazları ıstıcekler zaten...

Valla ben euro/dolar paritesinin cıkacagına ınanıyorum... dün guzel bır kaar elde ettık...ayda 4 kere öle bir ivme yakalasak..tabiri caiz ise paranın amına koyar ismini değiştirir 1 hakan 2 hakan diye sayarım :D

hakotech
24-06-2015, 13:00
Ben halen eurusd de aşağı yönlü görünümün daha ağır olduğunu düşünüyorum. Geçen sefer dediğim gibi anlaşma olsa dahi sanki başka şeyler çıkacak gibi. Aslında euro bölgesinde yunanistanın gölgesinde kalan İspanya - İtalya gibi ülkelerinde problemleri olduğunu unutmayın. Teknik olarak bakıldığında ise 1.1110 seviyeleri kırılırsa 1.08 e kadar orta -kısa vadeli bir kanal var oraya oturabilir. satış için yer arayanlarda yukarda 1.1280 -1.1320 seviyelerini bekleyebilirler.

Sana bişey söliymmi ben ne zaman istatistiklere göre hareket etsem,analizçileri dinlesem burnum boktan cıkmadı...bende tam tersını yapıyorum...olay meğersem iç sesını dınlemekmiş :D

Black_Eagle
24-06-2015, 13:23
Sana bişey söliymmi ben ne zaman istatistiklere göre hareket etsem,analizçileri dinlesem burnum boktan cıkmadı...bende tam tersını yapıyorum...olay meğersem iç sesını dınlemekmiş :D

Bence de en doğrusu. Yani dinleyin herkesi ama kendi düşündüğünüzü yapın etkilemelerine izin vermeyin sizi. Bu arada size forex piyasasıyla ilgili bir bilgi daha veriyim işlem yapılan kurumların %90 ı kayıptan kazanır. Yani siz kaybettiğinizde kurum kazanır siz kazandığınızda kurum cebinden öder bu sebeple işlemlerinizi iyi takip edin SL koyduğunuz yer de mi TP koyduğunuz yerde mi fiyatlar çok kayıyormu pozisyonlar hep sizin aleyhinize negatif slipajmı oluyor iyi takip edin :)

hakotech
24-06-2015, 13:33
Bence de en doğrusu. Yani dinleyin herkesi ama kendi düşündüğünüzü yapın etkilemelerine izin vermeyin sizi. Bu arada size forex piyasasıyla ilgili bir bilgi daha veriyim işlem yapılan kurumların %90 ı kayıptan kazanır. Yani siz kaybettiğinizde kurum kazanır siz kazandığınızda kurum cebinden öder bu sebeple işlemlerinizi iyi takip edin SL koyduğunuz yer de mi TP koyduğunuz yerde mi fiyatlar çok kayıyormu pozisyonlar hep sizin aleyhinize negatif slipajmı oluyor iyi takip edin :)

Valla ben artık dövizcimde yapıyorum işlemleri...aracı bir kurum ile çalısmama kararı aldık...biraz yüksek yada eksikten alıyoruz ama kafamız rahat :)

Uur
24-06-2015, 13:40
Bugün bi forex firmasında seminere katılacağım merak ediyordum uzun süredir hazır boş vakit bulmuşken akşam seminer varmış çağırdılar. Bakalım neymiş ne değilmiş :) euro/usd paritesinden para kazanma olayını hala anlayabilmiş değilim ama açıklasanız az :D

hakotech
24-06-2015, 13:46
Bugün bi forex firmasında seminere katılacağım merak ediyordum uzun süredir hazır boş vakit bulmuşken akşam seminer varmış çağırdılar. Bakalım neymiş ne değilmiş :) euro/usd paritesinden para kazanma olayını hala anlayabilmiş değilim ama açıklasanız az :D

Çok basit...misal 100000 euron var...parite yüksek ise örn: parite; 1.1450 100000x1.1450 =114500 dolar

Sonra parite düştümü, örn; 114500$÷1.1120(parite)=102967 euro...

Burdaki kazanç=2967 euro'dur..

