PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lpg/dizel gel git sorunum

meganes
23-07-2015, 19:38
1.6 iesim var,geçmişini bildiğim allaha şükür kazası belası değişmeyeni olan ve şuanda km'si 140000'de dişime göre araç buldummu rollde yapıyorum,ne biliyim farklı bir gideri var ;) Yanlız benzin fiyatları belimi büktü,sürekli kafamı aklımı karıştıran dizel araç muhabbetleri var,ayda aşağı yukarı 200-250 tl keyfen benzin alıyorum,şimdi asıl sorunum derdim düşüncem ben bu araca lpg'mi taktırmalıyım yoksa hiç tecavüz etmeyip satıp dizel araçmı alıyım ??üst rakamlara çıkamam max 30000 seviyesinde olur aldığım dizel araç,lpg taktırsam hem maliteyi var hemde ağırlığı :cool: ama dizel alınca memur modunda binerim hiçbir oynama vs yapmam,şimdilik filtre eksoz takılıyorum ufak tefek oynamalarla araç keyifli oluyo,
sizce şimdiki aracıma lpg mi taktırıyim yoksa satıp dizelmi alıyıim,her türlü yoruma ve fikirlere açığım :rolleyes:

atituti
23-07-2015, 19:42
dizel arabaya geçince oh ucuz geziyorum diye kilometreye bakmıyorsun , ay sonu fişleri toplayınca neredeyse benzinli kadar yakıt parası harcadığını görünce üzülüyorsun :) lpgye karsıyım ama bu duruma düşeceğine eminim :D ondan lpg taktır diyorum

Kadyr
23-07-2015, 20:10
suan lpg candır. dızel olucaksa teknolojık az yakan olması lazım gıderlı olması lazım yoksa benzın ıle cok fark olmuyor

ckrc
23-07-2015, 20:29
2001 LPGli astra g kullanıyorum, Fluence kullanan arkadaşımla şehir içinde aynı yakıtı tüketiyoruz(genelde 5 km kısa mesafe kullanıldığını da göz önüne alın.)
Uzun yolda fren basmadan gidersem daha ucuza bile gidebiliyorum LPG ile.

Aracın geçmişini biliyorsanız, yeni bir "dizel" macerasına atılmak abeste iştigal olur LPG'yi düzgün bir montaj yaptırırsanız hiç bir sorunla karşılaşmazsınız.

Lovato kullanıyorum, çok memnumum, hiç bir sorunla karşılaşmadım.

erhanarici18
23-07-2015, 22:35
2.8 hacimle 50 TL ye 150-160 km yapıyorum
amacın ekonomiyse lpg daha mantıklı olur
yok birzcık hızlı bişeylerse dizelleri forumdan da görüyosundur

RedCan
23-07-2015, 22:50
Lpg'li aracım vardı. Dizel almayı düşünüyorum daha öncede dizel kullandım. Turbonun yeri başka. Sabrederim diyorsan aracını iyi bir fiyata sat. Aynı temizlikte dizel al. Ufak dokunuşlarla zevkli hale gelebilir.

emre069
23-07-2015, 23:18
Aynı sorunu bende yaşadım 318is benzinli belimi büktü bende sattım az yakan bir araç aldım.Bence aracını seviyorsan lpg takıp paşa paşa bin.Ben sattığıma pişman oldum bmwdeki zevki alamıyorum artık

Mutlu Değerli
23-07-2015, 23:33
Lpg'ye niye tecavüz dedinki ? Şimdiye kadar bağlatmaman hata. LPG'li 1.4iS'im var. Şehiriçi 20tl - 110km gidiyor.

Roll yapcağım zaman benzine alıyorum, maşaallahı var 90 beygiri de çalışıyor. Performansında en ufak eksiklik yok. Dizel arabalar çevremdeki insanlarda da mevcut fakat bakımları hiç bitmiyor ve pahalılarda...

