PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel Yakıt Alırken Katkı Yerine Benzin Koymak ?

free-hifi
09-10-2015, 09:12
Arkadaşlar çalıştığım istasyona bir kaç kişi bu şekilde yakıt almak istedi, sorumluluk almak istemediğimizden bazılarına vermedik bazılarından fiş arkasına imza aldık. Depoyu fulllemeden önce 10 yada 15 liralık benzin atıp üzerine dizeli basın diyorlar. Amaç nedir dediğimizde bazıları duyma biride enjektör rail yanma odaları temizleniyor kurum az oluyor vs dedi aslı astarı varmıdır ?

fuatozkan
09-10-2015, 09:26
İlk defa duydum.

yilmazcatalbas
09-10-2015, 09:30
otobüslerin on numara yağ aldıktan sonra depoya 10-15lt kadar benzin karıştırdıklarını biliyorum ama bunu ilk kez duydum

Utku85
09-10-2015, 09:30
Ben hiç denemedim ama bizim motor ustası da uzun yola giderken hep 5 litre benzin üzerine mazot alıyordu aracına.
Aracı 307 1.6 hdi

Yigit-Y
09-10-2015, 09:31
Alalala:)

Genellikle istasyon arabanin motorunu degisimine kadar gider yani :) ilk defa duydum bende

orhan_guney
09-10-2015, 09:31
ilk defa duydum,

burak_2885
09-10-2015, 09:36
Bende duymuştum zamanında ama ne kadar sağlıklı bilemem

free-hifi
09-10-2015, 09:36
Bu denk gelen araçlarda 2006 connect vardı 2008 kangoo 2010 era denk geldi bir kaç tane de vardı bazı kamyoncular ve 2000 öncesi transitler alıyor onları görüyorum veriyor arkadaşlarda yüksek model sıkıntı yapar diye düşünüyorum

omerce
09-10-2015, 09:57
bende astra varken pompacı arkadaş yanlışlıkla 3 lt kadar benzin koyup üzerine dizel doldurmuştu. Bende bir sorun yaşamamıştım. Dizel yakıtı biraz daha inceltiyor olabilir mi acaba diye düşünmedim değil

free-hifi
09-10-2015, 10:06
bende astra varken pompacı arkadaş yanlışlıkla 3 lt kadar benzin koyup üzerine dizel doldurmuştu. Bende bir sorun yaşamamıştım. Dizel yakıtı biraz daha inceltiyor olabilir mi acaba diye düşünmedim değil

Aynen incelttiğini söylüyorlar, 3-5 litre yanlış yakıt konulunca müşteriye soruyoruz çekelim mi dolduralım mı kabul eden de var etmeyende bu 1 seferlik ama bazıları alışkanlık yapmış resmen

omerce
09-10-2015, 10:11
Aynen incelttiğini söylüyorlar, 3-5 litre yanlış yakıt konulunca müşteriye soruyoruz çekelim mi dolduralım mı kabul eden de var etmeyende bu 1 seferlik ama bazıları alışkanlık yapmış resmen

Dizel motorların ömürlerini etkiliyor mu bilmem ama yeni nesil dizeller zaten çok katı değil diye biliyorum

Caesar
09-10-2015, 10:28
Klasik türk hareketleri işte. Herşeyi ben biliyorum tavrı. Koca fabrika arge salak bu motoru geliştirirken düşünemedi onlar depoya benzin karıştırmayı.

Türk insanı yine bir teknolojiyi üst katmanlara çıkardı.

Yigit-Y
09-10-2015, 10:38
Kamyonlar eskiden mazot donmasin diye deponun 4 de 1 i kadar benzin koyarmis tabii eskiden çok eskiden :)

Enjektorleri bir guzel mindar etmek isteyen deneyebilir :)

Bir büyüğüm böyle yorumladi az once :)

huseyinturk
Benzin mazotu biraz inceltiyor, uzun yolda enjektörleri yakıt sistemini temizliyor diye duydum bende bir çok kere. Temizlemesine temizlerde zararıda olur heralde

turci
bende ilk defa duyuyorum böyle birşeyi.
yalnız eşim dalgınlıkla 3-5 lt benzin koymuş,uyandıktan sonra depoyu full dizel doldurup devam ettik bir sıkıntı çıkmadı.

