PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Satıp Parasını Alamama Hakkında Acil Yardıma İhtiyacım Var

cyclonee16
29-10-2015, 11:35
Olay geçtğimiz pazartesi günü gerçekleşti. İletişime geçtiğimiz sahış aracı şirketin üzerine alacagını oyuzden önce satısı alıp sonra 10 dk içinde paranın hesabıma gececegını soyledi. Araç babamın üzerine bu beni yancısıyla bankaya gönderdi bunlarda babamla notere geçti. Satışı verdik basladı aksilikler işte suydu buydu hep bir sorun salı oldu bir senet daha verdi oldu iki tane 40 bin liralık senet ama hala birsey yok.Durumu anladık ama geç oldu salı günü gittik emniyete adam bursanın bir numaralı dolandırcısı cıktı. Fotografına kadar gösterdiler hemen dediler savcılığa git belki satılamaz koydurursun. Gittik dilekçemizi verdik ifade senetleri gösterdik noter kagıdını yok savcı SATILAMAZ koyamam koyarsam ben suc işlerim ee diyorum adam böyle böyle olsun diyor her olay birbirinden bagımsızdır. Adam birde dalga geçer gibi atmden hesabıma 500 lira yatırmış neymiş oraya gidip gelmişiz masraf yapmışız. Abilerim Kardeşlerim yaptığımız bir hata sonucu bir haftadır anamdan emdiğim süt burnumdan geldi adam beni yasal şekilde dolandırmış yani kısacası bu. Legel yolla birsey yapamıcagım kesinleşti. Yardımınıza ihtiyacım var.

Buarad adamın adı Kenan İlhan Bursa Görükle Gürkaynak inşaat olarak geçiyor İşyeri ama sahte baska kişinin adını kullanıyor.

GÖKTÜRK
29-10-2015, 11:45
çok geçmiş olsun , noterde parayı aldım dedikden sonra birşey kanıtlamanız çok zor gözüküyor. daha öncede örnekleri vardı forumda. senetler geçerli ise arkası senet işleriyle uğraşan birine verin o halleder

PiscocuK
29-10-2015, 11:46
geçmiş olsun

Yigit-Y
29-10-2015, 11:47
geçmiş olsun

i-vtec07
29-10-2015, 11:48
Ah be arkadaşım, para almadan satışmı verilir .

Allah yardımcınız olsun, aracın yedek anahtarı falan var mı ? Yada aracın nerde olduğunu biliyomusunuz ? Yanlışda yönlendirmek istemem ama, legal yollardanda bi cacık çıkmaz .

cem
29-10-2015, 11:50
sahış aracı şirketin üzerine alacagını oyuzden önce satısı alıp sonra 10 dk içinde paranın hesabıma gececegını soyledi.

http://replygif.net/i/939.gif

free-hifi
29-10-2015, 11:51
O KADAR örnek var tv lerde çıkıyorlar hala insanımız neden bunların tuzağına düşüyor şaşıyorum valla

darkmoon
29-10-2015, 11:56
herkesin başına bu tür şeyler gelebilir kaç kişi direk noterde parayı alıyorki çoğumuz önden parayı alıp yada veriyoruz sonra notere geçiyoruz..

Araba şirket üstüne kayıtlı oluyor adamın fatura kesmesi gerekiyor bazıları 50 bin liralık araca 30 bin fatura kesiyor 20 bini elden istiyor v.b bazısı bankadan transferi tercih ediyor komisyon vermemek için v.b .. kısaca sistemde eksliklik var.. zaten bu eksiklik bu tür dolandırıcıları oluşturuyor bu açığı görenler fırsatçılık yapıyor..

Burda önden bankacılık sisteminin ardındanda adalet sisteminin güven sigortası şalteri olması lazım bu açıkları en azından kapatmak adına mağduriyet olmaması için..

AlwaysFast
29-10-2015, 11:58
Geçmiş olsun artık yapılacak bir şey görünmüyor.Aynı olay malesef benim de başıma geldi Gayrettepe dolandırıcılık şubeye gittim ifade verdim çok iyi avukarla görüştürdüm ama malesef noterde o satışı yaptıktan sonra her şey bitiyor.Mekanına el yapımı bomba atıcaktım yada kalaşnikofla tarattırıcaktım çevremde bunları yapanlar var ama yine benim başım belaya girecekti işin kısası büyük ve acı bir tecrübe oldu bu Allah kolaylık versin zor mevzu.

ozan gülle
29-10-2015, 11:59
İnsanin bazen basireti baglaniyor mutlaka sizde biliyorsunuzdur para almadan satis yapilmaz hukuken yapilacak bisey yokmus gibi duruyor acikcasi cunku noterde parami aldim diyorsunuz imzalamadan önce

MK8800
29-10-2015, 12:00
Geçmiş olsun artık yapılacak bir şey görünmüyor.Aynı olay malesef benim de başıma geldi Gayrettepe dolandırıcılık şubeye gittim ifade verdim çok iyi avukarla görüştürdüm ama malesef noterde o satışı yaptıktan sonra her şey bitiyor.Mekanına el yapımı bomba atıcaktım yada kalaşnikofla tarattırıcaktım çevremde bunları yapanlar var ama yine benim başım belaya girecekti işin kısası büyük ve acı bir tecrübe oldu bu Allah kolaylık versin zor mevzu.

ISID'densiniz heralde? El yapimi bomba , mekan tarama falan ulu orta konusma rahatligi olduguna gore . Resmi olarak yapilacak bisey yok gibi Allah yardimciniz olsun

Yigit-Y
29-10-2015, 12:03

keşke benimde böyle tanıdıklarım olsa etrafım kan gölüne dönerdi sanırım :D:D

AlwaysFast
29-10-2015, 12:09
Yok ağır Akpartiliyim.Suriyede gidip cephelerde çatışan arkadaşlarim var çok zor bir şey değil içinde varsa yaparsın.Ulu orta derken kimseyede tavsiye veya sır vermedim burda.Kendi basimdan geçen olayda ki tepkilerimi yazdım.

MK8800
29-10-2015, 12:12
Yok ağır Akpartiliyim.Suriyede gidip cephelerde çatışan arkadaşlarim var çok zor bir şey değil içinde varsa yaparsın.Ulu orta derken kimseyede tavsiye veya sır vermedim burda.Kendi basimdan geçen olayda ki tepkilerimi yazdım.

