PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hararet sürekli 60 derece de

0M42
26-07-2015, 14:38
Merhaba, aracımın harareti sürekli 60 derecede duruyor şehir içi dur kalklı trafikler de dahil.Sadece çok sıcak havalarda ve trafiğin ultra yoğun olduğu zamanlarda 90 a doğru yaklaşıyor ama trafik biraz açılsa hemen 60 a doğru inmeye başlıyor zaten 90 larda çok nadir gördüm.Bu normal mi ? Benim bildiğim sabit 90 derecede kalması gerekiyor bu şekilde hem motor ömrü için iyi değil hemde yakıt sarfiyatı artar sanıyorum.Fan termiğinin sağlam olduğunu düşünüyorum kilitlememiş sıkmamış motoru çalıştırınca elle bile tutulabiliyor.

Siz ne diyorsunuz bu konuda ?

gemsazr9
26-07-2015, 14:53
Hareret müşirinizin sağlam olduğuna emîn misinîz? Benimde başıma geldi fan müşiri termostat değiştim olmadı . Hareret müşiti imiş az gödteriyormuş

Colossus
26-07-2015, 14:56
termostat iptal olabilir

0M42
26-07-2015, 15:12
Hararet müşürünü ölçüyorum değer gösteriyor fakat olması gereken omaj nedir bilmiyorum.Müşürde sıkıntı olsa 90 a çıktığı zamanlarda hararet yapması gerekirdi herhalde ama şimdiye kadar hiç bir hararet belirtisi sezmedim motordan.En kötü ihtimalle müşürle termostad alıp değiştireceğim.Bazı motorlarda bu durum var sanırım motorlar genel olarak düşük hararet seviyesinde çalıştırılıyor nedenini bilmiyorum.

aracım opel senator 2.6

XSi
26-07-2015, 16:07
http://www.dn-bg.com/en/car-parts/products/937798-Sender-Unit-coolant-temperature.html

Yukaridaki linkte referans olacak degerler var gibi.

Buna gore musurun direnc degeri kontrol edilebilir.

Bu arada fan elektrik limi?

Oyleyse fan aciyor mu?

gemsazr9
26-07-2015, 16:08
hareraet müşiri fan müşiri ayrı değil mi? fan müşiri çalısıyorsa hareret müşiri bozuk olsada zamanınıda açıp su kaynatmayı önler

SerkanKurt
26-07-2015, 17:03
aynı olay e39 da başımıza gelmişti. Termostadı değişitirdik sorun çözüldü.

streetracer_nos
26-07-2015, 17:05
@OM42 İzninle konu acmadan bu konu icinde bende bişey soruyum

Benim araçtada buna benzer bi sıkıntı var arac rolantıde ideal motor sıcaklıgına kavusuyor. trafikte dur kalkta hararet yapıyor fan acılıp geri normale dusuyor buraya kadar bi sıkıntı yok..

Fakat arac hareket ettigi zaman duz yolda sabit gaz ilerlerken dusuyor rampa asagı inerken viteste daha hızlı dusuyor ancak yuke binerse yavas sekılde yukselmeye baslıyor

sorun termostat tamı yoksa hararet müsürümü sizce

0M42
26-07-2015, 17:53
http://www.dn-bg.com/en/car-parts/products/937798-Sender-Unit-coolant-temperature.html

Yukaridaki linkte referans olacak degerler var gibi.

Buna gore musurun direnc degeri kontrol edilebilir.

Bu arada fan elektrik limi?

Oyleyse fan aciyor mu?

Benim fanım termikli civalı da deniyor sanırım fana ait bir müşür yok.Hararet müşürümün omajı linkteki müşürden farklı linkteki anladığım kadarıyla 146 ile 1014 ohm arasında sıcaklığa göre değişiyor ben müşürü öğlen gibi ölçmüştüm ve motor soğuktu 220 ohm gösteriyordu uygun omaja sahip müşür bulmak gerekiyor yoksa omaj farklı olacağı için ibrede yanlış gösterecektir daha önce başıma gelmişti.

Yarın parçacımı arayıp sorayım sanmıyorum ama varsa elinde müşürle termostad alayım.

