PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 tdci focus egzoz, yazılım hakkında

sevo16
07-10-2015, 23:48
Aslında aracımı satmak gibi bir niyetim vardı ama böyle temizini bulamayacağımı anlayıp vaz geçmiş durumdayım ancak biraz daha zevkli hale getirmeyi düşünüyorum aracım 1.6 tdci 110luk focus benzinli araç olsa kendimce bilgim var ama dizel konusunda pek bilgim yok

öncelikle niyetim pazarcı kamyoneti gibi değilde rahatsız etmeyecek bir egzoz ama Nasıl bi kombin olmalı pek bilgim yok direk egzozcuya gidip buna egzoz yap demekte istemiyorum Nasıl bi sistem olmalı arıza ışığı v.b. yakar mı maliyeti ne olur

İkincisi ise yazılım gerekli mi aslında soft dumansız bi yazılım niyetim var

Şöyle toparlarsak yazılım egzoz gibi işlemlerle Nasıl bir güç elde ederim zevkli bir araç olur mu 130 140 hp seviyelerine ulaşabilrmiyim acaba başka ne gibi tavsiyeleriniz olur yada hiç bulaşma mı dersiniz

Yorumlarınız için teşekkürler

sevo16
07-10-2015, 23:49
Edit;

Bu yaptığım işlemler aracın yürüyenine ne gibi olumsuz etkileri olur kısa vadede

alex
08-10-2015, 00:48
hiç örnek olarak görmedim ama yazılım ile bı nebze zevkli olabilir

sevo16
08-10-2015, 09:00
Bende pek örnek görmediğim için direk konu açtım bu aralar dtı hdi lar çok revaçta ama tdci hakkında pek bilgi bulamadım

No23
08-10-2015, 09:15
Aslında aracımı satmak gibi bir niyetim vardı ama böyle temizini bulamayacağımı anlayıp vaz geçmiş durumdayım ancak biraz daha zevkli hale getirmeyi düşünüyorum aracım 1.6 tdci 110luk focus benzinli araç olsa kendimce bilgim var ama dizel konusunda pek bilgim yok

öncelikle niyetim pazarcı kamyoneti gibi değilde rahatsız etmeyecek bir egzoz ama Nasıl bi kombin olmalı pek bilgim yok direk egzozcuya gidip buna egzoz yap demekte istemiyorum Nasıl bi sistem olmalı arıza ışığı v.b. yakar mı maliyeti ne olur

İkincisi ise yazılım gerekli mi aslında soft dumansız bi yazılım niyetim var

Şöyle toparlarsak yazılım egzoz gibi işlemlerle Nasıl bir güç elde ederim zevkli bir araç olur mu 130 140 hp seviyelerine ulaşabilrmiyim acaba başka ne gibi tavsiyeleriniz olur yada hiç bulaşma mı dersiniz

Yorumlarınız için teşekkürler

yazılım için forumumuzda dr. ecu dan semih var bursada bu işi yapıyor. kendini aradım sorularım için saolsun ilgilendi net cevaplar verdi. egzos ile ilgili daha önce bursadan bir arkadaş sormuştu onada aynısını yazdım. tekrar edeyim reklam yapmıyorum ve kesinlikle tanımıyorum, magicpipe var izmir tarafından gökdere bulvarı ayrımına girdiğinizde ışıklardan tam karşıya geçip ilk sağa dönüyorsunuz görürsünüz zaten. uygulamalarını sosyal mecralarda görüyorum iyi işler çıkarıyorlar. güzel bi dp yaptırırsınız. hatta dp'yi önce yaptırıp ondan sonra yazılım yaparsınız. son susturucunuz kalır. kafa ağrıtmayacak şekilde hafif ses olur. zaten yapanlar da anlatırlar şöyle olcak felan diye

mannerboy
08-10-2015, 09:31
aracınız kaç model dpf varmı kaç kmde ? dpf varsa iptali ile güzel güçler gelir. güzel bi kat iptali yani downpipe peşine orjinal borusu kaç mm se o boyda düz boru sonuna ister kafa takın ister son suturucu düz olursa komple yırtık bi ses çıkar.

