PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikte makas atanın ehliyetine el koyulacak (1temmuz2015 haber)

10.lincoln
02-07-2015, 18:25
İlk uygulama haliç köprüsü üzerinde dün yapılmış.
Hayırlı olsun, herşey tamam bir bu eksikti.

" Türkiye'de trafiği motorcular dize getirecek "

https://www.facebook.com/yolhicbitmezcom/videos/vb.348021445375834/428847830626528/?type=2&theater

MK8800
02-07-2015, 18:41
Aynı cezai işlem motorcuya da uygulansın o zaman , çekimde elbetteki motorcularında hataları oluyor ? Ha ben yine de söyleyeyim gereksiz makas durumunda milletinin canını malını tehlikeye atıyorsam buyursun alsın ehliyetimi problem değil haklıdır . Ama trafik kurallarından bi haber sol şeritte 50yle giden adama mecburen makas atarım benim önümü kapatmaya hakkı yok mümkünse cezai işlemi de böyle durumlarda bana değil ona uygulasınlar . Illa yazıcam diyorsa da girmem çevirmeye başkasının gereksiz ihlali yüzünden ehliyetten olacaksam yazsın arkadan çevirmeden kaçtı diye kralı 400 lira

Volkann
02-07-2015, 18:44
hadi buyrun.

Sadık Özyer
02-07-2015, 18:47
Vatandaşın görevi kolluk kuvvetlerinin görevini yapmak değildir . nasıl sellektör yakıp radarı belli etmek suç ve kavgayı ayırmaya kalmakta cezaya tabii ise bu olayda aynı . Ki yanlışı düzeltmek içinde motorcu yanlış yapmış. Cezai işlem motorcuyada uygulanmalı.

serci
02-07-2015, 18:52
ben böyle işin a.k

10.lincoln
02-07-2015, 18:59
2 milyarlık su'cu motoruna binip, kafasındaki çin malı kaskına go-pro takan motorcular yüzünden olan araba kullananlara oluyor.

ben hergün araba kullanırken sağımdan solumdan sinek gibi geçen motorculara dikkat etmek zorundamıyım... ben böyle adaletin....

Mehmetmert
02-07-2015, 19:08
O zaman 50yle soldan tintin gideninde ehliyetine el koyulsun...
Tamam olumune makas atininkinide alda gitmeyeni ne yapcaksin?

997TT
02-07-2015, 19:10
Her zamanki gibi vur deyince olduruyoruz!

ES353
02-07-2015, 19:16
Kafasina go proyu takan kendini birsey saniyor tamam sirekkonun yaptigi normal degil ceza alsin ama sadece otomobil degil motorlularin yaptiklarinida boyle ifsa etsinler tek tarafli olmaz

painkller
02-07-2015, 19:28

Evet bu konuda suc olmali. Sol serit muptezellerini napicagiz ?

KOSEREN
02-07-2015, 19:31
Demezler mi ulan siz misiniz bu kentin zaptiyesi?

ckrc
02-07-2015, 19:35
Haber yapmak için yapılmış çevirme. Teşkilat çok sever böyle reklamları, bir iki tane şube müdürü çıkar konuşur "emniye yanınızda gece gündüz sizin güvenliğiniz için çalışıyor." derler geçerler.
Cezai işlem falan uygulanmaz,uygulanamaz.
Çok değil 4,5 ay öncede "makas" atana hapis cezası diyorlardı yine yolda giderken önümüzden çok arkamıza bakıyoruz salağın bir tanesi "makas" atarken gelip vurmasın diye.

mert_can 41
02-07-2015, 19:37
Öyleyse bende arabaya takar kamera kurallara uymayan motorları tespit ederim :)

Mr.K
02-07-2015, 19:51
Herkes burda masallah yaziyo ciziyo da 1tane yorum yok motorcuya saygi duyulan. Motorlu hangi seritten gitse tumaraclar %80 gotune giriyo veya yakin geciyo veya sikistiriyo vsvs. 1kisi cikipta ben duzgun araba kullaniyorum olsun iyi olmus diyen yok. Idrak edilicek olan nokta zaten bundan dolayi ceza yazilmasindan ote kimsenin motor ve motorcuya saygi duymamasi. Davulun sesi uzaktan hos gelirmis nasil olsa arac surerken karoser var dimi : )

Gecin bu isleri agalar,arkadaslar,forum uyeleri ne olarak istiyosaniz alin ustunuze cumleyi. Arac surucusu diger araca saygi duymuyo bizim ulkemizde motora mi saygi duyucakmis.

Kimse gecip sen yaapmiomusun etmiomusun demedim,yaparim cezasini da cekerim bu benim bilcegim is bosyazmanin manasi yok.

Allah kabul etsin oruçlarinizi.

merttepe
02-07-2015, 19:56
sinyal vererek yumuşak hareketlerle geçsek bir şey oluyor mu? :D

ArdaERHAN
02-07-2015, 20:07
Ön plakasız gezme dönemi bitmiştir artık arka plakalar sökülcek :D

i-vtec07
02-07-2015, 20:19
Şimdi makas var makascık var . herif araba solluyo solladığı araba 70 le giderken sollayan sivri zeka en sol şeritte 71 le sollamaya çalışınca ufak çaplı bi sinir krızi geçiriyo insan .gaza dokun birazcık solla geç sağa arkadaş .

aslında herşeyden önce şu hız yapan harfiyat kamyoncularının bi ehliyetini alsınlar . sorunlar, sıkıntılar öncelikle büyükten küçüğe doğru çözülmeli ..

erhanarici18
02-07-2015, 20:24
hep bu "seni döverim sonra youtube'a yüklerim" den sonra başladı mevzular
takıcam kafama go pro yu atıcam makası yanıma gelen motorcuya aynısını diycem
#ckrc: katılıyorum reklam kokan hareketler bunlar

Yigit-Y
02-07-2015, 20:28
Keşke bir sistem olsa görüntüleri yükleme yapsak

Plaka sahibini men etseler 2 yıl

Bu istanbul o zaman adam olur iste.

Soldan 50 ile gidenler makas atanlar filan çok iyi olurdu.

Polis yetişmez bu ise yetersiz kalır. Vatandas memur olmalı

exca-
02-07-2015, 20:34
Bütün bunlar gelişmemişlikten, cehaletten. Haberi yapan içinde söylüyorum, makası atan içinde, motorcular içinde. Almanya'da adam sol şeritten 250-300le geliyo selektör atması gerekmiyo, sol şeritte sollamasını yapan geri sağ şeride geçiyo zaten. Trafikte kural ihlal eden sayısı o kadar az ki, boş yolda yayalarbile genelde bekliyo geçmiyo.

drivertech
02-07-2015, 22:01
Tamam makas yanlış birşey bu motorlu arkadaşları farketme olayı dikkat çekme olayına katılıyorum gopro kayıtlarda yapılsın da Allah rızası için şu yolun en sağından utanmasa saatte nerdeyse 200 km/h hızla gitmeye çalışan motorculara da bir çağre bulunsun . Yolda kendi şeridimde sağa sola taşmadan cukurdan kacıyorum yvsk herif geliyo hızlı hızlı sağımda geçmeye çalışıyo bide laf döyleye söyleye yürüyor üstüme kırıyorsun diye.. Allah akıl fikir versin.

by.gkn
02-07-2015, 22:40
Motorcuların şu ülkede %10 u kullanması gibi gerektiği gibi kullanıyor. Geri kalanın neredeyse hepsi abuk sabuk kullanıyor. Trafikte motora cidden çok saygılıyım yol veririm darlamam ama iki kere aynada gözükmeyen biryerden fırlayan motorcuyu altıma alıyodum. Birtanesinde ayna gidonuna vurdu ötekinde de zor yırttı. Ya bir bakıyorsun sağ aynada az birşey sola kayıyorsun küt ayna vuruyor. Bir dakikalık süre içerisinde yolun elli farklı noktasından gidiyorlar birde arabalara *** atıyorlar. Tamam kaza anında senin ölme ihtimalin yüksek biliyoruz farkındayız ama bunun önlemini ben niye alayım sen insan gibi sür kaza riskini sen düşür. Hele şu şehiriçindeki elektrikli bisikletliler tam bir ölüm makinesi ulan osuruk kadar sesi yok bindiği aracın paketçiler gibi makas ata ata gidiyor. Motorcuyu fark edin diyorlar kendileri ama farkedilmeleri için hiçbirşey yapmıyorlar. Millet binbir dertle uğraşıyor çoğu insanın kafası dalgın öyle ani reflekslerde bulunabilecek yapıda olmayan çok kişi var trafikte bunları hiç hesaba katmadan "bizi fark edin" oldu canım. Bu yazdıklarım saçma sapan kullanan çoğunluğa olması gerektiği gibi kullananlara allah kaza bela vermesin yolları herzaman açık olsun.

bugrak
02-07-2015, 22:40
CKS plakalı rocco yüzünden oluyor bunlar

Runo
02-07-2015, 22:41
Yok, bunların hepsi o mavi motorlu annesi huur olmayan o.çocuğu yüzünden oluyo

Onurkk06
02-07-2015, 22:45
Yahu bu videoda ben doğru düzgün makas göremedim aralardan sıyrılmış hafif hafif tek barzoluk el hareketi çekmesi olmuş bence motorcu niye sol şeridin solundan gitmeye çalışıyor bu doğru mu ya da sol şeritten 50 60 la gitmesi mi doğru?

levent
02-07-2015, 22:50
Önce dış ülkelerdeki gibi sol şeridi boş bırakmayı öğrensek, makasa zaten gerek kalmayacak.

iynn-RS
02-07-2015, 22:52
Bende o motorculari bidaha kirmizi isikta beklerken iki şerit arasindan gecmesine izin verirsem adam degilim. Seridinde gidecek hepsi o zaman.

