PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Korumalı mont mu, body armor mu?

TigeR
21-10-2015, 12:42
İnşallah şubat-mart gibi ilk motorumu alacağım ama şimdiden koruma arayışına girmek istedim sonuçta en önemli kısmı burası fakat aklıma takılan nokta korumalı mont mu body armor mu? Diğer forumlarda body armorun sadece cross yaparken kullanıldığını asfaltta işe yaramayacağını okudum ama bir de size danışmak istedim.
Yoksa montun altına sırtlık takmak daha mı mantıklı çünkü altta linkini paylaşacağım monta çok güvenemedim.O mont hakkında yorum yapabilir misiniz? Ne derece koruyucu olur.
Mont:
https://www.motoavm.com/ProductDetails/-prohel-colombia-mont-kirmizi/114/4452
Body Armor:
https://www.motoavm.com/ProductDetails/-zandona-5208-corax-file-full-koruma/280/4021

Body armor örnek olarak paylaşılmıştır.Monta ayıracağım para 300civarı filan şuan için o yüzden başka markalara yönelemiyorum.
Şimdiden yorumlar için teşekkürler.

Burak Mehmet
21-10-2015, 13:08
çok işine karışmak istemem ama 2. el olsun gerekirse ama daha kaliteli bir mont bak... body armor yol kullanımına çok uygun değil (sürtünmeye dayanıksız). Şubata kadar çok zamanın var dediğim gibi ikinci el bak...

TigeR
21-10-2015, 13:13
çok işine karışmak istemem ama 2. el olsun gerekirse ama daha kaliteli bir mont bak... body armor yol kullanımına çok uygun değil (sürtünmeye dayanıksız). Şubata kadar çok zamanın var dediğim gibi ikinci el bak...

Abi ikinci ele de güvenemiyorum(üstüme olur mu olmaz mı? Ürün nasıl,hasar filan var mı? konusunda) sitede daha çok İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden satılık denemeden görmeden almak sıkıntı.Adana'da ikinci el pek göremedim iyi marka

Burak Mehmet
21-10-2015, 13:22
Ankaradan yardımcı olmaya çalışırım... İstanbulda falanda mutlaka yardımcı olacak birileri çıkar... motor işi abi şakaya gelmez... ben geçen ay kışlık Alpinestars kanguru derisi montumu 500 tl ye aldım... sıfırdan farkı yok.Yenisi 2300 tl.. yazlık Revit montumu pantolonuyla beraber 450 tl ye almıştım sıfırı 1200 tl idi..

Birde motorsiklet montları genelde ayarlı olduğu için ebatta çok sıkıntı yaratmaz.

G_TT_I
21-10-2015, 13:25
Alacagin bir cok montta gogus koruma olmayacaktir. Mont ici sirt korumalari da sadece yumusak destek.

Tabi montuda mart kullanimi ve yaz kullanimi olarak 2ye ayiracaksin.

TigeR
21-10-2015, 13:31
Ankaradan yardımcı olmaya çalışırım... İstanbulda falanda mutlaka yardımcı olacak birileri çıkar... motor işi abi şakaya gelmez... ben geçen ay kışlık Alpinestars kanguru derisi montumu 500 tl ye aldım... sıfırdan farkı yok.Yenisi 2300 tl.. yazlık Revit montumu pantolonuyla beraber 450 tl ye almıştım sıfırı 1200 tl idi..

Birde motorsiklet montları genelde ayarlı olduğu için ebatta çok sıkıntı yaratmaz.