63owen63
08-10-2015, 09:52
Arzu edilen şey için reçete belli, orta ayarda bi yazılım ve downpipe. Fazlası için reçete genişler ama duman da olur. 150 hp 'lere çok rahat sorunsuz çıkar, downpipe ve yazılım konusunda yardımcı olabilirim, p.m atarsanız.

sevo16
08-10-2015, 10:08
Araç hakkında bilgi vermeyi unutmuşum araç 2008 164k kmde tamamen stock söylediğiniz güçler benim için yeterli hedef zaten 130 140 civarı fazla dumansız eğlenceli bir araç

Peki sizce Nasıl bir yol izlenmeli önce egzoz dp iptali sonra yazılım mı yoksa ikisi aynı anda mı olmalı birde ilk mesajımda da yazdım bu işlemlerin kısa vadede aracın yürüyenine etkisi ne olur

sevo16
08-10-2015, 10:12
Hocan pm kütünüz dolu bi göz atabilirmisiniz

Mehmetmert
08-10-2015, 10:28
-Son susturucuyu bence hic sokmeyin ben soktum pisman oldum
-Varex falanda hic o ise girmeyin egzoz kapali basamiyorsuniz gucu bayagi dusuruyor,egzoz acikta ortaligi inletiyor gene basamiyorsunuz
-Ben olsam oncelik olarak sadece yazilim yaptiririm 130-35 hp yeterli birguc.Dumansiz dertsiz tasasiz olur
-Ses icin ben olsam ugrasmazdim hic(bunu dpf-susturucularini zamaninda sokmus biri olarak yaziyorum)
-Acik yazilimada gerek yok,yani 135hp dumansiz oluyorsa kicini yirtsa 150hp dumanli olur.15hp icin pislige ve riske gerek yok diyorum.
-Illa ses isteniyorsa kat iptali yeterli ama gerek bile yok bence

sevo16
08-10-2015, 10:39
Şuan ki niyetim mesajlar doğrultusunda kat iptali ve yazılım yönünde gürül gürül bir ses beklentim yok zaten yorumlar için teşekkürler

Peki maliyet olarak yuvarlak hesap ne kadar tutar harcanan paraya değer mi

FET
08-10-2015, 10:50
Kendi aracımda 60 mm dp, susturucu iptali (düz boru) ve yazılım üçlüsüyle kullandım.
Çıkan ses biraz Transitimsi oldu :D Bende susturucuyu geri takarak. DP, yazılım ikilisiyle devam ettim.
Çok zevkli hale geldi, 18" ST jantlarıma rağmen (eşek ölüsü ağırlığında) şehir içi ortalamam 5.5-5.6 idi.
Orjinal jantlarla kullanan arkadaşlarım 5 litreye kadar düşüyorlardı.
Sana tavsiyem kat iptali ya da dpf hangisi varsa, birde yazılım yeterlidir.

golfcu0101
08-10-2015, 10:53
Emre Akyol'a bi danış forumdan ford helede focus oldumu tanımam üzerine ;)

sevo16
08-10-2015, 10:53
Ne kadar güç aldınız araçtan arıza ışığı v.b. Yaşadınız mı kaç km'dir bu şekilde kullanıyorsunuz bi sıkıntı yaşadınız mı ?

No23
08-10-2015, 11:16
Şuan ki niyetim mesajlar doğrultusunda kat iptali ve yazılım yönünde gürül gürül bir ses beklentim yok zaten yorumlar için teşekkürler

Peki maliyet olarak yuvarlak hesap ne kadar tutar harcanan paraya değer mi

direk hesap söyleyim sana :) 350 lira dp, 700 lira yazılım. dp'yi yaptır sonraki gün yazılıma gidersin:)

kendi aracım için ve mercedes c220 dizel için fiyat almıştık dp için. yazılım içinde klasik fiyat 700-800 dür.

sevo16
08-10-2015, 11:20
Yani 1000 1100 tl ye çıkarmıyım bu işten ben biraz daha fazla bekliyordum :D tabi en doğru fiyatı gidip ustayla görüşerek alıcam teşekkür ederim

63owen63
08-10-2015, 17:19
kutuyu boşalttım.