Tunacan
09-10-2015, 10:50
http://www.techturkey.com/forum/dizel/159273-mazota-benzin-koymak.html

initial-D
09-10-2015, 10:51
Würth temizleyici alıp 35-40 tl ye yapmak daha mantıklı o işi.uzun yola çıkarken bir depo içine atıp.hiç değilse sağlıklı ve farkı hissedebiliyosun

Batum
09-10-2015, 11:27
daha öncedende duymuştum yapanlar var bu şekilde ne işe yarıyor tartışılır.

Faruk'S
09-10-2015, 11:53
Ben de motorin e gaz yağı karıştırıldığını duymuştum hatta gözümün önünde birisi denedi herhangibir sorun olmadı :) söylendiğine göre o da enjektör temizliyor-muş. :)

MCN21
09-10-2015, 11:59
Daha önce duymuştum. Sadece yakıtı incelttigini düşünüyorum. Ama bir işe yarıcağını düşünmüyorum, öyle olsa zaten yakıt firmaları bu karışımı sağlarlardı dizel için.

Caesar
09-10-2015, 12:03
En güzeli depoya işemek acayip temizliyor enjektörleri hatta turboyu falanda palleri pırıl pırıl yapsın istiyorsanız direk sıçın abi depoya.

Berkan
09-10-2015, 12:09
En güzeli depoya işemek acayip temizliyor enjektörleri hatta turboyu falanda palleri pırıl pırıl yapsın istiyorsanız direk sıçın abi depoya.

Adblue nun bir üstü, Adblack The pok :hehe: :hehe:

http://drivencarreviews.com/wp-content/gallery/mercedes-benz-ml350-2012/2012_ml350_bluetec_m_14_medium.jpg

HaKo
09-10-2015, 12:12
Klasik türk hareketleri işte. Herşeyi ben biliyorum tavrı. Koca fabrika arge salak bu motoru geliştirirken düşünemedi onlar depoya benzin karıştırmayı.

Aynen öyle klasik Şehir efsanesi. Zaten matah bir şey olsa yakıt üreticileri katardı o benzini yakıta.

HaKo
09-10-2015, 12:14

Lpg tankına sağlam bi kuru yedikten sonra osurun diyorlar ama ne kadar doğrudur ? depoda 100 km fark ediyormuş.

mannerboy
09-10-2015, 12:42
ozaman benzinliye niye methanol ethanol toilen katıyosunuz :D dizelcilerde bişey geliştirmiş yok fabrika düşünmemiş bilmem ne fabrikasyon methanol kitli araçmı var.2.5 litre pet şişeye 2 litre alıp yarım litrede benzin katıp denemek lazım alttamı kalıyo üsttemi kalıyo yoksa karışıyomu

Caesar
09-10-2015, 13:19
ozaman benzinliye niye methanol ethanol toilen katıyosunuz :D dizelcilerde bişey geliştirmiş yok fabrika düşünmemiş bilmem ne fabrikasyon methanol kitli araçmı var.2.5 litre pet şişeye 2 litre alıp yarım litrede benzin katıp denemek lazım alttamı kalıyo üsttemi kalıyo yoksa karışıyomu

Methanolü enjektörü temizlesin diye mi katıyoruz? EGT yi düşürsün diye katıyoruz daha fazla avans açmak için. SOĞUTMA amaçlı. Toluen ve ethanolü zaten petrol şirketleri benzin oktanı artırmak için kullanıyor. Bizde o yüzden daha da artırmak için kullanıyoruz.

Bu engin bilgi dolu yorumun içinde ayrı teşekkür ederiz.

Ufuk
09-10-2015, 13:35
Ben 30 binde 1 wurth temizleyici atıyorum. Genelde izmire giderken yapıyorum.. uzun yolda 4.vites 200 lu hızlarda 1 Depo bitiriyorum miss gibi oluyor. Gaz yağı benzin falan hiç gerek yok.

doncarlo
09-10-2015, 13:37
Onlarca benzinlik şirketini ve ar-ge departmanları var iyide para akıtırlar önem verirler işlerine , bu adamlar envai çeşit deneme yaparlar yakıtlar üzerinde ama bir tek bu akla gelmemiş.Romayı yakanda zaten garip bi çapulcuydu.