XSi
26-07-2015, 18:25
Benim fanım termikli civalı da deniyor sanırım fana ait bir müşür yok.Hararet müşürümün omajı linkteki müşürden farklı linkteki anladığım kadarıyla 146 ile 1014 ohm arasında sıcaklığa göre değişiyor ben müşürü öğlen gibi ölçmüştüm ve motor soğuktu 220 ohm gösteriyordu uygun omaja sahip müşür bulmak gerekiyor yoksa omaj farklı olacağı için ibrede yanlış gösterecektir daha önce başıma gelmişti.

Yarın parçacımı arayıp sorayım sanmıyorum ama varsa elinde müşürle termostad alayım.

En azindan duzgun calistigini test etmek icin, ortam sicakliginda ve kaynar suda direnc olculebilir, direnc kaynar suda azaliyorsa musur calisiyor demektir :)

Slipshod
26-07-2015, 19:46
aynı sorun renault r9 spring eski aracımda da vardı. ne yapsam düzelmedi. 60 derece civarı kalırdı. şehiriçi sıkışık trafikte, rölantide 90 derece olurdu. fan müşürü termostat değiştirdim hala aynıydı. hararet müşürünü hiç hesaba katmadım çünkü rölantide durunca 90 civarına gelip fan açıyordu. kışın ne kalorifer düzgün üflerdi ne bir şey. yazın sıcakta iyiydi hararet yapma gibi bir derdim yoktu ama kışın sıkıntıydı.

bymurat___61
27-07-2015, 02:44
oncelıkle aracın manuelınde harraret musurının (engine cooling sensor ecs ) nın testı ve tablosu vardır. Once bundan başlayarak sorunun ne oldugu teshisini koyabılırsınız.

Kısaca calışmasından bahsedeyım hararet musuru her sıcaklık ıcın belırlı bır dırenc oluşturur ve bu dırence gore podunun hareket ettırır.

İşte bu sıcaklık degerlerıne gore uretmesı gereken ohm mu olçmenız laızmm. Ve manuellen karsılıaştırmn lazım.

2. cisi ise termostat. Eger termostatt dusen sıcaklıga tepkı vereemz ve suyun gecısını azaltamaz ise. Su sureklı sogur ve 60 gosterebılır.

3. ise aracın yakıtı normal ıse once musure yonelmenıznın tavsiye ederım

bymurat___61
27-07-2015, 02:46

Benim araçtada buna benzer bi sıkıntı var arac rolantıde ideal motor sıcaklıgına kavusuyor. trafikte dur kalkta hararet yapıyor fan acılıp geri normale dusuyor buraya kadar bi sıkıntı yok..

Fakat arac hareket ettigi zaman duz yolda sabit gaz ilerlerken dusuyor rampa asagı inerken viteste daha hızlı dusuyor ancak yuke binerse yavas sekılde yukselmeye baslıyor

Termostatın hızlı tepkı veremıyor. Muhtemelen de en az 10 yasında bır termostattır

0M42
27-07-2015, 11:22
aynı sorun renault r9 spring eski aracımda da vardı. ne yapsam düzelmedi. 60 derece civarı kalırdı. şehiriçi sıkışık trafikte, rölantide 90 derece olurdu. fan müşürü termostat değiştirdim hala aynıydı. hararet müşürünü hiç hesaba katmadım çünkü rölantide durunca 90 civarına gelip fan açıyordu. kışın ne kalorifer düzgün üflerdi ne bir şey. yazın sıcakta iyiydi hararet yapma gibi bir derdim yoktu ama kışın sıkıntıydı.

Aslında bu sorunun önüne elektrikli fanla geçilir sanıyorum olmadı bende öyle yapacağım radyatöre yada çıkış borusuna 90 lık fan müşürü takılırsa hararet 90 a geldiğinde devreye girse olur herhalde.

