PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şunu bi tartışalım. Trafik kazası yaralanma ve tazminat talebi

ysnaiwa
04-11-2015, 00:24
Arkadaşlar öncelikle Rabbim hepimizi kazadan beladan korusun. Geçtiğimiz hafta pazar günü iş arkadaşım kaza geçirdi. Ankara çevreyolu otobanda 2 araç sol iki şeriti kapatarak durup kavga ediyorlarmış. Ben ve arkadasim önlü arkali seyir halindeydik. Ben durumu farkedip frene basıp sıyrıldım ama arkadaşım malesef orada duran aracın birisine arkadan çarptı. Ne bir 4lü ikaz yanıyor nede başka bişey. Viraji döner dönmez karsi karsiya kaldik ani bi refleksle neoldugunu anlamadan ben gectim inşallah arkadasim da gecer demeye kalmadan ortalik karıştı. İki tane agir yarali iki tane de hafif 2 araç pert, olay yerinden duran diger araçta kaçıp kayıplara karıştı.

Şimdi buraya kadar olanlar bi nebze basit. Karakol nöbetçi mahkeme vs derken karşı iki tarafda suçunu kabul etmiş kaçan arabadaki vatandaş olay esnasında diğer aracı yumrukluyormuş. Yani araçtan inmiş vaziyette iki aracın arasında. Kaza olunca yaralanmış ve kaçmış fakat hastaneye gidince kendisi bulundu. Kaldırıldığı hastanede kolu dirsekten kesilmiş.

Şimdi gelelim konuya. Vatandaş haklı kolu gitmiş neticede fakat buraya kadar herşeyde bi cana kasıt var. Otobanda 80 km altına düşmek, duraklamak, yolcu indirmek, durmak dahi yasak iken bunlar durmuşlar hemde sol iki şeritte durmuşlar kavga ediyorlar! Olay arkadaşıma denk gelmeseydi arkadan belki de süratli gelen birisinin çarpması kaçınılmaz Allah korusun can kaybı olabilirdi. Arkadaşım hafif sıyrıklarla atlattı (kemer takın mutlaka ve airbag olmasa ciddi yaralanırdı) hala kazanın şokunda yüzünden ameliyat olacak vucudu ve yüzünde morluklar artmış.

Şimdi bu olayın akıbeti ne olur? Trafik hukuk işleriyle ilgilenenler vardır mutlaka. Bugun avukatla görüşmüş biraz karamsar biraz umutlu konuşmuş. Kolunu kaybeden vatandaşın suçu ve yaşı itibariyle fazla bi tazminat talep edemez diye. Araçlardan bahsetmiyorum bile dişinden tirnagindan arttirdigi araci pert, çarptığı araç pert. İki üç kendini bilmezin yüzünden şirkette asgari ücretle çalişan adam malına mı üzülsün, canlı kurtuldu ona mı sevinsin, karşı tarafın suçu kabul edip sonra birileri kanına girip tazminat istemesine mi üzülsün. Allah hepimizi kazadan beladan korusun tekerimize taş değmesin. Verilmiş sadakam varmış ben çarpsaydım arkadan da o gelir muhakkak bana bişey olurdu ki kemer de takmamıştım ders oldu buda bana.

Fırtına_siR
04-11-2015, 00:38
Allah Beterinden Korusun Her zaman kötünün kötüsü mutlaka vardır inşallah her şey arkadaşınız lehine olur çok üzücü bir durum. İnsanın insana saygısı,sevgisi 1 gram hoşgörüsü kalmadı artık en ufak şeyde ben dahil çok çabuk sinirleniyoruz anlayışlı olmayı öğrenmemiz lazım bu saçma sapan gidişattan insanlığın uyanması lazım tekrar geçmiş olsun.

ice
04-11-2015, 00:42
Çok geçmiş olsun. Anca Türkiye de olabilecek saçma bir kaza. Otoyollar da belirlenen konumlarin dışında durmak duraksamak yasaktır. Çoğu yerde ikaz tabelaları vardır. Benim bildiğim ölümlü bir kaza daha yapsan otobanda ceza almıyorsun. Tabii bu iş biraz hakimin insayatifine kalmış .

