PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorunuzu nasıl koruyorsunuz?

ACTPK
02-09-2015, 15:39
Binamızın diğer cephesinde yerleşmiş kafenin 20 gün içinde 2 kere motorlarını götürmeye çalışmaları yapamayıp bisikleti çalmaları üzerine bendeki yusuf sensörü çalışmaya başladı. Tavsiyenize ihtiyacım var. Siz motorlarınızı nasıl koruyorsunuz?
Şuan motorum binanın otoparkında görünmeyen bir bölgede. Tantanlar ile kapalı otopark. Ancak uzakta da olsa motoru çıkarabilecekleri bir boşluk var. Immobilizer mevcut. Üzerinde branda örtülü. Disk kilidi vs yok. Arka lastikten masterlock kilit ile doğalgaz borusuna bağlı. Kasko'da var. Yinede kimse böyle birşeyin başına gelmesini istemez. Alarm taktırmalımıyım? Haftada 1-2 kere kullanıyorum.

B.Koçer
02-09-2015, 15:43
Abi sen yapabileceğin herşeyi yapmıssın :D

bundan sonra calarlarsa onlar düşünsün modunda bence motor

fthdrn
02-09-2015, 15:47
bunun bir tık üstü motorun başına güvenlik koymak olur herhalde :D

ACTPK
02-09-2015, 15:52
Sorma bro son zamanlarda motora binmem 5dk inip eve çıkmam 5dk anasını satayım. Paranoyak oldum.

johnie
02-09-2015, 15:54
Binamızın diğer cephesinde yerleşmiş kafenin 20 gün içinde 2 kere motorlarını götürmeye çalışmaları yapamayıp bisikleti çalmaları üzerine bendeki yusuf sensörü çalışmaya başladı. Tavsiyenize ihtiyacım var. Siz motorlarınızı nasıl koruyorsunuz?
Şuan motorum binanın otoparkında görünmeyen bir bölgede. Tantanlar ile kapalı otopark. Ancak uzakta da olsa motoru çıkarabilecekleri bir boşluk var. Immobilizer mevcut. Üzerinde branda örtülü. Disk kilidi vs yok. Arka lastikten masterlock kilit ile doğalgaz borusuna bağlı. Kasko'da var. Yinede kimse böyle birşeyin başına gelmesini istemez. Alarm taktırmalımıyım? Haftada 1-2 kere kullanıyorum.

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/feyizoglu-ndan-cok-etkili-alarmli-disk-kilidi-177210982?gclid=Cj0KEQjwvJqvBRCL77m2-uKczsIBEiQAkx8VjAVVziF4zjNsktO8tbslzGkvlg5JNs6MIzz jNFA6RFoaApTt8P8HAQ&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0 şu tarz bir şey alarak, ön disk e takabilirsin. Bence motoru garaja ters koy. Yani yüzü garaja bakmasın. Disk kilidini öne tak, önden doğal gaz borusuna bağla. En azından Allah korusun, çözdüklerinde alarm falan çalarsa yetişme zamanın olsun. Arvento diye bir sistem var araç takip, adamlarla daha önceden görüşmüştüm. Aküye gelen kabloyu kestiklerinde sinyal giderse bulamazsınız dedi. 2 Kere çalmaya çalışan insanlar onu çalana kadar uğraşacaktır. Ne yaparsan yap çok önlemi yok. Eğer aracın da varsa, motoru sıkıştır derim iyice.. Geçmiş olsun tekrar.

ACTPK
02-09-2015, 15:59
http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/feyizoglu-ndan-cok-etkili-alarmli-disk-kilidi-177210982?gclid=Cj0KEQjwvJqvBRCL77m2-uKczsIBEiQAkx8VjAVVziF4zjNsktO8tbslzGkvlg5JNs6MIzz jNFA6RFoaApTt8P8HAQ&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0 şu tarz bir şey alarak, ön disk e takabilirsin. Bence motoru garaja ters koy. Yani yüzü garaja bakmasın. Disk kilidini öne tak, önden doğal gaz borusuna bağla. En azından Allah korusun, çözdüklerinde alarm falan çalarsa yetişme zamanın olsun. Arvento diye bir sistem var araç takip, adamlarla daha önceden görüşmüştüm. Aküye gelen kabloyu kestiklerinde sinyal giderse bulamazsınız dedi. 2 Kere çalmaya çalışan insanlar onu çalana kadar uğraşacaktır. Ne yaparsan yap çok önlemi yok. Eğer aracın da varsa, motoru sıkıştır derim iyice.. Geçmiş olsun tekrar.

