PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gereginden buyuk intercooler

onur_S
08-10-2015, 18:37
Arac 1.6 litre, orjinal cooleri 5.3 litre. Aftermarket olarak 11.7 litre ve 13.8 litrelik iki cesit cooler var. Almisken 13 litreligi alayim diyorum hybrid turbolu araclar icin uretmisler, stok turbo arabada da kullanabilirsin diyorlar. Lag fazla olacagi belli ancak 11 litrelige gore ekstra guc gelirmi , ust devirler daha iyi olur mu? Coolerlarin iki cesidi var teki tipik bar and plate, oburu tube and fin, tube and fin olanin flowu daha yuksek. 11.7 litre bar and plate alacagima 13.8 lik tube fin alsam dahami iyi olur daha mi kotu olur?

Yigit-Y
08-10-2015, 18:40
Araba geriye düşer hp kaybi kacinilmaz

Ilerde turbo değişir diyorsan al yoksa bulasmani tavsiye etmem

mikelazi
10-10-2015, 08:44
coolerın buyutulmesi neye göre karar veriliyor,veya nekadar buyutulmesi + saglar.

kelalper
10-10-2015, 11:22
cooler büyüdükçe emmeye giden flow düşecektir o nedenle çok büyük intercooler her zaman iyi sonuç verecek diye bişey yok. Şöyle düşün üfleyebileceğin hava belli daha geniş boru ile mi daha yüksek flow sağlarsın daha küçük boru ile mi.? Turbon büyük boru darsa bu sefer itemezsin o yüzden boruyu büyütmen gerek ama turbon küçük ama boru büyüdü bu seferde havanın gideceği yere basınçlı ve flow u yüksek hava yollayamazsın.

mikelazi
10-10-2015, 11:34
cooler büyüdükçe emmeye giden flow düşecektir o nedenle çok büyük intercooler her zaman iyi sonuç verecek diye bişey yok. Şöyle düşün üfleyebileceğin hava belli daha geniş boru ile mi daha yüksek flow sağlarsın daha küçük boru ile mi.? Turbon büyük boru darsa bu sefer itemezsin o yüzden boruyu büyütmen gerek ama turbon küçük ama boru büyüdü bu seferde havanın gideceği yere basınçlı ve flow u yüksek hava yollayamazsın.

benim iat dış sıcaklıgın etkisiyle 80C lere kadar çıkıyor.cooler 1,6lt.onu hiç boru çaplarını bozmadan 2,7lt coolerla degiştiricem.şimdi kafamdaki soru bu cooler yeterli gelirmi gelmezmi.veya lag artarmı?

eticet06
11-10-2015, 22:53
Arac nedir merak ettim 80 iat okudugunuz.Ben cooler upgrade yaptım 5 litrede 9 litreye geçtim yazılımla beraber 20 hp güç artısı almıstım. Aracın üst süratlerde gideri belirgin bir şekilde değişmişti.

onur_S
12-10-2015, 00:29
Sormak istedigim soru baskaydi, 2.5psi da 11 litre 375cfm flowlu cooler mi yoksa 13 litre 440 cfm flowa sahip coolermi? Ikincisi iki cooler var litreler ayni, tekinin flowu biraz daha dusuk ancak iat 5-10 derece dusuk, oburu flowu yuksek ama iat de 5-10 derece yuksek hangisi? netedeyse butun coolerlar bar plate core kullaniyor, oemler tube fin genelde, farklari artilari eksileri ne? Tube and fin in flowu yuksek, daha hafif ve sogutmasi bar and plate e gore daha dusuk ancak uzun gazlamalarda daha stabil deniyor yanlisim varsa duzeltin ya da bu konuyu da tartisalim.

kelalper
12-10-2015, 08:00
kullanıcağın yer önemli. Pist mi roll mu?
Roll yapacaksan bar plate pist koşacaksan tube fin. Bar plate evet daha çok soğutur ama ısındığı zamanda zor soğuduğu için pistte her zaman aynı performansı vermez performansı düşer. Tube and fin tipler hafiftir performansı yüksek değildir ama çok fazla ısınmaz ısındığı zamanda daha çabuk soğur.Farkı bu.

iynn-RS
12-10-2015, 16:16
Arac 1.6 litre, orjinal cooleri 5.3 litre. Aftermarket olarak 11.7 litre ve 13.8 litrelik iki cesit cooler var. Almisken 13 litreligi alayim diyorum hybrid turbolu araclar icin uretmisler, stok turbo arabada da kullanabilirsin diyorlar. Lag fazla olacagi belli ancak 11 litrelige gore ekstra guc gelirmi , ust devirler daha iyi olur mu? Coolerlarin iki cesidi var teki tipik bar and plate, oburu tube and fin, tube and fin olanin flowu daha yuksek. 11.7 litre bar and plate alacagima 13.8 lik tube fin alsam dahami iyi olur daha mi kotu olur?

