PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ticari araçların Trafik sigortasında beklenen müdahale

GKS
02-11-2015, 14:00
Ticari araçların trafik sigortasında beklenen müdahale geldi. Hazine, sigorta şirketlerinin uygulayacağı en yüksek fiyatı belirledi. Şirketler, minibüslerde en fazla 3300, taksilerde 5400 lira prim alabilecek.

BİR süredir ticari araç sahipleri, trafik sigortasında fiyatların fahiş arttığından, minibüslerde 12 bin liralara, taksilerde ise 6 bin liralara kadar primlerin çıktığından şikayet ederken, sigortacılar ise sadece hasarlı sürücülerde artışa gittiklerini savunuyordu. Tartışma öyle noktaya geldi ki, Türkiye Şoförler Otomobilciler Federasyonu ile Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu çağrıda bulunarak, devletin primlere müdahale etmesini bile istedi. Ve beklenen müdahale geldi; Hazine, geçen hafta, 6 gruptaki ticari araçlarda uygulanacak primlerin azami brüt tutarlarını belirledi ve yeni düzenleme geçen Çarşamba başladı. Buna göre sigorta şirketleri en yüksek minibüslerde brüt 3 bin 300 lira, taksilerde de brüt 5 bin 400 liraya kadar prim talep edebilecek.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, bu yılın ilk yarısında sigorta şirketlerinin trafik sigortasındaki zararının yüzde 203 artarak, 1,2 milyar liraya çıktığını söyledi. Ülken, ticari araçların ortalama primlerinin ise kamyonlarda yüzde 10.52, kamyonetlerde yüzde 17.31, minibüslerde yüzde 24.28, taksilerde yüzde 0.06 arttığını belirterek, ortalama primlerdeki artışların yüksek olmadığını ancak hasara göre fiyatlarda daha yüksek artışlar olduğunu kaydetti. Ülken, “Amacımız, sigortalılara yüksek prim sunmak değil, en doğru ve adil primi sunmaktır” dedi.

25 KAZA YAPAN VAR

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Ramazan Ülger, söylendiği gibi abartılı olmasa da trafikte hasar maliyetindeki artışa paralel belli oranda prim artışına gidildiğini belirterek, “Herkese eşit prim yerine müşterinin kaza sıklığına, araç grubuna, kullanım tarzına bağlı olarak farklı primler ile sigortalılara ulaşıyoruz. Bunu; iyi sürücüye iyi fiyat, kötü sürücüye kötü fiyat olarak da ifade edebiliriz” dedi. Ülger, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hasar geçmişlerine bağlı hasarsızlık kademesi ile de sigortalılarımızı tanıyoruz. 7 kademe olarak sınıflandırdığımız bu sistemde; 4. kademe giriş kademesidir. Sigortalı, hasarsız geçirdiği her yıl için bir kademe artarak 7. kademeye kadar ulaşabilir. Hasar yaptığı her yıl için de bir kademe düşerek 1. kademeye kadar inebilir. 18 milyon sigortalıdan sadece 30 bini 1. kademede, yani sürekli hasar yapan grubunda. Bu gruptaki bir sigortalının 3 yılda 25 defa kusurlu kaza yapana hangi şirket uygun fiyat verebilir?”

Maliyet hasarı olmayandan karşılanır

AK Sigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, mevzuat değişiklikleri, bedeni hasarlardaki artışın şirketleri trafik primlerini artırmaya ittiğini belirterek, şunları söyledi: “Şirketler, genel prim artışı yerine hasarı yüksek ticari araçlara prim artışı yaptı. Hasarı olmayanın ise fiyatı enflasyon oranında arttı. hasar maliyeti, bedeni hasarlardaki yargı süreçlerinin getirdiği ilave faiz yükleri şirketlerin gelir tablolarını negatif etkiliyor. Şirketlerin genel bir prim artışından ziyade sürekli hasar yapan sürücülere prim artışı yapmaları kaçınılmaz. Şu anda devlet, primlere müdahale etti. Müdahale sigorta şirketlerinin iyi ve kötü sürücüyü ayırt etmeksizin prim artışı yapmasına yol açacaktır. Bu durum hasarı yüksek sürücülerin maliyetinin hasar yapmayan sürücüler tarafından karşılanması anlamına gelir.”

ÇOK KAZA YAPANLAR KORUNDU

ANADOLU Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, yeni düzenleme ile her yıl ve birden çok kez hasar yapan sigortalıların azami primle korunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu tür sigortalıların azami primle sınırlama nedeniyle yüksek hasar frekansı yaratmaya devam edeceği kanaatindeyiz. Ayrıca sektörde bu müşterilerin yüksek hasar tutarlarını karşılamak için azami primler sebebiyle yeterince prim toplanamayacağından; zararın, daha geniş kitlelerin prim artışlarına sebep olabilir. Aynı zamanda bireysel müşterilerin ve ticari olmayan araçların bu kapsamda korunmaması da tartışmaların devam edeceğini düşündürmektedir.”

