PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakın zamanda araç almış veya satmış arkadaşların yardımına ihtiyacım var

Orcun_Simsek
29-10-2015, 01:28
Merhabalar çok fazla vaktinizi almadan olayı kısaca özetleyim. Aracımla yaptığım ufak bir kaza sonucu tamircinin hasar bedelini yüksek göstermesi sonucu sigortam karşı tarafa yaklaşık 1200 lira gibi bir bedel ödedi. Bunun sonucunda sigorta yenileme zamanı geldiğinde benden 1850 TL sigorta parası talep ediliyor. Nasıl bir sistemse karşı tarafa ödenen para tek seferde sigortalıdan talep ediliyor. Şu anki bütçeme göre bu tutar yüksek bir mebla olduğu için aracımı devretmek istiyorum.

Sormak istediğim şey şudur Sigortası bitmiş bir aracın noter satışında her hangi bir sorun yaşar mıyım ? Muayenesi var ve vergi borcu yok. Yakın zamanda böyle bir durumu yaşamış arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Birde bu nasıl bir sigorta sistemidir. Diyelim ki kazada lüks bir araca çarptık ve diyelim ki adamın 20-25bin civarı bir hasarı oluştu. Tekrar sigorta yenilene zamanı şirket bizden bu parayı mı talep edecek böyle saçma bir sistem mi var. Benim bildiğim sigorta yapılır. Eğer kaza yapılmazsa her sene bir miktar aşağı düşer tutar. Kaza yapıldığında ise kazasızlık durumu bozulduğu için küçük bir miktar artış olur.

Beni biraz aydınlatınız dostlar :)

300E
29-10-2015, 01:31
Benim bildiğim sigortasız satış yapılmıyor, poliçenizi yenileyin, satışı verin, daha sonra satış kağıdı ile sigortaya gidin, kalan gün için para iadenizi isteyin, büyük bir miktar kesinti olmayacaksa yapılacak bir işlem, birde noter satış masrafı vs bunları hesaplayıp ona göre karar verin, 34 plakalı aracıma 4 ay önce 240 liraya yaptırdık, 06 olsa 190 liraya yapılacaktı, gerçi araç babamın üstüne ve uzun yılladır kazası yok, hasarsızlık indirimi var ve yaşıda 42 sanırım onunda büyük etkisi var.

2jz
29-10-2015, 01:36
Diğer firmalardan teklif aldın mı? Hepsi mi yüksek söyledi?

Orcun_Simsek
29-10-2015, 01:43
Benim bildiğim sigortasız satış yapılmıyor, poliçenizi yenileyin, satışı verin, daha sonra satış kağıdı ile sigortaya gidin, kalan gün için para iadenizi isteyin, büyük bir miktar kesinti olmayacaksa yapılacak bir işlem, birde noter satış masrafı vs bunları hesaplayıp ona göre karar verin, 34 plakalı aracıma 4 ay önce 240 liraya yaptırdık, 06 olsa 190 liraya yapılacaktı, gerçi araç babamın üstüne ve uzun yılladır kazası yok, hasarsızlık indirimi var ve yaşıda 42 sanırım onunda büyük etkisi var.

Aslında sigorta araç üzerine değil kişi üzerine yapılıyor. Kişi sigortasını aldığı yeni bir araca aktarabiliyor yada araç almazsa iptal edebiliyor. Bu sebeple aslında araçla çok bağlantısı olmadığını düşünüyorum fakat yinede konuyu detaylı bilen arkadaşların fikrini almak gerekir. ben geçen sene ilk sigorta yaptırdığımda 800-850 civarı bir ücret ile yaptırdım. Normalde kaza yapmasaydım bu yıl 600 civarına düşecekti. Fakat 1200 lira kaza bedeli tek seferde talep ediliyor. Hala mantığını anlamış değilim. Biz bu sigortaya olası bir kaza durumunda karşı tarafın masrafını karşılasın diye vermiyor muyuz? Kaza yapmazsak para onlara kalıyor ona birşey diyormuyuz demiyoruz. Madem ben o parayı yine tek seferde ödeyecem o zaman sigortayı hiç bozdurmazdım cebimden 600-700 lira verir yaptırırdım karşı tarafın arabasını. Zaten en fazla da 600-700 liralık bir hasarı vardı ( ustamdan fiyat almıştım)

Diğer firmalardan teklif aldın mı? Hepsi mi yüksek söyledi?

