PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Orijinal amortisöre 5cm yayda sorun yaşatır mı?

mcy
23-10-2008, 13:08
Merhaba;

Jazz'ım için yay siparişi verdim. bkn: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120320134007&ssPageName=ADME:X:RTQ:MOTORS:1123
ama kafamda amortisörlerim için soru işaretlerim var çünkü siparişini vermiş olduğum yayların ön tarafı 2.0" arka tarafı ise 1.8" ölçülerinde bu da yaklaşık 5cm'e falan denk geliyor.
Şimdi benim bu durumda aracımı eiback sportline markası kaç cm düşürecektir? Duyduğum kadarıyla 3,5'dan sonrakiler için orijinal amortisörlere garanti verilmiyormuş? bu durumda amortisörlerimi elden geçirmek yada sport amortisör almak zorunda kalabilirmiyim.?
Aracımın fabrika verilerinde Ön: MacPherson kol, helezon yay, gazlı amortisör, viraj denge çubuğu Arka: Yarı sabit aks, helezon yay, gazlı amortisör, viraj denge çubuğu belirtilmekte ve araç ağırlığı 1039kg'dır iki kişiden fazla binmiyorum ama geçenlerde 5 kişi binmek zorunda kaldık ve davlunbazlara sürte sürte gittim.
Bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılarımla,
Cenk

MiaMi
23-10-2008, 13:13
- Tam sağ tam sol sürter 2 kişiden fazlası işkence olur bizim semtin kasisleri seni rahatsız eder ( konileri en yumuşakta kullansamda ince yanak lastikler ile dikkat etmem gerekiyor )
Amortisörlerine çok çok bi zararı olmaz sağlam bi çukura düşmediğin sürece , ön takım ömrü azalır.

+ Arabanın yol tutuşu artacaktır , çok güzel gözükür , biraz seke seke gidersin.

mcy
23-10-2008, 13:28
- Tam sağ tam sol sürter 2 kişiden fazlası işkence olur bizim semtin kasisleri seni rahatsız eder ( konileri en yumuşakta kullansamda ince yanak lastikler ile dikkat etmem gerekiyor )
Amortisörlerine çok çok bi zararı olmaz sağlam bi çukura düşmediğin sürece , ön takım ömrü azalır.

+ Arabanın yol tutuşu artacaktır , çok güzel gözükür , biraz seke seke gidersin.

Çok teşekkür ederim Tayfun.
tam sağ ve sol da dikkatli olacağız demek ki. çukurlar zaten bizim semt için zavgeçilmezlerden onun içinde ayrıca dikkat göstereceğiz. allahdan yanaklarım 50 o bakımdan yırtıcam. ama zıp zıp olayı canımı sıkıcak gibi. Tekrar teşekkürler.

crazydog
23-10-2008, 13:33
walla ben 3.5 luk simoni kullanıodum orjınal amortısorlerde uzunca bı sure de ole kullandım fakat en sonunda dayanamadı amortısorler patlamıstı 3 sene ıcınde fln sona koni aldım gayet memnunum :)

mcy
23-10-2008, 13:45
walla ben 3.5 luk simoni kullanıodum orjınal amortısorlerde uzunca bı sure de ole kullandım fakat en sonunda dayanamadı amortısorler patlamıstı 3 sene ıcınde fln sona koni aldım gayet memnunum :)

patlayana kadar kullan mı diyorsun :D ne de olsa koniye döneceksin... :D

deniz
23-10-2008, 19:36
orjın amortısorle 2 yıl 23.000 km dır 5 cm lık yayla kullanıyorum bunun son 2 ayıda bır bakla kesık ustune hıcbır sorun yok.. ne bır takırtı ne baska bırsey ama kedı gozune bıle dururum : )jantlarda 19 ..

OmerRS
23-10-2008, 20:05
Amortisörlerinin çalışma aralığına göre 5 cm daha kısa aralıkta çalıştırırsan amortisörlerin hem görevini yerine getiremeyecektir hem de bir süre sonra bozulabilir.

ancak her markanın kullandığı amortisörlerde farklılık gösterebilir tabi ki.

mcy
23-10-2008, 22:37
aşırı derecede dikkat istiyor yani..

anıl turan
24-10-2008, 15:46
bende 1 kaç ay öncesine kadar 5cm eibach vardı.. o kadar çok sekiyordu ki bel ağrısı çekmeye başlamıştım...