Low-Rider
02-07-2015, 22:53
Yoldan ağababalardan biri geçmeyecekse ben trafik polisi göremiyorum , kim uygulayacak bunu ?

phoenixs
02-07-2015, 22:59

Kesinlikle katılıyorum hocam.Üst limit olduğu gibi trafikde alt limit de olsun.

Vtec_2
02-07-2015, 23:01
essegin amina su kacirmislar . Her kafasinda kamera ile kayit yapan islem yaptirabiliyorsa vay halimize.

Redfocus
03-07-2015, 08:09
Şimdi ben otobanda trafikte bekliyorum motorlunun 'teki adalardan geliyo trafikte ben sinyal verip şerit değiştirir ken motoru farketmeyip benim arabama vurunca kim suçlu yada eminiyette kapatıp giden motorcular kafasında kask yok sonra çay efendim canıma kastettim olum sen ilk önce motora nasıl hangi alet edevatla binilicegini öğren sonra canıma başkaları kastetsi n ayrıca motorcular fena dalga geçmiş herifle motorcularda ki bu elitli k bu kuralcilik nerden geliyo ama altına aldığı 5 bin tl lik motordan mi..

Redfocus
03-07-2015, 08:10
Telefon düzeltmesi mesajı halletmiş kusura bakmayın.

dragon07
03-07-2015, 08:32
araba film yapma jant takma yay takma tesisat koyma makas atma eeee ketçap ketçap olarak kalsın tekerlegin dönmesi serbest mi? yakında patinaj çekersende ehliyetine el koyucaklar

motor kullanıyorum arabada kullanıyrum ama motorcuların daha sakat kullandıklarını düşünüyorum en azından antalyada böyle durum

CenkB
03-07-2015, 08:50
Antalyada 100km hızla en sol şeritten araç sollarken, solumuzdan en az 130-140 la geçen dingile ne demeli?
Ne bileyim ben sağa/sola dönecekken 3 şeritli yolda 4. şeridi açan dengesize? Sonra da onları görecekmişim. Girmesin döneceğim yöne, sinyalimi vermişim ben durma orda. Ek bir şerit yok ki orada. Bir de bunlar ortalığı yıkarlar motorların çevresinde bir araba kadar hayali kare vardır. Oraya giremezsiniz derler. Kendileri 2 araç arasına girerken, kaldırıma çıkarken ters şeritlere dalarken, makas atarlarken bu kare sanırım bi taraflarına girip ufalıyor! -Sözüm meclisten dışarıdır, üstüne alınması gerekenler zaten alınır.-
Bir de şu videoyu çekenler, çoğu da dengesiz gidiyor. Alenen tehtid ediyor. Roccolu olan videoda, ben sivil polisim diyor. Bunlar neden görülmüyor? Kaldı ki sol şeritteki dengesize sinirlenip ufak bir makas atılmış. Riskli de bir hareket yok. Fark edilmek diyorlar da o video da ona yapılan bir harekette yok. Bence videonun başında rocco yavaşlayıp motorcuyu kenara kaydırdı diye sinirlendi motorcu. Ondan yaptı bu dengesizlikleri. Kaldı ki o videoyu çekenlerin hakaretleri vs. onları saymıyorum bile. O videoya göre ceza verilebiliyorsa, videoyu çekenlere de biraz bakılmalı.

Neler söyleyecem aslında da oruçlu oruçlu yeter bu kadarı.

ahk
03-07-2015, 09:17
makas atıp insanların hayatını tehlikeye atıcaksın sonra motorcular yırtık dondan fırlıyor diyeceksin!!! olmaz öyle şey motor hiç kullanmadım ama motor gelip bana çarparsa kendine yapar kendi zarar görür. Fakat makas atan biri bana çarparsa belkide ona hiçbirşey olmaz bana olur.
Sürekli videolar çıkıyor en son bir clio'ya audi makas atarken dokunmuş clio sağa sola çarpmış makas atan audi son gaz kaçmıştı.
http://www.mynet.com/haber/yasam/d-100de-makas-kazasi-kamerada-1237202-1
Ama hiç motorlu aradan geçerken arabaya çarpıp kendisi zarar görmeden arabaya zarar vermedi. Burda söylenende başkalarının hayatını tehlikeye atmak, kendi hayatını değil.

oguzhan999
03-07-2015, 09:26
motorcular bu durumu artık iyi niyetli olarak kullandığını düşünmüyorum.

TEQUILA
03-07-2015, 09:53
anlaşıldı bu aralar orj. son susturucumu takayım

AşkınS.
03-07-2015, 10:12
Birde merkezi yerlerde en sağdan giderken, sağından geçip beni farkedin diyenler de var. Ben onun nesini farkedeyim

Darkin
03-07-2015, 10:14
Aracıma kamera aldım, makas atan salak sulak araba kullanan kim olursa olsun (motorcu, arabacı,kamyoncu,) elimden geldiğince yetkili makamlara gerekli şikayetimi yapacağım. Çok güzel bir uygulama olmuş. Uzun zaman önce gelmeliydi.

Tüm makasçılar artık akıllanacak ,)

Jam da Joker
03-07-2015, 10:15
Bu tarz videolar son zamanlarda meşhur oldu ama normal bir motorcu gün içinde bunun gibi 100 tane olay ile karşılaşıyor, izlediğim videolardaki olaylar bizzat yaşadıklarımın yanında çok normal kalır.
10 senedir aktif olarak motor kullanmama rağmen trafikte herhangi bir kazam yok çok şükür. Bunun sebebiyse trafikteki herkesi potansiyel bir katil, kendimide her an öldürülmek istenen bir av olarak görmem.
Türkiyede motosiklet sürüyorsanız bu psikolojiye sahip olmanız gerekiyor. Aksi halde uzun süre yaşamanız veya sakat kalmamanız mümkün değil.
Malesef ülkemizdeki motosiklet kullanıcı sayısı son yıllarda artmasına rağmen yinede çok az.
Bu sebepten ötürü trafikte ki otomobil sürücülerininde tüm hareketleri, refleksleri ve düşünme tarzları sadece bir başka otomobil üzerine kurulu.
Bu yüzden motor sürücüleri motorları farkedin diye senelerdir yırtınıyor. Ama tabiiki burdaki tek görev otomobil sürücülerine düşmüyor. Motosiklet sürenlerin içindede çok hatalı kullanan, diğer sürücülere haddinden fazla güvenen ve ona göre hareket eden bir çok sürücü var, onlarında ömrü çok uzun olmuyor malesef. Sürekli şerit değiştirmek, öndeki araçların sizi hiçbir aynasından göremeyeceği kör noktalarında olmak, sürücülerle aynalar aracılığı ile göz teması kurmamak, yoldaki potansiyel çukur taş gibi etkenleri yok sayıp otomobil sürücülerinin bunlara göre hareket etmeyeceğini düşünecek kadar saf olup iki araç arasına dalmak vs gibi bir sürü örnek çoğaltılabilinir.

