PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce Lokal kurtarılabilirmi ?

By CrAzY
19-09-2015, 19:45
Merhabalar bugün öküz bir arkadaş tarafından göbeği dardan dönmesiyle benim tampona taktı .Sizce lokal kurtulunabilirmi ? camurlugun ucu azıcık kalktı(plastik) tampon çizildi.

http://www.imgim.com/12047353_10207852823386680_1947759805_n.jpg

omrasm01
19-09-2015, 19:46
Merhabalar bugün öküz bir arkadaş tarafından göbeği dardan dönmesiyle benim tampona taktı .Sizce lokal kurtulunabilirmi ? camurlugun ucu azıcık kalktı(plastik) tampon çizildi.

http://www.imgim.com/12047353_10207852823386680_1947759805_n.jpg

Lokal neleri kurtarıyor bu hiç bir şey :)

RedCan
19-09-2015, 19:47
Tampon lokal boyanmaz ama çamurluk yapılabilir gibi.

By CrAzY
19-09-2015, 19:47
Lokal neleri kurtarıyor bu hiç bir şey :)

Ciddimisiniz yoksa şakamı yapıyorsunz anlayamadım.

By CrAzY
19-09-2015, 19:48
Tampon lokal boyanmaz ama çamurluk yapılabilir gibi.

İkiside plastik ama ?

omrasm01
19-09-2015, 19:48
Ciddimisiniz yoksa şakamı yapıyorsunz anlayamadım.

Ciddiyim 10 Lokoleter

By CrAzY
19-09-2015, 19:50
Ciddiyim 10 Lokoleter

Siyah olduğu için tereddütler cok.

oğuz
19-09-2015, 19:50
bence çoğu pastayla gider az bişey kalırsa boyatmazsın

By CrAzY
19-09-2015, 19:52
bence çoğu pastayla gider az bişey kalırsa boyatmazsın

Boya koruma'dan anlarım pasta ile gitcek gibi değil baktım fotoda beyaz yerler aslındaki altındaki siyah plastik astar değil yani.

Faruk_Vtec
19-09-2015, 19:52
İkiside plastik ama ?

daha ıyı o zaman :) değışsede değışen olarak görünmez..

omrasm01
19-09-2015, 19:53
Siyah olduğu için tereddütler cok.

Lokal boya yapılır, pasta cekilir ayırt edilir gibi olursa diğer taraflara boya yedirilir pasta cekilir ;) Tampona lokal boya yapılmaz diyen arkadaşa saygılar

By CrAzY
19-09-2015, 19:54
daha ıyı o zaman :) değışsede değışen olarak görünmez..

Dur yahu biz boyadan kaçıyoz sen değişen diyon :D

Er34
19-09-2015, 19:55
Tampon neden lokal boya olmaz ?

Faruk_Vtec
19-09-2015, 19:55
Dur yahu biz boyadan kaçıyoz sen değişen diyon :D

amaç malıyetı duşuk çozum bulmaksa, aracın boya kodunda bı mıktar boya yaptır ınce fırça ıle sur, %80/90 kaybolur..

By CrAzY
19-09-2015, 19:56
amaç malıyetı duşuk çozum bulmaksa, aracın boya kodunda bı mıktar boya yaptır ınce fırça ıle sur, %80/90 kaybolur..

Ben org gibi olsun istiyorum bende rotüs yaparım aslında ama tampon baya fazla.

brs852
19-09-2015, 19:59
Tampon lokal olmaz çamurluk kurtarır tamponda rötuş boyası ile kapatılır

Faruk_Vtec
19-09-2015, 20:00
Ben org gibi olsun istiyorum bende rotüs yaparım aslında ama tampon baya fazla.

lokal boyatma amacınız nedır pekı? lokalde olsa komplede olsa fıyat aynı olur çünkü..

onursumer
19-09-2015, 20:02
once bi temizleyin orayı , büyük ihtimalle bu goruntuden eser kalmışcak cok az bi rutuş yeterli bana kalırsa dikkat çekiceğini düşünmüyorum

By CrAzY
19-09-2015, 20:03
Tampon lokal olmaz çamurluk kurtarır tamponda rötuş boyası ile kapatılır

Rotüs yapılcak gibi değil mlsf cok sırıtır.

lokal boyatma amacınız nedır pekı? lokalde olsa komplede olsa fıyat aynı olur çünkü..