Çok teşekkür ederim abi ilgi ve alakan için :) Cidden bayağı fiyat farkı varmış öyle bulunuyorsa çok iyi.Ben ilk zamanlar sıfırlarına bakıp pay çıkartmaya çalıştığım için çok araştırmadım pahalı olunca.Almama yakın bir zaman da bir ürün bulursam Ankara için mesaj atarım o zaman.

darkmoon
21-10-2015, 13:31
bende hepsi var netice bir mont bir eldiven giyip çıkıyorum dizlikleri sadece uzun yolda kullandım body armorda iki üç defa kullandım o kadar.. ilk başda bir heves edip her şeyim tam olsun diyorsun gerekli gereksiz ne varsa alıyorsun ama neticede düzenli kullandığın bir mont bir eldiven oluyor.. tabi ben naked cruiser scooter falan kullanıyorum.

TigeR
21-10-2015, 13:32
Alacagin bir cok montta gogus koruma olmayacaktir. Mont ici sirt korumalari da sadece yumusak destek.

Tabi montuda mart kullanimi ve yaz kullanimi olarak 2ye ayiracaksin.

Yazlık alacağım kışın motoru kullanmam diye düşünüyorum abi.İşte o yüzden sordum koruma sağlar mı veya nasıl sağlayacağız bu korumayı?

bende hepsi var netice bir mont bir eldiven giyip çıkıyorum dizlikleri sadece uzun yolda kullandım body armorda iki üç defa kullandım o kadar.. ilk başda bir heves edip her şeyim tam olsun diyorsun gerekli gereksiz ne varsa alıyorsun ama neticede düzenli kullandığın bir mont bir eldiven oluyor.. tabi ben naked cruiser scooter falan kullanıyorum.

Benim alacağım motor başlangıç motoru olacak daha tam karar veremedim maddi duruma göre bakacağım.
Mont,eldiven,dizlik,kask sürekli olur diye düşünüyorum Adana'da ne olacağı belli olmuyor çünkü :)

johnie
21-10-2015, 13:33
mont daha mantıklı, en azından düştüm mü ki Allah korusun kumaş az da olsa absorve ediyor sonra body armora geçiyor.
Fakat body armor da direk etkileşimi yaşarsınız. Mont altına, uygun body armorlar da var kendinizi sağlama alabilmek için onları öneririm.

darkmoon
21-10-2015, 13:42
mont eldiven kask sürekli olucak zatende dizlikde bir süre sonra sıkıntılı oluyor.. bendeki dizlik birde mafsallı günlük kullanımda yürürken sıkıntı oluyor.. o yüzden sadece uzun yola takıyorum.

Burak Mehmet
21-10-2015, 13:46
pantolon olarak ta
http://www.tech90.com.tr/ tavsiye ederim.

ice
21-10-2015, 14:38
Mont içine bellik altinada popo ve diz korumalı karbon Fiber iplikli pantolon. Bunlar ustumdeyken rahat hareket ediyorum her işini görürsün görünüş olarak kot pantolondan çok farkı yok tavsiye ederim.

TigeR
21-10-2015, 21:19
mont daha mantıklı, en azından düştüm mü ki Allah korusun kumaş az da olsa absorve ediyor sonra body armora geçiyor.
Fakat body armor da direk etkileşimi yaşarsınız. Mont altına, uygun body armorlar da var kendinizi sağlama alabilmek için onları öneririm.

Şimdilik ikisini alabilir miyim bilmiyorum bir de ikisini giyince + olarak kıyafet çok rahatsız edici olur sanırım.

Mont içine bellik altinada popo ve diz korumalı karbon Fiber iplikli pantolon. Bunlar ustumdeyken rahat hareket ediyorum her işini görürsün görünüş olarak kot pantolondan çok farkı yok tavsiye ederim.

pantolon olarak ta
Tech90 (http://www.tech90.com.tr/) tavsiye ederim.
Mont içine bellik bende öyle düşünüyorum.Peki bu pantolonu alırsak içine ekstradan dizlik takmam gerekir mi? Kırılma vs gibisinden daha faydalı olur mu yoksa pantolo yeterli mi?

