PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gelir Testi Yaptırdınız mı?

dragon07
30-09-2015, 16:50
arkadaşlar şimdi bi arkadasıma gelir testi olayından 1400 lira borç çıkarmış sgk ,

bende merak edip girdigimde 1100 lirada bana cıktı nedir nasıl iptal edilir bilgili arkadasları davet ediyorum :)

turbo&quattro
30-09-2015, 16:58
Gelir testi ne?

johnie
30-09-2015, 17:02
Kaymakamlığa gidip test yaptırıyorsunuz. Arkadaşınız daha önce part time bir yerde çalışm ise oradan çıkmıştır borç.
Bugün son günüydü ama o işin..

johnie
30-09-2015, 17:03
Gelir testi ne?

Devlet baba sana durduk yere kafasına göre borç çıkarıyor abi, sonra bu borca itiraz etmek için Kaymakamlığa gidiyorsun çalışıyor/çalışmıyor isen sana diyor ki geliri " x " tutardır diye yazı veriyor. Borcunda 10tl diyor ki bunun gelir düzeyi bunu ödeyecek durumda değil, 2 tl öder dosya kapanır diyiyor.

turbo&quattro
30-09-2015, 17:07
Devlet baba sana durduk yere kafasına göre borç çıkarıyor abi, sonra bu borca itiraz etmek için Kaymakamlığa gidiyorsun çalışıyor/çalışmıyor isen sana diyor ki geliri " x " tutardır diye yazı veriyor. Borcunda 10tl diyor ki bunun gelir düzeyi bunu ödeyecek durumda değil, 2 tl öder dosya kapanır diyiyor.

Nereden nasil saplayacaklarini sasirdilar.

johnie
30-09-2015, 17:14
Nereden nasil saplayacaklarini sasirdilar.

2012 de inditex ( bershka ) da çalışıyordum part-time.
o yıllar söyledil işte, part time bundan sonra geri kalan günleri kendi ödeyecek dediler o ara sigortaya her gün gittim ve kimse böyle bir şey yok bilmiyoruz dediler..
sonra dediğin gibi sapladılar vallahi abi :) Part-time dan bile gelir sağlıyorlar artık :)

MECOO
30-09-2015, 17:14
İki gündür bizim evdede aynı muhabbet dönüyor, bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim. Eşim iki sene önce işten ayrıldı ve şuan çalışmıyor, e-devletten baktığımızda borç görünmüyor, benimde pek işsizlik durumum olmadı bendede borç görünmüyor, araştırma yapabileceğimiz başka bir yer varmı ? Hangi şartlarda borç çıkar neden çıkar detaylı bilgiye sahip arkadaşlardan paylaşmalarını rica ederim.

johnie
30-09-2015, 17:18
İki gündür bizim evdede aynı muhabbet dönüyor, bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim. Eşim iki sene önce işten ayrıldı ve şuan çalışmıyor, e-devletten baktığımızda borç görünmüyor, benimde pek işsizlik durumum olmadı bendede borç görünmüyor, araştırma yapabileceğimiz başka bir yer varmı ? Hangi şartlarda borç çıkar neden çıkar detaylı bilgiye sahip arkadaşlardan paylaşmalarını rica ederim.

abi bu borçlanma, yanlış bilmiyor isem / Part-Time çalışan personeller için geçerli. Part-Time ayda 15-18 vs gün çalıştığı için, devlet geriye kalan ( 30 günü tamamlamak ) için arada ki farkı sigortalıya yansıtıyor işte. Bir çok kişide bundan habersizdi, öyle herkes bir anda ne olduğunu şaşırdı. Part-Time çalışanları kapsayan bir durum olay.

elma
30-09-2015, 17:20
Gelir testi ne?

Zorunlu genel sağlk sigortası için.

johnie
30-09-2015, 17:22
http://www.trthaber.com/haber/saglik/gelir-testi-nasil-yapilir-gss-prim-borcu-sorgulama-205954.html

aybrskck
30-09-2015, 17:25
abi bu borçlanma, yanlış bilmiyor isem / Part-Time çalışan personeller için geçerli. Part-Time ayda 15-18 vs gün çalıştığı için, devlet geriye kalan ( 30 günü tamamlamak ) için arada ki farkı sigortalıya yansıtıyor işte. Bir çok kişide bundan habersizdi, öyle herkes bir anda ne olduğunu şaşırdı. Part-Time çalışanları kapsayan bir durum olay.

dün haberlerde denk geldi bana hayatı boyunca hiç çalışmamış veya hali hazırda çalışan sigortası düzenli yatırılan kişilerde bile borç çıkabiliyormuş sistemsel bir sorun vs dediler herkes bireysel olarak kontrollerini yapsın sigortası yattığı halde borç çıkanlar ve öğrenci vs olup kendi sigortası yapılmamış kişilerden borçlu gözükenler itiraz etsin gibi bi açıklama yaptılar hatırladığım bu daha detaylı bilen biri bilgilendirsin

johnie
30-09-2015, 17:29
dün haberlerde denk geldi bana hayatı boyunca hiç çalışmamış veya hali hazırda çalışan sigortası düzenli yatırılan kişilerde bile borç çıkabiliyormuş sistemsel bir sorun vs dediler herkes bireysel olarak kontrollerini yapsın sigortası yattığı halde borç çıkanlar ve öğrenci vs olup kendi sigortası yapılmamış kişilerden borçlu gözükenler itiraz etsin gibi bi açıklama yaptılar hatırladığım bu daha detaylı bilen biri bilgilendirsin

kardeşim 2 sene önce belediye staj yapmıştı, okuyordu Lise de.. Kıza 2,,5K gibi bir gss cezası çıkmıştı :)
Okuduğuna dair kağıt aldı okuldan silindi tabi ki..

MECOO
30-09-2015, 17:34

http://www.trthaber.com/haber/saglik/gelir-testi-nasil-yapilir-gss-prim-borcu-sorgulama-205954.html

Bilgilendirme için teşekkür ederim ama yinede net bişey yok ortada, e-devletten sorgulatmamız yeterli oluyormu acaba ?

johnie
30-09-2015, 17:45
Bilgilendirme için teşekkür ederim ama yinede net bişey yok ortada, e-devletten sorgulatmamız yeterli oluyormu acaba ?

rica ederim abi, e devlet e gir zaten ana sayfada " GSS " ona tıkla direk karşına olup olmadığı çıkıyor.
Orada yoksa sıkıntı yok demektir.

