PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bmw e21 '315' alinirken nelere dİkkat edİlmelİ

GürkanYrli
22-09-2015, 04:53
Herkese merhaba . Herkese gibi arkadan itiş bir araç istiyorum ve bu bmw olmalı diye düşünüyorum . Bu yüzden biraz araştırma yaptım ve hem tek kapı hem arkadan itiş BMW E21 '315' buldum . Fiyat makul geldi fakat sizlerinde yorumlarıyla daha ne bir şekilde emin olmak istiyorum .

1- Nelere dikkat etmeliyim ?
2- Kullanımı performansı nasıl ?
3- Kronik sorunları var mı ?
4- Kaporta olarak ve kasa olarak nasıl ?

Şimdeden herkese çok teşekkür ederim . Aracı alıp kasıma kadar binip sonra askere gidicem 1 sene yatıcak bir araç olucak ve gelince swap yapmayı planlıyorum tabiki herşey için henüz erken. Daha önce kullanmış abilerim kardeşlerim fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim . Tekrardan herkese teşekkürler .

tylan
22-09-2015, 09:34
Aynisi ben de vardı 3.15 ten bişey bekleme motor resmen gitmiyor yakıtı da gaz da 50 kurus yaşından dolayi curuk olucaktir özellikle altına iyi baktir bir de motoruna parça büyük sıkıntı bu kasada çıkma yok gibi bişey. Şahsen e30 öneririm e21 e bulasilmaz

RafetAraç
22-09-2015, 09:59
Yada swapli bi e21 bulabilirseniz daha kolay olur sizin icin en azindan motor derdini ikinci plana atarsiniz parca rahatligindan dolayi sadece kaporta curuk carikla ugrasirsinz ilk olarak

mKc
22-09-2015, 14:52
yaklaşık 1 sene 82 model e21 3.20 kullandım.
Nacizane tavsiyem, hazır swap'lı ve ya 320 almanız.

yok ben kendim tecrübe edineyim, 3.15 alayım dersen

1.
-Çürüklerine dikkat etmelisin.(Bagaj içi, tabanı, çamurluk ve kapı içlerini kontrol etmek gerekir)
-Mümkünse sunroof ve arka camları kelebek açılır olanı tercih edersen sonradan uğraşmazsın.
-Netten orjinal kadran ve plastik aksesuarların fotoğraflarına bakıp, iç trimleri fazla yıpranmamış olanı almanı tavsiye ederim.

2.
-benim aracımın motoru m20b20 kodluydu,
motor içi oynanmış 3.28'e çevrilmişti ve 5 ileriydi, güç olarak fazla tatmin etmiyordu ama ufak tefek heyecan yaratıyordu,
yakıtı şehir içi LPG ile 40 krş civarlarındaydı.
-3.15 hiç kullanmadım ama kullanan arkadaşların tecrübesine göre serçe kadar anca gidip 40krş yakıyormuş :)

3.
-benim bildiğim kadarıyla hararet sorunu var, fan ve radyatör değiştirerek hallediliyor.

4.
-kaporta ve kasa olarak ne sorduğunu anlamadım pek ama, dediğim gibi eski model araba.
Çürüğünü sakın alma, kanser başlayınca bütün kaportayı anında sarıyor.

Hazır almak istersen uzun zamandır takipte olduğum ilanlar bunlar; ama yanına gidip detaylıca incelemek lazım araçları
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-bayrama-ozel....bmw-e21-3.20i-sunroof-kelebek-lpg-bbs-231185168/detay/
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-kastanienrot-metallic-e21-bayrama-kadar-223330928/detay

E21hamza
22-09-2015, 23:49
Kullanan arkadaşlar gerekli bilgiyi vermiş ben de e21 kullanıcısı olarak bir kaç yorum yapayım.

Arkadaşların da dediği gibi çürüklere dikkat etmelisin. E21 ler genelde koltuk altlarından ve amortisör üstlerinden çürüme yapar, tavan varsa büyük ihtimal tavan içinde de çürük vardır, bence önemli olan bu çürüklerin düzgün yapılıp yapılmadığı.