Anladim , Allah kolaylik versin sizin islerde zor

AlwaysFast
29-10-2015, 12:15
keşke benimde böyle tanıdıklarım olsa etrafım kan gölüne dönerdi sanırım :D:D

Ya bunlar marifet değil tamamen cahillik ama insan çok zor durumda kalınca salak saçma herşeyi düşünüyor.

cyclonee16
29-10-2015, 12:17
Geçmiş olsun dileğinde bulunan herkese çok teşekkür ederim

Basiretimiz mi bağlandı ne bilim ilk arabam olsa yanlız olsam tamam da babam yanımda Ada'mın yeri mekanı belli zaten paranı yada arabanı vericem diyor fakat amaç geçiştirmek. Kanun madem birşey yapmıyor kendi başımızın çaresine bakıcaz bu kadar kolay olamaz alın terini yılların birikimini alıp rahat rahat yemek

AlwaysFast
29-10-2015, 12:21
Geçmiş olsun dileğinde bulunan herkese çok teşekkür ederim

Basiretimiz mi bağlandı ne bilim ilk arabam olsa yanlız olsam tamam da babam yanımda Ada'mın yeri mekanı belli zaten paranı yada arabanı vericem diyor fakat amaç geçiştirmek. Kanun madem birşey yapmıyor kendi başımızın çaresine bakıcaz bu kadar kolay olamaz alın terini yılların birikimini alıp rahat rahat yemek

Walla dostum damdan düşen anlar misali bu iş.Bir şekilde bu işi çöz ama şiddete sakın baş vurma kendini yakarsın.Allah kolaylık versin.

jeffy
29-10-2015, 12:32
Geçmiş olsun hocam ülkemizde satış işlemi gerçekten çok keyfe keder işliyor..

Noterlerde her işlem farklı bir odada yapılsa para alışverişi o odada gerçekleşse yada bankadan havale yapılacaksa orda mevcut bulunacak ekranlardan yapılsa mesela?

Ne bileyim bende araba alırkende satarkende aldınmı parayı dediklerinde evet diyip kapıda arabayı teslim ederken alıyorum yada veriyorum..

Akizilkaya
29-10-2015, 12:52
Yapacak tek şey o parayi alabilecek bir babayiğit bulup paranın yarısından vazgeçmek :))

BoOoM
29-10-2015, 14:03
Çok geçmiş olsun.. İnsanlarin emeklerini bu şekilde çalanlarinda Allah bin bir türlü belasini versin.

Fakat sizde nasil düştünüz bu tarz bir tufaya parayi almadan satiş mi yapilir..

TigeR
29-10-2015, 16:05
Sırf bu sitede kaç tane konu açıldı.Geçmiş olsun umarım bir şeyler olur ve zararınızı karşılarsınız

onn_dear
29-10-2015, 17:24
Büyük geçmiş olsun, paranin yarisindan vazgeçip alabilecek birilerini bulmak gerekir. Yasal yoldan bir sey yalilamaz çünkü noterde parami aldim deyip imzaliyorsunuz

Murat Ç.
29-10-2015, 17:27
büyük geçmiş olsun yapılacak bişi kalmamış gibi :( her zaman kim olursa olsun ilk para sonra imza kaç kişinin başı yandı bu sebeplerden

BahadırALTUN
29-10-2015, 17:42
İki tane 40.000 senet oldu diyorsunuz. Senelerin vadesi nedir. Yeni senedi alirken eskisini geri verdiniz mi? Senetleri tahsile koyup araca hacme gidemiyormusunuz?. Senedi veren le satışı alan aynı kişiler mi? Senedi şahıs verdi de arabayı şirketi mi sattıniz ?
Avukata danisirken senetleri illaki sormussunuzdur ama yinede yukarıdaki durumlara bi bakın .
Geçmiş olsun. İnşallah çözülür .

serkan_2120
29-10-2015, 17:47
Gider çökersiniz adama, zorla da olsa paranızı alırsınız, sonra gider şikayetçi olur, siz suçlu o mağdur olur.. Zor işler. Allah yardımcınız olsun. Bunları düşünen kılıfı da uydurmuştur ama hukuki olarak çözebilirseniz en güzeli olur.

Remon
29-10-2015, 17:53
Bu satışlarda hep bi şaibe oluyor. Bi ara avcılar noterinde de sık oluyordu. araba mı satacaksın ? alacaksın 2-3 kişi yanına aracı alacak kişiyle görüşeceksin kardeşim diceksin gel sende şu parayı bi dövizde veya bankada saydıralım. sonuçta sahte parada iteleyebiliyor bu şeref yoksunu herifler. hem paranı saymış olacaksın hemde sahte olup olmadıgını anlamış olacaksın. satışı verirkende alıcaksın nakit paranı yoluna devam. arkadaşların satışlarında yanlarında oldum ve böylesi en güvenilir yol. para mal mülk kolay kazanılmıyor. çok geçmiş olsun inşallah çözersiniz

Mpower94
29-10-2015, 17:57
Çok geçmiş olsun....Aracın markası modeli plakasını falan verin bence .Araç satılığa falan çıkarsa belki bizden biride almaya niyetlenir, bu seferde parayı verir arabayı alamaz.

erhanarici18
29-10-2015, 19:06
yasal yoldan bişey olmuyosa gider o arabayı yakarım
bana yâr olamayan onada olmasın