Equinox
30-09-2015, 17:54
Saçmalık, benim de uzun zamandır borcum görünüyordu ille dediler gelir testi yaptır düşsün. Neyse 2012 de üniden mezun olmuştum ben ve 2 yıl nerdeyse işsizdim KPSS ye hazırlanıyordum bu sürede bana borcu geçirmişler. Çok şükür 2014 haziranda işe girdim. Geçenlerde gittim gelir testi yaptırdım dedi sen bekarsın memursun gelirin yüksek sana en yüksekden çıkar. Dedim ben iki yıl işsizdim hergün emekli babamdan para alıp kütüphaneye gidiyordum falan yok beni bağlamaz şimdiki durum neyse odur dedi. Bende dedim ödemiyorum lan nasıl olsa en yüksek düzeyden geçirmişler.

pirasa
30-09-2015, 18:02
bu devletin yapacağı iş ancak bu kadar olur olayıdır. gss olayı 2012 nin başından beri piyasaya çıkan bir olay. şimdi devlet dediki ben herkese sağlık hizmeti sağlayacağım nasılmı olacak ? çalışan adamın zaten sigortası yatıyor, çalışmayan adamında gelir testi diye bir teste sokarım bakarım durumuna ödeyebilecekse belli bir sigorta primi ile sağlık sigortası veririm. bu test ise sizin ikamet adresinizde olan gelirin kişi sayısına bölümü. mesela e çocuklu bir aile (en az 3 tayyip baba diyor) anne baba toplam 5 kişi:

1 baba 2000 lira geliri var
1 anne çalışmıyor
1 cocuk okumuyor yaşı 18 den büyük çalışmıyor.
1 çocuk okuyor yaşı 18 den büyük.
1 çocuk okumuyor çalışıyor yaşı önemli değil eşşeğin çalışsın para getiriyor 1500 lirada o kazanıyor.

ev aileye mi ait kiramı kira ise ne kadar kira ödeniyor diyelimki 500 lira kira.
bu evdekilere ait araba varmı
bu evdekilere ait arsa arazi gayri menkul varmı (bankadaki paraya bakmıyor şimdilik ama bu işin ilerisi kesinlikle banka hesaplarıda kapsayacak bknz. e-haciz)

2000+1500-500= 3000/5 = 600 işte buna göre başka kriterlerle sistem o evdeki 18 yaş üstü okumayan safi zarar olan çocuğa gss(genel sağlık sigortası) primi yazıyor. her ay g1 çıktıysa 50 lira g2 çıktıysa 150 g3 çıktıysa 250 gibi bir para.(primler sallamadır ne kadar olduğunu tam bilmiyorum ama -+20lira oynayabilir)

tabi bizim devlet hiç yumurta peşinde koşmadığı tavuğu komple istediği için para ufakken hiç sesini çıkarmıyor. yani 2012 de kimse çıkıp ekranda bu şekilde anlatmadı. geçti 3 yıl ortalama herkese 2000-3000borç birikti milyonlarca kişiye :) çarp bakalım kaç milyar oluyor. $$$$$$

benim bilgim bu kadar. hatalar olabilir ama genel budur.

pirasa
30-09-2015, 18:04
e çocuklu yazmışım 3(üç) olacaktı :D

Kadyr
30-09-2015, 18:07
yaptırmayınca yuksek cıkıyor gıdıp yaptırınca tutar dusuyor.ısten ayrılınca yaptırmak gerekıyor sanırım. kız cocukları muaf tabı ıse gırene kadar gırdıkten sonra ısten ayrılırsa yıne yaptırmak zorunda. yenı bır sey degıl

Remon
30-09-2015, 18:14
Tamamen devletin para kapısıdır. Çoğu kişinin bile haberi yok. bende işsiz kaldığım zamanlarda hemen geçirmişler 1400 lirayı. Gittim gelir testi yaptırdım. herşeyini soruyorlar. mesela evin toplam geliri,oturduğunuz daire sizin mi kira mı,elektrik ne kadar geliyor su ne kadar geliyor. ayda ne kadar mutfak alışverişi yapıyorsun kendine ne kadar harcıyorsun,ailenin üstüne arsa daire araç var mı hepsi cıkıyor zaten sistemde. bu bilgileri söyledikten sonra heyete yollanıyor dosyanız. lütfedip ilgilenirlerse ya komple siliniyor ya da en alt dilimden devam ediyor. benim borcum 400 e inmişti. Çok tepki olsa da havadan para devlet için. Yani uygulamanın kalkacağını düşünmüyorum ben

HONDA
30-09-2015, 18:21
Sizin sağlık güvenceniz olduğu icin (sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmanız olduğundan dolayı) eşiniz de sizin sigortanızdan yararlandığından (sgk açısından bakmakla yükümlü grubuna giren eş+çocuk sebebiyle) borç oluşmamıştır.ancak sigortanız olmasaydı borçluydunuz şuan.

Ayrıca forumdaşlar Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmayan ve ya öğrenci olup da 25 yaşını aşan,( bayanlar icin sıkıntı yok evlenene kadar öğrenci olsalarda olmasalarda anne ve ya babanın sağlık guvencesi üzerinden yararlanırlar) herkese g.s.s borcu cıkıyor.son gün bugündü gelir tespiti için.sgkya olan borcu yapılandırıp ödemenin son günü ise 30 ekim.umarım yararlı olur..

HONDA
30-09-2015, 18:23
yaptırmayınca yuksek cıkıyor gıdıp yaptırınca tutar dusuyor.ısten ayrılınca yaptırmak gerekıyor sanırım. kız cocukları muaf tabı ıse gırene kadar gırdıkten sonra ısten ayrılırsa yıne yaptırmak zorunda. yenı bır sey degıl

Gelir durumuna göre düşüp düşmeyecegi sosyal yardımlaşma fonu tarafından sgk sistemine atılan sonuca göre belirleniyor.kız çocukları evlenene kadar sıkıntı yok borç çıkmaz abi.

