PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : (Dolandırıcılık) Sahte Kimlik ile alışveriş

SinanAdalı
04-11-2015, 07:38
Arkadaşlar merhaba, dün itibarı ile eve gelen icra dilekçesi sayesinde haberim olan bir olaydan bahsetmek istiyorum. Sizden de bir akıl almak iyi gelir. Kimliğim ile üzerime 2 hat ve 2 telefon (iphone6 ve General Mobile disc.) alınmış haliyle faturalar ödenmemiş bu sebeplede Vodafone tarafından icralık olmuş bulunmaktayım. İlk iş olarak alınan telefonların imei numaralarını ve telefon numaralarını çıkarttık. Savcılığa gidip imzaların bana ait olmadığını belirten dilekçeyi yazıp suç duyurusunda bulundum. Savcılık benden imza örnekleride aldı. Vodafone firmasına dilekçede yazıldı imzaların tarafıma ait olmadığı belirten. Tam bu iş bitti derken akşama gelen telefon tam şok etkisi yarattı. Babamı arçelik bayisinden aradığını idda eden bir adam çocugunuzun beyaz eşya borcu var tarzında bir konusma gecmis aralarında. Telefon öyle kapanmış. Bu gün ilk iş olarak avukata gidip gelen icra dilekçesine itiraz edicem. Başka olacak durumlara karşı ne gibi bir önlem alabilirim ? Benim tahminimce bu işler zaten öle yoldan geçen birisinin yapacağı birşey değil çete, şebeke tarzı bişi olma ihtimali yüksek.. Aramızda avukat, bu tarz işlerden anlayan varsa bi yardımcı olabilir mi ?

omerce
04-11-2015, 07:48
Sanırım kimlik bilgileriniz bir şekilde bu çetenin eline geçmiş. Uzun zamandır merak ettiğim bir konuydu. Açıkçası kimseye kimlik bilgilerimi vermiyorum ama devlet kurumları bile olsa almaları gerekebiliyor. Yani sistemde açık olduğu kesin. Geçen gün fatura kesmek için kimlik bilgilerimi isteyen bir firmaya kimliğimi vermediğim için ürünü alamadım (fatura bilgileri için alması gerekmiş-miş) konuyu takipteyim

dgoo
04-11-2015, 07:56
(fatura bilgileri için alması gerekmiş-miş) konuyu takipteyim
Vergi usul kanunu gereğince kimlik bilgilerinin yazılması doğru.

Sizede geçmiş olsun biran önce vergi dairesi ve sgk kurumlarını kontrol ettirin adınıza işletme açılmış olabilir.

SinanAdalı
04-11-2015, 08:08
Vergi usul kanunu gereğince kimlik bilgilerinin yazılması doğru.

Sizede geçmiş olsun biran önce vergi dairesi ve sgk kurumlarını kontrol ettirin adınıza işletme açılmış olabilir.

Teşekkürler. Kart, şirket vs sorgulamalarını yaptık. Şu anda onlarla ilgili bi durum yok çok şükür.

kelalper
04-11-2015, 08:18
arçelik kimlik karşılığı beyaz eşya vermeye ne zaman başlamış. Vodafone da aynı şekilde. Kimliğin fotokopilerini almak zorundalar. Her mağazada kamera sistemi var. O gün o tarihte sizin orada olmadığınızı her türlü ispatlarsınız bu görüntülerden. O arçelik bayii de vodafone bayii de bu işin içindedir size söyliim.

SinanAdalı
04-11-2015, 08:33
arçelik kimlik karşılığı beyaz eşya vermeye ne zaman başlamış. Vodafone da aynı şekilde. Kimliğin fotokopilerini almak zorundalar. Her mağazada kamera sistemi var. O gün o tarihte sizin orada olmadığınızı her türlü ispatlarsınız bu görüntülerden. O arçelik bayii de vodafone bayii de bu işin içindedir size söyliim.

