PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo 1.3 75 hakkında yardım

zyxtellow
16-08-2015, 01:47
Arkadaşlar 2. araç olarak punto evo 1.3 multijet aracımız var 75 beygir standart 49000 kilometrede aracın herşeyinden memnunum ama gidiş olarak gerçekten vasat yani diğer aracımız fluence 1.5 dci edc 110'luk ona göre attan inip eşeğe binmek gibi geliyor tamam arada sınıf farkı var ama ben sadece performans olarak diyorum, arabamı yazılımlatmayı düşünüyorum önümüzdeki ay İstanbul'a geleceğim ben modifiye hakkında çok bilgili değilim aracımı yazılımlatsam diğer konularda gördüğüm kadarıyla 95 beygir civarı oluyormuş peki ağırlık olarakta yaklaşık 250 kg daha hafif fluence'a göre gidiş olarak o açığı kapatabilirmi dersiniz, birde yazılımla beraber şunuda yap derseniz öneriye açığım ama ben arabayı çok hırpalamak istemiyorum öyle kat iptali falan biraz ürkütüyor beni ve son olarak nereyi önerirsiniz yani 1.3 multijette şurası en iyidir İstanbul'da diyebileceğiniz yer neredir reklam olmasın derseniz mesaj olarakta atabilirsiniz şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Bu arada benim fluence ile arkadaşımın astra 1.3 aracını denemiştik videoda vites atışları yavaş gibi görünüyor ama çektiğimiz kameradan öyle yani 0-100'ü 12,5-13 saniye civarı çıkıyor normalde benim puntoylada kafa kafaya giden bir araç astra buyrun videosunun linki: https://www.youtube.com/watch?v=l6zcXf-rp-s

By CrAzY
16-08-2015, 10:09
Egr sanirim 75 lerde vardi iptal et, Katalizoru sok at sikinti olmaz, saglam yazilim, 1.9 mjet hava akismetresi tak, 49 duz boru ilerisine gitmeye gerek yok tahmini 105 felan olur fluenceyi gidiklar ama 160 a kadar hacim isi degistirir.

zyxtellow
16-08-2015, 15:33
Egr iptali ve dumansız yazılımla sonuç nasıl olur yani demek istediğim arabayı öyle fazla hırpalamak istemiyorum ama dediğinize bakılırsa öyle üstüne düşsek bile stock fluence kadar yürümeyecek, peki arabaya yazılım atsak egr'yi iptal etsek 1.9 mjet hava akış metreside taktık diyelim orjinal haline göre ne kadar hızlanır yani yapmaya değermi dersiniz çünkü anlaşılan bu 1.3 motorlar yürümeye pek meyilli değil

By CrAzY
16-08-2015, 15:35
Orginale gore 10 12 boy daha hizlanir 1.3 yuklemeyi sevmez ama dediklerimle seni mutlu eder.

zyxtellow
16-08-2015, 16:10
Anlıyorum peki yazılım+egr iptali+1.9mjet hava akışmetresi toplamda ne kadara mal olur aşağı yukarı.

By CrAzY
17-08-2015, 08:26
1200+ olur...

Ome_RS
17-08-2015, 09:05
75hp araca 30hp ilave edildiğinde çok ciddi hissedilir değişimler olur.
1500tl civarına bu güç alınabiliyorsa yukarıda verilen reçeteyle bence hiç beklemeden yaptır.

Yarbay
17-08-2015, 10:02
Egr sanirim 75 lerde vardi iptal et, Katalizoru sok at sikinti olmaz, saglam yazilim, 1.9 mjet hava akismetresi tak, 49 duz boru ilerisine gitmeye gerek yok tahmini 105 felan olur fluenceyi gidiklar ama 160 a kadar hacim isi degistirir.

yazılım ile 1.3 multijetdeki orijinal akışmetre zaten gerektiği ve olan tüm potansiyeli kadar yeniden haritalandırılacak kandırılıyor,müdahale ediliyor.

bu araca 1.9 jtd akışmetresi takmanın ne gibi faydası olacak onu anlamadım?

bu araçların orijinal akışmetresi sorunlu olmasıyla ün salmış acep siz 1.9 jtd akışmetresini sorunlu bir 1.3 multijete takıp onda sonuç almış olmayasınız?

sağlam çalışan bir orijinal 1.3 multijet akışmetresi yazılımlı bir 1.3 multijet araçta ne gibi yönde eskik kalacakki 1.9 jtd akışmetresi fayda etsin?

