PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 Ağustos 2015 İstanbul Park Mk3 Leon Cupra 280 Dsg

Zero
05-08-2015, 14:00
Merhaba arkadaşlar. Pist konusunda linki vardı burayada konu olarak açayım dedim. Araç Yeni Leon Cupra 280 DSG. Full stock sadece orijinal 19 jant yerine 18 jant var. Aracı tanıma amaçlı çıktım lastikleri daha önce defalarca pist görmüş yan gidilmiş yolda hırpalanmış tarihi eski yol versiyonu 180 tw Nankang NS2R olarak tercih ettim ki aracı zorlamadan sadece hem pisti hatırlamak hemde az çok kabiliyetini görebilmek için. Tabi hiç memnun değildim ama amaç zaten 19 janttaki re050 leri parçalamamaktı o yüzden çok dert değil. Süre 2.30.9x - 2.31.xx gibi ölçtük harry maalesef bu seansta şarjdan sebep kapanmış. Ayrıca öndeki GZL 106 yıda çoğu açıdan görebilirsiniz izlerken, sesiyle gidişiyle muazzam bir araç :) İyi Seyirler..

https://www.youtube.com/watch?v=osUZacMyb2s

speed_blue
06-08-2015, 23:24
265 ile 280 arasındaki fark sadece HP farkı mı??

levent
07-08-2015, 00:28

dcc, mekanik kilit, hp, 19 jantlar bildiklerim.

şuan ingiltere sitesinde de 265 görünmüyor, üretimi durdurulmuş olabilir.

iynn-RS
07-08-2015, 00:36
Videodan çıkardıgim sonuc 106 cok tehlikeli.

Mpower
07-08-2015, 07:10
Virajlar çok geniş gerçekten zevk vericek sağlam virajlar yok gibi her izlediğim video da bu araç ile istanbulpark zevkli olmaz diye düşünüyorum.Pistin hakkı 400 hp den sonra gibi geliyor :D

barisy
07-08-2015, 07:38
Güzel sürmüşsünüz tebrikler. Ringde çok iyi sonucu olan bir araç nihayetinde, güzel lastikle süreyi merakla bekleyeceğim.

Zero
07-08-2015, 07:39

Mekanik kilit, 19 jantlar, arkadaki kanat , euro 6 motor (265 euro 5 motor) aklıma gelenler.

Videodan çıkardıgim sonuc 106 cok tehlikeli.

:) 106 ciddi emek harcanmış bambaşka bir araç gerçekten, teşekkürler.

Virajlar çok geniş gerçekten zevk vericek sağlam virajlar yok gibi her izlediğim video da bu araç ile istanbulpark zevkli olmaz diye düşünüyorum.Pistin hakkı 400 hp den sonra gibi geliyor :D

Bu pistte önden çekiş olacaksa 400 hp yi görmemeli uzun genişler olduğu gibi kısa kombinelerde var. 400 hp birden keyif yerine eziyete de dönebilir :) 4 çeker veya arkadan itişse 400+ iyidir :)

ukku
07-08-2015, 07:49
Alet canavar da lastikler cacık :(

Under 2.30 coming soon :D

Zero
07-08-2015, 07:50
Güzel sürmüşsünüz tebrikler. Ringde çok iyi sonucu olan bir araç nihayetinde, güzel lastikle süreyi merakla bekleyeceğim.

Teşekkürler. Pistte öncelikli olarak en önemli ekipman lastik ardından da fren. Bu geliştirmeleri yaptığımda gelecek süreyi bende merak ediyorum çünkü motoru standart haliyle hakkı bu süre değil aracın bana göre çok daha fazla potansiyeli var. Özellikle 7 tane virajda (4-5-6-7-12-13-14) lastik yüzünden gazla hiç haşır neşir olamadan çeyrek gazla kendi haline bırakmak zorunda kaldım. İlk çıkış olmasınında etkisi var tabi daha hiç tanıyamadan çıktık zamanla iner diye umuyorum :)

Zero
07-08-2015, 07:53
Alet canavar da lastikler cacık :(

Under 2.30 coming soon :D

Eyv Uzun :) geliştirmeler sende güzel birşey çıkartalım bakalım ortaya. Biraz kilo da vermek lazım sanki ama :)

997TT
07-08-2015, 10:15
Su kilit olayini iyi arastirin derim. Mekanik kilit yok ama spastik esp li kilitde degil...(xds mi ne diyorlar,o da degil)

Zero
07-08-2015, 10:53
Su kilit olayini iyi arastirin derim. Mekanik kilit yok ama spastik esp li kilitde degil...(xds mi ne diyorlar,o da degil)

280 liklerin hepsinde mekanik kilit var. Almadan önce şasedende sorgulattık ''mech diff lock'' çıkıyor sistemde.

