PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 206 Arıza Işığı

mrtcn
30-10-2008, 23:09
aracımda son birkaç aydır giderken, dururken kafasına göre stop etme sorunu vardı. rölanti motoru dahil tüm olasılıklar elendi. dün yokuş aşağı 4. viteste inerken 3. vitese küçülttüğüm esnada arıza ışığı yandı, arıza ışığını görünce sağa çekip peugeot planet'e bağladım ve motor arızalarında debimetre çıktı. debimetre yüzünden kafasına esince stop etme, kendi kendine gaz verme gibi atraksiyonlar yaparmı ve dahada önemlisi debimetre nedir :D

cem
31-10-2008, 04:26
Debimetre gerçek adıyla MAF sensoru olarak adlandırılır.DAha geniş adıyla Mass Air flow.hava filtresi kutusu ve emmeye giden hava borusu üzerinde filtreye yakın olan yerde yer alırır.hava akış sensörüdür.Cekilen havanın sıcaklıgını ,kütlesini veyahut miktarını ölçerek ecu'ya sinyaller gönderir.ecu bu sinyaller dogrultusunda avansı, enjektör püskürtmesini bu alınan sinyallere göre düzenler.Yazdıgın şikayetler debimetre yüzünden kaynaklanma ihtimali oldukca yuksek cunku debimetre sorunları aracta yazdıgın şikayetlerin olmasına neden olur.Şekil itibariylede şöyle bir sensor olur kendisi,

http://i36.tinypic.com/2hptweo.jpg

ice
31-10-2008, 09:50
Arkadaşım yaklasık 4 sene 2001 model 206 gti kullanmıs biri olarak o ışığı dert etme neden mi?Aracı ilk galeriden çıkardım 0 km daha 10 metre ilerideki benzinciye gitti cart yandı.daha araba 1 km bile değil.Neyse ayrıntılara girmeden yaklasık 100 kere falan yanmıstır abartmıyorum.Arabanın tüm elektirik ve elektronik sensörler vs değişti garantiden ama sonuca ulasılamadı ama Allah"ı var hiç yolda bırakmadı :) satmama yakın akıl edipte serviste arıza ışığını iptal ettirdim ve rahat ettim :) Ciddiyim kafana takma ve arabanda garantide değilse ki değildir büyük ihtimal hiç birşeyini değiştirmeye kalmadan arıza ışığını sök :)

VteC_MaNiaC
31-10-2008, 11:19
eğer filtre kiti kullanıyorsan belki düzgün monte edilmemiştir ... veya başka bir olasılık debimetrenin bi yerlerinde oksitlenme olabilir ... yada parça kullanım ömrünü tamamlamış olabilir.... bence önce bi söküp parçayı temizle bağlantılşarı kontrol et dene ardından sorun çözülmediyse yeni veya çıkma bir debimetre al rahatça kullan

mrtcn
31-10-2008, 12:07
Arkadaşım yaklasık 4 sene 2001 model 206 gti kullanmıs biri olarak o ışığı dert etme neden mi?Aracı ilk galeriden çıkardım 0 km daha 10 metre ilerideki benzinciye gitti cart yandı.daha araba 1 km bile değil.Neyse ayrıntılara girmeden yaklasık 100 kere falan yanmıstır abartmıyorum.Arabanın tüm elektirik ve elektronik sensörler vs değişti garantiden ama sonuca ulasılamadı ama Allah"ı var hiç yolda bırakmadı :) satmama yakın akıl edipte serviste arıza ışığını iptal ettirdim ve rahat ettim :) Ciddiyim kafana takma ve arabanda garantide değilse ki değildir büyük ihtimal hiç birşeyini değiştirmeye kalmadan arıza ışığını sök :)

dediğim gibi 180'le giderken araç stop edince pek hoş bir durum olmuyor.