Benim başıma gelmedi Allahtan. Komşunun paket motorlarını çalmaya kalkmışlar. Bu alarmlı disk kilitleri için sakız vs türevi birşey yapıştırınca buzzer'ın sesi duyulmuyor diye okumuştum baya oldu. Arvento tarzı sistemler aküden yediği için aküyü bitirir sanırım. Hergün kullansam taktırırdım.

Yogi
02-09-2015, 16:01
taktığın zincir kesinlikle yere değmesin eğer yere değiyorsa, zincirleri makasın tek kolunu yere koyup diğer tarafına butun yukunu vererek kesebiliyorlar.

ACTPK
02-09-2015, 16:05
taktığın zincir kesinlikle yere değmesin eğer yere değiyorsa, zincirleri makasın tek kolunu yere koyup diğer tarafına butun yukunu vererek kesebiliyorlar.

Buna dikkat ediyorum. Yaklaşık 30cm yukarda duruyor yerden. Kullandığım kilit bu bu arada; Kesilmesi zor olur diye düşünüp böyle almıştım.
http://www.motomaxonlineshop.com/masterlock-zirhli-kablo-armoured-cable-pmu348

darkmoon
02-09-2015, 16:35
benim yiğeni motorunu kalın yol demirine gemi halatıyla bağlı olmasına rağmen çalmışlardı. keza aea motorunuda adamın kapısının önünden o kadar bağlı olmasına rağmen çalmışlardı..

o işde dikkat edilmesi gereken hırsızın bakış açısı mantığıyla düşünmek hırısızlar iki türlü motor çalar ya keyif için çalar gezer gezer atarlar bir köşeye ki o tipler fazla uğraşmazlar motor üstünde sağlam bağlı ise motor.. bir diğeride tamamen ticari amaçlı çalar yedek parça yada anadoluda falan plakasız satıyorlar millet köy yerlerinde falan geziyor..

parça niyetli çalınabilicek motorlar zaten az çok pazarda belli en çok tutan ikinci eli kuvvetli modeller.. bende gv250 vardı sadece disk kilit takıyordumki işi bilen hırsız onu 15 dakkada kırardı ama çok şükür bir şey olmadı yiğende cbr 600rr vardı 4 kes çalmaya kalkdılar beşincide başardılar motoru bulamadık bir arkadaşımdada hyo gt250r vardı onunkide çalındı gidiş o gidiş bulunamadı..

darkmoon
02-09-2015, 16:37

onlara gerek yok direk jantı kesiyorlar.. aea direk jantı kesmişler.. jantı kesdinmi zaten zincire falan müdahele etmen gerek kalmaz..

johnie
02-09-2015, 16:54
motorunuzun markası nedir?

ACTPK
02-09-2015, 17:14
Yeni kasa xmax 250 abs

mikelazi
02-09-2015, 17:20
moralinizi bozmak istemem ama arkadaşımın evinin altındaki otoparka enine motorunu koyar.önünede aracını parkeder.motorun çıkması imkansız.garaja girip gece boyunca komple varyatör takımını(debrıyaj,kayış,bilyalar,kapak)söküp götürmüşler.
eski evimde motor kaldırımda duruyordu. 2 kilit,alarm,branda kullanıyordum.en azından ugraşması zor olsun diye.
şimdi evim bahçeli direk kapımın önünde duruyor. ne kilit ne alarm nede branda var.yazın haftanın 6 günü üzerindeyim.tek derdim kedileRR

hak_on
02-09-2015, 17:24
apartmanın içinde yere kitliorum ben artı olarak alarmlı disk kilidi var. bu alarmlı disk kilitleri çok caydırıcı diolar. iyi bir markası işini gorur bence. ya ayrıca sakınan göze çöp batarmış diye bi laf var. sen elinden geleni yapmışssın allaha emanet artık :)

