PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Epoxy Ve Fayans Arasinda Karar Verememe

RafetAraç
22-09-2015, 09:10
Merhabalar. Oto yikama acmak icin isyerimin zeminini yaptiracam fakat epoxy mi yaptirsam fayansmi karar veremedim. Epoxy goze daha hitap etmekte fakat devamli arac girip cikacagi icin fayans gibi uzun sure dayanikli olurmu ? Aralarinda asiri bi fiyat farkida yok. Bu soruyu hem fayans hemde epoxy ustasina sordum ama ikiside kendi malini tavsiye etti bende karar veremedim size sormak istedim.

Berkan
22-09-2015, 09:12
siyah beyaz damalı yapmada naparsan yap :D

RafetAraç
22-09-2015, 09:18
Yok hocam standart oto yikama dizayni oldu o :) yerleri gri fayans yada epoxy , yan duvarlarida parlak beyaz yaptiracam

kelalper
22-09-2015, 09:23
detailing de yapıcaksan ışık yansıması açısından yerlerin beyaz olmasında fayda var.

RafetAraç
22-09-2015, 09:35
Evet detailing icin beyazi bende dusundum ama beyazda pisligi lastik izini aractan akan kiri vs. çok gosterecegi icin bi kapali tonunu griyi yapaym dedim. Ama detailingi zatan yan dukkanda yapicam olmadi oranin tabanini beyaz yaparim. Onemli olan fayans yada epoxyden en uygununu secmek suan.

kelalper
22-09-2015, 09:37
bende mermer var valla. Üstünde cila olmadığı için kaymıyor. Fayans ıslakken buz pisti gibi olur ona dikkat.

fdoganb
22-09-2015, 09:38
bazı yıkamacılarda karşılaştım epoxy yapanlara. ancak epoxy kaplayan birçok yerde, çok kullanılan bölgelerinde aşınma soyulma vs oluşmuştu. tabi epoxynin kalitelisi vs var mı bilmiyorum ama fayans daha mantıklı olacaktır bence

RafetAraç
22-09-2015, 09:45
Evet suan fayans var zaten ama leş gibi catlak ve kırık icinde. Islakken calismasi cok zor oluyor hele terlikle falan direk buz pistine dönüyor yurunmuyor bile. Evet epoxy bi zaman sonra aracn tekerleklernden olusan basinc yuzunden yada devamli alan köpugun ve diger kimyasallarn icinde bulunan asit yuzunden uzun omurlu olmayacagini dusunuyorum. Ama bi yandanda yapilan epoxy uygulamalarina bakiyorum gercekten cok şık duruyor bu yuzden aklimi celiyor. Mermeri beyaz olarak yaptirsak nasil durur acaba cilasiz sekilde ?

yilmazcatalbas
22-09-2015, 10:24
Her ikisinden de yaptığımız işyerleri oldu epoxy kısa ömürlü, ışık yansıtmaz, kaymaz, çok aşınır seramik olayında çok fazla değişken var (işçilik, kalite, ürün uygunluğu, kaygan ve kaygan olmayan kalebodurlar vs vs...) yere granit ve tavanda cob led kullanırsanız detailingde hem yansıma hem aydınlık olarak çok işinize yarar

RafetAraç
22-09-2015, 10:34
Peki granit yani mermeri cilali olarak kullansak kaygan olurmu zemin islak oldugunda ?

yilmazcatalbas
22-09-2015, 10:51
Peki granit yani mermeri cilali olarak kullansak kaygan olurmu zemin islak oldugunda ?

granit ve mermer çok farklı ama cevabı evet her ikisi de kaygan olur eğer kaygan olmasın diyorsan en azından yıkama bölümünde porselen ürünler yada mat yüzeyli kalebodurları tercih etmelisin

cabriolet
22-09-2015, 10:55
En uzun ömürlüsü mermer olur ama maliyeti en yüksekte mermer olur ben olsam yere mat yüzeyli granit yaptırırdım duvarlarıda açık renk fayans :)

Ufuk
22-09-2015, 11:06
Beton dokturun. Bizim burada ki yıkama beton dokturmus 3 sene oldu hiç sorun yok. Haftada 1 basınçlı makine ile 2dk su tutuyorlar tertemiz. Yüzeyini tırtıklı olacak sekilde yaptırın. Bide mumkunse gidere doğru hafif eğim verin zemine

KÖROĞLU
22-09-2015, 11:24
Desen model beklentisi yoksa bu tarz birşey işinizi görür.

