PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nissan X-Trail Hakkında

Ome_RS
02-09-2015, 16:04
Arkadaşlar selam,
Geçtiğimiz sene şirkette satış müdürümüz sıfır olarak nissan X-Trail premium platinium araç aldı. Alındığı zamanlarda aracın lansmanı yeni yapılıyordu ve ilk gelen partiden alımı gerçekleştirildi.
Alındığı ilk zamanlarda keyifle kullanılan araç bir süre sonra sıkıntılar vermeye başladı. Bu da araçtan soğumasına ve kullanıldığı süre boyunca hevesinin kaçmasına neden oldu.
sorunlar şu şekilde gelişti;
ilk olarak 10k km civarı şanzıman arıza verdi ve sabit 100le giderken devir dalgalanması yapmaya başladı. Şikayet iletidi ve nissan aracın şanzımanı arızalı olduğunu belirterek garantiden şanzımanı değiştirdi. fatura 43k. tl. daha sonra 5k km içinde yeniden arıza verdi bu sefer yazılımsal hata olduğu belirtilerek şanzıman değişimi ile birlikte yazılımı güncellendi. fatura yine 45k civarıydı. araç su anda 30k km civarında ve şanzıman olarak bir daha sıkıntı vermedi.
Ancak 2 arıza olarak yaklaşık 5-6k km önce kliması arıza verdi. içerisi 22 dereceye ayarlı olmasına ragmen kendi kafasına göre sogutma yapıyor. bazen fanlar full speed çalışıyor üşütüyor bazen de içerisi aşırı sıcak oluyordu. bazen de kendi kendine klima açık olmasına rağmen hiç soğutmuyordu. şikayet iletildi ve garantiden klima paneli ve beyni değiştirildi.
araç geçtiğimiz günlerde tekrardan bu klima konusunda arıza vermeye başladı.
bu arızalara ek olarak teyp sisteminde de aksaklıklar mevcut. Çok donma yapıyor, klasörde geçişlere izin vermiyor ve telefonla olan bağlantısı sürekli kopuyor.
2 defa lastik basınç sensörleri hata verdi. birde içeriye aşırı motor sesi vermesi ve trimlerden gelen seslerden yana şikayetçiyiz.
büyük hevesle alınan araç 1 sene içerisinde bu kadar arıza verdiği için açıkçası araca güven konusunda büyük hayal kırıklığı yarattı. ilerleyen zamanlarda daha çok arıza vererek iyice huzursuz etmesinden çekinir hale geldik.
Aramızda xtrail kullanıp sıkıntı yaşayan veya yakınında olup böyle arızalar duyan var mı?
açıkcası aynı hatadan 1 defa daha verip aracın değiştirilmesini veya iade edilmesini düşünmeye başladık. Sahibinden üzerinden kısa bir piyasa araştırması yaptığımızda sadece yüzbaşıoğlu nissanın sattığı 6 tane xtrail premium platinium olduğunu gördük. fiyatları 128bin tl civarında. sıfır fiyarı ise suan 149 olması lazım.
bu durumda ne yapılmasını önerirsiniz? aracı iade edebilir miyiz? veya değişimini sağlayabilir miyiz?

h.savas
02-09-2015, 16:13
başka bi forumda yeni xtrailin konusu açıldığından beri takip ediyorum,yazdıklarının birebir aynısını yaşayan baya bi xtaril kullanıcısı var...
hatta bi kullanıcı bayiden sıfır aracını alıp evine ulaşamadan şanzıman arızasıyla karşılaşmıştı, arka koltuktaki ses izalasyonundan şikayet edenler çoktu..