Böle bi örnek işte... bakın eurodan dolar alırken parite çarpılır...dolardan euro alırken ise bölünür... bukadar basit :D

NakkaSss
24-06-2015, 13:57
Takip ettiğim bir aracı kurum canlı yayında şuan yunanistan konusunu ve pariteler hakkında konuşuyor ilgili arkadaşlar takip edebilir baya yararlı şeyler konuşuluyor ben her hafta takip ediyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=Jt2q2pRwZjY

https://www.youtube.com/watch?v=Jt2q2pRwZjY

Uur
24-06-2015, 14:03
Çok basit...misal 100000 euron var...parite yüksek ise örn: parite; 1.1450 100000x1.1450 =114500 dolar

Sonra parite düştümü, örn; 114500$÷1.1120(parite)=102967 euro...

Burdaki kazanç=2967 euro'dur..

Böle bi örnek işte... bakın eurodan dolar alırken parite çarpılır...dolardan euro alırken ise bölünür... bukadar basit :D

Hakan abi gayet net anlaşıldı çok teşekkür ederim. Tl paritesini sanırım hiç bir akıllı yatırımcı tercih etmez.

hakotech
24-06-2015, 14:04
Hakan abi gayet net anlaşıldı çok teşekkür ederim. Tl paritesini sanırım hiç bir akıllı yatırımcı tercih etmez.

Olay dolar/euro'da kardeşim..inşallah bir gğn bu cümleyi TL içinde söyliyebiliriz :)

bason
24-06-2015, 14:07
Tavsiye edeceğiniz bloglar, siteler vs var mı acaba?

bason
24-06-2015, 14:08
Olay dolar/euro'da kardeşim..inşallah bir gğn bu cümleyi TL içinde söyliyebiliriz :)

Bana da çok mantıklı geldi euro/dolar... :D bol kazançlar... :D

hakotech
24-06-2015, 14:09
Tavsiye edeceğiniz bloglar, siteler vs var mı acaba?

Benim tavsiye edebileceğim programlar; investing.com- metatrader4 bunlar akıllı telefonlara yüklenebilir...anlık olarak haberler,anlık parite durumları yeni başlayanlar için güzel programlardır..

bason
24-06-2015, 14:12
Benim tavsiye edebileceğim programlar; investing.com- metatrader4 bunlar akıllı telefonlara yüklenebilir...anlık olarak haberler,anlık parite durumları yeni başlayanlar için güzel programlardır..

Umarım bilgi kirliliği yapmıyorumdur... Sağlam bir ön bilgi gerekiyor. Ekonomik durum yerinde olsa biraz oynayarak öğrenirim ama kendimi sağlam kazığa bağlamalıyım. :D

Onamdar
24-06-2015, 14:12

Küçük bi bilgilendirme yapayım diyelim ki eurusd paritesinde karlı bi işlem yaptınız 10000 dolarınız 10500 dolar oldu bu aşamada dolar tl karşısında değer kaybederse tl bazında zarar edebilirsiniz aklınızda olsun

hakotech
24-06-2015, 14:15

Teşekkür ederim hepimize bol kazançlar olsun inşallah...verdiğim örnekleri 50 milyon euro 250 mılyon dolarlar ile oynayanları düşünün :) ayda hiç birsey olmasa bile hadı sakin oynarım kaybetmemek için sabırlı davranırım beklerim diyen bir adam 3 kere işlem yapsa... 100000 euro ile...güzelde parite oranları yakalasa...ki bu hiç de zor değil ülkemizde... karı 8 bin euroları bulur.... 100 bın euro ıle 8 bın euro kazanmak...... !! Öle bi dunya ben bilmiyorum...yani illakı vardır ama ben bilmiyorum :) ki bu bahsettıgım 3 kere işlem yapmayla olan şey...pc başında in çık hareketlerı günlük yapan trader'lar paranın ırzına gecer :D

bason
24-06-2015, 14:15
Küçük bi bilgilendirme yapayım diyelim ki eurusd paritesinde karlı bi işlem yaptınız 10000 dolarınız 10500 dolar oldu bu aşamada dolar tl karşısında değer kaybederse tl bazında zarar edebilirsiniz aklınızda olsun