ModulaRKinG
29-10-2015, 21:33
Çok Geçmiş Olsun . Aynısı Bizimde Başımıza Geldi Bir Adamın Teki Sabah ın 9 unda Aradı İşte Karıma Alıcam Hediye Yaptırcam Süsleticem Felan Arabayı , Arabayı Gördü Fiyatta Anlaştık Yalnız Dedi Üzerime Şirket Var Sen Bana Vekalet Ver Yarın Karımın Üzerine Yaparız Karım İl Dışında Dedi Bizde Tamam Dedik Ama Parayı Hesapta Görmeden Vekalet Kağıdını Vermeyiz Dedik . Öğleden Sonrasına Tekrar Randevulaştık (İki Kişilerdi) Neyse Biz Gittik Notere Adam Kendisine Çalışan Bir Elemanın Bilgilerini Attı Bunun Adına Vekaletname Çıkartın Dedi Biz Kıllanmaya Başladık Ama Vekalet Kağıdı Bİzde Olduğu Sürece Yani Adama Vermediğimiz Sürece Hiç Bir Sıkıntı Çıkmayacağını Noterde Öğrendik Tamam Dedik Herşey Tamam Çıkardık Vekaleti Paranın Gelmesini Bekliyoruz O Arada Yanındaki Adamı Yolladı Vekalet Kağıdını Almaya Dedik Daha Para Yatmadı Adamda Arabanın Etrafında 1 Tur Attıktan Sonra Kayıplara Karıştı . Daha Sonra Arabayı Karısına Alacak Olan Adam 'la Telefon Görüşmeleri Yapıyoruz İşte Elemanlar Bankaya Gidiyo Yatıcak Şimdi Paran Felan . Biz Yaklaşık 2-3 Saat Bankada Oturduk Ne Para Var Ortada Ne Adam Telefonu Açıyo Sonra Dalavere Olduğunu Anladık Sinirli Şekilde Yırttık Vekaleti Eve Döndük (1 Nusibet 1000 Nasihatten İyidir )

İbrahim33
29-10-2015, 21:55
çok geçmiş olsun umarım sorunsuz sıkıntısız halledebilirsiniz. bu tür işlerde karşındaki dünyanın en dürüst adamı bile olsa güvenmemek lazım. ben mesela parayı almadan veya hesabımda görmeden kesinlikle satış vermem.

mustafa_yaman
29-10-2015, 22:14
Gecmis olsun ins çözülür
Bir arkadasimda ayni sekilde dolandirildi gecen sene avcilarda halen bise yok ortalikta ama o satilamaz koydurabilmisti.

turbo&quattro
30-10-2015, 00:17
Gecen seneydi galiba yine buradan bir arkadasin e46 si o sekilde gitmisti. Forumda haftalarca konusmustuk hatta arac bulunmustuda ama hicbirsey yapilamamisti. Herkesin basireti baglanabiliyor. Cok gecmis olsun.

cyclonee16
30-10-2015, 07:49
Geçmiş olsun dilekleri için herkese tesekkur ederim

Senetlerin biri bu ayın 26 diğeri geçen ayın 20 zaten anlamadıığım için cok dikkat etmemiştim şimdi diceksiniz madem anlamıyorsun neden senetle iş yapıyorsun senet olayı sonradan cıktı. İlk basta para 10dk hesabında olur demişti daha sonra senet cıktı git dedi bankaya ytır ben oraya ödücem falan diye. Avukatla görüştüm sadece icra yoluna gidebiliyorum adam aracı vekalet ile karısı yada annesi vs. birinin üzerine almış kendi üzerine alsa yada senette karısının imzası olsa zaten anında satılmaz koyuyor avukat. NAsıl bir cahilliğmize geldi hergün benzeri haberler cıkarken hergün forumda aktif lup cogu konuyu okumama ragmen işte su 5 gundur hayat zehir oldu resmen

Aliburakb
30-10-2015, 07:57
Alllah yardımcın olsun dostum. bazen insanın basireti bağlanabiliyor. umarım bi yolunu bulabilirsiniz

MDeniz
30-10-2015, 08:11
11 tane araba sattım hepsi şahsıma aitti sıkılınca satıyordum ve hepsini satarken önce para sonra noter dedim hep paramı alırdım.belime haydarımı takar giderim sonra da satışımı veririm. büyük geçmiş olsun kolay değil ama kanmayın artık böyle şeylere kansanız bile neden bıraktınız adamı para geçene kadar rehin alacaktınız

mannerboy
30-10-2015, 08:19
artık para bi yana mal bi yana bile değil 90 bin tlde içine 5 tane 200 lük atsa sahte işin şekli yine değişir.instagram swarm kullanana kadar herkez telefon mobil bankacılık gibi yararlı uygulamaları kullansın para kolay kazanılmıyor

BthnKrkt
30-10-2015, 08:28
Bence en güzeli mobil bankacılık ben astrayı satarken noterde imza asamasına gelindiğinde alıcı arkadas cepten eft yi yaptı bende kontrol ettim attım imzayı bitti gitti.

poseidon
30-10-2015, 08:40
Geçmiş olsun. Bu zamanda babanızın oğlu olsa parayı sağlama almadan satış yapılmaz.
Noterde satıştan sonra bile o anda paranın alınması tehlikeli.
Adam kalp krizi numarası yapsa yarım saat sonra parayı ben sana verdim bak notere de aldım dedin imza attın dese.
Söyleyecek bir şeyiniz yok.

En satış garantili yolu şu: Arabayı alacak kişi bankadaki hesabına araç satışı ibaresiyle satıcı imzasıyla birlikte satış tutarı kadar bloke koydurur.
Notere gidilir, satış yapılır sonra satıcı noter satış kağıdıyla bankaya gidip imzasını atıp parayı çeker.

AliGizda
30-10-2015, 09:02
İnsanın bazı zamanlarda basireti bağlanabiliyor. Sağlık olsun, Allah beterinden saklasın. Çok emin olmamakla beraber elinizdeki senetlerle adamı rahatsız edebilirsiniz gibime geliyor. Böyle haysiyet yoksunu kişiliği oturmamış insanları mevlam etrafımızdan uzak tutsun. İnsanların insana güveni kalmadı, ben arabamı satarken babamın adına ilan koymuştum, aracımı alan adam babamın adını araştırmış sporcu falan olduğunu görünce almıştı. Almamdaki en büyük neden buydu dedi bana adam.

jeffy
30-10-2015, 09:09
Geçmiş olsun dilekleri için herkese tesekkur ederim

Senetlerin biri bu ayın 26 diğeri geçen ayın 20 zaten anlamadıığım için cok dikkat etmemiştim şimdi diceksiniz madem anlamıyorsun neden senetle iş yapıyorsun senet olayı sonradan cıktı. İlk basta para 10dk hesabında olur demişti daha sonra senet cıktı git dedi bankaya ytır ben oraya ödücem falan diye. Avukatla görüştüm sadece icra yoluna gidebiliyorum adam aracı vekalet ile karısı yada annesi vs. birinin üzerine almış kendi üzerine alsa yada senette karısının imzası olsa zaten anında satılmaz koyuyor avukat. NAsıl bir cahilliğmize geldi hergün benzeri haberler cıkarken hergün forumda aktif lup cogu konuyu okumama ragmen işte su 5 gundur hayat zehir oldu resmen

kardeşim valla böyle şeylere teşvik etmek hoş değil ama çevrende tanıdıklarında çek senet işi yapan varsa paranın bir kısmını feda edip ver senetleri bozdur.. Onlar kan getire getire alırlar o parayı arada kalan meblağ da sana biraz pahalı bir hayat dersi olmuş olur..

tekrar geçmiş olsun..

