PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formula 1 Yeni Şampiyon Hamilton

Berkan
02-11-2008, 20:10
Şampiyon Hamilton!

BrezilyaGP'nin son turları nefesleri kesti; son virajda yavaşlayan Timo Glock'u geçen Lewis Hamilton yarışı beşinci sırada tamamlayarak tarihin en genç dünya şampiyonu oldu, damalı bayrağı ilk sırada gören Felipe Massa'ya yarış zaferi yetmedi ama Ferrari markalar şampiyonluğunu yakaladı.

Formula1 2008 Sezonu'nun 18. ve son ayağı olan toplam 305.909Km uzunluğundaki 71 turluk Brezilya Grand Prixi; İstanbul Park ve Singapur'la birlikte saat yönünün tersine dönülen ve 1973'ten beri F1'e ev sahipliği yapan 4.309Km'lik Interlagos Pisti'nde yapıldı.

Ferrari pilotu Brezilyalı Felipe Massa evinde damalı bayrağı ilk sırada görmüş olsa da, McLaren'in İngiliz sürücüsü Lewis Hamilton kendisine sürücüler klasmanı şampiyonluğunu getiren BrezilyaGP beşinciliğiyle 2008 Sezonu'nu zirvede tamamlamayı başardı. Interlagos'a 11 puan avantajla gelen Ferrari ise buradaki performansıyla markalar klasmanında şampiyon oldu.

2000 yılından beri F1 güvenlik aracının resmi sürücüsü olan Bernd Maylander önderliğinde atılacak formasyon turunun başlamasına 10 dakika kala görüşü neredeyse sıfıra indiren sağnak bir yağmur indirdi ve start 10 dakika ertelendi. Brezilya'nın yerel iklimi sebebiyle sadece birkaç dakika süren yağış etrafı sırılsıklam etmeye ve tüm yarış stratejilerinin değiştirilmesine yetti.

Start!..
87 puanla sürücüler klasmanının ikinci basamağında yer alan Ferrari pilotu Felipe Massa'nın 2007 Sezonu'nda olduğu gibi pole pozisyonundan başladığı yarışta 94 puanlı şampiyona lideri McLaren sürücüsü Lewis Hamilton dördüncü cepten kalktı.

Merakla beklenen start sonrası ilk virajda ön bölüm sıkıntı yaşamasa da, kariyerinin son yarışında piste çıkan David Coluthard ve ev sahibi pilotlardan Nelsinho Piquet Jr. havlu atmak zorunda kaldı. Sebastien Vettel ve Rubens Barrichello'nun tırmandıkları startta Heikki Kovalainen'se 2 sıra kaybetti. Güvenlik aracı piste girmek zorunda kaldı.

71 turluk heyecan!..
Felipe Massa ilk bölümde en hızlı turları atarken, ikincilikteki yerini koruyan Jarno Trulli kendisinden daha hızlı otomobillere sahip olan Kimi Raikkonen ve Lewis Hamilton'u yavaşlatıyordu.

Start öncesindeki sağnak yağış takımların standart yağmur lastiklerini tercih etmelerine sebep olsa da kuruyan zemin araçları zorlamaya başladı ve peşpeşe pitstoplar geldi. Bu gelişmenin ardından Massa piste ilk sırada dönmeyi başarırken Hamilton yedinciliğe geriledi.

25. tura gelindiğinde kopmalar başladı; lider Massa takipçisi Alonso'nun 5 saniye önündeydi, Raikkonen çifte dünya şampiyonunu 10 saniye geriden izliyordu, Hamilton'sa Finlandiyalı sürücünün 5 saniye arkasındaydı.

Bitime 34 tur kala Alonso'yla farkı 6.5 saniyeye çıkaran Massa pite geldi ve sert lastikleri takarak kendisini yarış sonuna kadar götürecek benzini aldı, hayli uzun olan pit yolunu kayederek piste dördüncü sırada döndü.

