PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oto Boya Kalınlığı Ölçme Makinaları Tavsiyesi

AhmetKaratay
29-06-2015, 03:18
Öncelikle herkese selamlar kendi çapımda araba alım satım yapmayı düşünüyorum 10-20k tl lik arabalarla kaportadan filan hiç anlamıyorum her bakmaya gittiğim arabayıda kaportacıya götüremem haliyle bu yüzden boya kalınlığı ölçme makinası almak istiyorum bu makinalar hakkında bilgisi olan var mı kesin sonuç verir mi yanıltır mı alırken hangi marka almalıyım yurt dışından ucuza alabilir miyim fiyatları nelerdir bilgisi olanlar aydınlatırsa çok sevinirim

naci
29-06-2015, 07:42
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/204188-ebay-aliexpress-gibi-sitelerden-nasil-alisveris-yapilir-nelere-dikkat-edilir.html

üstte benim açtığım konuda bir kaç tane makina var, bende almaya niyetlendim ama bir süre için nakit sıkıntısı çektiğimden erteledim. Ucuz makinalar yanıltır, çok pahalılara da gerek yok, en iyisi orta fiyatta almak, metal ve alüminyum kalınlıklarını ölçebilen almak yeterli bence.

Burak Mehmet
29-06-2015, 07:48
zor bir durum... pratikte çözüm gibi görünse de aslında değildir. İşe direk başlamadan önce bir kaportacının boyacının yanında yada hiç değilse bir galericinin yanında biraz staj yapsanız... makinanın tölere sınırı içinde boyasız gösterdiği parça değişmiş olabilir. Satarken zorlanırsınız...

aslan
29-06-2015, 07:53
Cem dt156 genellikle tavsiye edilen bir modeldir.Öneririm

Mpower
29-06-2015, 08:35
Bu işler zor işler herkesin harcı değil b*k gibi arabayı müşterinin gözünün içine baka baka harika bir arabaymış gibi lanse etmek kolay bir durum değil.Ayrıca kaportadan ve ya motordan anlamıyorsak iş daha da sıkıntılı bir hal alır her beğendiğin arabayı da expere götürürsen ve araba beğendiğin gibi çıkmazsa o da problem
ayrıca bu işi yapan arkadaşların söylediği cebinde her zaman 2 araç alıcak paran olması gerektiği sebebini bilmiyorum :)

AhmetKaratay
29-06-2015, 09:06
Benim amacım temiz araba Alıp temiz araba satmak kimseye yalan yanlış bilgi vermek istemiyorum başım yandı çünkü bi kere 1 Parça değişen var diye aldığım arabada 7 Parça değişen 1 Parça işlem çıktı Allahtan büyük Kazası yoktu tofaş Doğan ile başlamayı düşünüyorum o yüzden 1 tane daha araba Alcak param kalır 1 araba alınca kaporta galerici yanında filan staj yapma durumum yok çünkü öğrenciyim okuyorum o yüzden son çareyi bu makinada buldum galericiler ekspertizcilerde bu makinaları kullanıyormuş nitrometer diye bi marka öneriyorlar güzel diyorlar ancak bir fikrim yok hem Demir hem alimünyüm ölçüyormuş

AhmetKaratay
29-06-2015, 09:08
Bu işten düzenli büyük miktarlı paralar kazanmak amacım değil en düşükten başlayıp yavaş yavaş model yükseltmek en azından okurken yapabileceğim en kolay iş olur :)

tnc
29-06-2015, 09:23
Cem dt156 tavsİ ederİm İŞİnİ gÖrÜr.

AhmetKaratay
29-06-2015, 09:28
Fiyatı ne kadar Türkiye'de mi yurt dışından mı alayım Benim Aklımda nitrometer vardı ama buna da bi bakayım

Burak Mehmet
29-06-2015, 09:31
Elcometer ve würth kullanıyoruz ikisi de mantıklı fakat fiyatları yarı yarıya... würth bu anlamda daha alınası duruyor...Cem aliminyum parçalarsa sıkıntı yaratıyor diyorlar ama kendim kullanmadım kullananlar yorum yaparsa daha iyi olur..