Sigortacı tüm firmaların ortalama bu civarda fiyat çıkardığını söyledi. Aramızda sigortacı arkadaşlar var ise onlardan da bir teklif almak isterim.

2jz
29-10-2015, 01:52
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/192426-techde-uyelere-hesapli-trafik-sigortasi-kasko-yapan-arkadas.html

Şu konuda sorabilirsin. Çok alakasız rakamlar veriyorlar biri 180 diyor biri 800 diyor. Bi incele teklif al ona göre birinden yaptırırsın sanra satışı yapar para iadeni alır yeniden sigorta yaptırırsın.

ozan gülle
29-10-2015, 02:20
Can sıkıcı bi durum sigorta policelerine fazlasiyla zam geldi bende 200 liraya yaptirdigim sigortayi bu yil 380 liraya yaptirdim kazaya karismamama ragmen sigorta policesi kisiyle alakali oldugu kadar aracin marka ve yasiyla da iliskili diye biliyorum aksini dusundugunuzu soylediginiz icin yazdim baska sigortadanda baktirmalisiniz aracin marka modeli nedir peki?

sinanbaysal
29-10-2015, 02:33
Techde üyelere hesaplı trafik sigortası / kasko yapan arkadas konudan muhakak yücelden fıyat almanı öneririm

mehmetbirdall
29-10-2015, 08:19
Ben yakın zamanda sigortasız bi araç satışı yaptım. yeni aldığım araca 40 gün kadar sigorta yaptırmadım ve sorunsuz bir şekilde satış yaptım bilgine

mKc
29-10-2015, 08:36
Eylül sonunda trafik sigortası bitmiş aracımın satışını yaptım, yani sigortasız araca satış yapılabiliyor.

Ancak bunun sana bir zararı var:
Sigortadaki basamak muhabbeti yüzünden, sigortanı yaptırıp 1-2 gün geçince aracının satışını verip paranın büyük bir kısmını alabilirsin.
Bu sayede sigorta basamağında yükselip bir daha ki sigortanı daha ucuza yaptırabilirsin diye biliyorum.
Bizim şirketin sigorta işlerini halleden firmayla görüştüğümde bu şekilde bilgi verdiler.

darkmoon
29-10-2015, 09:00
bence sen sigortacını değiştir.. o elindeki acente olduğu firmalara bakmışdır.. illaki çok düşük veren bir firma çıkar.. plaka çok fark ediyor elimdeki bir araç 06 plaka..

benimkiyle aynı model yılda kazasızlık indirimide aynı olan bire bir bütün şartları koşulları aynı olan 34 plaka versiyonu sistemlerinde 850 tl iken benden 350 tl aldılar..

hondaperformans
29-10-2015, 09:20
yapılan küçük kazaların önce hesabı yapılmalı... sonra da , bir sonraki kasko veya sigorta poliçesine ücretin artışı olarak ne kadar yansır (tabi ki kusurlu sizseniz) onu hesaplamalıyız.
bazen hasarı kendimiz ödersek daha makul olabiliyor.
sigortanın mantık olarak seni koruması lazım.
Ayrıca.....
karşı tarafa verdiğin hasarı ödemek için , yani 25.000 tl lik bir miktar için zaten sigortaya ödeme yapmışsındır. seçenekler/klozlar içinde var. ana amaç bu zaten.
geçmiş olsun.

turkerrr
29-10-2015, 09:41
TC plaka ve ruhsat belge no bilgilerini pm atarsan bi bakayım ne çıkıyor.

satış yapsan da yeni alan kişinin indirimi yoksa 4. basamak fiyatlarıda hemen hemen o fiyatlara yakın çıkabilir çok bir kar edemeyebilirsin.

sigorta olmadan satış olabiliyor fakat muayne yoksa veya geçici tescilin 30 günlük süresi aşılmışsa satış olmuyor, bunları tamamlamak içinde trafik sigortası gerekiyor.

Orcun_Simsek
29-10-2015, 18:30
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/192426-techde-uyelere-hesapli-trafik-sigortasi-kasko-yapan-arkadas.html

Şu konuda sorabilirsin. Çok alakasız rakamlar veriyorlar biri 180 diyor biri 800 diyor. Bi incele teklif al ona göre birinden yaptırırsın sanra satışı yapar para iadeni alır yeniden sigorta yaptırırsın.
Teşekkür ederim konuyu inceleyeceğim. Aynen öyle çok alakasız rakamlar çıkıyor. sigortasız satış yapılabiliyorsa yaptır/iptal et uğraşmak istemiyorum.