Bazı arkadaşlar motorlarda sağdan soldan geçmesin şeridinde gitsin demiş. Öncelikle dünyada lane splitting yani şerit ortalamak denen bir kavram var, bu kuralında legal ve illegal olduğu ülkeler. Türkiye hakkında yasak olup olmadığı ile ilgili kesin bir bilgi okumadım bazı kaynaklarda yasal olduğu bazılarında ise yasak olduğu söyleniyor. Mantık olarak baktığımızda kimse motosikleti havadar diye kullanmadığı için tabiiki trafik problemi nedeniyle ülkemizde ki her motorcu şerit ortalama işini yapıyor. Ama yollarımız, özellikle şerit genişliği olarak bakıldığında bu iş için uygun değil. Bu yüzdende son yıllarda motorcular yoğun olarak köprü otoban vs gibi yerlerde emniyet şeridini kullanıyor. Trafik polisleride zaten hali hazırda arap saçı olan trafiğe birde motorcuların katkıda bulunmaması için ses etmiyorlar yoksa buda yasak, ve hatta bana göre şerit ortalayarak giden bir motordan daha tehlikeli çünkü heran o emniyet şeridine bir otomobilin girmesi mümkün ve kaçabileceğiniz hiçbir yer yok özelliklede emniyet şeridinde yüksek süratle giden motorcular için.

Motorcuların araçların arasından geçmeme, kendi şeridinde gitme kısmında otomobil sürücülerinin haklı olduğu kısımları yukarıda belirttim, ama onun dışında bir motorlunun özelliklede İstanbul trafiğinde otomobil gibi hareket etmesi, kendi şeridini ortalayarak otomobil mantığı ile gitmesi mümkün değil. Ben nezaman bu şekilde sürmeye çalıştıysam normal sürüşümden çok daha fazla risk altında olmuşumdur. Örnek vermek gerekirse şeridi ortalayarak gittiğinizi düşünelim, Türkiye'deki araç sürücülerinin hareketlerinin ve düşünce yapılarının sadece bir başka otomobil üzerine kurulu olduğundan bahsetmiştim, siz bu şekilde sürüş yaptığınızda arkanızdaki araç mutlaka sizin dibinize kadar giriyor ve o arada sizin motorunuzla işgal ettiğiniz alanı kendi takip mesafesi olarak görerek sizin üzerine çıkmaya çalışıyor.
Misal :
https://www.youtube.com/embed/_43c7egKBF8?wmode=opaque

Veya bu şekilde giderken bir başka araç, şeridi ortaladığınızda motorunuzun o şerit için yeterli alan kaplamadığını düşünerek yan şeritten üzerinize çıkmayı kendinde hak görebiliyor.
Ve en tehlikeliside özellikle bizim forumumuzda aslında hiç bulunmayan ama trafikte hepinizin denk geldiği makas atan otomobillerin, siz şeridi ortalayarak gittiğinizde ve özelliklede arkanızdaki aracın sizin dibinize kadar girdiği ve orta şeritte olduğunuz durumlarda motorcu makas atan aracın kör noktasında kalıyor ve böyle birinin sizi altına alabilme ihtimali çok yüksek.

Bu örnekler dahada çok çoğaltılabilinir, ben şahsen arkadaşımın motorunda artçıyken ve aynen otomobil gibi şerit ortasında kırmızı ışıkta beklerken, duramayan bir ekmek kamyoneti bize arkadan çarptı, son anda lastik sesine dönüp bakmamış ve motordan atlamamış olsaydım muhtemelen boynumu kırıcaktı. Eğer şeridin ortasında değilde çizgi hizzasında duruyor olsaydık büyük ihtimalle bizi sıyırıcaktı. Yani motor sürerken otomobil sürücüsü gibi hareket etmek Türkiye için geçerli bir kavram değil ve daha çok sizi riske atıyor, bunu senelerdir tecrübe ediyorum.

Bu tarz videolardaki motorcu arkadaşlarında sürücülerle polemiğe girmesini, konuşmaya çalışmasını doğru bulmuyorum. Özellikle scirocconun olduğu videoda araç ile bariyer arasına girmesi, sürücüye bakarak otobanda sol şeritte konuşmaya çalışması hem kendisi hem de araç sürücüsü için risk ve çok gereksiz. Ben şahsen böyle durumlarda, beni gerçekten riske atmışsa yanına gelip sinyal ver işareti yapar devam ederim, aynasını kontrol etmiyorsa aynasını gösteririm, şeridini ortalayarak gitmiyorsa şerit çizgisini gösteririm ama bu söylediklerim 1 saniyelik ve el hareketleri ile olan şeyler, yanına gelip camı açıp sohbet etmek azarlamak falan bunlar gerçekten manasız. Çünkü dikkatsizlikle yapan kişiye bunu gösterdiğinizde özür diler veya dikkatini toplar ama kasten makas atan birine niye makas attın demek ve tartışmak boşa zaman kaybı.

Motorculara saygı konusunda Türkiye son senelere baktığımızda artan motosiklet sayısı ve o motor sürücülerininde aynı zamanda otomobilde sürüyor olması sebebiyle eskiye nazaran çok daha iyi durumda.
Bende trafikte bana yol veren, aynasında dikkat edip şeridinde kayarak bana yer açan otomobil sürücülerine hem korna hemde elimle teşekkür etmeden asla geçmemeye özen gösteriyorum.
Bu tarz videolardaki gibi azarlama kavga etme kazaya sebebiyet verme videoları kadar birazda karşılıklı hoşgörü, teşekkür ve saygının olduğu videolar çoğalırsa iki taraf içinde daha yapıcı olacağına inanıyorum.

SifirinciMurat
03-07-2015, 10:15
araba forumuna girsen "ama motorcular da aralara giriyor lölölö onlara kimse bişey yapmıyo, motorcuların hepsi şerefsiz"

motosiklet forumuna girsen "arabalar üzerimize kırıyor lölölö motorcunun da insan olduğunu takan yok"

bu başlıkta bile sayfayı yukarı kaydır, aynı formatta refleks cevaplardan bir sürü var. kurallar herkes aynı anda trafikte sağ salim var olabilisin diye mevcut. motorcu da olsan arabacı da olsan kurallara önce sen uyacaksın, sonra çevrene göstereceksin. bir tarafın diğerini canavarlaştırmasından öte gitmeyen, yapıcılıktan uzak öküzleme muhabbetler olduğu sürece trafikte seyreden kimse için hiçbir şey düzelmez.

SmT
03-07-2015, 10:16
Kaldı ki sol şeritteki dengesize sinirlenip ufak bir makas atılmış. Riskli de bir hareket yok. Fark edilmek diyorlar da o video da ona yapılan bir harekette yok. Bence videonun başında rocco yavaşlayıp motorcuyu kenara kaydırdı diye sinirlendi motorcu. Ondan yaptı bu dengesizlikleri. Kaldı ki o videoyu çekenlerin hakaretleri vs. onları saymıyorum bile. O videoya göre ceza verilebiliyorsa, videoyu çekenlere de biraz bakılmalı.

Ufak bir makas mı ? Tehlikeli hareket yok mu ? Makas atmış diyebilmemiz için illa sıfıra sıfır Subaru mod:on mu yapması gerek ..

Yigit-Y
03-07-2015, 10:20
Benim motor ehliyetim ve 3 yıl kullanmışlığım var.

Ama bizde araba suren şahıs motoru taşıt olarak algilamiyor.

Motorcuda ben herseyden gecer giderim kafası yaşadıkça.

Saygi olmadıkça daha çok boyle olaylar olur.

Ben arac kullanirken aynalari aktif kullanirim

Motor gordugumde ona yol vermek icin hafif sola kayarim empati diye birşey var

Ama trafikde nerdeyse kimse bunu tinlamiyor.

Motor istanbul için o kadar büyük bir nimet ki

Sıf eşim istemiyor diye bıraktım özlüyorum valla :)

painkller
03-07-2015, 10:41
tek bişeyi merak ediyorum. sürücü haklı demiyorum ama 20. saniyeler civarı arabamı motoru sıkıştırıyor motormu arabayı ? körü körüne haber yapılıyor. elbette hataları var cezasını çeksin ama motorcularında hepsi ak değil. Her zaman elimden geldiğince yol veririm, aynaları aktif kullanırım fakat kasksız gelip götümüze yapışıyorlar sonra bağırdınmı çağırdınmı motorculara saygı yok öyle böyle.

onn_dear
03-07-2015, 10:50
en sonunda suriye plaka alıp takacağım aracıma gelsin yazsınlar aq çocukları vızır vızır makas atıyor, el freni çekiyor onlara ceza yok bize var

sagi
03-07-2015, 11:01
motorculara son derece saygım var aman 2 teker aman kaportaları kendi vücutları diyip dikkat ediyorum daha geçen ya çok değil cevizlibağ'da aşırı trafik vardı en sağdayım merter'den giricem motorlular vızır vızır yüksek süratte yanımdan geçiyor 1-2 değil hepsi bu şekil geçti ulan bana dokunmasınlar diye aracımı attıkça sol şeride attım bana gelenlerin hepsimi istisna motorculardı acaba ?

