PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sonradan yapılan start/stop hakkında bilgi verebilirmisiniz?

naci
04-08-2015, 11:18
Konu hakkında hiç bir bilgim yok o yüzden sizlere bir sormak istedim. 2000 model pejo 406 otomatik aracıma sonradan start/stop yaptırsam ne gibi avantaj ve dezavantajı olur? Işıklarda beklerken motor kendi kendine kapanıp gaz verince yeniden çalışıyor mu? tahmini maliyet ne olur, konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar bu konuda bilgilendirebilirse sevinirim. Teşekkürler.

alihan_27
04-08-2015, 11:30
Start/stop sistemi sadece motoru durdurup çalıştıran bir elektronik devreden ibaret değil. Marş motorları, alternatörleri ve çoğunun aküsü farklı. Ve buna göre araç yazılımıda farklı(soğuksa çalışma, akü azsa çalışma,5 dakika geçmediyse çalışma vs vs gibi şartları sağlaması gerekli).
Yani sonradan takılacak bir start/stop'un sorunsuz çalışması pek mümkün değil. Örneğin standart marş motoru bu sisteme göre çok dayanıksız kalacaktır.

Herşeyi kuralına uygun yaparsanız astarı yüzünü geçecektir. Belki hurda olana kadar bile amorti etmeyecektir sistem maliyetini.
Benim fikrim bu sistemin kullanım amacı tamamen otomobil üreicilerinin emisyon değerini kağıt üstünde düşürerek, emisyon üstünden vergi hesaplayan ülkelere araç satabilmesidir. Benim aracımda var ve kendi kullanım şartlarımda çok gereksiz görüyorum.

TEQUILA
04-08-2015, 12:49
Benim aracımda var ve kendi kullanım şartlarımda çok gereksiz görüyorum.

+1. Sinirimi bozan bir donanım. Eşimin aracını kullandığımda sürekli bu özelliği devre dışı bırakıyorum.

ERK_RS
04-08-2015, 12:56
Start/Stop sistemi olarak anlatmak istediğiniz sistem öncelikli olarak hangisi?

1- megane II lerde kullanılan sistem gibi, aracı sadece çalıştırırken ve stop ederken tuşa basıyorsunuz.
yani kontak anahtarı kullanılmıyor. Herhangi bir tasarruf veya işlevselliği yoktur.

2- yakıt tasarrufu için geliştirilen start/stop sistemi.
alihan_27 ' nin belirttiği gibi sonradan takılabilecek bir sistem değil. fabrikasyon donanımdır ve bir çok parça bu sisteme göredir.

naci
04-08-2015, 13:31
Start/Stop sistemi olarak anlatmak istediğiniz sistem öncelikli olarak hangisi?

1- megane II lerde kullanılan sistem gibi, aracı sadece çalıştırırken ve stop ederken tuşa basıyorsunuz.
yani kontak anahtarı kullanılmıyor. Herhangi bir tasarruf veya işlevselliği yoktur.

2- yakıt tasarrufu için geliştirilen start/stop sistemi.
alihan_27 ' nin belirttiği gibi sonradan takılabilecek bir sistem değil. fabrikasyon donanımdır ve bir çok parça bu sisteme göredir.

2. şık için sormuştum. Teşekkürler bilgilendirme için.

Kahn23
04-08-2015, 13:43
Benim de bildiğim sonradan yapılamıyor.

Ancak keyless go yapılabilir.

huseyinturk
04-08-2015, 15:57
Acayip sinir bozucu bir sistem, babamın kullandığı dobloda var mesela ışıklarda duruyorum stop ediyor debriyaja basınca çalışması lazım ben vitese takıyorum anca kendine geliyor. Zaten az yakan dizel araçlar için aşırı gereksiz bir özellik bence.

hondafit
04-08-2015, 20:09
sadece parça değişimiyle olacak birşey değil.çoğu sistemin değişmesi gerekir akü falan

aphelion
05-08-2015, 09:01
Start stop sisteminin amacı zaten yakıt tasarrufu değil motorun rölantideki yıpranma payını ortadan kaldırmak diye biliyorum.

MCN21
05-08-2015, 09:41
Yakittan ziyade firmalarin dusundugu emisyon oraninin da azaltilmasi ;) sonradan yapilabilir mi bilmiyorum ama mantikli degil.

Ahmet Bby
05-08-2015, 10:08
Yapılması biraz uğraştırır ve maliyetlidir bence.. Yorumlardada söylenildiği gibi aracın marş motoru alternatör vs falan yetersiz kalacaktır..

rebel
05-08-2015, 10:18
Keyless go mantikli ve guzel de istediğiniz seyi bende ark. Gibi gereksiz buluyorum uyuz ediyor adami. Kendiniz yaparsanizda astari yuzunu gececek

naci
05-08-2015, 10:27
Keyless go tam olarak nedir?

kimbubye
06-08-2015, 06:39
Aklınızda bilgi olması açısından geçenlerde akü araştırırken merak edip fiyatlarına bakmıştım, Varta Start Stop akü 450 TL civarındaydı. Yukarıda sayılan diğer parçalarda eklenince fiyat kısmı iyice kabaracaktır. Tabi bu iş için ayıracağınız bütçeyi bilmeden yorum yapıyorum.

Kahn23
06-08-2015, 07:18
#13 Anahtarsız giriş sistemi. Cebinden anahtarı çıkarmadan kapıları açar aracı çalıştırabilirsin..
Örnek olması bakımından link veriyorum.

http://sukru52.blogspot.com/p/astra-h-keyless-entry-system.html?m=1

naci
06-08-2015, 07:40
#13 Anahtarsız giriş sistemi. Cebinden anahtarı çıkarmadan kapıları açar aracı çalıştırabilirsin..
Örnek olması bakımından link veriyorum.

http://sukru52.blogspot.com/p/astra-h-keyless-entry-system.html?m=1

Teşekkürler :) anlamadığım sa sadece bu sistemi takmak için mi sökmüşler o kadar parçayı :)