Ome_RS
09-10-2015, 13:43
deli kuyu taş ilişkisine benziyor bu durum.
Türk milletinin araştırmadan kulaktan duyduğuyla iş yapma girişimleri vol. 54548641

mannerboy
09-10-2015, 14:21
Methanolü enjektörü temizlesin diye mi katıyoruz? EGT yi düşürsün diye katıyoruz daha fazla avans açmak için. SOĞUTMA amaçlı. Toluen ve ethanolü zaten petrol şirketleri benzin oktanı artırmak için kullanıyor. Bizde o yüzden daha da artırmak için kullanıyoruz.

Bu engin bilgi dolu yorumun içinde ayrı teşekkür ederiz.

sağol :icon_tup:

mikelazi
09-10-2015, 14:59
çok duydugum bir mevzuda zaten az yakıcaz die dizel araca biniyoruz.birde benzinmi koyucaz ekstradan :)

20binde bir whürt yeterli

free-hifi
09-10-2015, 15:10
çok duydugum bir mevzuda zaten az yakıcaz die dizel araca biniyoruz.birde benzinmi koyucaz ekstradan :)

20binde bir whürt yeterli

http://www.hepsiburada.com/wurth-dizel-enjektor-temizleyici-yeni-nesil-300ml-pm-otev04893567

ABİ Bunu mu kullanıyorsun?

220T
09-10-2015, 15:11
Eski dizellere yaparlardı.

mikelazi
09-10-2015, 15:18
http://www.hepsiburada.com/wurth-dizel-enjektor-temizleyici-yeni-nesil-300ml-pm-otev04893567

ABİ Bunu mu kullanıyorsun?

aynen.geçen mart ayında 3 tane almıştım.fiyatı iii artmış.

KOSEREN
09-10-2015, 18:17
Magirus dolmuşlarda sık yapıyorlarmış,daha iyi gittiği söyleniyor.

Network
09-10-2015, 18:47
Bir dizel motorda enjektörden benzin enjeksiyonu yapılabilir, daha yüksek sıkıştırma oranı, emisyonlar vs vs ama
- emme havası basıncı ve sıcaklığı,
- yakıt basıncı ve sıcaklığı,
- enjeksiyon zamanı, miktarı ve süresi gibi gibi parametrelerle oynamak gerekiyor.
Genelde akademik olarak çalışılır.

Bütün bu şartlandırma ve kontrol işlerini gaz pedalına basarak ya da direksiyonda tepinerek yapmak mümkün olmadığı için araba standardında hangi özellikte yakıt tarif edilmiş ise onu kullanmak lazım,
güç kazanmak, temizlik ya da başka bir iş için karışım yapılmamalıdır.

MEGFB
09-10-2015, 18:53
kışın zor çalışan eski dizeller için yapılıyormuş mazot donduğu ve yoğunlaştığı için

F4R
09-10-2015, 19:02
5 lt benzin 25 tl, bunun yerine 10-15 daha verip mazotlu araçlar için olan enjektör / yakıt sistemi temizleyen sıvılardan konsa daha manttıklı değil mi? Bunu da mı düşünemiyor insan? Ama işte bi arkadaşın dediği gibi olay biliyorum havalarında olmak....

Sadık Özyer
09-10-2015, 22:07

Abi iyi güzelde turboya yakıt gitmiyor ki ?

t-jet ali
09-10-2015, 22:24
Eski dizellerde yapılırdı, çok iyi hatırlarım dayımın ford kamyonu vardı ve kışın balık nakli yapardı. Zamanla yarışırlardı, depoya benzin katılınca aracın çekişinin arttığını, özellikle rampalarda çok fark ettiğini söylerdi.
Ford gaz verilince egzoz dan ateş atardı.
Tabii motor ömrünü kısalttığını, hatta bazı kamyoncuların yedek motor taşıdığını söylerdi, sene 1985 ler.

Caesar
09-10-2015, 22:47
Abi iyi güzelde turboya yakıt gitmiyor ki ?

