PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 20 Eylül 2015 - Polo GTI - Istanbul Park - 2.32,65 - Lastik çekimi

Shendelzare
22-09-2015, 15:49
Merhabalar, en son 30 ağustosta 2.31,313 yaptıktan sonra uzun süredir kullandığım kumho semi slickler hem ciddi camber wear'a maruz kaldı hemde genel olarak ömürlerinin sonuna yaklaştılar. Ben bu yüzden bu pist gününde kız arkadaşımıda alıp süre geliştirmeyi düşünmeden, hata yapmaktan korkmadan keyifli turlar attım. Uzun zamandır aklımda olan şeylerden biride seans esnasında lastiğin neler yaşadığını görmek ve hangi virajlarda ne kadar sürttüğünü görmekti bu yüzden kamerayı bu şekilde yerleştirdim. İyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=Gh5UPB_AFVc

Tibia
22-09-2015, 15:55
Hipnoz etkili diye not düşmeliydin bence :D

Yine çok güzel bi video tebrik ederim.

snrk
22-09-2015, 15:59
Aynen ben de jantı seyrederken dalmışım :D

kelalper
23-09-2015, 09:39
Seans öncesi verilen briefing bi işe yaramıyor demekki. Briefing de güvenlik için virajda araba geçilmeyecek dendiği halde. Virajda önümüze yatırdınız. Aynadan ben müdahele etmesem tadsızlık olacaktı. Piste gelirken egoları bırakıpta gelmekte yarar var. Yarış aktivitesi değil bu kaç defa söylendi ama anlatamadık.

Shendelzare
24-09-2015, 00:28
Hipnoz etkili diye not düşmeliydin bence :D

Yine çok güzel bi video tebrik ederim.

Çok teşekkür ederim :)

Aynen ben de jantı seyrederken dalmışım :D

Gerçekten jantın hareketleri çok ilginç :D

Seans öncesi verilen briefing bi işe yaramıyor demekki. Briefing de güvenlik için virajda araba geçilmeyecek dendiği halde. Virajda önümüze yatırdınız. Aynadan ben müdahele etmesem tadsızlık olacaktı. Piste gelirken egoları bırakıpta gelmekte yarar var. Yarış aktivitesi değil bu kaç defa söylendi ama anlatamadık.

Yazdığınız post komik olmuş. Ben 4. virajda doğru çizgi üzerinde dönüyorum siz virajda dışa kaydığınız içinde geçiyorum, sonra 5. virajda da doğal olarak önünüzde kalmış oluyorum ve onada doğru çizgi ile giriyorum ama siz gelip üstümüze yatırdınız diyorsunuz. Ben orda dışta kaldığımda veya arkamdan hızlı bir araç geldiğinde elimden geldiğince yol veriyorum siz hem buna dikkat etmezken bide üstüne gelip böyle bir yorum yazıyorsunuz. Yarış aktivitesi olmadığının farkındayım, bu sefer süre amacı olmadan keyif için çıktığımıda yazdım. Böyle komik ego muhabbetlerine falan girmeyelim.

mrbars
24-09-2015, 01:24
4:20 lastik sanki çamurluk ağzına değiyor; dumanlıyız. Aynı viraj; 6:58'de yine duman.
9ncu virajda; 5:18; lastikten sanki kıymık parça kopuyor.

Bu arada viraj içi geçişte bence haklı değilsin. Tek sefere mahsus olsa, münferit diye yorum yapmak istemezdim ancak başka yerlerde de halk günü için riskli hareketler var.
6:00'da 13-14 arasında ve 14'ü bitirirkenki geçişler de; pistte her çeşit kullanıcı ile birlikte çıkıldığından; bence soru işaretli.
Pistte öndeki aracın sürücüsü, brifinge göre hareket edip; viraj içinde arkadaki nasılsa geçmeyecek gibi bir düşünceyle çizgiye girerse, günü üzücü sonlandıracak olaylar gerçekleşebilir.

Shendelzare
24-09-2015, 01:41
4:20 lastik sanki çamurluk ağzına değiyor; dumanlıyız. Aynı viraj; 6:58'de yine duman.
9ncu virajda; 5:18; lastikten sanki kıymık parça kopuyor.

