PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formula 1 Arabaları Değişebilir!

R.S.C
06-10-2015, 11:25
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Güvenli Kokpit” konseptine, tümleşik yepyeni bir F1 araba tasarımı eklendi. İşte yeni yayınlanan, geleceğin olası F1 araba tasarım detayları!
06.10.2015 / 09:00
Formula 1 Arabaları Değişebilir!
Uzun yıllardır, dünyanın en çok izlenen sporu unvanını elinde tutmaya devam eden Formula One – Formula 1, gelişen motor sistemleri ve teknoloji ile, sahip olduğu potansiyeli daha da arttırarak, nispeten sönükleşmeye başlayan heyecanı ateşlemenin peşinde...

:: Formula 1 arabaları için, yeni güvenli kokpit tasarımı!
http://s01.shiftdelete.net/img/general_b/15-10/06/intro_1-yeni-nesil-formula-1-formula-one-araba-ornekleri-2015-sdn-garaj.jpg

Formula 1 arabaları, tasarım değişikliği yaşayabilir!
Bilindiği gibi FIA tarafından, gerek güvenlik gerekse de rekabet koruma amaçlı birçok katı kural, F1 kapsamına eklenmeye devam ediyor. Aslında bu kurallar, ne yazık ki geçmişte yaşanan talihsiz olaylardan tecrübe edilerek uygulamaya konuluyor.

Son dönemlerde, Formula 1 motor sporları için en büyük baraj haline gelen bu kurallar, gelişen teknoloji ve motor sistemleri ile paralel olarak, araçlarda yapılabilecek iyileştirilmelerle esnetilmeye konu olan detaylardan olarak beliriyor.

Bilindiği gibi bir süre önce, sürücü güvenliği için tasarlanan, yeni “Güvenli Kokpit” sistemi ile ilgili bilgiler ve tasarım örnekleri paylaşılmıştı. Şimdi ise bu örneklere, yeni Formula 1 otomobil tasarımları eklenmiş oldu!

http://s01.shiftdelete.net/img/content/15-10/06/news_2-yeni-nesil-formula-1-formula-one-araba-ornekleri-2015-sdn-garaj.jpg
Formula 1 arabaları, güçlenebilir!
Hollanda asıllı bir tasarım ekibi tarafından ortaya çıkartılan yeni Formula 1 araba tasarımı, daha önce gündeme gelen, sürücü güvenliğini baz alan bir çizgiye sahip.

Önceki güvenli kokpit tasarımına nazaran, tam kapalı bir sürücü kabini oluşturan bu yeni tasarım, bununla beraber Formula 1 aracının dinamiğini arttıracak detayları da bünyesinde barındırıyor.

Aerodinamik avantajlar ve arttırılmış güvenlik önlemleri ile söz konusu bu yeni Formula 1 araçlarının, FIA tarafından getirilen, rekabet ve güvenlik temelli katı kurallarını esneterek, sert mücadele anlayışını yeniden F1 tarafına katabileceği öne sürülüyor.

http://s01.shiftdelete.net/img/content/15-10/06/news_1-yeni-nesil-formula-1-formula-one-araba-ornekleri-2015-sdn-garaj.jpg
Bunlara ek olarak, söz konusu bu yeni F1 araba tasarımına gelen yorumlar ise, mühendislik açısında herhangi bir sorun bulundurmadığı, eğer kabul görürse, yeni nesil F1 araçlarının tasarımı dahi olabileceği yönünde şekilleniyor.

Daha önce de Ferrari tarafından gelen yeni Formula 1 araba tasarımını da işin içine katarsak, zannedilen o ki önümüzdeki yıllarda F1 alanı, otomobilleri ile büyük bir yeniliğe gitme yoluna koyulabilir.

