PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabalarla İlgİlİ tİyolarimizi paylaŞalim

Yarbay
18-08-2015, 13:34
Selamlar arkadaşlar,

forumumuzun amacı belli bilgi paylaşımı, burda sizinle sizlerinde ilgisini çekerse bir Tiyo köşemiz olsun istedim, arkadaşlarımız yıllar içersinde öğrendikleri tiyoları paylaşırsa herkes birbirine bu konuda yardımcı olmuş olur.

benim kendi birikimimde olanlar az ama şundan ibaret:

1) aracınızın lastiği ucuz lastik partlatıcılardan / yaştan dolayı matlaşmış ise yada beyazlayan lastik duvarının olduğu yere büyük bir silgi alarak üzerinden biraz geçebilirseniz göreceksinizki matlaşan kısımın altından taze siyah yüzey çıkacaktır.

2) aracınızın belli bir köşesinde pas var ise bundan bildiğiniz evdeki coca cola ile kurtulabilirsiniz (internetden bakınız)

3) aldığınız araç kiralık yada ödünç bir araç ve arabaya mazot dolduracaksınız ama depo hangi tarafta bilmiyorsunuz ?

gösterge tablosuna bakın gösterge tablosunda mazot pompası işaretinin yanında ok işareti olur onun işaret ettiği yön deponun yönüdür, eğer bu işaret yok ise genelleme olarak mazot pompası işareti mazot bilgi ekranının solunda ise depo solda sağda ise sağdadır.

4) kış ayındasınız aracınızın camı çok ciddi şekilde don yapmış bunu sökmek istiyorsunuz bir bardak alın bunun 3te 2sini sirke ile geriye kalanını su ile doldurun ve çözmek istediğiniz cama dökün hızla sökecektir.

5) oto kil uygulaması yapmak istiyorsunuz ama gereksiz pahalımı? koçtaş gibi yapımarketlerinde satılan cam fitili benzeri ürünler birebir aynı içerik olmasada %90 aynıdır ve F/P olarak çok daha başarılıdırlar,görevinide yerine gayetde getirirler.

http://www.koctas.com.tr/yapistirici-ve-bantlar/diall-sizdirmazlik-bandi-beyaz/15338-21634/

6) aracınız dizel vede dpf sahip yani dizel partiküler filtresine sahip, aracınızdaki kendi sistemi her türlü başınızı beladan korur sanmayın,

eğer aracınızı belli devirlerin üzerine çıkmadan,yeteri kadar ısı oluşturmadan yada kısa mesafelerde kullanarak yada az yakacam diye emekleterek sürüyorsanız dpf niz hızla dolacak arıza verecektir bu özellikle Euro 5 motorlar ve yeni çıkacak Euro 6lar için geçerli.

bu durumda kendinize belli bir periyod belirleyin, eğer çok az yol yapan çok emekli dedemsi karakterle araba süren tipseniz bu periyod 1000kmde bir, eğer günde 20km yol yapan ortlama süren biriyseniz 3000kmde bir olmak üzere eğer sık sık otobanda 130 km civarı gezen biriyseniz dikkate almayınız.

yapılacak adımlar , aracınızı uzun süre müdahale etmeden ,fren yapmak zorunda kalmadan sürebileceğiniz bir yere getirin (açık otoban) ve 4üncü vitesde 3000-3300 rpm arasında aracınızı 30-45dk sürünüz.

bu mesafeyi alırken arada 10da bir tam gaz yapıp 4200rpme çıkıp tekrardan 3000rpme düşüp devam ediniz ve sona doğru 1inci vitese düşüp seri seri 1-2-3-4üncü vitesleri 4000rpmde atarak tam gaz ilerleyin.

sonra mutlaka aracı söndürmeden önce 2 dk rölantide bekletin.

bu yapılacak hareket ile aracınızın içinde biriken kurum normalde dizelin ulaşamadığı yüksek derecelere ulaşarak yavaş yavaş çözülecektir ve tam gazlamalarla egsoztan yavaşça atılacak dpf açılacaktır.

bunlar şimdilik benim düşünebildiklerim

HONDA
18-08-2015, 13:44
coca colanın pas söktüğü videoyu izlemiştim ama deneme fırsatım olmadı egsozumu parlatacam bakalım işe yarar ise, aynı zamanda coca cola lastik parlatmaya da yarıyor ama uzun vadede lastikte çatlatma yapabiliyor

