PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alfa Romeo Giulietta QV - 2.34:828 - Intercity İstanbul Park

mrbars
20-09-2015, 00:59
19 Eylül 2015
I Seansı

https://www.youtube.com/watch?v=xRuMB28NRUA

https://www.youtube.com/watch?v=xRuMB28NRUA

Görkem
20-09-2015, 15:32
gayet başarılı süre gelmiş ,,tebrikler ;) aracınızdaki ekstralar nelerdir ?

snrk
20-09-2015, 21:39
Çok güzel kovalamaca olmuş, kamera açısı da süper.
Tebrikler.

mrbars
20-09-2015, 22:25
Çok güzel kovalamaca olmuş, kamera açısı da süper.
Tebrikler.

Kamera işini şununla çözdüm sonunda. Kafalıkların metal zımbırtılarına takılıyor.
http://ecx.images-amazon.com/images/I/31jB741cVcL._SY355_.jpg

gayet başarılı süre gelmiş ,,tebrikler ;) aracınızdaki ekstralar nelerdir ?
Pist için aldıklarım:
Nankang NS2R lastikler (acayip kötü, 17" eşek kadar ağır Alfa jantlarına geçince, 17" başka birşey bulamayıp aldıydım)
Novitec box (+25 HP iddia ediliyor, bir önceki pist günlerinde yoktu; 11-12 arası arka düzlükte 195 olan son hızı 200'e taşıdı)
EBC Yellowstuff balatalar
Brembo diskler (araç üstündeki diskleri ilk pist günümde inceltmiştim)

Aracı aldığımda şunlar yapılıydı:
Standart QV'ye göre 15 mm drop yaylar
Bilstein B8 shocklar
Highflow Supersprint cat (arada bir check engine mesajı atıyor)
Büyük intercooler
Supersprint son susturucu (cik cik ötüyor, içinde birşeyler dağılmış)
Ön kule gergisi

OrcunInce
20-09-2015, 23:13
Abim öncelikle süre gayet güzel, tebrik ederim :)
12-13-14'ü 3. viteste dönmeyi denersen bence süre gelişecek, düzlüğe çıkınca 3'e atıp traction beklemek süre kaybettiriyor gibi :)

mrbars
20-09-2015, 23:28
Eyvallah Orçun, deneyeceğim. Düzlüğe çıkarken tam şikanda 3e atmak zorunda kalıyorum, benim de soru işaretli noktalarımdan. Zati Nankang'lar PZero'da bile olmadığı kadar patinaja kalıyor orada.

8'im hızlandı ama hala çizgimi tutturamadım; 7'de aşırı sola kayıyor araba. Erken giriyorum sanırım. 3 pist gününde bir şekilde 2.40'tan 2.34'lere geldik.
Bu setupla 1-2 sn daha gidebilirim gibi düşünüyorum. Sonrasında artık bakarız duruma :)

OrcunInce
20-09-2015, 23:30
Abi benimde nankanglarım vardı (felaketler), arabalarımız da hemen hemen aynı güçte, 2'de çıkınca çok süre kaybediyorum. (sadece tecrübe değil, harry data'sı ile sabittir)

Zero
22-09-2015, 07:19
Güzel süre tebrikler. Bu hafta bir çok güzel video izledik verimli bir ay olmuş yaz sonu herkes çalışmış belli ki :). Sürüş biraz sert ama sebebi viraja girme açılarınızı tam ayarlayamamanız sanırım o da zaman içinde oturdukça kaybolur nankangsız 31-32 lere doğru inersiniz adım adım :) alfalara bayılırım, sizin QV de mekanik kilit var mı?

mrbars
22-09-2015, 11:56
QV'de sonradan eklenme Quaife LSD var. Pistte çok başarılı bulmamakla birlikte, abartılı dışa açmayı engelliyor.
Aracı aldığımda üstünde PZero vardı. İlk çıktığımda PZero ile dolandım. PZero'lar XL de değildi, 40 dakikada omuzdan yırttım lastiği lakin akselerasyonda tutunma Nankang'lardan kesinlikle iyiydi. 12 13 14'ü geçtim, 7nc virajda 3ncü viteste viraj çıkışında habire ESP yanıyor Nankanglarda. Nankang olması gerektiği gibi yanaktan esnemiyor, omuza binmiyor ama ancak kayıyorum paso. (120 Treadwear versiyonu, nasıl iş anlamadım)

Batum
22-09-2015, 11:58
çok zevkli maşallah.