Zero
07-08-2015, 10:59

Sistem haldex ancak mekanik olarak çalışıyor kilit. Aracın ön tekerdeki güç dağılımını gaz poziyonu direksiyon açısı kayma açısı vs vs ye göre hesaplayıp gücü %100 bir tekere veriyor. XDS gibi bir tekere fren yaptırarak boşa dönenden gücü almaya çalışmıyor yani. Sizi yanıltan bu olsa gerek sanırım.

TaGo
07-08-2015, 11:14
Zeki cim pm olarak fiyatını paylaşırmısın benimle

Zero
07-08-2015, 11:21
Kutun dolu Tarkan abi :)

TaGo
07-08-2015, 11:23
Hallettim :D

OrcunInce
07-08-2015, 13:15

Murat abi 280'liklerin hepsinde mekanik kilit standart. Şasi'den sorgulatınca da çıkıyor ki zaten tepkilerinden de belli.
265'liklerde yok, xds'nin gelişmiş olanı var sen onunla karıştırıyorsun. :icon_tup:

erh
07-08-2015, 13:19
Cok daha guzel sureler cıkacak gibi gorunuyor.. Merak ettigim bir arabaydı..
Bu arada lastiklerin nesini begenmediniz? Ben 120tw olanını kullanıyorum ve gercekten cok memnun kaldım fiyatına gore..

Çöllü
07-08-2015, 13:26
Teşekkürler. Pistte öncelikli olarak en önemli ekipman lastik ardından da fren. Bu geliştirmeleri yaptığımda gelecek süreyi bende merak ediyorum çünkü motoru standart haliyle hakkı bu süre değil aracın bana göre çok daha fazla potansiyeli var. Özellikle 7 tane virajda (4-5-6-7-12-13-14) lastik yüzünden gazla hiç haşır neşir olamadan çeyrek gazla kendi haline bırakmak zorunda kaldım. İlk çıkış olmasınında etkisi var tabi daha hiç tanıyamadan çıktık zamanla iner diye umuyorum :)

Niye bu kadar Sakin Kullandınız diyecektim Gönderiyi görünce gerek kalmadı..
Belliki çok keyifli olmuş, fikir alma açısından izleyici içinde büyük nimet..

İyi lastikler çekilecek ikinci bir videoyu iple çekiyorum.. Kazasız Belasız inş..

OrcunInce
07-08-2015, 13:26
Cok daha guzel sureler cıkacak gibi gorunuyor.. Merak ettigim bir arabaydı..
Bu arada lastiklerin nesini begenmediniz? Ben 120tw olanını kullanıyorum ve gercekten cok memnun kaldım fiyatına gore..

Kullandığın araba ne abi?
Lastikler benim mrs'ten çıkma, bende nefret ettim kendisinden. Çok çabuk ısınıyor, 1.5 turdan sonra kendini bırakıyor zaten. Hamur sakıza dönüyor.
120tw'sini de Ahmet kullandı, 300+hp'de iş görmüyormuş.

Zero
07-08-2015, 13:48
Kullandığım Nankanglar 180 tw (road use) ve eski, hamuru falan bozulmuş. Belki yeni ve 120 tw (track use) olsa bu kadar kötü olmayabilirdi,mk2 leon cupra da kullandık o gün yine güce karşı koyamadı ama daha iyiydi benimkinden. Sorunu şu, alet tutunmaya çalıştıkça lastiğin tabanına binen yük artıyor ve hamuru fazla ısınıyor veya diğer lastiklerle aynı ısınsada hamur kalitesinden dolayı hem tutunma kayboluyor hemde büyük büyük parça bırakıyor asfalta dayanımı düşüyor ısındıkça. Benim sağ ön köpek balığı saldırısına uğramış gibi simetrik olan lastik kanalları artık gelişigüzel gidiyor :D Kilidin hiç bir esprisi kalmıyor tabi çünkü lastik tutunsa kilit devreye girmek zorunda kalmayacak zorunda kaldığında da tek tekere gücü verdiğinde yönlenme olacak. Garibim 180 tw nankanga tek tekere gücü verince şah olan lastik şahbaz oldu :D

BARR
07-08-2015, 13:50
Ayvalığa ne zaman geliyorsun Zeki kurcalayalım:D

Maaşallah, zamanla alıştıkça daha da iyi süreler gelir.