İki kulvarda da yeşil olacak yani. :) İkisini de aynı anda gözlemlemek lazım anladığım kadarıyla... Hepsi birbirne bağlı bir nebzede... Doğru mudur?

hakotech
24-06-2015, 14:19

Türk lirasını unutacak artık :) onun karıda zararıda euro dolar...kı kazandığı meblalar o acıgı fazlasıyla kapatır...türk lirası bir anda deli gıbı deger kazanıcak bı para değil...dolar,euro karşısında hıcbırzaman olamıycakta :) şimdi dolar düştü diyelim...tl değer kazandı... bu nekadar sürer ? 1 haftamı ? Yoksa ikimi :) okadar ince düşünülmemeli bence :)

bason
24-06-2015, 14:22
Türk lirasını unutacak artık :) onun karıda zararıda euro dolar...kı kazandığı meblalar o acıgı fazlasıyla kapatır...türk lirası bir anda deli gıbı deger kazanıcak bı para değil...dolar,euro karşısında hıcbırzaman olamıycakta :) şimdi dolar düştü diyelim...tl değer kazandı... bu nekadar sürer ? 1 haftamı ? Yoksa ikimi :) okadar ince düşünülmemeli bence :)

1 ay önce dolar almıştım. İndi çıktı vs şuanda hala kardayım. Fuat avni 2.90 olacak demişti ona ithafen almıştım olmadı :D ancak yinede zararda değilim. Bu dediğinize katılıyorum. Ancak arkadaşın verdiği bilgilendirmede son derece faydalı...

Onamdar
24-06-2015, 14:24

İşin o boyutunu da bilsinler diye dedim abi. Türk insanında tasarruf kültürü olmadığı için eline 3 aylık bi para geçer birinin alır doları yukardan yapar işlemi paraya sıkışır bozmaya kalkar dolar aşağıdadır zarar eder.

gerçi doların grafiğinde de 3 aylık periyotlarda hiç "R" yok :D

hakotech
24-06-2015, 14:29
İşin o boyutunu da bilsinler diye dedim abi. Türk insanında tasarruf kültürü olmadığı için eline 3 aylık bi para geçer birinin alır doları yukardan yapar işlemi paraya sıkışır bozmaya kalkar dolar aşağıdadır zarar eder.

gerçi doların grafiğinde de 3 aylık periyotlarda hiç "R" yok :D

Haklısın kardeşim,ismini bilmediğimden hitap edemiyorum kusura bakma lütfen...burdaki en aklı selim yorumları yapanlardan birisin,benim atladığım yerler çok olucak senin böyle bilgilendirmen çok faydalı..teşekkur ederim kendi adıma..

Sadece 3 aylık bir ivme değil aslında...dolar hep D'ye takmıs ilerlemekteydi...merkez bankasının müdahalelerı doğrultusunda bu seviyelerde şuan..yoksa çok daha ilerde olurdu...ancak dediğin gibi 3 aylık periyodda hızını biraz daha arttırması bana göre %80 olası..

hakotech
24-06-2015, 14:34
Investing.com - ABD’de gayri safi milli hasıla son çeyrek Çarşamba günü yayınlanan resmi verilerle düştü

Raporda, Ekonomik Analiz Bürosu GSMH açıklamasıyla önceki çeyrekte dönemsellik dışı yıllık oranı -0,2% den -0,7% a düştü.

Analizcilerin beklediği GSMH değerleri son çeyrek da -0,2% düşüş.

En taze veriler bunlar...

Evrenoz
24-06-2015, 14:41
Çok güzel paylaşımlar yapıyorsunuz, dilinize aklınıza sağlık.

Bu paylaşımların yanında "yatırım tavsiyesi değildir" notu ile kendi yaptığınız günlük hareketleri de ( dolar aldım, Euro aldım, bozdurdum, şu kadar bekleme şartı ile şu hisseyi aldım vs ) yazarsanız günahı sizde kalmayacak şekilde yardımcı olursunuz. Sevabı, hayır duası da cabası :)

hakotech
24-06-2015, 14:44
Çok güzel paylaşımlar yapıyorsunuz, dilinize aklınıza sağlık.