Muharrem C.80
03-07-2015, 11:12
Motorsikletlilere ölüm. Kafalar pırıl pırıl. Onlar ve siz. bakış açısı sakat zaten. Üzerinde insan olan bir motorlu taşıt. Senin araç kullanma özgürlüğün nekadar varsa onunda o aracı kullanmak için okadar var.
Sen yolda gördüğün de aracın g.tü başı ayrı oynayan hevesli apaçiye nasıl muamele yapıyorsan ve bu tiplerin mantalitesini nasıl anlayabilme kapasitesine sahip olabilmişsen, kurye vb pideci motorumu artık neyse zaten giyiminden, kuşamından, yoldaki davranışlarından ne olduğunu az çok anlayabilirsin. Onlarada nasıl muamele yapabileceğini anlayabilmen gerekir. Bunu toplum olarak kendimiz yoluna sokacağız, Kendini ve etrafındakinin güvenliğini hiçe sayan adamı anlayabilirsiniz. Adamına göre muamele yapmak gerekebilir. Lakin herkesi aynı kefeye koyarak düşmanlıkla ne çözebilceğini sanıyor bazıları ya katil olur yada mezara girersiniz bu kafayla, bu noktadan sonra sonunuzun herhangi bir şekilde yakın olduğunu unutmayın. 2 seçeneğiniz olur ekseri. Bu çok açık.
Hoşgörüdür bir çok şeyin olduğu gibi bununda çözümünün temeli.

sagi
03-07-2015, 11:22
Motorsikletlilere ölüm. Kafalar pırıl pırıl. Onlar ve siz. bakış açısı sakat zaten. Üzerinde insan olan bir motorlu taşıt. Senin araç kullanma özgürlüğün nekadar varsa onunda o aracı kullanmak için okadar var.
Sen yolda gördüğün de aracın g.tü başı ayrı oynayan hevesli apaçiye nasıl muamele yapıyorsan ve bu tiplerin mantalitesini nasıl anlayabilme kapasitesine sahip olabilmişsen, kurye vb pideci motorumu artık neyse zaten giyiminden, kuşamından, yoldaki davranışlarından ne olduğunu az çok anlayabilirsin. Onlarada nasıl muamele yapabileceğini anlayabilmen gerekir. Bunu toplum olarak kendimiz yoluna sokacağız, Kendini ve etrafındakinin güvenliğini hiçe sayan adamı anlayabilirsiniz. Adamına göre muamele yapmak gerekebilir. Lakin herkesi aynı kefeye koyarak düşmanlıkla ne çözebilceğini sanıyor bazıları ya katil olur yada mezara girersiniz bu kafayla, bu noktadan sonra sonunuzun herhangi bir şekilde yakın olduğunu unutmayın. 2 seçeneğiniz olur ekseri. Bu çok açık.
Hoşgörüdür bir çok şeyin olduğu gibi bununda çözümünün temeli.

abi güzel yazmışsında motorcuların hepsi hep araçları suçlu görüyor ben buna kızıyorum bende motor almak istiyorum ama türkiye'de bundan korkuyorum ama hep araç sahipleri suçlu değil benim kadar onlarda hoşgörülü olsun hepsini genelleme yapmak istemiyorum ama

Onamdar
03-07-2015, 11:40
Geçen ofisten çıktım eve gidiyorum yol 2 şerit trafik durmuş akmıyor. Sağdayım ben baktım iki şeridin ortasından motor geliyo yavaş yavaş hafif sağa kaydım geçsin diye benim iki önümdeki arabada sola kırdı tam geçerken kapattı koridorunu. İndirler hır gür arabalı olan ben bekliyosam sende bekliceksin diyo böyle kafada adamlar var. Çok güldüm bide şuayip gibi bişey neyine güvendiyse :D motorcu patates etcekti araya girdiler.

Maxi
03-07-2015, 12:00
bu tip cezaların gündeme gelmesinin tek nedeni:

-sokak aralarında cut out açıp başkalarını rahatsız eden
-e5 te yanlayan
-istanbuldan antalyaya kadar makas atarak bi zikim becerdiğini sanan
APTAL ve KÜLTÜRSÜZ tiplerdir

sagi
03-07-2015, 12:09
bu tip cezaların gündeme gelmesinin tek nedeni:

-sokak aralarında cut out açıp başkalarını rahatsız eden
-e5 te yanlayan
-istanbuldan antalyaya kadar makas atarak bi zikim becerdiğini sanan
APTAL ve KÜLTÜRSÜZ tiplerdir

sucu motorunun eksozunu iptal eden veya başka eksoz taktıranları unutmayalım :D

Yigit-Y
03-07-2015, 12:52
S2000 yüzünden bu olaylar beyler :)

dahan
03-07-2015, 13:03
son zamanlarda ankamalda kafasının üstündeki kaskında üstünde camera var egzosumu patlak neyse mahsus kapalı otoparkta gaz verip duruyo milleti rahatsız ediyo,,peki bunu napacaz

ssgti
03-07-2015, 13:14
Bizim memleketimizde şerit ve hız limiti kavramı detaylandırılmadığı müddetçe bu sorunları idam cezasıyla bile çözemeyiz diye düşünüyorum. Hız limiti atıyorum şehit içinde 70km değil mi? Peki sağ şeritten 70 le geçemessin diye bir kural var mı? her şerit için bu hız 70km dir. Ben orta şeritten 70km hızla sol şeritte 50 km hızla giden adamı geçiyorsam benim suçum nedir? Suç 50 km hızla giden sol şeritteki vatandaş da olmuyor da neden bende oluyor? Hız limiti saçmalıklarına zaten girmiyorum 3-4 şerit yolda 70km hız nedir allah aşkına? Her şerit için belli bi sınırlandırma getirilmeli şeridinde o hızdan fazla yada az gidene ceza uygulanmalı. Ben sol şeritten 70 km hızla gidiyorsam önümdeki 40 km hızla giden adamı sollamak için sürekli yavaşlamak zorunda kalmamalıyım. Herkes hızlı kullanmak zorunda değil tabi ki. Ancak o zaman geçeceksin sağ şeride yavaş yavaş gideceksin ordan. O zaman makastan yana bir derdinde kalmayacak. Videoyu atan şahıs zaten meşhur olma derdinde belli ki. Çünkü bunun gibi onlarca video çekmiş youtube a atmış. Sürekli mağdur edebiyatı yapıp kendi yaptığı ihlallerin farkında bile değil bi çoğunda.

ssgti
03-07-2015, 13:42
https://www.youtube.com/watch?v=4vUGI1hS_-4&list=PLBA6032E71444BC8D&index=30
Bu makas videosunu çekip emniyete veren arkadaşın bir diğer videosu. Kendisi ne kadar da masum değil mi? Yolun ortasında muhabbet etmeler, Kendi deyimiyle milleti tehlikeye atıp makas atmalar, sağdan soldan şerit çizgilerinin üzerinden araç geçmeler??? AA ama tabi bunları araba kullanıcısı yapınca farklı, kendisi yapınca farklı. Çünkü kendisi bir motor kullanıcısı,nasılsa hep mağdur olan o. Herşey özgür, herşey serbest onun için.

Dodoo
03-07-2015, 13:52
Kusura bakmayın da yeni nesil mobil cam li motorcuların hepsi kendini emniyet müdürü falan sanıyor. Adam akıllı yol istemeyi bilen motorculara her zaman saygım sonsuz, her zaman yol da veririm. Ama kimisi var ki her koşulda dokunulmazlık sahibi sanıyor kendini, o zaman da işler değişiyor haliyle. :)

Burak K.
03-07-2015, 13:59
Bu kafasıyla video çeken motorcu arkadaşı yakalarlarsa döverler bence.