Batum
22-09-2015, 12:02
buarada video sonlarındaki golf6 'da güzel yürüyor maşallah
ne uzamış öyle..

erh
22-09-2015, 16:41
Gayet guzel olmus video. Fakat gordugum bikac seyden bahsediyim. Koltuk ayariniz bozuk gordugum kadariyla ve o yuzden direksiyona cok uzak kaliyorsunuz. Tahmininizden daha cok etkili o tutus virajlarda. Patinajla ilgili olarakta once sonra farkli lastiklerle test etmissiniz fakat gozlemledigim kadariyla suspansiyonla alakali da sikinti var gibi. Cunku patinaja dustu yerler hep aracin kasildigi ve bence sertliginin az oldugundan dolayi tutusun gitmesinden kaynaklaniyor. Bende ns2r larla patinaja cok dusuyorum. Ama bende de ayni problem var kilit aldim ve taktiktan sonra ayarlari duzeltip azaltmayi dusunuyorum problemi. Sway bar bunu cok duzeltiyor bilginiz olsun..

kelalper
23-09-2015, 09:16
Direksiyona oturuş konumunuz çok uzak. Virajlarda dirseğiniz komple açılacak kadar uzak konumdasınız. Bunun dışında yavaş girip hızlı çıkma tekniğiniz iyi ancak fren noktalarını bi tık daha öne alırsanız süre çok gelişir. Virajdan önce çok yavaşlayıp ondan sonra boşta çok vakit kaybediosunuz. 8. viraj da son dönüşe kadar çok içeride kalıosunuz biraz daha açabilirseniz daha fazla hızlı geçersiniz. Bunların dışında çok temiz risksiz bir sürüş olmuş. Ellerinize sağlık.

dragon07
23-09-2015, 09:19
nankang ile piste kaç kez çıkabilirsiniz? kaç tane hot lap atabilirsiniz ?

maşallah video çok güzel begendim ama sizin sıkıntınız lastik degil gibi geldi bana :)

OrcunInce
23-09-2015, 11:38
Abi Nankang'lardan yol tutmasını bekleme, Nankang sadece uzun ömürlü. Ben 7. virajı komple sara sara bitiriyordum hayattan soğuttu beni.
Geliştirilmesi gereken bir kaç şey var tabii ki sürüştü çok normal ama dediğim gibi lastiğe kafanı takma. Kendini yeterince geliştirince lastiklerin de ömrü bitmiş olur iyi bir şey alırız..

nankang ile piste kaç kez çıkabilirsiniz? kaç tane hot lap atabilirsiniz ?

maşallah video çok güzel begendim ama sizin sıkıntınız lastik degil gibi geldi bana :)

Nankang'lar 5-6 pist günü çıkarır.

mrbars
23-09-2015, 11:46
Yorumlar için teşekkürler. Tamamen doğru yorumladığınızı düşünüyorum.

Oturuş pozisyonumu ve pistte kullanımımı ilk defa görüyorum ve direksiyona bariz uzak olduğumu ben de farkettim. Bunu halletmek kolay :)
Frenler ile ilgili olarak da, maalesef aracı ve frenleri hala tanıyamadım. İstanbul Park'a 3ncü çıkışım.

İlk çıktığımda aracı aldıktan 10 gün sonra pistteydim ve üzerinde ne disk balata lastik varsa onla gazladım. Sonuç şurdaki ilk fotolarda belli.
http://www.techturkey.com/forum/pist-yarislari-ve-time-attack/206448-1-agustos-2015-pist-gunleri-alfa-romeo-giulietta.html
PZerolar öldü. Balatam kaynayıp diske yapıştı.

İkinci çıktığımda, Brembo GT diskler ve EBC yellowlar'a geçip Nankang'ları takmıştım. Sonuç; balatalar sağlam kaldı ama her 2 seans sonunda kaynayan fren hidroliğim güzel tecrübe kattı. Nankangların da viraj çıkışındaki patinajını farkettim.

Üçüncü ve videodaki çıkışımda, bu pist gününden önce taktığım Novitec chip ile de (+25 HP iddia edilen) düzlerde biraz daha hızlıydım. İlk iki İstanbul pist günü fren tecrübelerinden sonra oluşan ürkeklik ve fazla hızdan bariz erken frenaja girdim. Yavaş girip, patinaja rağmen hızlı çıktığım daha risksiz bir gün oldu.

Aynı setupla 2 kere bile kullanamadım. Her seferinde aracı ve pisti öğrenmeye çalışmakla geçiyor. Önden çekeri de, asfalt pisti de, turbo aracı da yeni yeni öğreniyorum. Video kendimi görmek için ve yorumlar için de çok iyi oldu. Bu son çektiğim video ile direksiyon ofsaytta, 8'de ikinci kısımda gereğinden 1 m gibi içeriden dönüyorum, 12'de erken frenajım var, 3'te yavaşım gibi. Süspansiyon için bu pistte ne kadar sert o kadar iyi; ancak arada gündelikte de kullanıyorum; henüz coilover alsam almasam mı karar veremedim.