Bu paylaşımların yanında "yatırım tavsiyesi değildir" notu ile kendi yaptığınız günlük hareketleri de ( dolar aldım, Euro aldım, bozdurdum, şu kadar bekleme şartı ile şu hisseyi aldım vs ) yazarsanız günahı sizde kalmayacak şekilde yardımcı olursunuz. Sevabı, hayır duası da cabası :)

Abi whatsaptan bişey yazıcam şimdi o a gore sen karar ver yınede ısteğın aynıysa yazayım ben :)

Ome_RS
24-06-2015, 15:35
hakan abi nedir o gizli bilgi :)
armut piş azıma düş beklemeyin az kafanızı yorun lan mı :D

hakotech
24-06-2015, 16:02
hakan abi nedir o gizli bilgi :)
armut piş azıma düş beklemeyin az kafanızı yorun lan mı :D

Yok be kardeşim,keske bir formul yada gızlı bilgi olsada hemen paylaşsam sizinle,evren abiyle biraz dertlestık dıyelım,mühim bi mesele değildi :)

_muhaRRem
24-06-2015, 20:34
Carfa YTD :)

hakotech
24-06-2015, 21:11
Carfa YTD :)

Senin anlamayan halin buysa,5 sene sonraki halini çok merak ettim be muharrem :)

vectra-tuner
24-06-2015, 21:14
Amerika ilk çeyrekte 0.7 daralmıştı, şimdi 0.2 ye güncellendi. Yani usd açısından olumlu. İran'a bu ay sonu itibarıyla ambargoların bir kısmı kalkıyor.. Bu bizim için olumlu değil, nedeni ise İran'a konulan ambargodan dolayı iranın paraları bizdeydi, yani bize ihtiyaç kalmayacak. Sürekli eriyen MB rezervleri bizim için olumsuz, üstelik Botaş ödemeleri doğrudan TCMB tarafından karşılanıyor. Eski hükümet kıymetli TL nin ihracatı olumsuz etkilediğininden dolayı kıymetli TL yi istemiyor. Hatta usd hatırlanacağı üzere bizzat CB. Tarafından yükseltildi.. Haziran ayı bitmek üzere yani fed geliyor bu da usd yi yükseltir
Avrupa kötüleşiyor dolayısıyla bize ihracat düşüşü olarak geri dönüyor, buda kurları yukarı itiyor. Yani nerdeyse herşey bizim için olumsuz.Ama buradaki arkadaşların açıkça gidin dolar alın denemesi de burdan usd aldırıp kimsenin zarar görmemesi için için , Türkiye'nin yakın zamanda kredi notunun düşmesi de olası
.

hakotech
24-06-2015, 21:17
Amerika ilk çeyrekte 0.7 daralmıştı, şimdi 0.2 ye güncellendi. Yani usd açısından olumlu. İran'a bu ay sonu itibarıyla ambargoların bir kısmı kalkıyor.. Bu bizim için olumlu değil, nedeni ise İran'a konulan ambargodan dolayı iranın paraları bizdeydi, yani bize ihtiyaç kalmayacak. Sürekli eriyen MB rezervleri bizim için olumsuz, üstelik Botaş ödemeleri doğrudan TCMB tarafından karşılanıyor. Eski hükümet kıymetli TL nin ihracatı olumsuz etkilediğininden dolayı kıymetli TL yi istemiyor. Hatta usd hatırlanacağı üzere bizzat CB. Tarafından yükseltildi.. Haziran ayı bitmek üzere yani fed geliyor bu da usd yi yükseltir
Avrupa kötüleşiyor dolayısıyla bize ihracat düşüşü olarak geri dönüyor, buda kurları yukarı itiyor. Yani nerdeyse herşey bizim için olumsuz.Ama buradaki arkadaşların açıkça gidin dolar alın denemesi de burdan usd aldırıp kimsenin zarar görmemesi için için , Türkiye'nin yakın zamanda kredi notunun düşmesi de olası
.

