PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GoodWood Speed Festival...

ghibli06
28-06-2015, 09:13
eskiden beri ilgimi çekmiştir, hastaları varsa canlı yayın altta:

https://www.youtube.com/watch?v=-e9UKJjq_Do

CagkaN
28-06-2015, 11:27
saat 16 da shoot-out var kaçırmayın

HILLCLIMB

08.30 Saloons, Rally, Drift, NASCAR
09.15 Titans, Pre-War, Classic Endurance, 300 SLR, Post-War GP, Alpine
10.05 Cosworth, Turbo, Flat-Broke, Americana
10.55 Supercars + First Glance
11.40 Bikes, Contemporary F1
12.20 Sports 65-81, Derek Bell, Group C, post-Group C, Modern GTs
13.10 Titans, Pre-War, Classic Endurance, 300 SLR, Post-War GP, Alpine
13.45 Saloons, Rally, Drift, NASCAR
14.30 Sports 65-81, Derek Bell, Group C,post-Group C, Modern GTs
15.05 Bikes, Contemporary F1
16.00 Shoot-out
17.15 Supercars + First Glance + FoS Tech
17.55 Cosworth, Turbo, Flat-Broke, Americana

TaGo
28-06-2015, 11:45
Nerden izliyoruz

ahmetbaha-drs
28-06-2015, 12:24
Çok iyi oldu teşekkürler :)

BaDCaT
28-06-2015, 13:40
GT3 ler cikti suan :) kacirmayin.

CagkaN
28-06-2015, 14:55
https://www.youtube.com/watch?v=-e9UKJjq_Do

Gökhan Kavuştu
28-06-2015, 15:39
Mazda'lar sahneye çıktı, kaçırmayın derim :)

Ali Özdoğan
28-06-2015, 15:56
çok iyi oldu bu 3.0 csl den çıkan sesler müthiş

Canselmo
28-06-2015, 16:04
Hersene takip ediyorum gercekten otomobil tutkunlarının yasadıgı yer , inş birgun yerinde izleme fırsatım olur

ghibli06
28-06-2015, 19:47
retrolar pistte, inanılmaz... bir gün mutlaka yerinde izleyeceğim inşallah ;)

ghibli06
28-06-2015, 19:54
Ken Block rezil oldu :)

wiesmann
28-06-2015, 20:16
şuna bak adamlar nasıl keyif alıyor..imrendim açıkçası ikonik araçlar efsane sürücüler..

ghibli06
28-06-2015, 20:18
adamlar neredeyse 3 gün 24 saat ve 500 tane aracı hiç sıkıntısız organize edebiliyor, onbinlerce de seyirci... nasıl bir keyif yaa orada olmak 3 gün geçirmek için neler vermezdim...

wiesmann
28-06-2015, 20:21
kesinlikle abi gidip o festival havasını yaşamak vardı..insanlar birbirine saygılı, sürücü seyircileri selamlıyor, seyirci karşılık verip ortamı şenlendiriyor..çok uzağız bu zihniyete çokk..

Type-Rdinc
28-06-2015, 20:54
4 silidir 28 litrelik bi canavar çıktı her yerinden ateş atarak Fiat markaymış :D

OmerRS
28-06-2015, 21:27
Bikac sene bende gittim. Kesinlikle araba isini seven herkesin gorebilecegi en guzel ortam diyebilirim.

ghibli06
28-06-2015, 21:35
Bikac sene bende gittim. Kesinlikle araba isini seven herkesin gorebilecegi en guzel ortam diyebilirim.

birz anlatır mısın? nerede kalınır, etkinlikler nasıl ortam nasıl?

OmerRS
28-06-2015, 21:43
Tabi, eve gecince detayli sekilde yazarim.

ghibli06
28-06-2015, 21:47
SS ler çıktı :)

OmerRS
29-06-2015, 01:51
birz anlatır mısın? nerede kalınır, etkinlikler nasıl ortam nasıl?