Zero
07-08-2015, 13:56
Çocuğa km yaptırmayıp taş falan gelmesin diye uzun yola çıkarmama kararı aldım , clio 4 var yazılımlı onu kurcalayalım :D

997TT
07-08-2015, 14:50
Buradaki sistem tam yani iki lastik arasindaki iletisimi sagliyacak parca tam mekanik kilit sistemi degil ama dedigim gibi esp ile birlikte calisan spastik xds(GP de oyle) de degil. 265 likde ki gibi mesela...
Sistem suymus;Hidrolik cok tabakali bir diferansiyel kullaniliyor,bu sistem viraj disinda kalan on lastige gucu daha gazla iletiyor. Yani 265 likteki gibi esp mudahelesiyle frenlemiyor gucu kisarak,bu olagan gucu paylastiriyor. Mekanik kilit gibi calisan hidrolik bir sistem. Haldex gibi...
Seat muhendisleri,bu sistemin gucu %100'e kadar tek lastige ilettiklerini iddia ediyorlar ki,agresif bir kilitde anca bunu yapardi.
İsin ozu bu ;)
Yani su rekor kiran cupra yada meg trophy deki kilitden degil ama onun kadar is goren,yeni tech harikasi bir hidrolik sistem....

erh
07-08-2015, 14:54
Kullandığın araba ne abi?
Lastikler benim mrs'ten çıkma, bende nefret ettim kendisinden. Çok çabuk ısınıyor, 1.5 turdan sonra kendini bırakıyor zaten. Hamur sakıza dönüyor.
120tw'sini de Ahmet kullandı, 300+hp'de iş görmüyormuş.

Ben astrada kullanıyorum. ama tabi soyle bişey var, ne kadar ekmek o kdar kofte.. bi trofeo deildir bencede. ama ben kullandıgımda coook sıcak bir gunde coook ısıtmama ragmen oldukca iyiydi.. lastik basıncınız ne durumdaydı pistte? 180 tw olanı ile 120 tw cok farklı diye okumustum bende 180 i hiç kullanmadım.

erh
07-08-2015, 14:58
Kullandığım Nankanglar 180 tw (road use) ve eski, hamuru falan bozulmuş. Belki yeni ve 120 tw (track use) olsa bu kadar kötü olmayabilirdi,mk2 leon cupra da kullandık o gün yine güce karşı koyamadı ama daha iyiydi benimkinden. Sorunu şu, alet tutunmaya çalıştıkça lastiğin tabanına binen yük artıyor ve hamuru fazla ısınıyor veya diğer lastiklerle aynı ısınsada hamur kalitesinden dolayı hem tutunma kayboluyor hemde büyük büyük parça bırakıyor asfalta dayanımı düşüyor ısındıkça. Benim sağ ön köpek balığı saldırısına uğramış gibi simetrik olan lastik kanalları artık gelişigüzel gidiyor :D Kilidin hiç bir esprisi kalmıyor tabi çünkü lastik tutunsa kilit devreye girmek zorunda kalmayacak zorunda kaldığında da tek tekere gücü verdiğinde yönlenme olacak. Garibim 180 tw nankanga tek tekere gücü verince şah olan lastik şahbaz oldu :Dlastigin durumu cok iyi değil anlasılan sizinde soylediginiz gibi. sizin bu pist videosunda lastik basıncınız neydi ? ben istanbulparkta kullanmadım fakat izmirde cok iyiydi. bir de soyle bişey var, bence su an ne kadar kotu olarak soylesenizde, bu lastik olabilecek herhangi bir yol lastiginden cok daha iyi tutuyordur. elbette en iyisi değil. cok daha iyi sure cıkarılabilir tabiki ama ben kullanımlarımda simdiye kadar rakibi olan kumho semi slicklerinden cok daha iyi oldugunu gordum.

Zero
07-08-2015, 15:45
Buradaki sistem tam yani iki lastik arasindaki iletisimi sagliyacak parca tam mekanik kilit sistemi degil ama dedigim gibi esp ile birlikte calisan spastik xds(GP de oyle) de degil. 265 likde ki gibi mesela...
Sistem suymus;Hidrolik cok tabakali bir diferansiyel kullaniliyor,bu sistem viraj disinda kalan on lastige gucu daha gazla iletiyor. Yani 265 likteki gibi esp mudahelesiyle frenlemiyor gucu kisarak,bu olagan gucu paylastiriyor. Mekanik kilit gibi calisan hidrolik bir sistem. Haldex gibi...
Seat muhendisleri,bu sistemin gucu %100'e kadar tek lastige ilettiklerini iddia ediyorlar ki,agresif bir kilitde anca bunu yapardi.
İsin ozu bu ;)
Yani su rekor kiran cupra yada meg trophy deki kilitden degil ama onun kadar is goren,yeni tech harikasi bir hidrolik sistem....