Ellerine sağlık faydalı bir yazı olmuş..

vectra-tuner
24-06-2015, 21:21
Ellerine sağlık faydalı bir yazı olmuş..
Teşekkür ederim ne demek.

Bu arada konu ile ilgilenen arkadaşlar Googledan ; devlet bankalarından batık kredi - nakit sıkışıklığı - karşılıksız çeklerde patlama gibi aratarak çok daha kolay karar verebilirler..

_muhaRRem
24-06-2015, 22:15
Senin anlamayan halin buysa,5 sene sonraki halini çok merak ettim be muharrem :)

Bu sıralar iyi tutuyo en kötüsü %5 yaptı :)

Ama yarın carfa günü halay var :)

hakotech
24-06-2015, 22:39
Bu sıralar iyi tutuyo en kötüsü %5 yaptı :)

Ama yarın carfa günü halay var :)

Hadi hayırlısı,bol kazançlar olsun inşallah,yarın benimde beklentilerim var tutarsa brake dansa kadar düşüp kendimi bozacam :D

orcuns
24-06-2015, 22:59
arkadaşlar yarın bir motor alacagım bunun için usd bozdurmam gerekicek. Kımı dıyor yukselıcek BEKLE kımı dıyor dusecek BOZDUR kurtul 2,698 den almıstım.
Ne yapmalıyım yardımcı olacak arkadaşlara sevgiler,saygılar :)

hakotech
24-06-2015, 23:10
arkadaşlar yarın bir motor alacagım bunun için usd bozdurmam gerekicek. Kımı dıyor yukselıcek BEKLE kımı dıyor dusecek BOZDUR kurtul 2,698 den almıstım.

Ben herzaman dediğim gibi karışamam yada bı fıkır beyan edemem bu konularda... ancak 3-4 ay bekleyebilirseniz güzel fıyatlara bozdurma sansınız cok yuksek..

onursumer
24-06-2015, 23:16
Çok yanlış yapıyorsun..
Kasalarda bulunan hiçbirşeyin ödemesi olmaz çünkü kasada bulunanı senden başka kimse bilmez bu yüzden sigortalanmaz.
Ya paranı 100 TL olarak bankalara böl ya da devlet bankasına yatır.

kasa benim değilmi zaten anahtarı var açıp alıyorum çok riskli olduğunu duşunmuyorum tabi çok anormal durumlar dışında o kısımda haklısınız

Mevduat sigortas (http://www.sigortalardan.com/genel-sigorta-haberleri/mevduat-sigortasi.html)

burada bir metin var koruma ile ilgili detaylı bilgi vermekte

bunu bilmiyordum ya illa parayı 100bin tl olarak bolup serpiştirmek gerek anlaşılan işin garibi ben devlet bankalarına güvenemiyorum son zamanlarda :D

vectra-tuner
24-06-2015, 23:31
Şu anda TL cinsinden uzun vade kredi çekebilirseniz bundan da kazancınız olur. Sadece olaya usd olarak bakmayın.. Türkiyede böyle şeylerden para kazanmak kolay.. Usd artacağına inanıyorsanız ilerde usd yi satıp çekilen krediyi kapatırsınız... Faizler hergeçen gün yükseliyor yükseliyor.

Yigit-Y
25-06-2015, 02:08
Borsa uçurdular çok fena :)

Onamdar
25-06-2015, 11:45
Spk konuyumu engelledi noldu son sayfa açılmıyor bende 6 dan ötesine geçemiyorum :D

Evrenoz
25-06-2015, 11:55
Genel olarak forum database'inde problem var. Duzelecek ;)

hakotech
25-06-2015, 12:40
Enemmmmmmm battıh...biz taksime çıkıyoruz ortimle,herangi bir arabadan benzin cektik (paramız benzin almaya bile kalmadı) ben ortimi yakıcam önce,eğer dermanı kalırsa oda beni yakıcak,bu düşüş bizi yahtı,esen kalınız..

vectra-tuner
25-06-2015, 23:05
Amerikada perakende satışlar iyi geldi, işsizlik iyi geldi ilaveten Tcmb döviz rezervleri istikrarlı bir şekilde geriliyor. Tüm olumsuzluklara rağmen Usd-euro düşüyor faiz düşüyor peki borsa neden düştü? Teb hisseleri Bistten çıkarıldı bunun nedenini anlatabilecek birisi varsa sevinirim.

hakotech
25-06-2015, 23:10
Amerikada perakende satışlar iyi geldi, işsizlik iyi geldi ilaveten Tcmb döviz rezervleri istikrarlı bir şekilde geriliyor. Tüm olumsuzluklara rağmen Usd-euro düşüyor faiz düşüyor peki borsa neden düştü? Teb hisseleri Bistten çıkarıldı bunun nedenini anlatabilecek birisi varsa sevinirim.

