PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BMW TDS Turbo Yükleme Projesi ( Yardım )

alihansirin
02-08-2015, 23:54
Arkadaşlar merhaba ;

Uzun zamandır aklımda olan bi soruydu bu. İnsanlar cayır cayır corsa yüklerken neden kimse BMW dizel yüklemiyor diye.

Biraz araştırma yapma fırsatı buldum M51B25Tu nun sağlılısını bulduğumuz sürece 0.8 bara kadar bi problem olmayacağı kanısındayım. ama hala soru işaretleri var.
Araç E34 veya E39 olacak.

1- Kol piston'a girilmesi gerekiyor mu ?
2- Enjektörler değiştirilmeli mi ?
3- Yazılım konusu hakkında ne kadar verim alınıyor. Yapabilen var mı?
4- EGR iptalinin katkıları nedir.
5- Max. Kaç bar basınç açılabilir ?
6- Kırılma ihtimali nedir ?
7- Kapak zayıf diyorlar ne denli doğru ?
8- Ortalama Maliyetimiz ne olur ?

Konu ile ilgili yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim. Böyle bi proje yapmayı düşünüyorum.

Amacım Rolling yapıp milleti delik deşik etmek değil, düşük devirlerde ekonomi Yüksek devirlerde güç.

Yani sakin sakin giderken gaza oturduğumda sağlam yamulsun yeter :D

Şimdiden teşekkürler. İyi Forumlar..

levent
03-08-2015, 00:11
google ve youtube da örnekleri mevcut.. ne takılır ne güçler çıkarılır vb gibi biraz araştırma ile çözülmeyecek iş değil ama şunu söyleyebilirim bir Merc 300D veya 300TD kesinlikle değil malesef..

alihansirin
03-08-2015, 00:24
Youtube'da çok araştırdım. bu şekilde bir örneği maalesef yok. bu yüzden sizlerden yardım istemeye karar verdim.

Sizce neden bir 300 D olamaz ? Açıklayabilir misiniz ? BU proje için gerçekten bilgiye ihtiyacım var. Mercedes corsa ıvır zıvır yüklerken BMW ile böyle bir başarı elde etmek istiyorum.

Teşekkürler.

alihan_27
03-08-2015, 00:27
M51D25 kodu dizel olduğundan.
İndirekt enjeksiyondan dolayı fazla güçler gelmiyor.(OM606'lardan deli güçler alanlar var, benzer teknolojide bir motor olarak ama hard işlemlerle tabiiki)
Pompa ve krank zayıflığı olduğunu zamanında okumuştum.
Sorularına bimmerciler cevap verirler.

alihansirin
03-08-2015, 00:51
Hard işlem den bahsetmişsiniz. Hard işlem dediğiniz ne seviyede ? neleri kasdetmektesiniz ?

Teşekkürler

alihansirin
03-08-2015, 14:27
Güncel......

alihan_27
04-08-2015, 10:37
Hard işlem olarak: Ön yanma odasının işlenmesi, piston-yanma odası ara kanalın genişletilmesi, portların büyütülmesi,enjektör değişimi gibi işlemler. m51d25 için örneğini görmedim, okumadım. om606 üzerinden bu söylediklerim.
Örneğin yurtdışında driftlere katılan bir om606'lı merc'te supercharger ve turbo ikisi birden var. Yetmezmiş gibi nos'ta var. Yanlış hatırlamıyorsam 500hp civarı gücü vardı. İşte bu hard işlem görmüş bir motor. Detaylara google'dan ulaş lütfen, netim sınırlı.

taylaner
04-08-2015, 12:43
Bende yardım isteyeyim, M47D20 'ye benzer işlemler için sıkıntılar, maliyetler, mutlak yapılması gerekenler nelerdir ?

sadun94
14-08-2015, 03:49
m51d25 motor icin;

1)m21d24 turbo diesel mechanic injection pump lazim, buyuk internallerle (300hp ye kadar gereken olculeri bende olmasi lazim).
2)kesinlikle msl head gasket lazim (multi layer steal) Eski bmw dizellerin kapaklar pek hos degil.
3)hx35 veya muadili turbo.
4)egr falan filan iptal.
5)yazilima gerek yok ***** injection pump i mechanic yapiyosunuz.
6)Kirilma konusuna gelirsek, egt yi deli yuksek tutmassaniz sorun olucagini sanmam. m51 in alt tarafi da mercedesler kadar dayanikli. (az cok ama ekstremleri goreceginiz sanmam)
7)EN ONEMLI KONU, oversized intake ve exhaust valveler lazim, kapak portlanmali (suyunu cikarmadan), egt dusurmek icin bir sistemler bulunmali (water injection falan filan olabilir.) Alihan arkadasin dedikleri aslinda m51de de yapilir. m51 kapaginin egt ye olan zayifliginin nedeni motorun pre combustion chamber larinin tasariminda isi yayilimini basarili yapamamasiydi ( SANIRSAM)

Peki m51d25 neden bir om606 gibi gucler veremiyor? bu Hacim ve egt ye olan dayanikliliktan kaynaklaniyor bence, ayrica om606 icin kullanilan mechanic pompalar ustune cok daha fazla calisilmis. Ve tabiki om606 daha dayanikli ama bu demek digilki m51 den guzel bisi cikmaz, sadece biraz ugrasmaya bakar bence :)

Yani sonuc olarak kapak zayif nokta, tek sorunu egt ye olan narinligi ama bu sorunda cozulebilir. Pompa derseniz dedigimden baska cozumu yok, m51 pompasi ve beyni yaramaz. Enjektorlere gelince, SANIRSAM ki tam emin digilim meme buyutmek yetiyodu. Onun disinda bu dedigim uygulamalarla 280-300hp ler kolay is. Ve sanirim 2 bara kadar bu gucler elde edilebiliyor. Yani sizin korkunuz motoru kirarimdan cok kapak isiya ne kadar dayanir olsun ve bu ise giriyosaniz bmw de bir kac yedek kapak almanizi tavsiye ederim :D. Ama bi zamanlar bende ayni seyi yapmak istemistim, nasip olmadi, umarim siz yaparsiniz.

Simdiden projenizde basarilar dilerim. NOT: Cok duman atar :D