İlerleyen dönemlerde, resmi olarak FIA tarafından bu ve buna benzer F1 araba tasarımları, nasıl yorumlanacak, bekleyip öğreneceğiz.

alıntıdır: http://shiftdelete.net/formula-1-arabalari-degisebilir-64527

Yigit-Y
06-10-2015, 11:36
pilotlar için

içeriye su girmemesi için cam
double din
koltuk soğutma ve ısıtma opsiyon olacakmış :D

gerçekçiliğini yitiriyor bence :(

altugkocer
06-10-2015, 11:41
Çağa ayak uydurmak mıdır nedir bilemem ama ben beğenmedim yukarıdaki F1 araçlarını. Benim gözümde efsane F1 aracı budur

http://i60.tinypic.com/iykfip.jpg

beast
06-10-2015, 11:42
Çok güzel olmuş tasarım. :icon_tup:

alperkirman
06-10-2015, 11:50
bana göre çok iyi olmuş yandan görüntüsü muazzam

eleanor
06-10-2015, 16:21
Ruhuna aykırı

ufuksaracci
06-10-2015, 16:26
Ben bir kaç senedir kapalı kanopinin gelmesini savunanlardanım . Getirisi tartışmasız çok fazla hatta kapalı kanopi ile birlikle kapalı tekerlek , olmadı jant kapakları gelirse bence çok daha güzel olur.

bason
06-10-2015, 19:28
http://www.iacoski.com/wp-content/uploads/iacoski_fx-i1_concept_speed_1200px1.jpg

Şu çizim çok güzel... Kimse yaralanmadan pilotların mücadele edeceği bir seri olsun yeter benim için...

fkocak
06-10-2015, 19:58
kask vizörünün üstüne ekstra bir cam daha görüş için sıkıntı olmaz mı yağmurlu da hadi kask ıslanmıycak ama (eşşek değiller heralde bişey düşünürler mi )

barisy
06-10-2015, 20:37
Neredeeeen nereye geldi. Yakında pilotu çıkarırlar en iyi yazılımı yapan kazanır. Bunu senna 25 yıl evvel söylemişti.

http://youtu.be/GTJZTc1U1tM

MertSerhanÖ.
07-10-2015, 08:41
Berbat.Aman şimdi ki pilotlar ıslanmasın rüzgar yemesin vsvs.Bunca yıl zaten Senna,schumacher,hakinen,lauda vs boşuna uğraştılar emek verdiler f1 için.

Teknoloji kelimesi altında sunileşen herşeyden nefret ediyorum.Birşey nasıl efsaneleşmişse öyle kalacak.

majesty
07-10-2015, 10:51
ruhunu falan bilmem ama tasarım fena olmuş

yilmazcatalbas
07-10-2015, 11:16
Bence tasarım iyi olmuş

Volkann
07-10-2015, 11:23
çok güzel olmuş ben beğendim.

initial-D
07-10-2015, 12:06
2000lerin başındaki araçlar en iyileriydi,öylede kalacak

ghibli06
07-10-2015, 12:12
2 tip F1 taraftarı oluştu, birinci grup benim gibi dinozor, gelenekçi, yenilikleri zor hazmeden... bu grubun çoğu izlemeyi bile bıraktı,ikinci grup ise hızlı olsun , şekil şemal güzel olsun,yeni teknoloji olsun da ne olursa olsun...

böyle bir F1 arabası olmaz, olsa olsa FormulaS diye yeni bir seri çıkar, airbag li, üzeri kapalı, klimalı araçlarla yarış olur...

initial-D
07-10-2015, 12:17
2 tip F1 taraftarı oluştu, birinci grup benim gibi dinozor, gelenekçi, yenilikleri zor hazmeden... bu grubun çoğu izlemeyi bile bıraktı,ikinci grup ise hızlı olsun , şekil şemal güzel olsun,yeni teknoloji olsun da ne olursa olsun...

böyle bir F1 arabası olmaz, olsa olsa FormulaS diye yeni bir seri çıkar, airbag li, üzeri kapalı, klimalı araçlarla yarış olur...
Ben 1. Gruba dahilim :)

Berkan
07-10-2015, 12:25
bende o 1.gruptanım seyretmeyeli çok çok uzun zaman oldu merak edip açıp bakmadım bile kim nerde hangi takımda. eskiden her sıralama turu yarış olacagı gün Fb-Gs derbisi kıvamında yapısırdım ekrana Schumi-Hakkinen ve diğerlenin çekişmelerini vs.. Gzüelim heyecanın içine etti anasını bilmem naptı yaşlı bunak :sinir:

ghibli06
07-10-2015, 12:26
bende o 1.gruptanım seyretmeyeli çok çok uzun zaman oldu merak edip açıp bakmadım bile kim nerde hangi takımda. eskiden her sıralama turu yarış olacagı gün Fb-Gs derbisi kıvamında yapısırdım ekrana Schumi-Hakkinen ve diğerlenin çekişmelerini vs.. Gzüelim heyecanın içine etti anasını bilmem naptı yaşlı bunak :sinir:

ben en az 7-8 sene F1 yarışlarının olduğu pazarları kimseye söz bile vermedim, dışarı çıkmadım :)