ckrc
04-11-2015, 00:42
Arkadan carptiginiz araclarin durduklari kanitlanir ve sabit olur ise, karsi tarafin cezayi ertelemek veya yokusa surmek icin bilirkisi talebiyle yol icin gereken yasal hiz siniri(fren mesafenizden tespit edilir), alkollu olup olmadiginiz(tutanaklarla sabittir) ve/veya trafik cezasi almaniza sebeb olabilecek herhangi bir kusur yoksa, tazminat davasi bile acabilirsiniz, aracinizin onarimi, hastahane masraflari vs vs sigorta sirketleri tarafindan karsi taraftan rucu edilir.
Hukuk bilgim herhangi bir vatandas kadar ancak otobanda 110 km/h hizla giderken onune cikan (yaya halde) adama carpan ve olumune sebep tanidigim degil ceza almak, karakola bile adetten gitti.(arac ici kamera vardi, hiz gostergesi vardi, dava acildi kanitlar sunuldu vicdan sizlamasi haric yasal olarak hic birsey olmadi.)

Hukukta olaylara gore bir islem yoktur, yasaya aykiri yapilan herhangi bir sey varsa ve sizin sucsuzlugunuz kanitlar ile sabitse bir sorun cikacagini sanmiyorum.

ckrc
04-11-2015, 00:47
Arkadan carptiginiz araclarin durduklari kanitlanir ve sabit olur ise, karsi tarafin cezayi ertelemek veya yokusa surmek icin bilirkisi talebiyle yol icin gereken yasal hiz siniri(fren mesafenizden tespit edilir), alkollu olup olmadiginiz(tutanaklarla sabittir) ve/veya trafik cezasi almaniza sebeb olabilecek herhangi bir kusur yoksa, tazminat davasi bile acabilirsiniz, aracinizin onarimi, hastahane masraflari vs vs sigorta sirketleri tarafindan karsi taraftan rucu edilir.
Hukuk bilgim herhangi bir vatandas kadar ancak otobanda 110 km/h hizla giderken onune cikan (yaya halde) adama carpan ve olumune sebep tanidigim degil ceza almak, karakola bile adetten gitti.(arac ici kamera vardi, hiz gostergesi vardi, dava acildi kanitlar sunuldu vicdan sizlamasi haric yasal olarak hic birsey olmadi.)

Hukukta olaylara gore bir islem yoktur, yasaya aykiri yapilan herhangi bir sey varsa ve sizin sucsuzlugunuz kanitlar ile sabitse bir sorun cikacagini sanmiyorum.

Yani yasal olarak araçların durduğuna ve kolu kesilen vatandaşın yaya olarak otoyolda bulunduğuna dair herhangi bir kanıtınız var ise(mobeseler-araç içi kameralar) hızınız yasal sınırın altında ise(üstünde ise, pek umutlu konuşabileceğimi sanmıyorum) ve bulunduğunuz yer 40-120 hız limitinin olduğu paralı otoyol ise(duraklama-beklemenin yasak olduğu) tazminat davası açılamaz, açılsa bile karşı taraf boş yere avukatlık, mahkeme masraflarını öder sizden kan parası istemek için bir sebeb arıyorlar gibi geldi bana, hiç yüz vermeyin.

Kadyr
04-11-2015, 00:48
geçmiş olsun arkadaşınız umarım cezasız bu olayı atlatır ve atlattıktan sonrada avukat ile konuşup karşı dava açsın derim ben ki haklı ve arabası pert durumda. yasal olmayan yerde durduğu için arkadaşınızın arabasını karşı tarafın sıgortası bile karşılayabilir. sonuçta vurduğu araç suçlu

ysnaiwa
04-11-2015, 00:48
Amin Allah korusun cümlemizi, daha sakin olmamız lazım toplumca bi kornaya bile millet hiddetleniyor. Belirtmemişim bu arada olayı sadece frenle kurtarmadım yavaşlayıp direksiyonu sağ sol kontra yaparak sıyıldım savrulmam an meselesiydi Allah'tan kazık fren yapmadım konrolü komple kaybeder direk çarpardım. Huydur bende frenlerde biraz sapma arkayı atma olursa hemen müdahale ederim arkaları dengede tutacak seviyeye ayarlatırım es geçilmemesi gereken bi konu. Allah korudu beni ya sadece gerisi sadece tedbirimdi.

