PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çözülemeyen gaz yememe sorunu?

Slipshod
16-07-2015, 14:32
Merhaba arkadaşlar,
Konu kirliliği olmasın diye sorunumu genel bölümünde daha önce açılmış bir konuda dile getirmiştim ama sorun çözülemeyince ve farklılaşınca kendim konu açmak istedim. Sorun şu araç 3000-4000 devire kadar gaz yemiyor, boğuluyor. Yokuşlarda çekmiyor yarı yolda kalacak gibi oluyor ki dik bir yokuş olsa kalır. 1. viteste tam gaz basayım debriyajdan ayağımı çekeyim normal şartlarda patinaj çekmesi gerekirken birden devir düşüyor ve gaz yemiyor 3000-4000 devirden sonra açılıyor araba. Bazen çok kötü oluyor hiç gitmiyor bazen biraz daha iyi gidiyor. Kat.tandır belki diye katı iptal ettim yok. Map sensörü yapar belki diyerek temizledim yok. buji buji kablosunu değiştirdim yok. Sanayiye götürdüm benzin pompası diyen oldu egzoz tıkalı diyen oldu hava sıcak ondan gitmiyordur diyen oldu! daha sonra oksijen sensörünün fişini söktüm değişen bir şey olmadı. arıza ışığı vs de yanmadı. Oradan egzozcuya gittim baktıralım kafamız rahat olsun diye. Egzozcuya geldiğimde stop ettim. daha sonra kanala girmek için çalıştırdığımda aracın gidişinin düzeldiğini farkettim tabi deneyemeden kanala girdim. Baktı sıkıntı yok. Oksijen sensörünü sökmesini istedim söktü makineye bağlı tel fırça gibi bir şeyle dışını temizledi balata spreyi sıktı taktı ilk çalıştırmada gayet güzel oldu 1. vites sonuna kadar sararak gitti araç. Geldim tekrar stop ettim çalıştırdım araç gene eski haline döndü. Belirtiler oksijen sensörünü gösteriyordu. bizim foruma da 2.0 hgt de aynı sorunu yaşayan birisinin konusunu okudum sorun oksijen sensöründe çıkmış. Bugün sensörü değiştirdim gene aynı :( sensörü boşuna değiştirmiş oldum. neyse sanayiye gittim dedim bobin deneyeyim bir de. bobini denedim gene aynı. usta hava filtresini söktü araba düzeldi gene patinajlar falan. boğaz kelebeğini temizledik araba baya baya düzelmişti. Bir kaç sefer stop ettim çalıştırdım gene iyi gidiyor dedim oldu bu iş. çıktım dükkandan eve giderken ışıklarda tekrar stop edip çalıştırdım gene çekiş mekiş kalmadı. dedim acaba oksijen sensörünün fiş tarafında mı bir sorun var. Fişe giren 4 kablodan ince olanlar ( sanıyorum şaseyle ana kablo) bantlanmıştı dışarıdan. Bandı söktüm 2 tane kablo ince hortumdan geliyor tam çıkış noktasında elektrik telleri vardı yumak halinde toplanmış. Sorun ne olabilir arkadaşlar. Tesisat tarafının ölçümü nasıl yapılır? Nazilli gibi küçük bir yerde usta bulmak sıkıntılı. Biraz uzun oldu kusura bakmayın. teşekkürler.

Slipshod
16-07-2015, 14:36
Eklemeyi unutmuşum araç benzinli lpg yok.

utkunoa
16-07-2015, 14:53
benzin pompasını değiştinizmi

Slipshod
16-07-2015, 15:10
benzin pompasını değiştinizmi

benzin pompasını değiştirmedim 700 lira gibi bir ücret çıkardılar o ihtimali en sona bıraktım. düzgün giderken stop et çalıştır yapınca çekiş gittiği için pek ihtimal de vermiyorum açıkcası. sanki sorun mekanik değil elektriksel-elektroniksel bir arıza. tabi bu şahsi görüşüm. benzin pompası arızasında kontak kapat aç yapınca etki edecek bir durum varsa ona da baktırabilirim.

AşkınS.
16-07-2015, 15:14
Elektronik bir arıza var aracinizda eger bu işlemlerin hepsini yaptiysaniz. Ha dizel olsaydi egzozu komple söküp bakın derdim ama benzinlide pek yapacağını sanmıyorum..