Mpower
08-10-2015, 23:41
Şu ortalığı inleten dizelleri çok merak ediyorum...

naci özkan
30-10-2015, 23:45
yaklaşık 1.5 yıldır yazılımlı focus kullanıyorum.çok şükür önemli sorunlar yaşamadım. yazılım ve kat iptali var sadece. 145-150 hp arası güç aldık hafif dumanlı.benim aracımda dpf yok.kat iptalinde turbonun sesi arttı biraz siz dp de yaptırırsanız hoş bi ses ve güzel bi güç alırsınız bence

Emre911
02-11-2015, 12:16
Benim araç 2006 tdci ghia bende downpipe ve susturucudan sonra Y çift çıkış var ses arabanın arkasındayken güzel hatta dilerseniz bi video çekip atabilirim aynı zamanda hard yazılım vardı dynoya hiç çıkmadık ama elm327yle gırgırına ölçtüğümüzde 174 civarı bi güç vermişti 18k kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım ancak turbo ve enjektörlerim yeniydi benim duman hazmımı geliştiremediğimden orjinale döndüm :D

Ufuk
02-11-2015, 12:57
Ses arkada tamponda güzel ama kaputun hizasında kötü.

Emre911
02-11-2015, 19:56
kötü diyeceğim ses sevmeyene dizel sesidir kaput hizasına gelen bi eksoz sesi yok

bomonti
02-11-2015, 23:37
Kabul edersen tavsiyem şudur; dizel araba = ekonomi. Ekonomi arabasının hızlı gitmeye bence ihtiyacı yoktur. Ses, güç performans istiyorsanız benzinli bir arabaya yönelmeniz tavsiyemdir. Zira ben bugüne kadar bir yazılım bir eksozla vaad edilen güçlerde seyir eden bir dizel hemen hemen hiç görmedim. Aracın 150 hp 350 tork olur, belki olur ama 4500 devirin yalnızca 1 devirinde ( zaten devir bandı çok kısa) bu gücü alırsın, o da anlık olur. Ama hiç bir zaman orjinalinde 150 hp 240 tork lu bir benzinliyi geçemezsin.

Motoruna verdiğin zarar ziyan da cabası.. Dizel eksoz sesi de gerçekten hiç hoş değil.. Eski okul servislerinin (j9) sesine benziyor :)

Emre911
03-11-2015, 00:44
bence aynı güçteki benzinli olayında bu kadar emin konuşmamak lazım

bomonti
03-11-2015, 00:50
Daha düşük değerler yazacaktım, tecrübeyle sabit olmasına rağmen çıtayı yukarıya aldım.

Emre911
03-11-2015, 08:40
Tartışmaya girmek istemiyorum ama aracımda şuan yazılım yok 2 ay öncesine kadar vardı herhangi bi iddaam da yok ancak benim plakamı okuttuğum çok tsi var yazılımlı yazılımsız. Eğer konu "uzun"sa evet 3-4 boy farkı bile kapatıp geçiyor benzinliler ancak kısada öyle bi şansları eşit şartlarda yok.

No23
03-11-2015, 08:58
çok basit minimal bir örnek olacak ancak benzin dizel karşılaştırması için söyleyim kendi aracım 2005 citroen c3 1.4 hdi 16v 92 hp , arkadaşımın aracı clio4 1.2 75 hp. şaka mahiyetli sonucu bilmemize rağmen ışıklarda kalktık ki benden daha iyi bilirsiniz stock bir dizel 0 dan kalkarken ister istemez benzinliye göre kötü kalkar. iki araçta stock bu arada. kalkıştan itibaren kaç boy olduğunu sayamayacak kadar öndeydim. 170 te gazdan ayağımı çektim. çekmesem nolcak gerçi arabanın gideri 200 :) akışmetre arızam olduğu halde böyle geçtim. 1.4 benzinliyle de ufak bir oynaşmamız olmuştu. kafa kafaya gittim uzun süre düzlükte. bayır yukarı sarmaya başlayınca tubo dizel avantajıyla geçtim. tabiki benzinlinin devir çevirme keyfi başka ancak modlu bir dizelin tork keyfi bambaşka :)

63owen63
03-11-2015, 09:07
Beyler güçlü bir dizelin her viteste yürümesi, ve verdigi his, gerçekten iyidir keyiflidir :)

63owen63
03-11-2015, 09:25
Pek hızlı degil ama meselaaa.

https://www.youtube.com/watch?v=NU8icNJqLDM

https://www.youtube.com/watch?v=NU8icNJqLDM

bomonti
03-11-2015, 11:48
Tartışmaya girmek istemiyorum ama aracımda şuan yazılım yok 2 ay öncesine kadar vardı herhangi bi iddaam da yok ancak benim plakamı okuttuğum çok tsi var yazılımlı yazılımsız. Eğer konu "uzun"sa evet 3-4 boy farkı bile kapatıp geçiyor benzinliler ancak kısada öyle bi şansları eşit şartlarda yok.