Slipshod
27-07-2015, 19:28
Aslında bu sorunun önüne elektrikli fanla geçilir sanıyorum olmadı bende öyle yapacağım radyatöre yada çıkış borusuna 90 lık fan müşürü takılırsa hararet 90 a geldiğinde devreye girse olur herhalde.

inşallah çözümü bulursunuz. dediğim gibi termostat ve fan müşürünü değiştirdim düzelmedi. acaba yeni termostatta mı bir sıkıntı vardı diye kontrol ettim derecesinde açılıp kapanıyordu. kışın aracın önünü kapattım gene düşüktü. :) sizin durumu bilmiyorum ama benim hararet düşükken fan açmıyordu. fan normal derecesinde çalışıyordu. fan çalışmıyor aracın önü kapalı öyleyken hararet çıkmıyordu araçta :D çok çektirdi kışın çok. yazın benden iyisi yoktu ama :D hararet müşürünü hiç denemedim ama rolantide 90a gelip fan açılıyordu o yüzden denemedim.

0M42
30-07-2015, 20:32
Arkadaşlar biraz araştırma yaptım bir kaç opel ustasıyla görüştüm hatta başka bir senator kullanıcısıyla konuştum genel olarak bu araçların 60 derece hararet ile çalıştığını öğrendim fakat neden böyle olduğu hakkında kimsenin bir fikri yok "alman böyle yapmış" tan başka.

Diğer senator cu arkadaşta genel olarak 60 derece durur ara ara 90 a çıkar sonra 60 a düşer dedi hatta aşağıdaki videoda da hararet 60 ta görünüyor ;

bxJVzXWOBio

Siz ne dersiniz bu konuda bir motorun normal çalışma sıcaklığının 60 derecede tutulmasının manası nedir ?

XSi
30-07-2015, 20:52
http://www.partsbase.org/opel/senator-b-1988-1994-6--7-11-thermostat-housing-and-water-outlet/

Yukaridaki yedek parca kataloguna gore termostat aciklamasinda 82c ifadesi var.

Bu ifade genelde termostatin tam acildigi sicakligi ifade eder.

60 derecede durma normal degil diye dusunuyorum.

mikelazi
05-08-2015, 14:33
arkadaşın 2010 clio 65 lik dci sabit 75 te benim picanto crdi aynı şartlarda sabit 90 da.

SerkanKurt
05-08-2015, 14:37
termostat bozuk bence. videodaki aracında bozuk olabilir :D

streetracer_nos
05-08-2015, 15:35

Termostatı değiştirdim sorun ortadan kalktı ...

34btr1907
08-01-2016, 10:00
yenı konu acmadan şuraya karalıyorum hemen

bende de var su aralar aynı sıkıntı,hararet gostergem çakılı hıc bır sekılde 90 da kalmıyor,kalorıferde bı ılık bı sıcak kafasına gore üflüyor,gecen senede aynı sorunu yaptı termostat degıstı sıcaklık duzeldı ancak gosterge yıne çakılı kalmadı hıc,gaz yerse yuke bınerse 90 a yaklasıyor yokus asagı ıneyım yada dur kalk yapıyım sabıt rolantıde dursun gosterge yerlerde,su an yıne kalorıferınde ılıklaşmalar basladı ama zaman zaman ıyı zaman zaman kotu tam dengesız,

hararet müşürü kalorıfer sıcaklıgını etkılermı ?

Talih.b16
08-01-2016, 10:09
kalorifer sıcaklığının müşürle direk bağlantısı yok diye biliyorum.
sizin sorun termostatla alakalı.su soğuksa soğuk , sıcaksa sıcak üfler kalorifer.
sizin termostat açık kalmış muhtemelen, sistemde su sürekli dönüyor, ruzgarı yiğince hep soğuk oluyor.

34btr1907
08-01-2016, 10:16
kalorifer sıcaklığının müşürle direk bağlantısı yok diye biliyorum.
sizin sorun termostatla alakalı.su soğuksa soğuk , sıcaksa sıcak üfler kalorifer.
sizin termostat açık kalmış muhtemelen, sistemde su sürekli dönüyor, ruzgarı yiğince hep soğuk oluyor.

benımde tahmınım bu ama tam 1 sene önce de aynı sıkayetım vardı termostat degıstı yıne çakılı kalmadı hararet,kalorıfer ısısı bıraz daha ıyıdı sadece ama sabıt yaz kış kalmıyor,o ibre hep gezıyor.

Tunacan
08-01-2016, 10:25
Araç nedir acaba?

gokhan035
08-01-2016, 10:34
benımde tahmınım bu ama tam 1 sene önce de aynı sıkayetım vardı termostat degıstı yıne çakılı kalmadı hararet,kalorıfer ısısı bıraz daha ıyıdı sadece ama sabıt yaz kış kalmıyor,o ibre hep gezıyor.