ES353
30-10-2015, 09:26
Gecmis olsun da kendiniz etmis kendiniz bulmussunuz. Parayi elden almak bile sakat, sahte cikabiliyor. En sagliklisi hesaba yatirmak sonra satis vermek. Yapabilecek bisey gozukmuyor. Tekrardan gecmis olsun.

Diyadin
30-10-2015, 09:35
Olan olmuş geçmiş olsun.

Yanlış yönlendirmek istemem ama bu işi illegal yoldan komisyon vererek bi şekilde çözmeye çalışın

GuneyOnur
30-10-2015, 09:57
Çok geçmiş olsun insanın gerçekten bazen basireti bağlanabiliyor hepimizin başına gelebilir.

Noterde imzayı attıktan sonra herşey için çok geç anca illegal yollardan halledebilirsiniz ama bu seferde suçsuzken suçlu duruma düşersiniz.

F.Esen
30-10-2015, 10:00
P.M atıyorum sana bir bakarmısın

aslan
30-10-2015, 10:03
Geçmiş olsun
sorması ayıp sattıgınız araç neydi?

Alican
30-10-2015, 10:07
Geçmiş olsun. Araç gitti boşuna peşine düşmeyin hiç bir cacık olmaz

bknz sene 2011 aynı durum
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/87713-gitti-megane-dolandirildik.html

OrcunInce
30-10-2015, 10:24

Nutkum tutuldu, yutkunamadım. El yapımı bombalar, kalaşnikoflar O.o
'Counter Strike Global Offence' oldu ülke.

aphelion
30-10-2015, 10:40
Nutkum tutuldu, yutkunamadım. El yapımı bombalar, kalaşnikoflar O.o
'Counter Strike Global Offence' oldu ülke.

Adam akpartili ama onu görmemişsin sen.

OrcunInce
30-10-2015, 10:41

O ayrıntıyı atlamışım :D

BuğraTuna34
30-10-2015, 14:09
sen ilk değilsin sonda olmayacaksın. Devletin bu işe el atması gerek artık. Çok geçmiş olsun.

BuğraTuna34
30-10-2015, 14:10
Birde patlamalı çatlamalı taramalı arkadaş benimde bilgisayarımı çalmışlardı bir el atar mı acaba?

sercanavcı
30-10-2015, 14:42
forumda bi e46sı olan arkadaş vardı onunda başına gelmişti die hatırlıyorum çok geçmiş olsun ağır bi tecrübe oldu size yapılcak hiçbirşey yok noterde paramı aldım dedinmi bitti , araç almak bir dert satmak bir dert ilk aracımı satarken adamlar babama bizi hırsız yerine koydun resmen demişti nie mi kuyumcuya kadar gidip paralar sahtemi değilmi die baktırdı die :) satışı verdik babama dedim adamlara çok ayıp oldu falan , eee 40 yıllık dostum değil akrabam değil tanımam etmem neden güveneyim kulağına küpe olsun para biyana imza biyana dedi hiç unutmam.

Onurkk06
30-10-2015, 16:49
Bombacı arkadaş el yapımı bomba kaça patlar bize sipariş varda

mert_can 41
30-10-2015, 16:50

ama ağır olduğunuda belirtelim lütfen abi :D:D

Berkerr
30-10-2015, 17:04
Çok geçmiş olsun. Durum sıkıntılı...

Bizim şirketin imza yetkilisi ben olduğum için alım satım işlerini ben hallediyorum genellikle. Araç alacağım zaman hiç bankaya adam yollamam atarım parayı hesabıma veya şirket hesabına, satış sözleşmesi hazırlanır atarım parayı adamın hesabına iki tarafta imzalar... Satış olacağı zamanda ya hiç notere gitmeden parayı alırım yada aynısını noterde alıcı yapar. Yapamıyormu? Satmam olur biter...

Satışta parayı aldım dediyseniz arabayı geri alma işini geçin, dişli bir avukat bulup elinizdeki senetler üzerinden paranızı almaya çalışın... Bahsettiğinize göre adam ciddi dolandırıcı başka şeylere başvurup da haklı pozisyonunuzu haksızlığa çevirmeyin.

Ahmet Saraçoğlu
27-01-2017, 09:18
ben her seferinde notere parayla gidip canlıyı orada saydım imzalaştık , satarken de aynı şekilde.Peki bu işin banka üzerinden temiz yolu nedir?Önceden nakit gönderiminde ..... plakalı araç için satış şeklinde not düşüp yolladığımızda , noterden geri dönülürse yaptırımı oluyor mu kesin bi şekilde?

GokhanRS
27-01-2017, 09:23
ben her seferinde notere parayla gidip canlıyı orada saydım imzalaştık , satarken de aynı şekilde.Peki bu işin banka üzerinden temiz yolu nedir?Önceden nakit gönderiminde ..... plakalı araç için satış şeklinde not düşüp yolladığımızda , noterden geri dönülürse yaptırımı oluyor mu kesin bi şekilde?

bazı bankalarda satış çeki var. beraber gidiyorsun. senin adına bir evrak veriyorlar adama. aracın satışını verirse satış kağıdı ile parasını tahsil edebiliyor bankadan.

ghibli06
27-01-2017, 09:24

valla hocam benim yıllardır savunduğum bir olay bu ve ne hikmetse bu basit olayı uygulayamıyorlar... her bankada bir 'emanet hesap' bulunsa, bankanın verdiği makbuzu noterde ibra etseniz sonra da satıştan sonra noter evrakı ile gidip bankadan o parayı çekseniz olay bitecek...

KÖROĞLU
27-01-2017, 09:31
Yaızk ya okudum üzüldüm. Yasal olarak takip etsenizde maalesef bir sonuç alma imkanınız yok.

En fazla adamı mahkum ettirirsiniz o da tutuksuz yargılanmaya döner.

O araç şimdiye kadar en azından 2-3 satış yemiştir muhtemelen.