İbrahim Erdem
03-07-2015, 14:26
Valla motorcu konusunda söylenen söylenmiş ama özellikle kuryeler konusunda şunu da düşünmek lazım. Adamlar hızlı ve tehlikeli sürüyorlar tamam ama yemeksepetinden sipariş verip de niye geç geldi niye soğuk geldi diye de dert yanıyoruz. (Ben değil zamanında bir haber kanalındaki programda yetkili bir abi söylemişti)

Öte taraftan o kadar radar koyuyorlar denetim yapıyorlar da bir kişinin bile mi aklına gelmiyor. Sol şeride asgari hız limiti koysalar eğer belli bir hızdan düşük şekilde sol şeritte gidersen "sol şeridi kurallar dışında meşgul edip trafik akışına engel olmak" tan ceza yazsalar. Amerikada birkaç eyalette uygulanıyor bu diye biliyorum.

huseyinturk
03-07-2015, 14:52
Vay amk kafasına kamera takan iyilik meleğ oluyor. Demezlermi adama en sol şeritte başka bir aracın sürücüsüyle ne diye diyolağa giryosun sen diye.

izmirlicem
04-07-2015, 04:18
ölümüne 0 geçenlere uygulansın ama çok rahat geçiyosarsa aradan bu uygulama aradaki mesafeyi göz önüne alarak yapılmalı, adam yol vermiyorsa napacaz bekleyecezmi akşama kadar? Dediğim gibi çok aşırı 0 geçmemişse sorun olmamalı ama videodaki scirocco 0 geçmiş o hak etmiş

Draniela
04-07-2015, 08:19
Videoda kamyon hayvan gibi ortadan gidiyor diğeri de soldan adam ne yapsın üstünden mi zıplasın? Akıl var mantık var adam orta şeritten sağa geçmiş sonra orta şeride geçmiş devam etmiş. Öküzler de arabayı kırmızı yuvarlak içine almışlar.

Şimdi sövsem çok ayıp olacak. Makas görmemişler youtube tan alaydılar keşke görüntüleri en azından mantıklı bir görüntü olurdu.

Draniela
04-07-2015, 08:24
O zaman yap bütün arabalar 70 le gidecek gibi yapsınlar kardeşim adamın arabaya koymuşlar 3000 dizel motor ne yapsın önünden 50yle 60la gidenle mi gitsin?

Koyacaksın sireni arabaya gitmeyenin arkasına geçeceksin daaaaaaat daaaaaaaat adamı altına sıçırtıp düz gideceksin o zaman. Polis sorarsa da kardeşim normal kornayı kimse duymuyor makas atmak da yasak e ne yapalım başka çare mi bıraktınız diye :D
Çok pis sövesim geldi.

Yigit-Y
04-07-2015, 08:46
Bir gün attığınız o makas birisinin hayatını kaybetmesine neden olursa ve sizde müebbet yerseniz ki cezaevinin yeryüzündeki cehennem olarak tabi edilir ki bir yakınımdan çok iyi bilirim.Ne karşı tarafın ne de sizin hayatınız sönmesi gereksiz.

Makas attığın her an dikiz aynasına bak araç sürücülerinin dudaklarında ki O şeklini gördüğünde anlaki bana acayip sövüyorlar.

Hoşuna gidiyorsa zaten devam et. Bir gün başına bir olay gelirsede bu yazıyı hatırla.

Makas atınca hesabına 100.000 TL para geçmez.Gideceğin yere 5 dk geç gidersin alt tarafı.

İnsanlar yolda yavaş gidiyor diye kimsenin makas atma hakkı yok.

Öldürmeye teşebbüs de büyük suçtur.

Amacım sosyal mesaja boğmak değil burayı.Olan gerçeklerdir anlayana...

Yigit-Y
04-07-2015, 08:51
Bu da emniyet şeridi magandaları benim şahsi çekimim

https://www.youtube.com/watch?v=lCSHyL223do

https://www.youtube.com/watch?v=lCSHyL223do

Mr.K
04-07-2015, 09:48
O zaman yap bütün arabalar 70 le gidecek gibi yapsınlar kardeşim adamın arabaya koymuşlar 3000 dizel motor ne yapsın önünden 50yle 60la gidenle mi gitsin?

Koyacaksın sireni arabaya gitmeyenin arkasına geçeceksin daaaaaaat daaaaaaaat adamı altına sıçırtıp düz gideceksin o zaman. Polis sorarsa da kardeşim normal kornayı kimse duymuyor makas atmak da yasak e ne yapalım başka çare mi bıraktınız diye :D
Çok pis sövesim geldi.

Cok yanlis bi mentalite,iste demistm dusunce yapisi bizde kotu mental olarak insanlar anlamiyo arti baska 1sey daha var amerikaya git orda da desene : ) arabam ucbin cc aoma guodemiorum trafukte hiozlicana korallar var hedehodo diye : )

SmT
04-07-2015, 10:34
Bir gün attığınız o makas birisinin hayatını kaybetmesine neden olursa ve sizde müebbet yerseniz ki cezaevinin yeryüzündeki cehennem olarak tabi edilir ki bir yakınımdan çok iyi bilirim.Ne karşı tarafın ne de sizin hayatınız sönmesi gereksiz.

Makas attığın her an dikiz aynasına bak araç sürücülerinin dudaklarında ki O şeklini gördüğünde anlaki bana acayip sövüyorlar.

Hoşuna gidiyorsa zaten devam et. Bir gün başına bir olay gelirsede bu yazıyı hatırla.

Makas atınca hesabına 100.000 TL para geçmez.Gideceğin yere 5 dk geç gidersin alt tarafı.

İnsanlar yolda yavaş gidiyor diye kimsenin makas atma hakkı yok.

Öldürmeye teşebbüs de büyük suçtur.

Amacım sosyal mesaja boğmak değil burayı.Olan gerçeklerdir anlayana...

Abi ne yazsan sosyal mesaj olarak algılanır,biz böyleyiz :)

Videodaki gibi elemanların amaçları bir yerden bir yere hızlı gitmek,yetişmek falan değil..Tamamen eğlence-kendini sınama-sağ koltuğa yada birilerine hava atma içgüdüsü..
Arkamdaki sürücünün acil işi olabilir tabiki selektör attığı an gaza basarım,sağa çekilirim ama aynada bu senaryo olmuyor,direk tehlikeli makasa giriyor tekrar sol şeride geçiyor önü boş olmasına rağmen sağ şeride hatta emniyet şeridine dadanıyor..Amacı eğlence çünki biryere yetişmek değil..

Draniela
04-07-2015, 10:49
Cok yanlis bi mentalite,iste demistm dusunce yapisi bizde kotu mental olarak insanlar anlamiyo arti baska 1sey daha var amerikaya git orda da desene : ) arabam ucbin cc aoma guodemiorum trafukte hiozlicana korallar var hedehodo diye : )

Dostum yanlış anlaşılmasın :) trafikte deli gibi makasa girerek giden birisi değilim.

Demek istediğim olay tamamen şu trafikte gerçekten aşırı yavaş giden ve sol şeridi kapatan insanlar var ve paylaşılan videoda da göründüğü gibi adam gazlamadan ani manevra yapmadan gayet sakin bir şekilde şerit değiştirip gidiyor. Yani bununla deli gibi makas atanları bir tutmak çok yanlış.

Gel gelelim sövesim geldi mevzusuna. Hem yukarıda anlattığım mevzuya hem de araba motor ayrımına çok ayar oldum. Şahsen hem motor hem araba kullanıyorum motorun yaptığı iş daha sakat tek farkı motorla başkasına zarar verme ihtimalin daha düşük.

Not: Yolda sakin gideyim dediğimde mesela ortadan takip mesafemi koruyup insan gibi gideyim dediğimde bir sağdan makasa girene bir soldan makasa girene yol vermekten ayar oluyorum adamın makasa girişi zaten dengesiz ben aynadan kontrol edip yol veriyorum. Sonra lanet olsun diyorum ben de hızlanıyorum. E suç şimdi kimde hakim bey :D

Draniela
04-07-2015, 10:52
Bu arada geçen gün kurye öyle bir makas atmaya kalktı ki refleks olarak ona vurmamak için yoldan çıkıyordum ki kaldırım yanında o esnada araba yoktu. Yoksa sağlam dönerdim orada. Öylesini tutup falakaya yatıracaksın işte.

Berkan
04-07-2015, 11:00
sigara yasagıda var beyler ama kim ceza yedi kullanırken içiyor diye ondan farksız olur buda malcasına konmus

KOSEREN
04-07-2015, 11:35
Sadece makas sonucu kazaya sebep olursa uygulanır bence.

iz_sport
04-07-2015, 12:28
sigara yasagıda var beyler ama kim ceza yedi kullanırken içiyor diye ondan farksız olur buda malcasına konmus

katılıyorum ama ınsanı sinir eden sey motorcular cok efendi kullanıyor da bide video cekiyor ben size ne videolar atarım adam kafaya takmış kamerayı catır catır milleti solluyor bide youtube ye atıyor :) kimse kimseyi savunmasın bence kimse sütten çıkma ak kaşık degil.