Miktar önemli değil sadece araçta sag camurluk komple boyalı cıkmasın istiyorum.

By CrAzY
19-09-2015, 20:04
once bi temizleyin orayı , büyük ihtimalle bu goruntuden eser kalmışcak cok az bi rutuş yeterli bana kalırsa dikkat çekiceğini düşünmüyorum

Bu temizlenmiş hali tek katda s3 geçilmiş hali düşünün.

omrasm01
19-09-2015, 20:04

Miktar önemli değil sadece araçta sag camurluk komple boyalı cıkmasın istiyorum.

Öyle tamponları lokal boyayla kurtardım ki lokal boyanmaz diyenleri anlamıyorum..........

Faruk_Vtec
19-09-2015, 20:09

çamurluk plastik yazmadınız mı, yoksa ben mı yanlış okudum..

expertızde plastık aksamların boya kontrolü yapılmaz, değışse bıle değışen olarak görünmez..

By CrAzY
19-09-2015, 20:11
çamurluk plastik yazmadınız mı, yoksa ben mı yanlış okudum..

expertızde plastık aksamların boya kontrolü yapılmaz, değışse bıle değışen olarak görünmez..

Kusura bakma yoruyor olabilirim seni ben alırken baktırdım ya :D mikron ölcerde cıkmazmı boyası ve değişeni eminmisiniz ? sonucta fabrika mikronu örn 100 ise boyalı parca 180 200 civarı.yani komple siyah ise baska araçtan org takıldıysa bilemem ama değişmişde olsa boyanması gerekir sonucta oda cıkar.

omrasm01
19-09-2015, 20:16
Kusura bakma yoruyor olabilirim seni ben alırken baktırdım ya :D mikron ölcerde cıkmazmı boyası ve değişeni eminmisiniz ? sonucta fabrika mikronu örn 100 ise boyalı parca 180 200 civarı.yani komple siyah ise baska araçtan org takıldıysa bilemem ama değişmişde olsa boyanması gerekir sonucta oda cıkar.

Plastik aksanın mikronu ölçülemez imkanı yok çok kaliteli alet lazım . 4 farklı aletle denedim ölçemedi ama macun olursa ölçer

Faruk_Vtec
19-09-2015, 20:20

plastıkte hıç bır boya makınesı olçum yapamaz, plastıktekı boyayı anlamak ıçın gözle gozlemleyıp boya hatası bulmak lazım..

yerınde olsam tamponu boyatır, çamurluğun uç kısmına rötuş yapardım, ıçıme sınmez dersen çamurluğuda boyat fotoğrafı mevcut zaten..

aracın tamponu yada plastık parçası değıştı dıye arabanı almayacaklarsa almasınlar.. :)

By CrAzY
19-09-2015, 20:21
plastıkte hıç bır boya makınesı olçum yapamaz, plastıktekı boyayı anlamak ıçın gözle gozlemleyıp boya hatası bulmak lazım..

yerınde olsam tamponu boyatır, çamurluğun uç kısmına rötuş yapardım, ıçıme sınmez dersen çamurluğuda boyat fotoğrafı mevcut zaten..

aracın tamponu yada plastık parçası değıştı dıye arabanı almayacaklarsa almasınlar.. :)

Mantıklı tamponu boyatırım (lokal :D) diğerinide rotüsleriz.

AliDogukan
19-09-2015, 20:25
Plastik aksam ise boyatın gitsin.Ekspertizde plastik aksamın boyasında bakıldığı nerde görülmüş sanki.

By CrAzY
19-09-2015, 20:28
Plastik aksam ise boyatın gitsin.Ekspertizde plastik aksamın boyasında bakıldığı nerde görülmüş sanki.