AhmetKaratay
29-06-2015, 10:13
Würth ile nitro Arasında ne kadar fark var kalite olarak aynı mı ölçüyor 2side

AhmetKaratay
29-06-2015, 10:14
Pardon elcometermiş yanlış anlamışım

exclusive
29-06-2015, 15:21
7 parça değişen 1 parça işlem mi ? yanlış yazdın heralde

AhmetKaratay
29-06-2015, 15:26
evet ön 2 çamurluk motor kaputu ön panel sol arka kapı sacı bagaj kapağı sol arka çamurluk değişik sağ arka çamurluk işlemli

Mivec_4G63
29-06-2015, 16:06
evet ön 2 çamurluk motor kaputu ön panel sol arka kapı sacı bagaj kapağı sol arka çamurluk değişik sağ arka çamurluk işlemli

Tavana saksı düşmemiş neyseki

AhmetKaratay
29-06-2015, 16:18
şans işte arabayı satarken herşeyi belirttim yine aldığımdan fazlasına sattım ama baya bi masraf yaptım araba bendeyken çok hor kullandığım için

MatraX_07
29-06-2015, 16:58
Boya cihazına işin kaldıysa vah haline :D
oto ekspertiz işiyle uğraşıyorum inan çoğu zaman yanıltıyor makina

By_emre
29-06-2015, 17:42
Boya cihazına işin kaldıysa vah haline :D
oto ekspertiz işiyle uğraşıyorum inan çoğu zaman yanıltıyor makina

Yanılttığı noktaları açıklarmısın ? Bilgimiz olsun.

AhmetKaratay
29-06-2015, 19:37
Evet ben de merak ettim bütün ekspertizler bu makinayı kullanıyor youtubede filan da hep videoları var

By_emre
29-06-2015, 20:10
Klasik parça değiştikden sonra boya orjinal değerde çıkabiliyor bunuda zımpara izi toz boya ton farkından anlıyorsun bunların dışında ne var ? cihaz kullanmayıp göz ile mi bakıyorsunuz ? parçanın kenarlarından parmağımı gezdiriyorsunuz 20 yıllık esnaf ile beraber araç bakıyorum ve elcometer doğru tahminde bulunuyor bilgilendirirseniz hepimiz öğreneli m

suk3b3
29-06-2015, 20:30
makina genelde boyayi doğru ölçüyor ama orjinal çıkma parça ile değişen oldu ise makina değişen var diyemiyor. 100 kişinin çalıştığı yerde her hafta araba alınıp satılıyor.ortak para verip makina aldık kaportacidan 300 lira gibi bseydi markasını bilmiyorum ama makina ne derse gittiğimiz kaportacilar da boya olarak aynısını söylüyor. Değişen isi de tecrübeye bağlı. kapının altında çamurlugun bağlantı noktaları var. camurlugun sökülmesi için oranın kesilmesi lazm mesela ben genelde ön çamurlukta oraya bakıyorum. kapi içlerinde şeritler var oralara bakıyorum. oynama olduğu belli oluyor 50 tane aynı arabaya bakınca.
kardeşim sana en büyük tavsiyem araba pazarlarını kaçırma. 3 ayda anlarsın boya değişen sistemini eğer hevesin varsa.
kolay gelsin umarım istediğin yere gelirsin

bymurat___61
29-06-2015, 20:53
Kaportadan anlamıyorsan bu işlere nıye gırıyorsun. Boya makınesı sıhırlı bır cıhaz deıl kı :) Mesela arac beyaz olsun taklalı olsun. Sonra bu tavan yerıne yıne boyası orjınal kesme tavan koyulursa. Bu arac sennın makıneye gore ojınal olucak :)

Yanı kısacası kaportadan anlamıyorsanız. Bu işlere heves etmeyın derım nacızane tavsiyem. motor olayın ahıc gırmedım bıle

AhmetKaratay
29-06-2015, 20:56
makina genelde boyayi doğru ölçüyor ama orjinal çıkma parça ile değişen oldu ise makina değişen var diyemiyor. 100 kişinin çalıştığı yerde her hafta araba alınıp satılıyor.ortak para verip makina aldık kaportacidan 300 lira gibi bseydi markasını bilmiyorum ama makina ne derse gittiğimiz kaportacilar da boya olarak aynısını söylüyor. Değişen isi de tecrübeye bağlı. kapının altında çamurlugun bağlantı noktaları var. camurlugun sökülmesi için oranın kesilmesi lazm mesela ben genelde ön çamurlukta oraya bakıyorum. kapi içlerinde şeritler var oralara bakıyorum. oynama olduğu belli oluyor 50 tane aynı arabaya bakınca.
kardeşim sana en büyük tavsiyem araba pazarlarını kaçırma. 3 ayda anlarsın boya değişen sistemini eğer hevesin varsa.
kolay gelsin umarım istediğin yere gelirsin