Heyecanlı başlayan yarışın ilerleyen bölümlerinde pilotlar arasındaki zaman farkları çok açıldı, klasmanda bir değişiklik olabilmesi için sürücülerin hata yapması veya mekanik bir sorun yaşaması gerekiyordu.

Bitime 15 tur kala herkesi heyecanlandıran haber çifte dünya şampiyonu İspanyol Alonso'nun telsizinden geldi; "Bulutlar yaklaşıyor, yağmur beklenttisi var."

Beklenen yağmur bitime 5 tur kala başladı, pilotlar yağmur lastikleri için pite yönelince Hamilton beşinciliğe geriledi. İngiliz pilot Sebastien Vettel'in sadece 0.6 saniye önündeydi, dünya şampiyonluğu artık Vettel'in performansına bağlıydı.

Ve Ferrari garajı bitime 2 tur kala ayağa fırladı; Vettel Hamilton'u geçti. Bu sevinç son turun son virajında da Mclaren garajına taşındı; lastik değiştirmeyerek risk alan ve yolda tutunabilmek için yavaşlayan Timo Glock'u geçen Hamilton yarışı beşinci sırada tamamlayarak dünya şampiyonu oldu.

http://www.yeniresimler.com/data/media/563/Lewis_Hamilton.jpg

Vtec-SEDAN
02-11-2008, 20:12
çok heyecanlı geçti sonları.. son anlarda dünya şampiyonluğu gitti geldi valla..:) çok üzüldüm massa'ya..

tyMu
02-11-2008, 20:12
Massa haketmişti şansızlık işte hamiltona tebirkler şansı hep yanında
glock a da helal olsun ne diyelim

Eriador
02-11-2008, 20:13
geçin bu ayakları ne şampiyon ..

Massa ilk 2 yarış sıfır çekti macaristanda 1. giderken motoru patladı singapurda benzin hortumu gene 1. likten etti ...

bu 4 yarışa rağmen hamiltondan daha fazla yarış kazandı !

bunlarda yetmedi ... toyota ! sürücüsü glock son tur lewis e yol werdi öle kazandı ...

şimdi bu şampiyonluksa ...

toyota + mclaren el ele rezil olma show .. 94 den beri izlerim f1 i şampiyonluk mücadelesinde böyle birşey görmedim ...

Forza Scuderi Ferrari , Forza Massa

şimdi mclaren ciler bana şampşyonluğu çekemiyor demeyin de ... son 10 senede 1 şampiyonluğunuz war :)

" Michael Schumacher " yazarım :) ve başka birşey demeye gerek yok biz doyduk şampiyonluğa ...

rsozkan
02-11-2008, 20:13
hakkaten massa ıcın uzuldum guzel yarısdı sezonun en ıyı yarısıydı dıye bılırım.....

Berkan
02-11-2008, 20:14
Kaan nie kızınyonki
http://www.arabam.com/images/haber/Lewis_Hamilton6.jpg

Bak okeymisin dio sana :p :hahaha:

Gümüş Ok Saplar :D

Low-Rider
02-11-2008, 20:15
üzülme kaan :D

Eriador
02-11-2008, 20:16
Kaan nie kızınyonki
http://www.arabam.com/images/haber/Lewis_Hamilton6.jpg

Bak okeymisin dio sana :p :hahaha:

hahahah

http://img2.blogcu.com/images/f/1/i/f1istanbul/sumi.jpg

okey canm rahat ol sen :) :icon_tup:

Bağzılarıda GÜMÜŞ OKU ÇATIR ÇATIR KIRAR ...

miniks
02-11-2008, 20:16
10 numara yarıştı ama sanki son iki viraj da yarış satıldı gibi geldi bana bence masa ya yazık oldu
aynı zamanda da hamilton en genc şampiyon oldu hakketti zaten bu şampiyonlugu

Yekta
02-11-2008, 20:17
eri +1 bro resmen gel geç dedi ya 7 tur gitti son turda mı aklına geldi yağmur yağdığı da yavaşladı..
berkan zenci fantezin mi war olm :D

