PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.7 DTi için biraz yardıma ihtiyacım var...

1.6 VTi
22-06-2006, 12:20
Bir tane daha 1.7 DTi başlığı vardı ama başka şeyler soracağım için başka bir topic açmak istedim, umarım topic kirliliği yapmamışımdır...

Şu anda aracımda SuperChips,kat. iptali, Steel Sport egzos var ve bugün ya da yarın K&N kutuiçi filtremi almaya gidicem...

Yardıma ihtiyaç duyduğum mevzular ise,

EGR valfi galiba benim motorda iptal edilmiyormuş servisimde öyle söylediler, en azından biz yapmadık eğer oluyorsa araştır gel yapalım dediler. Bu EGR valfi konusunda beni aydınlatıp, eğer iptal edilebiliyorsa nasıl olduğunu anlatırsanız sevinirim...

2. olarak biliyorum bu araçlar biraz kırılgan ve açıkcası bütçem çok dar ama turbo basıncını arttırarak gücü geçici olarak 110-130hp arasına çekmek istiyorum. En basit ve en sağlıklı olarak bunu nasıl yapabilirim ? Forumda okuduklarıma göre mekanik booster ile yapılabiliyor fakat bilgi eksikliğim yüzünden tam aklıma yatmadı. Bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Son olarak da meşhur devlet meselesi haline gelen BOV :) C3 'lü ve turuncu Palio'yu arkadaşların videolarını indirdim,yazdıklarını okudum süperdi tekrar hayırlı olsun... Sormak istediğim bu sistemi kurarken illa iyi bir BOV kullanmak şart mı ? Ve dizel için en uygunu hangisidir... Çünkü bir arkadaş monza gibi basit ve ucuz malların iyi sonuç vermediğini yazmıştı, peki ne yapmak lazım ? HKS , Greddy şart mı ?

Hepinize okuma sabrını gösterdiğiniz için ve şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

cem
22-06-2006, 13:47
Opellerde EGR valfi en sorunlu parçalardan biridir dikkat et bu eger yuzunden sorun yaşan oldukca insan biliyorum. neyseki seninki hata vermedn çalışıyor sanrm.
Araçta tekleme silkeleme oldugunda ,benzinin kötü oluşundan dolayı oldugunu söleyerek deiştriolar ztn hatasındada faturanada ekleyiveriolar.
250 YTL gibi bişeydi.

Ayrıca ben anlamadm tam EGR yi iptal etmeyi senin servis bilmiyormu?

1.6 VTi
22-06-2006, 14:20
Ya daha önce 1.7dti larda etmemişler... 1.3 cdti ve benzinlilerde yapıyorlar ama benim araçta yapmamışlar o yüzden... boşver abi en azından yetkili servis diye geçinen EGEM'den çok daha bilgililer...

Erkin
22-06-2006, 15:09
Dizele bov takmak istiyorsan en kötü ihtimalle greddy takacaksın başka bişeyle ses alamazsın, greddy nin bile çok ses verdiğini sanmıyorum denemedim ama öyle tahmin ediyorum yani HKS alacaksın o kesin, başka bişey alsanda bu kadar işlem yaptım barı paraya kıyıp hks ye çevireyim diyeceksin kesin ilerde..hks bovun fiyatı 300$-350$ civarı...
Turbo basıncını kesinlikle artırma kesinlikle ben sorun yaşadım bir arkadaş ın turbosu patladı..Wesgate üzerindenn artırabiliyorsun ama kesinlikle tavsiye etmiyorum,ben düzeltene kadar aracı çok sıkıntı çektim..
EGR hakkında bilgim yok melesef...

filtre olarak iki adet ürün önerebilirim biri senin takacağın kutu içi kn diğeri ise kn in senin aracına uyacak şekilde tasarladığı açık hava filtresi kiti.. (sen şemaya bakarak kendi kitini yapabilirsin...)
linkten set up şemasını da görebilirsin..

http://www.kandn.com/instructions/57-0617.pdf

1.6 VTi
22-06-2006, 15:12
Çok saol Erkin kardeşim... Eğer uygunsa msn'e alabilir miyim seni ? Topiclerden tecrübeli olduğunu gördüm belki yardımcı olmak istersin bana ?

Erkin
22-06-2006, 15:15
elimden geldiğince yardımcı olmak isterim ancak şuan staj dayım msn aç**ıyorumm burada ben sana pm ile msn mi vereyim sen beni ekle ewe gidince açarım ben...

1.6 VTi
22-06-2006, 23:29
Saol Erkin...

1.6 VTi
23-06-2006, 01:00
Bu 1.7 DTi'larda EGR valfi hakkında bilgi verebilecek bir arkadaş olursa çok sevinirim...

grkm
23-06-2006, 01:08
Opellerde EGR valfi en sorunlu parçalardan biridir dikkat et bu eger yuzunden sorun yaşan oldukca insan biliyorum. neyseki seninki hata vermedn çalışıyor sanrm.
Araçta tekleme silkeleme oldugunda ,benzinin kötü oluşundan dolayı oldugunu söleyerek deiştriolar ztn hatasındada faturanada ekleyiveriolar.
250 YTL gibi bişeydi.