Slipshod
16-07-2015, 15:26
şu ana kadar kat iptali , map temizliği yapıldı, buji, buji kablosu, oksijen sensörü değişti. bobin denendi. boğaz temizlendi. neye göre düzeldiğini de anlamış değilim. ilkinde oksijen sensörü soketini sökünce ve temizleyince gelmişti bugün de alakasız bir şekilde hava filtresini sökünce geldi.

bymurat___61
16-07-2015, 16:00
Aracı bır bilgisayara baglatın hatakodlarına gore bır yol ızleyın oncelıkle. Brire akuyu sokup aractan gelen - ve +yı bırıbıne degdırın bir 5 dk bekleyın. Sonra akuyu takın bakalım ne olacak.

Birde aracın motor tesısatı hıc sokuldu mu? Genellıkle ecunun soketlerı zedelenıyor.

Slipshod
16-07-2015, 16:14
bilgisayara bağlantı sadece vuruntu sensörü görünüyor. bugün oksijen sensörünü değiştirirken eksi kutbu söküp yarım saat kadar bekledim kontağı yarım açıp 30 sn kadar frene basıp boşaltmaya çalıştım. fark hissetmedim.

aracı yeni aldım belki bir ay anca olmuştur tanıdıktı ilk sahibiydi aracın sanmıyorum tesisatın ellendiğini. gerçek performansının gelip gitmesi çok tuhaf. güç geliyor stop etmezsem sıkıntı yok öyle gider ama stop et çalıştır güç gidiyor. ama bugun bir kaç kez stop edip denedim güç gitmemişti son denemede gitti.

drivertech
16-07-2015, 22:47
Arabanda sabit gazda rölantide silkeleme var mı aynı problem bende var netten araştırırsan sensörlerin belirli aralıklarda göstermesi gereken değerler var bunları hem beyınden hem sensörlerden ölçüp bir yerlere varabılırsın zamanın varsa boğazı mapi temizlimeni öneririm diş fırçasıyla sağlam bi temizlik spreyi ile aklıma gelenler bunlar aynı dert bende de var zamanım olmadığı için bakamıyorum , ayrıca throttle position sensor varsa aracında ayarsızlıgından dolayıda yapabılır. Kolay gelsın

Slipshod
17-07-2015, 07:43
Arabanda sabit gazda rölantide silkeleme var mı aynı problem bende var netten araştırırsan sensörlerin belirli aralıklarda göstermesi gereken değerler var bunları hem beyınden hem sensörlerden ölçüp bir yerlere varabılırsın zamanın varsa boğazı mapi temizlimeni öneririm diş fırçasıyla sağlam bi temizlik spreyi ile aklıma gelenler bunlar aynı dert bende de var zamanım olmadığı için bakamıyorum , ayrıca throttle position sensor varsa aracında ayarsızlıgından dolayıda yapabılır. Kolay gelsın

herkese iyi bayramlar arkadaşlar :) rölanti sabit titreme dalgalanma vs hiç bir sorun yok. giderken tekleme vs de yok. sadece belli devire kadar araç gaz yemiyor tam gaz bassam bile boğuluyor bazen çoooook çok kötü oluyor hiç gitmiyor bazen kötünün iyisi oluyor bir kaç kez de baya performanslı çekişi çok iyi yani olması gerektiği gibi oldu ama dediğim gibi kontak kapat aç yapınca düştü tekrar. boğaz ve map temizlendi zaten bir değişme olmadı. teşekkür ederim tps ye bakmak lazım bi. oksijen sensörü tesisatında bir şey olduğunu düşünüyorum şimdilik. fişinde tel yumağı görünce şüphelerim daha da arttı. umarım siz de sorunu çözersiniz. herhangi bir çözüme ulaşırsanız lütfen burdan bildirin. aynı şekilde ben çözümü bulursam buradan bildiririm. teşekkürer.