ysnaiwa
04-11-2015, 01:06
Hepinizden Allah razı olsun. Olaydan sonra araç kamerası şart dedim zaten 3-5 liralık şey bulunmalı her araçta. Alkol kesinlikle yok zaten iş çıkışı gidiyorduk raporunda da belirtildi karakolda. Ben tanık olarak karakolda ifade verdim olay gecesi böyle bir mahkeme olursa şahidi olurum yüksek ihtimalle ki ilk ifadelerde onlar da suçu kabullenmişler. "kim olsa duramazdı haklısın vs." demişler. Yasal sınırın altındaydık fakat frenleme şansı olmadı arkadaşımın saniyelik olay ben frene basıp sağa geçinceye kadar olay patlak verdi. Olayı duyan şirketten bi abimizin tanıdığı otobanda yayaya çarpmış dediğiniz gibi o da ceza vs gibi bi durumla karşılaşmamış. Virajı döner dönmez durumla karşılaştık. Otobana kanepe düşürüp kaçanı duydum da koca yolun sol şeritlerini kapatanı kendim gördüm.

ckrc
04-11-2015, 01:10
Hepinizden Allah razı olsun. Olaydan sonra araç kamerası şart dedim zaten 3-5 liralık şey bulunmalı her araçta. Alkol kesinlikle yok zaten iş çıkışı gidiyorduk raporunda da belirtildi karakolda. Ben tanık olarak karakolda ifade verdim olay gecesi böyle bir mahkeme olursa şahidi olurum yüksek ihtimalle ki ilk ifadelerde onlar da suçu kabullenmişler. "kim olsa duramazdı haklısın vs." demişler. Yasal sınırın altındaydık fakat frenleme şansı olmadı arkadaşımın saniyelik olay ben frene basıp sağa geçinceye kadar olay patlak verdi. Olayı duyan şirketten bi abimizin tanıdığı otobanda yayaya çarpmış dediğiniz gibi o da ceza vs gibi bi durumla karşılaşmamış. Virajı döner dönmez durumla karşılaştık. Otobana kanepe düşürüp kaçanı duydum da koca yolun sol şeritlerini kapatanı kendim gördüm.

Özel mesaj attım, cevaplarsanız sevinirim.

ysnaiwa
04-11-2015, 01:24
Özel mesaj attım, cevaplarsanız sevinirim.

Cevapladım hocam

aslan
04-11-2015, 07:24
Bunu bir inceleyin
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/205609-guvence-hesabi.html?highlight=g%FCvence+hesab%FD
Daha detaylı bilgi için
http://www.guvencehesabi.org.tr/

KÖROĞLU
04-11-2015, 07:26
Çok geçmiş olsun, allahım daha neler duyacağız. Otobanda durup kavga etmek nedir abi ya. Kaçanlardan birinin kolu KESİLDİ demişsin, kanım dondu sabah sabah.

Öneri olarak söylüyorum, araçlara çarpma şiddetinden anlaşılamaz mı ?

Siz anladığım kadarıyla 2 araca birden ve şiddetli olarak çarpmışsınız.

Yani 120 ile giderken önünüzde 80 ile seyreden bir araca çarptığınızda oluşacak hasar ile

120 ile giderken sabit bir araca/cisme çarptığınızda oluşacak hasar birbirinden çok daha farklı olur.

İlk durumda hasar çok daha az olur diye düşünüyorum. Sonuçta 2 araç ta hareket halinde.

Buradan bir savunma noktası yakalayabilirsiniz sanırım. İyi bir avukat şart size.

Bu tür olaylarda ufacık bir ayrıntı çıkacak kararı tamamen değiştirebiliyor. Sizin şahit olmanız arkadaşınızın ciddi lehine bir durum.