Elindeki aracın kıymetini bil bence. İnsanlar sanayilerden, bakımlardan çıkamazken, biz sadece sohbet için sanayiye gidiyoruz :D

adilhcl
23-07-2015, 23:39
2011 aveo'm var 55-60 tl gaz ıle sehır ıcı 280-300 km ler görüyorum düzgün bir kit ile keyif yaşarsın dizel alırken ödediğin fark sana kar kalır ve onunla yakıt alıp gezdiğini düşünürsen her türlü kar dasın...

İzzet Göçmen
24-07-2015, 07:41
Güzel bi dizel araba corsa d olabilir 90 lık chip vs yapıp iyi biseyler elde edilir ne kadarda az yaksa benzin veya dizelin yerini tutmuyor,Motorun sesli calısması vs sıkıntılar var

Korollacı
24-07-2015, 07:43
arkadasım madem elındekı araba temız kmsı az guzel bı ustaya lpg taktır oyle devam et satarkende sana +sı olur. lpg markası kadar ıscılık de cok onemlı. sımdı 30 bın tlye temız dızel bulman zor. bulsanda kmsı yuksek olur eskı sahıplerı nasıl kullandı masraf cıkartırmı kısaca suprız yumurta ve suan dızelın fıyatı da benzın ıle aynı. ayrıca dızelın masrafı cok oluyor bakımı bıraz daha tuzlu. o yuzden guzel bı ıscılıkle lpg kıtı montajını yaptır 7 bılemedım 8 ayda kendını amortı edıyor zaten

can2k
24-07-2015, 07:50
sat dizel al

MBuğra
24-07-2015, 09:55
LPG'ye niye tecavüz gözüyle bakıyorsunuz ki.

Size, arabanıza ve arabanıza olan sevginize saygım var, hepimizi burada birleştiren şey normal insanlardan daha fazla şekilde arabalarımıza değer vermemiz.

Ancak değer vermek, yüceltmek değildir. Çoğumuzun araçlarına inanın yurtdışında dönüp bakmıyorlar bile, araçlarımızın akranlarının çoğu hurdalıklarda şu anda. Nihayetinde salt performans odaklı araçlar değil bunlar, onlara da takan var ya neyse :)

Benzin olmuş neredeyse 5, hakeza dizel olmuş aynı fiyat. Biz bu arabaları yatıralım diye mi aldık?

Ben bildiğin aracı satıp, bilmediğin süpriz yumurta almanı tavsiye etmem. Güzel bir işçilikle güzel bir kit bağla, emin ol LPG taktırmadığın, benzine yatırdığın paralara acırsın.

Benim aracımda 6 seneden beridir LPG var, bırak kiti, neredeyse arabanın yarısı fazlası miktarda kardayım. Alıyorum 1.89'dan LPG'mi acımadan geziyorum. :)

Umarım dediklerimi yanlış anlamazsın :)

KÖROĞLU
24-07-2015, 10:32
Güncel fiyatlara göre bir hesap yaptım. Lpg Takalı 4 ay oldu. Yaptığım km 12.000 i biraz geçti. Aracı benzinli aldım colt otomatik.

Ortalama yapmaya çalıştım ama değerler biraz daha düşük olabilir. lpg de 1.2 katı fazla yakacağını hesapladım.

Çıkan sonuç aşağıda. Arabandan memnunsan düzgün bir kit taktır geç.

Milletin nasıl kullandığını bilmediğin 2. el dizelini alıp sürpriz yaşama derim.

Bakım maliyetleri belli dizel her türlü fazladır. Mekanik parça da aynı şekilde. ( enj. turbo vs)

http://s29.postimg.org/wp85dkgo7/Ekran_Al_nt_s.jpg

rebeloghy
24-07-2015, 10:42
Abi hondasına tüp takmaya kıyamayıp daha sonra başka sebeplerle satıp da dizel araçtan keyif almayanlardanım.

Size önerim net şekilde tüp taktırın. Dizel araç yazılım vs bir şeyler yapılıp oem halinden eğlenceli hale gelebiliyor fakat ben benzinli arabadaki keyfi almıyorum.

Yani bu keyfi bir durum biraz.