Berkan
07-10-2015, 12:31
ben en az 7-8 sene F1 yarışlarının olduğu pazarları kimseye söz bile vermedim, dışarı çıkmadım :)

Abi haklısın valla yaşında tam en güzel zamanına denk gelen cinsten çıkılmazdı valla :). kimleri kimleri izlemişşindir bizim gibi videodan degilde yarış esnasında en azından keyfine varmışşındır

taytay
07-10-2015, 12:38
+1 Schumi-Hakkinen zamanları en güzeliydi hiç kaçırmadan izlerdim, şimdi denk gelirse öyle bakıyorum pilotların çoğunu hiç bilmiyorum bile :)

https://www.youtube.com/watch?v=ohCu1DSvP1A

ghibli06
07-10-2015, 12:39
Abi haklısın valla yaşında tam en güzel zamanına denk gelen cinsten çıkılmazdı valla :). kimleri kimleri izlemişşindir bizim gibi videodan degilde yarış esnasında en azından keyfine varmışşındır

Senna öldükten sonra bu işin zevki olur mu demiştik, zevk ne kelime nirvanaya ulaştık... efsane yarışların yarışçıların çoğunu izledim, şimdi 2 pitstop yapan taktikten bahseder oldu, taktiklerin alasını gördük, az benzinle start, çok benzinle az pitstop, tek takım lastikle yarış bitirme, sıralama turlarında pistin tarafını seçme, 2. pilotun rakibin 1. pilotunu yavaşlatmaları neler neler... 2 lastik üreticili sezonların keyfi anlatılmazdı, sadece otomobilin iyi olması yetmezdi, şimdi 1,6T araçlarla yapılan yarışa F1 demek, geçmişe ihanet olur...

bason
07-10-2015, 13:49
Ben 2. gruptanım... :D Bu grupta olmaktanda mutluyum... Her hafta yarışları izliyorum... F1 kötü durumda mı? Evet... Bu benim formula 1 izlememe engel mi? hayır... futbol da hiç böyle olmuyor ama. Takım dökülsede maçlar izleniyor. Aynı şey bence. :)

turci
07-10-2015, 14:02
şimdi bile pilotlar kaza anında araçtan zor çıkıyor, kapalı kokpitte nasıl olacak?
en azından fırlatmalı koltuk falan koysunlar içine.

bason
07-10-2015, 14:07
Pilotları korumak için düşünülüyor zaten... Ayrıca kazadan zor çıkan pilot görmedim ben hiç son yıllarda en azından... Direksiyonu çıkarıp pite geri dönüyor adamlar... :) Bu kapalı kokpit olayının da yeniden gündeme gelme sebebi Bianchi'nin hayatına maal olan geçen sene ki japonya gp de gerçekleşen kaza... Çok talihsiz bir kazaydı... onca olasılığın içinde en kötü şekilde çarptı... :(

turci
07-10-2015, 14:35
seninde dediğin gibi olmayacak şeyler oluyor,saniyeler bile bazı kazalarda hayati önem teşkil ediyor.
direksiyonu çıkarma,emniyet kemerinden kurtulma,kaskı boşa çıkarma normalde kısa sürse bile bazı kazalarda uzun olabilir + kapalı kokpit eklenince süre uzar bence.

initial-D
07-10-2015, 14:39
Bu ihtimal hep vardı.olması için illa birinin ölmesi gerekmiyordu

Yada bir kişi ölünce 60 yıllık tehdidi yenimi gördüler.yönetim bınamış durumda toptan

Canselmo
07-10-2015, 14:58
Kapalı kokpit tasarımı zaten 20 yıldır gündemde var galiba
Senna'nın ölümü
Massa'nın kaskına carpan parça
Bianchi'nin ölümü

Aklımda kalanlar bunlar..
Tamamen güvenli bir otomobil yaratma planında fia , Fakat kaza anında lauda'nın kazası gibi pilotun kazadan sonra araçtan cıkma zamanı var, yani pilot belli bir sürede kemerleri cıkarıp,dreksiyonu söküp araçtan belli bir zamanda ayrılması gerekli.