Çok geçmiş olsun.

kadioglu
04-11-2015, 09:18
Olay trafik raporunda bitiyor zaten. Polis çağırıldıysa trafik ekibi rapor tutmuşsa orada kim suçlu kim suçsuz hepsi anlatılıyor. Eğer raporda arkadaşınız haklı görünüyorsa karşı tarafın sigortası arkadaşınızın aracını ödüyor. Sonrasında olay savcılığa sevk ediliyor. Fakat arkadaşınızın karakoldaki ifadesinde şikayetçi olması gerekiyor galiba. Mahkeme kimin haklı kimin haksız olduğuna karar verdikten sonra tazminat yolu açılıyor. Bence bir avukat tutun.
Neticede trafik yüzde oranlarıyla suçun kimde olduğunu belirtiyor ve tazminatlar ödemeler vs. ona göre şekilleniyor. Benim geçen yıl yaptığım kazada suç %100 karşı tarafın olduğu için hastahanedeki salakların yüzünden alkollü çıkmama rağmen, karşı tarafın sigortası aracımı ödedi. Ama trafik raporunda haklı görünmüyorsa ve alkol muayenesi yapılmamışsa işi zor.
Allah kolaylık versin.

Berkan
04-11-2015, 10:04
yeminlen insanda s.ke sürülecek akıl olması lazım . kaza tamam olabilir adı üstünde zaten de sol seritte durmak neymiş. lan yerleşen kalıbı bile var cek saga diye, nası bir hırsın varda sol seritte durdurdun digeride aynı sekilde durdu hiç ayık kafa hareketi gibi degil.

KÖROĞLU
04-11-2015, 10:44
Olay trafik raporunda bitiyor zaten. Polis çağırıldıysa trafik ekibi rapor tutmuşsa orada kim suçlu kim suçsuz hepsi anlatılıyor. Eğer raporda arkadaşınız haklı görünüyorsa karşı tarafın sigortası arkadaşınızın aracını ödüyor. Sonrasında olay savcılığa sevk ediliyor. Fakat arkadaşınızın karakoldaki ifadesinde şikayetçi olması gerekiyor galiba. Mahkeme kimin haklı kimin haksız olduğuna karar verdikten sonra tazminat yolu açılıyor. Bence bir avukat tutun.
Neticede trafik yüzde oranlarıyla suçun kimde olduğunu belirtiyor ve tazminatlar ödemeler vs. ona göre şekilleniyor. Benim geçen yıl yaptığım kazada suç %100 karşı tarafın olduğu için hastahanedeki salakların yüzünden alkollü çıkmama rağmen, karşı tarafın sigortası aracımı ödedi. Ama trafik raporunda haklı görünmüyorsa ve alkol muayenesi yapılmamışsa işi zor.
Allah kolaylık versin.

Bu rapor işlerinde çok değişik şeyler dönüyor, yaya geçidinde korna çaldım diye arabaya vuran biri ile kavga ettik.

Ben şikayetçi değilim dedim, karşıdaki şikayetçiyim dedi. Mecbur gittik karakola. İfadeler yazıldı, ben yaşadığım gibi dürüstçe anlattım.

Onda darp izi var bende de dudağımda 3 dikiş var neyse. Geçen gün tebligat geldi takipsizlik çıkmış.

Verilen kararda benim karşı tarafa araçla çarptığım ve sonrasında darp ettiğim yazıyordu şok oldum.

Bu işleri iyi bilen bir avukat ile takip etmek lazım. Can sıkıcı bir karar çıkmasın sonra haklıyken haksız duruma düşmeyin ben gibi.

jeffy
04-11-2015, 10:50
çok geçmiş olsun öncelikle..

Bu ülkede daha neler duyacağız allah bilir. Otobanda sol iki şeritte durup kavga etmek nedir arkadaş? Mahkeme açılır bilirkişi atanır eğer bir mobese yada araç kamerası görüntüsü yoksa bilirkişi kazanın sizin anlattığınız gibi olduğunu raporlarsa aleyhinize hiçbirşey çıkmaz.. İzmirli arkadaşlar bilir Karşıyaka Anadolu Caddesi nde 80 km hız sınırı olan yolda bilirkişi raporuna göre 82 yle bir yayaya çarptım vefat etti fakat yayaların girmesi yasak bölünmüş yol olduğu için ve üstgeçitin 50 metre gerisinde olduğu için ceza almadım..