Bu kadar düzenleme yapılıyor şu işe bir çözüm bulunmadı daha.

Elden alsan sahtesi dert - bankadan alsan eft geldi gelmedi dert.

Ne olur parayı elde - hesapta görmeden atmayın şu lanet imzayı.

Başıma gelmez demesin kimse bu işler anlık yaşanıyor 2 dk lığına basiretin bağlanır aynısını yaşarsın.

Haklıyken haksız duruma düşecek bir şey yapmayın adam sayarlar olan size olur.

CS:go oynayan akzihinli arkadaşı ta tebrik ediyorum. Sis atmasa bari.

ghibli06
27-01-2017, 09:34
bu adamların işi 'dolandırıcılık!'... hani nasıl herkes kendi işinin uzmanıysa bunlar da öyle, amatör değiller, her hareketleri bilinçli, sizin her lafınıza her davranışınıza bir cevapları var... yeri gelir gözlerinden yaş akar cidden ağlarlar yeri gelir sert yaparlar yeri gelir suyunuza giderler, sizi kumpasa düşürmek için ne gerekiyorsa yaparlar... o nedenle sakın 'ben oyuna gelmem' demeyin, genelde bu işleri yaparken yanınızda bir kişi daha olsun, sizin düştüğünüz yerde o uyanır merak etmeyin...

MeRtCaN
27-01-2017, 09:38
Altı ustu 40 bın tl nakıt ısteseydınız parayı
bunlar basınıza gelmezdı

gecmıs olsun

CaNeR44
27-01-2017, 10:31
ne yazıkki suç devletin o kadar vergiler masraflar ödeniyor alıcı-satıcı koruyucu hiç bir düzen yok para alışveriş konusunda bankalar bu işe arıcılık etme zorunluluğu getirilmesi lazım noterlerin tapuların yoksa bu gidişle çok inanın canı yanmaya devam edicek insanın basireti bağlanıyor boşluğuna gelebiliyor kimse kimseye laf edip küçümsemedin herkesin başına gelebilir

cyclonee16
27-01-2017, 10:36
Geçmiş olsun dilekleri için tesekkur ederim

Bir diğer konudada yazdım buraya yazayım konu mahkemede hapis cezası verildi ama oda paraya çevrildi. Sonuç olarak hiçbir sey elde edemedik tabi. İşin garibi bu kişi bu işe hala devam ediyor. Benim bildiğim en az 10 kişi ama devlet önüne geçmiyor geçemiyor. Konunda bosluk var tamamda benim olay oldugunda polis bana memlekette 2milyonluk vurgun yaptı demişti.Simdi üzerine 1 daha ekleyin az gercekten cok garip. Bize kalan buyuk bir hayat dersi oldu baska birsey değil.

220T
27-01-2017, 10:52
Gelen nakdin sahte olmayacağından nasıl eminsiniz?

kıvancr
27-01-2017, 11:07
Çok geçmiş olsun,buyuk bır tecrube olmuş.
Bu guvenlık acıgını devletın bır an once kapaması gerekıyor. Noterde banka satıs arasında aracı olup satıstan sonra bankadan para alınmalı, online bır sıstemde taşınmalı, bu sistemde oldugu surece bıtmez bu ...
Gecen hafta arac aldım. Arkadas sagolsun guvendı noterde parayı verıyorum almıyor, bankada verırsın dıyor. Zorla vermek ıstedım kabul etmedı.Noterde ne verdıgıme dahı bakmadı, ya benım yerıme kotu nıyetlı bırı olsaydı..
Parayı verecek olan taraf ben oldugum halde iki defa dusundum. Zorla cantasına parayı koydum bankaya beraber gıderız dedım ve kabul etmedım.
Bizim insanımız,hepımız cok cabuk guvenıyoruz,inşallah hıcbırımızın başına gelmez. Allah hıcbırımıze boyle bır tecrube vermesın.

Ome_RS
27-01-2017, 11:33
Gelen nakdin sahte olmayacağından nasıl eminsiniz?

böyle durumlarda parayı nakit isteyip bankadan kontrolu ardından notere gitmekte fayda var. yada internet bankacılığı kullanıyorsanız parayı hesapta gördükten sonra satışı vermek lazım. işi garantiye almak için de parayı hesapta gördükten sonra hemen ikinci başka hesaba almak işi sağlamlaştırıyor. geri çekilme vs gibi durumlar önlemek için.
en güzeli alım satımı iki kişi yapmak. alıcı ve satıcının 1 arkadaşı bankaya gider. para hesaba yatırışır noterdeki alım satımı yapacak olana telefon edilir işlem tamam diye noterde satış yapılır.
çok geçmiş olsun.

KÖROĞLU
27-01-2017, 13:39
böyle durumlarda parayı nakit isteyip bankadan kontrolu ardından notere gitmekte fayda var. yada internet bankacılığı kullanıyorsanız parayı hesapta gördükten sonra satışı vermek lazım. işi garantiye almak için de parayı hesapta gördükten sonra hemen ikinci başka hesaba almak işi sağlamlaştırıyor. geri çekilme vs gibi durumlar önlemek için.
en güzeli alım satımı iki kişi yapmak. alıcı ve satıcının 1 arkadaşı bankaya gider. para hesaba yatırışır noterdeki alım satımı yapacak olana telefon edilir işlem tamam diye noterde satış yapılır.
çok geçmiş olsun.

Senin adına / hesabına gelen bir para senin bilgin dışında nasıl çekiliyor ?

Bunu birkaç defa daha okudum forumda. Sanıyorum ki bir bilgi eksikliği mevcut bu konuda.

Böyle bir durumda bankanız size bilgi vermeden asla hesabınız üzerinde işlem yapmaz ve ya - pa - maz.

Böyle birşey olsa o zaman o bankada oturan adam istediğine gönderir geri çeker. (zamanında bunlar oldu o yüzden ciddi önlemler alındı)

gkhn55
27-01-2017, 13:58
Geçmiş olsun gerçekten çok üzücü bir durum.Noterde para alışverişi yapılmalı.Yok havala-eft ise önce para sonra satış.Hatta hesabında parayı görsen bile hemen 2.hesabına parayı aktarıp öyle satış verilmeli.Sıkıntılı durumlar.

semavi
27-01-2017, 14:20
Ben verdiğim ilanlarda

"elden para alışverişi yapılmayacaktır, sadece şahsıma ait iban numarasına plakayı yazarak ücretin aktarılması" diye not düşüyorum...