Almışlar zaten. Kamera sistemi var fakat görüntü kayıtlarını saklama süreleri için belli bir zaman dilimi varmı devlet özellikle bu konuda belli bir kural koydumu yoksa her işletme kendi kafasına göre görüntü saklama zamanımı belirliyor onuda öğrenicez. Kesinlikle ortak çalışma oldugu çok belli. Yeterki işin içinde tanıdık olsun. Paralar kırışılır işler çözülür gibi...

bahrisefit
04-11-2015, 08:53
Öncelikle geçmiş olsun. Şöyle açıklamak gerekirse bayii den yapılan işlemler vodafone merkezden görüntülene biliyor. Dakikası dakikasına tam birşey söylenemeyebilir ama o gün ne yapılmış adınıza ait işlem ne olmuş, hangi personel işlemi yapmış bunu görebilirler. Bu sektörde belli bir süre çalıştığım için biliyorum. Güvenlik kamera kayıtlarına gelecek olursak bu kayıtlar minimum 7 gün kayıt halinde durur 7. gün sonunda en eski gün otomatik silinip yeni günün kaydı başlar. Size kayıt yok, cihaz o gün kayıt etmemiş vs. diyebilirler bununla ilgili de bir şikayette bulunabilirsiniz diye düşünüyorum. Sonuçta hat alırken kişinin kendi gelme zorunluluğu var fakat bazı bayii ler bunu tanıdıklarına göz ardı edip işlem yapabiliyor(Oğlunuz, kızınız, eşiniz gibi).

miNNic
04-11-2015, 09:10
Geçmiş olsun. Aynı durum iş yerinden bir arkadaşın abisi tarafından kendisine yapılmış. Zor bir durum umarım çözülür

SinanAdalı
04-11-2015, 09:12
Öncelikle geçmiş olsun. Şöyle açıklamak gerekirse bayii den yapılan işlemler vodafone merkezden görüntülene biliyor. Dakikası dakikasına tam birşey söylenemeyebilir ama o gün ne yapılmış adınıza ait işlem ne olmuş, hangi personel işlemi yapmış bunu görebilirler. Bu sektörde belli bir süre çalıştığım için biliyorum. Güvenlik kamera kayıtlarına gelecek olursak bu kayıtlar minimum 7 gün kayıt halinde durur 7. gün sonunda en eski gün otomatik silinip yeni günün kaydı başlar. Size kayıt yok, cihaz o gün kayıt etmemiş vs. diyebilirler bununla ilgili de bir şikayette bulunabilirsiniz diye düşünüyorum. Sonuçta hat alırken kişinin kendi gelme zorunluluğu var fakat bazı bayii ler bunu tanıdıklarına göz ardı edip işlem yapabiliyor(Oğlunuz, kızınız, eşiniz gibi).

Teşekkür ederim. Kim satmış ne zaman satmış telefon numaraları imei numarası bayii vs bunların hepsini öğrendik. Savcılığada bilgisini verdim. Büyük ihtimalle bilinçli olarak yapılan birşey.. Telefon ve hattı alalıda 7 ay olmuş kamera kayıtlarıda ne durumdadır orası muallakta tabi.

SinanAdalı
04-11-2015, 09:13
Geçmiş olsun. Aynı durum iş yerinden bir arkadaşın abisi tarafından kendisine yapılmış. Zor bir durum umarım çözülür

Eyvallah teşekkür ederim. Peki ne şekilde sonuçlanmış nasıl bir yol izlenmiş öğrenebilirmiyiz ?

bahrisefit
04-11-2015, 09:19
Teşekkür ederim. Kim satmış ne zaman satmış telefon numaraları imei numarası bayii vs bunların hepsini öğrendik. Savcılığada bilgisini verdim. Büyük ihtimalle bilinçli olarak yapılan birşey.. Telefon ve hattı alalıda 7 ay olmuş kamera kayıtlarıda ne durumdadır orası muallakta tabi.