rebel
21-10-2015, 21:35
Body armor cok saglam gözüksede ilk darbe aninda kayar gider döner durmasi gereken yerde durmaz. Cunku yolda kuma cakilir gibi cakilmassin suruklenirsin. Arazi icindir bu urunler
Kumas ve deri olmak uzere dusunursek deri en korumali urundur fakat ic korumasi yetmez. Zirh denilen böbrek gogus ve omur iligi koruyan ( celik yelege benzer ) urun giyip ustune mont giyersen tam koruma saglar. Pantolon olarak tech90 oneririm. Yanlis hatrlamiyosam 900 derece isiya dayaniyor. Kirik iyilesor fakat doku kaybinin geri donusu yoktur bunu unutmayalim. Surtunmeye dayanikli urunler olmali.(700 derecede kemik erir. Deri degil kemik diyorim)
Eldiven mutlaka bilek sabitleyen uzun bileklikli model alinmali
Kask icinde mutlaka fiber olmali . En uygun ve duzgun donanımlı kask agv k4 diye hatrliyorum.
Bot alincaksan en buyuk hata kisa bot almak. Eldiven gibi bilegi kavrayan saran ve donmesini engelleyen urunler olmali
Velhasil kelam en onemliside üstüne tabiri caizse 'cuk' oturan urunler seçmelisiniz ki kazada firlayip gitmesin yada dogru noktalarda durup koruma saglasin.

Yukardaki arkadasa katiliyorum. Gerekirse temiz kullanilmis 2.el kaliteli ürün al ama dandik mal alma kullanma. Sadece pskolojik olarak korur daha fazlasi degil

TigeR
21-10-2015, 22:01
Body armor cok saglam gözüksede ilk darbe aninda kayar gider döner durmasi gereken yerde durmaz. Cunku yolda kuma cakilir gibi cakilmassin suruklenirsin. Arazi icindir bu urunler
Kumas ve deri olmak uzere dusunursek deri en korumali urundur fakat ic korumasi yetmez. Zirh denilen böbrek gogus ve omur iligi koruyan ( celik yelege benzer ) urun giyip ustune mont giyersen tam koruma saglar. Pantolon olarak tech90 oneririm. Yanlis hatrlamiyosam 900 derece isiya dayaniyor. Kirik iyilesor fakat doku kaybinin geri donusu yoktur bunu unutmayalim. Surtunmeye dayanikli urunler olmali.(700 derecede kemik erir. Deri degil kemik diyorim)
Eldiven mutlaka bilek sabitleyen uzun bileklikli model alinmali
Kask icinde mutlaka fiber olmali . En uygun ve duzgun donanımlı kask agv k4 diye hatrliyorum.
Bot alincaksan en buyuk hata kisa bot almak. Eldiven gibi bilegi kavrayan saran ve donmesini engelleyen urunler olmali
Velhasil kelam en onemliside üstüne tabiri caizse 'cuk' oturan urunler seçmelisiniz ki kazada firlayip gitmesin yada dogru noktalarda durup koruma saglasin.

Yukardaki arkadasa katiliyorum. Gerekirse temiz kullanilmis 2.el kaliteli ürün al ama dandik mal alma kullanma. Sadece pskolojik olarak korur daha fazlasi degil

Çok teşekkürler bilgiler için güzel açıklamışsınız.
Herkese ayrı ayrı teşekkürler. Kafamda az çok bir şeyler oluştu.

fkocak
21-10-2015, 23:40
https://www.youtube.com/watch?v=yvnZ3QIyAuw
şu videoda belki işinize yarar bişeyler çıkar izlemediyseniz eğer

ice
22-10-2015, 00:09
Şimdilik ikisini alabilir miyim bilmiyorum bir de ikisini giyince + olarak kıyafet çok rahatsız edici olur sanırım.

Mont içine bellik bende öyle düşünüyorum.Peki bu pantolonu alırsak içine ekstradan dizlik takmam gerekir mi? Kırılma vs gibisinden daha faydalı olur mu yoksa pantolo yeterli mi?