mikelazi
17-08-2015, 11:50
kat-egr iptal dumansız yazılım paşa paşa sorunsuz binin derim

zyxtellow
17-08-2015, 13:47
Kat iptali çok gereklimidir birde mjet konusunda nereyi önerirsiniz ben pek bilmiyorum tamam bildiğim bir kaç yer var ama iyi bilmiyorum, bir de muayenede vs sıkıntı çıkıyormu ?

dqn
17-08-2015, 13:50
Kat iptali çok gereklimidir birde mjet konusunda nereyi önerirsiniz ben pek bilmiyorum tamam bildiğim bir kaç yer var ama iyi bilmiyorum, bir de muayenede vs sıkıntı çıkıyormu ?

Kat iptali arabayı rahatlatıyor.Aracınızın kmsi yüksekse daha çok faydası olur.

Kat olmadan muayeneden geçmez.Tuv zamanı geri takarsınız.

Yarbay
17-08-2015, 14:00
Kat iptali arabayı rahatlatıyor.Aracınızın kmsi yüksekse daha çok faydası olur.

Kat olmadan muayeneden geçmez.Tuv zamanı geri takarsınız.

benim kafam karıştı, bu 1.3 multijetlerde yada grande puntolarda evo larda dpf mi var katmi çünkü ikisi çok benzesede çalışma prensibi olsun iptali olsun sonradan etkisi olsun bambaşkalar.

zyxtellow
17-08-2015, 14:54
Arabam daha 50 bin kilometrede yani bilmiyorum kat iptali beni ürkütüyor, euro 5 lerde dpf olması lazım benimkisi euro 4 diye biliyorum 2011 evo

mikelazi
17-08-2015, 15:08
2011 de dpf yok.

OrcunInce
17-08-2015, 15:42
burada bir arkadaş çektiğiniz çileyi anlatmış sanırım :D

http://arabalisozluk.com/baslik/2006-fiat-punto-13-mjet-yazilim

Derhal yazılım diyorum.

zyxtellow
17-08-2015, 16:24
Sormayın valla araba yürümüyor ya adam çok doğru yazmış gitmemesi mevzusunda araba kıvrak falan ama performans sıfır sayılır :)

Arabayı ilk aldığımda böyleydihttp://i.hizliresim.com/ZVZLvk.jpg

Şimdi böylehttp://i.hizliresim.com/DMLBJz.jpghttp://i.hizliresim.com/a54dEO.jpg

Valla herşeyiyle uğraştım ettim ama bu gidişi beni bezdirdi bide buna bir çözüm bulursam arabayı hırpalamadan tamamdır :)

aposport
18-08-2015, 07:22
95 lik turbosu koyup, gerekli iptalleri yaparsan mutlu olursun. 2000 tl civarı paran gider.

Yarbay
18-08-2015, 07:43
95 lik turbosu koyup, gerekli iptalleri yaparsan mutlu olursun. 2000 tl civarı paran gider.

sabit turbo kullanan bir araca nasıl geometrik turbo takacakki?

zyxtellow
18-08-2015, 09:21
Turbo uprage düşünmüyorum bugün irtibata geçtim bir yerle egr iptali ve yazılım hakkında bir fiyat aldım nasipse bu ay sonu veya eylülün ilk haftası işlem tamam, yalnız bir kaç şey sormak istiyorum sizlere şimdi egr yazılımla iptal edilecek hani ona mekanikte de bir şey yapmak gerekir mi, bir de katalizör iptali çok çok farkedermi aracın gidişinde yani attığım taş ürküttüğüm kuşa değermi bir de iptal etmezsek bir sıkıntı falan çıkarır mı ileride başıma

Yarbay
18-08-2015, 09:39
Turbo uprage düşünmüyorum bugün irtibata geçtim bir yerle egr iptali ve yazılım hakkında bir fiyat aldım nasipse bu ay sonu veya eylülün ilk haftası işlem tamam, yalnız bir kaç şey sormak istiyorum sizlere şimdi egr yazılımla iptal edilecek hani ona mekanikte de bir şey yapmak gerekir mi, bir de katalizör iptali çok çok farkedermi aracın gidişinde yani attığım taş ürküttüğüm kuşa değermi bir de iptal etmezsek bir sıkıntı falan çıkarır mı ileride başıma

diğer arkadaşların yorumunun aksine bende tam tersi kati iptal etme sakın diyeceklerdenim.