DeliceBirkan
18-08-2015, 14:01
coca cola pas çıkarıyor evet arkadaşın t-stopunun ön tamponu için denemiştik gerçektende pası çıkarıyor, bu arada bilgiler içinde teşekkürler güzel konu :)

Berkan
18-08-2015, 14:05
valla 5-10 dk yetiyor sabit ve yüksek devirde dpf rejenasyonu için 45dk biraz fazla gibi sanki abi :)

buz oluncada cama direk bagajda duran antfrizin kapagıyla cam döküyorm sebze meyve sular gibi :D

Yarbay
18-08-2015, 14:12
valla 5-10 dk yetiyor sabit ve yüksek devirde dpf rejenasyonu için 45dk biraz fazla gibi sanki abi :)

buz oluncada cama direk bagajda duran antfrizin kapagıyla cam döküyorm sebze meyve sular gibi :D

5-10dk rejerasyonun işareti yandımı yeterli olan süredir bunun arkasında aracınızdaki dpf sistemine göre temizleyici likid yada extra püskürtülen yakıt ile elde edilen extra sıcaklık vardır.

benim tarif ettiğim ise rejerasyonu işareti yanmaksızın,temizleyici likid püskürtülmeksizin yada sistem devreye girmeksizin manuel temizleme operasyonudur,

5-10da kurumu bırak yumuşatıp temizlemeyi gıdıklamaktan öteye gidemezsin, carbon clean bile ciddi temizleyici likidler kullanılarak 45dk sürüyor.

makif84
18-08-2015, 14:16
Boyasız tampon,kapı bantları renklerinde beyazlaşma varsa fön veya ısıtıcı tabancayı yüzeyde gezdirerek eski rengine döndürebilirsiniz

muratburunce
18-08-2015, 14:24
güzel ve pratik bilgiler başarılı bir konu ++++

benimde burda dudyduğum 1-2 şeyi paylaşayım duymayanlar vardır

- cam buğu yapıyorsa elma sürme (hiç denemedim)

- matlaşan farlara pasta cila yoksa elinizin altında diş macunu ile azda olsa matlığının alınması

R.I.P
18-08-2015, 14:26
uzun süreli klima açık kullanımlarında oluşan koku için önerisi olan var mı?
yakın zamanda filtre değiştirdim fakat carbonsuz filtre olduğu için sanırım yine koku yapmaya başladı

Slmcnsl
18-08-2015, 14:30

bunu bende merak ediyorum.

bugu önleyicilerden sonuç alamadim belki de uygulayamamişimdir tam.

muratburunce
18-08-2015, 14:31
uzun süreli klima açık kullanımlarında oluşan koku için önerisi olan var mı?
yakın zamanda filtre değiştirdim fakat carbonsuz filtre olduğu için sanırım yine koku yapmaya başladı

filtreyi çıkar oda spreyi yada sprey araç kokusu sıkıp geri takabilirsin kötü kokuyu alıyor arada çıkarıp temizleyip geri sıkabilirisn ben bi ara kullandım böyle sorunsuz

muratburunce
18-08-2015, 14:32

bunu bende merak ediyorum.

bugu önleyicilerden sonuç alamadim belki de uygulayamamişimdir tam.

elma daha etkili bir yöntem diye bahsediliyordu aratırsan konusu çıkabilir

MightyIV
18-08-2015, 14:32
Diş macunu ile araç farlarındaki lekeler çıkartılabiliyor. Örnek olarak;

https://www.youtube.com/watch?v=rXHTXdlWw1w

muratburunce
18-08-2015, 14:35
bi arada cif ile aracı parlattıklarını görmüştüm ama sanırım boyası bitik araçlar için uygulanan bir sistem videoda bi galerici sanırım beyaz bi şahini cifliyodu deneyen varmı bilmem :)

R.I.P
18-08-2015, 14:42
ilk corsamda cifi denemiştim sırf merakımdan, arka bagaj kapağında oluşan lekeleri biraz azaltmıştı, tabi kalkıpta granüllüsünden değil krem olanı kullandım. çok ince pasta gibiydi

muratburunce
18-08-2015, 14:43
bir diğer pratik bilgiler aklıma geldiçe yazıyorum :)

- Eğer arabanızın parlak görünmesini istiyorsanız, yıkama suyunun içine lanolin içeren saç kremi ekleyin arabanızın üzerine yağan yağmur damlaları da saç kreminin etkisiyle akıp gider.