Ozan Özer
04-07-2015, 18:29
Dün Caddebostan ışıklarda karşıdan karşıya geçerken,kırmızı yanmasına rağmen durmayıp az farkla önümden geçen 2 motorcu..
İnşallah tez zamanda kırmızı da geçen 4 tekerlekli bir taşıtla karşılaşırsınız..
genelleme olmasın ama,trafikte bizi görmüyorlar filan diyorlar ya;siz makaslarla,saçma sapan yerden geçişlerinizle merak etmeyin,yeteri kadar farkettiriyorsunuz kendinizi..Adam gibi kullananlara lafım yok..

turboman
04-07-2015, 19:09
4 lü lerimi yakar makasımı atarım durduran olursa şu an kalp krizi geçiriyorum hastaneye gidiyorum derim dinsizin hakkından imansız gelir. ben kendimden çok karşıyı düşünürüm makas atarken incitmeden tatlı tatlı türk e imkansız demeyin :D

By_Carizma
04-07-2015, 20:14
makas atanlara gelene kadar daha çok şey var ehliyetlerine el konulacak bence.

ERTAN
04-07-2015, 20:35
Fasa fiso haber gibi, zannetmiyorum el konulacagını anca sinyalsiz serit değiştirmeden yazar yollar.

Schumi
04-07-2015, 21:42
Boşuna klavye tuşlarını eskitmeyin. Hiçbirşey olmaz. Sadece ana arterlerde bir kaza olursa kameraya bakıp he bu makas atıyor derlerse alırlar ehliyeti. Türkiye ye yeni mi göç ettiniz de buranın işleyişini bilmiyorsunuz?

rahatsız
05-07-2015, 10:53
motorcular da ayrı hasta, trafik polisi görevi üstlenmisler. sonucta o da motorlu bir tasıt ve serit ihlali yapmaması gerekiyor. motora her sey serbest değil kardesim.

Kadyr
05-07-2015, 21:07
Bugun iki e36 modlu bmw kozyatagi carfurun orada yanlayarak bagirtarak makas atarak gidiyorlardi aradim polisi.polis uykulu gibi tamam anons gecicem ekiplere dedi sonra ne oldu bilinmez.bu tip durumlari usenmeyin sikayet edin polisi bunaltin bunaltalim duyarli olalim.ihbar ettikce onlem alinir diye dusunuyorum.arac kameram var ama adam zing diye gecip gidiyor video eklesem bikere gecmis ne olcak diyenler ususur basimiza.

blumenberg
05-07-2015, 23:16
o zaman arkalarına iyice dayanacaz makas atmamak için, zorla sağa geçirticez solda tın tın giden elemanları

D.Demir
05-07-2015, 23:41
bizde uygulanması saçma bir kural bizde daha sol şeritin ne işe yaradığını o şeritin normal bir gitme yolu sananlar var sol şeritteki aracın sağından geçenin ehliyetine el konacaksa sol şerit ihlali yapan aracında ehliyetine el konulsun ozaman

Oznsrl
06-07-2015, 01:41
Bazı ninjalar var nasıl denk getiriyolar bilmiyorum ama soldan gidiyosun korna selektör çekilmiyor dibine giriyosun yok tam darlanıyorum sağa geçip gidicem ninjada sağa geçiyor hep mi denk geliyor anlamadım :D Az öncede caddede elemanın biri makas attı peşine gidiyim dedim polis lambalarını görünce hemen vazgeçtim :D

Zorbey
06-07-2015, 02:38
Kafaya kamerayı siz takıyorsunuz ama hocada pamuğu tıkıyo dikkat etmek lazım. Kendi arkadaşımda motor sürüyor, abi şu kuralı bu kuralı diyip duruyor. Burası Türkiye çekip vururlar vallaha. Dikkat etmek lazım..

Maxi
06-07-2015, 08:07
bunlar daha iyi günlerimiz
o ayarsız makas atarak gazlamayı marifet zanneden aptallar olduğu sürece bu tip cezalar artarak gelecek.
bunların nedeni kafasına kamera takıp dolaşan motorcular değildir.

benim korkum, hani boşluk olur tık tık 2 araba geçersin sonra sakin yürürsün ya kimseyi zorlamadan
işte benide o aptallarla aynı guruba katacaklar.

asıl büyük sıkıntıda sonunda bakacaklar bu iş böyle olmuyor
avrupa birliği adı altında almanyadaki gibi trafik kurallarını ve tuv uygulamalarını %100 getirecekler.
o zaman gürürüm ben sizi, 1 tane civata bile takamazsın arabaya ruhsata işletmeden.

volkan_gs
06-07-2015, 08:38
bunlar daha iyi günlerimiz
o ayarsız makas atarak gazlamayı marifet zanneden aptallar olduğu sürece bu tip cezalar artarak gelecek.
bunların nedeni kafasına kamera takıp dolaşan motorcular değildir.

benim korkum, hani boşluk olur tık tık 2 araba geçersin sonra sakin yürürsün ya kimseyi zorlamadan
işte benide o aptallarla aynı guruba katacaklar.

asıl büyük sıkıntıda sonunda bakacaklar bu iş böyle olmuyor
avrupa birliği adı altında almanyadaki gibi trafik kurallarını ve tuv uygulamalarını %100 getirecekler.
o zaman gürürüm ben sizi, 1 tane civata bile takamazsın arabaya ruhsata işletmeden.

Ruhsata işletme konusunda saçma sapan zorlamasınlar işletiriz zaten, polisle tartışmaktansa her seferinde.
Ben de tercih ederim modifikasyonlarımı yasal hale getirmeyi :)

anil37
06-07-2015, 08:48
rezalet bır uygulama da pekı bu uygulamayı nasıl uygulıcaklar . lowrider ın dedıgı gıbı zaten trafık polıslerı ortaada olmuyor genelde gelip evimizden mı alıcaklar ? eger boyle bı durum olucaksa arbayı kullanan belkı sahıbı degıl ne ***** ? uygulanması cok zor bır uygulama bence .ancak trafık polısının onunde gazlarsan boyle bır durum olur ondada trafık cezası ıle atlatabılıcegını dusunuyorum

Arenimo
06-07-2015, 09:01
rezalet bır uygulama da pekı bu uygulamayı nasıl uygulıcaklar . lowrider ın dedıgı gıbı zaten trafık polıslerı ortaada olmuyor genelde gelip evimizden mı alıcaklar ? eger boyle bı durum olucaksa arbayı kullanan belkı sahıbı degıl ne ***** ? uygulanması cok zor bır uygulama bence .ancak trafık polısının onunde gazlarsan boyle bır durum olur ondada trafık cezası ıle atlatabılıcegını dusunuyorum

araç ruhsatında kimin adı yazrsa onu alırlar , eğer aracın senden habersiz kullanılıyorsa zaten çalındı demektir bunun için de çalıntı bildirmen gerekiyor , aracın çalındığını ihbar ettiğin süreden sonra hiç bir cezaya meshul değilsin zaten , kısacası ruhsatta kimin adı yazıyorsa sorumlusu o dur ,

gerçekten bazen çok acil bir işim oluyor trafiği tehlikeye atmadan olabilicek en rahat olasılıkları kullanarak tedbirli bir şekilde gitsem de tehlikeli ve yasak esasında ,

fakat bu sevgili motor kullanıcıları arkadaşlarımız da önce kendilerinin de motoru bir taşıt kullandıklarını anlamalılar emniyet şeridinden giderler şertitte gitmezler en olmadık aralarda hep varlar , asıl uyuz olduğum F16 tadında eksozlarla geziyorlar plka yok polis kesinlikle çevirmiyor durdurmuyor cezai işlem uygulamıyor ,

benim arabamın 2 katı sesi var her türlü soytarılığı yapıyor soruyorsun polise o motor diyo neden emniyetten gidiyo o motor zaten e biz zaten üvey evlat motora saygım çok ama kullanıcıları bir o kadar saygısız % 90 ı da böyle arkadaşlar hiç kusura bakmasın motorcu arkadaşlarım

anil37
06-07-2015, 09:14
araç ruhsatında kimin adı yazrsa onu alırlar , eğer aracın senden habersiz kullanılıyorsa zaten çalındı demektir bunun için de çalıntı bildirmen gerekiyor , aracın çalındığını ihbar ettiğin süreden sonra hiç bir cezaya meshul değilsin zaten , kısacası ruhsatta kimin adı yazıyorsa sorumlusu o dur ,

gerçekten bazen çok acil bir işim oluyor trafiği tehlikeye atmadan olabilicek en rahat olasılıkları kullanarak tedbirli bir şekilde gitsem de tehlikeli ve yasak esasında ,