Rekor kıran cupradaki sistemde tam mekanik %100 kilit mi var (trophy gibi) yoksa bendeki gibi mekanikle aynı işlemi yapıp elektronik olarak tetiklenen bir sistem mi var bilemiyorum. Bunun tepkileri devreye girdiğinde aşağıdan sesler gelip devreye girdiğini bariz belli eden ve yönlenmeye çok yardım eden haldex in bir versiyonu. Gücü %100 iletebilmesi zaten fazlasıyla iş görüyor şu an özellikle yolda :) tam mekanikten ne kadar iyidir ne kadar kötüdür bilemiyorum tabi ama arkası gelme eğilimi trophy kadar fazla olmasa bile oldukça baskın genel karakter olarak bakalım type r ın nasıl olacak çok merak ediyorum.

lastigin durumu cok iyi değil anlasılan sizinde soylediginiz gibi. sizin bu pist videosunda lastik basıncınız neydi ? ben istanbulparkta kullanmadım fakat izmirde cok iyiydi. bir de soyle bişey var, bence su an ne kadar kotu olarak soylesenizde, bu lastik olabilecek herhangi bir yol lastiginden cok daha iyi tutuyordur. elbette en iyisi değil. cok daha iyi sure cıkarılabilir tabiki ama ben kullanımlarımda simdiye kadar rakibi olan kumho semi slicklerinden cok daha iyi oldugunu gordum.

Evet lastiğin durumu genel olarak çok kötüydü zaten. Ama piste çıkmadan önce de oem ''140 tw re050'' kadar tutunmuyordu yolda da. Normalde re050 ler 280 tw ama cupraya 140 tw olarak üretmişler. Pistte 1 tur daha iyi süre çıkarabilirdi 140tw re050 ama heba etmek istemedim. Yoksa 120 tw ns2r ömür olarak çok dayanıklı pistte tutunma olarak orta fiyat olaraksa çok çok uygun. Yanağı kumhodan daha sert, bu daha sert ama daha anlaşılır tepkiler verdirtiyor lastiğe ku36 ya göre. Hamur tutunması olarak pistte kullanıma bağlı olarak tabanda ku36 birazcık daha iyi tutunuyor olabilir. Gzl 106 çok hafif bir araç önümde giderken dikkatle izledim ns2r la çok güzel yönleniyordu. Ns2r fazla ağırlık ve ısıya dayanamıyor. Standart Megane 2 RS te kullandığımızda oldukça iyiydi halbuki.

997TT
07-08-2015, 16:00
Mekanik olmadigini bildigim icin arastirayim dedim. Fuarda anlasmistim,rekor kiran aracdaki kilit var diyorlardi ama olmadigini ogrenince vazgecmistim. Aslinda mekanik kilit opsiyonu var avrupada ama TC mahremiyet yeri anasini satayim,distributor ne getiriyorsa ona talim :(
Bu sistemde iyi ancak pro kullanimda hidrolik kavramali sistem isini gormiyecektir.(ist parkdaki son 3 kombine yada uzunn sag yada sol donusler mesela)
Re050 ler bu araca ozel degil,mesela 2012 megane rs lerde 140tw re 050 var yada ben 2007 aldigim 335 de de 140tw re050 vardi. Tutunmasi isininca bir cokkk lastigi bozar. Hele bu semi slick diye satilan yang yong vs markalari,duzgun isi ve hava basincinda aglatir :)
Oyuzden ilk pistte kullan,tam tersi yolda heba etme derim...
Aynsonu gelirsin heralde?

M3CSL
07-08-2015, 17:53
180tw olan yol versiyonu olduğu için yüksek isi altında hele bu yaz sıcaklıklarında is görmesi zorlaşır.
ama güç fazla olduğu için advan serisi seni paklar zeko macera arama:)tabanına büyütürsun ordanda avantajı olur

nicosaint82
07-08-2015, 18:05
Öncelikler hayırlı olsun,,allah kaza bela vermesin,,,,benimde merak ettğim bi konu var..
Doğuş performans paket olarak sipariş kabul etmiyor galiba,,,
19 hafif jant--37 cm brembo-- cup 2 lastiklerle fabrika çıkışı olarak pist rekoruna talip olurdu diye tahmin ediyorum..

63owen63
07-08-2015, 18:17
Çok güzel süre, biraz güncellemeyle pist fwd rekoruna göz kırpabilecek potansiyel de görüyorum ben yeni cupra'ları..Maşallah.

