PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : R56 MINI Cooper Direksiyon Açı Sensörü

Faruk'S
09-09-2015, 01:10
R56 MINI Cooper aracımda Dsc uyarısı ile birlikte El freni ikaz uyarısı sarı olarak yanmaya başladı. Sinyal yaktıktan sonra direksiyon döndürüp tekrar normal konumuna gelince sinyal yanmaya devam ediyordu.Yani otomatik olarak kapanmıyordu. Açıkcası bu sorunu ona bağlamadım ancak sonradan işin rengi serviste değişti.Sorun balata kablolarının işlevini kaybetmesiyle alakalı olabileceği söylendi 60 Tl gibi bi rakama değiştirildi.Cihaza bağlandıktan sonra Direksiyon Açı sensörü nün arızalı olduğu söylendi ve parça için servis 850 € gibi bi rakam çıkardı. Şu aşamada değiştirmek beni biraz zorlar açıkcası. Direksiyonumda herhangibir sertleşme felan olmadı. yani aracımda oluşan tek fark 2 adet sarı simgenin yanması onun dışında fark edilir hiç birşey yok.Öncelikle merak ettiğim bu sorun varken aracı yürütmem bi sıkıntı oluşturur mu ?
ikinci olarak araştırmalar soruşturmalar sormalar sonucu şöyle birşeyle karşılaştım;
Rot balans ayarından bile kaynaklı olabilirmiş. Gün içerisinde ilk işim rot balans ayarın yaptırmak ve o bölgelerde herhangi bir sorun var mı diye bi baktırmak olacak.Sorunun ondan kaynaklı olduğunu varsayarsak ***** mini de lastik basıncı ayarını yeniden yapsak bile yeni ayarları manuel ekrandan kaydetmeden basınç uyarısı sönmüyor. Bu tarz birşey yeniden yapmam gerekli olur mu ? eğer olursa nereden nasıl yapmalıyım.
ikaz lambasının kitapçıkta ki açıklaması şu şekilde : Mini MİNİ COOPER S Binek Otomobil - Kullanım Kılavuzu - Sayfa:131 - www.ekilavuz.com (http://www.ekilavuz.com/kilavuz/274026a990186e4b/131/mini/mini-cooper-s-ukl-l/binek-otomobil)

aracımda yanan ikaz lambası: https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t34.0-12/11998185_1056081407765850_739009830_n.jpg?oh=e4c4d 19be33e169f0ac99e491227d0da&oe=55F20825

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Faruk'S
09-09-2015, 01:16
Birde şunu göze almak isterim araştırmalar sonucunda aynı sorunla karşılaşan bir bmw sahibinin yaşadığı durum http://www.bmwpassion.net/forum/showthread.php?t=14818&page=2 bu sayfada çözümü ile birlikte aktarılmış. Durumun böyle olduğunu farz edersek "iyi niyet garantisi" vs. kapsamı gibi durumlardan faydalanmam mümkün müdür ?
İzlemem gereken yol nasıl olmalıdır.
Saygılar

2jz
09-09-2015, 01:34
Elekrikli direksiyonlarda akü ömrünü tamamlamaya yakın direksiyon veya esp ışığı yakabiliyor. Araçta herhangi bir belirti yoksa aklıma bu geldi. Sık karşılaşılan bi durum.

Mr.K
09-09-2015, 10:06
Z4te aynisini yasadim. Fren basincini tekrar yaptir sistemdeki havayi aldir elfrenini ayarlat havasini aldir bide rot ayarina gir duzelir. 1e1 ayni sorundu yasadigim...

Berkan
09-09-2015, 10:16
Elekrikli direksiyonlarda akü ömrünü tamamlamaya yakın direksiyon veya esp ışığı yakabiliyor. Araçta herhangi bir belirti yoksa aklıma bu geldi. Sık karşılaşılan bi durum.