İYİ SÜRÜCÜLER ZARAR GÖRECEK

TSB Başkanı Ramazan Ülger, 6 araç grubunda azami fiyat uygulamasının başladığını belirterek, şunları söyledi: “6 araç grubunda son iki ayda düzenlenen toplam poliçe sayısı 640 bin. Azami primi bu poliçelere uyguladığımızda hasarlı kademelerde olup da azami prime takılan sigortalı sayısını 6 bin 700 olarak görüyoruz. Endişemiz; bu kötü sürücülerde azami prim uygulaması nedeniyle eksik alınan primin iyi sürücülere yansıtılması; kötü sürücülerin, prim artış korkusu olmaksızın sürüş alışkanlıklarını değiştirmemeleri, toplum için tehdit olmaya devam etmeleridir. Unutulmamalı ki, trafik sigortasında hatalı fiyat şirketleri iflasa kadar götürebilir. Geçmişte de örneği olduğu gibi bu yıl da iki şirket trafik branşı nedeniyle yükümlülüklerini karşılayamadı, ruhsatları iptal edildi.”

turkerrr
02-11-2015, 16:35
Yine eksik bir uygulama;

Sigorta şirketleri bu hasarlar ile mücadele edebilmek için toplam prim üretimini korumak zorunda, hasarlılara üst limit konulduğu zaman hasarsız poliçelerde mecburi artış olacaktır.

huseyinturk
02-11-2015, 18:55
bizim durakta 5 bine sigorta/kasko yaptırıp, yılda 50.000 lira kullananlar var o sigortadan kaskodan. Üst rakamın sınırlanmasıyla bu gibi müşterilere sigorta yapmayacak bir çok firma böyle bir hakları varsa

Mpower
02-11-2015, 20:06
21 yaşındayım 2008 model 13.000 tl lik aracıma en düşük 2.000 en fazla 5500 sigorta çıktı ben bu arabaya nasıl sigorta yaptırayım ? mantıklı olmuş

hddsheriff
02-11-2015, 23:25
21 yaşındayım 2008 model 13.000 tl lik aracıma en düşük 2.000 en fazla 5500 sigorta çıktı ben bu arabaya nasıl sigorta yaptırayım ? mantıklı olmuş

Arabayı 30 yaş üzeri birilerine (anne - baba- abi - abla vs.) devretmeden ucuz sigorta hayal senin için. Yukarıda bahsi geçen düzenleme ticari taksi ve minibüs-dolmuş için geçerli.

kanashibari
03-11-2015, 00:33
Babama daha yeni doblo aldık ruhsatta hususi değil ticari yazıyormuş combi modeli olmasına rağmen. Neyse sigorta yaptırırken biz şok olduk tabi 2003 model hasar kaydı bulunmayan ki babamında sicili temizdir yaşı da var. minimum 900 tl maksimum 3500 tl zorunlu trafik sigortası primi çıkardılar. 15 sigorta şirketi ile görüştüm sonuçlar bunlar.
Zorunlu olan yani s s yaptıracağımız bir sigortanın kasko rakamlarını geçmesi abesle iştigal.
Sigortacımla konuştuğumda kendi tutanağını kendin doldurma durumuna geçildiğinden beri bu böyle ve bu sene artık sistem patladı diye kendilerini savunuyorlar.
İstatistiklere bakınca alkollü ehliyetsiz vs sürücü kalmamış nerdeyse.
Ülkede bazı durumlara derinlemesine bir el atmak lazım yetkililerce.

hellchaosdead
03-11-2015, 02:25
beyler arkadasıma 32000 tl cıkardılar..o sene ıcınde 3 tane kazası varmıs dıe..aracı babasının adına verdı baslangıc 12000 tl..gerısını sız hesaplayın artık...

metin_1989
03-11-2015, 08:22
trafik sigortasıda bir işe yaramıyorki bu fiyatlara bakılırsa böyle bir zorunluluk kalksa keşke 12000 tl veriyorsun sigorta yaptırıyorsun kaza yapsan karsıdakı aracın hasarını karsılasan 12bın tl tutmaz !!! neyın kafası bu ak arkadasım 13bıne araac aldı 10bın tl trafık sıgortası cıktı ne bu sımdı böyle işin teeeee........

turkerrr
03-11-2015, 08:38
trafik sigortası karşı tarafın aracının haricinde milyonlarca TL kan parası ödüyor o kadar boş bir poliçe değil, 200 liraya yapılacak bir poliçede değil.
Şuanda hususi araç fiyatları 6. 7. basamaklarda ideal seviyelerde fakat hasarlı ve yeni giriş 4. basamaklar oturmadı henüz abuk fiyatlar çıkabiliyor zamanla o tarifelerde yerine oturur, tabi önce şu piyasayı karıştıran trafikçi şirketlere hazine müdahaleleri devam etmeli.