Biz 50 m falan yaptırmıştık yıkama varken. Derz aralarını dar bırakıp döşenirse güzel oluyor.

Temizliği kolay ve kırılma durumu yok. Malzeme 1 CM civarında bir kalınlığa sahip.

Kaygan değil, hatta pütürlüsü bile vardı.

http://www.dekoratiftas.com.tr/product/untitled.bmp

cusse
22-09-2015, 11:25
Epoksi sürekli suya maruz kalan yerlerde yıpranma ve soyulma yapar zaten epoksinin amacı yüzeyde mikrop,kir....vs. barındırmayı önlemektir.Epoksi yerine taban fayansı kullanmanız hem uzun ömürlü olup hemde suya kire basınça karşı daha dayanıklı olur ve maliyetini fazlaca düşünebilirsiniz...

+olarak fayans seramik malzeme işçiliğiyle aynı paraya epoksi yaparım diyenden uzak durun....:D

Kolay gelsin...

RafetAraç
22-09-2015, 12:22
Evet epoxyi edindigim bilgilere gore kafamdan sildim gibi bisey. Taban fayansinin diger fayanslarsan farki nedir. Benim ihtiyacim olan ozellikler beyaz olmasi kaygan olmamasi ve uzun omurlu olmasidr. Bide fiyati uygun olursa tadindan yenmez. 170metre kare alana yapilacak uygulama. Sanirim mermer cok pahaliya patlar bize o yuzden duzgun ve guzel bi iscilik ile beyaz fayanstan devam edicez gibi

kelalper
22-09-2015, 12:40
fayansta önemli husus işçilik. Alt dolgusunun gerçekten iyi olması gerekli ki kuruduktan sonra boşluk oluşturup arabanın ağırlığı ile kırılmaması garekir. Döşeyecek ustanın bu bilinçte olması önemli. Özellikle söyle bunun üzerine araba çıkacak kırılırsa bi dahakine fayans diye seni döşerim buraya de. Bi de tavsiye sakın düz kaplatmayın. Firesi biraz daha çoktur ama diagonal döşeme her zaman daha hoş görünür.

RafetAraç
22-09-2015, 12:45
Evet abi iscilik onemli dedigin gibi. Ayrica diagonal doseme dedigin ne oluyor ? Ben tabanda ve duvarlarda tek renk kullanicam.

individual
22-09-2015, 12:50
Benim bildiğim kadarıyla özel fayanslar var.Üzerinde yürüyenler ıslak'sa kayıp düşmemek için.

Ama bana sorarsanız güzel bir yağlı beton atıp üstüne epoxy yapabilirsiniz.Fayansların aralarında belli zamanlar sonra derjzlerde çatlama oluyor.

Berkan
22-09-2015, 13:01
Evet abi iscilik onemli dedigin gibi. Ayrica diagonal doseme dedigin ne oluyor ? Ben tabanda ve duvarlarda tek renk kullanicam.

muhtemelen fayansı düzüne değilde caprazlamasına koydur demek istedi Alper abi

RafetAraç
22-09-2015, 13:18
Benim bildiğim kadarıyla özel fayanslar var.Üzerinde yürüyenler ıslak'sa kayıp düşmemek için.

Ama bana sorarsanız güzel bir yağlı beton atıp üstüne epoxy yapabilirsiniz.Fayansların aralarında belli zamanlar sonra derjzlerde çatlama oluyor.