Slipshod
17-07-2015, 07:48
bu arada şimdi aklıma geldi. sabit gazda silkeleme sorunun varsa şunu söyleyebilirim. map sensörü ihtimalini değerlendirirken map sensörü fişini çıkarmıştım araç sabit gazda silkeleme yapmıştı. belki faydası dokunur.

drivertech
17-07-2015, 17:18
Tesekkurler dostum aynen bi gelisme olursa yazicam bnde vtec var ies bogazi takip denemistim o zaman kesmisti silkelemeyi bogaz deneyip bakicam bi gelisme olursa yazarim sanada iyi bayramlar .. Map sensoru bulursam deneyecem bnde

Vintage
17-07-2015, 18:27
okuyamadım ama ateşleme sistemine ve motor kulaklarına bir baktırın

Slipshod
17-07-2015, 20:49
okuyamadım ama ateşleme sistemine ve motor kulaklarına bir baktırın

ateşleme sisteminde buji kablosu bujiyi değiştirdim. bobin denedim değişen bir şey olmadı. motor kulağıyla ne gibi bir durum olabilir? çekişi etkileyecek bir sorun yaratmaz gibi geliyor bana yanılıyor muyum?

drivertech
17-07-2015, 21:09
Şimdi eve girdim az önce vtec selenoidinin altında ısı sensörü olduğunu düşündüğüm soketi söktüm benim silkeleme geçti dostum öyle bi sistein varsa gözden geçirebilirsin bariz bir değişme oldu afrm normale döndü silkelemeyi kesti araç.

Slipshod
17-07-2015, 21:31
hadi geçmiş olsun kardeş darısı başıma :) sanıyorum benim ısı sensörü map sensörünün üstünde. map sensörü 4 kablolu. onun haricinde hava filtre yolu üzerinde ısı sensörü tarzı bir şey bulamadım. belki map sağlamdır ama ısı sensörü arızalı olabilir dediğin gibi onu da denemek lazım.

drivertech
17-07-2015, 23:32
http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/motorlu_araclar/moduller/benzinli_motorlarin_yakit_ve_atesleme_sistemleri3. pdf. Şuraya bir gözatarmısın 31. Sayfada sorunların hangi parçadan nasıl olabileceği yazıyor çok yardımsal bişeye benziyor.

Slipshod
18-07-2015, 00:34
http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/motorlu_araclar/moduller/benzinli_motorlarin_yakit_ve_atesleme_sistemleri3. pdf. Şuraya bir gözatarmısın 31. Sayfada sorunların hangi parçadan nasıl olabileceği yazıyor çok yardımsal bişeye benziyor.
çok sağol dostum bir göz gezdirdim faydalı olabilecek şeyler var. yarın detaylıca tekrar inceleyeceğim. ama az önce aklıma şu geldi. arabanın kullanım kılavuzunu okurken sigorta bölümünde her şeye sigorta koymuşlar diye gülmüştüm kendimce. :) az önce aklıma geldi dedim dur bi bakayım belki oksijen sensörünün de sigortası vardır diye. baktım ve gerçekten oksijen sensörü için sigorta koymuşlar. bayramdan sonra elektrikçiye götürüp sigortasına, tesisatına baktırmayı düşünüyorum oksijen sensörünün.

melihyilmaz
18-07-2015, 01:08
arkadasımda 1,6 16v palio var 99 model aynı motor var sanırım seninkindede yaptırmadıgı değiştirmedği parça kalmadı beyini bile tamire gönderdi dünya para verdi sorun hız kilometre sensöründe çıktı. aynı motorsa özelden numranı gönder arattırayım seni 2000 liradan fazla masraf yaptı bu arızayı bulmak için. bi faydası dokunur inşallah.

Slipshod
18-07-2015, 10:48
arkadasımda 1,6 16v palio var 99 model aynı motor var sanırım seninkindede yaptırmadıgı değiştirmedği parça kalmadı beyini bile tamire gönderdi dünya para verdi sorun hız kilometre sensöründe çıktı. aynı motorsa özelden numranı gönder arattırayım seni 2000 liradan fazla masraf yaptı bu arızayı bulmak için. bi faydası dokunur inşallah.

evet aynı motor olması lazım ben de öyle biliyorum. sonumun öyle olmasından korkuyorum zaten o kadar masraf yap sorun ufacık bir şeyden çıksın :( arkadaşınızdaki şikayet neydi. aynı sorunlar mı vardı? ve bu sensörün konumu nerededir bir bilgin var mı? çok sağol her bilgi kıymetlidir.

tlgbnc
19-07-2015, 01:33
Kardeşimın 1.6 bravosu vardı bu tarz sorunlar eksı ucları ortak atesleme boboınlerınden cıkıyor genellıkle avrupa aracların. Araconda da o tarz bır bobın var. Eger ımkanın olursa baska bır bobınle dene aracın ıtalyan montaj ıse marea bobını yerlı montaj ıse bravo bobını ile deneybılırsın.