Yakıt konusunda 50 kuruş denilmiş fakat benim aracım (3.16 m10 4 ileri) şu an şehir içi 30 kuruş yakıt tüketimi var dediğim gibi ayarı bozuk olan m10 hem gitmeyecek hem de çok yakıt tüketecektir.

Gelelim motora m10 motorlar 1.5, 1.6, 2.0 hepsi piyasada sağır, gitmeyen, performanssız bir motor olarak bilinir fakat işin aslı öyle değil. Çoğu m10 rektefiye yapıldıktan sonra işçilik hatalarından dolayı orjinal performansını kaybetmiştir. Bu performanssızlığın başlıca sebepleri;

Yanlış sente ayarı(zincirli olduğu için yapması zordur) otomatik kurmasını yapmayan zincir gergisinin sağlammış gibi geri takılması ve bunun sonucunda motor çalışmazken doğruymuş gibi gözüken sente ayarının, motor çalışıp yüke bindiğinde zincirdeki bolluk sebebiyle motorun sapıtması,

Zamanla bozulan ya da anlamayan kişinin ayar yapması sonucu bozulan distribütör

Rektefiye sırasında lazım olan parçanın bulunamaması sonucu 3.20 araca 3.16 ya da 3.15 krankı pistonu vs. uydurulması.

Orjinal olmayan ya da hava yakıt karışımını düzgün yapmayan, 2 gözü açmayan karbüratör başlıca performanssızlık sebepleridir.

m10 motor sadece bu motoru adı gibi bilen ustalar tarafından tamir edilmeli eğer böyle bir usta tanıyorsanız aracı almanız daha iyi olur yoksa bu motoru anlamayan her ustaya gittikçe aracınız daha da bozulacaktır.

GürkanYrli
23-09-2015, 21:02
Çok teşekkürler arkadaşlar bilgileri çok dikkatlice inceleyerek alıcam fakat fiyat olarak 6500 tl param var tofaş serisine binmek istemediğim için makul olan bmw tabiki o yüzden ilandaki araçlara bakıyorum eski araçlara çok yüksek fiyatlar şansi görüşüm

GürkanYrli
23-09-2015, 21:04
Aracı almadan expertize sokmayı düşünüyorum sizce orada net bir şekilde çıkar mı sonuçlar

erdem
24-09-2015, 23:40
6500 liraya alınacak bi e21 için düşücem; üzerine bi 6500 lira daha harcam gerekebilir. İçine sinmesi için.

GürkanYrli
25-09-2015, 00:04
6500 liraya alınacak bi e21 için düşücem; üzerine bi 6500 lira daha harcam gerekebilir. İçine sinmesi için.

Bilmiyorum şans belki denk gelir :) Bakalım acelemiz yok izmirde orjinal var ama 500 tl yüzünden anlaşamadık :)

Emre-Dylan
25-09-2015, 03:57
Takip. Bende ilgileniyorum e21 ile

ozan gülle
25-09-2015, 13:58
İzmirde bi tanidigimda var ip gibi kapi araliklari filatolari cürüksüz cariksiz ben o kadar duzgun kasali bi e 21 gormedim ve bu arac yakin zamanda toplanmamis cokta bakimli degil ama dedigim gibi ok gibi duruyor ayda bir kullaniyor satmiyor da kesinlikle ondan duydugumu soyluyorum performansi oldukca tatminkar diyordu surekli

GürkanYrli
25-09-2015, 15:13
İzmirde bi tanidigimda var ip gibi kapi araliklari filatolari cürüksüz cariksiz ben o kadar duzgun kasali bi e 21 gormedim ve bu arac yakin zamanda toplanmamis cokta bakimli degil ama dedigim gibi ok gibi duruyor ayda bir kullaniyor satmiyor da kesinlikle ondan duydugumu soyluyorum performansi oldukca tatminkar diyordu surekli

Güle Güle kullansın :) Nasip olursa bende öyle birşey denk getirmeye çalışıyorum