Organizasyon bir aristokrat ailenin evinin bahçesinde düzenleniyor, İngiltere'nin güneyindeki west sussex bölgesinde. Şu anda 4 gün olarak yapılıyor bütün haftasonu boyunca bu alan seyircilere açılıyor. Ben sanırım 2 ya da 3 kez katıldım, biletleri önceden satın almanızı tavsiye ederim çok pahalı da değiller. Yani cuma günü gidip de pazar günü ana olayı kaçırma gibi bir durum yok, her anı dolu dolu hepsi festival havasında. Bir diğer güzel konu da her senenin ayrı bir markaya ayrılmış olması, örneğin bu sene Mazda'nın ve Mazda buraya en özel imkanlarıyla katılım gösteriyor bütün kültürünü size açıyor. Geçtiğimiz 100 yılda efsaneleşmiş arabaların o efsane pilotlar tarafından kullanılarak size görsel şölen sunması kısaca. Düşünsenize Mika Hakkinen şampiyonluk kazandığı Mclaren'i ile sizin önünüzden geçiyor birde burnout yapıyor o V10 ile. Sonrasında padokta gezinirken karşınıza çıkıyor sorularınızı yanıtlıyor ya da imza dağıtıyor.

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02572/Goodwod-FoS-aerial_2572580b.jpg

Öncelikle söyleyebilirim ki tamamı bu videolarda gördüğümüz alanın yaklaşık 4 katı. Otopark olarak evin golf sahası kullanılıyor, araçla gitmek çok kolay ancak ring servisleriyle de tren kullanarak ulaşması da mümkün. Zaten ilk andan itibaren yanına parkettiğiniz arabalardan organizasyona gelen kişilerin kafa yapısını anlayabiliyorsunuz. Bütün gün otoparkta gezseniz çok orijinal ve özel arabalar görebilirsiniz.

Şimdi daha da genişlese de kapsamında, bir araç fuar alanı, havacılık için ayrılmış uçakların sergilendiği alan, ralli etabı, tırmanma etabı, markaların standları, modifiye firmaları ve 2. el parça satan çadır bölgeleri, merkezdeki evin içindeki sergiler ve benim en çok sevdiğim padok alanı başlıca bölümler. Bunlardan kısaca bahsedeyim.

Otomobil fuarı kısmı: Burada büyük bir alan içinde aynı İstanbul Autoshow'da olduğu gibi yeni araçlar ve sportif modeller sergileniyor. İşin güzel kısmı ise Rolls Royce dahil hepsini inceleyebiliyor olmanız yani hepsinin içine girip orasını burasını açıp inceleyebilirsiniz. Kısaca Türkiye'de 4 5 yıl sonra görebileceğiniz yeni bir model ile burada tanışabilirsiniz.

Havacılık kısmı: Hava araçları ve şirketleri için de bir alan ayrılıyor ve yeşil alan içinde uçaklar sergileniyor hatta satın alabileceğinizi düşünerek size bilgi veriliyor, uçuş okulları da burada ilgililere yardımcı oluyor. Zaten haftasonu boyunca siz etrafta gezerken üzerinizden Dog fight yapan P51 mustang'ler spitfire'lar geçiyor. Ordunun getirdiği Vulcan gibi özel uçaklar dahi gösteri yapıyor. İzlemesi çok eğlenceli.

Ralli etabı: Bu kısım biraz daha uzakta kalıyor ve ben çok izleyemedim maalesef ancak bunların da ayrı padokları var. Orman içinde efsane olmuş ralli arabaları o efsane pilotlarla yarışıyorlar.