Eren G.
30-09-2015, 18:30
Gelir testini yaptirdim ben borcu odemedim 350 lira bir borc cikardilar. Yurtdisina cikista problem olur mu bu borc yoksa odeyim mi cikmadan ?

Kadyr
30-09-2015, 18:32
dusuyor dememın sebebı yaptırmayınca tavan fıyat uygulanıyor dıye. kız cocugu ıse girip cıkarsa gss ye dahil oluyor galiba

DeNNis
30-09-2015, 18:37
gelir testi yaptırmayanların borcu g2 (orta seviye) gelir düzeyinden hesaplandı, eğer gelir testi yaptırmanız sonucunda g1 (düşük gelirli) sınıfına girerseniz borcunuz düşüyor fakat arkadaşımın başına geldiği gibi gelir testi sonucunda g3 çıkıyor ve mevcut olan borcunu arttırıyorlar.

HONDA
30-09-2015, 18:59
Gelir testini yaptirdim ben borcu odemedim 350 lira bir borc cikardilar. Yurtdisina cikista problem olur mu bu borc yoksa odeyim mi cikmadan ?

Yok bir problem oluşturmaz gecikme zammı borcu ödeyinceye kadar işlemeye devam eder sadece

HONDA
30-09-2015, 19:03
dusuyor dememın sebebı yaptırmayınca tavan fıyat uygulanıyor dıye. kız cocugu ıse girip cıkarsa gss ye dahil oluyor galiba

Hayır kız çocukları işe girip çıksa dahi g.s.s borcuna tabi değiller.sistem borçlu gösterebilir ancak varsa öğrencilik durumundan yok ise anne baba üzerinden sağlıktan yararlanırlar var olan borç düşer

Emre-Dylan
30-09-2015, 19:04
Daha önce ücretsiz bir şekilde sorgulattım 5 bin lira gibi bir borcum çıkıyor. 2 3 senelik bir borç gözüküyor ve ben o dönemde 1 kere bile hastaneye gitmedim bu borcu devletimize afedersinizde nah veririm gelsinler kapıma kadar topla tüfekle kovalarım böylede iddaalı konuşuyorum iş inada bindi şuan 18 yaşından büyük erkeklerin %60ı bu borca tabii neden tabii peki? Tabi ki devlet bu konu hakkında hiç bir açıklama yapmadan kafasına göre herkesi sgklı yaptı çoğunun haberi yok haberi olanlarda ya ödediler yada benim gibi işi inada bindirip ödemediler ve ödemeyecekler. Gerekirse davalık mahkemelik oluruz adam bana sormadan sigorta yapıyor hadi yaptın ee niye haber vermiyorsun şerefsiz demezler mi? Derler ben o parayı ödemem abi şimdide sorgulatma olayı çıkınca işi paraya dökmüşler istedikleri miktarı vermeden bakamıyorsun borca. Kendi halkını dolandıracak kadar aciz bir ülkede yaşıyoruz teşekkürler ülkenin başındaki şahsiyetsiz ve karakter fakirleri teşekkürler! :mad: :mad2:

Kadyr
30-09-2015, 19:23
Hayır kız çocukları işe girip çıksa dahi g.s.s borcuna tabi değiller.sistem borçlu gösterebilir ancak varsa öğrencilik durumundan yok ise anne baba üzerinden sağlıktan yararlanırlar var olan borç düşer

ama evli ise gss giriyor galiba arkadaşın eşine borç çıkmıştı işten ayrıldığında. evli değilse dediğn gibi ömür boyu babadan geçiniyor

Masterpiece
30-09-2015, 19:36
Benim 18 yaşına girdikten sonra borç birikmeye başlamış 1750 tl borç olmuş , Aşevi'nden bir kaç kağıt veriyorlar tapu sicile ardından tapu sicilinden verilecek belgeye göre gerekli ise belediyeye gidiyorsunuz. Ardından Aşevine tekrar dönüyorsunuz orada Sosyal hizmet görevlileri gereken işlemleri yapıyorlar 10-15 gün içinde sonuç belli olacakmış.

Dün bir tanıdık TV den gelir testi yaptıran herkesin borcunun silineceğini duyduğunu söyledi bi nevi af gibi yani.

Amma velakin 30 Eylül sondu yani bugün. Dün aşırı doluydu bundan dolayı süreyi belki uzatırlar bir ihtimal öğrenmek lazım.

bason
30-09-2015, 19:44
Benim 18 yaşına girdikten sonra borç birikmeye başlamış 1750 tl borç olmuş , Aşevi'nden bir kaç kağıt veriyorlar tapu sicile ardından tapu sicilinden verilecek belgeye göre gerekli ise belediyeye gidiyorsunuz. Ardından Aşevine tekrar dönüyorsunuz orada Sosyal hizmet görevlileri gereken işlemleri yapıyorlar 10-15 gün içinde sonuç belli olacakmış.

Dün bir tanıdık TV den gelir testi yaptıran herkesin borcunun silineceğini duyduğunu söyledi bi nevi af gibi yani.

Amma velakin 30 Eylül sondu yani bugün. Dün aşırı doluydu bundan dolayı süreyi belki uzatırlar bir ihtimal öğrenmek lazım.

Borcu silmezler... Cezayı silerler... Ana borç kalır.

Bende 2012 yılında yaptırmıştım sonra işe gir çık falan filan baktım çoğu kişide ödemiyor bende ödemedim benimde baya borcum vardır... Ödemeyin arkadaşlar bunlar korkutmaya çalışıyorlar insanı... Bunu haklı çıkaracak hiç bir kanunda yoktur ellerinde... Sosyal devlet anlayışı mıdır bu? Lanet ettim bu ülkeden artık...

dragon07
30-09-2015, 20:09
ya valla nerden saplıcaklarını şaşırdılar benim 10 15binde zaten vergi borcum vardı tam üstüne mum gibi durdu iptal ettirmenin yolunu bulmalıuım yada uzatırlarsa bakıcaz çaresine yoksa vericez :)

HONDA
30-09-2015, 20:12
Borcun sadece gecikme zammı silinir ancak yesilkart çıkanlar için borcun tamamı geriye dönük olarak düşer herhangi bir bedel ödenmez.g1(45-50) g2(120-130) g3 (240-250) çıkanlar malesef ödemek zorunda.ödemeyenlerin eninde sonunda borc karsisina cikacak.emekli olacaginiz zaman bile senin su kadar borcun var önce onu öde bakalm diyecekler.herkesin kendi karari tabi ödeyip ödememek.