Berkan
02-09-2015, 16:15
arkadasımın babasında var (black'li bir modeli adı tam hatırlamayadım 1.6dci) ondada start stop arızası ve sanzıman gibi degisik degisik arızalar cıktı.

babası mahkemeydi ıvır zıvırla ugrasmamak adına ultimatom verdi 2000 tl benzin ve 4 bakım(yada 60bine kadar) hediye edildi. buaralar bişeyi varmı yokmu sorarım ama bukadar sorunlu sacma bir model(Qashqai de dahil) daha üretilmedi heralde 1 degil 2 degil heralde duydugum gördüm en aşagı 10 olmuştur

buda ceed forumunda birisinin yazısı ceedi vardı Qashqai aldı sattı yine ceed aldı

Sıfır araçta direksiyon açısı ciddi derecede yamuk geldi, 7-8 rot ayarından ve açı sensörlerinin resetlenmesinden sonra düzeldi (Bir çok kullanıcıda aynı sorun çıktı, 2015 modellerde de çıkmaya devam ediyor).
- Sıfır araçta motor kaputu veya bagaj kapağının çizgileri kasa ile uyumsuzdu, düzgün hizalanarak sabitlenmemişti, düzelttirmedim (bir çok kullanıcıda aynı sorun mevcut).
- Aracın elektronik anahtarı muhtelif zamanlarda araç tarafından tanınmadığı için ne kapılar açılıyordu nede açılsa da motor çalışıyordu.
- Ekonomi için olan Stop/Start sistemi ara ara arıza ışığı yakıyordu (Birden çok kullanıcıda mevcut, ellettirmedim).
- Aracın lastikleri taban yapmış olarak geldi, otobanda 120-150 arası aracı zıplatıyordu; genel merkez 3 ay süründürdükten sonra değiştirdi.
- Aracın kasa rijitliği diye birşey yok, sert virajlarda Kia Sportage nasıl beton gibi tepkler veriyorsa Nissan Qashqai'de bir o kadar rijit olmadığını kasadan gelen gıvırtılardan hissettiriyordu. Hatta buyrun yabancı basın testlerinde de aynı sorun çıkmış (Özellikle 8. dakikadan sonrasını izleyin):

- Aracın altında neredeyse sıfır yalıtım kullanıldığı için en ufak su birikintisini bile aracın içinden faşır foşur duyuyorsunuz (Birçok kullanıcıda mevcut).
- Aracın arka süspansiyon sisteminde sırf ucuz diye Kartal-Şahin-Doğan döneminden kalma torsiyon çubuklu sistem kullanıldığı için virajlarda çok erken tedirgin etmeye başlayıp araç kopuyor.
- Aracın içinde 2003 model Megane aracımdaki ile birebir aynı iç aydınlatma ve silecek kolları kullanılması, kapılardaki cam düğmelerine ışık bile konulmaması aracın kalitesini ciddi anlamda sorgulattı.
- Aracın iç mekanında bir değil birden çok yerden tıkırtı sesleri geliyor, servis bir kısmını kesebildi (Birçok kullanıcıda aynı ses sorunları mevcut.)
- Daha da uzar gider bu liste...

Özetle Renault firması Nissan'ı aldıktan sonra resmen güzelim japon markanın içine etmiş; sorun çıkarma potansiyelinde VW ile kafa kafaya yarışır. Ve ben daha fazla dayanamadığım için sattım kurtuldum.

Berkan
02-09-2015, 16:18
bu aradaki 8.dakkadan sonra izleyin denilen videonun linki unutmusum oda bu: https://www.youtube.com/watch?v=lm44stfoy8g#t=53

Ome_RS
02-09-2015, 16:44
Şikayetvar ve netten araştırmalarda bazı kullanıcıların daha ilk arızada aracını değiştirttiklerini gördük. bu durumda bizde değişim talep edebiliriz sanırım.
Nissana güvendik ama sanırım Nissan eski Nissan değil bu kadar çok sorun yaşanması marka açısından hiç güzel bir referans değil. Büyük reklamlarla tanıtımla geldiler x-trail için ama kısa sürede makyaja ve gelişime ihtiyacı var gibi duruyor.