11.7 olan bar&plate olanini almani tavsiye ederim.

kullanıcağın yer önemli. Pist mi roll mu?
Roll yapacaksan bar plate pist koşacaksan tube fin. Bar plate evet daha çok soğutur ama ısındığı zamanda zor soğuduğu için pistte her zaman aynı performansı vermez performansı düşer. Tube and fin tipler hafiftir performansı yüksek değildir ama çok fazla ısınmaz ısındığı zamanda daha çabuk soğur.Farkı bu.

Alper abi söylediğinin tam tersi olmasi lazim.

Bar&plate uzun sureli kullanim icin yani pist icin.

Tube&Fin kisa sureli roll drag icin.

Aslinda roll drag pist diye siniflandirmakta yanlis olur.

Bar&plate de hava daha cok alüminyum yuzeye temas eder. Cok daha iyi sogutma yapar.bu nedenle flow biraz duser.Ve agirlik olarak tube&fin den daha agirdir ve kolay kolay isinmaz.

Tube&fin de hava duz boru icinden direk gecer. Yuzey temasi azdir flow u yuksektir. Drag gibi kisa sureli kullanimda etkilidir. Turbo ve cooler sicakligi yukselene kadar yaris biter. Ama uzun sureli kullanimda turbodan gelen havanin sicakligi devamli yukselecegi icin yeterli sogutmayi yapamaz.

RCkid
12-10-2015, 16:24
http://engineering.mishimoto.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled2.png

mishimotonun sitesinden alıntı

onur_S
12-10-2015, 19:22
Bana denilen 11.7 litre tube fin olaniyla devam etmem. Oyle bir secenegim de var. Tube fin daha pahali bu arada, yaklasik yuzde 25 pahali. Agirlik hafif, radyatorun onunde oldugunda havayi az kesiyormus, iat si bar and plate e gore 3-5 derece yuksek olup uzun gazlamalarda daha stabilmis iat acisindan. Flowu da daha yuksek bir de. Ayni marka ayni litre, tube and fin olan competition, bar and plate performance serisi diye satiliyor.

erh
12-10-2015, 21:27
Buyuk olani al, bende orjinali 2 lt olan cooler yerine 14 lt cooler kullaniyorum. Hicbir sikinti gormiceksin.

iynn-RS
13-10-2015, 00:06
Bana denilen 11.7 litre tube fin olaniyla devam etmem. Oyle bir secenegim de var. Tube fin daha pahali bu arada, yaklasik yuzde 25 pahali. Agirlik hafif, radyatorun onunde oldugunda havayi az kesiyormus, iat si bar and plate e gore 3-5 derece yuksek olup uzun gazlamalarda daha stabilmis iat acisindan. Flowu da daha yuksek bir de. Ayni marka ayni litre, tube and fin olan competition, bar and plate performance serisi diye satiliyor.

Tube&fin in pahali olmasi ilginc eger ikiside kitse.
Radyatorun onunde hava kesmesi farkli olacagini sanmiyorum cunki sadece iç yapisi farkli.
3-5 derece sakin kullanimdadir.performansli kullanimda dahada artar ve kesinlikle stabilite konusunda yanlis bilgi vermisler.bar&plate daha stabildir.

iynn-RS
13-10-2015, 00:09
Stage 2+ cuprada bende forge twincooler vardi.oem e ek olarak bi cooler daha var.oem de forge de tube&fin di ve toplam hacim 14 litre civariydi. Ikisinide iptal edip yerine mishimoto 10 litre bar&plate taktim. Ikisi arasinda inanilmaz fark var.

onur_S
13-10-2015, 00:16
Buyuk olani al, bende orjinali 2 lt olan cooler yerine 14 lt cooler kullaniyorum. Hicbir sikinti gormiceksin.

Artisi varmi abi ekstra guc gelirmi? Yada ust devirleri daha mi iyi olur? 4000 e kadar dolduruyormu?
Stage 2+ cuprada bende forge twincooler vardi.oem e ek olarak bi cooler daha var.oem de forge de tube&fin di ve toplam hacim 14 litre civariydi. Ikisinide iptal edip yerine mishimoto 10 litre bar&plate taktim. Ikisi arasinda inanilmaz fark var.
Ama ikisini kiyaslamak mantiksiz olur abi forge twincooler zaten fmic lere gore basarisiz kaliyormus herkes ayni seyi yazmis. Wagner competition cooler benim bahsettigim. Performance versiyonundan hep pahali tube fin olanlari, yuksek hizda daha iyi diyorlar, uzun basmalarda, pistte vs. edit: mesela 1.4 tsi a 17 lt cooler takan var yine bu wagnerda. Hatta cuprayada vardir tube fin olan competition.

kelalper
13-10-2015, 08:58
11.7 olan bar&plate olanini almani tavsiye ederim.