johnie
02-09-2015, 17:24
moralinizi bozmak istemem ama arkadaşımın evinin altındaki otoparka enine motorunu koyar.önünede aracını parkeder.motorun çıkması imkansız.garaja girip gece boyunca komple varyatör takımını(debrıyaj,kayış,bilyalar,kapak)söküp götürmüşler.
eski evimde motor kaldırımda duruyordu. 2 kilit,alarm,branda kullanıyordum.en azından ugraşması zor olsun diye.
şimdi evim bahçeli direk kapımın önünde duruyor. ne kilit ne alarm nede branda var.yazın haftanın 6 günü üzerindeyim.tek derdim kedileRR

vah vah vahh, abi sen ne diyorsun ya. Adamlar park ı resmen çalışma alanı yapıp tek tek sökmüşler.. Şok oldum cidden şuan da.. Bende arkadaş öyle diyecektim, aracın varsa motoru sıkıştır öyle kalsın.

darkmoon
02-09-2015, 18:08
hırsız kafayı takarsa her şekil götürür lastiği jantı keser götürür , hiç bir şey yapamasa sırtlar kamyona atar götürür.. en caydırıcı yöndem piyasada çok talep görmeyen motorlara yönelmek..

ss lerin çoğu hırsızların gözdesi özellikle piyasa cafe önü dediğimiz tipdeki motorlar.. scooterların pazarda en çok tutan modellerini çalıyorlar onlarında varyatör takımı grenaj takımı aynaları falan çok pahalı, chopper naked cross tipi motorlara pek talep göstermiyorlar grenajları falan fazla olmadığı için birde bir ss kadar cazibeleride yok..

mikelazi
02-09-2015, 18:15
vah vah vahh, abi sen ne diyorsun ya. Adamlar park ı resmen çalışma alanı yapıp tek tek sökmüşler.. Şok oldum cidden şuan da.. Bende arkadaş öyle diyecektim, aracın varsa motoru sıkıştır öyle kalsın.

sabah kalkınca agaca kilitli sadece ön tekerle karşılaşan arkadaşımda var.o yuzden motoru kitledigimde komple şaseden kitlerdim.

bu pizza cı motorlarının çalınma videolarını izlemiştim.okadar basitki.bir as250 kapalı kasa kamyonet 2 tanede kanı bozuk yeter.

Gorky
02-09-2015, 18:55
motorun gizli biyerine gps tak. belki maliyetli oluyodur bilmiyorum ama çalınsa elinle koymuş gibi bulur+herifleri de yakalarsın abi

ahmet3425
02-09-2015, 22:03
Gps cogunlukla ise yaramaz prof hirsizlar ki bu isi ticaret icin yapanlar prof oluyor. Yanlarinda sinyal kesiciyle geziyorlar motoru caldiktan sknra ilk garajda parcaladiklari icin gps aletide meydana cikiyor.

O yuzden etkili olacagini dusunmuyorum.

omR35
02-09-2015, 22:23
ben dükkana sokuyorum 600rr görünmeyecek yerde pcx kapı girişinde duruyor, kapıya yüklensen açılacak.hiçbir kilit vs olayım da yok, rr ın direksiyonunu kitliyorum pcx in anahtarını bile üstünde bırakıyorum.gerisi Allah'a emanet :)
bayramda motorla çıkıp bikaç şehir geziyim diyorum motoru nereye koyacağım nasıl güven sağlayacağım vs olayından vazgeçiyorum.gündüz bile açık alanda bırakmaktan yana değilim ki bırakmıyorum da.gece otellere vs güvenmediğimden planımı iptal edeceğim gibi.malesef bu çalınma korkusundan rahat rahat motosiklet kullanamıyoruz.