mrtcn
31-10-2008, 12:09
eğer filtre kiti kullanıyorsan belki düzgün monte edilmemiştir ... veya başka bir olasılık debimetrenin bi yerlerinde oksitlenme olabilir ... yada parça kullanım ömrünü tamamlamış olabilir.... bence önce bi söküp parçayı temizle bağlantılşarı kontrol et dene ardından sorun çözülmediyse yeni veya çıkma bir debimetre al rahatça kullan

kendim takıyorum, herşey yerli yerinde düzgün ancak sanırım gerçekten maf sensörünün ömrü bitmiş. aşağı yukarı fiyatı nedir bilen varmı =)

mrtcn
31-10-2008, 12:10
Debimetre gerçek adıyla MAF sensoru olarak adlandırılır.DAha geniş adıyla Mass Air flow.hava filtresi kutusu ve emmeye giden hava borusu üzerinde filtreye yakın olan yerde yer alırır.hava akış sensörüdür.Cekilen havanın sıcaklıgını ,kütlesini veyahut miktarını ölçerek ecu'ya sinyaller gönderir.ecu bu sinyaller dogrultusunda avansı, enjektör püskürtmesini bu alınan sinyallere göre düzenler.Yazdıgın şikayetler debimetre yüzünden kaynaklanma ihtimali oldukca yuksek cunku debimetre sorunları aracta yazdıgın şikayetlerin olmasına neden olur.Şekil itibariylede şöyle bir sensor olur kendisi,

http://i36.tinypic.com/2hptweo.jpg

çok teşekkürler, ilk iş değiştireceğim =)

Schumi
31-10-2008, 17:24
Çok bahtsızmışın ama o lambanın yanması normal değil. Motorunda işlem gören araçlarda bile yanmıyor bu ışık. Egzantirik emmek manifoldu enjektör felan olunca dahi. Sadece çok gazlayınca enjektör olduğundan ve chip olmadığından karışım hatası veriyor.

ice
01-11-2008, 12:54
Çok bahtsızmışın ama o lambanın yanması normal değil. Motorunda işlem gören araçlarda bile yanmıyor bu ışık. Egzantirik emmek manifoldu enjektör felan olunca dahi. Sadece çok gazlayınca enjektör olduğundan ve chip olmadığından karışım hatası veriyor.

206 gti"ların % 80"nde yanıyordu bu ışık benim bahtsızlığımla değil arabanın ....... alakası var :)

tunceR
01-11-2008, 12:56
bende eski bi 206 cc kullanıcısı olarak bence arıza ışığının arkasındaki ledi sök.. :):)

Schumi
01-11-2008, 20:09
206 gti"ların % 80"nde yanıyordu bu ışık benim bahtsızlığımla değil arabanın ....... alakası var :)
Yahu bende hiç denk gelmedim arkadaşlardan felan :)

mrtcn
01-11-2008, 21:32
bende 2 tane 206 değiştirdim, bende denk gelmedim.

SifirinciMurat
02-11-2008, 00:24
benimki ayda bir kere falan yakıyor, çok gazladıktan sonra heel and toe ile 2-3 vites düşürünce. kompresyona bırakınca desem daha doğrusu. restart edince sönüyor bir daha da yanmıyor.

Schumi
02-11-2008, 00:41
Yandığı zaman bilgisayara bağlat bakalım. Merak ettim ne hatası veriyor.

SifirinciMurat
02-11-2008, 00:53
o konuda da problemim var, zamanında scangauge aldım bağlayamadık, görmedi ecu'yu. elm327'li kablo aldım, onda da aynısı. tam bağlanırken error diyor. 2 tane 206 gti'da denedim sonuç aynı.

Schumi
02-11-2008, 00:57
o konuda da problemim var, zamanında scangauge aldım bağlayamadık, görmedi ecu'yu. elm327'li kablo aldım, onda da aynısı. tam bağlanırken error diyor. 2 tane 206 gti'da denedim sonuç aynı.
PrePlex sanırım aracın. Multiplex beyin tertibatlarına bağlayanlar var nette. Ama PrePlex ile sonuç mağlesef hüsran. Ama benim bilgisayardan kastettiğim PeugeotPlanet sistemiydi. Arıza ışığı sönsede bildiğin gibi beyin saklıyo son bilmem kaç arızayı kilometresi ile.

SifirinciMurat
02-11-2008, 01:00
biri 99 diğeri 02. 02 olan muxed senin de bildiğin gibi. ikisinde de hayal kırıklığı oldu. planet'a bağlamadım tabi, servise bir gün gidersem bağlatayım da madem obd2 protokollerini desteklemiyorsun o portu niye koymuşsun oraya diye az sövmedim pejoya. çip de var belki onunla alakalı bir muhabbetten dolayı yakıyordur diye çok da üzerine düşmüyorum.