Yarbay
18-08-2015, 14:46
arabanıza zift yapışacak olursa mazot ile temizlemek mümkün tabiki akabinde arabayı mutlaka sabun ve su ile yıkamak lazım mazot üzerinde kalmamalı.

muratburunce
18-08-2015, 14:51
kışın soğuk havalarda kapı fitillerinin yapışıp donmaması için bebek pudrası sürmek

Yarbay
18-08-2015, 14:56
kapı menteşelerini bant ile bir tur atarak ve würth silikonlu yağ ile yağlarak kapı seslerinden ,bagaj sesinden kurtulabilirsiniz resmen birebir.

Gko
18-08-2015, 15:06
Diş macunu ile araç farlarındaki lekeler çıkartılabiliyor. Örnek olarak;

https://www.youtube.com/watch?v=rXHTXdlWw1w

denedik birinin arabasında daha beter oldu

SerkanYazgan.
18-08-2015, 15:08
denedik birinin arabasında daha beter oldu

Bende denedim clioda. Fardaki sarılığı ve oluşan katmanı aldı tabi macundan sonra pasta cila atmak gerekiyor.

Faruk'S
18-08-2015, 19:48
cooper aracımda farlarda solukluk vardı meguiar's far temizleyici sürüp ped ile bayağı ovaladım.temizledikten sonra açılma oldu ancak hala solukluk var.hatta özellikle far'ın birinde değişim yok denecek kadar az oldu.yanlış birşey mi yaptım acaba bilgisi olan var mı ?

Remon
18-08-2015, 19:57
cooper aracımda farlarda solukluk vardı meguiar's far temizleyici sürüp ped ile bayağı ovaladım.temizledikten sonra açılma oldu ancak hala solukluk var.hatta özellikle far'ın birinde değişim yok denecek kadar az oldu.yanlış birşey mi yaptım acaba bilgisi olan var mı ?

Elinizle ovaladiginiz icin sonuc alamamis olabilirsin. Makine ile denemeni tavsiye ederim

e30
18-08-2015, 21:33
Cam buğusu için bulaşık deterjanını bir gazeteye sürün ve köpürmeyecek şekilde iç taraftan cama sürün.

Octane
18-08-2015, 22:55
Turbolu araçları kapatmadan önce bir dakika bekleyin. Otomatik araçlarınızı hala geriye giderken d'ye almayın, komple dururken vites değiştirin. Soğuk motorla gazlamayın. Vw grubu araçlarınıza güncelleme yaptırmayın. Gerisi hiç önemli değil.

D.Demir
18-08-2015, 23:08
Boyasız tampon,kapı bantları renklerinde beyazlaşma varsa fön veya ısıtıcı tabancayı yüzeyde gezdirerek eski rengine döndürebilirsiniz

aracımın tamponu boyasız siyah plastik zamanla beyazlama yaptı bu dediğinizi uygulayabilirmiyim?

makif84
18-08-2015, 23:31
http://youtu.be/UJ_EzFheACw

aracımın tamponu boyasız siyah plastik zamanla beyazlama yaptı bu dediğinizi uygulayabilirmiyim?

Umarım videoyu yükleyebilşimdir.burda bir kısmını göstermişler

muratburunce
19-08-2015, 07:35
Turbolu araçları kapatmadan önce bir dakika bekleyin. Otomatik araçlarınızı hala geriye giderken d'ye almayın, komple dururken vites değiştirin. Soğuk motorla gazlamayın. Vw grubu araçlarınıza güncelleme yaptırmayın. Gerisi hiç önemli değil.

turbolu araçlarda ztn turbo timer oluyor süresini ayarlayıp aracı kapatıyorsun o kendi ayarlandığı süre boyunca aracı çalıştırıp stop ediyor...