Noterde de imza aşamasında "paranı aldın mı? diye sorulacağı zaman izin isteyerek havale işlemini yapacağız" diyorum... Dünyanın bin bir türlü hali var... Nakit alacağım zamanda önce bankaya parayı adama kendi elleriyle plakaya yatırtıyorum, sonra geçiyoruz notere (sahte durumuna karşı)

Mesela geçen hafta letgo ya evimdeki projeksiyon ve ses sistemini satışa koydum ve 600 tlye anlaştık... Alan arkadaş Hakkaride askermiş, abi ben sana para yollayayım kaldır ilandan dedi... Tamam dedim (iyi cesaret)...

Ertesi gün 500 yolladı ve ilandan çektim. 3 gün sonra geleceğim dedi... Sonra uçağı ertelenmiş, bir daha ertelenmiş... Şehir dışına çıkacağımı söylemiştim... Dönünce aradım çocuğu "numara kullanılmamaktadır" diyor...

Facebooktan ekleyemiyorum, twitter kullanmıyor... İsim soyisimden google da şehit araştırmaları bile yaptım! Neyse ki bu gün ulaştı bana.... Zararım yok, bunda bile stres oldum, kaldı ki araba kaptırmak çok çok kötü...

Geçmiş olsun...

rebelh
27-01-2017, 14:23
büyük meblalı transferlerde eftyi yapıyorsunuz sonra bankadan arıyorlar onay veriyormusunuz diye orada eft yapıldı gösterilip devir yapıldıktan sonra onay verilmeyebilir bu da sıkıntı

semavi
27-01-2017, 14:30
büyük meblalı transferlerde eftyi yapıyorsunuz sonra bankadan arıyorlar onay veriyormusunuz diye orada eft yapıldı gösterilip devir yapıldıktan sonra onay verilmeyebilir bu da sıkıntı

Bunu karşı tarafın hesabına geçmeden mi, geçtikten sonra mı yapıyorlar? Sanırım aktarmadan yapıyorlardır...

Yigit-Y
27-01-2017, 14:35
Banka Transeferi

Bloke çek Banka sorgulamalı

Bunun dışında nakite el sürmem :)

rebelh
27-01-2017, 14:37
eft talimatı veriyorsunuz 10-15 dakika sonra arıyorlar o sırada nede olsa talimat verildi diye satışı verirseniz iptal ettirebilir

By CrAzY
27-01-2017, 14:40
Kesinlikle havalelerde dikkatli olunmalı hatta havale geldiğinde geri bile çekilebilir.O sebeple siz havalenin geçtiği anda kendi farklı bir hesabınıza havale edin.

KÖROĞLU
27-01-2017, 14:47
Kesinlikle havalelerde dikkatli olunmalı hatta havale geldiğinde geri bile çekilebilir.O sebeple siz havalenin geçtiği anda kendi farklı bir hesabınıza havale edin.

Şimdi anlatmak istediğin şu mu tam olarak ?

Ben sana arabamı sattım diyelim. Sen benim x bankadaki y hesama havale yaptın.

Ben de hesabımı kontrol ettim ilgili bedeli orada gördüm ve imzayı attım.

Sonra sen de o tutarı tekrar kendi hesabına mı döndürdün ?

Bu nasıl mümkün oluyor açıklar mısın ?

Yigit-Y
27-01-2017, 15:09
Açıklamaya plakalı araç bedeli yazıp gönderdiği an olay biter

Para geri çekilirse adam faizle geri verir

Dolandırıcılıklada yargılanır

O popo ister beyler öyle kolay değil

typeRace
27-01-2017, 15:11
bankaya gelen para geri çekilemez hiçbir şekilde.. anca banka bloke koyabilir.. o da şikayet üzerine olur.. ama hiçbir şekilde gelen para geri alınamaz..

By CrAzY
27-01-2017, 15:14
Şimdi anlatmak istediğin şu mu tam olarak ?

Ben sana arabamı sattım diyelim. Sen benim x bankadaki y hesama havale yaptın.

Ben de hesabımı kontrol ettim ilgili bedeli orada gördüm ve imzayı attım.

Sonra sen de o tutarı tekrar kendi hesabına mı döndürdün ?

Bu nasıl mümkün oluyor açıklar mısın ?

Havale'de de, eft'de de, aman yanlis gondermisiz kem kum diye bankanizi/subenizi ikna ederseniz paranizi geri alabiliyorsunuz, yasal olarak bir terslik sozkonusu degil ama genede türkiyede herşeyin olabileceğini düşünerek yaşamak bilumum zararlardan uzak tutar sizi.

KÖROĞLU
27-01-2017, 15:20
Açıklamaya plakalı araç bedeli yazıp gönderdiği an olay biter

Para geri çekilirse adam faizle geri verir

Dolandırıcılıklada yargılanır

O popo ister beyler öyle kolay değil

Havale'de de, eft'de de, aman yanlis gondermisiz kem kum diye bankanizi/subenizi ikna ederseniz paranizi geri alabiliyorsunuz, yasal olarak bir terslik sozkonusu degil ama genede türkiyede herşeyin olabileceğini düşünerek yaşamak bilumum zararlardan uzak tutar sizi.

Senin bu dediğin olursa eğer türkiye de ticari hayat sona erer.

Eft / havale tuşuna bastıktan sonra o iş biter.

Teknik olarak da açıklarsak eğer Borçlar kanunu md61 ve md62 de açıklanmış bir durum var.

Senin dediğin olduğunda o parayı ancak (diyelim yanlış kişiye gönderdin parayı) Karşı tarafın izni olmadan o para hesabına geri dönmez.

Sen de "sebepsiz zenginleşme" nedeniyle ancak dava açarsın. Araç satışı durumunda da bunu karşı taraf noter satış vesaiki ile ispat edeceğinden ileri de süremezsin.

Bilgi hatalı. He bunu yapacak bankacı yürek yemiştir. Yapıp işinden olan / zarar sebebiyet verdiği miktarı ödeyen insanlar var.

O kadar kolay değil.

KÖROĞLU
27-01-2017, 15:22
edit geri gelsin eyyy (işe yarar mı acaba ) adminler.