7 ay çok uzun bir süre. Kayıt çıkması imkansız diyebilirim ancak sürekli yedek tutar ya da senelik yedek tutar bunu bilemeyiz ki buna inanmak zor. Hangi bayii den, saat kaçta olduğu her türlü sisteme otomatik yazılır. Kimliğinizi kaybettiniz mi ya da kimlik ile ilgili bir işlem yaptınız mı bu bayii de ve ya kimliğinizi bir yerde açık bulundurmuş olabilirsiniz. TC kimlik, ad, soyad yeterli oluyor gerekli bilgiler fasa fiso olabilir sistem kabul ediyor bu bilgileri. Kimliğiniz elinde olmasa bile hat açılıp işlem yapılıyor sadece bayii eksik evrak gönderdiği için ceza yer. Yine de sorgulayınız. Bayii den de şikayetçi olunuz. Bayii aşırı bir ceza yemesi %95

SinanAdalı
04-11-2015, 09:26
7 ay çok uzun bir süre. Kayıt çıkması imkansız diyebilirim ancak sürekli yedek tutar ya da senelik yedek tutar bunu bilemeyiz ki buna inanmak zor. Hangi bayii den, saat kaçta olduğu her türlü sisteme otomatik yazılır. Kimliğinizi kaybettiniz mi ya da kimlik ile ilgili bir işlem yaptınız mı bu bayii de ve ya kimliğinizi bir yerde açık bulundurmuş olabilirsiniz. TC kimlik, ad, soyad yeterli oluyor gerekli bilgiler fasa fiso olabilir sistem kabul ediyor bu bilgileri. Kimliğiniz elinde olmasa bile hat açılıp işlem yapılıyor sadece bayii eksik evrak gönderdiği için ceza yer. Yine de sorgulayınız. Bayii den de şikayetçi olunuz. Bayii aşırı bir ceza yemesi %95

Bayi ile benim uzaktan yakından bir alakam yok. Hattım bile yok, zaten vodafone'da ayrı bir dilekçe yazdım. Bilgim dahilinde olmayan bir alıs veris diye. İmza karsılastırması falan yapacak savcılık büyük ihtimalle. Vodafone calısan arkadasımda böyle söyledi büyük ihtimal bayi yicek cezayı.

mustafa_a
04-11-2015, 09:27
Aynısı açıköğretim sınavında kimliğini kaybeden amcaoğlunun başına geldi. Dolandırıcı kimlik ile birkaç ev ve araba almış ve ödemelerin çok az miktarını yapmış. Dolandırıcı yakalanmasına rağmen birçok kez dolandırıcılık olan illere gitti. İmza attı, avukat tuttu, birsürü masraf. Allah kolaylık versin

bahrisefit
04-11-2015, 09:41
Bayi ile benim uzaktan yakından bir alakam yok. Hattım bile yok, zaten vodafone'da ayrı bir dilekçe yazdım. Bilgim dahilinde olmayan bir alıs veris diye. İmza karsılastırması falan yapacak savcılık büyük ihtimalle. Vodafone calısan arkadasımda böyle söyledi büyük ihtimal bayi yicek cezayı.

Bu işlem biraz uzun sürebilir, sabır gerektirir illaki. Hatta açılabiliyorsa tazminat davası da açın derim

ido
04-11-2015, 09:53
beko bayi olarak acık hesap satıslarda inceleme olur pat die mal satılmaz en basiti bu işlemlerde musterı anne kızlık soyadı sorulur bi ön inceleme yapılır arcelik bayii cok rahat cozersınız sızın ımzanız olmadı surece korkmayın

B.Koçer
04-11-2015, 10:22
Yakın çevreinize dikkat edin
çete sanki çevrenizde gibi
biraz uğraşırsınız ama cebinizden ekstra para cıkacagını dusunmuyorum

evolution_9
04-11-2015, 10:54
E-devlette bir uygulama var üzerinize olan hatlar hemen çıkıyor hangi numara hangi operatör arada bi yapılan kontrolle hat işinden yırtılır ama bu adamların gözü dönmüş beyaz eşya işine girmişlrt bunlar gidip bankadan kart çıkarmaya hesap açmaya şirket kurmaya kadar herşeyi yapabilirler. Kardeşim sen bu söylediğim ihtimalleride bi araştır sonradan başon ağrımasın iyice. Çok geçmiş olsun

SinanAdalı
04-11-2015, 13:13
İyi dilekleriniz için teşekkürler arkadaşlar. Beyaz eşya firması diye arayan yerde belli oldu. Çetinler alışveriş merkezi diye bi yermiş sanırım evkur tarzı bi yer hemde Tekirdağ/Saray'da... Oradanda 2 iphone alıp ödenmemiş. Telefon ticareti döndüğü aşikâr. Hayatımda gitmediğim yer içinde şimdi baştan aynı işlemleri yapıcam. Evet hiç bi türlü imzam yok ama işimizden gücümüzden ve aklımızdan aldıkları yeterince can sıkıyor zaten.