HONDA
19-08-2015, 08:20
kışın soğuk havalarda kapı fitillerinin yapışıp donmaması için bebek pudrası sürmek

ben antifiriz sürmüştüm kilit kısmıda dahil nasıl bir çözdüyse kilit takılı kaldı kapı kapanmadı soğuktan çok fazla uğraşamayıp öylece bırakmıştım duvara sıfır yanaşıp arada bir çıkıp çıkıp baktığımı hatırladım mesajınızı görünce.buzu çok güzel çözüyor buz tutmuyor ama kilit kısmına sürmeyin :D

Sezgin
19-08-2015, 08:32
coca colanın pas söktüğü videoyu izlemiştim ama deneme fırsatım olmadı egsozumu parlatacam bakalım işe yarar ise, aynı zamanda coca cola lastik parlatmaya da yarıyor ama uzun vadede lastikte çatlatma yapabiliyor

Konu icinde mesajinizi takipteyim. Egzos temizleme basarili olursa sizden bir uygulama anlatimi rica edecegim.

makif84
19-08-2015, 08:40
Konu icinde mesajinizi takipteyim. Egzos temizleme basarili olursa sizden bir uygulama anlatimi rica edecegim.
Belki işinize yarar
https://www.youtube.com/watch?v=zMPMR4jlxkk

Berkan
19-08-2015, 08:42

sıcak / gazı kacmıs kolayı alıp vurucan süngerle bitti gitti :D

free-hifi
19-08-2015, 08:46
bi arada cif ile aracı parlattıklarını görmüştüm ama sanırım boyası bitik araçlar için uygulanan bir sistem videoda bi galerici sanırım beyaz bi şahini cifliyodu deneyen varmı bilmem :)

beyaz şahini bende ayda bir ciflerdim :D

Sezgin
19-08-2015, 08:51
sıcak / gazı kacmıs kolayı alıp vurucan süngerle bitti gitti :D

Ama arkadasi attigi videod bildigin asitli kolayi basiyor :D

Çöllü
19-08-2015, 08:52
Güzel Konu Takipteyim..

Berkan
19-08-2015, 08:58
Ama arkadasi attigi videod bildigin asitli kolayi basiyor :D

söle bir kopurtup kapagını actınmıda asidi illaki kalıyor biyerde onu demek istedim :D

GuneyOnur
19-08-2015, 09:08
Cam buğusu için bulaşık deterjanını bir gazeteye sürün ve köpürmeyecek şekilde iç taraftan cama sürün.

Buğu yapan cam için kesinlikle bende prill tavsiye ediyorum.

HONDA
19-08-2015, 09:14

tabi ki deneme fırsatı bulunca işe yararsa eğer önce-sonra fotosu atacağım..

free-hifi
19-08-2015, 09:18
PASLANMış radyatöre bor mu ne katıyorlar pası alsın diye bilgisi olan var mı

Sezgin
19-08-2015, 09:32
söle bir kopurtup kapagını actınmıda asidi illaki kalıyor biyerde onu demek istedim :D
1 saate deniyorum :D

tylan
19-08-2015, 09:33
Paslanmisini bilmem De delik radyatöre 1 avuç pul biber dökün en az 1 ay idare ediyor 93 tm 30 kamyonetim var 3 senedir pul biber le idare ediyorum :)

HONDA
19-08-2015, 09:37
Paslanmisini bilmem De delik radyatöre 1 avuç pul biber dökün en az 1 ay idare ediyor 93 tm 30 kamyonetim var 3 senedir pul biber le idare ediyorum :)

:D Allah Allah ilginç

muratburunce
19-08-2015, 09:49
lastik parlatıcınız yoksa kısa süreli idare etmek için sıvı bulaşık deterjanı baya iş görüyor sonraki yıkamada baya köpürüyor ama görüntüsü güzel :)

bu arada radyatöre pul biber dökmek motor bloğuna yapışıp kalmazmı onlar?

tylan
19-08-2015, 10:06
Bana da ustam demişti bunu 3 senedir her yaz günde en az 100 km 500 kasa şeftali cekiyor tık yok şu eksiltmeye başladım atiyoruz pul biberi :)

Yarbay
19-08-2015, 10:29
arabasında Müzik sistemi olan arkadaşlara bir tiyo da benden.

aracınızdaki akünün negatif kutubundan şaseye olan kabloyu, alternatörden (dinamodan) akünün positiv kutubuna giden kabloyu ve en son aracınızdaki motor blokuna bağlı olup aracın şasesine giden kabloyu alüminyum değilde bakır içerikli olduğuna emin olduğunuz ve 1awg ile minimum 4awg kalınlığında bir kablo ile değiştirin.

bu 3 kabloyu değiştirin vede şaseye bağlanacak kısımlarda şasenin üzerindeki boyayı bağlanacak uç kadar bir zemini boya kalkana ve temiz metal yüzey elde edilene kadar hafifçe zımparalayın ve zemini temizleyin kabloyu öyle bağlayın.