Berkan
02-11-2008, 20:17
hahahah

http://img2.blogcu.com/images/f/1/i/f1istanbul/sumi.jpg

okey canm rahat ol sen :) :icon_tup:

ahahah Rahatım ben bak :hahaha:

http://i217.photobucket.com/albums/cc239/berkanokan/Topicler1.jpg

Eriador
02-11-2008, 20:18
ahahah Rahatım ben bak :hahaha:

http://i217.photobucket.com/albums/cc239/berkanokan/Topicler1.jpg

yıl 2000 gene mclaren i ezdiğimiz bir seneydi ... daha çok war berkan biliyosun

http://www.formulaworldshop.com/images/autographs/a7schumachercap.jpg
bak kaç yıldız var :) 1 2 3 4 5 6 7 :)

Kaan
son 2 tur da var bi dalga bende izledim yarışı F.massa ya yazık oldu.

McS_R53
Lewis Hamiltonu destekliyordum ve kazandı :D bana göre massa yetenekleri kısıtlı bi pilot ve ferraride yarışmayı bile hak etmiyor. Lewis daha yetenekli ve genç. hak eden kazandı...

Berkan
02-11-2008, 20:19
istersen 1milyon sene ol suanki onemli bana :D Galatasaray gibisn kaan bi kupa aldılar hep uefa hep uefa

http://www.resimadasi.com/data/media/353/Lewis_Hamilton_Formula1.jpg

bak takımlar sampiyonu oldunuz bişey diomuyum ben ona tebrik ediorm :D

Eriador
02-11-2008, 20:21
Lewis Hamiltonu destekliyordum ve kazandı :D bana göre massa yetenekleri kısıtlı bi pilot ve ferraride yarışmayı bile hak etmiyor. Lewis daha yetenekli ve genç. hak eden kazandı...

mertcan massa ilk sayfada söylediğmi gibi 4 yarış bunalrdan 2 si birincilik garanti iken 0 puan aldı massa .. geriden geldi ve lewis den daha çok yarış kaznadı !

hane senn yetenekleri sınırlı dediğin ... ama bunalarda yetmedi bide toyota yardım yol werdi öyle şampiyon oldunuz ...

süper pilot a bak 4 yarış extradan yarışıuyor + toyota yardı mediyor öyle şampiyon oluyor .. güldürme abi :)

Low-Rider
02-11-2008, 20:23
ya kaan yardım olaylarını geçelim,takım arkadaşı devamlı yol vermeseydi zamanında şumi 10-15yarış kazanamazdı rahat:)

Eriador
02-11-2008, 20:26
ya kaan yardım olaylarını geçelim,takım arkadaşı devamlı yol vermeseydi şumi 10-15yarış kazanamazdı rahat:)

ya low bari sen böle deme ... rubens 3 defa yol wermiştir ... ondan sonra en az 7-8 defa yol almıştr .. amaç bir an önce michael şampiyon olup onu 2. yapmnaya uğraşmaktı ....

3 yol a karşı en az 7-8 defa yol aldı ...

Low-Rider
02-11-2008, 20:27
dimi dimi 3defa yol verdiği için zamanında olaylar çıkmıştı:)neyse yaw :D

Eriador
02-11-2008, 20:28
dimi dimi 3defa yol verdiği için zamanında olaylar çıkmıştı:)neyse yaw :D

bu arada bu senede kova lewis e yol werdi onuda hatırlatim bari :) ... herşeyden öte hadi aynı takımdalar

ya toyota dan glock un şampiyonluk yolunuda mclaren e lewis e vermesi ... hadi kardeş takım olsalar neyse diyecem de çok merak ettim buna ne diyecen :) toyota mclaren el ele la la la la :)