Termostat ı kesinlikle orjinal olmak koşulu ile tekrar degistirin ve iceri kalorifere giden su hattini ve iceride ki kalorifer radyatorunu kontrol edin. Aracinizda radyatoru sogutan cift fan var ise fan musurunu de yenisi ile degistirin. Su sistemi cok komplike bir sistem degil, bunlarla sorununuzu halledebilirsiniz cok ekstrem bi durum cikmaz ise.

34btr1907
08-01-2016, 10:44
Termostat ı kesinlikle orjinal olmak koşulu ile tekrar degistirin ve iceri kalorifere giden su hattini ve iceride ki kalorifer radyatorunu kontrol edin. Aracinizda radyatoru sogutan cift fan var ise fan musurunu de yenisi ile degistirin. Su sistemi cok komplike bir sistem degil, bunlarla sorununuzu halledebilirsiniz cok ekstrem bi durum cikmaz ise.

radyatör 3 aylık, torpido içindeki petek 1 yıllık,su eksıltme yok,orjınalmı emın degılım takılan termostat onu tekrar gozden gecırıcem olmadı kendım orj alıp taktırırım,

teşekkür ederim termostatın orjinallik konusu aklıma gelmemişti hiç.

gokhan035
08-01-2016, 12:04
radyatör 3 aylık, torpido içindeki petek 1 yıllık,su eksıltme yok,orjınalmı emın degılım takılan termostat onu tekrar gozden gecırıcem olmadı kendım orj alıp taktırırım,

teşekkür ederim termostatın orjinallik konusu aklıma gelmemişti hiç.

Rica ederim. Eğer ki farklı bir marka verilip bu da çok kaliteli orjinaliyle aynı vs denilse bile orjinalinden dereceleri farklı olabiliyor, farklı derece olduğu zamanda zaten orjinalinden daha düşük derecede olur, o da yine erken soğutur suyu orjinaline göre ve ısı da dengesizlik yaratır, bu yüzden kesinlikle orjinal takmak gerekiyor, kendi sc li forgedli del sol umda orjinalinin yerine mishimoto racing termostat takmıştım 60 derece araba yazın bile ısınmıyodu doğru düzgün, eylül de orjinalini taktım herşey normaldi.

drago
08-01-2016, 12:37
Hararet stabil durmama problemine çözüm olarak, bazı markalarda termostatı termostat yuvasıyla değiştirmek de gerekebiliyor bilginize. Örnek: Golf 4 1.6

34btr1907
08-01-2016, 14:43
Hararet stabil durmama problemine çözüm olarak, bazı markalarda termostatı termostat yuvasıyla değiştirmek de gerekebiliyor bilginize. Örnek: Golf 4 1.6

aynen komple alcam gövdesiyle

Emre911
08-01-2016, 15:08
Konuyla alakalımıdır bilemem ama tdi passat da kat ve egr iptali vardı araç kışın baya geç ısınıyodu ve kalorifer açar açmaz hararet düşüyodu biz normal görüyoduk yalnız yazın da devam etti bu durum az bayır aşağı hararet düşüyodu rolantide hararet düşüyodu usta 30 saniyede çözdü araç su eksiltmiş su ekledi düzeldi garanti olsun diye depo kapağını da değiştik bida yapmamıştı.

alfa75
08-01-2016, 23:16
termostat orjinal değilse oluyor.benim 75 in termostatı boşaltılmıştı aldığımda ,yaz geçip kışın sıkıntı yapmaya yüz tutunca alayım dedim,bulamayınca borunun çıkışına su hortumu içine reno termostatı gömdük,hararet ş.arası 70 in ne altına ne üstüne çıkıyor.ş.içi 90 dedimi fan açıyor,sıkıntı yok.reno termostatı eski araçlarda ucuz ,aynı işi görüyor diye bolca kullanılıyo,belki sizin termostatda muadil yada bozukdur.sızdırıyodur,tam kapanmıyodur.kalorifer sıcaklığı dengesiz oluyo bu durumda ,bazen sıcak,bazen ılık,değişken.

pirasa
23-01-2016, 13:58
aynı sorun 19tdi motorda başıma geldi, termostatı değiştirdim sorun ortadan kalktı. bir kere 90 a geldimi ne aşşa ne yukarı oynuyor. değiştirene kadarda ustayla kavga ettim, termostat zor yerde olduğu için istemedi değiştirmek. sizde aracın termostatını 90 lık takarsanız sorun çözüleceğini düşünüyorum.

birde benim bildiğim opellere sıcak çalışır deniyordu sizin araçta bunu görünce şaşırdım.

