PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motul yeni yağı

Patisever
10-09-2015, 01:19
arkadaslar motul istek üzerine 10-60 yag üretimi yapıyormus yakında piyasada olacağını duydum 300 vmı normalmi bilmiyorum bilgisi olan warmı acaba fiyat ürün nedir tesekkürler

O.Ozgur
10-09-2015, 09:22
300v şimdilik duymadım ama 8100 x-power 10w60 lar piyasada şu an. 5 litrelik kutularla geliyor fiyat için mesaj atabilirsin abi.

http://www.opieoils.co.uk/pdfs/Motul/8100%20X-Power%2010W60%20(EN).pdf

Patisever
10-09-2015, 09:27
Bu yagin 300v ile farki nedir racing arabada kullanabiliriz sanirim

Arenimo
10-09-2015, 09:36
ben nedense motulden hiç memnun kalamadım, özellikle de kendi arabamda , hem diğer yağlara göre daha çabuk eksiliyor hem de basıncı çok az olsa da düşürüyor 3 350Z de denedik, Mobil 1 den hem minimde hem de 350Z'imde inanılmaz memnun kaldım motul asla araba koymam

Patisever
10-09-2015, 10:54
ben nedense motulden hiç memnun kalamadım, özellikle de kendi arabamda , hem diğer yağlara göre daha çabuk eksiliyor hem de basıncı çok az olsa da düşürüyor 3 350Z de denedik, Mobil 1 den hem minimde hem de 350Z'imde inanılmaz memnun kaldım motul asla araba koymam

bak bu bilgi biraz aklımı karıstırdı kardeşim tavsiyen warmı pekı önerin tecrube ile orantılı soylemlere her zaman itibar ederim

Cem.B
10-09-2015, 11:06
ben liqui molly 10-60 kullanıyorum şuan memnunum minide yağa çok para harcadım 300 v diye artık almıyorum

Patisever
10-09-2015, 11:51
ben liqui molly 10-60 kullanıyorum şuan memnunum minide yağa çok para harcadım 300 v diye artık almıyorum

bir test verilerinde bu yag acık ara öndeydi eksıltme basıncda değişiklik vs artısı warmı acaba

Patisever
10-09-2015, 11:56
bir test verilerinde bu yag acık ara öndeydi eksıltme basıncda değişiklik vs artısı warmı acaba

royal purple var birde bilen vardır aramızda bu konu genel bir fikir ve bilgi alıp verebileceğimiz yag ve sıvı konusu olur umarım bize

orhan_guney
10-09-2015, 12:16
bende katılıyorum sana motulden hiç birşey anlamadım, çok cabuk eksiliyor,Mobil esp bana göre en iyisi 5-30 hem eksilmiyor, hemde motul de yağ sıcaklığım 96-99 aralığında ısıya sahip oluyordu şu an da ise mobil esp de dip gazda bile 95 gecemiyorum. ve bana göre daha sessiz çalışıyor araç rolantide.

Gunes G.
10-09-2015, 12:22
Yaris araci olmayan araclarda motul competition serisi yaglar zaten inanilmaz fuzuli harcama, genel inanis yaris icin olan urunler gunluk kullanim urunlerinden daha iyidir olsa da isin asli bunun tam tersi zaten. Yaris urunlerinin dayanikliligi daha yuksektir dogru, ancak kullanim sureleri gunluk urunlerden cok ama cok daha kisadir.

Bizdeki esas sorun, durability ile endurance'i ayrimayi beceremiyor olmamiz. Durability urunun "omru" demektir, zamana karsi dayanimini belirtir, endurance "dayaniklilik" demektir, icerisinde sure belirtmez, teknik dayanim demektir.

Misal castrol SRF hidrolik yagi. Degerlerine bakinca gunluk hidrolikleri ikiye katlar ama inanilmaz kisa bir sure icerisinde nemlenir ve omrunu bitirmis olur.

O yuzden gunluk araclara gunluk kullanima uygun sivi koymak lazim, 300v filan fuzuli para kaybi olur.

Basinc muhabbeti de yagin inceligi ile ilgili, kalin yag basinci arttirir keza basinc dedigimiz pompanin yagi dondurmek icin ittirmesine karsi yagin kanallarin icerisinde donmemek icin verdigi cabanin bileskesidir tipki manifold basinci ya da halk agizi ile turbo basinci gibi. Motora havayi sokamadikca basinc artar, ama debi basincin arttigi gibi artmaz. Genis kesitli bir boruda olusan 1 bardaki debi ile yarisi kadar bir boruda olusan 1 bardaki debinin arasinda daglar tepeler ovalar olur. Neyse bu baska bir konu.

Sonuc "her kosula uygun, en iyi" gibi bir kavramin olamayacagini bilmek, kullanim amacina gore urunleri secebilmeyi ogrenmektir.

Bir de ulkemizde 10w60 fetisi var anlam veremedigim, millet artik agriyan yerine utanmasa 10w60 surecek. Standart araclarda gunluk kullanimda fabrika ne kullanin diyorsa onu kullanin, himmet abi 10w60 kullaniyor diye kafaniza gore is yapmayin.

Tam sentetik kullanin, castrol mobil gibi bilinen markalarin araciniza uygun modellerini tercih edin, sahte urunlere dikkat edin, sanirim denebilecekler bu kadar.

beetle
10-09-2015, 12:36
güzel açıklama olmuş.

Traxx
10-09-2015, 17:51
@Orhan Guney

Rolanti sesi nasil degisti onu anlamadim? cam tapping sesinden bahsediyorsunuz heralde? (distortion), o hafif titreme bendede vardi cunki. hatta dinleme ile cok zor, elimi kapaga koydugum zaman belli oluyordu.
5/40 koyduktan sonra yok oldu. tahminim film tabakasi flow/akisi olusmadigi icin yapiyordu o titremeyi? bilemiyorum..

Kaanb34
10-09-2015, 19:51
royal purple var birde bilen vardır aramızda bu konu genel bir fikir ve bilgi alıp verebileceğimiz yag ve sıvı konusu olur umarım bize

Royal Purple benim arkadaslarim kullaniyorlardi honda civic si icin memnun cogu ama ben motul taraftariyim. Bir cok video izledim edindigim bilgilere gore yuksek devirlerde bir cok yag korumayi saglayamiyor motul korumayi tam sekilde yapiyor. Motul'un hangi yagini kullandiginizda cok onemli tabiki.

G_TT_I
10-09-2015, 20:29
Mobil ve diğer yağlar extended vs 300v muadili degil.
Motul 10/60 edge ile mi aynı yoksa mobil mi?
Çok ince olduğu için eksiltme ve basınç fark eder, mobil in kullanım amacı zaten eksiltmeyi azaltmak ama kalın olduğu için daha sonra ince yağa geçerseniz eksiltme artar

ghibli06
10-09-2015, 23:06
http://www.techturkey.com/forum/genel-teknik/207599-10-60-yag-karsilastirmalari-geyik-icerikli-degildir.html

arkadaşlar burada konuşmaya başladık, 10w60 deneyimlerini yazalım, Güneş'in dediği gibi ülkede 10w60 fetişliği var, aracı gerçekten 10w60 kullananlar bilgi paylaşırsa güzel olur...