1.6 110luk dizel 307 ile İzmir'de limontepe yokuşunda 5. vites 100 le yarım gazla bile 120 130 140 yürüyor gidiyorken , arkadaşımın e46 320sini kullanıyorum manuel araba dizelden alışmışız 5.viteste devam etmeye , tam olarak aynı noktada 5. viteste ayagım paspasta araba kıpırdamadı 100 de çakılı kaldı.

Yokuş devreye girince benzinlide aynı yerlerde 4. vitese hatta bazen 3. vitese düşmeniz gerekiyor doğru düzgün hızlanmak için. Bu yönü dizel aracı çok keyifli hale getiriyor.

Ancak size esas tavsiyem 1.4 turbo benzinli Fiat Bravo alın. 30-32 ye alırsınız, iesTen sonra donanımıyla , konforuyla , yürüyüşüyle her yönden tatmin eder.

yiğit205
24-07-2015, 10:49
artık hepımız benzın fıyatlarından sıkayet eder olduk.ben derım kı ıyı bır kıt ıle lpg ye gecıp keyıfle bınmendır.arkadaslarında dedıgı gıbı kımın nasıl kullandıgını bılmedıgın bır dızelı alıp acı sonuclarla karsılasma ıhtımalını gozonunde bulundur.

DR059
24-07-2015, 11:16
Dizelin bakımı tuzlu, dizelin bakımı çok, dizelin masrafı çok olur gibi yorumlar var.

Rica etsem, bu bahsettiğiniz alt-başlıkları örneklerle açıklalabilir misiniz?
Örnek olarak;
* 1.4 benzinli i20'ye servise teslim ettiniz; standart bakımda değişmesi gereken; filtreler ve yağ değişimi yapıldı.
* 1.4 dizel i20'yi servise teslim ettiniz; standart bakımda değişmesi gereken; filtreler ve yağ değişimi yapıldı.

Ne oluyor ya da nasıl oluyor da çok tuzlu oluyor? Tam sentetik motor yağının litre fiyatı pahalı diye mi böyle yorumluyorsunuz?

Yarbay
24-07-2015, 11:25
arkadaşlar kullanım yeride önemli bence.

çoğu kmsini otobanda yüksek süratlarda gezen bir araba için son vites oranı yüksek bir dizelle lpgnin baş etmesi çok çok zor ben saatde 150km/h ile 6lt yakıyorum yani 100kmde 24tl açıkçası çoğu lpgli araç benzine göre %10 daha fazla tüketir yani benzinde 9lt tüketen araç lpgde 9.9lt gibi.

100kmde 24tl demek hemen hemen 10lt lgp demek yada 9lt benzin demek, hani araç saatde 150km/h ile 9lt yakıyorki anca belki 1.2tsi gibi yüksek techlerdir yada ne bilim hondaysa bile anca bu kadardır daha yani 9lt flndır, özetle otobanda seri kullanan için asla lpg daha mantıklı değildir.

kaldıki otobanda benzinli zaten çekmiyor tq yok birde lpgde bayılırken dizel turboyu doldurup keyifle çatur çutur ara hızlanmalar yapacak tadı zevki başka.

ha şehir içinde,trafikte yada şehirler arası yavaş süratlardada tam aksine bence lpg daha az yakacaktır, arkadaşın 1.6 tdi golfü şehir içinde 6.8lt yakıyor başka arkadaşın 1.4 tsi yı 7.4lt yakıyor :)

o sebeble bence hangisi doğruyu alplikasyona, kullanım yeri ve karekterine göre seçmek daha doğru olur yani öyle şu doğru bu doğru diye net cevabı yok derim ben bu konudaki soruya.

nicksar
24-07-2015, 11:28
Bende aynı konudan muzdaribim. Günlük 70 km için Polo 1.2 70ps kullanıyorum. Lpg mi yoksa dizele mi yöneleyim. Birde Lpg ye geçince benzin hiç harcanıyor mu. Yoksa direk Lpg ile mi çalışıyor araç. Benzin harcanıyorsa tüketim miktarı ne kadar acaba. Teşekkürler.