Evet kiz cocuklari evlenene kadar evlendikten sonra g.s.s olabilir tabi ki kendisi ve esi calismiyorsa.

Emre-Dylan
30-09-2015, 20:17
Vermeyin haksız yere alıyorlar bizden bu paraları kdvden ötvden geçirdikleri yetmiyormuş gibi sağlığada el attı karaktersizler. Vermeyin verdirtmeyin nasılsa torba yasası cart yasası curt yasası çıkartıp borçları sileceklerdir.

Grimlord
30-09-2015, 20:20
ben de yaptırdım eylül ayında,taaa 9 ekime verdiler sonucu.öyle abuk subuk sorular vardı ki anlatamam :)
bakalım bana kaç bin geçirdiler

mrbars
30-09-2015, 20:23
Özelleşmeden önceki son hamleler, kayıtlar. Herkes özel sağlık sigortalı olacak yakında. Bildiğimiz SGK özelleşiyor.
Devlet çalışmayanına bakar ama özel sektör prim almadan bakmaz. Çalışmayan kesmin özel sağlık sigortasına geçiş işlemleri bunlar.
Yıllık 30 milyar dolarlık iş kolunu özelleştirmeyecekler mi sandınız? Bizzzz en güzeliniiii en sonaaa saklamayııı bilirizzz.

Ignorance is bliss der gavurlar. Dönüşümden 1 milyon TL cepte, gayrimenkuldan bire onbeşler, gecekondu arsasına 8 dairelerle geçinen onlarca zengin işsiz.. Enflasyon %10 iken döviz yerinde saysın.. FED para pompalasın, biz burda ne güzel zenginleştik diye halaylar.. Her gündüzün bir gecesi vardır. Al akşam geldi şimdiden. Geceyi bekleyin asıl, bunlar iyi saatler.

34btr1907
30-09-2015, 20:59
https://www.facebook.com/anticiler/videos/10153731682034047/

aliyo
30-09-2015, 21:03
arkadaşlar şunuda unutmayın borcunuz varsa sigortadan bakılmıyorsunuz ücret vererek muayene oluyorsunuz benim başıma geldi. 1 yıldır çalışmıyordum 2bin lira borç çıkarmış şerefsizler, neyse dedim öderim ama geçen ay kolum kırılınca devlet hastanesine gittiğimde borçlu olduğumu ve ücretli bakılacağımı söylediler. e ozaman bu akodumun borcunu nie kesionuz dediğimde en az 2aylık borcun kalabileceğini fazlası olması durumunda sigortadan bakılmayacağını söylediler aman dikkat edin. çalışmayan insana borç çıkarıp daha sonra borcun var bakamayız diyen bi sistem insan bazen gerçekten neden böyle bir ülkede yaşıyorum diye lanet ediyor:mad:

STHL
30-09-2015, 21:05
bugun gelir testinin uzatmasının son gunuydu.. bende 3 gundur uğraşıyorum. olay şu 25 yaşını geçtiyseniz ve sigortalı bir işte çalışmıyorsanız gelir testini yaptırmadığınız takdir de en yüksek primden sağlık sigortanızı ödemeniz lazım. üstelik 26 yaşındaysanız 1 yıldır bildirmedğiniz için borc harç vs çıkacaktır. gelir testinde ikamet ettğin evdeki gelire göre ödeyeceğin prim miktarını belirliyorlar.evde gelir az ise en düşük primden ödüyorsun. çoğu kişi yetişemedi belki tekrar uzatırlar.

aykutsafakyaman
30-09-2015, 21:24
Ben babamin ustune gozukuyorum dolayisiyla emekli sandigina bagli. Bisey yaptirmam gerekli mi ?

10.lincoln
30-09-2015, 21:25
benimde nisan 2014den nisan 2015e kadar olan aralıkta 12 ay çalışmadığım zaman mevcut.
şuanda sorgulama yapıyorum 3.100 tl borç çıkıyor.

ayrıca nisan 2015de işe girdim tekrardan ama hala borç ilermeye devam ediyor. nasıl bir sistem varsa senin işe girdiğini görmüyorlar ve her ay 150 tl + cezası eklenmeye devam ediyor.

her neyse dün zor bela gelir testi için evrakları hazırladım verdim. memur bana " senin üstüne ev ve araba görünüyor " gelir testi yaptırma, eğer eve geldikleri zaman bunları görürlerse borcun 3.100'den 6000e çıkabilir dediler.

ben bu işten hiçbirşey anlamadım. gelir testi yaptırsam üzerime olan mallar yüzünden daha fazla para ödeyeceğim, yaptırmasam her ay 150 tl üstüne ekleniyor.

ne biçim devlet, ne biçim sistem... allah belanızı versin

Yigit-Y
30-09-2015, 21:26
GSS borcunu icat eden edenlere destek veren kim varsa allah belasını versin.

Umut_Akkuş
30-09-2015, 21:33
benimde 2012 de mezun durumda dersaneye gidiyordum uni. için o ara banada gelmişti borç faiz bindi etti 3600 lira olmuştu gelir tespiti yaptırdım 400 küsur bir şeye indi.Geçen ay taksitlendirme yaptırdım haybeye 2 ayda bir ödicez bakalım.Yazık günah.