DoDo_hamann
24-10-2008, 15:50
astra h'da kullanıyorum eibach sportline 2 hafta oldu,şu an için hiçbir sorun yok,fazla zıplama yok rahatsız etmiyor tümseklerdede..

mcy
24-10-2008, 15:50
bende 1 kaç ay öncesine kadar 5cm eibach vardı.. o kadar çok sekiyordu ki bel ağrısı çekmeye başlamıştım...

Çok ciddi derecede mi?
Eiback ile aşırı sekme sorunu yaşayan arkadaşlar warsa. yazsınlar lütfen. siparişimi iptal edebilirim. kargoya verilmedi henüz.

mcy
24-10-2008, 15:51
astra h'da kullanıyorum eibach sportline 2 hafta oldu,şu an için hiçbir sorun yok,fazla zıplama yok rahatsız etmiyor tümseklerdede..

eyw hocam su serptin resmen :) korktum bir anda. benimde sportline.
senin kaç kg araban?

Vtec-SEDAN
24-10-2008, 15:54
2 sene boyunca 4cmlik yayları vti aracımda orjinal amortisörlerimle kullandım ve hiç sorun yaşamadım. gayetde konforluydu, memnundum.

DoDo_hamann
24-10-2008, 15:58
1300 kilo civarında olması lazım,öne 1 parmak giriyor tam,arkaya ise 1,5 falan :)
Herhangi bir rahatsızlık yok,beklemediğim kadar iyi yere basıyor araba..
Tabi bundan önceki aracımda koni amartisör+fk 40mm yay kullanıdığım içinde bana konforlu geliyor olabilir,hepimizin tecrübeleri farkı sonuçta.

mcy
24-10-2008, 16:01
çok teşekkür ederim arkadaşlar. çok yararlı oluyor bu şekilde tecrubelerinizi belirtmeniz. Tekrar teşekkürler.

anıl turan
24-10-2008, 20:04
Çok ciddi derecede mi?
Eiback ile aşırı sekme sorunu yaşayan arkadaşlar warsa. yazsınlar lütfen. siparişimi iptal edebilirim. kargoya verilmedi henüz.

valla ben civicte kullanıyordum jazzda kullanırsan seker mi sekmez mi bilemem ama ben 5cmlik yayi bir daha ne suanki nede bundan sonraki arabalarıma koymam...

konilerle nasıl olur bilemeyeceğim ama standart amortisörlerle kullanılmaz bana göre. zaten bizim kasa civiclerde de orantısız düşürüyor

levent
24-10-2008, 22:23
arkadaşım a3 ünde 5cm vogtland kullandı 1 yıl kadar hiç sorun yaşamadı :)

mechanıcer
24-10-2008, 22:25
olm sen nasıı bıı adamsıın ya bana nııe sormuyosun :D

tamgaz devam olm bende coıılyaylarıı orj lerle kullanııyorum 7 ay oldu canavar.

bole konular acııp canıımıı sııkma benıım bak takmam yaylarıı heheheh :D

Sercan Keklik
25-10-2008, 00:04
her yayın sertlıgı farklıdır ama -35mm den sonrası sizin için tehlikelike yaratır.. amortisör gereklı görevini yerine getirmez.. ayrıyetten amaç yol tutuş ise -30 ila çok daha iyi yol tutarsınız.. araç ne kadar aşagıdaysa o kadar iyi yol tutar dıye bı mantık yok..
Amaç iyi yol tutmaksa amortisör degiştirmeden yapılan degısıklık yol tutusa çok büyük farklılıklar getırmez yay ister -20mm olsun ister -50mm.. Amortisör ve yay takımı aldıgınızda o zaman aracın yol tutusuna dair birşeyler beklemelisiniz.

-5 yaylarla 30-40 bin km kadar sonra amortisör artık tamamıyle bıtmış canınızı malınızı başkasının canını tehlikeye sokacaktır.. Şunuda unutmayın ki; bir amortisör patlamadıgında veya yag kaçırmadıgında 500.000 km gitmez.. Her parçanın oldugu gibi amortisöründe bir ömrü vardır Bunun ömrü ise ülkemizde 80.000 km en mantıklı km olarak gözükür.