PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Air Suspension vs. Coilovers

ZX-636R
01-08-2015, 13:53
Air Suspension ile Coilovers ın performansını karşılaştırmışlar. sizin görüşünüz nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=7dQgT5g84ag

mikelazi
01-08-2015, 14:53
airlift in kendi reklamı gibi olmuş.

bence ülkemizde kesik yay,presli yay,sanayi coilover,custom air testleri yapılmalı.

rebeloghy
01-08-2015, 19:35

bence ülkemizde kesik yay,presli yay,sanayi coilover,custom air testleri yapılmalı.

Aynen katılıyorum , bu listeden stock halini geçen çıkmaz ki sadece sarı koni ve eibach vs yaylı araç custom airlere tecavüz eder.

Air işi de coilover hesabına döndü.

Şakirişikitayn Coilevers , Ayıkanlar Technix Yaylar :) :)

Oznsrl
01-08-2015, 22:36

Abi arabasına coil yapan yay kesen araba odun gibi olduğu için çok iyi yol tutuyo falan sanıyo virajda yatmıyo falan öyle sanıyor alakası yok. Stock bi arabada arabanın tepkilerinden kopucağı zamanı kestirmek mümkün ama dip basık dediğimiz tabirde bu çok zor herşey bi anda oluyor. Aynı araçta her türlü kombinasyonu denedim bi çok şeyi tecrübe ettim. Çok basık araba kafadanda çok kayar sert frende arkasıda çabuk kopar dalgayı yolda durmaz sağa sola çeker v.b

Kim olursa olsun arkadaşımda olsa şöyle bastım çok iyi yol tutuyor diyen kim varsa ses etmiyom öyledir diyorum ve inanmıyorum çünkü öyle bi dünya yok :D Tavsiyem o ki kimse kendini kandırmasın sonu üzücü olabilir :)

Çöllü
01-08-2015, 23:32
Herşeyin bir Min bir max seviyesi var, bununla birlikte Yol tutuşu Matematiksel olarak ölçen bir alet ve ölçüm sistemi olmadığı için çok basılan araç çok yol tutar zannediliyor ki kısmen doğru -kısmen yanlış-, doğru oluşunu sağlayan şey Aracın moment Noktasının yere yaklaşması ve Çoğu araçta Doğal kamber sağlaması.. Bilinmeyen ise şu Kesilen, preslenen, spor yay takılan arabaların şasesine göre ölcümle yapılmadığı için bu iş, süspansiyonun ebesine ediliyor, dolayısıyla süspansiyon darbe emmek ve salınım sağlamak yerine oluyor sana bir kütük dolayısıyla en ufak darbede lastik herden kesiliyor, araba basket topu gibi zıplıyor, lastikler içlerinden yiyip normalde tam taban teması sağlayarak kopmayacağı virajlarda (özellikle spacer+yay kombinasyonunun abartıldığı durumlarda) lastiklerin sadece iç köşeleri tuttuğu için olmaz kopmalar ve kazalar yaşanıyor..

Geçen bir arkadaşın CUPRA sı için bilinen bir marka için bilinen bir distribütörden şasi koduna özel yay sordurduk 2009 senesinden beri girmemiş Türkiyeye inanamadım..!

Bildiğim bütün Cupralar Basık, hepsinin burnu yerde gidiyor ama hiçbirinde CUPRA yay yok düşünebiliyormusunuz.. Bu kadar basitmi bu işler.. Rocco yayı Cupraya, Dizel Golf Yayı, A3e, Benzinli A3 yayı, 2.0 TDI Leona Takılıyor gümbür gümbür canım memleketimde..
Hatta satıcılar buda olur diyerek veriyor.. Nasıl oluyor Çıkamıyorum işin içinden.. Hele yay kesme ,Presleme, Sanayi Tipi Coil-Over.. Lan nasıl iş.. Yokmu bunun bir matematik hesabı.. Baka baka Amortisörmü yapılır?! Hemde her arac için Custom! Vay arkadaş..
Kaderci Toplumuz Ben buna bağlıyorum hepsini..!