Slmcnsl
02-09-2015, 16:50
Geçen pedere kaşkay platinum premium pack aldık. Hatri sayilir bir mebla ödedik. İlk oturdum arka koltuğa, arka koltuğunun popo kismi zemine bağlı değil! Minder gibi yani! 116 binlik kalite sunmadi gibi hissettirdi. Bu konudan sonra iyice kıllandim!

Kadyr
02-09-2015, 17:32
bnde vw yı kotulerdım hep ayrıca reno nıssanı satınmı aldıkı benım bıldıgım sadece motor verıyor

Shadow_Dancer
02-09-2015, 17:33
Valla servisleride leş.. Hanım park ederken arka kapıyı derin çizmiş.. Kasko var diye servise verdim bugün 13. iş günü hala verecekler arabayı.. Bugün gittim saglam bi estirdim, ama gerçekten saglam. Yarına hazır edecekler arabayı.

Ome_RS
02-09-2015, 17:39
bnde vw yı kotulerdım hep ayrıca reno nıssanı satınmı aldıkı benım bıldıgım sadece motor verıyor

renault nissan samsung ortaklar diye biliyorum.

Valla servisleride leş.. Hanım park ederken arka kapıyı derin çizmiş.. Kasko var diye servise verdim bugün 13. iş günü hala verecekler arabayı.. Bugün gittim saglam bi estirdim, ama gerçekten saglam. Yarına hazır edecekler arabayı.

bizim servisten yana sıkıntımız yok aslında oldukca iyi niyetli ve yardımcı davranıyorlar ama arac sıkıntılı cıktı.

oguz
02-09-2015, 18:02
vıdeoda sportage geyık testınde cuvallamış , orayı anlayan oldumu , hayır arabamdan süphelenmeye basladım :/

zübeyir
02-09-2015, 18:04
geçen hafta nissana gittim inceledim. bildiğin renault adı sadece nissan bence ona verilen paraya yazık ...

Berkan
02-09-2015, 18:15
vıdeoda sportage geyık testınde cuvallamış , orayı anlayan oldumu , hayır arabamdan süphelenmeye basladım :/

6.30 gibi olanı diyorsan orda esp devre dışında, kapanınca böyle gözüküyor diyor konuşan eleman

turkerrr
09-10-2015, 08:46
parça tedariği konusunda ciddi problemleri var, bir kasko hasarımızda en çok sattıkları qashqai modelinin bile ön farını yaklaşık bir buçuk ayda temin ettiler.

yesil
09-10-2015, 10:11
Yeni kasa skoda superb aldık babam için, geldiği gün bir şanssızlık sonucu arka kapısı hasar gördü, türkiye'ye yeni giriş yapmış ilk araçlardan birini almamıza rağmen stokta kapı varmış, 4 gün içinde aracı onarılmış şekilde teslim ettiler. Daha önce 2004 model nissan primera kullanıyorduk, oksijen sensörü için 3 ay bekledik, yurt dışından geliyormuş. Hadi primera çok satılmayan araç ama qhasqai'da bile olması ilginç. 1998 model nissan primeramızdan çok memnun kalmıştık ama 2004 modeli bizi biraz hayal kırıklığına uğratmıştı açıkçası.

Ome_RS
09-10-2015, 11:05
parça konusunda bizde sıkıntı yaşamıştık. Yaklasık 20 gün klima panel ve beynini bekledik.

R.S.C
09-10-2015, 16:45
millete çatır çatır quashqai satiyorlar hayret bu kadar sorunlu bi araç olması ?!?!

8.000rpm
09-10-2015, 20:58
Nisan ömründe Türkiye'de böyle satış yapmadığı için çuvallıyor galiba
Gerçi yüksek adet konusu da üç günlük konu değil kaç yıldır satıyorlar Kaşkayi :)

mustafa_a
09-10-2015, 21:01
Bu sorunları yaz tatilinde trabzonda bu aracı olan birinde daha duymuştum. Onlara para iadesi yapılacak kararı çıkmıştı