Low-Rider
02-11-2008, 20:33
olm ben bu sene f1'i hiç izlemedim,seni gıcık etmek için yazıyorum

hak eden kazandı silver arrow:D

Eriador
02-11-2008, 20:33
olm ben bu sene f1'i hiç izlemedim,seni gıcık etmek için yazıyorum

hak eden kazandı silver arrow:D

adisin olm en yakın zamanda kafanda bira şişesi kırma dileği ile :D

ilkerotti
02-11-2008, 20:47
yarış satıldı gibi biraz. tabiki bilemeyiz neler olduğunu; fakat glock cok kolay teslim oldu. tabi glock da da kuru zemin lastikleri olduğunu unutmayalım... Massa'nın dez avantajı cok du bu sezon hamilton cok kotu durumlarda kalmadı. Ben şampiyonluk Massa'nın hakkıydı diye düşünüyorum. Hamilton a tebrikler sonuc olarak şampiyon o .

luckdove
02-11-2008, 21:07
http://fotos.subefotos.com/a984babe3db3feffe4e295c5e18197cfo.gif

Massa’nın babası: Heyyt bee! İşte bu kadar! Sampiyon Massaaa! Aslanım benim Massaaa!
Teknik eleman: Abi, Antonio abi, bi dakka… Bu Glock sattı abi yarışı. Hamilton 5. Oldu abi :(

Ben Massa sampiyon olsun istiyordum ama takımlar arasında bir tercihim yok. Massa daha sempatik, alçakgönüllü geliyordu. Ama Hamilton’da hakketti sonuçta.

kobeanil11
03-11-2008, 00:05
böyle bişe olamaz ya glock çizgiden bile gitmiyodu! resmen mavi bayrak sallanmış gibi yol verdi, sattılar, çok yazık oldu çok!!

Vtec-SEDAN
03-11-2008, 00:12
http://fotos.subefotos.com/a984babe3db3feffe4e295c5e18197cfo.gif

Massa’nın babası: Heyyt bee! İşte bu kadar! Sampiyon Massaaa! Aslanım benim Massaaa!
Teknik eleman: Abi, Antonio abi, bi dakka… Bu Glock sattı abi yarışı. Hamilton 5. Oldu abi :(

Ben Massa sampiyon olsun istiyordum ama takımlar arasında bir tercihim yok. Massa daha sempatik, alçakgönüllü geliyordu. Ama Hamilton’da hakketti sonuçta.

http://www.youtube.com/watch?v=erVfEs5-p-w

buda videosu :)

overblack
03-11-2008, 00:16
glock'ta teknik bir arıza yoksa gerçekten ayıp etmiş.kimse yemez son turda lastik bitti yavaşladım savunmasını.gerçi ferrari fia'ya itiraz başvurusu yapmıştır bile

Absinthé
03-11-2008, 00:23
Takım arkadaşı mı bu yaa bu adamın nası yol vermesini normal karşılıyosunuz anlamıyorum...

Rubens Schumi'ye yol verebilir, TAKIM ARKADAŞI'dır. TAKIM çıkarları için verir.

Toyotadakı adam tutup da mercedesdekine yol veriyorsa orda bi şike şaibe vardır yani...

MUGENPOWE®
03-11-2008, 00:50
oo dıılde su yarısları ızledkten sora su pılotları gordkten sora MS heralde ceketını yollasa sampıyon olr =)

alp1903
03-11-2008, 00:53
sadece yazık oldu massaya bunu diyorum yapılcak iş degil o araştırmalar sonucu ortaya cıkartıcak. glock seneye geçer mc ye:mad:

initial-D
03-11-2008, 02:52
ya yarışı hiç seyretmemiş ve f1 den zerre bişey anlamayan arkadaşlar var aramızda koca koca mesajlar yazan hayret....

glock o kuru zemin lastikleri ile fazla bile gitti

son turda hamilton 1:26,,,trulli ve glock 1:44 arada 18 sn fark var tabiiki gelip geçicek

glock resmen dönemedi virajı ve çıkışındada düzlükte 6 saniye kaybetti.1 tur geride olan trullidemi sattı yarışı?kuru zemin lastiğiyle tur başına 15 saniye yavaş adamın arkasındaki yağmur lastiği olan adama geçilmesi niye bukadar garip geliyo anlamadım???

geçin bunları ya yok o yarışta şu olsaydı yok o yarışta bu olsaydı...