ACYV
04-11-2015, 13:35
Çözümsüz değil ancak biraz uğraşmak gerekir, çok sık oluyor böyle olaylar. Geçmiş olsun.

SinanAdalı
04-11-2015, 21:27
Çözümsüz değil ancak biraz uğraşmak gerekir, çok sık oluyor böyle olaylar. Geçmiş olsun.

eyvallah teşekkür ederim. Bakalım bırakmıyoruz peşini... Bu işler sonunda özellikle Vodafone'a tazminat davası açmayı düşünüyorum.

onursumer
04-11-2015, 21:31
İyi dilekleriniz için teşekkürler arkadaşlar. Beyaz eşya firması diye arayan yerde belli oldu. Çetinler alışveriş merkezi diye bi yermiş sanırım evkur tarzı bi yer hemde Tekirdağ/Saray'da... Oradanda 2 iphone alıp ödenmemiş. Telefon ticareti döndüğü aşikâr. Hayatımda gitmediğim yer içinde şimdi baştan aynı işlemleri yapıcam. Evet hiç bi türlü imzam yok ama işimizden gücümüzden ve aklımızdan aldıkları yeterince can sıkıyor zaten.

boyle birşey mümkünmü bilmiyorum ama, satın alınan imei numaralarını savcılık kanalıyla şıkayetçi olunup araştırılırsa belki şuan kullanan kişi uzerinden yapanlara ulaşabilirler

Er34
04-11-2015, 21:40
Belki biri benim üzerimden bir hatla şuan dolandırıcılık yapıyor , bomba hazırlıyor. Ben derdimi anlatana kadar ağlatırlar sonra pardon der salarlar. Ne kadar da heyecanlı bir ülke.

Size de çok geçmiş olsun.

SinanAdalı
05-11-2015, 15:56
boyle birşey mümkünmü bilmiyorum ama, satın alınan imei numaralarını savcılık kanalıyla şıkayetçi olunup araştırılırsa belki şuan kullanan kişi uzerinden yapanlara ulaşabilirler

imei'ler verildi zaten. Artık bekleme safhasına geçtik. Bakalım ne olacak.

Belki biri benim üzerimden bir hatla şuan dolandırıcılık yapıyor , bomba hazırlıyor. Ben derdimi anlatana kadar ağlatırlar sonra pardon der salarlar. Ne kadar da heyecanlı bir ülke.

Size de çok geçmiş olsun.

Bizim ülke dallas dizisi gibi her gün yeni bi ekşın. Teşekkür ettim eyvallah.

mehmetbirdall
07-11-2015, 21:17
çok geçmiş olsun aynı durum bi yakınımın başına geldi vodafone dan 2 iphone6 almışlardı. işin düşündüren tarafı 2 tane birden nasıl aldıklarıydı. uzun süre uğraştı en sonun da imza uyuşmazlığı sayesinde kurtuldu. umarım kısa sürede az bi zararla kurtulursunuz.

Ali Özdoğan
07-11-2015, 21:35
Öncelikle geçmiş olsun.Vodafone bildiğim kadarı ile hat açıldıktan 6 ay geçmeden telefon satışı yapmıyor.Yani 6 ay süre sonra telefon alıp 1 ay içinde icralık olmanız mümkün değil.Bence o bayiinin üzerine gidilmeli.Hem vodafone a hemde bayiiye maddi manevi tazminat davası açmalısınız.

SinanAdalı
07-11-2015, 23:18
çok geçmiş olsun aynı durum bi yakınımın başına geldi vodafone dan 2 iphone6 almışlardı. işin düşündüren tarafı 2 tane birden nasıl aldıklarıydı. uzun süre uğraştı en sonun da imza uyuşmazlığı sayesinde kurtuldu. umarım kısa sürede az bi zararla kurtulursunuz.

Çok teşekkür ettim dostum. Ben gitsem bana 2 tane vermezler işin garibi orda :) Ama %90 ihtimal işin içinde tanıdıkta var başka türlü vermezler. Cihazları verip satış parasını kırışma tarzı olabilir. Bende savcılığa imza örnekleri verdim. Büyük ihtimalle imzadan karşı tarafa saplayacaz inşallah.