Eger bobın ıle sorun cozulmezse motor tesisatı yuksek ihtimal. En son ıhtımal de ecu dakı yazılımın sureklı hata algılaması.

uqur
19-07-2015, 08:29
sanki problem tesisat la alakalı gibi duruyor ne tarafta oturuyorsunuz ona göre bi usta tavsiye si verebilirim aynı problem ler bizim focusta mevcuttu hatta sente atlamış gibi çalısıyordu bu ustaya götürdüm yarım günde halletmişti

Slipshod
19-07-2015, 11:41
Kardeşimın 1.6 bravosu vardı bu tarz sorunlar eksı ucları ortak atesleme boboınlerınden cıkıyor genellıkle avrupa aracların. Araconda da o tarz bır bobın var. Eger ımkanın olursa baska bır bobınle dene aracın ıtalyan montaj ıse marea bobını yerlı montaj ıse bravo bobını ile deneybılırsın.

Eger bobın ıle sorun cozulmezse motor tesisatı yuksek ihtimal. En son ıhtımal de ecu dakı yazılımın sureklı hata algılaması.

ateşleme bobini değişmemiş fabrikasyon araç yaklaşık 70bin kmde. araştırdığım kadarıyla bu araçlarda ateşleme bobini zamanla çatlıyormuş. başka bir ateşleme bobiniyle denedim düzelme olmadı ama o da tamircinin dükkanında duran bir bobindi ne kadar sağlam bilmiyorum. şu an aynı motorlu yürüyen bir araç arıyoruz eşten dosttan bobini denemek için.

sanki problem tesisat la alakalı gibi duruyor ne tarafta oturuyorsunuz ona göre bi usta tavsiye si verebilirim aynı problem ler bizim focusta mevcuttu hatta sente atlamış gibi çalısıyordu bu ustaya götürdüm yarım günde halletmişti

nazilli'deyim malesef :) çalışmasında herhangi bir sorun yaşamadım. anında marş alıyor rölantide çalıştığı bile belli değil aracın titreme vs yok. ilk başta mekanik arızalar da olabilir diye şüpheleniyordum ama bir gelip bir gidince kontak kapatıp açınca gidince falan elektriksel olduğuna kanaat getirdim.

burakcan
19-07-2015, 12:01
Arac hgt mi bendede ayni sorun noktasi noktasina vardi neler yaptiysam cozum olmadi

Slipshod
19-07-2015, 12:34
yok hocam 1.6 16v ama aynı sorunu hgtde yaşayan forumda bir arkadaşın daha konusu vardı. fiatın bu modellerde var demekki bu olay. diğer arkadaş oksijen sensörü ve dediğine göre 'gaz tepkimesini ölçen sensör' değişimi sonrası düzelmiş. bu gaz tepkimesini ölçen sensörden kasıt nedir onu anlamadım?

Zorbey
19-07-2015, 13:12
Fiatın 103 hp lik motorlarında şase sorunu olduğunu duymuştum. Rolanti düşüp kalkıyor, araç çekmiyordu. Sonra ustalar beyinden gelen şase kablosunu güçlendirdiler ya da ayırdılar. Forumlarda rölanti sorunu adı altında okuyabilirsiniz.

Umarım en kısa zamanda çözersiniz

Slipshod
19-07-2015, 13:24
onu ben de duydum da o sorunu yaşayanlar rölanti dalgalanmasından, aracın kendi kendine devir yükseltmesinden bahsediyordu. bende rölanti sorunu olmadığı için ona ihtimal vermemiştim. yarın bi elektrikçinin yolunu tutayım ben bi aksilik olmazsa

Slipshod
20-07-2015, 16:09
bugün sanayiye götürdüm arkadaşlar aracı. bobin deneyelim tekrar diye. ilkini taktık düzelme olmadı. sonra beru marka orjinal kabloları üzerinde bir tane taktık onu takınca düzeldi araç. baya dolaştım tur attım, kontak kapat aç yaptım iyiydi. sonra dedim sorun buji kablosu mu bobin mi anlamak için kablolar dursun benim bobini takalım dedim taktık aracın çekişi gene gitti. dedik bobinden herhalde. neyse sağlam olan bobini taktık sağlam olanla gene gitti bu sefer. yani tam gitmedi ama kötünün iyisiydi. değiştirmeden çıktık. aydın'daki fiat servise gideceğim sanırım. ne biçim bir arızaymış bu arkadaş. oksijen sensörünü elliyorum düzeliyor gidiyor, hava filtresini elliyorum düzeliyor gidiyor, ateşleme bobinini elliyorum düzeliyor gidiyor. yaz geldi şehirdışına çıkmaya korkuyorum yokuşta kalırım diye.

