PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 90-92 Toyota Celica hakkında

Ayrton Senna
04-08-2015, 19:31
Arkadaşlar merhaba,
Celica'larada uzun zamandır ilgi duyuyorum ancak Celica lar hakkında en ufak bir bilgiye sahip değilim,
1990-1992 model Celica'larda 1.6 sti ve 2.0 sti seçenekleri var,ben bir 1.6 sti almak düşüncesindeyim

Bu 1.6 sti model celicalar duyduguma göre corollardaki 1.6 105 bg lik motoru ve yürüyen aksamı kullanıyormuş,bu doğru mu?
Yani bu doğru ise motor ve ön takım parçaları hem uygun hemde bulunabilirliği kolay olacaktır,,

Kaporta parçaları yan sanayi olarak tedarik edilebilir mi? yoksa Toyota ya başvurup çuvalla para ödeyip haftalarca bekleyerekmi sahip olacağız.. ve satınalırken nelere dikkat etmeliyiz,

Bu araçlardan kullanmış olan bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim, teşekkürler

levent
04-08-2015, 19:51
Motor şanzıman Corolla ile aynı fakat kalan yürüyen aksam Corona / Carina ile uyumlu, aynı denebilir.

Yan sanayi çıkma olarak temin edersin ancak, pek yan sanayi kaporta parçası yok. Toyota'da tamam çok para verirsin ama en büyük parçanın gelişi max 20 gün sürer.

Ben olsam 2.0 bakarım bu arada, yapısal olarak Corolla'dan ağır olduğu için ondaki performans ve tüketim verilerinden daha kötü değerler elde ediliyor genelde. 2.0'ın da rutin bakım parçaları 3sge olmasına rağmen 3sfe yani Carina / Corona motoru ile yine aynıdır..

Ayrton Senna
04-08-2015, 19:59
açıkcası performansa doydum hız istemiyorum, keyifli olsun çok üzmesin yeter, 2.0 a girmek istemiyorum zaten eski araçlar 2.0 lar dahada yorgun ve probleme açık olur düşüncesindeyim,birde örnek 2.0 celica perf. anlamında bir b16a2 seriliği yoktur sanırım,yanılıyorda olabilirim.

levent
04-08-2015, 20:08
158 BG 2.0 Celica'lar, aşağı yukarı iyi kondisyondaki bir Si veya CRX ten biraz hızlıdır belki veya o civarda gider en kötü şartlarda diyeyim.

Performans beklentisi yoksa 1.6 mantıklı, hem parça yönünden. Karar sizin ama çok düzgününü bulmaya çalışın 1-2 lira fazla verirsiniz olacağı o olur. O 1-2 lira da sizi 5-6 bin den kurtarabilir :9

Ayrton Senna
04-08-2015, 23:31
bilgiler için teşekkür ederim Levent kardeş