Valla son ıkı üç gündür hiçbisey anlamadık...noluyo bu sevıyeler neden böyle,neyin etkisi ile bu durumda,yaaa ben artık hakaten birilerinin hayvan gıbı bu işleri yönettiğini iyiden iyiyiye düşünüyorum...böle bişey olamaz,biri banada anlatsın vallahi...

vectra-tuner
25-06-2015, 23:30
Valla son ıkı üç gündür hiçbisey anlamadık...noluyo bu sevıyeler neden böyle,neyin etkisi ile bu durumda,yaaa ben artık hakaten birilerinin hayvan gıbı bu işleri yönettiğini iyiden iyiyiye düşünüyorum...böle bişey olamaz,biri banada anlatsın vallahi...

Kamu bankaları usd satıyor bu biliniyor, ramazan ayı içerisinde olduğumuz ve seçim belirsizliği olduğu için piyasada yaprak kımıldamıyor ve ithalattada bi gerileme var, gösterge faiz düşüyor ama piyasa faizi yükseliyor. Çalıştığım bankalara soruyorum onlarında cevabı aynı, Katılım bankasının söylediği işlerin yarı yarıya düştüğü
Sıcak para ile çıkan yasa var artık sorgu sual yok.Bankalar müşterilerine çek vermiyor(yaprak başı 1.200tl) olduğu için ve çekler ödenmiyor, Türkiyede olan dünyada olmayan vadeli çek saatli bomba, Hayra alamet değil sanırım yakında fırtına kopacak.

Uur
26-06-2015, 00:19

Teb hisseleri en dibi görüp tahta kapatmıştır abowwww.

Geçen gün forex eğitimine gittim ve demo hesapla takılıyorum. Gerçekten ücretsiz eğitime gitmek iyi geldi. Birçok şeyini öğrendim insanların neden battığını da öğrendim dedim kendi kendime kesin ben öğrenene kadar 5-6 kere batardım :D eur/usd efendi efendi demoda takılıyorum uzunca bi sürede gerçek hesapmış gibi devam edip öyle canlıya geçeceğim.

_muhaRRem
26-06-2015, 01:25
AKSA-CARFA-TİRE-YATAŞ-ESCOM..

+rap CARFA

vectra-tuner
27-06-2015, 21:58
Yunanistan referandum kararı aldı

Euro Bölgesi maliye bakanları ise borç ertelemeyi red etmiş, Bakalım pazartesi günü ne olucak. Usd EUR paritesi hızlı bir şekilde dolar lehine güçlenebilir

.

Yigit-Y
27-06-2015, 22:33
Euro çakilacak pzt bence :)

hakotech
28-06-2015, 00:48
Yunanistan referandum kararı aldı

Euro Bölgesi maliye bakanları ise borç ertelemeyi red etmiş, Bakalım pazartesi günü ne olucak. Usd EUR paritesi hızlı bir şekilde dolar lehine güçlenebilir

.

Abi ertelemeyecekler ise nasıl dolar cıkıyo ? Bencede euronun cıkması lazım değilmi ? Ertelemiyolarsa totolarına güveniyo ozaman bu pipisler..

vectra-tuner
28-06-2015, 01:10
Abi ertelemeyecekler ise nasıl dolar cıkıyo ? Bencede euronun cıkması lazım değilmi ? Ertelemiyolarsa totolarına güveniyo ozaman bu pipisler..
Valla şu çiprası tanıyan biri olsada sormak, ödiycenmi ödemiycenmi diye, ona göre pozisyon alırdık. Bu haberler piyasa kapandıktan sonra çıktı, önümüzdeki hafta ne olacağını görücez.