OmerRS
07-08-2015, 18:21
İsin ozu bu ;)

Burada bir yanlış değerlendirme var. Seat Leon Cupra 280 versiyonunda bulunan diferansiyel kesinlikle gerçek anlamda mekanik diferansiyel kilididir. LSD dediğimiz sınırlı kaydırmalı diferansiyeller(limited slip diff) viscous, haldex, torsen ya da balatalı gibi farklı tiplerde olabilir. Seat'ta bulunan sistem ise haldex dediğimiz kavramaların hidrolik kuvvetler ile kavramayı sağlaması esasında çalışır. Sağ ve sol tekerlekler arasında bir hız farkı ya da direksiyon açısında belirli bir eşik değeri aşılması durumu varsa hız farkları haldex kavrama sayesinde manipule edilir. Bu cupra da elektronik le desteklenmiştir ancak sadece mekanik tetikleme ile de çalışan versiyonlar mevcut.

Kısacası kullanılan sistem mekanik diferansiyel kilididir. Elektronik diferansiyel kilidi olarak adlandırılan düşük maliyetli sistemler sadece ESP sayesinde frenleme yaparak çalışırlar.

Birkaç mesajınızda gördüğüm üzere sizin "mekanik" terimler üzerinde biraz karışıklık yaşadığınızı görüyorum. Örneğin mekanik yol tutuş konusu geçmişti hatırlarsanız. Kısaca mekanik yol tutuş terimi araçlar üzerinde aerodinamik etki haricinde görülen yol tutuşu temsil eder. Fazlası ya da eksiği değildir, buna amortisörler, lastikler ağırlık dağılımı diferansiyeller de dahildir, sadece downforce ve drag etkileri mekanik yol tutuşun içinde yer almaz.

Cupra'da bulunan sistemi açıklayan resmi bir videoyu ekliyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=xXD89Wrnx20

iynn-RS
07-08-2015, 18:38
Videoyu ilk sessiz izlemistim. Simdi vakit bulunca tekrar izledim. Cupra suresini bir hayli iyilestirir gibi. Daha fazla zorlanabilir limitler.

Birde pistte gazlarken bir yandan muzik dinlemekte biraz garibime gitti.

Cem.B
07-08-2015, 18:52
Suan en iyi golf r,s3 yada cupra suresi nedir istpark ta bilen varmi

Yani soylede diebiliriz en iyi 2,0 tfsi olarak kac acaba

997TT
07-08-2015, 19:02
Bu videonun yanina standart mekanik diferansiyel kilidinin nasil calistiginin videosunuda koyalimda,ne ne degil ogrenelim??
Seat muhendislerinin yazisini yazdim ama demekki sen onlardan daha iyi biliyorsun yada videoyu farkli yorumluyorsun...
Kavram karmasasini duzeltirken benim yaptigim aciklamanin kelimelerini degistirerek yeni birsey yazman,nasil bir karmasa yasadiginin gostergesi... Mekanik yol tutus icin ben ne yazdim sen ne yazdin? Sen farkli kelimelerle anlatinca is degismis mi oluyor?? Aksam aksam tebessum ettim yazarken :)

OmerRS
07-08-2015, 19:07
Bu videonun yanina standart mekanik diferansiyel kilidinin nasil calistiginin videosunuda koyalimda,ne ne degil ogrenelim??
Seat muhendislerinin yazisini yazdim ama demekki sen onlardan daha iyi biliyorsun yada videoyu farkli yorumluyorsun...
Kavram karmasasini duzeltirken benim yaptigim aciklamanin kelimelerini degistirerek yeni birsey yazman,nasil bir karmasa yasadiginin gostergesi... Mekanik yol tutus icin ben ne yazdim sen ne yazdin? Sen farkli kelimelerle anlatinca is degismis mi oluyor?? Aksam aksam tebessum ettim yazarken :)

Tartışılabilecek bir konu göremiyorum, sadece terimleri doğru kullanmak gerekli.

997TT
07-08-2015, 19:27
Haha!...
Yahu alinti yapip yazan,karmasadan bahseden sensin,simdi tartisilicak birsey yok diyorsun...
Ok ;)

ahm_
07-08-2015, 19:49

2.30.8 döndüm daha iyisi varmı bilmiyorum

Zero
07-08-2015, 19:53
Sistem plateler sayesinde gücü %100 bir tekere aktarabilen mekanik diff kilidi ile aynı işi yapan bir sistem. Gerçekten daha mı iyi daha mı kötü bilmiyorum ama kullanışlı geliyor bana şu an. Dediğim gibi haldexin bir versiyonu ama mekanik olarak çalışıyor sadece tetiklemesi elektronik. Eminim birşeyin yükünü alıyordur tetiklenmediği zamanlarda bir faydası vardır. Peki ringdeki sonradan satılmaya başlanan sub 8 package lı araçlarda aynı sistem varsa ringdeki hiç satılmayan sadece orası için üretilmiş özel bir araç mı? Ben avrupadakilerde de aynı sistem var diye biliyorum iddia edemem ama bütün araştırmalarımda öyle gördüm.. Bşrde ringdeki haldex kilit mi değil mi nasıl ulaşacağız sağlıklı bilgiye?