Bilirkişi nasıl hesapladı 82 yi bilemiyorm ama takriben 75-85 arasıydı hızım..

Tekrar geçmiş olsun..

KÖROĞLU
04-11-2015, 11:00

Bu ülkede daha neler duyacağız allah bilir. Otobanda sol iki şeritte durup kavga etmek nedir arkadaş? Mahkeme açılır bilirkişi atanır eğer bir mobese yada araç kamerası görüntüsü yoksa bilirkişi kazanın sizin anlattığınız gibi olduğunu raporlarsa aleyhinize hiçbirşey çıkmaz.. İzmirli arkadaşlar bilir Karşıyaka Anadolu Caddesi nde 80 km hız sınırı olan yolda bilirkişi raporuna göre 82 yle bir yayaya çarptım vefat etti fakat yayaların girmesi yasak bölünmüş yol olduğu için ve üstgeçitin 50 metre gerisinde olduğu için ceza almadım..

Tekrar geçmiş olsun..

Yukarıda da yazdım, burada arkadan çarpılan aracın hasar durumu belirleyici olur muhtemelen.

Akla en yatkın izah bu şekilde bence. Adamların durduğu ispat edilemiyor ise bunun üstüne gitmek lazım bence.

Mehmetmert
04-11-2015, 11:02
Ben 2012'de yaralanmalı kazaya karıştım
32 ay sonra mahkeme sonuçlandı,ardından tazminat davası açtılar(manevi) 4-5 ay oldu.Kısaca böyle birşey olsa bile minimum 2 yıl sürücek.Bunu bilgilendiriyim dedim.

Diğer nokta ise arkadaşınızın bir kusuru olmadığı bence

HONDA
04-11-2015, 11:04
çok geçmiş olsun Allah daha beterlerinden korusun cümlemizi.
otobanda durmak bile yasakken bunu sol şeridi kapatan şahıslarda ifadelerinde doğruladı iseler(sol şeritteydik durur vaziyette vs) arkadan çarpan arkadaşın suçu ne ki, otobanda ilerliyosun birden bire önüne sol şeridi kapatan 2 araç çıkıyor ve malesef çarpıyosun kim bile bile gidip kaza yapmak ister? umarım herşey düzelir Allah yardımcınız olsun

HaKo
04-11-2015, 11:16
geçmiş olsun gerçekten çok talihsiz olmuş da... ya arkadaş otobanda sol şeritte durup kavga etmek nedir insan siluletinde hayvan dolu ortalık resmen. Kavga edeceksen illa çek sağa ne zıkkım yiyorsan ye. Davayı sizin açmanız lazım resmen canınıza kast etmiş şerefsizin çocukları.

Yigit-Y
04-11-2015, 11:21
istikrar olunca bir ülkede çok güzel oluyor böyle...

Allah bu tür insanlardan korusun yüzde 50,52 yi...

EEE
04-11-2015, 11:24
Bu işlerde uzman bir avukatim
Bu tarz davaları buralardan yada internetten edindiğiniz bilgilerle yurutemezsiniz hak kaybiniz olur sen ara gereken için yardımcı olurum
Ender 0532 255 64 35

ysnaiwa
04-11-2015, 17:29
Hepinizden ayrı ayrı Allah razı olsun gerek özelden yazanlar gerek buraya yazanlara çok teşekkür ederim. Az önce arkadaşımla görüştüm avukatı tedbir için tazminattan bahsetmiş. Suçu direk kabullenmişler ama asıl mahkemede nasıl ifade verecekler bekliyecez. Resmi olarak bi dava açılmamış fakat davacı olacaklar gibi duruyor. Tam olarak kolunu kaybeden vatandaş araçtan inip camdan içini yumrukluyormuş kaza esnasında suçu biraz ona yüklediklerinden kendini savunmak icin suçlamada bulunabilirmiş. Kaza raporuna ulaşıp tekrardan haber edecem sizlere. Çin sitelerindeki 20 usd lik bir araç kamerası olmayışı çok büyük eksiklik. Hepimize kazasız belasız günler