Low-Rider
24-07-2015, 11:35
Güncel fiyatlara göre bir hesap yaptım. Lpg Takalı 4 ay oldu. Yaptığım km 12.000 i biraz geçti. Aracı benzinli aldım colt otomatik.

Ortalama yapmaya çalıştım ama değerler biraz daha düşük olabilir. lpg de 1.2 katı fazla yakacağını hesapladım.

Çıkan sonuç aşağıda. Arabandan memnunsan düzgün bir kit taktır geç.

Milletin nasıl kullandığını bilmediğin 2. el dizelini alıp sürpriz yaşama derim.

Bakım maliyetleri belli dizel her türlü fazladır. Mekanik parça da aynı şekilde. ( enj. turbo vs)

http://s29.postimg.org/wp85dkgo7/Ekran_Al_nt_s.jpg
Bende yaklaşık aynı km'lerde corsa'da kullandığım lpg'nin parasını çıkartmıştım.

Araçtan memnunsan lpg ile kullanılabilir, bence dezavantajı simit tüp kullanınca menzilinin kısa olması.

Şu an dizel kullnıyorum, çok memnunum ama traktör sesinden dolayı da hiç sevmiyorum

Low-Rider
24-07-2015, 11:36
Bende aynı konudan muzdaribim. Günlük 70 km için Polo 1.2 70ps kullanıyorum. Lpg mi yoksa dizele mi yöneleyim. Birde Lpg ye geçince benzin hiç harcanıyor mu. Yoksa direk Lpg ile mi çalışıyor araç. Benzin harcanıyorsa tüketim miktarı ne kadar acaba. Teşekkürler.

Marş basıktan motor ısısı 70lere gelene kadar benzinde gidiyor, ondan sonra lpg'ye geçiyor.

Bazı kitler belli bir devirden sonra lpg ile birlikte benzinde püskürtüyor. Kit markası ve uygulanacak araca göre değişiyor bu seçim.

meganes
24-07-2015, 18:55
bugün biraz düşündüm taşındım,hatta dizel araç ilanlarına bile baktım,arkadaşım araç alıcaktı birkaç kişiye bile gittik bakmaya ama gelin görünki o sitedeki ilk günki yazan bütün araçların hepsi patates :o onları gördükçe kendi arabamı dahada sevdim,bu bakımdada araba bulmak imkansız gibi birşey,ben arabamın her işini acele etmeden kendim yapıyorum şirkette,herşeyi görerek test ederek km gelen parçaları bile değiştiriyorum bozulmasını beklemeden,anladımki el emeğim daha fazla bu araçta kendimde işçiyim zaten(elektrik/pano) okadar çanaladığım emek ve zaman harcadığım arabamı satmıycam :) dizel aracın uzun yolda torku hoşuma gidiyo yalan yok şehir içindede daha az yakıyo cazip gelen tarafları bu ama ne lpg takıcam nede dizel araç alıcam,allah sağlık sıhhat verdikçe bu arabaya binicem :) bazı arkadaşlar lpg-tecavüz ikilisinden yakınmış,kendi mesleğimde değilim daha çok araçlarla haşır neşirim,okadar kasap montajlar gördümki saçma sapan delikler acayip acayip yerlere vida atmalar,değişik değişik kablo tesisatlı iyice soğuttu beni bu işten o yüzden tecavüz diyorum) niyetim yok lpg'ye olursada kiti alır kendim montajlarım,uzun yola biraz daha az gidicez ve istanbul trafiğinde benzini boşa harcamıycaz ne yapalım artık :o

kunteper
24-07-2015, 19:17
istanbulda gun icinde 30 km yapsan, ev-is, 30x0.5 = 15 lira , lpg 30x0.2

XSi
24-07-2015, 21:13
Marş basıktan motor ısısı 70lere gelene kadar benzinde gidiyor, ondan sonra lpg'ye geçiyor.

Bazı kitler belli bir devirden sonra lpg ile birlikte benzinde püskürtüyor. Kit markası ve uygulanacak araca göre değişiyor bu seçim.

