PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DGS ile makineden gemi makineleri işletmeye geçiş

musti2jz
12-09-2015, 23:25
Merhaba, iki yıllık makine teknikerliği mezunuyum dgs ile piri reis gemi makineleri işletmeye geçiş yaptım. Makine den geçiş Yaptığım için kaç dersten muaf olurum. İngilizce hazırlıkta çok zorlanırmıyım? Bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?

doncarlo
12-09-2015, 23:29
Bu soruyu en iyi piri reis üniversitesinin öğrenci işleri cevaplar.

http://www.pirireis.edu.tr/ogrenciler-icin/ogrenci-isleri-mudurlugu

musti2jz
12-09-2015, 23:32
Kardeşim Aradım görüştüm. Onlar ders içeriğini istiyorlar ancak oraya gittiğim zaman Detaylı öğrenebilirim. Okuyan arkadaşlar varsa bana yardımcı olmaları için açtım konuyu.

westalim
12-09-2015, 23:58
''DSG okudum ve gemilerde kullanılmaya geçiş anladım'' nasıl kafam gittiyse gerisini siz düşünün. (alkol yoktur)

Berat
13-09-2015, 03:25
Üstad öğrenci işlerinde bitiyor olay. Şöyle özetlemek gerekirse senden onaylı ders içeriği ve transkript isteyecekler sonrasında derslerin uyuşması durumuna göre,toplamda 20 dersten 20 sinide sayabilirler 2 sinide. Herhangi bir sınırlama yok. Bende geçiş yaptım oradan biliyorum.

Berat
13-09-2015, 03:29
Not: uyuşma durumuna derslerin içeriği haricinde kredi ve AKTS yede bakıyolar bilgin olsun. Örnekle aldığın matematik dersi ilk üniversitende 3 krediyse geçiş yaptığın yerde 5 krediyse çoğu üniversite saymıyor. Aldığın yerde kredi ya aynı olacak ya yüksek olacak.

musti2jz
13-09-2015, 04:02
Üstad öğrenci işlerinde bitiyor olay. Şöyle özetlemek gerekirse senden onaylı ders içeriği ve transkript isteyecekler sonrasında derslerin uyuşması durumuna göre,toplamda 20 dersten 20 sinide sayabilirler 2 sinide. Herhangi bir sınırlama yok. Bende geçiş yaptım oradan biliyorum.

Anladım dostum. Peki sen hangi üniverste hangi bölüme geçiş yaptın?

Berat
13-09-2015, 04:42
Ben memleketime K.maraşa iktisata geçtim.

TigeR
13-09-2015, 10:57
O marastaki hocalar yakti beni serefsizler. Onlarin yuzunden okulum uzuyor. Benden sonraki sene herkesinkini onaylamislar bakmadan.
Sen direk bolum hocalarinla konus onlarda bitiyor olay. Orda gorevli hoca olur bu islerebakan ister hepsini onaylar ister yok sayar bastan okutur

onursumer
13-09-2015, 11:44
aldığın dersleri ve ders içeriklerini bilmeden kimse birşey diyemez

her universitenin aynı bolumunde bile ders içerikleri farklı bu nedenle aynı bolum farklı universitelerden birkaç kişi dgs ile aynı sıfına duşse hepsinin sayılıcak dersi ve kredileri değişir bu yüzden kimse sana net birşey soyleyemez

transkript ve ders içeriği bilgisi ile başvurursan soyleyebilirler , bazı derslerin isimleri tutmasada içerik aynı olduğunda sayılıyor

bason
13-09-2015, 12:06
%100 ingilizce ise sadece türkçe-tarih harici ders saymazlar... :)

onursumer
13-09-2015, 19:44
%100 ingilizce ise sadece türkçe-tarih harici ders saymazlar... :)

isterlerse sayarlar , ben türkce bir okuldan full ingilzice bir okula geçtim tum derslerimi saydırdım

AdemAr
13-09-2015, 22:52
mak müh ile ortak çok dersleri var.. bazı okullar ders sayma konusunda cimri.. yıldız teknık gemi makineleri desen en az 12-13 ders sayarlar derdim ama piri reisin ders sayma durumları hakkında pek bilgimyok.. bölüm %100 ing. ise tarih türkceden baska saymazlar

musti2jz
14-09-2015, 04:48
aldığın dersleri ve ders içeriklerini bilmeden kimse birşey diyemez

her universitenin aynı bolumunde bile ders içerikleri farklı bu nedenle aynı bolum farklı universitelerden birkaç kişi dgs ile aynı sıfına duşse hepsinin sayılıcak dersi ve kredileri değişir bu yüzden kimse sana net birşey soyleyemez

transkript ve ders içeriği bilgisi ile başvurursan soyleyebilirler , bazı derslerin isimleri tutmasada içerik aynı olduğunda sayılıyor

Peki abi dersleri sayıp saymamak üniverstede bulunan ilgili kişinin elinde mi yoksa üniversitenin belirlediği kurallar çerçevesinde mi?

TigeR
14-09-2015, 10:49
Tamamiyle ilgili kişinin elinde. ders içeriğine,akts ve krediye bakıyorlar. Tutuyorsa zaten sorun yok ama tutmuyorsa da onaylayabilir.

bason
14-09-2015, 12:30
isterlerse sayarlar , ben türkce bir okuldan full ingilzice bir okula geçtim tum derslerimi saydırdım

Nasıl saydırdın? Ne zaman saydırdın? Şu anda Kendi okulum bile saymıyor derslerimi... %100 ingilizce bir okulun sayma ihtimali çok çok düşük... AdemAr arkadaşa yazmış %100 ingilizce okullarda saymazlar...

bason
14-09-2015, 12:35
Ders saydırma işi bazı okullar da bütün bölümlere uygulanıyor, bazıların da ise bölümün dekanlığı ile görüşüp öğreniyorsun bizim okulda böyle bir şey yok... Herkes hazılığı okuyup 1. sınıftan başlıyor... DGS öğrencilerine yaz okulunda özel bir sınıf açılsa ve zaten yeteri kadar zaman kaybım oldu... Okulum şehir merkezine uzak, iş sıkıntısı oluyor, yoruyor vs eğer yaşınız gereği aynı zamanda da çalışmak zorundaysanız okulun lokasyonu da öenm kazanıyor, 2. öğretim yazmak durumunda kalıyorsun... yine daraldım... :D

AdemAr
14-09-2015, 22:55

özel üniyse bi ihtimal devlette ilk kez duyuyorum.. hangi üni ?