Korollacı
02-08-2015, 03:07
+1 eıbach bayısıne yay sordum 2014 model corolla ıcın ne dese begenırsın. suan son kasa corollanın yayı daha cıkmadı ama aurısın yayları oluyor hatta bı kac musterımıze bu sekıl yaptık cokda memnun oldular dususunden. hayırlı ısler dıyıp uzedım oradan. bı arkadas aynı sekıl yay aldı aurıs yayını corollaya taktı arabada sankı yay yokmus gıbı duruyor.
cogu ısı bılmeyenler arac sahıplerı satıcının para hırsı yuzunden yanlıs yonlendırmesıne kanıp hayatını rıske atıyor. bızım gebzede aırcı vardı Allah yarabbı sen gosterme boyle mı olur ıscılık. ama gel gor kı 2 bılemedın 3 tane arac yapılmıs mc donaldsda orda burda sekıl yapıp genclerın aklını alıyorlar.

mikelazi
03-08-2015, 11:11
bir 207 rc düşünün.eibach takılı.sahibi yol tutuşu güzel ama duruşunu begenmiyor.eibach ları presletiyor ve takıyor.1 ay sonra oda yetmiyor.2 baklada kestiriyor.araç tamı t***** oem halinden 9cm.düşüyor.
araç ***** siteye ilana konuyor.oem halinin 2-4 bin fazlasına ve 1haftada satılıyor.

Draniela
03-08-2015, 12:34
Yazılanlar doğru.

Bu arada 2 defa aynı marko coilover kullanıp yaya geçmiş biri olarak yazıyorum. hr 5 lik yaya geçince arabanın götü başı ayrı oynadığını resmen her virajda hissediyorum. Azıcık zorlasam oynamaya başlıyor. Amortisör iş yapmadığı sürece sertlik bir halta yaramıyor. Adamlar boşuna hesaplayıp o kadar paraya coilover satmıyor :)

b.ustaoglu
03-08-2015, 13:38
ben 30mm st yay taktım arabaya. doğal olarak biraz sertleşti. yana yatmalar fark edilir derecede azaldı yol tutuş daha net bir hal aldı. ancak sert araç bizim yollarımızda malesef çabuk tükeniyor. kaymak yolda tadına doyum olmazken ara sokaklarda tam bir işkence. en güzeli çok iyi yol tutan bir lastikle aracın yol tutuşuna katkı sağlamak. yay veya coil işi daha çok pist kullanımında önemli bir faktör.

GKLCUPRA
04-08-2015, 02:59
bunca süre bize coil in üstüne bi sistem olamıyacağı gerek pistte olsun gerek günlük kullanımda olsun gerçi bir 2 firmada üst düzey özenle yapılmış air ın öyle sanayi işi değilde ölçüp biçip yapılmış pist için olanların pistte dahaiyi değerler çıkardığını duymuştum ama genede coil in daha mekanik oluşu sorun ve stabilite açısından daha verimli olduğunu düşünüyorum hala coil in bu işte daha iyi olduğu kanaatindeyim

ZX-636R
04-08-2015, 22:35
bunca süre bize coil in üstüne bi sistem olamıyacağı gerek pistte olsun gerek günlük kullanımda olsun gerçi bir 2 firmada üst düzey özenle yapılmış air ın öyle sanayi işi değilde ölçüp biçip yapılmış pist için olanların pistte dahaiyi değerler çıkardığını duymuştum ama genede coil in daha mekanik oluşu sorun ve stabilite açısından daha verimli olduğunu düşünüyorum hala coil in bu işte daha iyi olduğu kanaatindeyim

açıkcası size paralel düşünüyorum sonuçta bu testlerin de güvenirliği tartışılmaz değil. Testi yapan her ne kadar prof olarak tanıtılan bir sürücü de olsa gaz adamın ayağı altında ve maalesef içinde bulunduğumuz ortamda her konunun esas meselası maddi kazanç olduğundan gördüklerimiz herzaman doğru olmayabilir. Benim dikkatini çekmek istediğim nokta; coil yada air farketmez biri diğerine göre daha iyi bile olsa bu fark bizim tahmin ettiğimiz kadar büyük değil. Tabii bu test özelinde pistin ve diğer etapların çok uzun olmaması, araçlarında güçlü olmakla birlikte ultra denecek sınıfta olmamasından dolayı ölçülen fark çok açılmıyor. Mesela aynı testi WEC sınıfındaki araçlarda 12H süre ile yapsak fark ne olur düşünün :-).
tüm bunlar doğrultusunda nihayi görüşüm iyi bir coil yada iyi bir air uygulaması arasında cadde kullanımlarında çok kayda değer fark olmadığı bu yüzden siz hangisini beğeniyorsanız onu uygulayın derim.

can2k
12-08-2015, 07:45
air reklamı olmuş bu
coilover var coilover var...