Aslında resimdede cok büyük cıkmıs camurluktai pet şişe kapagı kadar diğeri biraz fazla komple boyatmakda koyar ya :)

furkane
19-09-2015, 21:46
Tampon lokal boyanır f30 siyah aynı şekilde ucları bu tarz takmalar yüzünden kaç kere boyattım hatta fazlasınla macun bile çekilde tıklama olmadıkça problem olmuyor gönül rahatlığı ile boyat. Çamurluk ise hiç boyama işine girme pasta zımpara rötüş zımpara devam ettir bişeyi kalmaz ikinci eli düşünüyosan hiç bi usta expertiz yaparken tampon boyalımı diye bakmıyor rahat et

Mpower
19-09-2015, 21:57
Sen arabayı sat yenisini al.
Dostum boyatsan ne olcak değiştirsen ne olcak ya takılmayın böyle şeylere çok fazla

jr1905
19-09-2015, 22:01
Çok abartmayın ya tampon boyansa nolur boyanmasa nolur ben aldığım arabaların çoğunu daha temiz görünsün diye arka ve ön tamponlarını boyatıyorum satarkende hiç bir sıkıntı olmuyor. Çamurluğu boyatmak istemesen anlarımda tampona çok takılma. çamurluktaki yeri de iyi bi usta rütuşla %80-90 civarında kaybeder.

fthdrn
19-09-2015, 22:01
Tampon lokal boyanır f30 siyah aynı şekilde ucları bu tarz takmalar yüzünden kaç kere boyattım hatta fazlasınla macun bile çekilde tıklama olmadıkça problem olmuyor gönül rahatlığı ile boyat. Çamurluk ise hiç boyama işine girme pasta zımpara rötüş zımpara devam ettir bişeyi kalmaz ikinci eli düşünüyosan hiç bi usta expertiz yaparken tampon boyalımı diye bakmıyor rahat et

Arabayi satarken boyalı parçaları sayacak en nihayetinde. Experde çıkmıyor diye söylemeyenlerden misiniz ?

fdoganb
19-09-2015, 22:12
bu işlerden anlayan birine giderseniz muhtemelen büyük ölçüde kapatır zımpara rötüş vs ile

By CrAzY
19-09-2015, 22:25
Yorumlar için teşekkür ederim.tamponu takmıyorum fakat çamurluk zımpara + rotüsla gitcek gibi değil altındaki siyah çıkmış lokal ikiside boyanıyormuş boyatırım kafam rahat binerim.Biraz obsesifim bu konularda kusura bakmayın.:)

brs852
19-09-2015, 22:38
Tamponun boyasını kimse sormaz bile takılmayın

furkane
19-09-2015, 23:04
Arabayi satarken boyalı parçaları sayacak en nihayetinde. Experde çıkmıyor diye söylemeyenlerden misiniz ?

Tamponda boya olduğunda söylüyorum ama araç expertize gittiğinde kimse boyalı bu tampon demedi, siz galiba lafları başka bi tarafından anlıyanlardansınız.

SULTANOGLU
19-09-2015, 23:09
Lokal tamir ile halledilir. Camurlugun hepsi boyanmaz. Ama lokal demek sadece hasarin boyanmasi degildir. Hasarli bolgeden tahmini olarak 1 - 1,5 karislik captaki alana uygulama yapilir.

fthdrn
19-09-2015, 23:10
Tamponda boya olduğunda söylüyorum ama araç expertize gittiğinde kimse boyalı bu tampon demedi, siz galiba lafları başka bi tarafından anlıyanlardansınız.

Sende o zaman ne söylemek istediğini güzel bir şekilde belirt. Sen experde boya gözükmez rahat ol diyorsun. Benim lafım senin bi tarafına battı ki böyle bi üslupta konuşuyorsun.

emrah-58
19-09-2015, 23:17
ben oraya bir rütuş yaparım :) kralı orda bişey var diyemez :p

By CrAzY
19-09-2015, 23:18
ben oraya bir rütuş yaparım :) kralı orda bişey var diyemez :p

O kadarda değil yav :D

furkane
19-09-2015, 23:26
Sende o zaman ne söylemek istediğini güzel bir şekilde belirt. Sen experde boya gözükmez rahat ol diyorsun. Benim lafım senin bi tarafına battı ki böyle bi üslupta konuşuyorsun.

yorumu anlamadan etmeden yazan sensin bi sıkıntın mı var? Konu sahibi belli rahatsız olmuş adamın canı sıkılmasın rahat ol dıyorum zaten kimse bakmıyo hiç bi usta tampon boyalı demiyo, tamponu incelemiyo değişeni var mı diye bakıyo... Üslupa laf ediyorsun ya sen kendi üslupna bak sonra benimkine takıl

By CrAzY
19-09-2015, 23:29
Arkadaşlar tartışıp kalp kırılmasın eğer benim yüzümden oldu ise affola .