Müzik konusuna gelince her çıktığımda ama az ama çok dinliyorum. Belkide stresimi aldığı için hoşuma gidiyordur ne de olsa prof yarışmıyoruz,e arabada full stock zaten sesi çıkmıyor dinlenecek bir yanı yok :)

ukku
07-08-2015, 20:06
Elektronik kilitler, Ömer de yazmış gerçi, ABS ve ESP ile birlikte çalışır. Torkun paylaştırılması ya da bir tekerlekten ötekine aktarılması üzerine somut, elle tutulur bir parça/düzenek yoktur.
Cupra 280'de ise bu işi yapması için elle tutulur gözle görülür bir kavrama var (Haldex).
Dolayısıyla, elle tutulur, gözle görülür bir malzemeye, sırf sıvı basıncı ile çalışıyor diye mekanik değil demek bence haksızlık olur.

Jeandan-R
07-08-2015, 20:13
Bende karalayayım birşeyler,
Ömerin ve utkunun dediği gibi cupra280de xds yerine sınırlı kaydırmalı bir diff var. Sonuçta open diff değil veya abuk subuk bir elektronik frenleme sistemi yok. Sıvı basıncı ile çalışan limitli bir diff var. Davranış olarak da kilitli ne yapıyorsa aynısını yapıyor.

997TT
07-08-2015, 20:18
Eger yazimi onursaniz, "SEAT MUHENDİS"lerinin aciklamasini paylastim.
Burada oyke bir hava olustuki,mekanik diff kilit cok iyi,gerisi tukaka... Yahu tukaka olan belli,adi sanida belli.
Adamlar yeni birsey uzerinde cismis ve mekanik diff gorevini goren bir parca geistirmisler. Evet hidrolik basincla calisiyor ama adamlar ne diyor? %100'e kadar tek tekerlige gucu aktarabiliyoruz... Mutlaka mekanik diff gibi agresif bir mudahale yapmiyor cunku yol kullanimi icinde dusunulmus ama pistte de basarili olsun diye her iki kullanim amacini mutlu edicek bir sistem bulmuslar...

B16
07-08-2015, 20:24
This model is lighter and nimbler than its immediate predecessor, which in combination with an electronically-actuated mechanical limited-slip differential

http://www.theaa.com/allaboutcars/cartestreports/2014015.html

The Dynamic Chassis Control and mechanical front diff help
http://www.topgear.com/car-reviews/seat/leon-cupra

OrcunInce
07-08-2015, 20:34
Ben tartisilcak bir durum goremiyorum. Seat muhendislerini bilemem ama turkiyede kimse bu arabada kilit oldugunu dahi bilmiyordu. Arabada mekanik olan ve elektronik ile ateslenen haldex destekli kilit var. piyasadaki bence sinifinin en mantikli arabasi olmasi da bu yuzden. Trophy de kullandim bunu da arada oyle sandiginiz kadar bir fark yok.

B16
07-08-2015, 20:35
Mühendis olmayanlar çıksın sayfa kasıyor.

B16
07-08-2015, 20:38
Flood olucak ama sormayı unuttum.

Seat tek kapısını getiriyor mu? Ayrıca İngiltere sitesin de performance paketi gördüm özel sipariş ile alınabilir miydi?

Zero
07-08-2015, 20:42
Müdahalelerdeki agresifliğini içeriden ayarlayabiliyorsunuz bu arada. Comfortta haydaa nere gidiyor kafa derken cuprada direksiyonun açısını azaltma ihtiyaco duyacağınız kadar ani ve keskin giriyor devreye. Ben hala ringde dönenin başka kilit sistemine sahip olduğu bilgisine nereden ulaşabileceğimizi bulamadım varsa link verebilir mi biri?
Soran olmuş sub 8 paketini getirmediler siparişle kaporayla hatta tamamının parasıyla bile cam tavansız tek kapı düz vites ve 370 mm disklisini alamadım maalesef ki çok ciddi bir torpille zorlamamıza rağmen. Belki olmazsa olmaz desek getirirlermiydi bilemiyorum ama dsg ve 4 kapı rahatlığı daha keyifli varsın İst parkta daha yavaş dönsün :)