Alper abi söylediğinin tam tersi olmasi lazim.

Bar&plate uzun sureli kullanim icin yani pist icin.

Tube&Fin kisa sureli roll drag icin.

Aslinda roll drag pist diye siniflandirmakta yanlis olur.

Bar&plate de hava daha cok alüminyum yuzeye temas eder. Cok daha iyi sogutma yapar.bu nedenle flow biraz duser.Ve agirlik olarak tube&fin den daha agirdir ve kolay kolay isinmaz.

Tube&fin de hava duz boru icinden direk gecer. Yuzey temasi azdir flow u yuksektir. Drag gibi kisa sureli kullanimda etkilidir. Turbo ve cooler sicakligi yukselene kadar yaris biter. Ama uzun sureli kullanimda turbodan gelen havanin sicakligi devamli yukselecegi icin yeterli sogutmayi yapamaz.

Dediğinin tam tersi olmasın. Metal yoğunluğu yüksek olan yüzeyler daha geç ısınır o nedenle de daha geç soğur. Pistte allah ne verdiyse bastığın için aradaki fren noktalarında cooler kendisini soğutamayacaktır o nedenle de geçen hava her zaman daha sıcak olacaktır. Çünkü intercoolerda ısınacaktır. Metal yoğunluğu daha düşük olan intercoolerda ısınacaktır ama aralarda daha çabuk soğuyacaktır. Tabi bu söylediklerim yüzey metrekaresi ve fin sıklığı ile de alakalı. Buyrun bununla alakalı en iyi teknik döküman bence.

http://www.superstreetonline.com/how-to/engine/0304-turp-intercooler/

Cem.B
13-10-2015, 09:05

nasıl bir fark var ibo güç olarakmı ?

iynn-RS
13-10-2015, 11:51
Artisi varmi abi ekstra guc gelirmi? Yada ust devirleri daha mi iyi olur? 4000 e kadar dolduruyormu?
Ama ikisini kiyaslamak mantiksiz olur abi forge twincooler zaten fmic lere gore basarisiz kaliyormus herkes ayni seyi yazmis. Wagner competition cooler benim bahsettigim. Performance versiyonundan hep pahali tube fin olanlari, yuksek hizda daha iyi diyorlar, uzun basmalarda, pistte vs. edit: mesela 1.4 tsi a 17 lt cooler takan var yine bu wagnerda. Hatta cuprayada vardir tube fin olan competition.

Aracın ne senin? Bu coolerlarin ve t&f yada b&p olduklarini aciklayan linkleri paylasabilirmisin ?

iynn-RS
13-10-2015, 11:56
Dediğinin tam tersi olmasın. Metal yoğunluğu yüksek olan yüzeyler daha geç ısınır o nedenle de daha geç soğur. Pistte allah ne verdiyse bastığın için aradaki fren noktalarında cooler kendisini soğutamayacaktır o nedenle de geçen hava her zaman daha sıcak olacaktır. Çünkü intercoolerda ısınacaktır. Metal yoğunluğu daha düşük olan intercoolerda ısınacaktır ama aralarda daha çabuk soğuyacaktır. Tabi bu söylediklerim yüzey metrekaresi ve fin sıklığı ile de alakalı. Buyrun bununla alakalı en iyi teknik döküman bence.

http://www.superstreetonline.com/how-to/engine/0304-turp-intercooler/

Link te senin dediginle alakali bisey yok abi. Sadece dur kalk trafikte bar&plate isinir demis. O kisimda hakkli olabilirsin ama pistte kesinlikle dusundugun gibi olmaz. Pistte turbo nar gibu kizarir oyle duzlukte flanda soguyamaz . Bar &plate de metal hacmi cok fazla oldugu icin pistte kolay kolay isinmaz.

Tube & fin zatan gaza bastigin an havayi direk geciriyir , sogutma yapacak zamani bile olmuyor.kendi soguk olsa ne fayda.

Eyup Duygun
13-10-2015, 12:00
Ben eskiden 300hp arabamda 6lt Hgmotorsports hft series kullanıyordum dynometrede oldugu yerde 2-3 kosuda bıle gücü dusmuyordu.

Lt mevzusuna cok takılmamak lazım petek yapısı ve borulama seklı cok daha onemlı.