Tırmanma etabı: Burası işin merkezi diyebilirim, evin önünden geçen bir etapta sınıf sınıf arabaların geçişi yapılıyor, genelde bütün tribünler ve kalabalık burada. Yukarıda bahsettiğim o efsaneler burada yarışıyor, saman balyalarının ardından döneminin en iyi yarış arabaları zamana karşı ya da şov amaçlı tırmanma etabını geçiyorlar. Formula 1 araçlarının zamana karşı yarışması tehlikesinden dolayı artık yasak ama bir F1 aracının tam gaz en yakından burada görebilirsiniz. Burada batch olarak touring car, sportscar, formula, klasik, binek, yeni modeller gruplandırılıp çıkıyor. Buna ek olarak motorsikletler de var.

Marka standları: Goodwood house'ın karşısında yani tırmanma etabının diğer tarafında ise açık alanda yapılmış markaların standları bulunuyor. Stand dediğime bakmayın resmen bine inşa ediyor başlıca markalar. Örneğin audi standı bütün spor modellerini ve damga vurmuş eski modellerini size açıyor burda hediyeler dağıtıyor. Yeni çıkan hangi sportif model varsa hemen burada ziyaretçilere açılıyor.

http://cdn2.autoexpress.co.uk/sites/autoexpressuk/files/styles/gallery_adv/public/4/98/dsc_7919_0_0_0_0_0_0_0_0_0_0_0_0_0_0.jpg?itok=3YUU ON0l

Diğer standlar: Bu alan gerçekten çok büyük ve her köşesinde ayrı bir güzellik var. Amatör ya da küçük yarış takımlarından tutun da modifiye parçaları satan firmaların standlarına kadar herşey var. Hatta en güzel yanı, zamanında eski yarış arabalarından düşen, çıkan bütün parçaların burada satışa çıkıyor olması. 2001 senesinde Richard Burns'un subarusundan kopan spoyleri burada satın alamanız mümkün. Ya da Cosworth V10 F1 motorunun subaplarını poşet içinde eve götürebilrisiniz. Nigel Mansell'in kaskının yanında Colin Mcrae'in 95 te şampiyon olduğu L555BAT subaru yan yana duruyor:) Yarış takımlarının giysilerini de burada bulabilirsiniz.

Eski araçlar için bulunmaz parçalar satan pazar yeri de burada bulunuyor. Onun haricinde o seneye bağlı olarak farklı şovlar da yapılıyor 50 lerin amerikasını canlandıran alanlar oluşturuluyor örneğin.

Evin etrafındaki sergiler: Bu alanlarda tribute tarzında sergiler yapılıyor ve tarihte yer etmiş araçlar getiriliyor, örneğin ünlü birinin filmde kullandığı bir araç ya da need for speed gibi oyunlarda gördüğümüz konsept araçlar.

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03357/Cartier-Ferrari-1_3357036k.jpg

Padoklar: Bu kısım kesinlikle benim favori yerim. O bütün izlediğimiz araçlar yarışmadıkları zaman buraya getiriliyor. Hepsinin yanına gidip detaylarına bakma şansınız var, küçük garajlar gibi çadırların içinde duruyorlar. Tabi bir F1 takımı da gelirse daha büyük bir stand kullanıyorlar, pilotları burada görüp sohbet edebilirisniz. Örneğin 90 larda kullanılmış bütün williams araçlarını yan yana diziyorlar ve siz hepsinin yanına gidip incelemeniz mümkün, o araçlarla ilgilenen kişilerle sohbet edebilirsiniz. İnanılmaz bir birikim var tahmin edersiniz ki. Savaş öncesi Auto union ve Mercedes GP arabaları bile geliyor bir bakmışsınız yanında Stirling Moss duruyor. O teknolojinin etrafında olmak çok büyülü birşey. Eski le mans galibi araçlar, DTM, BTCC ve GT şampiyonalarında yarışan eski efsane araçlar hep bir arada bulunuyor kısaca. Bunun yanında supercar ların bulunduğu padoklar da var. Bir keresinde 2 veyron, 1 koeniggsegg ve citroen Gran turismo konseptinin yan yana dururken görmüşlüğüm vardır.