997TT
07-08-2015, 20:47
Sen memnunsan guzel. Zaten amacda yol ve pisti harmanlamak. Ve adamlar gelistirdikleri sisteme guveniyorlar.
Muhendislik okuyacagim 40 yasindan sonra... Anlamiyorum bazi terimleri,dogru kullanamayinca,diff kiliti derken kapi kiliti anlasiliyor :)

B16
07-08-2015, 20:47
Düz vitesi anlarım çünkü düz vites getirirlerse onların parçasını da getirmek zorundalar debriyaj vs. Doğuş grubuna money talks da işlemiyor :D

Zero
07-08-2015, 20:51
Cam tavan olmasın az hafif olsun dedik o da olmadı. Bu dediğim gibi yunanistanda yakaladık bir adet sanırım onuda başka ülkeden sömürdüler :D şimdilik memnunum ama pist için birşeyler ekleriz belki yavaş yavaş. Belki slick ya da iyi bir semi slickle kilit ya da neyse artık daha iyi iş yapar..

nicosaint82
07-08-2015, 20:54
Ben sormuştum,,demekki zorlamaya rağmen getirmiyorlar,,cevap için tşk,,
Cam tavan + dsg farkı rahat 15k yapar,,,normal fiyattan düşünce 124k,,pazarlıkla 120k altına iner,,,fiyat bakımından açık ara en iyisi olurdu,,

Octavia RS
07-08-2015, 21:00
Yahu o lastiklere rağmen gayet iyi tutunuyordun,maşallah :)

2.30.826 resmi listeye göre octavia şuan 2.0 tfsi larda,ama listede olmayan golf r ve s3 vardı bildiğim kadarıyla 30 un altında(yanlış hatırlıyo olabilirim)

Bide 2.14.833 gözüken Audi A5 var,yanlış sanırım??

Çöllü
08-08-2015, 00:05
Slick ya da iyi bir semi slick lastikle nürburgring de yaptığını istanbulParkta yapması an meselesi ozaman, hemde müzik dinleyerek ;)

Mehmetmert
08-08-2015, 00:13
Gercekten tutunmasincok iyi :)
Slick lastik,cooler,remap,egzoz, ile 370-80hplik bir pist canavari cikar sanirim ortaya :)

UMİT
08-08-2015, 09:05
Seat'ın sitesinde 22. haftadan sonra üretilen araçlar için XDS var diyor. 22. haftadan sonra mekanik kilitli araç getirdiler mi acaba?

_AS_
08-08-2015, 09:33
Seat'ın sitesinde 22. haftadan sonra üretilen araçlar için XDS var diyor. 22. haftadan sonra mekanik kilitli araç getirdiler mi acaba?

22. haftadan önce gelen 280'lik yok zaten Türkiye'ye.

Aracada maaşallah. Bence şuan alınabilecek fiyat performans açısından en iyi hothach.

Zero
08-08-2015, 11:07
Orada bir bilgi karmaşası var. 22.hafta sonrası üretilen araçlarda kilit olacaktır yazılmış. Söylenmek istenen 22.haftadan sonra gelen araçlar 280 lik olacak ve kilitli olacak, 265 sipariş edilemeyecek bu tarihten sonra denmek istenmiş :)
Remap düşünmüyorum bir süre gidişi ile ilgili çok sorunum yok ilk izlenim olarak. Potansiyel çok motorda ama standart olsun zaten uzunca bir süre garanti var. Birde stage 2 de 370-390 aralığında oluyor yakıtlı biçimde o güçler pist için çok fazla gelir hem sürüş hem motora binen stres açısından. Belki cooler filtre cat back yapabilirim yazılımsız daha soğuk çalışması için.

TaGo
08-08-2015, 13:27
100-200 ü kaç sn civarında. Ataklığı yaklaşık stage 2 cupra kadar varmı (ibiza)

Zero
08-08-2015, 14:16

Yanıltmayayım ama 12,5-14,5 arası ağırlık ve yol durumuna göre 3 aşağı 5 yukarı. Ben gps ten (dbn değil) 13,7 gördüm bir sefer eğim falan sanırım dbn cileri kabul edeceği ölçülerdeydi. Stage 2 ibiza cupradan hızlıdır.