Kapalı kokpitin en büyük sorunu bu, eğer pilot kaza anında araçtan cıkamassa veya yukarıdaki cam sıkışırsa gibi milyonlarca ihtimalli kaza ve olasılığı düşününce bunun için büyük bi çalışma arge gerekli..

Fakat formula 1 pilotları veya formula3 ,gp pilotları sözleşmeye imza atarken sözleşmlerinde bu sporun ölüm tehlikesi oldugunu tehlikeli oldugunu biliyorlar.

ghibli06
07-10-2015, 14:58
Bu ihtimal hep vardı.olması için illa birinin ölmesi gerekmiyordu

Yada bir kişi ölünce 60 yıllık tehdidi yenimi gördüler.yönetim bınamış durumda toptan

motorsporlarını bırak, araba kullanırken ölümleri sıfıra indirme şansı yokken, bunu formula1 de istemek abes olur... o zaman motoGP hiç yapılmasın, pilotlar vücutlarıyla hız yapıyorlar...

atituti
07-10-2015, 15:20
arkadaşlar kapalı formül bianchiyi kurtarmazdı , ya da ona benzer olabilecek başka kazalardaki yaralanmaları ölümleri azaltmaz bildiğimiz cam / plastik hemen kırılır gider. bende yukarda bahsedilen 1. gruptanım , teknolojinin iyice cılkının cıkması yüzünden o kadar kopmuşumki f1 den , sanırım 3 senedir f1 arabası resmi bile görmemişim internette googleda arama yapmamla irkilmem bir oldu, ciguli tipli arabalar değişen motorlar ve geçtigimiz günlerde ogrendigim garip bir kanat sistemi..olmuyor doğaya aykırı ; bu spor bernie yüzünden hergeçen gün dahada bitiyor.

bason
07-10-2015, 16:26
Ben kurtarırdı ya da kurtarmazdı demiyorum... Kaskta kurtaramadı takılmasın o zaman? Böyle şeylerin gündeme gelmesi rahatsız etmesin kimseyi... Hatta bizim bu konuda konuşma hakımız bile olmaz. Pilotlarla konuşulur, takımlarla konuşulur karara varılır. Reaksiyon gösteriyor işte F1 olay bundan ibaret... Ne yapabiliriz diye düşünüyor adamlar... Yoksa bu işin fıtratında var diyipte çıkalım işin içinden demek oluyor sizlerin söylediği... Elbet riskler var ancak bunları en az indirmekte ne gibi bir sakınca var ya da bunu gündeme getirmek ile neden bu kadar olumsuz cevap alınıyor anlamıyorum... Sırf tasarımı kötü oldu diye daha iyi bir koruma sağlayacak sistemi kabul etmeyelim yani? Şimdiye kadar hep vardı bu olasılık diyip işin içinden çıkmak çok basit... Turbo motorları tartışalım. Ne bileyim kuralları tartışalım, fakat işin içinde güvenlik ve bir insanın hayatını kurtarma olasılığını arttıracak bir sistem neden beğenilmez bende bunu anlamam... Şimdiye kadar yapılmaması işe yaramayacağını göstermiyor bence... Teknoloji farkılı, kuşak farklı... Hayatını kaybedenlerede allah rahmet eylesin keşke hiç biri vefat etmese...

ghibli06
07-10-2015, 17:16
Ben kurtarırdı ya da kurtarmazdı demiyorum... Kaskta kurtaramadı takılmasın o zaman? Böyle şeylerin gündeme gelmesi rahatsız etmesin kimseyi... Hatta bizim bu konuda konuşma hakımız bile olmaz. Pilotlarla konuşulur, takımlarla konuşulur karara varılır. Reaksiyon gösteriyor işte F1 olay bundan ibaret... Ne yapabiliriz diye düşünüyor adamlar... Yoksa bu işin fıtratında var diyipte çıkalım işin içinden demek oluyor sizlerin söylediği... Elbet riskler var ancak bunları en az indirmekte ne gibi bir sakınca var ya da bunu gündeme getirmek ile neden bu kadar olumsuz cevap alınıyor anlamıyorum... Sırf tasarımı kötü oldu diye daha iyi bir koruma sağlayacak sistemi kabul etmeyelim yani? Şimdiye kadar hep vardı bu olasılık diyip işin içinden çıkmak çok basit... Turbo motorları tartışalım. Ne bileyim kuralları tartışalım, fakat işin içinde güvenlik ve bir insanın hayatını kurtarma olasılığını arttıracak bir sistem neden beğenilmez bende bunu anlamam... Şimdiye kadar yapılmaması işe yaramayacağını göstermiyor bence... Teknoloji farkılı, kuşak farklı... Hayatını kaybedenlerede allah rahmet eylesin keşke hiç biri vefat etmese...