Slipshod
05-08-2015, 18:32
Tekrar merhaba arkadaşlar. Bugün aracımı Denizli Yön Fiat servisine götürdüm. Test sürüşü yapıldı ve examiner cihazına bağlandı. Nazillide de aynı arızayı veren vuruntu sensörü arızası ve araç hız sensörü arızası görünüyordu onun harici bir arıza kaydı yoktu. Vuruntu sensörü söküldü stokta yokmuş sanayide sorgulattılar ondan da sonuç çıkmadı. Ellerindeki araçlardan uyumlu olanında olmadığını söyleyip sipariş verirlerse yarın geleceğini söylediler. Nazilli'den gittiğim için mümkün olmadığını belirttim ve üzerinde olanı takmalarını istedim. Arıza tespit üretimizi ödeyip yola düştük. Araç baya düzelmişti dönüş yolunda neredeyse olması gerektiği gibiydi. Ara sıra nadir saniyelik kesiklikleri saymazsak. yüksek ihtimal kablolarında bir kopukluk vardı tekrar takarken bir şekilde düzelmiş olabilir. Mümkündür. Şimdi sorum vuruntu sensörü böyle bir arızaya yol açar mı? Belirtileri nelerdir? Teşekkürler.

drivertech
15-08-2015, 16:30
Benim bildiğim kadarıyla avans vurduğu zaman bloktaki titreşimden safe moda cekip arıcın calısmasını ister istemez cekişini düşürmesine sebep oluyor orjinal tak eğer değişecekse büyük ihtimalle o sensördür , gelişme olursa yazarsın.

forever06
15-08-2015, 18:10
Benim bildiğim kadarıyla avans vurduğu zaman bloktaki titreşimden safe moda cekip arıcın calısmasını ister istemez cekişini düşürmesine sebep oluyor orjinal tak eğer değişecekse büyük ihtimalle o sensördür , gelişme olursa yazarsın. kardeşim sorun vuruntu sensoru benim de hlx im var bu sensorler hassas biraz sendeki belirtilere gore sorun yapar ve oksijen sensoru ile koordineli calisir hgt ve hlx lerde vuruntu sensoru eger vuruntuyu algilayamazsa ecu ateslemeyi geriye ceker ve cekis ozellikle rampalarda düşer degistirirsen sorunun kalkicak

Slipshod
15-08-2015, 18:12
sorun düzeldi :) son mesajımdan sonra arıza hiç tekrarlamadı. şu an sorunum kalmadı. tekrar yardımcı olan herkese teşekkürler :)

forever06
15-08-2015, 18:15
sorun düzeldi :) son mesajımdan sonra arıza hiç tekrarlamadı. şu an sorunum kalmadı. tekrar yardımcı olan herkese teşekkürler :)
Sorunun duzelmesine sevindim vuruntu sensörü lanet bisi. Dandik bi mokrofon zaten umarim servis uygun tork değerine göre sıkmıştır. Yoksa daha kötü sonuclari olur ileride

Slipshod
15-08-2015, 18:47
teşekkürler :) internetten araştırdığıma göre 25 nm torkla sıkılması gerekliymiş. servisteki eleman normal elle sıktı. araç düzelince bende pek üstelemedim fakat sanayiye gidersem bir kontrol etmeyi düşünüyorum.

Slipshod
15-08-2015, 22:55
beyler hanginizin nazarı değdi ulan :D az önce gelirken araba gene çekmedi :Deli:

forever06
15-08-2015, 23:46
beyler hanginizin nazarı değdi ulan :D az önce gelirken araba gene çekmedi :Deli:

belli ki sensör arızalı işte, çok pahalı bi parça değil değiştirin kurtulun bence