Yigit-Y
28-06-2015, 10:31
Çiprasın kaybedeceği hiçbirşey yok.

İtalya,İspanya ve bir çok AB ülkesinin yunanistan tahvilleri mevcut.

Çipras halk seçti ben birde onlara sorayimde sonra beni ipe almasınlar diyor.

AB bu gidişle dağılma sürecine girecek önümüzdeki yıllarda.

Almanya bir yere kadar sırtlar bunları :)

Zaten İngiltere ayrılmak istiyor gibi :)

onursumer
28-06-2015, 11:41
bence yunanısdan Euro yu bırakır Avrupa dağılışının adımını atar gibi hissettim ben

vectra-tuner
28-06-2015, 21:20
Yunanistan'da bankalar 6 gün kapalı, Bakalım ne olucak. Usd şimdiden tırmanmaya başladı

halilcakir
28-06-2015, 21:48
Dolar 2,70 2,6650 ile kapanmıştı

eurusd 1,1034 1,1170 ile kapanmıştı

Yigit-Y
29-06-2015, 00:45
Foreks cuma alış yapmıştım :)

Satışıda 2,67 ye yazmıştım açılış direk 2,6883 den yaptı :) Seviyorum şu yunanistanı be 600 dolar allah bereket versin :)

Daha fazlada olabilirdi ama hard bir hareket yaptı 2,70 beklemiyordum ben :)

Şimdi satışa yazdım 2,67 ye bakalım bugün ne yapacaz bir vole daha atarmıyım sizce :)

Uur
29-06-2015, 00:56
Foreks cuma alış yapmıştım :)

Satışıda 2,67 ye yazmıştım açılış direk 2,6883 den yaptı :) Seviyorum şu yunanistanı be 600 dolar allah bereket versin :)

Daha fazlada olabilirdi ama hard bir hareket yaptı 2,70 beklemiyordum ben :)

Şimdi satışa yazdım 2,67 ye bakalım bugün ne yapacaz bir vole daha atarmıyım sizce :)

Demo hesapda kendi parammış gibi davranmaya başladım kafayı yiyecem. Dedim napıyorum lan ben. Dikkat istiyor gerçekten.

_muhaRRem
29-06-2015, 02:44
Borsada kimya ve gıda öne çıkıyor bu hafta.

gıda güvenli liman özelliğini koruyor.

_muhaRRem
29-06-2015, 02:47
Carfa ve Aksa :)

Black_Eagle
29-06-2015, 08:07
Eurusd yunanistan olumsuzluğunu fiyatlıyor. Teknik Görünüm 1.08-07 bandına kadar gösteriyor aksi bir olumlu gelişme, haber olmadıkça euro bölgesi için bir miktar daha düşüş gelebilir. Dolar tl de ise 2.72 yi kırarsa 2.75 ve önceki tepesi 2.80 e kadar hareket olabilir haftalık görünümde.

free-hifi
29-06-2015, 08:36
ne oldu da 2,71 e dayandı?

BARR
29-06-2015, 09:26
Valla bankacı ve yönetim kademesinde bankalarda çalışan arkadaşlarım ile konuştuktan sonra parayı sene sonun kadar elimde tutacağım için dolara çevirdim.

Enpara'da 2.6990'dan alış yaptım sene sonu beklenti 2.90-2.95 USA faiz arttırımları ile birlikte.

burkaykalyon
29-06-2015, 11:14
Forex konusunda bildiğiniz iyi bir platform var mı? Mobil uygulaması olan vs. Genellikle kullanılan hangisidir?

Yigit-Y
29-06-2015, 14:15
Forex konusunda bildiğiniz iyi bir platform var mı? Mobil uygulaması olan vs. Genellikle kullanılan hangisidir?

Is yatırım trademaster fx plus gayet kolay demo kurup deneyebilirsin

XoR
29-06-2015, 16:40
Valla bankacı ve yönetim kademesinde bankalarda çalışan arkadaşlarım ile konuştuktan sonra parayı sene sonun kadar elimde tutacağım için dolara çevirdim.