Teşekkürler inşallah kendi çapımda bişeyler yapabilirim kaliteli makinalar değişeni de anlıyormuş yazılanlara göre bu elcometer mega nitrometer filan onları merak ettim üstelik mega nitrometer çok uygun fiyatı emsallerine göre

İbrahim33
29-06-2015, 21:09
Kaportadan anlamıyorsan bu işlere nıye gırıyorsun. Boya makınesı sıhırlı bır cıhaz deıl kı :) Mesela arac beyaz olsun taklalı olsun. Sonra bu tavan yerıne yıne boyası orjınal kesme tavan koyulursa. Bu arac sennın makıneye gore ojınal olucak :)

Yanı kısacası kaportadan anlamıyorsanız. Bu işlere heves etmeyın derım nacızane tavsiyem. motor olayın ahıc gırmedım bıle

Kaporta ustası olmaya gerek yok , bu işten ekmek yemek için. Bu işten para kazanan öyle pis herifler var ki anlatamam , hepsi kaportadan çok mu iyi anlıyor ?

Bende mart ayından beri 10 a yakın araba sattım. Kaportadan da öyle aşırı bi şekilde iyi anladığımı söyleyemem ama şasedeki işlem , macun çatlaması , kapı slikonunun altını kaldırıp kapıda işlem var mı diye bakmak , bagaj havuzuna iyicee bakmak kesme biçme var mı diye yetiyor araba alırken. birde elcometer var bizde , inceliyoruz değişen boya herşeyi söylüyor. Ama sökülme takılmayı , çıkma orjinal parçayla değişimi söylemiyor tabi. Ama çok kıllandığım arabayı mersin'deysem gösteriyorum ustama tabi ki.

AhmetKaratay
29-06-2015, 21:19
[QUOTE=İbrahim33;7869404]Kaporta ustası olmaya gerek yok , bu işten ekmek yemek için. Bu işten para kazanan öyle pis herifler var ki anlatamam , hepsi kaportadan çok mu iyi anlıyor ?

Bende mart ayından beri 10 a yakın araba sattım. Kaportadan da öyle aşırı bi şekilde iyi anladığımı söyleyemem ama şasedeki işlem , macun çatlaması , kapı slikonunun altını kaldırıp kapıda işlem var mı diye bakmak , bagaj havuzuna iyicee bakmak kesme biçme var mı diye yetiyor araba alırken. birde elcometer var bizde , inceliyoruz değişen boya herşeyi söylüyor. Ama sökülme takılmayı , çıkma orjinal parçayla değişimi söylemiyor tabi. Ama çok kıllandığım arabayı mersin'deysem gösteriyorum ustama tabi ki.[/
maşallah 3 ayda 10 araba satmak allah daha çok nasip etsin hangi tür arabalar alıp satıyorsun alırken nelere dikkat ediyorsun

exclusive
29-06-2015, 22:36
dostum makine değişen söyleyemez sana ama ipucu verir çünkü astar üzerine boya atılır oda boya kalınlığını 300 400 değilde her bölgede 90 150 arası farklı sonuç verir dolayısıyla sadece ipucu verir ben qnix kullanıyorum alman malı 1 milyar küsüre almıştım kdv dahil ama asla makinaya güvenip araç alma

AhmetKaratay
30-06-2015, 01:13
O zaman en mantıklısı makinayla aracı kontrol etmek eğer gerçekten makinada düzgün çıkıyorsa alma niyetine girilirse kaportacıya göstermek en mantıklısı çünkü makina olmasa her niyetine girdiğim arabayı kaportacıya göstermek zorunda kalırım. Bir sorum daha olucak sizce hangi arabalarla bu işi yapmalıyım daha sık ve nelere dikkat etmeliyim benim kafamda tofaş doğan veya şahin var doğan ağırlıklı olmak üzere