2008 in şampiyonu Hamiltonmu Hamilton.bu kadar yeter

Eriador
03-11-2008, 08:57
f1 den anlamıyan diyerek koskoca msg yazmış olarka benimi kasdediyorsun ? ( bendn başka büyük msg yazan yok )

Cosmicboy
03-11-2008, 09:17
glock yol verdimi vermedimi bilmiyorum ama kesinlikle hamilton balına şampiyon oldu... evet belki son yarışa göre konuşuyorum ama sezon boyunca ferrari' nin yaptığı hatalar olcak iş değildi özelliklede lolipop man konusu yani bence tam bir fiyaskoydu.. :Deli: ferrari' ye kızmamak elde değil ama yapıcak birşey yok televizyonun başına gerçekten duygulu anlar yaşadım bende, hamilton' ı sevmiyordum zaten artık iyice kıl oluyorum :D
ben burdan en çok vettel i tebrik ediyorum gerçekten süperdi.. ferrari' ye gelir ilerde diye umuyorum :) :icon_tup:

soneR
03-11-2008, 11:05
şampiyonlugu hak eden massaydı kesinlikle... ;)

luckdove
03-11-2008, 11:14
Glock daha agresif olsa bu sefer yine dedikodu olacaktı. Bu ligin son haftasında orta sıralardaki bir takımın şampiyonluğa oynayan bir takımla maç yapmasına benziyor. Yenilse bir dert yense ayrı bir dert. Ferrari takımı Singapor’da yaptıkları benzin hortumu fiyaskosuna yansın. Hamilton bu sene çok iyiydi. Çok az hata yaptı ve şampiyon oldu. Yalnız Vettel çok fena geliyor. Sağlam bir takıma gidersen Vettel kısa bir süre sonra F1’in yeni kralı olabilir.

Tunacan
03-11-2008, 11:23
Hatice: Massa şampiyonluğu kaçırdı, yazık oldu.
Netice: Hamilton şampiyon oldu.

Mehmet Gazihan
03-11-2008, 13:05
Vettel ne gazladı öyle..

umut01
03-11-2008, 15:42
Massanın şampiyon olmasını isterdim ama olmadı. 2-3 yarış daha olsa utanmadan Alonso şampiyon olacak derdim ama :D

Cehennem
03-11-2008, 16:53
Massa Haketmişti :S yazık oldu

brv
03-11-2008, 17:39
glock o kuru zemin lastikleri ile fazla bile gitti

son turda hamilton 1:26,,,trulli ve glock 1:44 arada 18 sn fark var tabiiki gelip geçicek

glock resmen dönemedi virajı ve çıkışındada düzlükte 6 saniye kaybetti.1 tur geride olan trullidemi sattı yarışı?kuru zemin lastiğiyle tur başına 15 saniye yavaş adamın arkasındaki yağmur lastiği olan adama geçilmesi niye bukadar garip geliyo anlamadım???

geçin bunları ya yok o yarışta şu olsaydı yok o yarışta bu olsaydı...

2008 in şampiyonu Hamiltonmu Hamilton.bu kadar yeter

+brv

Geçen sene inanılmaz şekilde avcunun içinden giden şampiyonluk bu sene inanılmaz bir şekilde geri geldi Hamilton'a...23 yaşında gencecik bir insan F1 de dünya şampiyonu olmuş yok glock yol verdi yok şu oldu yok bu oldu...Bu adam bugüne kadar aldığı puanlarıdamı glock sayesinde aldı...Glock KURU hava lastikleriyle dönmeye çalıştı dönemedi kumar oynadı kaybetti...Ayrıca glock'un şike yapmak gibi bir amacı olsa pite girerdi Hamilton onu gene geçerdi...