Pantolonun diz ve popo kısmında koruma var. Dışardan belli olmuyor. Dediğim gibi pantolonun görünüş olarak kot pantolondan çok farkı yok.

G_TT_I
22-10-2015, 11:09
Koruma saglayan tek kask ici karton bal petekli olanlarmis, beyaz kopuk sert oldugu icin sarsi yuzunden carpma etkisi yapiyormus ona gore kask alin

darkmoon
22-10-2015, 11:14
kaskda sharp testine bakın birde kulaklık için içerde yeri olsun :) açılır çene alıcaksanız zaten caber duke tek şansınız ucuza kaçıyım derseniz ls2 başka ibr seçeneğiniz yok..

full face alıcaksanız tercih çok.. paraya göre değişir.

TigeR
22-10-2015, 12:04
Koruma saglayan tek kask ici karton bal petekli olanlarmis, beyaz kopuk sert oldugu icin sarsi yuzunden carpma etkisi yapiyormus ona gore kask alin
Onu nerden anlayacaz abi ben özelliklerde öyle yazan görmedim.Polikarbon,kompozit fiber vs diye yazıyor genelde.

kaskda sharp testine bakın birde kulaklık için içerde yeri olsun :) açılır çene alıcaksanız zaten caber duke tek şansınız ucuza kaçıyım derseniz ls2 başka ibr seçeneğiniz yok..

full face alıcaksanız tercih çok.. paraya göre değişir.

Yok hem şekil hem güvenlik olarak full faceden başka kask düşünmüyorum abi ama benim anlamadığım bu sharp testinden mesela mt kask 4 yıldız almış fiyatı 250-300civarında var ama shoei,arai vs 4-5yıldız 1-2bin tl. E böyle bakınca sharp pek mantıklı gelmiyor adamlar boşuna mı bin tl para verecek kaska.Bunun nedeni nedir?
Yani tabi demiyorum ikisi aynı kalite :D Tabi ki alınsa bilindik markaları tercih etmek lazım ama neye göre değerlendirmek lazım?

darkmoon
22-10-2015, 12:40
renault da ncap den 5 yıldız alıyor mercedes de :)

bazı kasklarda marka değeride oluyor fiyatın üstünde birde bazılarında ek özellikler oluyor ..

misal arkadaşa givi kask aldık adamlar çok güzel yapmışlar ilave güneşlik koymuşlar içine mesela içerden çıkıyor anti alerjik iç kaplaması falan var özellikle cildi hassas tahrişe müsait insanlar için çok iyi düşünmüşler iç kaplamasıda sökülebiliniyor oda güzel ister sıkıldın sıfırını al tak yeni iç kaplama ister yıkamaya at yıka.. yani detaya indinmi kasklarda çok farklı detaylar fiyatları arttıyor.

TigeR
22-10-2015, 13:01
renault da ncap den 5 yıldız alıyor mercedes de :)

bazı kasklarda marka değeride oluyor fiyatın üstünde birde bazılarında ek özellikler oluyor ..

misal arkadaşa givi kask aldık adamlar çok güzel yapmışlar ilave güneşlik koymuşlar içine mesela içerden çıkıyor anti alerjik iç kaplaması falan var özellikle cildi hassas tahrişe müsait insanlar için çok iyi düşünmüşler iç kaplamasıda sökülebiliniyor oda güzel ister sıkıldın sıfırını al tak yeni iç kaplama ister yıkamaya at yıka.. yani detaya indinmi kasklarda çok farklı detaylar fiyatları arttıyor.