Bu arada viraj içi geçişte bence haklı değilsin. Tek sefere mahsus olsa, münferit diye yorum yapmak istemezdim ancak başka yerlerde de halk günü için riskli hareketler var.
6:00'da 13-14 arasında ve 14'ü bitirirkenki geçişler de; pistte her çeşit kullanıcı ile birlikte çıkıldığından; bence soru işaretli.
Pistte öndeki aracın sürücüsü, brifinge göre hareket edip; viraj içinde arkadaki nasılsa geçmeyecek gibi bir düşünceyle çizgiye girerse, günü üzücü sonlandıracak olaylar gerçekleşebilir.

Malesef bir sürtme sorunum var, araç şuan coiloverların olması gereken maksimum yükseklikten 0,5cm dahada yüksek ama evden bi gazla çıkıp jant almadan dönmeyeceğim dediğim için bunları alıp döndüm :) Orjinal jantlarımın genişliği 7" ve ET46, bu jantlar 8" ve ET35. Hesabı yapınca bu jantlar orjinale göre 2,37cm dışarda kalıyor ve malesef bu yüksekliğe rağmen sürtüyor. Kamber açısından dolayı kurtarır sürtmez diye düşünmüştüm ama zaten tamponla çamurluğun birleştiği yere sürtüyor tam yukarı değil. Bu sorun yüzünden aracın tampon ve çamurluk kısmını genişletme gibi bir planım var :)

Geçişler hakkında yorumunuz içinde teşekkür ederim, dikkate alacağım ve hafif riskli olduğuda kabul ediyorum ancak zaten insanların üstüne kırmıyorum. Burada açı pek yeterli olmadığından diğer araçlarla aramdaki mesafe gözükmüyor ancak kask çekimlerinden birkaç tanesini izlediyseniz ben arka cama dönüp arkamdaki araçlara bile dikkat ediyorum geçişlerde. Burada ego muhabbeti yapılması komik ve saçma geldi sadece.

mrbars
24-09-2015, 02:01
Olur böyle şeyler. Önemli olan başkasının açısından da görebilmek.

Bu arada, disklerin göbeklerinden veya spacerdan da dışarı taşma yoksa; 215/40R17 7x17 ET46 ve 215/40R17 8x17 ET35 arasında teoride lastikte sadece offsetten gelen 11 mm dışarı fark olur. Pratikte ise 40 yanak ve 17" lastiğin, 8" jantta lastik tabanı 7"'e göre hafif (10 mm gibi) daha yayılır. Yarısı içeri yarısı dışarı taştığından; toplamda 11+5=16 mm gibi diyebiliriz. (niye hesapladım, önemi var mı bilemedim şimdi)

Shendelzare
24-09-2015, 02:41
Olur böyle şeyler. Önemli olan başkasının açısından da görebilmek.

Bu arada, disklerin göbeklerinden veya spacerdan da dışarı taşma yoksa; 215/40R17 7x17 ET46 ve 215/40R17 8x17 ET35 arasında teoride lastikte sadece offsetten gelen 11 mm dışarı fark olur. Pratikte ise 40 yanak ve 17" lastiğin, 8" jantta lastik tabanı 7"'e göre hafif (10 mm gibi) daha yayılır. Yarısı içeri yarısı dışarı taştığından; toplamda 11+5=16 mm gibi diyebiliriz. (niye hesapladım, önemi var mı bilemedim şimdi)

Şöyle bişiy buldum ;
http://www.willtheyfit.com/index.php?width=215&aspect=40&diameter=17&wheelwidth=7&offset=46&width2=215&aspect2=40&diameter2=17&wheelwidth2=8&offset2=35#content

Burda da jant için 23,7mm demiş ama görsel olarak sonuç verdiği kısımda dediğiniz gibi lastiğin yayılmasından dolayı en dış kısımda fark daha az gözüküyor. Hesapların dışında sonuç olarak nası çözücem bunu şu an için bilmiyorum :) Alacağım herhangi bir jant zaten orjinale göre biraz dışarda duracak gibi çünkü fren kitinin kaliperi sığmıyor, kolları dışarı doğru olup içe pek sarkmayan jantlar var aslında ama üzerinde denemeden jant sipariş etmem büyük risk olacaktır ülkemizde orjinal jant bulmakta çok zor zaten o yüzden şu an için böyle minik sürtmelerle idare ediyorum. Bu olayı çözsem ve aracın önünü azaltabilsem çok daha iyi tutuş yakalayacağım.