0M42
01-04-2016, 20:01
Arkadaşlar uzun bir süredir aracım yatıryordu ve bu sorun ile ilgilenememiştim daha doğrusu aracı kullanmadığım için aklımdan da çıkmıştı.Bu gün aracı garajdan çıkardım ve harareti görünce el atayım dedim termostatın açık kalmış olma ihtimaline karşı söküp kaynar suya attım sorun yok termostat açılıyor ve kapanıyor.Yarın her ihtimale karşı yeni termostat alacağım fakat aklıma takıldı termostat çalışıyorsa hararet neden yükselmez ?

İbrede yada müşürde sorun var diyecem ama ultra sıkışık trafikte hararet 90ı görüyor hatta 100 e geliyor fan açınca 90 a düşüyor ama yol biraz olsun açılsa radyatör rüzgar görse hemen 60 düşüp kalıyor.İbre eksik gösteriyor olsa sıkışık trafikte aracımın hararet yapması lazım ama öyle bir belirti görmüyorum dediğim gibi 100 e çıkınca fan açıyor zaten.

Termostat ı değiştirecem başka değiştirmem gereken yada kontrol etmem gereken ne olmalı arkadaşlar ?

SNCKTR
01-04-2016, 22:42
Arkadaşlar uzun bir süredir aracım yatıryordu ve bu sorun ile ilgilenememiştim daha doğrusu aracı kullanmadığım için aklımdan da çıkmıştı.Bu gün aracı garajdan çıkardım ve harareti görünce el atayım dedim termostatın açık kalmış olma ihtimaline karşı söküp kaynar suya attım sorun yok termostat açılıyor ve kapanıyor.Yarın her ihtimale karşı yeni termostat alacağım fakat aklıma takıldı termostat çalışıyorsa hararet neden yükselmez ?

İbrede yada müşürde sorun var diyecem ama ultra sıkışık trafikte hararet 90ı görüyor hatta 100 e geliyor fan açınca 90 a düşüyor ama yol biraz olsun açılsa radyatör rüzgar görse hemen 60 düşüp kalıyor.İbre eksik gösteriyor olsa sıkışık trafikte aracımın hararet yapması lazım ama öyle bir belirti görmüyorum dediğim gibi 100 e çıkınca fan açıyor zaten.

Termostat ı değiştirecem başka değiştirmem gereken yada kontrol etmem gereken ne olmalı arkadaşlar ?

devırdaım kasnağı ile krank kasnağı boyutu aynı değildir eğer devirdaim kasnağı daha küçükse bu durum normal

0M42
02-04-2016, 06:35
Yani fabrikasyon bu şekilde olduğunu bir problem olmadığınımı söylüyorsun ?

Maxi
02-04-2016, 06:38
termostat kaçırıyor senin ufaktan, o yüzden giderken 60, trafikte 90

0M42
02-04-2016, 06:47
Eyvallah abi bu gün değiştirecem zaten görünürde açıp kapatıyor fakat çok az bir şey bile açık kalsa dediğin gibi kaçırsa etkisi büyük oluyormuş.