Ozgur cok yuksek o sicaklik 30-35 derece yetiyor.

Benim su aralar sitenin kapisindan cikinca gaza gecmis oluyor 50-100 mt.

Kisin da maksimum 500-600 mt de geciyor.

Low-Rider
24-07-2015, 21:16
Ozgur cok yuksek o sicaklik 30-35 derece yetiyor.

Benim su aralar sitenin kapisindan cikinca gaza gecmis oluyor 50-100 mt.

Kisin da maksimum 500-600 mt de geciyor.
Ben 70ti gibi hatırlıyorum belki yanlış hatırlıyorumdur ama benim araçta bir 2-3km yol yapıyordum ben benzinle :D

XSi
24-07-2015, 21:19
bugün biraz düşündüm taşındım,hatta dizel araç ilanlarına bile baktım,arkadaşım araç alıcaktı birkaç kişiye bile gittik bakmaya ama gelin görünki o sitedeki ilk günki yazan bütün araçların hepsi patates :o onları gördükçe kendi arabamı dahada sevdim,bu bakımdada araba bulmak imkansız gibi birşey,ben arabamın her işini acele etmeden kendim yapıyorum şirkette,herşeyi görerek test ederek km gelen parçaları bile değiştiriyorum bozulmasını beklemeden,anladımki el emeğim daha fazla bu araçta kendimde işçiyim zaten(elektrik/pano) okadar çanaladığım emek ve zaman harcadığım arabamı satmıycam :) dizel aracın uzun yolda torku hoşuma gidiyo yalan yok şehir içindede daha az yakıyo cazip gelen tarafları bu ama ne lpg takıcam nede dizel araç alıcam,allah sağlık sıhhat verdikçe bu arabaya binicem :) bazı arkadaşlar lpg-tecavüz ikilisinden yakınmış,kendi mesleğimde değilim daha çok araçlarla haşır neşirim,okadar kasap montajlar gördümki saçma sapan delikler acayip acayip yerlere vida atmalar,değişik değişik kablo tesisatlı iyice soğuttu beni bu işten o yüzden tecavüz diyorum) niyetim yok lpg'ye olursada kiti alır kendim montajlarım,uzun yola biraz daha az gidicez ve istanbul trafiğinde benzini boşa harcamıycaz ne yapalım artık :o

Sen su anda kotu lpg uygulamalari dolayisiyla sikayetlerddn etkilenip cekiniyorsun bence.

Adam gibi ayar yapinca hissetmezsin bile lpg nin varligini.

Asagidaki linkte senin aractan var, bir arkadas geldi yolda ayar yaptik

http://lpgayar.blogspot.com.tr/2015/01/honda-civic-16-ies.html?m=1

Onerim cok para vermeye gerek yok, atikerin nanofast ismnde bir kiti var.

Ayarda en yetenekli kit o olur senin aracta.

1000-1100 tl ye montaj yapiyorlar.

Ayar konusunda da ben yardimci olurum istersen.

KÖROĞLU
26-07-2015, 10:16
Sen su anda kotu lpg uygulamalari dolayisiyla sikayetlerddn etkilenip cekiniyorsun bence.

Adam gibi ayar yapinca hissetmezsin bile lpg nin varligini.

Asagidaki linkte senin aractan var, bir arkadas geldi yolda ayar yaptik

http://lpgayar.blogspot.com.tr/2015/01/honda-civic-16-ies.html?m=1

Onerim cok para vermeye gerek yok, atikerin nanofast ismnde bir kiti var.

Ayarda en yetenekli kit o olur senin aracta.

1000-1100 tl ye montaj yapiyorlar.

Ayar konusunda da ben yardimci olurum istersen.

Lpg ile ilgili konularda yorumlarını ve yardımseverliğini görüyorun, cidden takdire şayan bir durum.

Piyasada insanların birbirine madik atmak için yapmadığı kalmamışken beklentisiz şekilde yardımcı olduğun için rabbim senden razı olsun diyorum :)

Arkadaşın postunda katılmadığım bişey var, araçlar bence bize hizmet etmek için var.