evedüşenkaldırm
04-11-2015, 18:43
Öncelikle geçmiş olsun. Arkadaşınızın büyük ihtimalle ceza alıcağını sanmıyorum. Buna benzer bi kazayı bende yaptım tek fark ben motorlaydım çarptığım kişi ise yasal sınırın 7 katı alkollüydü 1.5 sene süren mahkemeden sonra ailesine sadece defin işlemleri sırasında yaptıkları masrafı verdim ve kapandı konu. Bana da çok diyen oldu tazminat davası aç diye ancak vicdanım el vermediği için şikayetçi değilim dedim uzlaştık gibi oldu yani hiç bi ceza almadım.

kadioglu
04-11-2015, 19:12

Tekrar geçmiş olsun..

Fren izinden hesaplıyorlar. Sabit bir denklemleri var. Ama abs li araçlarda fren izi olmuyor pek fazla. Onu nasıl hesaplıyorlar tam bilmiyorum işte.

Yukarıda da yazdım, burada arkadan çarpılan aracın hasar durumu belirleyici olur muhtemelen.

Akla en yatkın izah bu şekilde bence. Adamların durduğu ispat edilemiyor ise bunun üstüne gitmek lazım bence.

Arkadan çarpılan aracın aldığı hasar; tam olarak belirleyici bir faktör olmaz. Araçların boyu posu, kondüsyonu, metal fatikasyon, çarpma açısı falan filan hasarın boyutunu değiştirir. Ben fren izi ya da çarpışmadan oluşan lastik izinden hesaplıyorlar diye biliyorum. Ha sonuç kesin mi? Bence değil. Çünkü benim geçen yıl yaptığım kazada 80-90 gibi hızım vardı. 20 metre fren izi varmış. Hesapladılar 45-50 gibi bir hızda gittiğime kanaat getirmişler. Sanırım ben çarptıktan sonra fren yapmışım diye mantık yürütmeye çalıştım.

kadioglu
04-11-2015, 19:16
geçmiş olsun gerçekten çok talihsiz olmuş da... ya arkadaş otobanda sol şeritte durup kavga etmek nedir insan siluletinde hayvan dolu ortalık resmen. Kavga edeceksen illa çek sağa ne zıkkım yiyorsan ye. Davayı sizin açmanız lazım resmen canınıza kast etmiş şerefsizin çocukları.
Ben olsam şikayetçi olur ve maddi manevi tazminat davası açardım. Hata yapmak ayrı şey, eşeklik ayrı şey. Bunların yaptığı eşeklik. Ben de tazminat davası açıyorum kaza yaptığım araca. Kırmızı ışıkta geçtiği ve cepte duran otobüsün önünden çıkıp çarptığım için. Çünkü otobüsün yüzünde görüş açısı sıfır bir insanın kırmızı ışıkta, ana yola çıkması bence hata değil eşekliktir.

ysnaiwa
04-11-2015, 22:32
http://imgur.com/TZ8botF

Kaza bu mevkide ve tam virajin içinde olduğundan kimsenin frenleme gibi bi şansı olmadı malesef. Benim frene dokunup sağa kıvrılmam 1 sn kadar anca sürdü arkadan gelen arkadaşımın benden daha geç reaksiyon ettiği kesin ve durdukları yer tam kör nokta. Fren izi dışında aracın hasarına göre bakarlar mı bilmiyorum. Araçların durduğuna itiraz edemeyecekler tutanak ve ifadelerde kendileri belirtmişler. Bakalım şu tutanaklara ulaşayım daha da aydınlanacak herşey. İnşallah durumlar arkadaşımın lehine çözülür. Kendisinin aracı pert bedelini almak dışında tazminatda bulunacağını düşünmüyorum o da karşı sigortadan temin edilecek haliyle. Karşı taraf arayıp sağlını hal hatır soruyormuş ama şimdilik işte ilerleyen dönemde davacı olacak mı bekleyip görecez.

ysnaiwa
04-11-2015, 22:34
Foto ekleyememişim http://i.imgur.com/TZ8botF.jpg

uqr
04-11-2015, 22:53
Foto ekleyememişim http://i.imgur.com/TZ8botF.jpg

http://i66.tinypic.com/x3enn6.jpg

Geçmiş olsun.