Benim basıma geldi bu direksiyon torosdan bile agır oluyor ama esp değil eps yanıyor

2jz
09-09-2015, 10:41
Benim basıma geldi bu direksiyon torosdan bile agır oluyor ama esp değil eps yanıyor

Epc ayrı onu yazdım zaten elektrikli direksiyon veya esp dedim. Esp'de düzensiz elektrikten ilk etkilenen parçalardan esp'de yakabilir akü bitmeye yakın.

2jz
09-09-2015, 10:42
@berkan ayrıca dediğin gibi bazı araçlarda direksiyon torostan sert oluyor bu dırumda :)

Faruk'S
09-09-2015, 23:28
Abiler yorumlar icin tesekkur ederim sabah bi test edeyim dedim hic ikaz yakmadi sansima sevindim bayagi.Yaklasik2 km yol yaptim yanmadi. Park ettim aksamuzeri tekrar baktim yakti. Sevincim kursagimda kaldi. Ilk etapta Soylediginiz ayarlari yaptiracagim insallah duzelir. Sonucu paylasirim.

Faruk'S
09-09-2015, 23:44
Bir de söylemeyi unuttum durup dururken silecekler kendiliğinden çalışmaya başladı.

Faruk'S
11-09-2015, 00:03
Akü bitmek üzereydi değiştirildi ama ışık hala sonmedi, rot balans ayarına bakıldı sorun yoktu. Fren basınçları da alındı ancak değişen birşey olmadı.
Tekrar cihaza bağlandı ve arka balata kablosu arızası verdi. Parça istedik o gelecek insallah sorun odur..
Yorumlar için tekrar teşekkürler

sadettin
12-09-2015, 12:03
silecek çalışma olayı bendede var çok sinir bozucu :D

umitcetin
04-12-2015, 15:17
selam. yaklaşık bir aydır bire bir aynı sorunla karşı karşıyayım. antalyada yaşıyorum. aracım 2009 model cooper s. ekranda dsc uyarısı yanıyor, silecek kendiliğinden çalışıyor, sinyal sönmüyor, kafayı yemek üzereyim, siz ne yaptınız, bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim arkadaşlar. iyi forumlar. teşekkürler herkese

GKS
04-12-2015, 17:27
runflat mi var aracın uzerinde

10.lincoln
05-12-2015, 01:53
mrb bundan yaklaşık 6 ay önce audi a1 1.6 tdi aracımdada aynı sorun mevcuttu.
direksiyon açı sensörü arızası.

rot-balans, lastik basıncı hepsini yaptım ama düzelmedi. esp ışığı yanıyordu ve direksiyon eski şahinlerin direksiyonu gibi kas gücü ile dönüyordu :)

serviste orjinal parçaya 900 demişlerdi.
sanayiden çıkma alıp halletmiştim. ama bayağı uğraştım.
3 tane çıkma denedik en son 3.cüsü oldu. 500-600e patladı yine :)

FIA
30-12-2015, 10:30
Konuyla ilgili çözümleriniz nasıl oldu arkadaşlar ?

omrasm01
30-12-2015, 10:57
Aküyü değiştirmeyi denediniz mi genelde akü üzerinden kaynaklanıyor bu sorunlar

pashaboy
30-12-2015, 14:39
lastik söktürmeden rot-balans ayarını yaptırın sensörler karşılıklı birbirini görmediğinde açı sensörü arızası veriyo %90 çözülür sıkıntınız.

pashaboy
30-12-2015, 14:42
edit geri gelsin

aynı problemi golf gti da yaşadım parça pahalı olduğundan nasıl çözerim diye uğraşırken rot yaptırdım düzeldi 1mm bile kayık olsa sensörler birbirini görmediğinden dolayı arza yakıyo....