Enpara'da 2.6990'dan alış yaptım sene sonu beklenti 2.90-2.95 USA faiz arttırımları ile birlikte.

Uzun vade için sene sonu gibi mesela en mantıklı seçim bu duruyor ki bende dolarda bekliyorum

BARR
29-06-2015, 16:46
Vadedeydi para bozdurmadım yoksa 2.65 zamanlarında alıcaktım kararsız kaldım, neyseki mantıklı bir seviyeden alış yaptım. 3lira üstü hayal olur ama 2.90-95 bandı mantıklı uzunca bir süre konuştuk arkadaşlarla ki bunlar büyük bankaların leasing lerinde üst sevieyelerde görev yapan kişiler.

Yigit-Y
29-06-2015, 21:44
Yunanistanı kurtarcaklar sanırım :) Rüzgar değişik esmeye başladı.

Dolar ise anlamsız çıktı bence öğleden sonra ben yine bir satışa oynayayim bu gece :)

vectra-tuner
29-06-2015, 23:26
Türk ekonomisi lohusa kadın gibi sürekli ateşleniyor. Yunanistanı kurtarmak için ab herşeyi yapıyor nedeni çok basit ab aslında kendisini kurtarmak istiyor, zaten yunanistan hiçbir şekilde kurtulmaz sadece borcu çok uzun vadeye yayılarak batık kredisi yüzdürülmeye devam eder. Pekçok ab ülkesinin Yunanistan'da alacağı var yani yunanistan ödeme yapmadığı anda alacaklıları sıkıntıya Giricek ve onlarda zincirleme olarak batacak işin özeti bu. Mesela bizde dahi yunan bankasına insanlar para yatırmaya (tr de bulunan) korkuyor. Krizler zaten güvensizlikle başlar ve zincirleme olarak yayılır. Bizdede şu anda yaklaşık çoğu devlet bankası olmak üzere 30 milyar TL civarı batık kredi var ve yapılandırılarak yüzdürülüyor(çoğu yandaşlara verilen kredi).. Şimdi ne olucak, Sorun Yunanistan'dan sonra portekiz - İspanya gibi hatta İtalya... Zincirleme krize girmesinden korkuluyor, yoksa yunanistan tek başına o kadar büyük bir sorun değil hatta fed bile bunu gördüğü için faiz artırımı 2015te tek sefer olabilir gibi sözlerle piyasayı rahatlamaya ve çaktırmadan sadece sözle usd nin değerini düşürmeye çalışıyor..

free-hifi
30-06-2015, 08:33
satsınlar adaları kurtulsunlar :D

arda-m
30-06-2015, 09:21
bankalarda doviz hesabında işlem ücreti ve hesap işletim ücreti almayan var mı?

BARR
30-06-2015, 09:34
Enpara almıyor.

Ufuk
30-06-2015, 11:18
Şuanda euro mu dolar mı almak daha mantıklı sizce ?
Yada şuanda neye yatırım yapılır ?

Uur
30-06-2015, 11:19
bankalarda doviz hesabında işlem ücreti ve hesap işletim ücreti almayan var mı?

Enpara en güzeli hesap işletim ücreti hiç bir ürününde yok ayağına kadar gelip sözleşmeni imzalatıyorlar. Ben memnunum

Yigit-Y
30-06-2015, 11:21
Dolar hala mantıklı. 2.60 2.65 aralığı alım için fırsat.

Uzun vade icin olucaksa da bu rakamda mantıklı.

BARR
30-06-2015, 11:26
Ben yüksek aldım ama al-sat gibi işletme durumu olmayacağından uzunda zaten USA Faiz arttırımı ile yükselecek bankosu var.

NakkaSss
30-06-2015, 11:53
Sen alma baran :D

BARR
30-06-2015, 12:38
Sen alma baran :D

Tufişmenkulgıymetler gururla sunar :D

free-hifi
02-07-2015, 08:37
birileri bir kaç gündür güzel paralar kazanıyor valla yine 2,71 oldu

free-hifi
02-07-2015, 11:27