Shendelzare
24-09-2015, 02:43
Bu olayı çözsem ve aracın önünü azaltabilsem çok daha iyi tutuş yakalayacağım.

Azaltabilsem yazmışım, alçaltabilsem olacaktı orası :)

kelalper
24-09-2015, 07:55
Çok teşekkür ederim :)

Gerçekten jantın hareketleri çok ilginç :D

Yazdığınız post komik olmuş. Ben 4. virajda doğru çizgi üzerinde dönüyorum siz virajda dışa kaydığınız içinde geçiyorum, sonra 5. virajda da doğal olarak önünüzde kalmış oluyorum ve onada doğru çizgi ile giriyorum ama siz gelip üstümüze yatırdınız diyorsunuz. Ben orda dışta kaldığımda veya arkamdan hızlı bir araç geldiğinde elimden geldiğince yol veriyorum siz hem buna dikkat etmezken bide üstüne gelip böyle bir yorum yazıyorsunuz. Yarış aktivitesi olmadığının farkındayım, bu sefer süre amacı olmadan keyif için çıktığımıda yazdım. Böyle komik ego muhabbetlerine falan girmeyelim.

İşte hatan orada zaten. Ben müdahele etmesem arkadaş çizgiye girmek için direksiyon kıracaktı. Bir sonraki virajda da sen otomatik olarak üzerimize yatırmış oluyorsun. Biz otomatik olarak içten dışa sen dıştan içe girmiş oluyoruz. Şimdi anladın mı kimin komik olduğunu. Böyle hırslar yapacaksan girme o piste. Egosu daha yüksek birine denk gelirsin güvercin takla ile sonlanır. briefing de 20 kere söylendi viraj içinde geçmeyeceksiniz diye senin geçmeye çalıştığın yerde 4 ve 5 kombini. Zaten 3 tane yer var bunu hayatta yapmaman gerek 4-5 9-10 bi de start finish öncesi. Sen bunlardan birinde yapıosun bi de. Sen zevkine girmiş olabilirsin ama başkalarının kabusu olma. Birisi daha büyük ızdırap olur sonra.

Shendelzare
24-09-2015, 12:37
İşte hatan orada zaten. Ben müdahele etmesem arkadaş çizgiye girmek için direksiyon kıracaktı. Bir sonraki virajda da sen otomatik olarak üzerimize yatırmış oluyorsun. Biz otomatik olarak içten dışa sen dıştan içe girmiş oluyoruz. Şimdi anladın mı kimin komik olduğunu. Böyle hırslar yapacaksan girme o piste. Egosu daha yüksek birine denk gelirsin güvercin takla ile sonlanır. briefing de 20 kere söylendi viraj içinde geçmeyeceksiniz diye senin geçmeye çalıştığın yerde 4 ve 5 kombini. Zaten 3 tane yer var bunu hayatta yapmaman gerek 4-5 9-10 bi de start finish öncesi. Sen bunlardan birinde yapıosun bi de. Sen zevkine girmiş olabilirsin ama başkalarının kabusu olma. Birisi daha büyük ızdırap olur sonra.

Yani hala ego ve hırs muhabbeti, ne desem bilemedim. Bu konuşma tarzıyla hayatta başarılar size.

kelalper
24-09-2015, 14:00
egon dan yaptığın hatayı bile kabul edemiyorsun. Şuna hatalıyım özür dilerim diyeceğine ettiğin lafa bak. Sana da pistte başarılar başına bişey gelmediği sürece.

OrcunInce
24-09-2015, 14:23
egon dan yaptığın hatayı bile kabul edemiyorsun. Şuna hatalıyım özür dilerim diyeceğine ettiğin lafa bak. Sana da pistte başarılar başına bişey gelmediği sürece.