tamam da kapalı kokpite geçilip de biri içinden çıkamazsa, kapak açılmayınca da içindeki kurtarılamazsa bu sefer de yeni tasarımlar suçlanacak, ayrıca kapalı kokpitin daha yeni mi akla geldiğini zannediyorsunuz? hiç tartışılmadı mı yani?

shkodra
07-10-2015, 18:02
Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var ve araştırdım bulamadım bileniniz varsa söyleyebilirmisiniz..
F1 araçlarından herhangi biri olabilir.
F1 otomobili Dingil mesafesi ve Ön İz genişliği ve Arka İz genişliği.
Şimdiden teşekkürler..

Ae86
07-10-2015, 18:19
Sennalı zamanları hasret ile özlüyorum.O zaman ki formula, grup b vs bir daha yeri dolmayacak yarışlar ve araçlardı....

bason
07-10-2015, 18:26
tamam da kapalı kokpite geçilip de biri içinden çıkamazsa, kapak açılmayınca da içindeki kurtarılamazsa bu sefer de yeni tasarımlar suçlanacak, ayrıca kapalı kokpitin daha yeni mi akla geldiğini zannediyorsunuz? hiç tartışılmadı mı yani?

Diğer kokpitli serilere bakmak lazım. Açılmadığı bir durum var mı? Ya da bu sistem bu kadar basit mi acaba? Elbette bunu tasarlayacak insanlar bunları da düşünecek ve bir çözüm bulacaktır diye düşünüyorum... Neyse benim düşüncem belli zaten ben 2. gruptanım tek kaldık iyi mi... :D

ufuksaracci
07-10-2015, 18:53
Kapalı kokpitin bence spor adına hiç bir götürüsü yok aksine çok getirisi var . Kanopiye karşı çıkanlar niye bu karşı merak ediyorum . Bir çok arkadaşı olayı güvenlik açısından düşünmüş ama işin aerodinamik yönü çok büyük. Kapalı kanopi ve kapalı tekerlek ile çok çok hızlanacaktır otomobiller

ghibli06
07-10-2015, 19:40
Diğer kokpitli serilere bakmak lazım. Açılmadığı bir durum var mı? Ya da bu sistem bu kadar basit mi acaba? Elbette bunu tasarlayacak insanlar bunları da düşünecek ve bir çözüm bulacaktır diye düşünüyorum... Neyse benim düşüncem belli zaten ben 2. gruptanım tek kaldık iyi mi... :D

takla atarsa ne olacak?

bason
07-10-2015, 20:20
Takla atarsa nasıl ne olacak? :D Koruyacak işte. :) Ters kalırsa mı? demek istediniz anlamadım ama garip bir soru oldu bence... :D

ghibli06
07-10-2015, 20:26
Takla atarsa nasıl ne olacak? :D Koruyacak işte. :) Ters kalırsa mı? demek istediniz anlamadım ama garip bir soru oldu bence... :D

takla atarsa zaten yaşam üçgeni var standardı var, elbette terste kalırsa demek istedim...

ghibli06
07-10-2015, 20:30
http://cf.c.ooyala.com/pzZXNndjqWYHXKcFd9tevBZWyXidS34z/E-HI8y-Omg85H4KX4xMDoxOjBzMTt2bJ

initial-D
07-10-2015, 21:15
Kapalı kokpitin bence spor adına hiç bir götürüsü yok aksine çok getirisi var . Kanopiye karşı çıkanlar niye bu karşı merak ediyorum . Bir çok arkadaşı olayı güvenlik açısından düşünmüş ama işin aerodinamik yönü çok büyük. Kapalı kanopi ve kapalı tekerlek ile çok çok hızlanacaktır otomobiller