Sıçınca gidiyo işte o derece iyi bişey.

gitanesedat
25-11-2015, 16:04
Bence en iyisii bozulana kadat beklemek :)

mr.korhan
25-11-2015, 16:18
eski dizellerde yapılan bir olaydı, hatta o zaman dizel bile demezdi hiçkimse mazotlu derlerdi, o dönemlerde mazotlar bu şekilde değildi euro diesel filan piyasada yokken yapılırdı doğru,,
enjektörler bu dönemki kadar hassas da değillerdi bildiğimiz taş gibi mekanik enjektörlerdi, pompalar desen keza o şekilde, hatta mazotlar kontrol altında filan değildi ve katrandan bozma gibiydi, dolayısıyla işe yarardı.. ama "-DI" yani -Di li geçmiş zaman eki.
artık son 10 yıldır belkide daha fazladır işe yarayacağını hiç sanmıyorum. diesel motorlar ve yakıtlar çok geliştiler.

guwen_ar
25-11-2015, 16:46
Sene 2006 18 yasindayim :)
90 lik connect ile caddy le denerdim 5-6 boy gecerdi beni
Tabi o yillarda euro dizel yeni yeni bulunuyor istasyonlarlarda(bizim istasyonda yoktu mesala)
1 depoya 2lt benzin koyar caddyle kafa burun yururdum :D
Enjektor falan umrumda degildi kanimiz kayniyordu :D
Almancilar merso larla audilerle yanasir 1 depo mazota 2-3 litre benzin koyarlardi aklimi celen tamamen onlar :D

rdbrk
26-11-2015, 13:25
2005 yılında Almanya'dan Türkiye'ye birlikte geidiğimiz bir abi kendi transporter 4 2.5 TDI aracına 2-3 litre benzin attığını söylemişti. İyi geliyormuş. Çekişi düzeliyor motoru temizliyor falan demişti. Kendisi tamirciydi Almanya'da, bende ona götürürdüm hep aracı. Arabalarla ilgili tecrübe/bilgisi çok iyiydi ama teknik olarak benzin nasıl oluyorda iyi geliyor diye sormadım. Hatta adam çocuklara bile biraz benzin içirmişti mideleri bulanmasın yolda diye. :) Ben ilk defa orada duydum benzinin hem araca hem insana iyi geldiğini. :) Kendisiyle daha sonrada görüştüm. Ne araçta nede çocuklarda bir sorun yoktu.

ali_utku
26-11-2015, 13:53
2005 yılında Almanya'dan Türkiye'ye birlikte geidiğimiz bir abi kendi transporter 4 2.5 TDI aracına 2-3 litre benzin attığını söylemişti. İyi geliyormuş. Çekişi düzeliyor motoru temizliyor falan demişti. Kendisi tamirciydi Almanya'da, bende ona götürürdüm hep aracı. Arabalarla ilgili tecrübe/bilgisi çok iyiydi ama teknik olarak benzin nasıl oluyorda iyi geliyor diye sormadım. Hatta adam çocuklara bile biraz benzin içirmişti mideleri bulanmasın yolda diye. :) Ben ilk defa orada duydum benzinin hem araca hem insana iyi geldiğini. :) Kendisiyle daha sonrada görüştüm. Ne araçta nede çocuklarda bir sorun yoktu.

Vallahi helal olsun :D

Tayfun.O
14-12-2015, 22:31

Benzin fıtığa da çok iyi geliyormuş günde 3 defa sırtına sürüyorsun geçiyor. Kaynımda vardı sürdük geçti :D
Abi şaka bi yana iyi çocuklar zehirlenmemiş

gokhansaler
15-12-2015, 20:51

Katılıyorum sana, bu arada dizele benzin koy motora zarar vermiyor eski pompacı olarak söylüyorum bunu sıkıntı yok:)) testlerini yaptık :))) ama gerek var mı? saçmalık tamamen sonuçta benzin saf değil onunda içinde onlarca madde var dizelde olduğu gibi ve karıştırıldığında kokusu yapısı her şeyi değişiyor ve motora saçma sapan bir şey giriyor :)

veliazak
17-12-2015, 20:21
Eskiden çok yaptığım uygulama, şimdilerde dizel kullanmıyorum, kullansam yine yaparım... Kışın ateşlemeyi kolaylaştırır, enjektörlerin erken kirlenmesini önler... Bir depoya 2-3 litre benzin alın, üzerine de mazot doldurun...