bu yöntem aracınızdaki üretilen elektrik sisteminin akımını daha verimli kılacaktır, ses şiddetinin artması muhtemel, seste parazit var ise onu temizlemesi olası ve araca binen akım üretmekten dolayı oluşan yük azalacaktır.

https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/articles/204374080-Upgrading-the-Big-3-

M U R A T
19-08-2015, 10:35
artı olarak kına da aynı işe yarar :)

muratburunce
19-08-2015, 10:40
Bana da ustam demişti bunu 3 senedir her yaz günde en az 100 km 500 kasa şeftali cekiyor tık yok şu eksiltmeye başladım atiyoruz pul biberi :)

sonrasında sıkıntı çıkarmasın pul biberler devir daimi tıkamak gibi fln 3sene boyunca attını ziçerde kaç kg pul biber olmuştur :)

tylan
19-08-2015, 10:55
Şimdilik bi sıkıntı yok Discovery de izlemiştim yumurta akı koyuyorlardı radyatöre bi sıkıntı olmuyordu

Rec.O
19-08-2015, 10:59
Motoru yıkatmıs kadar temiz olmuyor ama, motor yıkatmaktan korkan arkadaşlar eline bir sünger alıp bulaşık detarjanı ile plastik aksamları güzelce temizleyebilirsiniz :) Halı paspas kullananlar beyaz yazı olan yerleri asprin ile temizleyip ilk günki temizliğine ulaştırabilirler.. Polish jant kullananlar ofset kısmı özellikle parlaklığı gitmiş (pullanmamışve dökülmemiş ise) hızlı cila ile geçip 1-2 yıkamadan sonra parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. :)

Yarbay
19-08-2015, 11:02
jantlarınız çok çabukmu kararıyor?

yabancı kaynaklı bir sitede adam öncesi ve sonrası yapmış ve jantını önce olduğu gibi sonra pasta polish yaptıktan sonra denemiş ve fren tozu olsun kir toz olsun daha az yapıştığını yapışan tozunda araç hızlanınca uçtuğunu iddia etmiş.

HONDA
19-08-2015, 20:18
Kola egsoz pası üzerinde bi işe yaramıyo denedim hayal kırıklığına uğradım.muhtemelen parlak yüzeylerde işe yarıyor coca cola

Mehmetmert
19-08-2015, 21:09
Dpf konusuna katilmiyorum soyledikleriniz sadece DPF temizligine baslamis olan aracin temizliginin daha kisa surede bitmesi icin gecerlidir.Ayrica 30 dklik suruste hala dpf temizligi devam ediyorsa o dpf son gunlerini yasiyordur.

Sehir ici 100km suruste 10 birim madde birikiyorsa,soylediginiz sekilde surustede 5birim madde birikicektir.Yani ne olursa olsun isterseniz 1 saat 4000 devirde gidin o dpfde partikul birikicektir.Yoksa dip gaz 200 km yol yapsaniz dpfniz tertemiz olurdu ama malesef boyle bir dunya yok.

Yuksek devirde ve hizli suruste egzoz sicakligini dpf temizligine uygum dereceye getirebilirsiniz ama bu tek basina yeterli degildir.Sivi liquid (dpfnin cesidine gore) puskurtulmeden iceride kimyasal reaksiyon sadece sicaklikla baslamaz.Illaki sivi puskurtulmesi lazim,bunun icinde aracin temizligini baslatmasi lazim.

Soyle ornek veriyim cok yuksek tempolu(arac orjinaldi) 300kmlik yolculugumun sonunda tam eve giricekken pasif dpf temizligi basladi,kaba mantiken o kadar basa basa gelmistim temizlenmesi lazimdi;ama oyle degil iste...

Ayrica dpfyi encok dolduran iki sey
-Bir anda dip gaz yapmak
-Aracin patinajda kaldigi zamanlar
(Dusuk devirde surmeyi yazmiyorum bile)

Sti_Ozan
20-08-2015, 02:17
Arabaniza zift bulasmasi durumunda,uzerinden nekadar sure gecerse gecsin gaz yagini pamuga dokup ziftli bolgeyi ovalamaniz durumunda hicbir iz kalmayacak,hatta sanki camur siliyomussunuz gibi cikacaktir. (Denendi)

Yarbay
20-08-2015, 12:11
Dpf konusuna katilmiyorum soyledikleriniz sadece DPF temizligine baslamis olan aracin temizliginin daha kisa surede bitmesi icin gecerlidir.Ayrica 30 dklik suruste hala dpf temizligi devam ediyorsa o dpf son gunlerini yasiyordur.

