PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neredeyse Her Bölümden Kaçak Var

kimbubye
02-08-2015, 19:11
Merhabalar,

Biraz canım sıkkın. Aracım 1989 model bakımsız bir Audi 100 TDI.

Sorunum, aracın neredeyse her yerinden kaçak olması.

Lütfen bana hangisini nasıl düzeltebileceğim ve kaçağın nereden olabileceğine dair yardım edin. Kafayı yiyeceğim.

1) motor üst kapak contamızdan yağ kaçırıyorduk. Conta değişimi ile çözdük. Ama yine yağ eksiltiyoruz. Aracın yağ yaktığını düşünmüyorum. Çünkü gram duman atmıyoruz. Hep saydam renkli egzoz gazı. Nereden kaçırma yapmış olabilir?

2) radyatör suyum bir kaç günde max seviyesinden yarıya iniyor. Sağlam kaçak var. Ama nerden bulamadım. Her araca binişimde altına bakıyorum iz yok.

3) direksiyon hidroliğinin seviyesi de belirli periyotlarla azalıyor. Kaçak nereden bulamadım.

4) fren sistemindeki hidrovalften de kaçak var galiba. Hidrolik seviyem azalma yok diyor ama aracı az zorlayınca fren sistemi arıza ışığı yakıyor. Burası tamamen muallak.

5) bu kadar kaçağa mazot kaçırmasak ayıp olurdu tabi. Allah'tan onu hallettim. Mazot pompasının her bağlantı burcunu keçesini vs sini değiştirdik. Sonra komple birleştirdik.

Araç baba yadigarı ve onu böyle görmek canımı çok sıkıyor.

Bilgi açısından kaput altım balçık-katran arası yağ,mazot,hidrolik karışımına bulanmış şekilde. Motor belli bir derinliğe kadar temiz. Ama en derin yerleri bahsettiğim gibi. Tüm kaçaklara çözüm bulunca temizleteceğim.

Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin.

Bu kaçakları nasıl anlar, nasıl çözerim.

Caesar
02-08-2015, 20:29
Herhangi bir tamirci tavsiyesini düşündünüz mü? Aracı götürüyorsunuz kaçağı onlar tespit ediyor ve tamir ediyorlar. Teknoloji baya ilerledi. Benimde geçen lastiğe çivi girdi kara kara düşünüyordum ki lastikçi yazan bi tabela önünde durdum. Herifler vallaha da halletti. Aman tanrım didim.

rekord2000
02-08-2015, 22:54
Tam sahıbınden.com yazıcaktım, "baba yadıgarı" kısmını gördüm ve bende aman tanrım didim :)

Önce bi yıkat motoru, her yer tertemiz olsun, sonra bi süre kullan, kontrol et, kaçakları hepsi gorunucektır. Sonra tabiatın 5. Harikası olan oto sanayii diye biyer var. Orda dalından usta yetişiyor, sorunu da orda halledebılırsın bence :)

kimbubye
02-08-2015, 23:07
Anlasilan bu seferki sansli kullanici benim. Ikinizede cok tesekkur ederim sanayi tavsiyeniz icin. Lakin benim burdaki amacim, cok fazla guvenilir usta cevrem olmamasindan ve benimde anlamis oldugunuz uzere bilgi seviyemin henuz yeterli olmamasi kaynakli olarak gittigimde kandirilmamak adina tavsiyelerinizinde kulak ardimda olmasini istememdi.

***** cok cevrem yok, sitedeki uye profili de yuksekken bundan yararlanip 2-3 bisey ogrenme, ufkumu gelistirme cabasindayim.

Oyle koru korune "baba yadigari" araci teslim etmeye icim el vermiyor.

@rekord2000 motor yikatmayi dusundum ama sona mi biraksam dedim. Kuru buzla temizlendigini duydum daha az zarar vermesi acisindan. Ama o da biraz kulfetli olunca biraz daha bekleme kararina vardim.

rekord2000
03-08-2015, 00:13
Fısfıs ile sıkılan yağ sokuculerden var, solumak biraz sakıncalı, eski tip dizel motor, denize atsan çalışır, yeterki oksijen alsın, motora bişey olur diye korkma, o fısfıstan her yere sıktır bir süre sonra suyu vurun cıllop gibi her yer temızlensın, kuruduktan sonra 15 20 dakika ağır Tempo/zorlayıp karışık şekilde kullan, kaputu tekrar aç, nereden ne sızıyor açık ve net görünür. Ondan sonra resimlerini çek sızıntıların burdan paylaş, ya usta tavsiyesi, yada sorun nedir çözülür. Bundan başka çözümün yok. Servise versen onlarda böyle yapacak usta da böyle yapacak.

Çöllü
03-08-2015, 00:38
Bence o motorun kaçaklarının bitmesini beklemeden motoru yıkat, şöyle pırilpırıl oluncaya kadar.. Sonra tespit için belli aralıklarla kontrol et, yağ kaçağı bulunur hatta en çabuk tespit edilen o olur bu durumda.. Antifreeze yoksa full antifreeze koy araca büyük ihtimalle radyatörden sızıntı var değilsede pembe antifreeze daha kolay tespit etmeni sağlayacaktır kireç v.b. Tortuları çözeceği için, yine tespit edemezsen al sıvı bir radyatör sızıntı kesici boca et gitsin yetmezse bi tane daha at.. Hidrolik konusunda topu ustasına bırakmak lazım o iş sakat? Bence hidrolikteki sızdırma çoksa onu çözmeden binmemeye çalış araca

kimbubye
03-08-2015, 10:31
İlgili tavrınız ve yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Meguiars Super Degreaser temin edip uygun şekilde temizleyecağim. Daha sonra gözlemleyip, aklıma takılan bir konu olursa burada paylaşıp size danışırım. Son soru olarak, bu kaçaklarla sanayideki mekanikçiler mi ilgilenir? yoksa farklı yerlere yönelmem mi gerekir?