Öncelikle geçmiş olsun.Vodafone bildiğim kadarı ile hat açıldıktan 6 ay geçmeden telefon satışı yapmıyor.Yani 6 ay süre sonra telefon alıp 1 ay içinde icralık olmanız mümkün değil.Bence o bayiinin üzerine gidilmeli.Hem vodafone a hemde bayiiye maddi manevi tazminat davası açmalısınız.

Eyvallah teşekkürler, zaten *bnelik bayide büyük ihtimal. Çete & şebeke tarzı bişi bu içerden tanıdıkla yürütülen... Şu işler bir bitsin tazminat davası açmayı bende düşünüyorum yüklü bir miktar.

hddsheriff
07-11-2015, 23:34
İşyerimin orada kurumsal çalışan bir Turkcell bayisi var Adamlar balya balya kimlik fotokopisi atıyorlar çöpe. Ben onların yanında küçük esnaf bile sayılmam ama bende bile kağıt imha makinası mevcut. Herifler çöptek o kimlikleri toplayıp Koç-Sabancı kadar zengin olabilirler.

SinanAdalı
08-11-2017, 20:56
Güncel olsun, avukat arkadaşlar varsa belki şu anda soracağım sorulara yardımcı olabilir.
Vodafone tarafından icralık olduğum ve benim kimliğimin kopyalanması ile suç duyurusunda bulunduğum dava sona erdi. 3 duruşma oldu. Benim kimliğim adına alınan evraklar mahkemede bana gösterildi. Kimliğimin fotoğrafı değiştirilip alışveriş yapılmış. Kredi kartıda bana ait değil. Telefonu satan kişi mahkemeye getirildi ifadesi alındı ve bırakıldı. Vodafone bayisi olan şahsın avukatı beraat kararı istedi. Son duruşmada karşı tarafa beraat verildi. Fakat benim olmadığımda kesinleşti. E-Devletten vodafone firmasının bana karşı açtığı icra davası hala duruyor. Zamanında itiraz dilekçesi yazmıştım. Fakat şu an ne yapmam gerekiyor ? Son duruşmada çıkan kararın çıktısını alıp firmaya benimmi iletmem gerekiyor ?

GokhanRS
08-11-2017, 21:46
Eee iPhonelari kim ödeyecek mis? Mahkemede bunla ilgili bir şey olmadı mı

evolution_9
08-11-2017, 21:52
Hocam bence bu adamlar devam edecekler bunu yapmaya,belki saçma gelecek ama benim tavsiyem kredi kartı kullanıyodan biiraz geciktir düzensiz ödeme yapki kredi puanın düşsün böylelikle bu adamlar kimliğini bu şekilde kullanamazlar kimse bunlara ne mal verir nede hat çıarabilirler. Şu an mahalle arasındaki mağazalar bile senetle alışveriş yaparken bi program yüklemişler gönderiyolar bankaya 5 dk da çıkıyor bütün mali verilerin belki geçici çözüm ama en azından yıldırır bu şerefsizleri

evolution_9
08-11-2017, 21:54
Yakın bi tanıdığına bi senet imzala protesto olsun bittin zaten bi daha borçlanamazsın 5 sene

hddsheriff
08-11-2017, 22:07
Güncel olsun, avukat arkadaşlar varsa belki şu anda soracağım sorulara yardımcı olabilir.
Vodafone tarafından icralık olduğum ve benim kimliğimin kopyalanması ile suç duyurusunda bulunduğum dava sona erdi. 3 duruşma oldu. Benim kimliğim adına alınan evraklar mahkemede bana gösterildi. Kimliğimin fotoğrafı değiştirilip alışveriş yapılmış. Kredi kartıda bana ait değil. Telefonu satan kişi mahkemeye getirildi ifadesi alındı ve bırakıldı. Vodafone bayisi olan şahsın avukatı beraat kararı istedi. Son duruşmada karşı tarafa beraat verildi. Fakat benim olmadığımda kesinleşti. E-Devletten vodafone firmasının bana karşı açtığı icra davası hala duruyor. Zamanında itiraz dilekçesi yazmıştım. Fakat şu an ne yapmam gerekiyor ? Son duruşmada çıkan kararın çıktısını alıp firmaya benimmi iletmem gerekiyor ?

Dava sonuçlansa bile e devlette durmaya devam ediyor. İcra dairesinden sorgulama yap en temizi .

ewigelibe
09-11-2017, 02:38
Oncelikle gecmis olsun. Malesef bu yontem cogalmaya basladi Az çok bu işleri biliyorum başımıza geliyor malesef gerekli yerlere başvuru yapmışsınız. Ins hemen sonuclanir. Kimliğinizi yenileyin bu sayede başka cihaz ve işlem yapamaz. daha çabuk sonuclanir. Genelde alt bayilerde oluyor boyle islemler şerefsizle bağlantısı olabilir. yapılan bayi dava edin kapatılsın. başkasının canı yanmasın

SinanAdalı
09-11-2017, 02:57
Hocam bence bu adamlar devam edecekler bunu yapmaya,belki saçma gelecek ama benim tavsiyem kredi kartı kullanıyodan biiraz geciktir düzensiz ödeme yapki kredi puanın düşsün böylelikle bu adamlar kimliğini bu şekilde kullanamazlar kimse bunlara ne mal verir nede hat çıarabilirler. Şu an mahalle arasındaki mağazalar bile senetle alışveriş yaparken bi program yüklemişler gönderiyolar bankaya 5 dk da çıkıyor bütün mali verilerin belki geçici çözüm ama en azından yıldırır bu şerefsizleri

Ben zaten bu olaydan sonra kimliği değiştirdim eskisi hükümsüz. Seri No'su değişti yani...

Eee iPhonelari kim ödeyecek mis? Mahkemede bunla ilgili bir şey olmadı mı

orasını bende anlamadım işte. Benim olmadığım kesinleşti ama karşıyada beraat verdi.. nasıl iştir bizim adalet çözemedim.

Dava sonuçlansa bile e devlette durmaya devam ediyor. İcra dairesinden sorgulama yap en temizi .

Bizim bu devlet işlerine akıl sır ermiyor yeminle.. Neyimiz düzgün ki..

Oncelikle gecmis olsun. Malesef bu yontem cogalmaya basladi Az çok bu işleri biliyorum başımıza geliyor malesef gerekli yerlere başvuru yapmışsınız. Ins hemen sonuclanir. Kimliğinizi yenileyin bu sayede başka cihaz ve işlem yapamaz. daha çabuk sonuclanir. Genelde alt bayilerde oluyor boyle islemler şerefsizle bağlantısı olabilir. yapılan bayi dava edin kapatılsın. başkasının canı yanmasın

Teşekkür ederim. Kimlik o günden itibaren değişti, bayi şikayet edildi. İşin enteresan tarafı bayi mahkemeden beraat kararı aldı ama zararı kim ödeyecek orasını bende bilmiyorum.

GokhanRS
09-11-2017, 07:26

Temenni güzel ama arkadaşın başına bu işler geleli 2-3 yıl oldu daha yeni güncel cekebildi. Pek hızlı yürümüyor maalesef Trde hukuk.

kiraccemal
09-11-2017, 08:19
e devlet üzerinden adınıza olan mobil hatları görebilirsiniz. Çok geçmiş olsun. Umarım çözersiniz.

SinanAdalı
11-11-2017, 05:03
e devlet üzerinden adınıza olan mobil hatları görebilirsiniz. Çok geçmiş olsun. Umarım çözersiniz.

Evet bu olaydan sonra manyak gibi kafam estikçe e-devlet'e girip bakıyorum.. Resmen harikalar ülkesiyiz iyice paranoyaya bağladım. Teşekkürler

kiraccemal
13-11-2017, 08:24
Evet bu olaydan sonra manyak gibi kafam estikçe e-devlet'e girip bakıyorum.. Resmen harikalar ülkesiyiz iyice paranoyaya bağladım. Teşekkürler

emin ol aynı şeyi bende arada yapıyorum. Ne olur ne olmaz dikkatli olmakta fayda var

atituti
13-11-2017, 10:58
e devlette hat harici mevcut olabilecek banka hesapları gözüküyormu ?