Can sıkıcı bi durum sigorta policelerine fazlasiyla zam geldi bende 200 liraya yaptirdigim sigortayi bu yil 380 liraya yaptirdim kazaya karismamama ragmen sigorta policesi kisiyle alakali oldugu kadar aracin marka ve yasiyla da iliskili diye biliyorum aksini dusundugunuzu soylediginiz icin yazdim baska sigortadanda baktirmalisiniz aracin marka modeli nedir peki?
Araç 93 civic Geçen sene üzerime ilk defa araç aldım ve ilk defa sigorta yapıldı. Hem ilk olması hemde yaşımdan dolayı 800-850 gibi birşey ödemiştim.

Techde üyelere hesaplı trafik sigortası / kasko yapan arkadas konudan muhakak yücelden fıyat almanı öneririm
Teşekkürler arkadaşla iletişime geçip fiyat alacağım.

Ben yakın zamanda sigortasız bi araç satışı yaptım. yeni aldığım araca 40 gün kadar sigorta yaptırmadım ve sorunsuz bir şekilde satış yaptım bilgine
Teşekkür ederim. Bu çok iyi oldu. Yaptır iptal et falan bi dünya uğraşacamtım.

Eylül sonunda trafik sigortası bitmiş aracımın satışını yaptım, yani sigortasız araca satış yapılabiliyor.

Ancak bunun sana bir zararı var:
Sigortadaki basamak muhabbeti yüzünden, sigortanı yaptırıp 1-2 gün geçince aracının satışını verip paranın büyük bir kısmını alabilirsin.
Bu sayede sigorta basamağında yükselip bir daha ki sigortanı daha ucuza yaptırabilirsin diye biliyorum.
Bizim şirketin sigorta işlerini halleden firmayla görüştüğümde bu şekilde bilgi verdiler.
Bilgi için teşekkürler. Basamak olayı için uğraşmak istemiyorum. Mecbur kalmadıkça yada sigorta parası dokunmayacak duruma gelene kadar kendi üzerime araç almayı düşünmüyorum.

bence sen sigortacını değiştir.. o elindeki acente olduğu firmalara bakmışdır.. illaki çok düşük veren bir firma çıkar.. plaka çok fark ediyor elimdeki bir araç 06 plaka..

benimkiyle aynı model yılda kazasızlık indirimide aynı olan bire bir bütün şartları koşulları aynı olan 34 plaka versiyonu sistemlerinde 850 tl iken benden 350 tl aldılar..
Tech'de bir arkadaş bulup ona yaptıracağım artık. Yorumunuz için teşekkürler.

yapılan küçük kazaların önce hesabı yapılmalı... sonra da , bir sonraki kasko veya sigorta poliçesine ücretin artışı olarak ne kadar yansır (tabi ki kusurlu sizseniz) onu hesaplamalıyız.
bazen hasarı kendimiz ödersek daha makul olabiliyor.
sigortanın mantık olarak seni koruması lazım.
Ayrıca.....
karşı tarafa verdiğin hasarı ödemek için , yani 25.000 tl lik bir miktar için zaten sigortaya ödeme yapmışsındır. seçenekler/klozlar içinde var. ana amaç bu zaten.
geçmiş olsun.
Sonucun böyle olacağını tahmin edemedim. Benim bildiğim kaza da yapsan sigortana bir sonraki dönem için 200-300 lira gibi birşey ekleniyordu. Zaten sigorta benden aldığı para karşılığında 1 yıl boyunca kaza durumunda masrafı karşılacağını kabul ediyor.

TC plaka ve ruhsat belge no bilgilerini pm atarsan bi bakayım ne çıkıyor.
satış yapsan da yeni alan kişinin indirimi yoksa 4. basamak fiyatlarıda hemen hemen o fiyatlara yakın çıkabilir çok bir kar edemeyebilirsin.
sigorta olmadan satış olabiliyor fakat muayne yoksa veya geçici tescilin 30 günlük süresi aşılmışsa satış olmuyor, bunları tamamlamak içinde trafik sigortası gerekiyor.

Tamam usta pm atıyorum. Aracın muayene ve normal ruhsatı var. Ayrıca aracı devredeceğim kişi 40-45 yaşlarında ve 5-6 yıldır üzerinde bir araç bulunan (hala da aracın sahibi) bir kişi. Bu 5-6 yıllık süre içerisinde de hiç kazası yok. Bilgileri gönderiyim siz bir fiyat çıkarın hocam.