Benim söylemek istediğimi yazmışsın tam olarak. Şehir içi ufak atışmalarda 200hp bir benzinli olsa bile 2 ve 3. viteste hoplayıp gidiyor dizel. Ama vites 4-5 olduğu zaman malesef benzinli kapatıp geliyor.. Tsi dan örnek verdiğiniz için devamını getiriyorum, 122hp tsi yazılımlı golften de focustan da 3-4 boy fark yiyor sürat 160 lara geldikten sonra jet gibi geçip gidiyor yanlarından ancak 2.0 tdi 150 hp bir tdi ın yanına hiç bir koşulda hiç bir şartta yaklaşamıyor.

Bu da tam olarak söylemek istediğim nokta işte orjinal orjinaldir, sonra dan yapılan hiçbir işlem orj gibi olamıyor malesef. Zevk ve tercih meselesi tabi stok halde 10 boy geride gideceğin arabanın 2-3 boy gerisinde gidiyorsun, bu insanları tatmin ediyor.. Ama uzun vadede sağlıklı olacağını hiç sanmıyorum.

Mehmetmert
03-11-2015, 12:07
Benim söylemek istediğimi yazmışsın tam olarak. Şehir içi ufak atışmalarda 200hp bir benzinli olsa bile 2 ve 3. viteste hoplayıp gidiyor dizel. Ama vites 4-5 olduğu zaman malesef benzinli kapatıp geliyor.. Tsi dan örnek verdiğiniz için devamını getiriyorum, 122hp tsi yazılımlı golften de focustan da 3-4 boy fark yiyor sürat 160 lara geldikten sonra jet gibi geçip gidiyor yanlarından ancak 2.0 tdi 150 hp bir tdi ın yanına hiç bir koşulda hiç bir şartta yaklaşamıyor.

Bu da tam olarak söylemek istediğim nokta işte orjinal orjinaldir, sonra dan yapılan hiçbir işlem orj gibi olamıyor malesef. Zevk ve tercih meselesi tabi stok halde 10 boy geride gideceğin arabanın 2-3 boy gerisinde gidiyorsun, bu insanları tatmin ediyor.. Ama uzun vadede sağlıklı olacağını hiç sanmıyorum.

Benim aracım 140hp (yazılımlı)Bir dizel,Hemen hemen aynı şasi üstündeki Benzinli 140 hp motorla denememiz bu şekilde.Harfi harfine söylediklerinize katılıyorum :) Belki 0.1 bar basınç,birkaçmgda yakıt açsak kafa burun gideriz ama Biri limite gelirken,Diğeri stock halde gidiyor.Adil olurmu olmaz tabikide :) Adil olması için Benzinlininde yazılımlı olması lazım :) Şahsen DPF iptaldi,egzozumda vardı 2015 yeni nesil j9 gibi geziyordum auhauha :D
https://www.youtube.com/watch?v=XBzSJKKhPbA

mikelazi
03-11-2015, 12:49
aracım stock hali 1.1cc 3 silindir crdi 75hp.0/100=14sn 1ton.4300 devirde 175 yapıyor.kat.egr iptalinde 301hdi ile yanyana gidiyordum.
şuan ecutuned yazılımlı 105-110hp arası. 0/100=9.5sn civarı 4600 de devir bitiyor hızım 185.
170-180 lere okadar rahat ve hızlı çıkıyorumki benim aracın bir üst sınıfı ve motoru olan 1.5crdi getz(stock90hp) benim kadar çabuk hızlanamıyor.bu zevki bana yetiyor.amacım son hız degil amacım daha çabuk hızlanmak.son hız tabiki benzinli gibi olamaz.şehir içi 5lt mazotta cabası.
yani biri bana stock getz crdi mi yoksa yazılımlı pica crdi mi dese.her türlü pica derim.haa turbo için saglıklımı orası tartışılır.zaten bunu göze alıp birşeyler yapıyoruz aracımıza.önemli olan fark yaratmak ;)

bomonti
03-11-2015, 16:38
Benim aracım 140hp (yazılımlı)Bir dizel,Hemen hemen aynı şasi üstündeki Benzinli 140 hp motorla denememiz bu şekilde.Harfi harfine söylediklerinize katılıyorum :) Belki 0.1 bar basınç,birkaçmgda yakıt açsak kafa burun gideriz ama Biri limite gelirken,Diğeri stock halde gidiyor.Adil olurmu olmaz tabikide :) Adil olması için Benzinlininde yazılımlı olması lazım :) Şahsen DPF iptaldi,egzozumda vardı 2015 yeni nesil j9 gibi geziyordum auhauha :D