fakat bu sevgili motor kullanıcıları arkadaşlarımız da önce kendilerinin de motoru bir taşıt kullandıklarını anlamalılar emniyet şeridinden giderler şertitte gitmezler en olmadık aralarda hep varlar , asıl uyuz olduğum F16 tadında eksozlarla geziyorlar plka yok polis kesinlikle çevirmiyor durdurmuyor cezai işlem uygulamıyor ,

benim arabamın 2 katı sesi var her türlü soytarılığı yapıyor soruyorsun polise o motor diyo neden emniyetten gidiyo o motor zaten e biz zaten üvey evlat motora saygım çok ama kullanıcıları bir o kadar saygısız % 90 ı da böyle arkadaşlar hiç kusura bakmasın motorcu arkadaşlarım

ben bunu uygulayabılıceklerını pek zannetmıyorum açıkcası aren . cunku vıdeodan gorucek ılgılenıcek sonra arastırıcak evı bulucak eve gelıcek vs bunların y

anil37
06-07-2015, 09:15
bunları yapılabılıcegını pek dusnmuyorum açıkcası

aslan
06-07-2015, 09:22
Olayın motorla alaksı oldugunu düşünmüyorum tek sorun ve engel teşkil eden sol şeritte yada 3 vites 60km ile giden sürücülerde yada elinde telefon sanal alemlerde gezip nerede oldugunun farkında olmayan yada koskoca kamyon,kamyonet ve benzeri araçların sağ şeritleri kullanmaları gerekirken diğer şeritlerde gitmelerinden kaynaklı

atituti
06-07-2015, 09:32
motorculara ayrı bir uyuzluğum başladı bu sıralar , birkaç saat sonra boğaz köprüsünde bende bir video çekeceğim aklı kıt motorculara özel.ulan zaten *** gibi asfaltta çukurların içinde emniyet şeridi olmadan araba sürüyoruz manzara seyredelim diye en sağa geçiyoruz zaten emniyet şeridi bile yok , o ufacık aradan geçme derdinde aptallar şöyle birtanesini yandan dürtükleyip boğazın serin sularına yollamak istiyorum

Maxi
06-07-2015, 09:52
bakın arkadaşlar sıkıntı motorcular değil siz anlamıyorsunuz
motorcuları savunmuyorum çok salak tipler var biliyorum
pizzacılar var apaçi gibi dolaşan, saçma sapan hareketler yapan motorcular da var
ama bu foruma bu konu içinde yazılanların nedeni motorcular değil mal mal makas atanlar.

şimdi aynı şeyi bir kasap videoya çekse ne diyecektiniz?
aaa seninde sattığın etler kokuşmuş asıl sen kendine bakmı?
bonfile istedim kuşbaşı verdilermi?

konunun özüne dönün özüne
makas atmayı need for speed oynamak zannedip patlayanlardan sonra çıktı bütün bunlar.

Arenimo
06-07-2015, 09:55
ben bunu uygulayabılıceklerını pek zannetmıyorum açıkcası aren . cunku vıdeodan gorucek ılgılenıcek sonra arastırıcak evı bulucak eve gelıcek vs bunların y

seni evden almaları 3 dakikalarını alır bak o kadar söylüyorum :D

Maxi
06-07-2015, 10:00
birde bu işte kontrol yok, belkide olamazda
5 dakika sonra dünyanın en aptal insanı cebinde parası varsa gidip 450hp lik bir evo satın alabilir ve yola çıkabilir değilmi?
bu hakkı ona kim verdi?
o herifte 450hp araba kullanabilecek kapasite varmı?
hımm bu ülkede kime sorsan rallici zaten, o yüzden her sene 4500-6000 kişi arasında ölü var trafikte.

senelerdir kafamı kurcalayan ve her fırsatta yazdığım şey daha yeni yeni başladı
adam 18 yaşında ehliyet almış, gelmiş 78 yaşına
lan arkadaş 60 sene geçmiş 60!
bu adamın belki 1 gözü kör oldu
belki kaza yaptı 1 bacağı yok (allah korusun)
belki delirdi kafayı sıyırdı
bu adam hala benim ile aynı şekilde trafikte gezme hakkı var
olurmu öyle şey?
her 10 yada 15 senede yada neydi artık 5 senede 1 kontrole gidilmesi lazım.
tabi bunu bazıları cebinden ehliyet parası çıkacak diye düşünüyor ama kırmızı ışıkta beklerken
arkadan bagaja giren bunak birisi size aaa görmedim evladım pardon derse anlarsınız ne olduğunu.

biraz uzadı
bu beygir muhabbetide buna benziyor
sen kimsinki o kadar güçlü arabayı kullanabiliyorsun?
o kabiliyet varmı sende?

Quantum
06-07-2015, 12:10
Ağır ceza kessinler makas atanlara da ehliyet almak nedir?

Ehliyet almayı kafalarına koydularsa önce ambulans yoluna girenlerin ehliyetlerini alsınlar.

Ayrıca;
Emniyet amirinden tut bilmem ne devlet dairesinin bilmem ne müdürüne kadar hepsi emniyet şeridinde.. Zabıta bile emniyet şeridinde.. Benden üstün yönü ne onların? Memur değil mi bu kişilerin hepsi. Sabah geç kalmamak istiyorlarsa erken kalksınlar. Akşam da herkes gibi gitsinler evlerine.. Öncelikleri ne? Ben de Allahın kuluyum onlar da.. Hakkımı yiyorsun ya.. Hani müslümandık?
Önce bunlara önlem alsınlar, sonra makas atanlara gelsin sıra.. Ama yapamazlar işte..

anil37
06-07-2015, 12:14
seni evden almaları 3 dakikalarını alır bak o kadar söylüyorum :D

hahahhahhah :) kanka bızım ev 8. kat cıkmaları 3 dk surer :))

Schumi
07-07-2015, 23:40

Tamamen yanlışsın bu durumda. Hemen izah edeyim.
Cezaya tabi olan trafik suçu nedir ? Makas atmak.
Cezası nedir? Para cezası + ehliyete el koyma.
Sen diyorsun ki araç sahibinin ehliyeti gider ? E iyide araç sahibinin ehliyeti yoksa ? 18 yaşını geçmiş herkes araba alabilir. Ehliyete gerek yok. 18 yaşın altındada velisi araç alabilir. Şirketlerin bir sürü aracı var. Bu olay radara girmek gibidir. Seni yakarlarsa ehliyete ceza puanı ile beraber para cezası kitler. Seni yakalamazsa plakaya ceza yazılır ama puan gitmez. Trafik kazası, vur kaç, polisten kaçma ıvır zıvır olmadığı sürece aracı kimin kullandığını söylemek zorunda bile değilsin. :) Yani sevgili arkadaşlar. Kimseye akıl vermek gibi olmasın ama buradaki amaç caydırma. Yani bak yakalarsak fena olun yapmayın durumu. He alırlarda ehliyeti tıpkı alkol gibi affetmezler. Amma velakin promilmetre aletleri kayıt yaptığı için %99 ehliyetler ciddi meblağlı rüşvet teklifine rağmen alınmasına karşı trafik polisinin sizi makas attınız diye çevirmesi durumunda tüm insiyatif kendisinde. GTA'da ölümsüzlük şifresi yazıp GOD MODE gibi E5'de terör estirir bir kaç kişiden ciddi şikayet gelir ise o zaman kaçışınız olmaz. Ancak sizi kamera kayıtları ile savcılığa verdikleri zaman dava dosyası oluşturulduğu zaman mahkeme ifadesinde aracın kimin kullandığı tespit edilir ruhsat sahibi gerçek yada tüzel kişinin beyanları ile. O vakit cezai yaptırım olan para ve ehliyete el koyma hatta duruma göre hapis / tazminat ile alakalı kişi tespit edilmiş olur. Hukukçu değilim ama trafik cezalarının temel mantığı bellidir.

Yazdıklarımdan nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlayabilirsiniz. Ama cevap yazmadan önce lütfen nasıl anladığınız yazın ki karışıklık olmasın.