Ama epoxyde yipranicak hocam zamanla sudan ilactan ve arac lastiginden

ghibli06
22-09-2015, 13:42
benim ana işim doğal taşlar, o nedenle fikirlerimi beyan etme ihtiyacı hissettim...

epoxy için sorun su değil araçların ilk kalkışta hafif patinajla kaplamayı kaldırması, bunu engellemek zor sadece çok kat atılarak süreç uzatılabilir, çok kat = çok para...

fayans diye tabir edilen malzemenin bir çok çeşidi mevcut... kalınlıkları 1,2 cm olduğu için aracın çıkacağı bir yüzeyde uzun süre kalması mümkün değil, yıkamacı elinden tabancayı bile kaçırsa zemini çatlatabilir, tavsiye etmem, kısa ömürlü olur...

mermer 3cm kalınlığında kullanabilir, yüzey işlemi olarak honlu (yarı cila-mat cila) kullanırsan çok az bir kayma yaşarsın o da normaldir...

granit 2cm kalınlığında yüzey işlemi olarak kumlanmış ya da yakılmış kullanabilirsin, pahalı olur ama ömürlük olur...

son tercihim şu olurdu, çok düzgün yağlı bir beton üzerine boyama, bu ürünler bozulsa da üzerinden geçerek düzeltirsiniz ya da sıkılınca tekrar boyarsınız, fosforlusu bile var, örnek: http://www.renkgrup.com.tr/fosforlu-boya.html

karo mozaik ise çok basit kaçar...

RafetAraç
22-09-2015, 14:30
Hocam cok tesekkur ederim bilgilerniz icin peki siz olsaniz hem gorsellik hemde saglamlik acisindan hangisini tercih ederdiniz ? Aşırı bi fiyat farkida yok gibi aralarinda.

ghibli06
22-09-2015, 14:35
Hocam cok tesekkur ederim bilgilerniz icin peki siz olsaniz hem gorsellik hemde saglamlik acisindan hangisini tercih ederdiniz ? Aşırı bi fiyat farkida yok gibi aralarinda.

ben çok sevdiğim bir abimin servisinin önünü yakılmış granitle kapladım, ilk başlarda 'bu ne böyle?' dedi, pek hoşuna gitmedi ama 10 senedir kullanıyor, kamyon- tır bile çıkıyor tık yok... sana tavsiyem yakılmış granit olur, ama malzemeyi sen al, İstanbul'da bir sürü granit deposu var, illa ki sona kalmış mallar çıkacaktır, granit derzli döşenmediği için illa hepsini ebatlı almak zorunda değilsin, bitmiş hali yekpare çıkar çünkü...

1.8 turbo
22-09-2015, 14:44
ben garajımı beyaz fayans yaptırdım pısmanım. keske sarı tonunda yaptırsaydım beyaz kırı tozu cok gosterıyor. evın terasınıda koyu grı yapmıstım suyla yıkayınca su lekesını bıle gosterıyor. en guzel hardal tarzı renk yapmak

RafetAraç
22-09-2015, 15:18
ben çok sevdiğim bir abimin servisinin önünü yakılmış granitle kapladım, ilk başlarda 'bu ne böyle?' dedi, pek hoşuna gitmedi ama 10 senedir kullanıyor, kamyon- tır bile çıkıyor tık yok... sana tavsiyem yakılmış granit olur, ama malzemeyi sen al, İstanbul'da bir sürü granit deposu var, illa ki sona kalmış mallar çıkacaktır, granit derzli döşenmediği için illa hepsini ebatlı almak zorunda değilsin, bitmiş hali yekpare çıkar çünkü...

Anladm simdi biraz arastirdim yakilmis graniti fakat sadece tek gri rengi var sanirim abi. Oto yikamanin tabaninda kullansak gorsel olarak nasl durur acaba. Tas saglam tamam fakat gorsellik acisindan biraz supheye dusurdu beni. Daha cok evlern onunde giris kisminda yada bahce yollarnda kullanilir gibi duruyor. Yani parlak beyaz mermer yada fayansn verdigi ambiansi yakalayamayz gibi geliyor bu taş. Siz ne dusunuyosunuz bu konuda ?