OrcunInce
08-08-2015, 19:22

Abi stg2 cupra'yla arasına direk girer, kendim denedim oradan biliyorum :D

TaGo
08-08-2015, 20:51
Yavaş benimki stage 2 ye yakın 13.5 civarı koşuyor. Wastegate takıp basınç açsam el sallarım Size :) ama yinede iyi verilermiş

Zero
08-08-2015, 22:06
Yavaş benimki stage 2 ye yakın 13.5 civarı koşuyor. Wastegate takıp basınç açsam el sallarım Size :) ama yinede iyi verilermiş

Abi saniyelere takılma. 1.55 peak atıp 1,45 cont yürüyen wagner cooler,forge dv, vw racing filtre,iskender dp lı tek kapı polo gti la kafa burun yürüyor Orçunun megane rs i 200 e kadar 200 den sonra ufak ufak açıyor. Rs tede henk stage 1 decatli yazılım,komple egzoz ve dp, intercooler,filtre var. Cam tavan yok 18 hafif jant var. Gece evlere dönerken bastık yolda 80-195 yaptı megane rs. Fark 2 direk :D sen saniyelere bakma yola bak. Ki stage 1 i 95 oktanla yaklaşık 340 hp den başlıyor yazılıma göre 355 hp ye kadar çıkıyor cuprada. Wg takıp el sallamak çok realistik değil :)

Zero
08-08-2015, 22:28
He bu arada megane rs 80-195 yaptı dedim farkındaysan ben 3 te o 2 de basıyor erken basıyor deposu her zamanki gibi yarım civarı korna falan hak getire Orçunda 1buçuğuncu kornada falan basar :D yani rolling değil arkadan basıp geldim aslında. Allah muhafaza 250 ye kadar bassak o rollingi bitiremeden ben eve varırdım :D üst hızlarda çok daha canlı cupra. Altlarda biraz ağırlığı fazla olduğu için çok hızlı sayılmaz. 1425 kilo civarı full depoyla kantarda.

OrcunInce
09-08-2015, 00:46

Abi o işler keşke öyle olsa, Zeki'nin dediği gibi saniyelere çok takılma dbn ile alınmadıysa derim. :)

OrcunInce
09-08-2015, 00:47
He bu arada megane rs 80-195 yaptı dedim farkındaysan ben 3 te o 2 de basıyor erken basıyor deposu her zamanki gibi yarım civarı korna falan hak getire Orçunda 1buçuğuncu kornada falan basar :D yani rolling değil arkadan basıp geldim aslında. Allah muhafaza 250 ye kadar bassak o rollingi bitiremeden ben eve varırdım :D üst hızlarda çok daha canlı cupra. Altlarda biraz ağırlığı fazla olduğu için çok hızlı sayılmaz. 1425 kilo civarı full depoyla kantarda.

Arkadaş gömmek böyle oluyor demek ki :D Bundan sonra ilk kornayı bile beklemem :D

TaGo
09-08-2015, 10:58
Haahjajajjaaj

Mehmetmert
10-08-2015, 20:37
Cupra modunda asr yani cekis kontrolu kapatiyormu araba?Birde cekis kontrolu kapaliyken difransiyel nasil davraniyor merak ettim biraz :)

Zero
12-08-2015, 06:33
Cupra modunda asr ile ilgili birşey çıkmıyor. Esc tuşu 2 kademeli spor ve kapalı var kapalıda asr kapanıyor olmalı ben daha hiç esc spora yani ilk kademeye almadım bu yüzden sporda asr kapanıyor mu bilmiyorum :) Ama esc kapalıda kullanması biraz direksiyonla cebelleşmeyi seviyorsan keyifli. Cupra ile esc kapalı modlarını kullandığında hem dcc en agresif ayarında hem motor hem direksiyon hemde kilit. En stresli ama keyifli sürüş o zaman. Kilidi viraj çıkışı lift off sonrası devreye sokturursan( ayağın cupra modunun gaz hassasiyetine alışınca kolaylaşıyor yapması) bir de öbür tarafa yamulma ihtimalin yüksek :)

Mehmetmert
12-08-2015, 06:48
Anladim tesekkur ediyorum :) ESC sporda asr kapaniyor,Espde spor moda geciyor fazla zank zunknmudahale etmiyor.Tabi bayagi acildimi arkasi gene devreye giriyor ama keyifli :) En azindan benim gir gir dizelde bole esc spor modu ahaha :)

Erdem K.
13-08-2015, 16:52
ondeki 106 gercekten taktire şayanmis :)

sizin cupraya da masallah...

kelalper
13-08-2015, 17:34
zeki sana özel daha böyük sallanır ayna kokuları hazırlatıyorum. Bi daha ki piste onları takalım.

Zero
13-08-2015, 19:29
ondeki 106 gercekten taktire şayanmis :)

sizin cupraya da masallah...

Teşekkürler. 106 tam bir canavar standart cupra ile yakalamak çok zor, en azından pist için hazırlanmış bir arabanın böyle arkasında kalmak bile yeterli ilk etapta :)

zeki sana özel daha böyük sallanır ayna kokuları hazırlatıyorum. Bi daha ki piste onları takalım.

Sticker yap alnımıza, sponsor ol her yerine yapıştırayım arabanın :D