Çöllü
03-08-2015, 10:38
Yağ kaçağı için işinde ehil motorcu ustaları (mekanikçiler), Radyatör için Radyatör tamircileri, fren hidroliğindeki kaçaklar için ise fren işinde uzman ustaları tercih etmeni öneririm zira her alan ayrı bir branş, gerçi hepsini bir yapan bile var ancak örneğin Radyatördeki Sızıntıyı Radyatör ustası içine basınçlı hava basarak tespit ediyor, başka bir yöntem yada gözle tespit ne kadar faydalı olur tartışılır, Yağ kaçakları için ise durum tam tersi Yağın geldiği kaynağı bulmak yeterli olacaktır çıplak gözle yapılacak gözlemle

kimbubye
09-08-2015, 15:50
Degreaser Pazartesi elimde olacak, yikadiktan sonra hersey ortaya cikacak ama dun yakaladiklarimi halletmeye calistim.

Radyator yedek depomda kacak yakaladim ve hortumda catlak vardi, hallettim. Radyatoru elimden geldigince temizledim, bol antifrizle karisik saf suyla doldurdum. Bir sure sonra devir daim suyunun rengi kirmizidan bulanik siyahla karisik hafif kirmiziya dondu. Bu normal midir?

Bir de motor ust kapak contamdan yine kacirdigini yakaladim. Bu seferde cift conta kullanip aralarina Sista'nin 300 dereceye kadar dayanikli sivi contasindan surdum. Simdilik kacirmiyoruz ama beklemedeyim desem yeridir.

Sorum su, sizin motor ust kapak contalarinizda mantar mi? Baska alternatif olarak ne onerirsiniz? Sizdirmazlik sorunum devam edecege benziyor. Ne onerirsiniz?

rekord2000
09-08-2015, 16:55
Subap muhafaza kapağı sanırım, üst kapak dediğiniz. Genelde çoğu motorda subap muhafaza kapağı mantar conta olur. Bazı fransız arabalarında kauçuk olduğu oluyor ama en saglıklısı gene mantar conta. Bu arada ara sıra kapağın somunlarını kontrol etmekte fayda var, mantar cokuyor kapak bosta kalıyor ordan sızıntı yapıyor, 100 200 km sonra tekrar cıvatalarını sıkın illaki gevşemiş olanlar olacaktır, aslında o gevşek değil mantar contanın ezilmiş olmasından kaynaklı oluyor. Kalan sızıntılar eğer böyle ufak tefek seylerse yavaş yavaş tespit ederek kendiniz yok edebilirsiniz.

kimbubye
09-08-2015, 18:55
Subap muhafaza kapağı sanırım, üst kapak dediğiniz. Genelde çoğu motorda subap muhafaza kapağı mantar conta olur. Bazı fransız arabalarında kauçuk olduğu oluyor ama en saglıklısı gene mantar conta. Bu arada ara sıra kapağın somunlarını kontrol etmekte fayda var, mantar cokuyor kapak bosta kalıyor ordan sızıntı yapıyor, 100 200 km sonra tekrar cıvatalarını sıkın illaki gevşemiş olanlar olacaktır, aslında o gevşek değil mantar contanın ezilmiş olmasından kaynaklı oluyor. Kalan sızıntılar eğer böyle ufak tefek seylerse yavaş yavaş tespit ederek kendiniz yok edebilirsiniz.

Tasarimi cok sikintili ama ya. Surekli sikacak miyim ben bunu? Tasarim hatasi mi nedir bu? Kesin cozumu bulamadim gitti. Siviconta insallah cozum olur. Cok tesekkur ederim yorum icin.

TigeR
09-08-2015, 19:10
Basincli suyu dikkatli sekilde vur aracta beyin yok zaten bir sey olmaz. Hava filtresine filan dikkat edin

rekord2000
09-08-2015, 21:02
Tasarimi cok sikintili ama ya. Surekli sikacak miyim ben bunu? Tasarim hatasi mi nedir bu? Kesin cozumu bulamadim gitti. Siviconta insallah cozum olur. Cok tesekkur ederim yorum icin.

Yok tasarım hatası falan değil 1 kere anca alırsın boşluğu daha da gevsemez de sızdırmaz da.

Maxi
10-08-2015, 06:22
mantar contaları dikkatli sıkmak lazım
çok sıkmadan tatlı ve her civatayı eşit sıkmak gerekiyor
ondan sonra bir daha dokunmayacaksın
ayrıca civataların altında pul ve rondela olması şarttır yoksa gevşer!

kimbubye
10-08-2015, 06:47
mantar contaları dikkatli sıkmak lazım
çok sıkmadan tatlı ve her civatayı eşit sıkmak gerekiyor
ondan sonra bir daha dokunmayacaksın
ayrıca civataların altında pul ve rondela olması şarttır yoksa gevşer!

Pul kullanmadan, sadece kendi civataları ile sıkmıştım. Üst kapak civataları bir daha gevşetmekte istemiyorum açıkçası, açıkta kalan yerlere birer tane daha civata yapsam, alttakilerin gevşemesini de engellemiş olurum düşüncesindeyim.

Sizce bu yöntem işe yarar mı, yoksa hepsini söküp pul + tek civata mı yapmalıyım?