Ayrıca ben anlamadm tam EGR yi iptal etmeyi senin servis bilmiyormu?

Evet EGR mağdurlarından biri benim :heyoo: 140la giderken birden her$eyi kapanması fren ve direksyon olmaması cabası :)

EGR basit bir egzoz geri dönü$üm valfidir . Dizel motorlarda benzinliden farklı bir yapıda olduğuna eminim çünkü EGR valfi değeri ECU tarafından her salisede okunuyor ve bu değer Oksijen sensöründeki deği$melere ayak uydurmuyorsa beyin Safe moda geçip benzin kesiyor ve araba stop ediyor. Dizellerin EGR sine hiç bakmadım açıkçası o yüzden yorum yapamıyorum .

1.6 VTi
23-06-2006, 01:13
Saol Görkem Kardeşim... Herkes iptal etmenin faydalarını anlatıyor da aceba benim araçtaki sonuç nedir ben onu merak ediyorum :)

carpediem
23-06-2006, 10:15
Selamlar Görkem
Walla Bende de 1.3 CDTI var ben egr valfini iptal ettirdim. orada da bikaç hp yatıyor. egr valfi 1.7 de de iptal ediliyor 1.3 CDTI larda beyinden kapatıyorlar sende beyinden kapanmasa bile valfi söktür altına güzel bi jonta işte sana kapandı en sağlamı da bu aslında ; bunun dışında Filtreni Kutu içi alıcaksın güzel seçim bende de öyle ;turbo basıncını arttırabilmek için ister elektronik ister sende mekanik bost controller alabilirsin ama mekanik olan maliyet açısından daha düşüktür. ve mekanik cotroller'i vesgate arkasına takıcaksın oradan ayarlayacaksın fakat bi soru aracında turbo basınç göstergesi varmı ? kaç bar arttırdığını nereden görüceksin ? hayali de arttırma bence basıncı arttırdığında aracında mazota doyması lazım. 1.7 DTI için . Bende greddy var blowoff memlunum ama hks olsa daha iyi ses vericek eminim güzel çaslıyor ama yüreğirin de dediği gibi ağzı biraz büyük. basıncı arttırdığında ses biraz daha toklaşabilir. Bende bi kere yap biriktir paranı dandik bişe alma git hks al ben arıyorum hks blow off bu arada satan falan olur ise haberim olsun. Saygılar Ruhi.

1.6 VTi
23-06-2006, 12:06
Çok saol carpediem bugün servise gidip bunu iptal etmenin yollarını araştırıcam... Bu arada turbo basınç olayını geçtim pek sağlıklı olmuyormuş çünkü :D

Şu anda tek problemim EGR valfi ve BOV uygulaması...

Tekrar cevap veren herkese teşekkürlerimi sunarım...

VTEC®
23-06-2006, 17:13
benim aracımda ne katalizör iptali nede başka birşey var ford focus tdci kullanıyorum servisim kendisi isptal etti egr valfini abi işe yaramaz dediler bi tane lastik bişiy ile kapatıldı valf şu an devre dışı. arabam çok azda olsa duman atıyordu o kesildi şu an duman hiç yok gibi benzinde fark edilir derecede azalma oldu. ve performansın umulandan fazla arttı.
standardı 115 hp oln aracım dynoda 125.5 hp verdi. başka hiç bir işlem olmadan hemde. zaten forumdada benim konum var oradanda dyno sheet e bakabilirsin.
ford focus 1.8 tdci aracım

ahmetbaha-drs
23-06-2006, 17:25
bısey sorucam basıncı artırmaktn neden wazgectn..cok ufak oynama yapablrsın..blowoff ıcınse bncede greddy weya hks.bıde ıntercooler warmı corsa'da mrk ettm..

Erkin
23-06-2006, 19:01
anlattım ahmet msn de:)

ahmetbaha-drs
23-06-2006, 19:13
hee ok :D boswer basıncı yaw..gerek yok..:)

carpediem
23-06-2006, 19:34
Mazota doyurduğun sürece be basıncı da abartmadığın sürede bi problem çıkmaz. Dizellerin blok yapısı normal araçlara göre daha sağlam bi yapıya sahip piston yapısı da aynı şekilde
selamlar

1.6 VTi
24-06-2006, 04:10
Arkadaşlar bugün EGR valfini iptal ettirip K&N filtremi taktım ve gece güzel denemelere şahit olduk :D
Kalkıp geçtiğim araç listesi:
Fiat Palio 1.2 16V 80hp (filtre+headers)
Fiat Uno Standard
Şahin 1.4 LPG :D
Bora 1.6 8V 103hp

2005 Peugeot Partner 2.0 HDi+SuperChips+Kutuiçi+Kat. iptali... Bu araçla kısa mesafede (200 metre yaklaşık) kafa kafaya gittik...