-aykt-
19-09-2015, 23:34
Hocam çekmişsn zaten fotoğrafları boyat çamurluğunu tamponunu geç yav. Satarken gösterirsin. İkiside aynı para tertemiz çıksın işte. Bazen cidden yanlış anlama toplum olarak abartıyoruz.

omrasm01
19-09-2015, 23:35
Arkadaşlar tartışıp kalp kırılmasın eğer benim yüzümden oldu ise affola .

Forumun genel durumu böyle hep statik elektirikten :)

By CrAzY
19-09-2015, 23:36
Hocam çekmişsn zaten fotoğrafları boyat çamurluğunu tamponunu geç yav. Satarken gösterirsin. İkiside aynı para tertemiz çıksın işte. Bazen cidden yanlış anlama toplum olarak abartıyoruz.

Öyle olacak gibi :)

Forumun genel durumu böyle hep statik elektirikten :)

Canları sağolsun ne diyelim :)

fthdrn
19-09-2015, 23:38
yorumu anlamadan etmeden yazan sensin bi sıkıntın mı var? Konu sahibi belli rahatsız olmuş adamın canı sıkılmasın rahat ol dıyorum zaten kimse bakmıyo hiç bi usta tampon boyalı demiyo, tamponu incelemiyo değişeni var mı diye bakıyo... Üslupa laf ediyorsun ya sen kendi üslupna bak sonra benimkine takıl
Benim bi sıkıntım olamaz emin ol. Benden rahatı yok.
Sen söylemek istediğini yanlış vurguladın. Ben şaka yollu soru sordum. Sonuna smiley koysaydım daha farklı olurdu değil mi ? Bu da benim hatam. Neyse.. Benim bi derdim yok senin varsa özelden yazarsın konuyu pç etmeye gerek yok.

ruudvan
20-09-2015, 01:00
yine bir imzamdaki durum vakası yaşanmış.konu çorba olmuş.
lokal boya anasının hörekesine bile yapılır plastik ve metal yüzey olarak ayrılmaz.
rutuş yapıldığında mutlaka farkedilir.farkettirmem diyen yaptığı rutuşu körlere kontrol ettiriyordur.
boyaya aşina insan boya makinesine ihtiyaç duymaz boyalı yeri görür.
boya makinesi macunu görmeye yarar.macun çok ise hasarda çoktur.yada kaportacı işini çok iyi yapmamıştır.

hasar çok göreceli kavramdır.
misal ön çamurluk ağır hasar almışsa değişir.hafif sürtmelerde boya kalınlığında 250 -350 arası görürseniz bence ağır hasar yoktur.ama değişmiş ise aracın genel hatlarına -tampon far çizgilerine bakmak gerekir.düzgünse çok mide bulandıracak durum olduğunu sanmam.
misal arka çamurluk.değişmiş ise o işte bi iş vardır.nedeni çok basit arka çamurluk değiştirmek için parça kesmek biçmek kaynaklamak gerekir.iyi kaportacıarka çamurluğu çektirerek düzeltebilir.değişmemiş ve boyalı ise mikron kalınlığı 450 ye kadar kabul edilebilinir.

bu örnekleri niye mi verdim .yarın öbür gün aracınızı satıcağınızda sizinki gibi sürtmeden dolayı lokal boya yada parça boya yapılmış aracınıza alıcı adayı gelip vay efendim bu boyalı hamekü dediğinde sektiriniz gidiniz efendim diyebilesiniz diye.

mal kendini herzaman belli eder.
boyalı araç - lokal boyalı araç- macunlu araç yada başkası ne olursa olsun kimseden kendini gizleyemez.

hatasız boya yapılmış araç yoktur düzgün bakamayan alıcı-kontrolör vardır.