FIA
13-01-2016, 11:26
selam. yaklaşık bir aydır bire bir aynı sorunla karşı karşıyayım. antalyada yaşıyorum. aracım 2009 model cooper s. ekranda dsc uyarısı yanıyor, silecek kendiliğinden çalışıyor, sinyal sönmüyor, kafayı yemek üzereyim, siz ne yaptınız, bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim arkadaşlar. iyi forumlar. teşekkürler herkese

Nasıl bir çözüme ulaştınız acaba ?

FIA
13-01-2016, 11:38
Birde şunu göze almak isterim araştırmalar sonucunda aynı sorunla karşılaşan bir bmw sahibinin yaşadığı durum http://www.bmwpassion.net/forum/showthread.php?t=14818&page=2 bu sayfada çözümü ile birlikte aktarılmış. Durumun böyle olduğunu farz edersek "iyi niyet garantisi" vs. kapsamı gibi durumlardan faydalanmam mümkün müdür ?
İzlemem gereken yol nasıl olmalıdır.
Saygılar

Sorunu çözebildiniz mi acaba ?

Eastanbul
30-01-2016, 11:56
Sorununuz direksiyonun altındaki SZL Beyni olabilir. Bu konuda araştırma yaparsınız daha rahat sonuca varabilirsiniz. Araç çalıştığında silecek çalıştırma, sinyal kapatmama, DSC OFF gibi hatalar verebiliyor bu beyin arızalandığında.

derviscapaci
04-07-2016, 09:42
Yeni aldığım 2011 Model Mini Cooper aracımda ilk yazıda da biraz bahsedildiği gibi el freni ve esp ışıkları turuncu ya da sarı şeklinde yanıyor ikaz sembölü km kısmında yanıyor. Ne zaman yandığı hakkında bi fikrim yok ama bazen yanıyor. İlk aldığım gün 140- 150 km uzun yol sonunda son 10 km de falan yandı sonra stop edip çalıştırınca geçti ardında bir akşam çalıştırıp şehir içinde bi 5-10 km yaptıktan sonra yandı açıkcası neye bağlayacağımı şaşırdım bu durumu bazı forumlarda şanzuman hatası bazı yerlerde frenlerle alakalı bi durum gibi bi çok şeye bağlanıyo bunlara ek olarak dün akşam aracı stop edip tam arabadan çıkacakken silecekler kendi kendine 1-2 tur çalıştı tekrar çalıştırıp stop ettim yine aynısını yaptı 3. de yapmadı bu durum işin aslı nedir bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim çünkü iyice kafa karıştırmaya başladı.

Ek olarak ilk yazıdaki sinyal sorunu bende yok.

Teşekkürler.

derviscapaci
04-07-2016, 10:25
http://i.hizliresim.com/PMz0V8.jpg (http://hizliresim.com/PMz0V8)

tam net olmamakla birlikte yanan ikazlar bunlar

Necep
16-02-2018, 00:29
http://i.hizliresim.com/PMz0V8.jpg (http://hizliresim.com/PMz0V8)

tam net olmamakla birlikte yanan ikazlar bunlar

Bu sorunu nasıl hallettiniz aynı sorun bende de var.

CaptainMini
16-02-2018, 08:41
Bu sorunu nasıl hallettiniz aynı sorun bende de var.

Sorunu halletmeniz için herhangi bir balans ayarı lastik basıncı vs kontrol etmeye gerek yoktur. Direksiyonda bulunan SZL sensörünü değiştirin sorun hallolacaktır. Bu halde kullanırken dikkat etmekte fayda var, ***** virajlarda vs yol tutmaz.

Necep
16-02-2018, 23:05
Sorunu halletmeniz için herhangi bir balans ayarı lastik basıncı vs kontrol etmeye gerek yoktur. Direksiyonda bulunan SZL sensörünü değiştirin sorun hallolacaktır. Bu halde kullanırken dikkat etmekte fayda var, ***** virajlarda vs yol tutmaz.

Siz nasıl hallettiniz szl mi değiştirdiniz ne kadara mal oldu hocam ?