http://www.apollo-ec.co.uk/images/content/513_626spectators-get-a-close-look-at-a-collection-of-classic-mclaren-f1-cars-in-the-paddock-at-the-goodwood-festival-of-speed.jpg
http://images.cdn.autocar.co.uk/sites/autocar.co.uk/files/styles/gallery_slide/public/_P__4836.jpg?itok=hJIKqBpV
http://www.drivingforpleasure.co.uk/admin/resources/1404162825-image-w350h480.jpg
http://www.pridewatchevents.co.uk/blog/wp-content/uploads/2012/07/Paddock-Shelters-large.jpg

Kısaca siz arabalarla ilgiliyseniz her an çok orijinal bişeyle karşılaşabilirisiniz, o açıdan tam bir festival. Motorsporları kültürünün güzelliklerini en sonuna kadar görebiliyorsunuz. Gün sonunda yorgunluktan ölürken bile start çizgisine gelen bir ferrari daytonanın sesi için koşmak mümkün.

İlk başta da bahsettiğim gibi ulaşım kolay, yani organizasyon için size imkanlar sağlanıyor hem tren hem de araba ile rahatça ulaşıyorsunuz. Trafik derdi olmuyor. Bulunduğu yer de merkezi değil pek o yüzden kargaşa olmuyor.

Ben East sussex'te kaldığım için günübirlik gidip dönebiliyordum, etrafta sahil şeridi boyunca farklı şehirlerde otel bulmak da gayet kolay ancak bikaç ay öncesinden yer rezervasyon yapmanış şart çünkü yer kalmıyor haftasonları. Ben brighton'da yaşadım bir dönem ve kesinlikle tavsiye ederim. Diğer yandan en fazla 1 1.5 saate goodwood'a ulaşabilmeniz mümkün olduğundan çevredeki herhangi bir şehir de tercih edilebilir. ***** ingiltere küçük bir yer ve mesafeler kısa:)

Bu sene videoları izleyince keşke gitseymişim diye geçirdim içimden. Ki Autosport, Ford Fair ve Silverstone GP, İstanbul Park gibi organizasyonlara da gittim ancak goodwood kesinlikle süper bir ortam. Tamamen bizim keyifle vakit geçirmemiz için ideal. Umarım tekrar giderim:)

ghibli06
29-06-2015, 02:22
harika bilgiler elinize sağlık çok teşekkür ederim ;) kesinlikle sırf bu etkinlik için 1 hafta hiç sevmediğim Britanya'ya gidilir :)

Canselmo
29-06-2015, 02:36
Efsane anlatmışssınız gercekten. Ortalama ne kadar bütce ayırmamız lazım bileti oteli 3-4 ay öncesinden alınsa

OmerRS
29-06-2015, 03:03
harika bilgiler elinize sağlık çok teşekkür ederim ;) kesinlikle sırf bu etkinlik için 1 hafta hiç sevmediğim Britanya'ya gidilir :)

Rica ederim, bu arada eklemeyi unutmuşum. Gatwick havaalanı buraya yakın direk oraya uçmak daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

Efsane anlatmışssınız gercekten. Ortalama ne kadar bütce ayırmamız lazım bileti oteli 3-4 ay öncesinden alınsa

Maliyeti kestirmek benim için biraz zor ancak, konaklama 250, bilet 100, ulaşım günlük 30 pound olarak düşünülebilir daha merkezi bir yerden 3 gün boyunca gidip geldiğinizi düşünürsek. Havaalanından ulaşım gidiş geliş olarak maksimum 30 pound tutuyor otobus ya da tren ile. Ben treni tavsiye ederim, heryere rahatlıkla ulaşırsınız hızlı bir biçimde.