Sonuçta aracımda SuperChips,K&N kutuiçi,kat. iptali,Steel Sport performans egzosu ve EGR iptali var ve araç şu anda hem çok sağlıklı çalışıyor hem de gayet tatmin edici... Hele 1.6larla yürüdüğünü düşünürsek...

Sonuçlar şimdilik bunlar :)

Bu arada evet intercooler var ve turbo olayı için başka fikirlerim var onu da Erkin kardeşime anlattım msn'de...

Hepinize ilginizden dolayı çok teşekkür ederim... Saygılarımla...

ok@n
24-06-2006, 10:12
da ne yapacan olm araban uçuyo maşallah

Oz`
24-06-2006, 11:11
egr Valfiniiptal etmen kolay sök valve i ondan sona araya çelik conta kestiriyiceksin koyucaksın tamamdır EGr İptal birçok arabada bu böyle yapılıyor ;)

EGR sadece emisyon kuralları için üretilmiştir bence fişini çekmeyin arıza vericektir :D

basınc artttırmak konusunda belirli oranda basıncınız artabilire ama dediğim gibi ömrü kısalıcaktır turbonun, çünkü turboları küçük olan dizel arabaların bazındı arttırmak için pervanenin daha çok dönmesi gerekiyor düz mantık olarak ama aman aman bir şekilde ömründen yemez bence 1-2 bin Km belki

1.6 VTi
24-06-2006, 16:26
Eyw. Oz' kardeşim... Zaten dün yaptım iptali farketti ufak da olsa araç özellikle alt devirlerde...

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim...

Oz`
24-06-2006, 22:37
BG diye bir şey var dizel arabaların EGR den dolayı Motoru çok aşırı pislenmekte Bostancıda bu uygulamayı yapıyorlar Wv TEch servbisinde eğerki onuda yaptırırsan gerçekten bayağı fark eder

Özgün Yolladı dersen BG yağtırmak istiyorum dersen yardımcı olurlar

mustafa aşık
26-06-2006, 16:53
acaba o egr valfşnden megan dci de varmıdır. iptal etsek sonuc ne olur.

mustafa aşık
26-06-2006, 16:55
benim aracımda ne katalizör iptali nede başka birşey var ford focus tdci kullanıyorum servisim kendisi isptal etti egr valfini abi işe yaramaz dediler bi tane lastik bişiy ile kapatıldı valf şu an devre dışı. arabam çok azda olsa duman atıyordu o kesildi şu an duman hiç yok gibi benzinde fark edilir derecede azalma oldu. ve performansın umulandan fazla arttı.
standardı 115 hp oln aracım dynoda 125.5 hp verdi. başka hiç bir işlem olmadan hemde. zaten forumdada benim konum var oradanda dyno sheet e bakabilirsin.
ford focus 1.8 tdci aracım
acaba egr valfınden megan dcı de varmıdır. uygalasak sonuç alabılırmıyım.

1.6 VTi
26-06-2006, 17:12
acaba egr valfınden megan dcı de varmıdır. uygalasak sonuç alabılırmıyım.

Tabiki... 2000 sonrası hatta öncesi Benzinli ve Dizel araçların neredeyse %90'nında EGR Valfi vardır... Sen de iptal ettir sen de rahatlat arabanı :)

carpediem
27-06-2006, 23:09
Arkadaşlar bugün EGR valfini iptal ettirip K&N filtremi taktım ve gece güzel denemelere şahit olduk :D
Kalkıp geçtiğim araç listesi:
Fiat Palio 1.2 16V 80hp (filtre+headers)
Fiat Uno Standard
Şahin 1.4 LPG :D
Bora 1.6 8V 103hp

2005 Peugeot Partner 2.0 HDi+SuperChips+Kutuiçi+Kat. iptali... Bu araçla kısa mesafede (200 metre yaklaşık) kafa kafaya gittik...

Sonuçta aracımda SuperChips,K&N kutuiçi,kat. iptali,Steel Sport performans egzosu ve EGR iptali var ve araç şu anda hem çok sağlıklı çalışıyor hem de gayet tatmin edici... Hele 1.6larla yürüdüğünü düşünürsek...

Sonuçlar şimdilik bunlar :)

Bu arada evet intercooler var ve turbo olayı için başka fikirlerim var onu da Erkin kardeşime anlattım msn'de...

Hepinize ilginizden dolayı çok teşekkür ederim... Saygılarımla...

HEY DOSTUM 1.7 DTI COK SAGLAM YURUYOR BENIM DEUFAK TEFEK MACERALARIM VAR SENI ANLAYABILIYORUM :)

1.6 VTi
27-06-2006, 23:28
HEY DOSTUM 1.7 DTI COK SAGLAM YURUYOR BENIM DEUFAK TEFEK MACERALARIM VAR SENI ANLAYABILIYORUM :)

Eyvallah dostum ;)