KÖROĞLU
05-11-2015, 13:06
Fren izinden hesaplıyorlar. Sabit bir denklemleri var. Ama abs li araçlarda fren izi olmuyor pek fazla. Onu nasıl hesaplıyorlar tam bilmiyorum işte.

Arkadan çarpılan aracın aldığı hasar; tam olarak belirleyici bir faktör olmaz. Araçların boyu posu, kondüsyonu, metal fatikasyon, çarpma açısı falan filan hasarın boyutunu değiştirir. Ben fren izi ya da çarpışmadan oluşan lastik izinden hesaplıyorlar diye biliyorum. Ha sonuç kesin mi? Bence değil. Çünkü benim geçen yıl yaptığım kazada 80-90 gibi hızım vardı. 20 metre fren izi varmış. Hesapladılar 45-50 gibi bir hızda gittiğime kanaat getirmişler. Sanırım ben çarptıktan sonra fren yapmışım diye mantık yürütmeye çalıştım.

Katılıyorum ben arkadan çarpan arkadaşın haklılığını ispat edebilmesi için destekleyici bir nitelik taşır diye düşündüm.

Karşı taraf zaten kabul etmiş durduklarını. Ama başıma geldiği için biliyorum tutulan tutanak / alınan ifade mahkeme günü geldi mi çok değişik bir hal alıyor.

Umarım lehinize sonuçlanır. Kavga da etseler karşı tarafa da üzüldüm kolu kesilmiş yazısını okuyunca buz gibi oldum. Trafik hali bizim de başımıza geliyor ama otobanda durmak bile bile lades olmuş biraz da.

ysnaiwa
10-11-2015, 15:54
Birkaç detay daha öğrendim doğru mu bilinmiyor henüz. Arkadaşın çarptığı aracı kolu kesilen kişi durdurmuş. Önünü kesmiş diyorlar ama nasıl durdurabildi bilinmiyor çünkü dediğim gibi yan yana vaziyettelerdi. O esnada aracın içine yumruk atıyormuş çarpınca kolu cam ile araç arasında kalıp yaralanmış. Çarptığımız araçta aile varmış 2 bayan arkada genç 15-16 yaşlarında çocuk. Bu aracı durduran barzolarda baba oğul magandalık yapmaya kalkışmış ve adam yaralanınca oğlu babasını bırakıp araçla kaçmış. Adam ambulansla hastaneye kaldırılmış ben o detayı kaçırmışım göremedim adamı çünkü. Trafik raporunda arkadaşıma %25 kusur verilmiş. Allah tan korkmaz adam diyecem dilim varmıyor mevzuyu tam bilmiyorum çünkü. Arabada 2 bayan bir çocuk olduğunu biliyo adamı tek bulup saldırıyorlar. Çarptığımız araçtakiler bundan daha kötüsü olmadığına şükrediyorlar soldan pek ağır vasıta gelmez ama iyi ki öyle bişeyle karşılaşmadılar çünkü viraj içi ne olacağı belli olmaz. Trafik raporunda %25 kusur olduğu bizi biraz rahatlattı ilerleyen dönemde ne olacak bekleyip görecez. İnşallah arkadaşın lehine olur gelişmeler. Aksi halde cana kasıt ve taksirden arkadaşım davacı olacak.

ysnaiwa
09-03-2016, 01:42
Konuya güncel çekelim. Beklenen oldu arkadaşımdan tazminat talep ediyorlar. Sigortalardan (2 araç) 40 ar bin + kişi başı (arkadaşım ve diğer duraklama yapan araç sürücüsü) 40'ar bin tl tazminat talebi var. Bu durum canını sıktı haliyle mayıs ayındaki mahkemeyi bekliyoruz. Ben şahidim mahkemede. Bide bugun böyle anlamsız bi kağıt gelmiş kapıya bırakıp gitmişler nedir ne değildir sizlere danışayım dedim. http://i.hizliresim.com/d33aMp.jpg

MBuğra
09-03-2016, 01:55
Şahsi kanaatim olay burada tartışılacak kadar basit değil, ciddi şekilde avukat desteği almayı düşünün.