Alper abi üstüne kırmak deyince aklıma geldi, Onur'unki ne ki?

https://youtu.be/hpFsvtTul-Y?t=1188

kelalper
24-09-2015, 15:59
o ayrı bi vaka zaten geçme diye üstüne kırmış. Ben 3 çıkışı aynaya bakamasam ve görmesem bizim arkadaş otomatik olarak çizgiye oturmak için hamle yapacaktı tokuşacaktık. Hadi onu geçtim biz hızlıyız 4. viraja önümüze viraj içine doğru yatırdı arabayı fren fren dedim de arka çamurluktan girmedik. Bizim arkadaş da tecrübesiz arabanın ne kadar açılacağını hesaplayamıyor. Briefing de Buğra bunun için bi taraflarını yırtıyor kupa vermiyoruz bu bir yarış değil diye. Yaw bekle işte niye viraj çizgisine burnunu sokuyorsun öndeki hafif çizgi dışına çıktı diye. Normalde kimse bakmaz aynasına nasılsa geçmeye çalışmaz diye ve çizgiye dönmeye çalışır. Bunları söylediğim için de kardeşimiz komik olduğumu düşünüyor. Bi gün aynı şeyi yapar çarpışırlar o zaman anlar ne kadar komik olduğunu.

OrcunInce
24-09-2015, 16:07
Onur da daha dikkatli olacağım demiş zaten abi, uzatmanın anlamı yok boşver.

Shendelzare
24-09-2015, 16:54
o ayrı bi vaka zaten geçme diye üstüne kırmış. Ben 3 çıkışı aynaya bakamasam ve görmesem bizim arkadaş otomatik olarak çizgiye oturmak için hamle yapacaktı tokuşacaktık. Hadi onu geçtim biz hızlıyız 4. viraja önümüze viraj içine doğru yatırdı arabayı fren fren dedim de arka çamurluktan girmedik. Bizim arkadaş da tecrübesiz arabanın ne kadar açılacağını hesaplayamıyor. Briefing de Buğra bunun için bi taraflarını yırtıyor kupa vermiyoruz bu bir yarış değil diye. Yaw bekle işte niye viraj çizgisine burnunu sokuyorsun öndeki hafif çizgi dışına çıktı diye. Normalde kimse bakmaz aynasına nasılsa geçmeye çalışmaz diye ve çizgiye dönmeye çalışır. Bunları söylediğim için de kardeşimiz komik olduğumu düşünüyor. Bi gün aynı şeyi yapar çarpışırlar o zaman anlar ne kadar komik olduğunu.

Komik olan kısım bunları söylemeniz değil hiç tanımadığınız bir insan hakkında ego ve hırs muhabbeti yapmanız. Ayrıca ben nasıl normal hayatta sürekli aynalarımı kontrol ediyorsam pistte de aynı şekilde yapıyorum ve oraya gelmiş insanlarında aynalarını kontrol ederek araba sürdüğünü varsayıyordum. Aynalara bakmadan sadece ileriye bakarak sürüş yaptığınızı belirttiğiniz için teşekkür ederim, bundan sonra bende ona göre hareket ederim. Orçun'un videosundaki arkadaşta sağına soluna bakmadan sürüyor mesela.
Pistte başarı dilekleriniz içinde teşekkür ederim, ilk pist gününden beri %90 oranında katıldım ve başıma hiç bir şey gelmedi.

kelalper
24-09-2015, 17:09
Önüme bakarak araba kullansaydım ya da rehber olmak amacıyla arkadaşımın yanında oturup aynayı kontrol etmeseydim zaten tokuşuyorduk. Bi laf vardır "assumption is the mother of all fuckups" yani varsayım bütün kötü sonuçların anasıdır. Piste çıktığın zaman önündeki adamın sığır öküz cahil olduğunu varsayarak hareket edeceksin ki sonucu kötü olaylarla karşılaşma. Bu bir yarış değil.

qatrio
24-09-2015, 17:19
Onur bu iş ile bilinçli bir şekilde ilgilenir gerek pistte gerek arabasına yaptıklarıyla onuruda tanıyorum ayrıca bilerek yapıcak en son insan bu forumda. Benimde 4 5 kere istanbulpark a çıkma fırsatım oldu. Hiç bir viraj a aynama bakmadan girmedim. Bu olayı çok büyüttünüz bana göre. Yüzünü bilmediginiz insan için egolu hırslı vs demek ne derece dogru ? Daha sakin daha yapıcı bir şekilde uyarı yapmak hepimiz için en dogrusu en ciddiye alınıcak olanı.

initial-D
24-09-2015, 18:25
Alper abi üstüne kırmak deyince aklıma geldi, Onur'unki ne ki?

