PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Merkezi sistem uydu

DOHC
12-08-2015, 22:41
Merhaba,
Apartmanımızda merkezi sistem uydu var. Çanaklar çatıda, her apartmana 2 hat vermişler. Biri direkt salona gidiyor, diğeri ise mutfak ile 3 odaya verilmiş.
Mutfakta TV'miz vardı, gayet güzeldi. Bugün odaya bir TV aldım fakat 2 TV aynı anda tam randımanla çalışmıyor. Biri açıkken diğerinde bazı kanallar gidiyor falan. Ama bir TV'nin uydu bağlantısını sökersem öteki ayna gibi oluyor.
Bu 2 TV'nin de yayınları göstermesi için ne yapabilirim?
Sinyal yükseltici cihazlar varmış ama bunu TV'den önce değil de çanak antene mümkün olduğunca yakına falan koymak lazımmış sanırım. Fakat benim böyle bir şansım yok.
Bu konuda bilgisi olan var mı?

lnd_samet
13-08-2015, 08:47
hiç bir çözümü yok, varsada ben halen öğrenemedim.
lnb den yani çanaktan her türlü yeni hat gelmesi gerekiyor.
dağıtıcı sinyal yükseltici filan hepsi boşa kürek çekmek.

eleanor
13-08-2015, 08:52
Sinayl yükseltici sadece kablo sinyalini yükseltir LNB sinyalini yükseltmez. Yapacağınız şey aynı paket firekanstaki kanalları aynı anda izlememek. Örn. Bir yerde Kanal D açıkken diğer tarafta Kanal D açık olmayacak.yada gidiceksiniz Digitrük giriş paket alıcaksınız yan oda dahil.Digiturk Eutelsat sinyalini tek kablodan isterseniz 10 a bölün. yine her türlü çalışır. Ama turksat da böyle birşey mümkün değil.

aslan
13-08-2015, 08:55
Çatıdaki çanaktan size gelen kabloyu bulup onun yerine bunu takın ve yeni televizyonunuza ayrı bir hat gönderin
Sorunsuz çalışıyor
http://store.donanimhaber.com/d1/2b/db/D12BDB2B9A12778E65936F43E37B8B99.jpg

eleanor
13-08-2015, 08:59
Çatıdaki çanaktan size gelen kabloyu bulup onun yerine bunu takın ve yeni televizyonunuza ayrı bir hat gönderin
Sorunsuz çalışıyor
http://store.donanimhaber.com/d1/2b/db/D12BDB2B9A12778E65936F43E37B8B99.jpg

Paylaştığın şeyin ne olduğunu göremiyorum lakin. Merkezi sistemlerde ki çanak LNB si normal 4 lü LNB den farklıdır. Merkezi sistemde her giriş VL-VH-HL-HH diye ayrıdır. Santral LNB sine herhangi birşey takılamaz. Santrala gider LNB den çıkan kablolar.

phantom
13-08-2015, 09:07
hocam, diğer odalara giden anten kablosunun splitter vs. ile bölünmesi arkadaşın da yazdığı gibi kendini aldatmaktan başka birşey değil.

apartmanda merkezi sistem olduğuna göre çok yüksek ihtimalle multiswitch adı verilen cihaz ile her daireye 2 adet anten kablosunun servis vermesi sağlanmış. 3. TV'yi devreye almak için multiswitch'ten daireye 3. koaksiyel kablonun çekilmesi gerekli. bu şekilde 3 TV'de aynı anda, birbirinden bağımsız olarak ve sinyal kalitesi kaybetmeden çalışır.

multiswitch adından da belli olacağı gibi anten sisteminden gelen sinyali her portundan dairelere doğru gönderir. bu nedenle 3. kablonuz için cihaz üzerinde boş port olması şarttır. hepsi dolu & kullanılıyor ise multiswitch'i daha fazla port kapasiteli bir modelle değiştirmek gerekir.

aslan
13-08-2015, 09:07
Paylaştığın şeyin ne olduğunu göremiyorum lakin. Merkezi sistemlerde ki çanak LNB si normal 4 lü LNB den farklıdır. Merkezi sistemde her giriş VL-VH-HL-HH diye ayrıdır. Santral LNB sine herhangi birşey takılamaz. Santrala gider LNB den çıkan kablolar.

Pardon ürün bu
http://mcdn01.gittigidiyor.net/16357/tn30/163571300_tn30_0.jpg

lnd_samet
13-08-2015, 09:12
splitter denilen cihaz bir işe yaramıyor. anlık olarak. biri açıkken diğeri çakıştığı anda kapatıyor. elle bölmekten bir farklı yok 10 liralık cihazın.
apartman yeniyse yada kimse uğraşmadıysa tepedeki multi swiche bakmak lazım. size inen kabloyu tespit edip tek kablodan 2 hat geçen çiftli kablolardan çekersiniz dağıtırsınız yukarıda bağladıktan sonra. ama boş port şart.
bende hiç denk gelmedim daha boşuna.

DOHC
13-08-2015, 09:57
Tşk ederim.
Problemi çözmek için basit bir yol yok demek. Splitter, sinyal yükseltici işe yaramaz diyorsunuz.
Salonda digiturk var, yan oda paketi almayalım diye dahili uydu alıcılı TV aldık :(.
Bina yeni, multi switchden benim eve yeni kablo nasıl çekilir bilmiyorum. Önce bir multi switchi bulmaya çalışayım bakalım. Mantıken çanaklara yakın, çatıda bir yerdedir değil mi? Gidip bodruma koymuş olamazlar.
2 hat geçiren kablo için boş port demişsiniz ama yapılabilirse ben benim portumdaki kabloyu söküp, çift hatlı kablo takmaya çalışacağım. İlave port gerekmez diye düşünüyorum. Yoksa kablo tek olsa bile 2 hat için 2 port mu lazım?

Tunacan
13-08-2015, 09:59
Aynı sorun benim evde de mevcut. 3 yıldır bir türlü çözemedim bende..

phantom
13-08-2015, 10:17
Splitter, sinyal yükseltici işe yaramaz diyorsunuz.
uydu sinyali dağıtımı (IF) ve uydu alıcısı tunerının çalışma prensibi itibariyle splitter & amplifier (yükseltici) kullanmanın konuyla maalesef ilgisi yok. bir odada bir kanalı açarsınız öbür TV'de seyredilen kanal değişir :). bunun bir açıklaması var ama gereksiz kafa karıştırmamak için yazmadım.

Bina yeni, multi switchden benim eve yeni kablo nasıl çekilir bilmiyorum. Önce bir multi switchi bulmaya çalışayım bakalım. Mantıken çanaklara yakın, çatıda bir yerdedir değil mi? Gidip bodruma koymuş olamazlar.
multiswitch antenlere oldukça yakın bir yerdedir. mesela en üst kattaki asansör odasının içinde olabilir. mümkünse uydu sistemini kuran dükkanla keşif yap. eliyle koymuş gibi bulur.

2 hat geçiren kablo için boş port demişsiniz ama yapılabilirse ben benim portumdaki kabloyu söküp, çift hatlı kablo takmaya çalışacağım. İlave port gerekmez diye düşünüyorum. Yoksa kablo tek olsa bile 2 hat için 2 port mu lazım?

tek coaxial kablodan 2 ayrı kullanım yapılmasını ilk defa duydum. tekli/ikili nasıl bir coaxial kablo kullanılırsa kullanılsın, multiswitch'ten 2 port kullanılması gerekir. daha doğrusu, evde ne kadar tuner (dahili/harici) varsa o kadar multiswitch portuna ihtiyaç var.