Frid
20-09-2015, 01:30
bir lokal, bir pasta cila göz tırmalamaz bence de.

By CrAzY
20-09-2015, 11:54
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim

yilmazcatalbas
20-09-2015, 12:21
ikisi de lokal kurtarır ama hemen sonrasında iyi bir pasta cila ve boya koruma lazım aradaki farkın kaybolması için

ozan gülle
20-09-2015, 15:49
Camurlukta lokal boyanir tamponda lokal boyanir pejo 206 nin kapi kolunun oldugu yeri lokal boyattim siritmadi leonunda on tamponu lokal boyattim iki kere hicte siritmiyor camurluk plastik boya cikmaz denmis ama gozle anlasilir kesinlikle ucuna lokal yaptirirsin ustune sıkı bi pasta iyi bi boyaci bulursan neresi boyandi diye ararsin

AşkınS.
20-09-2015, 15:56
Sonuç olarak böyle bişey olmus.acikca söylersin olur biter. Sanki takla atmis tamponda boya olsa nolur olmasa nolur renk ayni olduktan sonra

CNR
20-09-2015, 22:00
Çamurluğa verdiğiniz para masrafına değmez bence, kesinlikle zımpara pasta rötüş u iyi kullanan birine rötüş yaptırın.Tampon da lokal boyayla hafif ton farkıyla hallolur bence.

BuğraTuna34
21-09-2015, 00:35
Tamponun lokal boyandı benim. Ton farkı oluyor hafif evet ama lokalde boyanıyor.

Bolkar1st
21-09-2015, 00:37
bir lokal, bir pasta cila göz tırmalamaz bence de.

Kasinlikle katılıyorum bana kalırsa pasta atsınlar rötuş yap sonra kafana takmadigini sürece bisey olmaz trafikte olucak seyler bunlar :)

Bolkar1st
21-09-2015, 00:41
yine bir imzamdaki durum vakası yaşanmış.konu çorba olmuş.
lokal boya anasının hörekesine bile yapılır plastik ve metal yüzey olarak ayrılmaz.
rutuş yapıldığında mutlaka farkedilir.farkettirmem diyen yaptığı rutuşu körlere kontrol ettiriyordur.
boyaya aşina insan boya makinesine ihtiyaç duymaz boyalı yeri görür.
boya makinesi macunu görmeye yarar.macun çok ise hasarda çoktur.yada kaportacı işini çok iyi yapmamıştır.

hasar çok göreceli kavramdır.
misal ön çamurluk ağır hasar almışsa değişir.hafif sürtmelerde boya kalınlığında 250 -350 arası görürseniz bence ağır hasar yoktur.ama değişmiş ise aracın genel hatlarına -tampon far çizgilerine bakmak gerekir.düzgünse çok mide bulandıracak durum olduğunu sanmam.
misal arka çamurluk.değişmiş ise o işte bi iş vardır.nedeni çok basit arka çamurluk değiştirmek için parça kesmek biçmek kaynaklamak gerekir.iyi kaportacıarka çamurluğu çektirerek düzeltebilir.değişmemiş ve boyalı ise mikron kalınlığı 450 ye kadar kabul edilebilinir.

bu örnekleri niye mi verdim .yarın öbür gün aracınızı satıcağınızda sizinki gibi sürtmeden dolayı lokal boya yada parça boya yapılmış aracınıza alıcı adayı gelip vay efendim bu boyalı hamekü dediğinde sektiriniz gidiniz efendim diyebilesiniz diye.

mal kendini herzaman belli eder.
boyalı araç - lokal boyalı araç- macunlu araç yada başkası ne olursa olsun kimseden kendini gizleyemez.

hatasız boya yapılmış araç yoktur düzgün bakamayan alıcı-kontrolör vardır.
Eline koluna saglık cok dogru yazmissin forumda arkadaslar konusmak icin konuşuyor bazen bu yazı ornek olsun lokal boya konusuna