PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enjektör Temizletme?

Spawn
24-10-2008, 22:56
önceki açtığım konuyu okuyanlar var sa , buji ile sorun biraz daha azaldı fakat tekleme sorunum devam etmekte... enjektörler içn bir test ve gerekirse temizlettirmeyi düşünüyorum..

işlemin herhangi bir zararı olacakmıdır enjektörlere.. oem enjektör 700 lira civrı çünkü ve onu karşılayacak durumda değilm şu anda.. sorunu çözmeye çalışıyorum önce ateşlemeden başladım şu anda o kısımda sorun yok gibi. enjektörler de eğer sağlam çıakrsa benzin pompası değişecek. fakat hurra diye girmek istemiyorum..

sizin de fikirlerinizi almak istedim..

teşekkür ederim şimdiden. kolay gelsin

ARDA_E
24-10-2008, 22:58
aracın beyni orjinalmi ?

Spawn
24-10-2008, 23:01
evet araç tamamen orjinal.. uzun süre de öyle kalacak

şu anda sadece denso iridium bujilerim var

ARDA_E
24-10-2008, 23:12
teklemeyi hangi devirlerde yapıyor,süreklimi yapıyor veya ?..ateşlemeden iyice eminsen sensörlerinide bir gözden geçir daha sonra pompa ve enjektöre bak benzin basıncını kontrol edebilirsin..

Spawn
24-10-2008, 23:22
şöyle ki ...

aracı ısıtmadan kesinlikle yola çıkmıyorum hararet saati ilk çizginin üstüne çıkıyor rölantim 900 e düşüyor ondan sonra devirsiz kullanıp ilerliyorum basacaksam da tam ısındıktan sonra basıyorum... velhasıl kelam bu aradaki devirsiz kullanma sırasında motor optimum çalışma sıcaklığına gelene kadar ve ardından devam eden 3-4 km boyunca bu teklemeyi sabit gaz ile giderken ve yavaş hızlanma da yapıyor.. soğuk motorda ibre bir çizgi kalkıp optimum sıcaklığa gelme arasındaki süre arasında sadece kıyıp 1 kez basabildim 2-3 ve 4. vitesi doldurarak gittim fakat herhangi bir kesilme olmadı... 5. vitese atıp 2500 dd sabitlediğim zaman yeniden yaptı teklemeyi.

kaçaklarımın olduğunu bilyorum fakat son 5-6 gündür var bu problem ve iş yoğunluğundan dolayı pek vakit ayıramıyorum bu yüzden sizin fikirleriiz ve tecrübeleriniz benim için önemli..

teklemeyi tanımlamam gerkeirse... sabit gazda 2500 dd de giderken (hangi viteste olduğumun önemi yok) yada yavaş hızlanmada çok kısa süreli (bazen 2-3 defa üst üste de olduğu oluyor ) tekleme ve ardındannormal şekilde devam etme şeklinde oluyor.. takılma süresi kısa..

sensörler derken? o2 sensörü yok CA18 de.. Maf ın kabloların da kontrol ettim , maf yeni sayılır 1.5 sene önce sıfır takıldı.(eskis sahibinin söylediğine göre)

Cihan
24-10-2008, 23:36
enjektör temizliğini belki temizleyici maddeler kullanarak yapman da başlangıç için bir yardım teşkil edebilir. ama seninkiler baya kirlenmişse bişe diyemem. tabi sorun enjektörde ise.

Spawn
24-10-2008, 23:38
profesyonel ellerde yaptırmayı düşünüyorum bu işlemi. önce enjektörler test edilecek dediğim gibi.. amacım hem öğrenip hem de sorunu gidermek. sonuç olarak narin ve nadir bir araç.. servise bırakıp sorun çözülmüş halde geri almak istemiyorum...

eğer kendim yapabileceğim bir işlem se tabiki kendim yapmak isterim ama test için gerekli ekipmanlara henüz sahip değilim.. bujilerimi kendim söktüm kendim değiştirdim örnek oarlak :) bir adet sağlam yıldız tornavida , 10 ingilz anahtar bir de buji anahtarı ve lokma :)

öğrenmek , tanımak güzel... insan kendi kendinin teknik servisi olmalı bneim fikrim...

gorke
24-10-2008, 23:48
sanayide enjektör temizliği ve flow testini yapan birçok yer var. 1,2yere sorarsan yönlendirirler efecim, 20ile30ytl civarı bir para alıyorlar buna. eğer enjektörlerin bozuk çıkarsada benimkiler bir 10güne boşa çıkıcak sana verebilirim, temizliği ve testi yapılmış durumda. mafınada bak derim ben, maf ımda öyle bagajda duruyor. en azında takar denersin.

Spawn
24-10-2008, 23:53
sağol görkem.. ptesi sabahı bursaya gidiyorum şantiyeye tekrar. yarın sabah mustafayla buluşup şu testi bir yaptırayım madem bostancı da. temizliğinin bir zararı yok anladığım kadarıyla. enjektörler temiz çıkarsa bu sefer benzin pompasının basıncını ölçtürmeyi düşünüyorum. fakat şu soğukta tekleyip ısınınca normale dönmesi olayını tam oalrak çözebilmiş değilim..

sanırım wideband alma zamanım geliyor yavaş yavaş..

Spawn
25-10-2008, 00:03
Maf aslında yeni değişmiş. fakat bizim maf'a giren kablolar önce bi konnektöre girip sonra o konnektör MAf ın soketine giriyor. benim o aradaki konnektör yok direk kablolar pabuç ile maf a giriyor. kablolar bantlı vs. oraya bi yarın günümü ayırıp kabloları tekrar soyup pabuç sıkmam gerekiyor. fakat 4 haftadır 1 gün bile boşum olmadığından dolayı gidip sanayii ye , yağ bile alamadım arabaya.. hatta yay aldım tein s-tech , 1 aydır bagajda duruyorlar onları bile taktıramadım...

Spawn
25-10-2008, 00:16
yinede mafı söküp balata spreyi ile bir temizlesem mi diyorum.. çünkü anlayamacığım bir şekilde emme den intercoolera giden boruların çeperinde yağ birikintisi var. intercoolerımı temizlemem gerekiyor. bir süre yatacak araç ben bursadayken. halledilmesi gerekn bir torba iş var :)

ARDA_E
25-10-2008, 11:31
sorunun bence ateşleme iyi bir ustaya götür halleder.

killererkan
26-10-2008, 17:13
enjektör temizleticeksen , ultrasonla temizleyen bi yere git-eski araba,taşlaşmıştır tortular..

yusufbatırel
26-10-2008, 17:41
................