Aldığım birşeyi istediğim gibi kullanamayacaksam onun bir anlamı yok benim gözümde.

O yüzden senin de desteğinle güzel bir kit takarsa aracına mutlu olur istediği gibi de gezer, çok ta güzel olur.

Selamlar.

KÖROĞLU
26-07-2015, 11:31
Bende yaklaşık aynı km'lerde corsa'da kullandığım lpg'nin parasını çıkartmıştım.

Araçtan memnunsan lpg ile kullanılabilir, bence dezavantajı simit tüp kullanınca menzilinin kısa olması.

Şu an dizel kullnıyorum, çok memnunum ama traktör sesinden dolayı da hiç sevmiyorum

Çok güçlü araçlara sahip olmadım, o yüzden colt beni tatmin ediyor. Yakıtından da inanılmaz memnunum 14 kuruş falan yaktım bayramda uzun yolda.

Dizeli tork tan dolayı arıyor insan açıkçası rampada falan iyi oluyor. Colt saolsun dizel sesini aratmıyor yol + motor sesi olarak.

Biraz da para çokomel eğrisi aslında 20 liralık arabanın ekmeği bu kadar oluyor :)

Lpg iyidir ekonomiktir, taktırmamak ta tercihtir tabiki.

CTG
26-07-2015, 16:33
Dun ab motors diye bi fransiz kanalinda bi programa denk geldim, eleman avrupada luks oto galerisi gibi bisey (bizdekiler gibi hanzo degil :D) herif amerikan spor araba ve jip satiyo, biz arabalari ithal ediyoruz, lpg yr cevirip showrooma koyuyoruz burasi amerika degil bu arabalar lpgli olunca daha rahat satiliyo falan diyodu

Bence cagin bulusu lpg (ben hala taktirmadim o ayri) dizel araba daki keyfi de bi ben anlayamadim, 2-3 bin devirde bi vites degistiriyosun, guc tork zart diye geliyo kut diye bitiyo bence sehir ici otomatik dizel sakin kullanacaksan avantajli ama keyif unsuru ben hic goremiyorum

meganes
26-07-2015, 22:17
I

Arkadaşın postunda katılmadığım bişey var, araçlar bence bize hizmet etmek için var.
Aldığım birşeyi istediğim gibi kullanamayacaksam onun bir anlamı yok benim gözümde.
Selamlar..
Aracımı istedğim gibi kullanıyorum,istediğim gibi şekillendireniliyorum,alırken ailemin 1 tl yardımı olmadı,birazda evde 2.araç olduğu için hep geri planda kaldı,kendi emeğim ve alınterim ile aldım,allaha şükür 5 ayım kaldı borcunun bitmesine vu zamana kadar dayandım benzine 5 ay daha sabrederim ne olacak :) lpg benim için extra maliyet ve ağırlık olacak gerek görmüyorum artık,uzun yolda dacia dizelimiz var,onu kullanıcam :)

Le10ur
26-07-2015, 22:53
dize al kafan rahat olsun kım dıyor bakımı pahalı dıye yıllardır kullanıyorum pahalı hıcbırseyı olmadı dızel de tek dıkkat enjektorler ve turbo onun dısında herseyın fıyatı aynı zaten sehırler arası 4 lıtre yakıyorum km de 16krş daha ne olsun

Ertekin
26-07-2015, 23:45
308 hdi kullanıyorum tork u konforu yakıtı muhteşem. 110 la sabit gidersem otobanda 4.8 yakıyor 150 ile sabit gidersem 6.1 yakıyor bazende 5 küsürlerde yakıyor. 12000 km dir kullanıyorum bakımı işcilik hariç 100 liraya maal oldu. yağ yağ filtresi hava filtresi polen filtresi şeklinde ve komple orjinal parçalarla. lpg li araçlarımda oldu gaza basınca ışıklar bir biri ardına sönmeye başlıyor. sakin kullanırsan belki ekonomik ama yok basacam dersen seyret o ışıkları :)