KA®ANLIK
03-11-2015, 08:56
Vallahi hiç hasarsızlara da bir önceki poliçesinden %30-40 zamlı poliçe yapıldığını gördüm bu sene.

adam geçen sene 300TL ye yaptırmış, bu sene hiç hasar yok 400TL.

Orta yolu bulmaları lazım.

Bu şekilde evet biraz çok hasar yapan korunur gibi olmuş.
ama çokta mantıksal yaklaşılıp çözülebilecek bir durum.

hiç hasarı olmayana %x indirim, 1 hasarı olana %20 bindirim, 2 olana şu kadar 3 olana şu kadar 5 üzeri olana şu kadar diye...

matematiksel bir yolla çözülür yani çözülmez değil de, şu trafik sigortası işinde iyice sarpa sardı sigortacılar birliği...

GKS
03-11-2015, 09:05
trafik sigortası karşı tarafın aracının haricinde milyonlarca TL kan parası ödüyor o kadar boş bir poliçe değil, 200 liraya yapılacak bir poliçede değil.
Şuanda hususi araç fiyatları 6. 7. basamaklarda ideal seviyelerde fakat hasarlı ve yeni giriş 4. basamaklar oturmadı henüz abuk fiyatlar çıkabiliyor zamanla o tarifelerde yerine oturur, tabi önce şu piyasayı karıştıran trafikçi şirketlere hazine müdahaleleri devam etmeli.

aynen öyle katılıyorum ege sigortaya hazinenin el koyduğu gibi

KÖROĞLU
03-11-2015, 09:14
2013 verilerine baktım şimdi (2014 yayınlanmamış) "kara araçları sorumluluk " sigortası kapsamında toplam 31 şirket faaliyet gösteriyor.

Konsolide tablolara göre bu 31 şirketin teknik kar / zararı -479.816.052 TL Yani şirket başı ortalama 15,477,937.16 TL Zara yazmış adamlar.

Diğer sigorta kollarından gelirleri belki bu zararı karşılıyordur ama yukarıdaki rakamlar ülkemizde sigorta kurumunun nasıl sömürüldüğünü gösteriyor.

Her zamanki gibi haksız olanın yaptığı eşitsizlik haklı olanın cebinden çıkıyor.

GuneyOnur
03-11-2015, 09:15
trafik sigortasıda bir işe yaramıyorki bu fiyatlara bakılırsa böyle bir zorunluluk kalksa keşke 12000 tl veriyorsun sigorta yaptırıyorsun kaza yapsan karsıdakı aracın hasarını karsılasan 12bın tl tutmaz !!! neyın kafası bu ak arkadasım 13bıne araac aldı 10bın tl trafık sıgortası cıktı ne bu sımdı böyle işin teeeee........

Audi,Bmw,Porsche 'a çarptığını düşün ?

Benimde geçen sene cooper s'de 750-tl çıkmıştı trafik sigortam, bu sene zam geldi punto'da 2000'den açtılar 1600'e zor düşürttük.

KÖROĞLU
03-11-2015, 09:23
2015'in ilk 6 ayında da bir şey değişmemiş. Alttaki linkten detaylı analiz için açıp bakılabilir.

Ben sadece Kara araçları sorumluluk için teknik zararı paylaşayım "-45.6%" bu bile bir nokta da primlerin neden yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu kadar zarar edip kimse sigortacılık yapmak istemez. İş kullanıcıda bitiyor o da dürüst olmakla düzelecek bir durum.

http://www.tsb.org.tr/resmi-istatistikler.aspx?pageID=909

ahk
03-11-2015, 10:05
üst limit koymaları kötü olmuş ama yasal düzenleme şart ben yıllardır ne kaskodan ne trafik sigortasından hiçbir ücret almıyorum kaskosunu 1000 TL'ye yaptırdıgım araca 400 TL trafik sigortası çıkıyor.
ticari araçların minibüs, taksi ve otobüs primleri ve ödemeleri ayrı hesaplansın. Birde kiralama şirketlerinin araçları ayrı hesaplansın ki esas mağdur olan bireysel kullanıcılar rahatlasın.
Kiralama şirketlerinin veya uzun dönem kiralama yapan firmaların araçlarını kullananlar çarpışan oto gibiler nasıl olsa cepten çıkan bir şey yok......

hellchaosdead
04-11-2015, 00:37
valla arkadaslar sıgorta sırketlerının zarara ugradıgını soyluyorlar ama bence kendılerının elı var bu ıste..kaza yapılmıs araclara ekperler duzgun fıyat verse muadıl parcaya ızın verılse bu kadar sacma sapan paralar odemezler kendılerıde zarara ugramaz haksız yere kaza yapmayan ınsanlarında canını yakmazlar hem bu kadar...etrafta neler goruyoruz adamın aracına eksper cıkartmıs 5000 tl hasar kaportacıyla ok lesıyorlar mal sahıbı parayı alıyo arabanın masrafı max 3000 tl...bıde karsı tarafa deger kaybı dıe dava acıo hoop aldımı 3 5 de ordan..ne yolunu bulan adamlar var...bu tarz kısıler ve sorumsuzluklar yuzunden bu haldeyız kanımca...kuzenımın calıstıgı mınıbusun polıcesıne baktım bu gun hasarsızlık ındırımı gozukuyo polıce degerı 5800..varın gerısını sız hesaplayın artık...

KÖROĞLU
04-11-2015, 07:32
valla arkadaslar sıgorta sırketlerının zarara ugradıgını soyluyorlar ama bence kendılerının elı var bu ıste..kaza yapılmıs araclara ekperler duzgun fıyat verse muadıl parcaya ızın verılse bu kadar sacma sapan paralar odemezler kendılerıde zarara ugramaz haksız yere kaza yapmayan ınsanlarında canını yakmazlar hem bu kadar...etrafta neler goruyoruz adamın aracına eksper cıkartmıs 5000 tl hasar kaportacıyla ok lesıyorlar mal sahıbı parayı alıyo arabanın masrafı max 3000 tl...bıde karsı tarafa deger kaybı dıe dava acıo hoop aldımı 3 5 de ordan..ne yolunu bulan adamlar var...bu tarz kısıler ve sorumsuzluklar yuzunden bu haldeyız kanımca...kuzenımın calıstıgı mınıbusun polıcesıne baktım bu gun hasarsızlık ındırımı gozukuyo polıce degerı 5800..varın gerısını sız hesaplayın artık...

Her kelimesine katılıyorum. 1 sene önce 2013 Fiestamıza arkadan gelen birisi vurdu, tamponda sadece reflektör değişti ( 100 TL parçası en fazla) Tampon çizildi sadece. En fazla 100 gram macun 100 gram boya yemiştir. Ki abarttım rakamları. Bu hasara 2900 TL kaskodan para aldı yetkili servis. Rakamı görünce şok oldum. Abartmıyorum dışarıda en fazla 400 TL tutardı.

Kimse ağlamasın sigorta primlerine bunun sebebi hepimiziz.

Ome_RS
04-11-2015, 08:29
Her kelimesine katılıyorum. 1 sene önce 2013 Fiestamıza arkadan gelen birisi vurdu, tamponda sadece reflektör değişti ( 100 TL parçası en fazla) Tampon çizildi sadece. En fazla 100 gram macun 100 gram boya yemiştir. Ki abarttım rakamları. Bu hasara 2900 TL kaskodan para aldı yetkili servis. Rakamı görünce şok oldum. Abartmıyorum dışarıda en fazla 400 TL tutardı.

Kimse ağlamasın sigorta primlerine bunun sebebi hepimiziz.

buna benzer bir durum benim de başıma gelmişti. Serseri pizzacının birisi aradan dereden kaçıcam derken arka tamponun alt kısma çarptı. 5-6 cm lik 2 tane çizik oluştu. Paket serviscileri sevmediğim için yokuş yaptım dükkanında tutanak tutuldu vs.
sonuç her zaman aracımı goturdugum komple tamponu 150tl ye boyattığım servis avuç kadar boya için sigortadan 400tl para aldı.

Nisan ayında 380Tl ye yaptırmıştım sigortayı. Seneye 1000 küsürlü rakamlar çıkarsa işim olmaz satarım gider aracı. her hafta sonu taksi kullansam yıllık 1000 lira zor eder zaten.

Berkerr
04-11-2015, 09:25
Bana öyle geliyor ki üst limit konulmasıyla sigorta şirketleri zarar edeceğini düşündüğü şahıs veya şirketlere "risk oranı sebebiyle işlem yapamıyoruz" vs. gibi sebeplerle ya işlem yapmazlar veya kaskoyla birlikte işlem yapabiliriz diyerek alacağı asıl parayı kaskodan çıkarabilirler...