Sert@ç
02-09-2015, 22:23
Yakın zaman içinde motor sahibi olmayı düşünen biri olarak kesinlikle gps takip sistemi taktırmayı düşünüyorum

Maxi
03-09-2015, 04:31

hocam sen bir tek motoru gömmemişsin, daha ne yapacan? :D

TEQUILA
03-09-2015, 07:38
Otoparka kamera koyabilirsiniz(görüntü kaydetmesede olur) , kamera sistemi ile takip edilmektedir vb yazılarlada desteklerseniz daha caydırıcı olur.
Hırsız niyetine girdiyse çalar, niyetine girmeden caydırmak lazım.

ACTPK
03-09-2015, 08:06
Gps hikaye. Jammer ile dolaşanlar dışında motor sürekli kullanılmadığı için akü bitebilir + çalışınca sinyal veriyor bir çoğu. Adam çalıştırmadan götürüp işi bitirir zaten. Hırsıza kilit dayanmaz derler kasko var nasılsa diyip bırakıcam gibi gözüküyor. Daha önceki motorlarımda kafa rahattı kaskoda yoktu. Pcxte mesela 25liralık dandik bi kilit vardı duruyordu öyle. Şimdi şu kafenin olayı tedirgin etti işin açığı.

Maxi
03-09-2015, 08:41
Ben size ne yapmanız gerektiğini söyleyeyim
alarm takın ama nasıl alarm?
bugün 50TL fiyata alarm bulabilirsiniz onlardan bahsetmiyorum

çift yönlü 5km mesafesi olan alarmlar var düzgün ve pahalı olanlardan
sallantı olduğu zaman sizin yanınızdaki pager ötmeye başlayacak
(tabi kapalı garajdan sinyal çıkmaz o ayrı)
+
alarm hoparlörü en yüksek desibel ses çıkaran ve içerisinde pil olanlardan takılacak
yani hırsız piç, çat çut seleyi kaldırıp aküyü sökse bile hoparlör ötmeye devam edecek ortalığı yırtacak.
birde bu hoparlörün motorda en ücra köşede rahat ulaşılamayacak bir yerlerde olması lazım.

bendede alarmlı disk kilidi var sakızla köpükle işe yaramaz hale geliyor
bendede zincir var kesmesi 1dk sürmez
benim scooterda immobilizer var iyide iterek götürebilirler
direksiyon kilidine hiç girmeyelim bile

dolayısı ile geriye bahsettiğim şekilde bir alarm kalıyor ki ben en kısa zamanda takmayı düşünüyorum.

mikelazi
03-09-2015, 15:49
apartman kapısındaki dogalgaz borusuna kitliyordum.7 .kat da oldugum için motoru göremiyordum.zilden megofona basıp alarmı çaldırıyordum.alarmın sesi megofondan gelince rahatlıyordum.gece su içmeye kalkınca onuda konturol ediyordum sürekli.

bu alarm koltuga çıkan kedileri,mahallenin çocuklarını bayagı korkutuyordu

darkmoon
03-09-2015, 16:34
spy ve scorpio alarmda en iyisi ama alarmı iptal etmeside usta bir hırsızın bir kaç dakkasını almaz.. zaten kafayı taktıysa bir hırsız çalmadan önce motoru ön araştırma saha analizi yapıyor nerde kaçıncı katta oturuyorsun adın sanın ..

işin en kestirmesi fazla talep görmiyen bir motorsa üstünde anahtar bırak usta hırsız çalmaya tenezzül etmez zaman kaybı der parada etmez bu der ..

YavuzNaz
03-09-2015, 16:49
Kameralarla izlenen Özel güvenlikli bir sitenin kapalı otoparkından iki tekerleği yerde bulunan demire zincirle bağlı alarmı olan 1200 gs motorun çalınabildiğini öğrendikten sonra en güvenli yer evin salonu geliyor bana.

CupraR
05-09-2015, 01:48
Ben sitenin kapali otoparkina koyuyorum arabayida arkasina park ediyorum skişicak şekilde.yinede cok tirsiyorum aliexpresten ucuzbi alarm aldim selenin altina akunun üstune bagladim caydirici olur en azindan bide Allaha emanet ediyorum her park ettigimde.

canozgur106
07-09-2015, 07:55
Kardeşim sen elindene geleni yapmışşsın Allaha emanet o motor korkma hiç..