Böyle bir olayda avukat tutmayarak ciddi risk alırsınız ve hak kaybına uğrama ihtimaliniz çok yüksek.

zcy04
09-03-2016, 02:01
Mutlaka avukat tutun, haklıyken haksız duruma düşmeyin.

Ayrıca çek emniyet şeridine ne sikim yiyeceksen ye yol ortasında kavga etmek nedir?
Yumruklanan adamın ahı tutmuş resmen

turkerrr
09-03-2016, 08:43
kesinlikle avukat desteği şart bu olayda.

diğer taraftan trafik sigortası teminatları yetecektir bu tazminatlara diye düşünüyorum.

jeffy
09-03-2016, 09:44
Tazminat talebi arkadaşınızın çarptığı araç sürücüsü içinmi yoksa kolu kesilen şahıs içinmi?

Bu arada bu mevzu uzar bayaa süre Allah sabır versin..

ysnaiwa
09-03-2016, 17:42
Hepinize tek tek teşekkür ederim. Arkadaşım avukat tuttu ama eve gelen her kağıtta stress oluyor üstelik olayın şoku atlatılamamışken. Son gelen kağıt ne iştir bilemedik arkadaşım aramış memuru sigorta şirketi arkadaşımın halen aynı yerde oturup oturmadığını sormuş. Sigorta şirketiyle alakalı bir durum gibi anlaşılıyor. Tazminat talebini kolu kesilen kişi istiyor. Kaza günü yapılan muayenede diğer duran araç sürücüsü 90 promil (arkadaşım %90 alkollü diyor ama kağıdı göremeden avukata vermiş) alkollü olduğunu öğrendik. Kolu kesilen de alkol vs yok diye biliyorum. Yani diğer sürücü ilerleyen günlerde dava açamaz gibime geliyor. Umarım bu iş çok uzamadan adalet yerini bulur ve arkadaşım işin içinden sıyrılır.

ysnaiwa
09-03-2016, 17:45
Eklemeyi unuttum arkadaşım hakkında takip mesafesine uymamak diye suçlamada bulunulmuş. Mahkemede benim şahitliğim çok önemli önünde ben seyir halindeydim ben zor sıyrıldım ne takip mesafesinden bahsediliyor anlayabilmiş değilim. Allah hakkımızda hayırlısını versin...

depresif
09-03-2016, 21:43
öncelikle soruşturma mahkemeden önce savcılıkta yürütülür. iddianame ile (ölümlü bir olay değilse) asliye ceza mahkemesine davası açılır.

savcılık nezdinde toplanacak deliller çok önemli. o delillere göre iddianame şekillenir ve savcı kanaatide iddianemeye eklenir.

bu tarz karışık trafik kazalarında genelde savcılıkta işin içinden çıkılmadığında veya avukat talebi olursa dosya tüm toplanan deliller (tanık beyanları, şüpheli-müşteki ifadeleri, kaza tespit tutanakları, araç resimleri vs.) ile birlikte soruşturma evrakı Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesine gönderilir. Daire detaylı bir rapor düzenler ve kusur verir. İşte o rapor davanın ve tazminat taleplerinin temelini belirler.

bilmemek ayıp değil, ancak eğer bu konularda iyi bir bilginiz yok ise, iyi bir avukatınız olsun. bu işlerin şakası gerçekten yok. ceza davası sonucu ağır olmasa da tazminat davası sonuçları ağır olabiliyor.

umarım yardımcı olmuşumdur.

Onurkk06
09-03-2016, 22:00
Konuyu yeni okudum ankara iyice barzo dolmuş ben adliyedeyim bu davaların görüldüğü ceza mahkemeleri var bende sorup soruşturayım. O size gelen evrak mahkeme günü gelmeniz için galiba

onre
10-03-2016, 10:06
Geçmiş olsun. Bu kadar büyük olmasa da yaralanmalı bi kazada ben yaşadım gerçekten çok sıkıntılı durum insanın bütün düzenini bozuyor. Karşı taraf şikayetini çekince takipsizlik vermişti savcılık