https://youtu.be/hpFsvtTul-Y?t=1188

benimde bu :)

https://www.youtube.com/watch?v=lWDvF1ptyMQ

OrcunInce
24-09-2015, 18:38

uuuuu, bu da neymiş :)

mrbars
24-09-2015, 18:42
Alper Onur uyarılar için teşekkür etmiş, olayı anladığını düşünüyorum. O da ego kısmına takılmış. Olur böyle şeyler, konuşuldu anlaşıldı bitti. Uzatmayalım, yarın pistte yüzyüzeyiz yanyanayız hepimiz.

oha

snrk
24-09-2015, 18:42

Yok artık! :icon_wack

onursumer
24-09-2015, 19:42

oha nasıl geçtiğini çozemedim kaçtır izliyorum :D

997TT
24-09-2015, 20:30
Gecenle seans sonrasi gorustunuz mu? Yada pist yonetimi ne yapti?

kelalper
25-09-2015, 11:10
buğra görse ıslak odunla döverdi heralde.

kelalper
28-09-2015, 11:54
arkadaşın hani yarışma gibi bir egosu vs yoktu ya. Buyrun bu videoyu da inceleyin. Yarışma hırsı olmayan adam acaba ıslak pistte virajda bu şekilde önündeki arabayı sıkıştırır mı?

https://www.youtube.com/watch?v=OpRtvhb8MPU

Yigit-Y
28-09-2015, 11:59
Herkes aynasına baksa bir sıkıntı olmayacakmış

Klasik ıstanbul sürücü su gibi davranılmış

Su aynaya bakmayi ne zaman öğrenecek bu halk

K.Kaan
28-09-2015, 12:14
arkadaşın hani yarışma gibi bir egosu vs yoktu ya. Buyrun bu videoyu da inceleyin. Yarışma hırsı olmayan adam acaba ıslak pistte virajda bu şekilde önündeki arabayı sıkıştırır mı?

Abi yaşla orantılı, heyecan arayışlı bazı hareketler. Söylemeye çalıştığın şeyde haklısın ki arkadaş ta daha dikkat edicem demiş düzgün bir üslupla önemli olanda farkına varılması zaten.

Shendelzare
29-09-2015, 00:27

Aradan 2 sene geçmiş videoyu koymanız çok mantıklı oldu tebrik ederim. Çocuk gibi uzatmanız içinde tekrar tebrik ederim. Tatmin olacaksanız bütün foruma buradan açıklama yapıyorum; "Ben aşırı egolu ve hırslı bir insanım. Pistte yanıma yaklaşmayın, yarışmaya çalıştığımdan ve geçemezsem kahrolacağımdan riskli hareketler yaparım."
Bu geçişlerle ilgili söylecek şeylerim var ama uzatmamak adına söylemek istemiyorum. Riskli bir durum varsa Buğra abi siyah bayrak ile beni pite çağırır uyarısını yapar, böyle bir şey olmadığına göre bu kadar üzerine konuşulacak, 2 sene öncesinin videosu atılacak bir durum yokmuş.

qatrio
29-09-2015, 01:05
Aynalara bakıcak kadar güvendigim bir eşim o dostum olmadıgından onurun oldugu pist günlerine çıkmama kararı aldım. Halk günlerinden transponderı kaldıralım bence sonuçta halk günü kiralayıpta süre düşürmeye çalışmayalım ?

arm
29-09-2015, 01:06
Aynalara bakıcak kadar güvendigim bir eşim o dostum olmadıgından onurun oldugu pist günlerine çıkmama kararı aldım. Halk günlerinden transponderı kaldıralım bence sonuçta halk günü kiralayıpta süre düşürmeye çalışmayalım ?

Ben yanında otururum ama sorarım sana, aynalara mı inanırsın bana mı :p

onursumer
29-09-2015, 01:12

Abi bence sikistirma yok hizli geliyor disa acip, cizgisi kacinca icerden geciyor gibi, ondeki kullanan araca sormak lazim ben arkamdan boyle geleni gorunce yol veriyorum oyle bi hava var

Yigit-Y
29-09-2015, 06:46
Yolu vermezsen yolu alırlar.

Ayna icat edileli çok oldu.

Aynanin varlığını inkar edersen sonuçları bu durumlardan beter olur

Pistte çıkmadan ayna brifingi verilmeli.

1.Ayna nedir
2.Aynaya nasıl bakılır
3.Aynaya kac sn de bir bakılır

Gibi konulara deginilmeli bence

Insanlar bu cisme bakmayarak hem kendini hemde başkasının hayatını riske atıyorlar