Sehir ici 100km suruste 10 birim madde birikiyorsa,soylediginiz sekilde surustede 5birim madde birikicektir.Yani ne olursa olsun isterseniz 1 saat 4000 devirde gidin o dpfde partikul birikicektir.Yoksa dip gaz 200 km yol yapsaniz dpfniz tertemiz olurdu ama malesef boyle bir dunya yok.

Yuksek devirde ve hizli suruste egzoz sicakligini dpf temizligine uygum dereceye getirebilirsiniz ama bu tek basina yeterli degildir.Sivi liquid (dpfnin cesidine gore) puskurtulmeden iceride kimyasal reaksiyon sadece sicaklikla baslamaz.Illaki sivi puskurtulmesi lazim,bunun icinde aracin temizligini baslatmasi lazim.

Soyle ornek veriyim cok yuksek tempolu(arac orjinaldi) 300kmlik yolculugumun sonunda tam eve giricekken pasif dpf temizligi basladi,kaba mantiken o kadar basa basa gelmistim temizlenmesi lazimdi;ama oyle degil iste...

-Bir anda dip gaz yapmak

mehmetim senin söz ettiğin Aktif temizleme, benim söz ettiğim ise pasif temizlemedir. Euro 4 motorların ilk serilerinin %90 pasif yöntem ile tasarlanılmıştır likid gibi bir sisteme sahip değiller ve o yıllarda servislerin çoğunda buradaki konuda yazdığım yöntemlerle servis teknisyenleri tıkalı dpfleri temizlerdi,teknisyenler bildiğiniz araçlarınızı alır otobanda 45dk sürerlerdi eğer açılmaz ise o halde forced yöntem olan sökme,temizleme takma yapılırdı.

bu volvoda psa motorlar içinde,delphinin dpf içinde zaten yazılmış çizilmiş talimatlardır ve açıkçası %80de sonuç vermiş talimatlar.

dpf ile ilgili yöntemleri açıklamalı bir güzel yazı buldum paylaşmak istediğim :
http://www.hypermiler.co.uk/technical/the-diesel-particulate-filter-dpf-faq

bunun yanısıra 4üncü vitesde 3000rpmde gitmek ile aracının hızını en fazla 110-120 yapmış oluyorsunuz, burada bu vitesin seçilmesinin sebebini herkes radar ve tehlike sanabilir ama arkasındaki mantık bambaşkadır.

110-120 ile otobanda giderken %99 frene basmak zorunda kalmazsınız ve devamlı +3000rpmde devam edersiniz bu sayede enjektörler asla kapanmaz, egsozda asla soğumaz ve kurum çözülür.

sizin söylemiş olduğunuz seri sürüşünüzde her ne kadar siz tam gaz gittim sanıyorduysanızda emin olun aşırı hızlardaki momentumdan dolayı yokuş aşağı ayağnızı gazdan çekmişsinizdir, önünüze sol şeridine sizden yavaş birisi gelince frene basmışsınızdır ve bu her 5 dkda bir bile olsa tüm pasif rejenarasyonun çöpe gitmesine sebeb olacaktır çünkü egsoz 5-10sn içinde çok ama çok büyük bir hızla o ayağınızı gazdan çektiğiniz an soğacaktır özelliklede seri kullandığınızı söylediğiniz yüksek hızlar ise.

free-hifi
08-09-2015, 09:41
Abi egr yi söküp hava ve balata temizleyicisi yapsak olmaz mı

Yarbay
08-09-2015, 09:52
Abi egr yi söküp hava ve balata temizleyicisi yapsak olmaz mı

En güzel yöntemi tabikide sökmek temizlemek ve takmak olur.

türkiyede maalesef ustaların %99u bir parçayı sökerken contaya dikkat etmiyor ve parçayı geri takarken eski contayı kullanıyor buda zaman zaman hava,su,yağ sızıntılarına sebeb oluyor.

o sebeble sökeceğiniz parçaların contalarına hassas olunuz, sonra kontrol ediniz eğer işi bitmiş ise,çatlak,eğrilik vs var ise yenisini takınız tutsa tutsa kaç kuruşluk conta zaten.