ghibli06
22-09-2015, 16:21
Anladm simdi biraz arastirdim yakilmis graniti fakat sadece tek gri rengi var sanirim abi. Oto yikamanin tabaninda kullansak gorsel olarak nasl durur acaba. Tas saglam tamam fakat gorsellik acisindan biraz supheye dusurdu beni. Daha cok evlern onunde giris kisminda yada bahce yollarnda kullanilir gibi duruyor. Yani parlak beyaz mermer yada fayansn verdigi ambiansi yakalayamayz gibi geliyor bu taş. Siz ne dusunuyosunuz bu konuda ?

doğal granitin 1001 çeşidi ve rengi var, griden siyaha maviden kırmızıya yeşilden mora...
https://www.google.com.tr/search?q=flamed+granite&espv=2&biw=1366&bih=677&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIv_Kl9eqKyAIV4_1yCh0thwRD

bu ürünlerin hepsini TR de temin edebilirsin...

Erdem K.
22-09-2015, 16:25
sizin konspetiniz için epoksinin fayans kadar dayanıklı olacağını düşünmüyorum. üzerine sert cisimler düştüğünde de iz yapma olasılığı daha fazla, fayans çatlar/kırılır ve değiştirilik, epokside iz yaparsa tamiratı daha meşakkatli, üstüne epoksi attırsan o bölge daha kalın olur, aşınan yeri söktürüp tekrar epoksi döktürmen vs. gerekebilir ...

RafetAraç
22-09-2015, 16:44
doğal granitin 1001 çeşidi ve rengi var, griden siyaha maviden kırmızıya yeşilden mora...
https://www.google.com.tr/search?q=flamed+granite&espv=2&biw=1366&bih=677&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIv_Kl9eqKyAIV4_1yCh0thwRD

bu ürünlerin hepsini TR de temin edebilirsin...

Evet haklisiniz bayaa rengi varmis ve saglamda. Beyaz rengini dusunebilirim. Mermere gore daha dusuk maliyetle yaptirabiliriz sanirim graniti dimi ?

ghibli06
22-09-2015, 16:46
Evet haklisiniz bayaa rengi varmis ve saglamda. Beyaz rengini dusunebilirim. Mermere gore daha dusuk maliyetle yaptirabiliriz sanirim graniti dimi ?

hayır mermer daha ucuzdur ama depolarda düşük metrajda mal kalınca uygun verirler, kendin gez 4-5 depo, Samandıra ve de Alibeyköy civarlarında var (Ankaralıyım sadece iş için geziyorum bazen oraları) depolar, işçilik her türlü yaptırırsın...

RafetAraç
22-09-2015, 16:47
sizin konspetiniz için epoksinin fayans kadar dayanıklı olacağını düşünmüyorum. üzerine sert cisimler düştüğünde de iz yapma olasılığı daha fazla, fayans çatlar/kırılır ve değiştirilik, epokside iz yaparsa tamiratı daha meşakkatli, üstüne epoksi attırsan o bölge daha kalın olur, aşınan yeri söktürüp tekrar epoksi döktürmen vs. gerekebilir ...

Dogru soyluyosunuz fayans epoxye gore avantajli ama diger alternatifleride dusunuyorm cunku fayansinda dezavantajlari var. Sonucta yapmisken bi kere yapicaz. Ikide birde kirildi yiprandi diyerek onunla ugrasmak istemiyorum. Bi kere yapaym hem guzel dursun hemde kirilmasn catlamasn yipranmasn bi daha dönüp arkama bakmayayim diyorum.

RafetAraç
22-09-2015, 16:52
hayır mermer daha ucuzdur ama depolarda düşük metrajda mal kalınca uygun verirler, kendin gez 4-5 depo, Samandıra ve de Alibeyköy civarlarında var (Ankaralıyım sadece iş için geziyorum bazen oraları) depolar, işçilik her türlü yaptırırsın...

Peki bu urunun iscili yapilirken dikkat ettirmemiz gereken yerler varmi. Sanirim fayans gibi bunlarnda altina yapistirici beton atiliyor ama aralarina dolgu yada yapistirici kullanilmiyor. Ve su gideri icin yapilan cesitleride varmis internetten gordugum kadariyla.