Alıntı By CrAzY ye olacaktı. yiğit-y'nin dediğinden ister bu işi yapmak.

gokhankenar
27-01-2017, 15:33
Geçmiş olsun dilekleri için tesekkur ederim

Bir diğer konudada yazdım buraya yazayım konu mahkemede hapis cezası verildi ama oda paraya çevrildi. Sonuç olarak hiçbir sey elde edemedik tabi. İşin garibi bu kişi bu işe hala devam ediyor. Benim bildiğim en az 10 kişi ama devlet önüne geçmiyor geçemiyor. Konunda bosluk var tamamda benim olay oldugunda polis bana memlekette 2milyonluk vurgun yaptı demişti.Simdi üzerine 1 daha ekleyin az gercekten cok garip. Bize kalan buyuk bir hayat dersi oldu baska birsey değil.

Bu Kenan ilhan denen adamı bende tanıdım. Kirli sakallı iri yarı bir adam. Bundan 3 yıl önce eski çalıştığım otelde kalıyordu dostuyla. Hesap takıp gitmişti. Sürekli aradık bugün getirecem yarın getirecem vs vs elbette gelen giden yok. Allahtan diğer vardiya arkadaşım tesadüfen dışarıda denk geldi bununla da kavga dövüş almıştı parayı. Çoğu Audi olmak üzere sürekli farklı arabayla gelirdi. Bir gün A3 le bir gün TT ile bir gün A4 birgün A5 . Hep derdim bu adam bu kadar farklı arabayı nerden buluyor diye. Demekki onun bunun arabasıymış...

rebelh
27-01-2017, 15:34
bankaya gelen para geri çekilemez hiçbir şekilde.. anca banka bloke koyabilir.. o da şikayet üzerine olur.. ama hiçbir şekilde gelen para geri alınamaz..

gelen para değil
alıcı parayı eft ediyor bakıyorsunuz gönderdi
ama para sizin hesabınıza geçmeden alıcının bankası arıyor onaylıyormusunuz diye
siz bu sürede satışı verdiyseniz adam iptal edebilir
çünkü para daha hesabınıza geçmemiş oluyor

ALPER-VNS
27-01-2017, 15:34
Senin bu dediğin olursa eğer türkiye de ticari hayat sona erer.

Eft / havale tuşuna bastıktan sonra o iş biter.

Teknik olarak da açıklarsak eğer Borçlar kanunu md61 ve md62 de açıklanmış bir durum var.

Senin dediğin olduğunda o parayı ancak (diyelim yanlış kişiye gönderdin parayı) Karşı tarafın izni olmadan o para hesabına geri dönmez.

Sen de "sebepsiz zenginleşme" nedeniyle ancak dava açarsın. Araç satışı durumunda da bunu karşı taraf noter satış vesaiki ile ispat edeceğinden ileri de süremezsin.

Bilgi hatalı. He bunu yapacak bankacı yürek yemiştir. Yapıp işinden olan / zarar sebebiyet verdiği miktarı ödeyen insanlar var.

O kadar kolay değil.

geçenlerde anlatmıştım bu olayı bir daha anlatayım.. Yaklaşık 150.000 liralık araç aldık para transferi gerçekleşti.. Karşı taraf parayı hesabında gördü, satış yapıldı bitti gitti.. saat 12 civarı oldu satış buarada..

Saat 16:00 gibi bankadan arandık böyle böyle bi para transferi olmuş onaylıyor musunuz diye. 4 saat sonra yanlış anlaşılma olmasın 10 15dk değil. Kaç saat geçmiş aradan. Onaylamıyoruz ne olacak dedik bankaya. Para size geri döner dendi. O zaman dolandırıcılık yapalım madem para da bizde araba da bizde böyle saçma iş olur mudiye bankayla kavgalar vs ondan sonrası. Saat de 5i geçtiği için onay da veremedik tabi..

Arabayı aldığımız vatandaşı aradık arabayı geri getirelim aklın kalıcaksa böyle böyle diye olayı anlattık. Para hesabımda görünüyor ama dedi.. Sonra parayı başka hesaba aktarmak istediğinde anladı ki blokeli para ve dokunamıyor. Bize güvendi çocuk, yarın halledersiniz abi dedi biz döndük ankaraya. Ertesi gün onay verildi para gitti vs.

Ama kötü niyetli biri olsa onayı vermezdi o para dönerdi geri. 150.000 lira ne demek kolay para mı?

Ben yaşadığım olayı anlattım birilerinin başına birşey gelmesini engellemek amaç.. Siz siz olun para hesabınıza yatınca ayrı bi hesaba aktarın paranızı.. Bu konuda da açık var.. oo laa maaz değil malesef, acı şekilde anlarsınız sonra..

GokhanRS
27-01-2017, 15:38
gelen para değil
alıcı parayı eft ediyor bakıyorsunuz gönderdi
ama para sizin hesabınıza geçmeden alıcının bankası arıyor onaylıyormusunuz diye
siz bu sürede satışı verdiyseniz adam iptal edebilir
çünkü para daha hesabınıza geçmemiş oluyor

adamın telefonundan bakıp inanırsanız o saflık olur zaten. düşünsene sahte bir program tasarlayıp sağa sola eft yapmak kaç günlük iş :D

herkes kendi int yada cep bankacılığından kontrol edip hesaba düşmeden vermemeli satışı.

srdralc
27-01-2017, 15:39
parayı geri çekmeyle alakalı başımdan geçen bir olayı paylaşayım.

bundan yaklaşık 7-8 yıl önce thy ödemesi yapmak için x bir bankaya gittim,
ramazan ayıydı o zamanlar bankaları bilirsiniz saatlerce sıra var, bekliyorsun herkes gergin vs.
benden 3-5 önce ki müşteri banka çalışanlarıyla tartıştı, kavga etti, küfür-tehdit derken güvenlik geldi işlemi yapıldı çıktı adam.

sıra bana gelince oruçlu olmanın da vermiş olduğu miskinlikle THY'ye ödeme yapacağım dedim parayı uzattım ve yatırdı dekontu kontrol etmeden ofis geldim iftar için çıktık.

o zaman sistemler bu kadar hızlı değil, şimdi 1 lira eksik yatırsan ertesi gün yazı gönderiyorlar.
yaklaşık 1 hafta sonra thy'den telefon geldi ödemeniz yapılmadı, sebebi nedir bla bla.

dosyadan dekontu çıkardık ve para başka bir hesaba gönderilmiş.
bankaya gittik, müdüre durumu anlattık bizim THY için ödeme yapacağımız belirtmemize rağmen personel hatasıyla başka hesaba para aktarılmıştı.
müdüre yazı yazdık bla bla derken, para yatırılan hesap Aktif bir hesap değilmiş adamın hesabından parayı çektiler ödemeyi yapmadığımızdan dolayı oluşan faizi de banka müdürü personelin maaşında keseceğiz diye THY hesabına yatırdı.

paradan adam 1 lira çekse dahi işlem yapamayacaklarını söylediler.
şimdilerde öyle bir şey olacağını sanmıyorum ama, siz siz olun böyle bir şey olursa bile hemen kredi kartı vs. 5-10 tl ödeme yapın.