RedCan
12-08-2015, 09:51
Custom coilover'ları ve custom airleri burada ''Bilimsel ve mantıksal '' olarak tartışıyoruz. Bildiklerimizi paylaşıyoruz.

Diğer konuda forum üyesi arabasını paylaşıyor. Araç yüksekse, -kafadan bas- biraz daha basılsa tam tadında - gibi yorumlar yapıyoruz.

Biraz da biz teşvik ettirmiyor muyuz insanlara hayatlarına mal olarak şeyleri ? Sözüm meclise..

Ome_RS
12-08-2015, 10:06
Custom coilover'ları ve custom airleri burada ''Bilimsel ve mantıksal '' olarak tartışıyoruz. Bildiklerimizi paylaşıyoruz.

Diğer konuda forum üyesi arabasını paylaşıyor. Araç yüksekse, -kafadan bas- biraz daha basılsa tam tadında - gibi yorumlar yapıyoruz.

Biraz da biz teşvik ettirmiyor muyuz insanlara hayatlarına mal olarak şeyleri ? Sözüm meclise..

Aslında burada doğru bir noktaya parmak basmışsın fakat şöyle bir durum da var.
Esasında bunun bilincinde olunsa herşey daha doğru işleyecek.
araca görsellik katmak için bazı modifikasyon yapılabilir süspansiyon sisteminde. Bütçe yoksa bu custom şekilde uygulanabilir ama uygulama bilincinde olmak gerek.
Aracında varsa böyle bir uygulama aracın orj halinden daha kötü şartlar altında yol aldığı bilincinde kullanırsan sıkıntı yok. Amacın görsellikse bas yere kes biç ama sağdan sağda 50-70 kullan. bir sıkıntı olursa kendine ve başkalarına zarar vermiş olmazsın.
maalesef ülkemizde yanlış bilinen ve yanlış düşüncelerden dolayı aracını alçaltan daha iyi yol tutuyor diye aracı daha fazla zorlamaya başlıyor. buda sorun olarak geri dönüyor.

ben artık sıkıldığım için araç yapmaktan uğraşmıyorum ama zamanında yay da taktım farklı birçok marka coil de kullandım. En dandik marka orj coil en profesyonel custom uygulamadan çok daha iyi.
şimdilerde çok sakin ve yavaş arac kullandığım için aracımı bir miktar alçaltmak istersem (max 40mm) soğuk press düşünebilirim. ama aracımın daha iyi yol tutmadığı ve daha temkinli olmam gerektiği aklımdan asla çıkmaz.

Çöllü
12-08-2015, 10:43

Toplumdaki ciddiyetsizlik ve gevşeklik maalesef hepimize sirayet etmiş durumda kardeşim.. Sebebide Sistem kendi argumanını yaratıyor, yani sen o sistemdeki yanlışı ve eksiği ve ayıbı adı herneyse; fark edip bu böyle olmamalı diye isyan etsende, herkes o yanlışı yapıp sen geri durduğunda bu yanlıştan en çok zararla en fazla etkilenende yine sen oluyrosun..

Geçen bir konu paylaşıldı Yeni EDSsistemleri diye, eminimki o sisiteme alkış tutan herkes o yanlışı yapıyordu zamanında.. Yapacaka bişey yok sistem kendi argumanını yaratıyor..

kelalper
12-08-2015, 11:15
air suspensionların sertliğini arkada ya da herhangi bir yerine takılmış pompa sağlar. Hava basıncı ile amortisör şaftlarının giriş çıkış sertliğini ayarlarsınız. Sürekli olarak o amortisör grubuna hava basarsınız.Ağırlık hangi tarafa binerse sistem otomatik olarak o tarafa şaft sonuna kadar girmesin diye hava basar ki araba düz dursun. Bu konuda sıkıntı yok derler ancak hızlı ağırlık transferinde o pompanın gücü hızlı tepkilere yetmeyecektir. Ayrıca o pompada sizin arabanızın elektrik sistemine yük bindirir. Sürekli olarak akü üzerinden yüksek güç çeker. Hem akünüzün ömründen yersiniz hemde güç kaybedersiniz. Air ride tarzı amortisörlerin pistte yarışlarda kullanımı yasak değil ancak siz bir tane kullanan yarış takımı gördünüz mü? Bu tip reklam oyunlarına kapılarak gaza gelipte yaptırmayın sakın. Video hileleri dünyanın her yerinde var.