Mpower
30-09-2015, 21:36
Simdi bide bunun borcu cikarsa hic bir sucum günahım olmadan ustume yapılmış 30.000 lira borcla hayata baslicam yani 5-0 geriden

34btr1907
30-09-2015, 21:44
benimde nisan 2014den nisan 2015e kadar olan aralıkta 12 ay çalışmadığım zaman mevcut.
şuanda sorgulama yapıyorum 3.100 tl borç çıkıyor.

ayrıca nisan 2015de işe girdim tekrardan ama hala borç ilermeye devam ediyor. nasıl bir sistem varsa senin işe girdiğini görmüyorlar ve her ay 150 tl + cezası eklenmeye devam ediyor.

her neyse dün zor bela gelir testi için evrakları hazırladım verdim. memur bana " senin üstüne ev ve araba görünüyor " gelir testi yaptırma, eğer eve geldikleri zaman bunları görürlerse borcun 3.100'den 6000e çıkabilir dediler.

ben bu işten hiçbirşey anlamadım. gelir testi yaptırsam üzerime olan mallar yüzünden daha fazla para ödeyeceğim, yaptırmasam her ay 150 tl üstüne ekleniyor.

ne biçim devlet, ne biçim sistem... allah belanızı versin

aynen öyle,muhasebecım uyandırmasa bende yan basmıstım,bagkur vs ödemıyorum açılıs bıle yapmadım bagkura,gelır tesınede gıtmedım kafalarına gore 125 tl den yapmıslar su an bırıkmıs olmus 6000+ gelır testı yapın desem kendi işim araba vs oo gel bakım dıcek ayda 400 yazıcak bu sefer ben hıc bısey anlamadım bu işten ama ödemem de,bankada para tutmayın $ yapın dursun kenarda,arabayıda yapcam anne uzerıne gelsınler alsınlar bakım ne alcaklar amk çakalları.

vectra-tuner
30-09-2015, 21:48
Sağlık sistemi paralı hale geliyor, zaten hükümet programında var tüm hastaneler özelleştirilecek, size başka bir örnek veriyim Türkiyede çok büyük ilaç firmaları satıldı hemde değerinin oldukça üzerine.. O zaman millet nasıl seviniyordu şimdi ise o firmaları alan yabancılar misli misli fazlasını devletten geri alıyor...Malesef bazı ilaçlar bulunmuyor nedeni ise devlet hala 2 tl euro kurunu baz alarak ilaç almaya çalışıyor, haliyle bu ürünün ithalatçısı bu paraya ilacı vermiyor ve ülkeye de getirtmiyor.. Bu yüzden de 30 tl lik ilaca 500-600 lira verip vicdansız karaborsacılardan millet parasıyla alıyor..Parası olmayana Allah yardım etsin..Sosyal güvenlik kurumu kar amaçlı bir kurum değildir..Yurt dışında da böyle ne diyim

Emre-Dylan
30-09-2015, 21:53
DİKKATLE OKUYUNUZ!

Bu arada şunu belirtiyim yarın bir gün eğer bu borcu silmezlerse karşımıza bir şekilde çıkarlarsa şunları unutmayın lütfen. Okuduğunuz halde o dönemlerde hala şahsınıza ait borç eklenmişse veya ekleniyorsa, okuduğunuza dair belgeleri alıp itiraz etme hakkına sahipsiniz arkadaşlar ve abiler bu şekilde borcunuzun bir kısmını şartsız koşulsuz siliyorlar. Benim okuduğum dönemleri çıkartırsak 12 ay gibi bir borcum kalıyor oda ortalama 1300 1500 lira kadar birşey. Yasal olarak hakkımızı aramalıyız.

Yigit-Y
30-09-2015, 21:59
Bunlara yasal hak aramamı dediniz.

HSYK kendi oyun bahçesine çevirmiş bir hükümet.
Kuvvetler ayrılığı ilkesini tek adama bağlayan bir hükümet.

Ya bunlar geldi ağızlarınıza bal çaldılar.

Aile hekimliği geldi.Herkesin doktoru oldu.
Sene:2015 Aile hekimleri istifa ediyorlar tek tek

Hastaneler ilaçlar ücretsizdi.
Sene:2015 G.tümüzden kan alıyorlar şimdi para veriyoruz.

Benden gelirimden prim kesiyor.Benim ihtiyaçlarımı yine benden parasını istiyor.

Ne hukuku bunlar hukukla düzelecek şeyler değil.

Yurtdışına ihraç edilen yaş meyve sebze zehirli diye ülkeme geri gönderiliyor.İmha olacağına iç piyasaya satılıp bize yedirip kanser ediyorlar.

Bu ülkeyi bunlar yönettikçe daha çok güzel şeyler göreceğiz.

Hukuk mu hee hee hukuk var .Adliye binaları yaptık dediler.Onu bile beceremediler.Geçen yağmurda komple sular altında kalmış sistemleri çökmüş adliyenin.

Neyin hukuku bunların yatacak yeri yok.

MeRtCaN
30-09-2015, 22:16
GSS borcunu icat eden edenlere destek veren kim varsa allah belasını versin.

al bendende o kadar taa aq hepsının
5000 tl borc cıkarmıslar banada

MECOO
30-09-2015, 22:22
Sizin sağlık güvenceniz olduğu icin (sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmanız olduğundan dolayı) eşiniz de sizin sigortanızdan yararlandığından (sgk açısından bakmakla yükümlü grubuna giren eş+çocuk sebebiyle) borç oluşmamıştır.ancak sigortanız olmasaydı borçluydunuz şuan.

Ayrıca forumdaşlar Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmayan ve ya öğrenci olup da 25 yaşını aşan,( bayanlar icin sıkıntı yok evlenene kadar öğrenci olsalarda olmasalarda anne ve ya babanın sağlık guvencesi üzerinden yararlanırlar) herkese g.s.s borcu cıkıyor.son gün bugündü gelir tespiti için.sgkya olan borcu yapılandırıp ödemenin son günü ise 30 ekim.umarım yararlı olur..

Cevap için teşekkür ederim, anladığım kadarı ile çalışmadığımız süreler için bu ödeme tutarları çıkıyor, çalıştığımız sürece sıkıntı yok doğrumu bu ?

mrbars
30-09-2015, 23:23
Cevap için teşekkür ederim, anladığım kadarı ile çalışmadığımız süreler için bu ödeme tutarları çıkıyor, çalıştığımız sürece sıkıntı yok doğrumu bu ?