Endurance otomobillerinden farkı kalmıyorki ozaman.hatta şuan lmp1 araçlar 300 km lik yarışa göre hazırlansa f1 otomobilleri ile aynı hızda olacaklar zaten aralarında 5 saniye fark var.endurance kılığında sprint otomobiller olmuş olacak f1 böyle olursa

optimus_prime
07-10-2015, 21:17
schumi gittiğinden beri ben de takip etmiyorum

tamam bu spor teknolojisiyle vs otomotiv endüstrisine katkı sağlıyor ama spor olarak da bırakın bazı şeyler kalması gerektiği gibi kalsın

initial-D
07-10-2015, 23:01
Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var ve araştırdım bulamadım bileniniz varsa söyleyebilirmisiniz..
F1 araçlarından herhangi biri olabilir.
F1 otomobili Dingil mesafesi ve Ön İz genişliği ve Arka İz genişliği.
Şimdiden teşekkürler..

Uzunluk 5000 mm
Dingil mesafesi 3000-3200 mm

Genişlik 1800 mm
Ön lastik taban 245
Arka 325

Burdan yap hesabı kabaca.bunlarla ilgili net veri koymazlar zaten

ghibli06
08-10-2015, 08:50
http://www.racecar-engineering.com/articles/features/how-easy-is-it-to-introduce-closed-cockpits-to-f1/

meraklılar okumalı...

son_samuray
01-02-2016, 21:48
+1 Schumi-Hakkinen zamanları en güzeliydi hiç kaçırmadan izlerdim, şimdi denk gelirse öyle bakıyorum pilotların çoğunu hiç bilmiyorum bile :)

https://www.youtube.com/watch?v=ohCu1DSvP1A

Anılarım canlandı böyle bir yarış izlemeyeli epey uzun bir zaman olmuş :)

Tayfun.O
02-02-2016, 00:48
En son İstanbul Gp nin İlk F1 yarışını İzlemiştim. Hiç zevk vermiyor artık

ghibli06
23-02-2016, 06:55
http://www.motor1.com/news/61222/ecclestone-formula-1-is-the-worst-its-ever-been/

Bernie günah mı çıkartmış desem, günah keçisi mi arıyor bilemedim...

ghibli06
07-03-2016, 16:05
2017...

https://d37nk263jfz2p8.cloudfront.net/image/1/1000/0/uploads/articles/160098-test-montmelo-sebastian-56d9e512aaab8.jpg

BahadırALTUN
07-03-2016, 16:25
Öne arkaya ve yanlara da kromajlı boru taksınlar . Doblolar daki gibi .

Trance-R
07-03-2016, 16:39
1. gruptanım.
Mika'lı-Schumi'li-Lauda'lı-Mansell'li-Ayrton'lu yılları istiyorum.

O, 3.0 V10'ları dahaçok özledim... elektronik sistemler, diken bitkisi gibi. her tarafı sardı, saflık gitti.

darkmoon
07-03-2016, 17:04
michel alborte (yanlış yazmış olabilirim) jean alesi ,philip alliot bizde 1994'de san marino grand prixinde ayton senna öldüğünde bitti demişdik ama sonrasında çok iyi pilotlar çıktı özellikle schumi. 2002 -2003 den sonra bıraktım izlemeyi en son barrichello favorimdi ..

kickbuttowski
07-03-2016, 18:40
Sıkıntı arabalarda değil. F1i bitiren sebep eski maskulen yapısını kaybetmesi.
Şimdi en ufak harekete disiplin cezası var. Piquet'yle Salazar yumruk yumruğa girmişlerdi 82de. Ya da mesela sennanin Japonyada Prosta dalması gibi.
Heyecan yok artık. Pilotlar anca orda burda pasif agresif demeçler veriyor ev kadınları gibi.
BTCC mesela en iyi günlerini tüm pilotların birbirini sağda solda itelediği, spin attırdığı günlerde yaşadı. Çünkü o zamanlar gerçekti herşey. Birbirinin üstüne yürüyenler, yumruk yumruğa girenler, küfürler, tehditler havada uçuşuyordu. Her yarışta bi olay vardı. Çekişme vardı. Coşku vardı. Duygu vardı.
Şimdi..?
Şimdi formula 1 insanlardan uzaklaştı. 20 tane elit adamın robot gibi gidip yarışıp geri geldiği, sonra da en ufak olayda televizyonlara bıdı bıdı yaptığı bir yer oldu.