KÖROĞLU
27-01-2017, 15:49
ALPER-VNS çok şaşırtıcı bir durum açıkçası. Onay'ı anlık almaları lazım bu da bankanın eksiği bana göre ama yine de suistimale açık bir durum.

Benim olmaz dediğim kısım örneklediğim gibi satış yaptıktan sonra satıcının talebi ile paranın gönderilen hesaptan geri çekilmesi.

Para size geri döner kısmına hala ikna olmadım açıkçası, benim hesabıma düşen bir parayı bana sormadan nasıl geri gönderir bu mantıksız.

Görüyorum ki sistemde açıklar var hala.

Alttaki link para bir şekilde gittiyse geri dönmesi için karşı tarafın teyidi lazım diyor. Bunu biri netleştirse, araştırayım bakalım ne çıkacak.

Açıklama için tşk ler.

Yanlış hesaba para yatırdım. Parayı nasıl geri alırım? | Banka Notu (http://www.bankanotu.com/yanlis-hesaba-para-yatirdim-parayi-nasil-geri-alirim/)

semavi
27-01-2017, 16:27
Talimat ayrı benim hesabıma geçmesi ayrı. Adam yolladım bak deyip talimatı gösterirse ve isz onu havale yapıldı zannederseniz o ayrı

Hesabıma geçen parayı banka benden teyit almadan alamaz.

Benzer durumu yaşadım. Beyaz eşya için uzaktan bir tanıdığa havale yaptım (açıklamaya ürün modeli ve adedini yazdım )... Önce ptt istemişti, ben inatla banka isteyince borçlu olduğu firmanın hesabını vermiş. Sonra dolandırıldığımızı anladık...

Bankayı aradım ve banka ne olursa olsun paranın iade edilemeyeceğini söyledi... Dedim dolandırıcılık için suç duyurusunda bulunacağım isterseniz müşterinize söyleyin...

Bana ulaştılar, durumu anlattım. Baştan alacağımı aldım ben kardeşim dedi... Bende onu anlatırsınız mahkemede, hani faturam? deyince tıpış tıpış halloldu işim...

semavi
27-01-2017, 16:31
parayı geri çekmeyle alakalı başımdan geçen bir olayı paylaşayım.

bundan yaklaşık 7-8 yıl önce thy ödemesi yapmak için x bir bankaya gittim,
ramazan ayıydı o zamanlar bankaları bilirsiniz saatlerce sıra var, bekliyorsun herkes gergin vs.
benden 3-5 önce ki müşteri banka çalışanlarıyla tartıştı, kavga etti, küfür-tehdit derken güvenlik geldi işlemi yapıldı çıktı adam.

sıra bana gelince oruçlu olmanın da vermiş olduğu miskinlikle THY'ye ödeme yapacağım dedim parayı uzattım ve yatırdı dekontu kontrol etmeden ofis geldim iftar için çıktık.

o zaman sistemler bu kadar hızlı değil, şimdi 1 lira eksik yatırsan ertesi gün yazı gönderiyorlar.
yaklaşık 1 hafta sonra thy'den telefon geldi ödemeniz yapılmadı, sebebi nedir bla bla.

dosyadan dekontu çıkardık ve para başka bir hesaba gönderilmiş.
bankaya gittik, müdüre durumu anlattık bizim THY için ödeme yapacağımız belirtmemize rağmen personel hatasıyla başka hesaba para aktarılmıştı.
müdüre yazı yazdık bla bla derken, para yatırılan hesap Aktif bir hesap değilmiş adamın hesabından parayı çektiler ödemeyi yapmadığımızdan dolayı oluşan faizi de banka müdürü personelin maaşında keseceğiz diye THY hesabına yatırdı.

paradan adam 1 lira çekse dahi işlem yapamayacaklarını söylediler.
şimdilerde öyle bir şey olacağını sanmıyorum ama, siz siz olun böyle bir şey olursa bile hemen kredi kartı vs. 5-10 tl ödeme yapın.

Muhtemelen aktif hesap olmaması ve sizin bankadan şahsen işlem yapmanız ile alakalıdır. Muhtemelen de aynı banka hesaplarıdır bunlar.... Yani yanlışlık bariz bir şekilde açık aslında...

Ama diğerinde araç plakası yazılmış bir para aktarımı olursa, hele ki farklı banka ise o parayı hesap sahibinden teyit almadan çekebileceklerini sanmıyorum... Benim tecrübemde yanlışlıkla değil, bariz bir şekilde o hesaba gönderilen para vardı ve asla geri çektiremedik hesap sahibi onay vermediği için...

mikelazi
27-01-2017, 16:35
2 firmanın 2.el müdürleri yakın arkadaşım.biri biraderimdir.
sitelerine girer araçlara bakarım.telefon açarım.aracın 0 dan beri olan seceresini çıkarttırırım.kaza,boya,değişen durumunu ögrenirim.benim araç ile takas fiyatını pazarlık yapar.eger anlaşırsam.kapora gönderirim(genelde kendi aracımın üzerine, fiyatını komple gönderirim).işlemler başlar bana randevu verirler notere gidilir.eski arabamı bırakırım yeniyi alırım.
son 3 aracım hep bu şekilde aldım.
araçlarım servis kayıtlıdır.takılan,degişen,boyanan,yaglanan,sıkıla n,garantiden degişen ne varsa tarihine kadar bilirim.

burak10
27-01-2017, 16:46

Emin misiniz? biz hesaba 2015 de yanlış yatan maaşları geri aldırmıştık?