Doğru.
İşin özeti çalıştığında SSK şirket tarafından ödeniyor; çalışmadığında primi kendin ödüyorsun.

chatlaxs
30-09-2015, 23:28
video güzelce özetlemiş , bonus var bide :D ;)

http://www.sarizeybekhaber.com.tr/sozde-sigorta-yapiyorlar-video,1164.html

yucelebeci
30-09-2015, 23:31
Memleketteki sisteme bak arkadaş adam zaten çalışmıyor yiycek ekmek bulamıyor belki nerden para bulsunda ssk primi ödesin!

SerkanYazgan.
30-09-2015, 23:32
Ben böyle saçma bir düzen görmedim. Emeklinin maaşından kesinti yap, asgari ücretliden kesinti yap, arabadan kdv+ötv al, benzine-mazota,sigaraya alkole kadar herşeyden hatta taa ebesinin nikahından bile vergi al sonra birde gel işsiz gençlere göz dik. Zaten üniversitede durumu olmayıp kredi alan insanlar hayata 10-15 bin arası devlete borçlu başlıyor. Hadi onuda geçtim iş sahası yok, iş yok, aş yok ama durduk yere çıkan borç var. Skrler böyle adaleti.

Aöfde kayıtlı olan milyonlarca insanı işsizlik oranını hesaplarlarken öğrenciden saymayıp gerçek oranı söylesinler yer yerinden oynar.

10.lincoln
30-09-2015, 23:33
En sondaki dayı duygulara Tercüman olmuş.

Berkan
30-09-2015, 23:38
valla benimde bir 2000-2300 gibi birşey var, 1 sene belki daha önce baktığımda ama kılımı kıpırdatmadım kıpırdatmamda öyle takılsın. ayrıca hastanede falan sorun olmaması lazım bende kaç kere gittim geldim sadece özel polikliniğe gittigim için ekstras 30 lira verdim

Octane
30-09-2015, 23:39
Faizlerin silinmesi ve yeniden hesaplanması için son gün dündü. Bu kadar insanın farkında olmadığını bileydim ben konu açardım. Ben pazartesi gittim. 3700lira borcum varmış. Faizler düşünce 2000 liralara düştü. 10-12 gün sonra ulucanlarda ödeyecem, sonra her ay 150 150 ödücem. Üstünüze hiç bir şey yoksa aylık 38 lira ödeyeceksiniz. Bir araç bile olsa, yani malvarlığınız varsa 150ye çıkıyor hemen. Ama oradaki adam da ben daha hiç 300 lira (g3) çıkanı görmedim dedi.

-ER-
01-10-2015, 00:33
5,100 lira çıktı kaymakamlığa gitsem artabilir ailemin mal varlığından gerçi düşebilirde :D

-ER-
01-10-2015, 00:41
aklıma bu geldi
https://youtu.be/149QXilOBYg?t=100

ayhanas
01-10-2015, 00:41
Artık Gss borçu olanda sistemde borcu gözüken de ücretsiz muayne olabilecekmiş.Detayli bilen varsa ögrenmiş oluruz .

ayhanas
01-10-2015, 00:43
Çok karişik sistem oldu bence .İşin sonunda kalkar ise bu millete geriye faizi ile geri alim alirir .Kalkmaz ama galiba .

Gökhan Kavuştu
01-10-2015, 03:09
yandaşın 615.9 milyonluk borcunu 7 milyona düşürenler gözlerini fakir fukaranın cebindekilere diktiler

mannerboy
01-10-2015, 09:05
ben askerdeyken çıkmış kanun kural her neyse artık askerden geldikten sonra işine girene kadarki her ay 230 tl en yüksek basamaktan prim borcu çıkarmışlar.ZORUNLU OLARAK diyor haberim olsa müdahele ederdim kaldıki.askerden gelince 8 ay işssizlik maaşı aldım yani o 8 ay bi hareket olmaması gerekiyor.dün belgeleri zorda olsa verebildim müthiş kalabalıktı sonuç ne çıkıcak bilmiyorum şu an çalışıyor gözüktüğüm için büyük ihtimal ödeticekler

huseyinturk
01-10-2015, 09:27
Diplomamı aldığım gün işe başladım, sigorta girişim yapıldı. Arada askere gittim, o 6 ay bile sigortam yatırıldı şirketim tarafından. Askerden döndüm ilk girdiğim şirketten istifa ettiğim gün şimdiki işime başladım aynı gün giriş çıkış yapıldı. Aralık 2014'te GSS sorguladım 3600 TL borç çıktı, gittim başvurdum sgkya memur sizin pirim borcunuz olmaması lazım hata vardır düzeltilecek dedi. Şubat2015te borç 3200 TL'ye inmişti, başlarım böyle sisteme dedim oluruna bıraktım. Şimdi bakıyorum 1400 TL'ye inmiş. Gidip uğraşmak lazım vaktim yok, vatandaşa hizmet vericez diye vatandaşa dert çıkarıyorlar

onat
01-10-2015, 10:42
konu için bildiklerimi yazayım. banada 1900 tl çıkarmışlar. çankaya beledeyesinin kumrular sokaktaki binasına gittim. yaklaşık 500-600 kişi sıra almış, sıra almayanlar da dışarda izdiham oluşturmuş vaziyetteydi. kameralar ve fotoğrafcılara kadar vardı. o derece kalabalıktı. olay şu, size borç çıkarıyorlar. çıkan borcun silinmesi için gelir tespiti yapıyorlar. extra durum şu ; senin yada ailenin üzerine taşınmaz mal mevcut ise, senden bu malların raic bedellerini, resmi evraklar bankodaki memura beyan etmeni istiyorlar. malların değerinin gerçekçiliği açısından. devamında memur ailenin ödediği elektrik faturasından tut, doğal gaz gideri, aylık sabit mutfak masrafları, içtiğin sigaranın aylık toplamı, yakıt ve ulaşım masrafları, varsa arabaların güncel bedelleri, babanın maaşı, emekliyse emekli maaşı gibi detaylı sorular soruyorlar. bunları sisteme giriyor. bana memurun dediği verdiğim bilgiler doğrultusunda borcun silinmez oldu. durum bundan ibaret.