kat iptali her devirde güç katmaz araca, özellikle alt devirleri öldürür çünkü araç back pressure kaybeder, araba biraz his mevzusudur ve psikolojik etkisi çoktur.

arabası biraz seslice çalışan,motoru biraz daha rahat devirlnenlere his olarak aracı daha güçlü gelmiş olabilir.

fakar gerçek şuki dynoda (dpf iptali değil) kat iptallerin %90ında 1500rpm altında hatta araca göre 2000rpm altında bırakın güç kazanmayı güç kaybedersiniz çünkü çıkan gazlar çok rahatça serbestçe dağıldıkları için egsoz aşamasından sonra gelen emme aşamasında valfler açıldığında yanma odasına geri dolar ve bu hiçte iyi bir durum değildir.

tam gazlamalarda, 2000rpm üzerinde elbetde güç kazancı olur, özelliklede araçta 100bin km üzeri ise ve kat dolu ise fark dahada hissedilir ama alt devirler cansızlaşır.

bunun yanısıra kat iptali hem daha fazla masraf olacaktır çünkü ya katin içi boşaltılacak yada düz boru çekilecektir vede yazılımsal anlamda müdahale gerekecektir.

son olarakta kat iptali ile aracın sesi egsoz sesi azda olsa yükselecek çevreye zarar vereceksiniz, aracınızda arıza varmışçasına arkadan kara duman çıkacak, muyane den geçme derdi olacka vs vs

ve bunların hepsi topu topu kazanılacak 1-2 hp için açıkçası bence değmez oğlu değmez, adamlar 1.3 multijetlerde dyno ile göstermişler bırakın 75liği 90lıkta bile bırakın kati koca dpf iptal edip kazandığı 5hp, 75likte kat en fazla 2 hp fark ederse eder derim ben

dqn
18-08-2015, 09:48
Kendi aracımdan bahsedeyim 1.4 TDI Fabia.BoosterPerformance yazılım var.Katı söktükten sonra alt devirlerde hissedilir hiç bir değişme olmadı.Araba daha rahat devir çevirmeye başladı sağ koltuktaki kişiler tarafından bile hissedildi bu durum.Araçta olumsuz hiç bir değişme olmadı.Km 70küsürdü hatırlamıyorum tam.Çıkan katta aracın kmsine göre bı tık fazla dolu dendi.Kat iptalinin yaptığı ses araç içinden hiç duyulmuyor.Ama dışarıdan çok ince hoş bir tını var.Duman olayına bir şey diyemem çünkü aracımda kat takılı iken de duman atıyordu.Tüvden geçmiyor zaten.Bu ayın13ünde muayene vardı.Gittim taktırdım geçtim.Bugün gene söktürcem 2 sene rahatım.Kısaca ben olumsuz bir durumunu görmedim.

zyxtellow
18-08-2015, 09:53
Valla şöyle bir video gördüm nette ondan kat iptali düşünür olmuştum acaba etkisi çokmu fazla diye buyrun linki : https://www.youtube.com/watch?v=bu9Rma4XRyY
benim araç 50 bin kilometrede henüz kat çok dolmamıştır sanırım

Yarbay
18-08-2015, 10:05
Valla şöyle bir video gördüm nette ondan kat iptali düşünür olmuştum acaba etkisi çokmu fazla diye buyrun linki : https://www.youtube.com/watch?v=bu9Rma4XRyY
benim araç 50 bin kilometrede henüz kat çok dolmamıştır sanırım

abi mantıklı ol, 120hp-320 tq 1.6 jtd multijet puntolar var yurtdışında onlar bile 0-100 9.6 sn söz ettiğimiz araçlar 120hp-320tq ve 6 vites.

videolara asla kanmayın, çoğunda binbir hile bulursunuz lastikler patlayacak kadar şişirilir,depo sonuna kadar boşaltılır ve araç kadranda çokta belli olmayacak kadar yokuş aşağı sürülür.

bu hileler yapılalı 20 sene oldu artık kimse yemez :)

Yarbay
18-08-2015, 10:32
abi dediğim gibi kat iptali ile ilgili iyice bir araştır, fark etti diyenlerin çoğuna dikkat ederseniz neredeyse %99u yaşlı araçlarda (tıkalı kat) ve yazılımlı araçlarda yorum yapmışlar.