OmerRS
29-06-2015, 03:06
Bu arada okuyup beğenmenize gerçekten sevindim:)

Canselmo
29-06-2015, 03:37
Bu arada okuyup beğenmenize gerçekten sevindim:)
Valla severek okudum üşenmeyip deneyimlerinizi aktarmışssınız okumasak olmazdı :D

MiaMi
29-06-2015, 09:02
Bu arkadaşı sohbete moderatör yapın :) eline sağlık Ömer kardeşim objektif yazdımı çok iyi oluyor.

HUSNU
29-06-2015, 09:04
Gitmiş kadar olduk valla. Bilgiler için teşekkürler.

c.sar
29-06-2015, 09:28
Okuması bile keyif verdi teşekkürler anladım için.:icon_tup:

[RaCeR]
29-06-2015, 09:39
haftasonunu kacırmısız ama pazartesi iyi geldi :D

OmerRS
29-06-2015, 14:51
Bu arkadaşı sohbete moderatör yapın :) eline sağlık Ömer kardeşim objektif yazdımı çok iyi oluyor.

Gitmiş kadar olduk valla. Bilgiler için teşekkürler.

Okuması bile keyif verdi teşekkürler anladım için.:icon_tup:

Ben teşekkür ederim, elimden geldiğince aklımda kalanları yazdım.

atituti
01-07-2015, 14:16
classic and cars dergisini aliyorum turkiyeye geldigi muddetce orda bu festivali goruyordum anlamadigim sey dergide bir cok marka ve modelin resmi oluyor fakat sen hersene bir markaya adaniyor dedin bu sene mazda dedin.belli bir yermi ayriliyor orasi sadece mazdanin oluyor yoksa komple mazda festivali gibimi oluyor ? dergide ve netteki videolarda turlu turlu binlerce araba gordumde ondan soruyorum.bu arada forumu yine bunalima sokmayi basardin tesekkurler :D

OmerRS
06-07-2015, 18:38
classic and cars dergisini aliyorum turkiyeye geldigi muddetce orda bu festivali goruyordum anlamadigim sey dergide bir cok marka ve modelin resmi oluyor fakat sen hersene bir markaya adaniyor dedin bu sene mazda dedin.belli bir yermi ayriliyor orasi sadece mazdanin oluyor yoksa komple mazda festivali gibimi oluyor ? dergide ve netteki videolarda turlu turlu binlerce araba gordumde ondan soruyorum.bu arada forumu yine bunalima sokmayi basardin tesekkurler :D

O sene hangi markanın kutlaması yapılıyorsa ona ekstradan bir padok ayarlanıyor özel koleksiyonunu getirmesi için. Etrafta da sergilenmesi için özel bölümler falan yaratılıyor böylece Mazda gelip oralara stand kuruyor diğer markalara göre daha kapsamlı tanıtımlar yapıyor. O sene kısaca biraz daha torpilli oluyolar diyelim:)

ghibli06
18-03-2017, 22:58
75. members meeting bugün başladı, gün boyu canlı yayınları izledim... nasıl bir keyiftir bu Allahım, eski-yeni araçları yarışırken görmek, erkek arabaları k.çı başı savururken görmek :)

bu linkten takip edebilirsiniz, canlı yayınlar da var devamlı...

75MM – follow all the action live! (https://www.goodwood.com/grrc/event-coverage/members-meeting/2017/3/live/)

Goodwood Road & Racing | Facebook (https://www.facebook.com/GoodwoodRRC/?hc_ref=NEWSFEED)

bu da bonus olsun, canlı izledim nefisti...

https://www.youtube.com/watch?v=C_2PRiwxGuc

2jz
18-03-2017, 23:15
OmerRS yazı çok güzel olmuş. Çok merak ettiğim bir yer. Umarım bizede gitmek nasip olur :)
ghibli06 bende yayınları takip ediyorum. Çok keyifli gerçekten. Otomobil severler için harika bir ortam.

arabasızadam
19-03-2017, 01:12
OmerRS anlatım çok güzel olmuş eline sağlık,goodwood'u ben grantorismo da yaşıyorum ancak.:)