Diplomamı aldığım gün işe başladım, sigorta girişim yapıldı. Arada askere gittim, o 6 ay bile sigortam yatırıldı şirketim tarafından. Askerden döndüm ilk girdiğim şirketten istifa ettiğim gün şimdiki işime başladım aynı gün giriş çıkış yapıldı. Aralık 2014'te GSS sorguladım 3600 TL borç çıktı, gittim başvurdum sgkya memur sizin pirim borcunuz olmaması lazım hata vardır düzeltilecek dedi. Şubat2015te borç 3200 TL'ye inmişti, başlarım böyle sisteme dedim oluruna bıraktım. Şimdi bakıyorum 1400 TL'ye inmiş. Gidip uğraşmak lazım vaktim yok, vatandaşa hizmet vericez diye vatandaşa dert çıkarıyorlar

aynı sizin gibi bir arkadaşıma 5 bin küsür tl çıkardılar. okulda okurken bile çalışıyor gözüküyordu. primleri ödeniyordu. sgk primi ödenmediği dönemi olmamasına rağmen bu borç çıktı. hiçbirşey yapmassanız bile sistemde direk sizin primlerinizin hangi tarihten itibaren yatırıldığı gözüküyor. dolayısı ile hiç aralık yoksa borç çıkmaması lazım. işingarip yani sitemde bunlar gözükmesine rağmen borç çıkması.

Yigit-Y
01-10-2015, 11:04
Kalan GSS Prim Borcu
20,40 TL

benim borcumda bu kadar mış :D

TheAce
01-10-2015, 11:42
Alıntıdır
diyorlar ki eskiden hastanelerde kuyruklar vardı, şimdi yok. üniversite hastanesine giderken sevk almak gerekiyordu, şimdi gerekmiyor.
görelim bakalım 13 senede neler değişti?..
1) evet artık sevk falan yok, istediğin hastaneye gidiyorsun.
ama bir tek sen gitmiyorsun, herkes gidiyor. başı ağrıyan, dişi ağrıyan herkes sevksiz mevksiz devlet hastanelerine, üniversite hastanelerine gidiyor. öyle olunca ne oldu? poliklinik sayıları arttı, bir günde bakılan hasta sayısı ikiye üçe katlandı. polikliniklerde bir hastaya düşen süre yarıya indi.
2) ama kuyruklar azaldı. peki ne oldu da azaldı?
çünkü hastanelere randevu sistemi geldi. artık sıra yok, randevu var. randevu aldın aldın, alamazsan "bugün git, randevu alınca gel".
3) ve bazı branşlara randevu alınmaz hale geldi.
boğazın mı ağrıyor, hiç uğraşma, git evinde yat. kulak burun boğazdan randevu alıp doktora ulaşıncaya kadar iyileşirsin zaten.
hele ki ultrason ya da mr falan çekilecekse git özelde çektir gel. randevuyu beklersen 3 ay sonraya ancak çektirirsin benden söylemesi. tabi o 3 ay geçene kadar da kanserin falan varsa ilerler. adama amca sende kanser varmış, sen 3 aydır niye gelmedin diyoruz, "e bugüne randevu verdiler" diyor.
o zaman allah taksiratını affetsin...
4) 13 sene önce sadece randevu sistemi de değil, muayene ücreti de yoktu.
herkes istediği hastaneye gidecek denilince tabi ki, muayene sayıları, tetkik giderleri, ilaç giderleri arttıkça arttı.
ilk önce "hasta sayısı çok arttı, millet gerekli gereksiz ilaç yazdırıyor, sgk zarar ediyor" dediler, polikliniklerde 1 lira muayene ücreti alınmaya başlandı. sonra o ücret 3 lira oldu, sonra 5 lira, 8 lira, 15 lira derken sürekli artıyor, durduramıyoruz.
5) muayene ücretleri yetmedi, ilaç katkı payı da alınmaya başlandı.
artık reçetedeki ilaç sayısına göre ve ilaçlardan da belli bir yüzde olmak üzere ilaç katkı payı ve reçete parası alınmaya başladı.
6) üstelik bu noktada hükümet iki tane uyanıklık yaptı;
birincisi, bu paralar hastanede değil, eczanede alınıyor, bu sayede halk devletle değil, eczane ile karşı karşıya getiriliyor.
ikincisi, muayene ücretleri hemen o gün değil, hastane sgk'ya fatura gönderdikten sonra çıkıyor. bu sayede seçim dönemlerinde bu paraları almayıp seçimden sonra 50-100-200 her ne kadarsa topluca alıyorlar.
7) sonuçta muayene parası, ilaç katkı payı, sorma ver parası derken doktorun yazdığı 5 liralık ilaç için eczanede 15-20 lira ödemeye başladınız.
ve bu nedenle pekçok hasta ilaçlarını kendi cebinden almaya başladı. bu da sistemin işine geliyordu.
8) her seçim döneminde milyonlarca yeşil kart dağıtıp, seçimden üç ay sonra iptal etmeyi alışkanlık haline getirdiler.
9) "isteyen özel hastaneye gidebilir" dediler, her yere mantar gibi özel hastane açılmasına vesile oldular.
sonra baktılar, özel hastaneler yüzünden faturalar kabarıyor. bu sefer özel hastanelerden de fark ücreti alınmaya başlandı. o fark ücretleri başta sgk'nın ödediği paranın % 90'ı ile sınırlı idi, sonra % 200 oldu, bazı yerler için daha da arttı.
şu an istanbul'da x özel hastanesinde bir y ameliyatı ücretli hastaya 5000 liraya yapılırken, sgk'lı hastaya 4500 liraya yapılıyor. e aradaki 500 liralık farkı da ücretli hasta azıcık pazarlık ile % 10 düşürtebilir. ikisi de aynı ücreti verecekse ben ne anladım o zaman gss'den?
10) genel sağlık sigortası için belirlenen primler çok yüksek ve sürekli artıyor. en baba özel sağlık sigortasının primleri bile bu kadar yüksek değil.
üstelik kapsamı da günden güne daraltılıyor. her gün daha fazla ilaç, daha fazla tedavi sistem tarafından ödeme harici tutuluyor.
11) genel sağlık sigortası prim borcunuz varsa zaten kullanamıyorsunuz, prim borcunuz yoksa bile her hastaneye gidişinizde bir dolu para ödüyorsunuz.
e o zaman, bu nasıl sigorta kardeşim?..
12) genel sağlık sigortası borcu olanların bakılabileceği ve randevu gerektirmeyen sadece acil servisler kaldı. millet acil olsun ya da olmasın buralara hücum etti. acil servisler ana-baba günü. millet ilaç yazdırmaya, kolesterol baktırmaya acil servise geliyor. son bir yılda 139 defa acile gelen hastam var. ve dünya üzerinde toplam nüfusundan fazla acil servis başvurusu olan tek ülke türkiye.
gerçek hastalar, gerçek aciller gss borçluları ve randevu alamayıp acile gelenler yüzünden arada kaynıyor, mağdur oluyor.
13) arada bakıyorum; kapitalist amerikan sistemine döneceğiz, parası olmayan, sigortası olmayan gidecek hastane bulamayacak falan deniyor. yahu amerikan sisteminde bile kullanmadığın şeyin, almadığın hizmetin parasını kimse senden istemez, is-te-ye-mez. kimse sana durduğun yerde borç çıkartamaz, bunun adı kapitalizm falan değil, düpedüz soygundur.
hangi kapitalist sistemde, işi gücü olmayan, bir kuruş dahi para kazanmayan insanlardan böyle bir haraç alınabilir?
14) 7 milyon kişiye, 9 milyar lira borç çıkarmışlar. bu paralar gerçekten sağlığa harcanıyor olsa, sağlık sistemi ihya olur, kimseden de bir kuruş muayene ücreti alınmaz...
bu artık genel sağlık sigortasını falan aştı. bu paralar ak-sarayın, örtülü ödeneğin finansmanından başka bir şey değil.
ödemeyin, ödettirmeyin...