free-hifi
08-09-2015, 10:24
En güzel yöntemi tabikide sökmek temizlemek ve takmak olur.

türkiyede maalesef ustaların %99u bir parçayı sökerken contaya dikkat etmiyor ve parçayı geri takarken eski contayı kullanıyor buda zaman zaman hava,su,yağ sızıntılarına sebeb oluyor.

o sebeble sökeceğiniz parçaların contalarına hassas olunuz, sonra kontrol ediniz eğer işi bitmiş ise,çatlak,eğrilik vs var ise yenisini takınız tutsa tutsa kaç kuruşluk conta zaten.

ALİAĞA da temizleyen usta eskisini koydu arabada akşamdan sabaha yağ kaçağı var 10-20 damla arası acaba ondan mı ben bugün lifte kaldıracağım bakalım

Yarbay
08-09-2015, 10:40
ALİAĞA da temizleyen usta eskisini koydu arabada akşamdan sabaha yağ kaçağı var 10-20 damla arası acaba ondan mı ben bugün lifte kaldıracağım bakalım

siz söylemeden ben söyledim be hocam, maalesef malımı memleketim ustalarımı biliyorum,internet üzerinden yorum yapmak görmeden vs zor ama yüksek ihtimal ile ondandır.

contalar 1 kerelik parçalardır yurtdışında açıldığı an değiştirilir tekrar kullanılması sadece ek iş çıkartır :(

free-hifi
08-09-2015, 10:45
Anladım abi çok sağolasın

Yarbay
08-09-2015, 10:54
Anladım abi çok sağolasın

rica ederim

metin_1989
08-09-2015, 15:52
guzel konu takıpteyım

TigeR
08-09-2015, 21:36
Adana'da dpf temizliğini nerede yaptırabilirim?

drivertech
08-09-2015, 21:54
Kışın ya da don yaptığı zamanlarda el frenini çekmeyin donmasın viteste bırakın aracınızı.

onur_S
08-09-2015, 23:43

-Bir anda dip gaz yapmak
Bu araclarin dpf te cok nazli, baska arabalarda hic gormedim en azindan mercedeste bmw de, audinin 3 litresinde, bunlardada dpf var ne bi kere devir arttigini gordum ne sesinin degistigini, 1.6 tdilar masallah habire rejenerasyon yapiyor full stok araba bi sesi artar devirli calisir, inerim tiss tiss ses cikarir ,temizlik olur araba gitmez gucten duser , adamin morali bozuluyor, temizlik baslayinca bitmesini bekleyen inmeyen arkadaslarim var :D

burakgunay
08-09-2015, 23:55
Kışın ya da don yaptığı zamanlarda el frenini çekmeyin donmasın viteste bırakın aracınızı.

Evet ben de böyle biliyordum fakat bu kış bir arkadaşımın vites topuzu da 3-4 kere dondu.

Mivec_4G63
09-09-2015, 11:25
Çıkmayan çift taraflı bant artıklarını, bir pamuğa benzin dökerek çıkartabilirsiniz.

free-hifi
09-09-2015, 11:51
Evet ben de böyle biliyordum fakat bu kış bir arkadaşımın vites topuzu da 3-4 kere dondu.

Bu kış İstanbulda fiestanın ki donmuştu 1. viteste kalmıştı :D

Berkan
09-09-2015, 11:59
vites topuzu nasıl donuyor ya ilginç geldi :)

vtec powe®
09-09-2015, 14:07
Bilmeyen vardır.
Lastik parlatıcı tarifi vereyim bende :)

Eczaneden satın alacağınız 1 lt gliserini, 3 lt su ile 5 ltlik pet şişe içinde çalkalayıp, camsil benzeri püskürtmeli şişeye doldurun.
Lastik parlatıcınız hazır.

drivertech
29-09-2015, 19:16
Honda civic ek 96-01 polen filtresine sahiptir , torpidoyu aşağıya aldığınızda direk karşınızda plastik aksam içinde göreceksiniz , eğer camınızda camı pencereyi açmanıza ve kaloriferi kullanmanıza rağmen buhu devam ediyorsa polen filtresine ve kapı su tahliye bölmelerinde veya mazgallarında su tıkalı oluyorsa da buhu yapabilir .. Bilgi için..