Bir de nerede kullanacagın cok onemlı süreklı 100-120km nın altına dusmeyeceksen en cok gecırgen petek yapısına sahip olanı alman gereklı.1 bar basıcan 1 bar gecıcek karsıya gibi..

kelalper
13-10-2015, 15:12
ibocum 20 dakika pistten çıktıktan sonra intercooler a bir dokun istersen ne kadar ısınıyor anlarsın. Karşıdan soğuk hava geliyor ama içerisinden de sıcak hava geçiyor ve bulunduğu ortamda sıcak.

Gunes G.
13-10-2015, 15:57
Anahtar kelime median.

Yani gerektigi yere gore gerken dizayni kullanabilmek. Konu tube and fin mi bar and plate mi degil yani. Gene Turk usulu tartisma cikmis pirelli mi michelin mi iyi lastik der gibi. Az detaya inin artik, yuzeysel yuzeysel nereye kadar.

Detayini merak edene Hz.Google bir tik kadar yakin, ben yazip geciyorum sonucu.

Bar&plate uretim olarak hem daha masrafli hemde daha guvenilir sonuc verir. Yuksek basinca dayinimi fazla, dis etkenlere karsi (tas toprak cakil bocek kus at esek dinazor vs) daha saglamdir ancak tube and fin'e gore neredeyse 2 kat daha agirdir. (neredeyse yaziyor, tam iki kati yazmiyor, atlamayin)

Tube&fin'in avantaji hafifligi ve gecirgen yapisidir.

Ancak bu demek degildir ki her durumda her sartta BP > TF. Basta da yazdim gene yaziyorum ki nasil dusunmek lazim anlasilsin diye, duruma gore kullanilacak araca gore ikisi de tercih edilebilir, mutlak bir ustunluk yok yani, artisi var eksisi var. Bu bircok parca icin boyle zaten ama anlamak istemiyorsunuz nedense boyle oldugunu, ille "X > Y" duymak istiyorsunuz, oyle degil bu isler, maalesef yani.

Bu arada soru soran arkadasin cevabini kimse veremez, deneyip goreceksin. Ha sahsi fikrimi sorarsan ucuz olani al ve hayatina devam et, bu kadar dusundugune deymez.

onur_S
13-10-2015, 19:05
Gunes bey verdiginiz bilgilerin hepsi burada yazildi cizildi. Biz kotu Türkleri kotulemeye gerek yok detayina indik, ben cok detayci, heyecanli bir insanim bu konularda, yazdiginiz hersey burada yazildi, flow, dayaniklilik, hafiflik, sinek bocek vs. tecrube olayini sordum ,11lt bar plate yerine 13 lt tube fin arasinda kalmistim, Erhan ve Alper abi de onu anlayip yazmislar. Yine de tesekkur ediyorum, boyle teknik konularin konusuldugu topicleri son zamanlar gormek zor oldu.

iynn-RS
14-10-2015, 00:18
Anahtar kelime median.

Yani gerektigi yere gore gerken dizayni kullanabilmek. Konu tube and fin mi bar and plate mi degil yani. Gene Turk usulu tartisma cikmis pirelli mi michelin mi iyi lastik der gibi. Az detaya inin artik, yuzeysel yuzeysel nereye kadar.

Detayini merak edene Hz.Google bir tik kadar yakin, ben yazip geciyorum sonucu.

Bar&plate uretim olarak hem daha masrafli hemde daha guvenilir sonuc verir. Yuksek basinca dayinimi fazla, dis etkenlere karsi (tas toprak cakil bocek kus at esek dinazor vs) daha saglamdir ancak tube and fin'e gore neredeyse 2 kat daha agirdir. (neredeyse yaziyor, tam iki kati yazmiyor, atlamayin)

Tube&fin'in avantaji hafifligi ve gecirgen yapisidir.

Ancak bu demek degildir ki her durumda her sartta BP > TF. Basta da yazdim gene yaziyorum ki nasil dusunmek lazim anlasilsin diye, duruma gore kullanilacak araca gore ikisi de tercih edilebilir, mutlak bir ustunluk yok yani, artisi var eksisi var. Bu bircok parca icin boyle zaten ama anlamak istemiyorsunuz nedense boyle oldugunu, ille "X > Y" duymak istiyorsunuz, oyle degil bu isler, maalesef yani.

Bu arada soru soran arkadasin cevabini kimse veremez, deneyip goreceksin. Ha sahsi fikrimi sorarsan ucuz olani al ve hayatina devam et, bu kadar dusundugune deymez.

Sende turk usulu bitirmeseydin iyiydi

Gunes G.
15-10-2015, 12:50
Sende turk usulu bitirmeseydin iyiydi

Yok o bitirisin altindaki felsefe baska, sonuc ayni olunca Turk usulu gozukmus olabilir tabi..