Senin arabanın maşallahı var çok iyi yürümüş. Ben çok daha fazla fark olur diye tahmin etmiştim, 220 ye kadar da gayet rahat tırmanmış. golf7 nin hafifliği ve arabanın yeni olması epey değiştirmiş durumu. Golf 6 bu kadar gitmiyor.

mbulur
03-11-2015, 23:37
2006 model Focus 1.6 tdci 110 hp aracınızda kullanılan GT-1544v VNT turbo eğer ki daha önce değişmediyle 164.000 kilometredeki aracınıza yaptıracağınız chip tuning işlemi sonrası kısa zamanda bozulacaktır.

Emre911
06-11-2015, 16:38
1.4 tsi 122 golf dsg beni 160ta geçemez, 200-205 gibi yanıma geliyor yanımdan önüme geçmesi 10 saniye alıyor benim arabam zaten 210-15 gibi duvar oluyor ben daha ibremi 220 nin üstünde bir sefer gördüm :) dsg nin etkisi büyük manuelle deneme şansım hiç olmadı.

edit: yakıt sarfiyatı göz önüne alınmalı bu durumlarda

bomonti
07-11-2015, 18:04
Hard yazılımla, 174 hp güç ile yazılımsız standart bir golfün ne olursa olsun yanına gelebilmesi tuhaf değil mi? Arada 52 hp fark var?

Fırsatınız olursa 3.20d hatta ve hatta 5.20d ile deneyin golfü 200 de ancak led stopların parıltısını falan görür :)

B.Koçer
07-11-2015, 18:25
Yazılımlı focuslar neden egr yi iptal etmiyorsunuz :)

ferroo
08-11-2015, 01:15
Benim araç 2006 tdci ghia bende downpipe ve susturucudan sonra Y çift çıkış var ses arabanın arkasındayken güzel hatta dilerseniz bi video çekip atabilirim aynı zamanda hard yazılım vardı dynoya hiç çıkmadık ama elm327yle gırgırına ölçtüğümüzde 174 civarı bi güç vermişti 18k kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım ancak turbo ve enjektörlerim yeniydi benim duman hazmımı geliştiremediğimden orjinale döndüm :D

kardesım soledıgımı yanlıs anlamada olctugun cıhazda yanlıslık vardır yada zaten tam olcum yapamıyolar o cıhazlar fln hıkaye ynanı anlıyacagın :) yoksa hard yazılım dp eksoz fln 1.6 tdcı lerden o gucler cıkmıyo en son 155 fln olur 110 luk tdcı hdı lar bılgın olsun ha gırgırına olctuk demıssın ama bn bılgılendırıyım dedım :)

Mpower
08-11-2015, 07:27
https://www.youtube.com/watch?v=NoRAeL8qgSM Dizel benzinli karşılaştırması için güzel bir video

Emre911
11-11-2015, 14:26
Hard yazılımla, 174 hp güç ile yazılımsız standart bir golfün ne olursa olsun yanına gelebilmesi tuhaf değil mi? Arada 52 hp fark var?

Fırsatınız olursa 3.20d hatta ve hatta 5.20d ile deneyin golfü 200 de ancak led stopların parıltısını falan görür :)

tabiki dizel de üst kavramı sadece yazılım dp egr iptali ile iyi hale gelecek bişey değil, ancak 7 ileri dsg şanzumanı gözardı etmemek lazım benim 3ü çevirdiğim gibi o 4 ü çeviriyor. 320d 184e hiçbir şekilde tutunamıyorum uzun kısa ara drag roll farketmiyor o makine 184 lük gibi gitmiyor :D

kardesım soledıgımı yanlıs anlamada olctugun cıhazda yanlıslık vardır yada zaten tam olcum yapamıyolar o cıhazlar fln hıkaye ynanı anlıyacagın :) yoksa hard yazılım dp eksoz fln 1.6 tdcı lerden o gucler cıkmıyo en son 155 fln olur 110 luk tdcı hdı lar bılgın olsun ha gırgırına olctuk demıssın ama bn bılgılendırıyım dedım :)

paşa sen beni yanlış anlamışsın dediğin gibi olsa bastıra bastıra derim ki 174 beygir benim arabam belirtmişim zaten "gırgırına" fikir olsun açısından.

edit : flood