PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hyundai getz 1.5 crdi vgt beyaz duman sorunu

portakal
11-10-2015, 10:35
Arkadaşlar iyi pazarlar.
Aracim hyundai getz 1.5 dizel aracimda 4 5 aydir araç sogukken beyaz duman ve yogun bir koku var ancak yag kokusu degil mazot kokusu ancak bu sorun 1 dk kadar suruyor ve ayni zamanda araba sacma sapan calisiyor devir inip kalkiyo motor sallaniyor.

Aracima agir bakim daha 1 hafta once yapildi enjektorler ve triger zinciri degisti.
Aracimin mazot filtresi yag filtresi hava filtresi hepsi degisti yagda degisti herhangi bi eksiltme yok. Bilgisi olan arkadaslar bu sorunu neden yapar internette arastiriyorum coğu getz kullanicisi bu sorunu yaşiyor ama çözumunu paylaşmamiş.

CorleoneTR
11-10-2015, 12:03
aynı durumu (bende biraz daha uzun sürüyor) corsa aracımda yaşıyorum takipteyim

portakal
11-10-2015, 13:15
Bugun birsey yaptim arac duman atarken westgate in hortumunu cektim hem dumani kesti hem calismasi duzeldi. Bizim getzlerde wg in hortumunu cekince turbo iptal oluyo. Turbocu arkadasima sordum egrden yapabilir dedi

hakansonmez
11-10-2015, 14:25
Aynı sorun bendede oluyo sabahları yarım dakika filan duman çıkarıyo değişik çalışıyo sonra düzeliyo bi kaç getz sahibiylede konuştum onlardada var hatta arkaşımda i30 var dizel ondada oluyo soğuk motorda

portakal
11-10-2015, 22:07
Westgate in hortumunu cikarinca duzeliyo egr yi temizleticem yarin buradan paylasirim sonucu umarim duzelir

portakal
11-10-2015, 22:31
Westgate in hortumunu cikarinca duzeliyo egr yi temizleticem yarin buradan paylasirim sonucu umarim duzelir

aybrskck
11-10-2015, 22:34
yakın arkadaşımın 1.5 crdi accent erasında aynı sorun var gösterdik enjektör dediler ama değiştirmedi hala kullanıyor ısınınca kesiyor dumanı enjektörleri kontrol ettirmenizde fayda var dizelde soğukken beyaz duman sorunu genellikle enjektörden kaynaklı oluyor

Can's
11-10-2015, 22:48
bence subap lastıklerınden olabılır eger cok fazla yag sarfıyatına yol acmıyorsa kı oyle gozukuyor gerek yok her hangı bır ıslem yapmaya

mikelazi
12-10-2015, 09:52
soguk havalarda yapıyorsa kızdırma bujisi derim.
egr belli devir aralıklarında açılır mesela örnek veriyorum.2000d/dk 3000d/dk arasında.egr dolu ise bu devirler arasında kesiklik yapar.
egr yi kesinlikle temizleyin ama emme ve coolerla beraber temizlenirse sorununuz için bişey diyemem ama perf. ve yakıtta fark yaratır.

egr iptali ve kat.iptali en temizi :)

portakal
13-10-2015, 05:40
Egr yi temizlettim komple ancak sorunum duzelmedi. Enjektorler daha yeni bakimdan geldi 1100 liraya bakimini yaptirdim ancak enjektordende degilmiş. Kizdirma bujisi motor çalismadan once işlev goruyor diye biliyorum aksi halde motor geç çalisir. Sorun başka birsey ama ne..

yilmazcatalbas
13-10-2015, 07:13
Akışmetrelerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim

portakal
13-10-2015, 17:57
Bilgisayara baglatiyorum hic bir ariza gostermiyor. Akişmetre bozuk olsa devamli yapmazmi sorunu?

CVK
13-10-2015, 19:03
Kızdırma bujisi araç çalışırken de görev yapıyor diye biliyorum.