MK8800
07-07-2015, 23:55
Daha bugün bu durum yüzünden durduruldum , sol şerit doluydu yalnız ben makas atmadım sağ boş olduğu için 7 - 8 aracı sağ tarafından geçtim kesinlikle aralara girme durumu da olmadı fakat tam trafik ışığına yaklaşırken benim şeridimde de tek araç vardı o ara arka soldan gelen aracın mesafesi bayaği bi açık olduğundan sola tekrar geçtim ve trafik ışığı henüz sarı iken biraz da hızlıca ( ortalama 100 110 ) la geçtim . Bu arada arkamda da trafik polisi varmış yalnız ben hiç farketmedim dediğine göre 2 km falan arkamdan gelmiş her neyse beni ışığı geçer geçmez arkamdan onlarda geçerek önüme geçip sanki uyuşturucu karteli baronunu yakalamışlar heyecanıyla durdurdular :D Hem araçlarında hem kıyafetlerinde görüntü ve ses kaydı cihazları olduğunu söyleyerek ceza keseceklerini belirttiler bu arada tabi ehliyet ruhsatımı aldılar rutin kontrol falan , kendi beyanlarına göre makas atarak gidiyormuşum bunu da kayıt altına almışlar derken ilk ceza hız sınırını %30dan fazla aşma 51/2a dan 391 tl - emniyet kemerini bağlamama madde 78/1-a 88 tl - kırmızı ışıkta geçme madde 47/1-b 189 tl toplamda hiç bişey yapmamanın cezası olarak 650 küsür ceza ve ayrıca 20-15-15 olarak 50 ceza puanıma mal oldu . Bu sırada öğrendim ki kendileri de artık bu duruma uyanıklar ehliyet almadan kasıtları da bu şekilde ilerliyor yani tuttuğuna yağdıracaklar dikkatli olmakta fayda var

berkay_aydin
08-07-2015, 00:01
birde bu işte kontrol yok, belkide olamazda
5 dakika sonra dünyanın en aptal insanı cebinde parası varsa gidip 450hp lik bir evo satın alabilir ve yola çıkabilir değilmi?
bu hakkı ona kim verdi?
o herifte 450hp araba kullanabilecek kapasite varmı?
hımm bu ülkede kime sorsan rallici zaten, o yüzden her sene 4500-6000 kişi arasında ölü var trafikte.

senelerdir kafamı kurcalayan ve her fırsatta yazdığım şey daha yeni yeni başladı
adam 18 yaşında ehliyet almış, gelmiş 78 yaşına
lan arkadaş 60 sene geçmiş 60!
bu adamın belki 1 gözü kör oldu
belki kaza yaptı 1 bacağı yok (allah korusun)
belki delirdi kafayı sıyırdı
bu adam hala benim ile aynı şekilde trafikte gezme hakkı var
olurmu öyle şey?
her 10 yada 15 senede yada neydi artık 5 senede 1 kontrole gidilmesi lazım.
tabi bunu bazıları cebinden ehliyet parası çıkacak diye düşünüyor ama kırmızı ışıkta beklerken
arkadan bagaja giren bunak birisi size aaa görmedim evladım pardon derse anlarsınız ne olduğunu.

biraz uzadı
bu beygir muhabbetide buna benziyor
sen kimsinki o kadar güçlü arabayı kullanabiliyorsun?
o kabiliyet varmı sende?

Engelli olarak ehliyet alınırsa her sene rapor vermek zorunluluğu var, benim gözümde problem olduğu için her sene ehliyetim men gözüküyor sistemde rapor verip düzelttiryorum , ehliyetten sonra olan durumlar sıkıntılı :)

Arenimo
08-07-2015, 00:03
Tamamen yanlışsın bu durumda. Hemen izah edeyim.
Cezaya tabi olan trafik suçu nedir ? Makas atmak.
Cezası nedir? Para cezası + ehliyete el koyma.
Sen diyorsun ki araç sahibinin ehliyeti gider ? E iyide araç sahibinin ehliyeti yoksa ? 18 yaşını geçmiş herkes araba alabilir. Ehliyete gerek yok. 18 yaşın altındada velisi araç alabilir. Şirketlerin bir sürü aracı var. Bu olay radara girmek gibidir. Seni yakarlarsa ehliyete ceza puanı ile beraber para cezası kitler. Seni yakalamazsa plakaya ceza yazılır ama puan gitmez. Trafik kazası, vur kaç, polisten kaçma ıvır zıvır olmadığı sürece aracı kimin kullandığını söylemek zorunda bile değilsin. :) Yani sevgili arkadaşlar. Kimseye akıl vermek gibi olmasın ama buradaki amaç caydırma. Yani bak yakalarsak fena olun yapmayın durumu. He alırlarda ehliyeti tıpkı alkol gibi affetmezler. Amma velakin promilmetre aletleri kayıt yaptığı için %99 ehliyetler ciddi meblağlı rüşvet teklifine rağmen alınmasına karşı trafik polisinin sizi makas attınız diye çevirmesi durumunda tüm insiyatif kendisinde. GTA'da ölümsüzlük şifresi yazıp GOD MODE gibi E5'de terör estirir bir kaç kişiden ciddi şikayet gelir ise o zaman kaçışınız olmaz. Ancak sizi kamera kayıtları ile savcılığa verdikleri zaman dava dosyası oluşturulduğu zaman mahkeme ifadesinde aracın kimin kullandığı tespit edilir ruhsat sahibi gerçek yada tüzel kişinin beyanları ile. O vakit cezai yaptırım olan para ve ehliyete el koyma hatta duruma göre hapis / tazminat ile alakalı kişi tespit edilmiş olur. Hukukçu değilim ama trafik cezalarının temel mantığı bellidir.

Yazdıklarımdan nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlayabilirsiniz. Ama cevap yazmadan önce lütfen nasıl anladığınız yazın ki karışıklık olmasın.

Sen cok yanlis anladin sanirim durumu , senin adina kayitli bir arac bu gun bir olaya karissa simdi kimi aliyolar ?

anil37
08-07-2015, 00:35
bende shumi ye katılıyorum daha bı mantıklı geldı sankı :)

imprezaWRC
08-07-2015, 09:50
Ambulansa yol vermeyene 88 TL ceza kesiliyor. Emniyet şeridinden gidene de bir ara 650 TL kilitleyeceklerdi ama bir arkadaşımın tanıdığına da emniyet şeridi işgalinden 88 TL kesmişler.
Makas atmak var, makas atmak var. Orta şeritte giderken önündekiler çok düşük hızda giderse verirsin sinyali sola geçersin sonra tekrar verirsin sinyali orta şeritten devam; buna makas diyen çıkarsa bende o cezayı yazanla uğraşırım.

Ayrıca; dikkat ederseniz son zamanlarda ağır taşıtların hepsi istediği şeritten istediği hızda ve taşıdıklarını da döke saça gidiyor. Saat 10:30'dan önce 2.köprüye çıkmaları yasak olan bu araçlar ne hikmetse 09:30'dan itibaren yola ağır ağır dökülüp zaman doldurmaya çalışarak ilerliyorlar; bu sayede şok dalgası etkisiyle arkalarında da inanılmaz trafik yaratıyorlar. Ne oluyor; hiçbirşey. Çünkü, top gun pilotu misali motorunun üzerine oturup yola bakan genç memur; hafriyat kamyonlarının seramonik geçişleri esnasında arkasını dönüyor. Görsel olarak 1 veya 2 kamyon şoförü çevriliyor diğerleri adamların önünden tren katarı gibi peş peşe geçiyor. Ne kamyon mu , hani nerede...

Hani çakar kullanana ceza vardı; adam sağımızdan önümüze geçiyor, polise de elle selam çakıyor aynen yola devam. Sorarlar adama tanıdıktı herhalde diye.

Daha geçen gün otobanda trafikte denk geldim; adamın biri şoför koltuğunda (ki araçta başka da kimse yok) gayet güzel gazete okuyarak araç kullanıyordu. Bu dalaylamaya ceza yok mu; illa kaza mı olması lazım; bu herif hiç mi trafiği tehlikeye atmıyor.

Elin herifi soba borusu egzoz ile gecenin bir vakti ortalığı ayağa kaldırıyor ona da ceza yok. Elin herirfleri askere uğurlama yapacağım diye karşı şeride bile giriyor; hatta yolu kesip ortada halay çekiyorlar ama onlara da ceza yok. Elin dalaylaması gelip yol ortasında sıfır çiziyor, boş arazide gecenin bir vakti ortalığı tozu dumana katıyor ona da ceza yok; çünkü ortada polis yok ve hatta arayıp şikayet edersen de karşılığında arama burayı meşgul etme diye de zılgıtı da yiyebilirsin ki benim var.

Sonra ben 99 km/h yerine 100 km/h ile gittim diye 77 TL ceza gelsin. Çıkmaz sokakta araç park halindeyken yandex trafiğe bakıyorum diye zır deli fahri müfettiş ceza itelesin.

Herşeyi tam harfi harfine yapıyorlar/yapıyoruz ya, bence de kesin makas atanın ehliyetine el koyarlar.