şimdi şunu sormanız lazım temelde 75 hp olan araç yazılım ile 95 olup kat iptali ile 90a düşüyorsa ve bu arkadaş sadece temeldeki 75hp olan halini biliyorsa 90 için nasıl bir yorum yapacak sizce?

yada 50bindeki tıkalı olmayan katin etkisi ile 2004 model 11 yaşında muhtemelen 200bin kmde bir çorsa c deki kat aynı etkiye sebeb olurmu, herhalde ondaki kat iptal edilirse fark olacaktır :)

size şöyle iki güzel örnek verim, biri açıklamalı egsozun neden alt devirlerde cansızlaşacağını yazmış mühendislik anlamında diğeri birebir istediğimiz örnek adam yazılım atmadan önce kat iptal etmiş ve bu sayede katin nasıl bir etki ettiğini canlı bu arkadaştan okuyabilir olmuşsuz.

yine dediğim gibi sizi yanlış yönlendirmek istemem ama bırakın googledan aramayı sırf bu sitede hemde taze daha 2 ay içinde tam 3 arkadaş biliyorum kat iptal edip alt devirler öldü diyen ve sırf o sebeb ile alt devirlerde back pressure sağlamak için extra orta susturucu takan vs biraz araştır ve daha taze araçlardaki yorumları gözet derim.

https://kursataksakalli.wordpress.com/2010/12/05/egzoz-modifiyesikatalizor-iptali-vs-yaparken-bilinmesi-gerekenler/

http://www.turbofsi.net/forum/showthread.php?28852-A3-2.0-TDI-Downpipe

ayrıca 1.3 multijetler kat takılı halde stock yazılım ile bile duman atabiliyor, yazılım ile dahada dumanlı oluyor ve kat iptali ile resmen kara kara duman atan fargo kamyona dönüyor kim dumansız derse resmen yalan söyler.

buyrun size 1.3 multijet 75lik ve kati takılı halde attığı duman yazılım yapıldıktan sonra, emin olun kati iptal ederseniz arkanızda siyah tampon eksik olmayacak herkes aracınız arızalı sanacaktır derim ben

https://www.youtube.com/watch?v=DxoDfW-qkXI

zyxtellow
18-08-2015, 14:09
Peki teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için o zaman yalnızca egr iptali ve yazılım kafi olacaktır bende :) ben birde egr iptalini sormuştum sizlere ama görmediniz sanırım yani yazılımsal iptal edilecek mekanik olarakta bir iptal ediş söz konusumudur nasıl yapıyoruz ?

Yarbay
18-08-2015, 14:19
Peki teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için o zaman yalnızca egr iptali ve yazılım kafi olacaktır bende :) ben birde egr iptalini sormuştum sizlere ama görmediniz sanırım yani yazılımsal iptal edilecek mekanik olarakta bir iptal ediş söz konusumudur nasıl yapıyoruz ?

egr valfi iptali özelliklede emmesinin portları küçük olan 1.3 multijet için hele hele birde yazılımlı olacağı göz önünde bulundurulursa kritik seviyede önemlidir.
yazılımsal olarak iptal etmek mümkün ve sakıncası yok ama mekanik olarakta sökülüp oraya bir sac'dan plaka ile kapatılırsa daha sağlıklı olur.

yerinizde olsam 2 şeye dikkat ederim:

1) sizin için 90hp ile 95 arası çok büyük fark olmayacaktır emin olun buna 5hp dediğiniz etki 1100kgluk arabada 55kg lık bir bayanın arabaya binmesindeki etkisi ile aynıdır ve emin olun 55lik bir hatun arabanıza bindimi yada indimi farkı fark etmeyeceksinizdir güç olarak :)

o sebeble sırf 3-5 hp fazlasını alacam diye enjektörleri,turboyu,pompayı zorlama ve dışarıda soft olarak tabir edilen yazılım attır derim ben bu sizin aracınız için muhtemelen 90hp civarı bir değer olacaktır

2) yapılan yazılım sonrasında aracınızdaki baskı balata hız ile aşınabilir bunu sadece bilinizki ileride baskı balata biterse sürpriz olmasın, genelde yerine takılan ikinci ve yeni baskı balatada biraz daha sağlam kaliteli yada bronz bir baskı balata olursa sorun gideriliyor.

fakat bu bir genelleme fiat 1.3 baskı sağlamlığı belkide daha yüksektir gerek olmaz ama sadece paylaşmak istedim.

zyxtellow
18-08-2015, 18:53
Araç uygulama sonrası 95 100 beygir arası olur dediler soft hard ben bişey demedim şimdiden yüzyüze gelelim onlar konuşulur artık hepinize yardımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim :)