PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Subaru Forester 2.0 XT'ye Prins mi Atiker mi taktırmalıyım?

cenk
03-11-2015, 14:07
Merhaba Arkadaşlar,

05 model 130 binde olan forester 2.0XT 'me prins mi atiker mi LPG taktır malıyım?
İkisi de yağlama sistemli olacak. Forumda baya bir araştırdım.
Ortak kanı, düzgün taıkıldığında pek fark etmediği yönünde. Bende quattro garage' da taktıracağım.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

evolution_9
03-11-2015, 14:08
kesinlikle prins ama memduh ustadan başkasına taktırma

cenk
03-11-2015, 14:16
prins 4.500, atiker 2.400.
Arada 2.100 lira fark var. ikisi de 9 taksit fiyatları.

TLH
03-11-2015, 14:47
Abi herkesin ağzında prins var, kime sorsam ya prins diyor ya brc. Zamanında yakın arkadaşımın a3'ü için çok araştırdık en sonunda prins taktık. Yanlış olması 35-36 küsür bin km kullandı tek şikayeti stronic oldu. Bence bi kere prins tak başın ağrımasın.

ferhat-a
03-11-2015, 14:55
Cenk prins yağlama sistemli atiker taktır.
quattro garage Bekir abi bir kaç örneğini yaptı.
Motor arıza ikazıda yakmıyor her 7 bin km civarı yağlama sistemi yağı değiştirdiğin sürece sorun yaşamazsın

slave
03-11-2015, 14:56
Lovato varsa tek gecerim 150 bin km kullandim bir kere ariza cikarmadi

Ome_RS
03-11-2015, 15:41
4500Tl olan sistem muayene ayar pul vs derken 5000e maal olur. Araç 130 binde demişsiniz 2. araç olarak kullanılıyorsa bence hiç taktırmayın. Kâra geçirmek uzun zaman alır.
Eğer günlük kullanılacaksa ygtrn ile görüşmeni öneririm. Aynı aracın hormonlusu (sanıyorum 400+Hp) çook uzun zamandır lpg li olarak kullanıyor.

ygtrn
03-11-2015, 17:26
Quatroda taktıracaksan kit seçim işini bekir abiye bırak derim o işini bilir. Benim aracıma kit mtm yak ıştı zamanında

XSi
03-11-2015, 18:34
ben 2400 TL ye takildim.

neden 2400?

yağlama hikaye boşuna takma derim.

boxer motor onerim Romano olur. çünkü enjektorleri ayri ayridir. enjektör sonraki hortumlar kisa olacagindan gaz tepkileri çok iyi olur ve rölanti sorunu yasama riski minimumda olur.

obd özellikli ve büyük regülatörlu versiyonu tercih etmek gerekli. 1600-1800 TL civari

bad cat
03-11-2015, 18:58
Arkadaşlar hazır konusu varken 2.5 xt de hangi lpg kitini kullanmalı?

onurdestan
03-11-2015, 21:33
2001 model a4 1.8t arabamda 50 bin km civarı prins kullandım yazılımlı kat iptalli dv li vs di arabam tabanca gibiydi sonraki e39 528 aracımda aynı şuan günlük kullandığım e39 520 arabamdada prins taktırdım varlığı yokluğu belli değil müthiş bir sistem tank gibi arabayla şehiriçi 35 kuruşa geziyorum ben prinsten asla şaşmam

honour35
03-11-2015, 21:45
Bu subarularin boxer motorlularinda lpg sonucu 40k km gibi bir surecte arabanin silkelemeli calismasi( subap ayarlarinin kacmasi sonucu), rolantide stop etme, ariza isigi vs. Bu tarz arizalar sehir efsanesimi yoksa bunlari göz önünde bulundurarakmi lpg takiyorsunuz?

d.berkay
03-11-2015, 22:26
Bende quattro garage da Bekir abiye emanet ettim. Atiker sistem ve print yağlama taktı. 30bin km oldu herhangi bir sorun yok. Şu an uzun yolda sakin kullanımda 25kr, şehir içi 33 kr yakıyor.
Dipnot: Forged motor, TD04 turbo, wrx intercooler, Prodrive Egzoz ve kutu içi filtre ile kullanıyorum. Performans anlamında da hiç bir kayıp yok.

cenk
04-11-2015, 11:11
Cenk prins yağlama sistemli atiker taktır.
quattro garage Bekir abi bir kaç örneğini yaptı.
Motor arıza ikazıda yakmıyor her 7 bin km civarı yağlama sistemi yağı değiştirdiğin sürece sorun yaşamazsın

Ferhatım Slm,

Evet, dediğin gibi; prins yağlamalı, Atiker LPĞ takılacak.

Lovato varsa tek gecerim 150 bin km kullandim bir kere ariza cikarmadi

Lovato yok malesef, hatta Atiker Gold bile tavsiye etmiyor.

4500Tl olan sistem muayene ayar pul vs derken 5000e maal olur. Araç 130 binde demişsiniz 2. araç olarak kullanılıyorsa bence hiç taktırmayın. Kâra geçirmek uzun zaman alır.
Eğer günlük kullanılacaksa ygtrn ile görüşmeni öneririm. Aynı aracın hormonlusu (sanıyorum 400+Hp) çook uzun zamandır lpg li olarak kullanıyor.

İkinci aracım var, ama Forester'ı alalı 2 yıl oldu benzibn zamlarından dolayı sadece hafta sonu sürüyorum, artık Forester'ı sürmek istiyorum.
Yiğit ile daha önce konuşmuştuktuk, Bekir abiye teslim et o işini bilir deddi, keza bende öğle düşünüyorum.

Quatroda taktıracaksan kit seçim işini bekir abiye bırak derim o işini bilir. Benim aracıma kit mtm yak ıştı zamanında

Slm Yiğitel, dediğim gibi daha önce de sana sormuştum, bilgilendirdin, çok teşekkür ederim.

Bu subarularin boxer motorlularinda lpg sonucu 40k km gibi bir surecte arabanin silkelemeli calismasi( subap ayarlarinin kacmasi sonucu), rolantide stop etme, ariza isigi vs. Bu tarz arizalar sehir efsanesimi yoksa bunlari göz önünde bulundurarakmi lpg takiyorsunuz?

Bu LPG işini 5 aydır araştırıyorum, yakın çevremde Bekir abide taktırıp 200 bin km deki forester'a takıpta 100 bin km yapıp, hala tık diyende olmadı, 70 bin deki 2010 model Servis bakımlı Forester'a Serviste prins taktırıp ta servisten çıkanda olmadı :) Değişik bir ironi :)

Kısaca benim araştırmalarımın ortak sonucu, LPG nin nerede takıldığı önemli. Soruma cvp bulamadığım nokta ise, prins mi atiker mi?

Bende quattro garage da Bekir abiye emanet ettim. Atiker sistem ve print yağlama taktı. 30bin km oldu herhangi bir sorun yok. Şu an uzun yolda sakin kullanımda 25kr, şehir içi 33 kr yakıyor.
Dipnot: Forged motor, TD04 turbo, wrx intercooler, Prodrive Egzoz ve kutu içi filtre ile kullanıyorum. Performans anlamında da hiç bir kayıp yok.

Slm Berkay,
Bende bu gidişle Prins yağlamalı Atiker taktıracağım. Çok teşekkür ederim bilgi için.

ferhat-a
04-11-2015, 14:22
A.S. Cenk cumartesi sanayideyim eğer oralarda olursan buluşalım uzun zaman oldu geçmişi yaad ederiz olmamı. ;)

cenk
04-11-2015, 14:57
A.S. Cenk cumartesi sanayideyim eğer oralarda olursan buluşalım uzun zaman oldu geçmişi yaad ederiz olmamı. ;)

Ferhat ım olmasına olurda, malesef c.ertesi günleri de, tam gün çalışıyorum :)
Haftaya c.ertesi gelebilirim, ararım seni.

ferhat-a
04-11-2015, 15:37
Ferhat ım olmasına olurda, malesef c.ertesi günleri de, tam gün çalışıyorum :)
Haftaya c.ertesi gelebilirim, ararım seni.

Tamam kardeşim sen ne zaman uygun olursan ben sıkıntı çıkartmam hafta sonları :D

XSi
04-11-2015, 17:23
yağlama takilacagina tam bazda benzine geçecek şekilde ayar yapilsin wideband takip ayar yapılmayacaksa.

oksijen sensoru ve katalitik konvertoru riske atarsiniz yağ maliyetinde cabasi.

yağ taktiracagima tam fazda otomatik benzine geçecek şekilde ayar yaptirirdim sizin yerinizde olsam.

XSi
04-11-2015, 17:24
tam bazda = tam gazda

tam fazda = tam gazda

:)

hakzer
04-11-2015, 21:36
Bende 2005 XT var 129 binde Quattro'da Prins turbo kit denen lpg sistemi takıldı ek olarak yağlama sistemi de mevcut. Khein enjektörler var şu anda 145 bin oldu her hangi bir sıkıntı arıza lambası yakmadı geçen haftaya kadar kutu içi K&N filtre ve Prodrive son susturucu vardı ve 0,30-0,32 krş yakıyor.
Bu hafta TD04 turbo, WRX intercooler, İnvidia uppipe, katların içi boşaltıldı, walbro pompa ve yazılım (Korhan) yapıldı; lpg ye herhangi bir yazılım yenileme ayar falan yapılmadı yaklaşık 240-245 HP civarı ve yazılımı lpg ye göre yaptık fazla abartmadık bu günlük setupla yürüyeceğim. Prins in yuvarlak düğmeli olanlarında oynama yapmak mümkün (Bekir ustanın dediğine göre). Oynamadan kastım istediğin devirden sonra ince ince benzinle yürütme ya da belirlenen devirde otomatik benzine geçip sonra tekrar düğmeye müdahale etmeden lpg ye dönmesi gibi. Ama araca standart binecekseniz çok fark etmeyecektir benim daha önce Atiker ile kötü bir geçmişim olduğu için Prins i seçtim ancak modifiye işine girecekseniz (ufaktan da olsan) mutlaka Atiker i seçin oynamak için ideal bir sistem. Turbolu Tofaşlarda bu Atiker beynini standalone beyin gibi kullanarak çok fena yürüyen araçlar yapıyorlar o kadar iyi bir sistem tabi ki Bekir usta gibi ellerde. Ben bu şekilde Prinsle oynarsam belki +15-20 HP daha alabilirdim.
Yalnız unutmayalım ki bizim arabalarda hangi lpg takılırsa takılsın yağlamalı da olsa normal de olsa belli bir km sonra siboplar kırılıyor ya da eriyerek kaçırıyorlar. Çok arkadaşımda var en fazla 72 bin km gitti bendeki sistem ve standart motorla. Sibopların ne zaman çöp olacağı belli olmuyor ancak sonrasında çok güzel bir rakam çıkıyor (3000 civarı).
Benim bildiklerim bu kadar biraz uzun olabilir kusura bakmayın ekstra bir şey soracaksanız cevaplayabilirim.