huseyinturk
01-10-2015, 11:46
Borcun detayına baktım 2013 2. Aydan 12. Aya kadar ceza uygulanmış, 4a hizmet dökümünde 2013 boyunca ful sigortam yatmış 30 gün 30 gün. Yapıcakları sistemi ....

Ozan Özer
01-10-2015, 12:09
Bugün baktım borç gözükmüyor..Oh mu çeksem bilemedim

ArMy
01-10-2015, 12:40
Sgk bana da Mayıs ödeyeceğim prim seviyelerini içeren bir yazı göndermişti.Orda yazanlara göre hesaplayınca en üst seviye çıkıyordum yaptırmadım.Dün aile baskısıyla gittim önümde 300kişi olunca ve testi yaptıran bi arkadaşımın borcun daha da arttığını söyleyince vazgeçtim. g2 seviyesinden işlemim yapılmıış glaiba.Muhtemelen gitsem g3 seviyesine çıkabilrdi gss statüm. 2500lira borcum var 230lirası gecikme faizi.Her ay da 150lira borç artmaya devam edicek..Merak edenler için form şu şekilde;

http://www.ssk.biz.tr/wp-content/uploads/2013/05/gelir-testi-formu.jpg

Çıkan sonuca göre ödenicek prim miktarı da şu şekilde hesaplanıyor;
http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/gelir_testi_yaptirma/!ut/p/b1/hZLHsptAEEW_RR_AYxjyEpGjEEPeqFAEkSVE-nrjZ2-8sN27rjpd1X1u4yke42mTjcUjG4q2yaqffcqcdKCp_J4QwEGEM hCg6ioGBFDVwAYkG6AS6i-AQwAAnYBUCNCR0Cnw5zwAGgN0WvFJJhAhdAg8wmMrmVjprU-yEI3Hj4u4QvfLzgtERUFGQlYrl7xRMJfWFJEzMLumzspb1AUtw DgutB0hZ2MMUyNVc0SlEtrx6Z5zL8tMvkoIbFlKVX77ZsrZTYt kTc1H6zOS6XPJHlF7e53SQlBe1YktzazI6-tSPiBfkSQaXCFquuN4RNONOWAfU0jong2ZWGMx0qnA7vft4C8l gP-5M_C0ONdf06X-Al8MyQCe41mapMnNH4eHTtKyUqnnsiC5Sal1ETQ6eiGP-bif8oS0DGzBKFdTprpH9VHWeGbNXlySHbD7JRP589mOEx-T-3k8e00_Pqwn-ZzEOAO2aM0cFdzmIhelmQHaUmP162GIqB7mqzkSrm5SPaqg8zA 0wTBZ6-QzBHOblMPA27EbmtRl2u227NLvE_-V_jfwD0XJBrB_lSQxuI_HgDqh59Lpa7l6z9VzEGhXvywhwQZg8 KXYCSrDHlIHPdWJkMFibx9lT-kSTJPNx_ZV8YJ9fz_z7HFb-g_pBMcCkqJIflMOtwTw8JlQvExtzyj7p-INw7Ifh9d-1g7zp0yOjH5RD5jxLO2T9l4lM1KIG3ume9gTsY1EdBUmY17nFA 63mtsrcLgIj9WTKEESL2XmqNLYRI-mHxpT71v1rsyfHH5yxjoKRk7zimS8MQXqc2cNbpF-PHTPnTfh8dNEZW9nJonEnAYZte5rDK_pVewOBzo8J5UYN2sj3E 3DcPpHWQJauy7MyFSgSNcTye1DEi7vdoc7Wlvf8K4ORosekVuP NSfsdj8A3pDj4g!!/dl4/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

AşkınS.
01-10-2015, 12:55
Ben bakıyorum herhangi bir para gözükmüyor nedense. Daha geçen gün yaptırdım

i-vtec07
01-10-2015, 13:01
Nerden çalıcaklarını şaşırdılar . Bizim köydede 10 dönüm tarlası olanların hemen hemen 1-1.5 dönümünü hazine gösterdi alttaki arkadaş . bi kaç sene sonrada biz enayilere satışa çıkarıcak aldıkları yerleri

https://www.youtube.com/watch?v=RpxIoMCBIN0

Sportline
01-10-2015, 13:56
sigortalı olduktan sonra da devam etmişler geçirmeye, g2 gözüküyor şuan teste gitsek g3 olur büyük ihtimal..