Hedefim bu setupla 1-2 sn daha yürüyebilmek. Alışma ve akabinde jant lastik değişikliği ile 2.30 küsür gelirse ne ala :)

Yıllardır ya durmayan, yol tutmayan, kontrasız bakkala bile gidilemeyen, makaslı 40 yaşında Amerikan araç; yada gündelik 115 HP dizel station kullanıyorum. Önden çeker, pist falan yeniden öğreniyorum gibi :)

dragon07
23-09-2015, 11:54
Abi Nankang'lardan yol tutmasını bekleme, Nankang sadece uzun ömürlü. Ben 7. virajı komple sara sara bitiriyordum hayattan soğuttu beni.
Geliştirilmesi gereken bir kaç şey var tabii ki sürüştü çok normal ama dediğim gibi lastiğe kafanı takma. Kendini yeterince geliştirince lastiklerin de ömrü bitmiş olur iyi bir şey alırız..

Nankang'lar 5-6 pist günü çıkarır.

nankang çok sert bir lastik fakat araçta kilitte var tork fazla kamber kaster rot ayarları güzel bir şekilde lastige göre yapılması lazım ki patinaj azalsın. nankang gibi bir lastikle 5 6 pist günü çıkar ama hem çok iyi yol tutsun hemde çabuk bitmesin gibi bir düşünce olursa olmaz :) çok iyi tutan lastiklerle en fazla 3 pist günü çıkartılır , toyo r888 deneyin birde belki sizin ilacınız odur :)

mrbars
23-09-2015, 12:35
Ah camber ayarı olsa :) Ayar yok; top mount kiti bile yok benim arabanın.
Ters çalışan Mcpherson'lu ön taraf. Aracı alçaltınca virajda camber de pozitife dönüyor :)

Shendelzare
24-09-2015, 02:31
Çok iyi bir süre çıkartmışşınız tebrikler, benim gördüğüm iki sorundan zaten bahsedilmiş. İlki oturuş pozisyonu ikincisi sert direksiyon hareketleri, bu sorunlar bende de vardı :) Intercity akademide güvenli sürüş eğitiminde oturuş pozisyonumu hallettim, sert direksiyon hareketlerinide ilk pist günlerinden beri her videomda üstünde bastıra bastıra söyleyen utku (ukku) düzeltmemi sağladı sağolsun :)

kelalper
24-09-2015, 08:04
Fren hidroliği eğer kaynadıysa özelliğini kaybeder bu yüzden pist sonrası değiştirmekte fayda var. O amerikan bende olsa pistten başka yere çıkarmam yaa.
Bi de gündelik olarak kullanıyorsan hiç coilover a falan girme. Nasılsa pist rekoruna koşmak için çıkmayacaksın o yüzden arabanın konforunu bozma. Ben senin yerinde olsam amerikan a odaklanırım.

mrbars
24-09-2015, 09:46
Hidroliği Motul 660 ile değiştirmiştim kaynadıktan sonra.

Camaro'da yapılabilecek fazla bir şey kalmadı. TBI enjeksiyona geçip orada kalacağım. Arada bir Carrera beni pist için dürtüyor ama o da fazla nadir bir araç, pistte yazık olur, içimdeki klasik otocu kıyamamıyor.

Amerikanlar, özellikle eskiler pist için zevk vermeyecek kadar problemli olabilir. Sıfırdan pist için araç yapılabilir lakin bizdeki klasik Amerikan araba fiyatlarının üzerine pist setup bütçesini koyduğumuzda hani Ultima 720 GTR parasını geçeriz.
Amerikalı memleketinde hurdalıklardan toplama lüksüne sahip, bizdeki çıkma direksiyon kutusu parasına orada hurdalıkta 350 motor ve T56 şanzıman alıyorlar :)

Pistte yeniyim, henüz ortamı ve kendimi yokluyorum. Hani duruma göre, baktım pist günlerine hep katılacağım, ileride buna özel bir araç düşünülebilir.

kelalper
24-09-2015, 14:12
Her kaynadığında yağı değiştirmekte fayda var. Genelde de her pist gününde olan bişey fren hidrolik sorunu.
Carrera aman diim eskileri gerçekten pist günü sonunda ızdırap yaşatabilir.
Amerikan üzerine yoğunlaşmayı önermemin nedeni pistin gerçek zevki arkadan itişli bir araba ile çıkıyor gerçekten. Çok çok hızlı olmasına gerek yok. E36 328 bile çok zevk verecektir pistte pilotaj geliştirme açısından. Tabi amerikan ne kadar sağlam ne kadar narin bilemiyorum ama mekanik herşey diye problemli değildir die düşünmüştüm.