Ayrıca son yarışa bakıp massa'ya yazık oldu demekte garip geliyo bana daha 2-3 yarış önce Massa Hamilton'un üstüne arabayı kırmasaydı ve Hamilton o yarıştan puan alsaydı işler son yarışa kalmazdı...

kobeanil11
03-11-2008, 18:08
burda kimin f1 den ne kadar anladığını tartışacaksak ben varım :) ancak bu sadece son yarışla ilgili değil, ben f1 in 10-6-4-3-2-1 lik puanlama sistemini özledim arkadaş, bu ne ya, şampiyon adam böylemi yarışır.. şuan yarışan pilotlar arasında en çok kimi ye yakışırdı şampiyonluk.. 2. liğe yatıp şampiyon olmak da son dönemin adeti, egerki eski sistem puanlama olsaydı massa sene başından beri aldığı sonuçlarla 10 puan önde bitirirdi muhtemelen!
ayrıca glock la ilgili genel şikayet son bikaç virajda çizgisinin çok kötü olması.. yoksa trulli ve glock iki kuru zemin lastiğiyle yarışan adam 1.44 tur atmış ama ondan öncesinde glock trulliden çok daha iyi zamanlarla dönüyodu.. burda bir saçmalık var işte, son tur mu aklına geldi yavaşlamak, trulli ile aynı zamanları dönmek diye soruyoruz burda.. neyse bi şekilde hamilton şampiyon, hamilton ıda severim her ne kadar tifosi olsamda..

gerçi ben hamilton yerinde olsam üzülmem şampiyonluk kaçtı diye, nicole gibi bir sevgilisi var.. :)

_cAgdAsH_
03-11-2008, 18:11
oLur böyLe şeyLer hepimizin kafası karışık:D

Eriador
03-11-2008, 18:27
..
ayrıca glock la ilgili genel şikayet son bikaç virajda çizgisinin çok kötü olması.. yoksa trulli ve glock iki kuru zemin lastiğiyle yarışan adam 1.44 tur atmış ama ondan öncesinde glock trulliden çok daha iyi zamanlarla dönüyodu.. burda bir saçmalık var işte, son tur mu aklına geldi yavaşlamak, trulli ile aynı zamanları dönmek diye soruyoruz burda.. neyse bi şekilde hamilton şampiyon, hamilton ıda severim her ne kadar tifosi olsamda..

tam ben yazcaktım sen yazmışın :)

gene yazıyorum massa nın 4. yarışı boşa gitti 2 tanesinde 1.lik garanti iken ...

ona rağmen lewis ten daha çok yarış kazandı ( massa 7 - lewis 6 )

lewis i tebrik ederm şampiyon olduğu için ama esasta massa nın hakkıydı.

+ geçen sene son 2 yarış 17 puan öndesin lastiklerin bitmiş deli gibi yamur var pit e girerken 5 km daha yavaş girseydi yarış dışı kalmasaydı (çin)...
alonso yu sola girilen virajda sağa ! dışa çıkıp sollamaya çalışmakta ayrı bi durum hakikaten ( brezilya ) ... avucunun içinden alınmadı kendi hatalarıyla bıraktı.

Cosmicboy
04-11-2008, 07:44
tam ben yazcaktım sen yazmışın :)

gene yazıyorum massa nın 4. yarışı boşa gitti 2 tanesinde 1.lik garanti iken ...

ona rağmen lewis ten daha çok yarış kazandı ( massa 7 - lewis 6 )

lewis i tebrik ederm şampiyon olduğu için ama esasta massa nın hakkıydı.

+ geçen sene son 2 yarış 17 puan öndesin lastiklerin bitmiş deli gibi yamur var pit e girerken 5 km daha yavaş girseydi yarış dışı kalmasaydı (çin)...
alonso yu sola girilen virajda sağa ! dışa çıkıp sollamaya çalışmakta ayrı bi durum hakikaten ( brezilya ) ... avucunun içinden alınmadı kendi hatalarıyla bıraktı.

+scuderia :icon_tup:

Mehmet Gazihan
04-11-2008, 10:30
Koca bir sezon bu..Uzun bir maraton..Hata yapmayacaksın..

öyle bir diyorsunuzki massa sanki 4. yarışta başladı sezona..