0M42
02-04-2016, 17:39
Termostatı değiştirdim fakat değişen bir şey olmadı hararet yine 60 derece sabit kalıyor.Fakat bir şey farkettim motordaki sıcaklık hatırı sayırlır düzeyde yani hiçte öyle 60 derece gibi görünmüyor.Bu yüzden harici elektrikli termostat ile dışarıdan ölçüm yapmak istedim net sonucu vermesede en azından üç aşağı beş yukarı bir fikir verir diye düşündüm termostat ın prob unu aracın termostat yuvasına dokunacak şekilde tutturdum ve 83 dereceyi gördüm.Buradan çıkardığım ya ibremde yada ibrenin referans aldığı müşürde bir problem var sanırım.

ghibli06
02-04-2016, 18:04
Termostatı değiştirdim fakat değişen bir şey olmadı hararet yine 60 derece sabit kalıyor.Fakat bir şey farkettim motordaki sıcaklık hatırı sayırlır düzeyde yani hiçte öyle 60 derece gibi görünmüyor.Bu yüzden harici elektrikli termostat ile dışarıdan ölçüm yapmak istedim net sonucu vermesede en azından üç aşağı beş yukarı bir fikir verir diye düşündüm termostat ın prob unu aracın termostat yuvasına dokunacak şekilde tutturdum ve 83 dereceyi gördüm.Buradan çıkardığım ya ibremde yada ibrenin referans aldığı müşürde bir problem var sanırım.

aynı sorun bende de var, ya müşür ya da göstergede sıkıntı var, muhtemelen de müşürde...

Maxi
02-04-2016, 18:38
hımm, gösterge yada müşürün problemli olduğunu bilemezdik tabi
normalde dediğin hata net olarak termostatın kaçırmasından oluyor.

yanlız bir tuhaflık var
sıcaklık 60 sadece yoğun trafikte 90 görüyorum demiştin
şimdi dışardan ölçtüm 60 değil aslında 83 dereceymiş
ona 85 diyelim, çünkü arada alu metal var suyla temas yok..

85-60 = 25 derece eksik okuyor peki
o zaman trafikte 90 + 25 = 115 derecemi su sıcaklığın ?

ghibli06
02-04-2016, 18:47
hımm, gösterge yada müşürün problemli olduğunu bilemezdik tabi
normalde dediğin hata net olarak termostatın kaçırmasından oluyor.

yanlız bir tuhaflık var
sıcaklık 60 sadece yoğun trafikte 90 görüyorum demiştin
şimdi dışardan ölçtüm 60 değil aslında 83 dereceymiş
ona 85 diyelim, çünkü arada alu metal var suyla temas yok..

85-60 = 25 derece eksik okuyor peki
o zaman trafikte 90 + 25 = 115 derecemi su sıcaklığın ?

hocam bozuk sensörün hatası lineer olmuyor...

0M42
03-04-2016, 12:53
Bozuk sensörün omajıda değiştiği için yanlış,eksik yada fazla gösterebiliyor evet ama bendeki sorun sensörün yada başka bir parçanın bozuk olmasından kaynaklı bir sorun değilmiş.Dün akşam bostancıda ki bir opel özel servisten teknik yardım aldım olayı netleştirdik aracımın neden bilmiyorum iki farklı hararet göstergesi varmış bir tanesi aşağıdaki yani benim şu anki tablamın aynısı ;

http://i.hizliresim.com/z5OvGg.jpg

Diğeride bu ki aracımda olması gereken tabla buymuş şaşi no ile parça kodu olarak sorgulattığımızda karşımıza çıkan tabla bu oldu ;

http://i.hizliresim.com/g8vzPQ.jpg

Yani işin özü km tablası komple yada sadece hararet göstergesi kısmı daha önce orjinal olmayanı ile değişmiş.TR de bulma ihtimalimin oldukça zor olduğunu bildiğim için hiç arama gereği duymadım direk pazartesi ebay de aldıracağım nasipse.

Konuya cevap yazan yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

rekord2000
03-04-2016, 18:18
Sahibinden de hasarlı araştır. Belki ordan bişeyler dusurebılırsın. Birol abiye falan sor derim belki elinde vardır. Yoksa adana da zekeriya var onda da olabilir belki.

Hondafatih
02-10-2018, 11:50
konuyu hortlatayım özür dileyerek.

90 model düz motor doğan var 3 seneden beri tepiyorum arabayı iş ev ev iş şeklinde hararet göstergem aldığımdan beri 70 derece sıcaklıkta kalıyor ve fan açıyor bir kere fan motorunun sigortası bozulduğunda 100 derece sıcaklığı gördüm. Arabanın su hortumları çatalı termostatı fan müşürü değişti hatta fan müşüründe reno 9 ve europanın müşürlerinide denedik ama genede sorun aynı sizce sorun nerede?