Aynen ben de onu diyorum :D Peki çok aşırıya kaçmadan iyi bir kask önerisi verebilir misin? 500 civarı bulunur mu yoksa çıtayı yükseltmem mi gerek?

darkmoon
22-10-2015, 13:18
bende full face yok o yüzden ona örnek veremem .. açılır çene caberg duke var bir tane ucuza aldığım open face var yazlık sway marka kurbağa yeşili :)
fullface sevmiyorum daral geliyor bana..

johnie
22-10-2015, 13:46
shoei - arai bunlar bir tür motorda yıldızlaşmış fiyatları iyidir ama kaza anında korur, minimum 3-4 sene kullanırsın.
aktif kullanan kask ' ın zaten süresi, 2-3 yıldır.
Full-face kask kesinlikle tavsiye ederim, çeneden açılır yada diğer kaskları tercih etmem.
Agv ' nin orta dereceli, kaskları mevcut onlarada bakabilirsin.
Eğer çok aciliyetin yoksa motor fuarını bekle derim, iyi fiyata iyi şeyler alabilirsin..
Geçen sene oradan arkadaşa, rx7 Gp helmet aldık - sedefli beyaz kask 13 modeldi ama sıfır..
1K ya aldık, idealleri 1,5 - 1,75 falandı..
Motordan önce aksesuarları tamamla derim ondan sonra motor a gir.
Yoksa, alırım ederim falan oluyor hep es geçiliyor :)

TigeR
22-10-2015, 15:08
shoei - arai bunlar bir tür motorda yıldızlaşmış fiyatları iyidir ama kaza anında korur, minimum 3-4 sene kullanırsın.
aktif kullanan kask ' ın zaten süresi, 2-3 yıldır.
Full-face kask kesinlikle tavsiye ederim, çeneden açılır yada diğer kaskları tercih etmem.
Agv ' nin orta dereceli, kaskları mevcut onlarada bakabilirsin.
Eğer çok aciliyetin yoksa motor fuarını bekle derim, iyi fiyata iyi şeyler alabilirsin..
Geçen sene oradan arkadaşa, rx7 Gp helmet aldık - sedefli beyaz kask 13 modeldi ama sıfır..
1K ya aldık, idealleri 1,5 - 1,75 falandı..
Motordan önce aksesuarları tamamla derim ondan sonra motor a gir.
Yoksa, alırım ederim falan oluyor hep es geçiliyor :)

:D aynen oyle oluyor o yuzden şimdiden ekipmanları araştırıyorum. Kafamda kesin belirleyip bu işe girmem lazım. Motor fuari ne zaman? Öyle çok acelem yok zaten motoru şubat-mart gibi alacağım

johnie
22-10-2015, 15:11
:D aynen oyle oluyor o yuzden şimdiden ekipmanları araştırıyorum. Kafamda kesin belirleyip bu işe girmem lazım. Motor fuari ne zaman? Öyle çok acelem yok zaten motoru şubat-mart gibi alacağım

Şubatın sonu diye biliyorum.
25-28 Şubat 2016 daymış :)
Siteleri falan da kovala, indirim falan yapıyorlar kaçırma o tarz şeyleri de..

|KaAn|
27-10-2015, 17:02
Yazlık-kışlık revit mont kullanıyorum. Body armor hiç güvenli gelmedi bana,tavsiye etmem. Mont kışlık alıcaksan uzun-touring montlardan bak derim,bendeki kısa olduğu için belli süre sonra bellik taksamda sırta rüzgar yiyorum.
Ice'in önerdiği gibi kevlar+korumalı pantolon al derim bende,mevcutta dizligim var ama tak-çıkar yapmak bunaltıcı oluyo bir süre sonra..bendeki dizlik bagajda artçı oldukça çıkıyo..
Motor değil ama ekipmanları alabildiğinin en iyisini al,araştır kıyasla.. Motor yetersiz geldiğinde cc yükseltmek kolay para varsa ama ekipmanda dur şimdilik bu yeter dersen(Allah korusun) kaza anında sıkıntı yaşama,hem motora biraz alıştıktan sonra hemde bilinçli kullanıcılarla 1 2 muhabbetten sonra ben niye bunları almışımki deme.. Ben yaşadım biliyorum (: