PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karavan hakkında bilgisi olanlar bakınız?

mobil61
08-11-2015, 22:03
Arkadaşlar 750kg'dan az çekme tipbir karavanı trafiğe çıkartmak için yasal gereklilikler nedir maliyeti nedir vergisi muaynesi falan ?

http://www.hizliresimyukle.net/u/46/59/53215946_orginal.jpg (http://tinyurl.com/n9zhye7)

Draniela
08-11-2015, 22:47
Bir ara ben de bakmıştım pino2010 mu neydi modeli ama o kadar param yoktu. İleride almayı düşünüyorum o yüzden takipteyim :)

hddsheriff
08-11-2015, 23:55
Çeki Demiri takılı bir araç yeterli başka bir şey gerekmiyor.

darkmoon
09-11-2015, 07:34
çekme tipi karavanın vergisi muayenesi falan mı var.. o zaman ona ayrı bir ruhsat plaka falan gerekir.. ilk defa duydum.. benim bildiğim çeki demiri olan bir araca bağlanıp götürülüyor ekstra bir şeyi yok.. bir çeki demiri galiba yanlış hatırlamıyosam ruhsata işletilmesi gerekiyordu.

aslan
09-11-2015, 07:52
750 kg üstü çekme karavanlar ruhsata tabi ve muayene zorunlulugu var

darkmoon
09-11-2015, 07:56
o zaman motorlu karavanlar daha avantajlı..

mobil61
09-11-2015, 15:38
Çeki Demiri takılı bir araç yeterli başka bir şey gerekmiyor.

gerçekten öyle mi ruhsata işletme muayne gibi zorunlulukları yok yani?.

750 kg üstü çekme karavanlar ruhsata tabi ve muayene zorunlulugu var

Maliyeti nedir peki ruhsata işletmek ve muayne ücreti yıllık olarak, ruhsata işlettiğimiz zaman aracımın plakasının aynısından karavana da mı takıyorum?

hddsheriff
09-11-2015, 16:03
751 kg ve üzeri ne bağlatsanız bağlayın ruhsat muayene ve D sınıfı ehliyet şart. 750 kg altına çeken arabanın plakası takılması ve ışıklandırma tertibatı zorunlu. Kısaca ha 751 kg üstü römork çekmişsin ha tır dorsesi kanunen bir fark yok.

hddsheriff
09-11-2015, 16:05
Bu arada yüklü ağırlığı 750 geçmeyecek geçerse kantarda öttürürler ��

Thracian
09-11-2015, 20:35
Rmörk düşünüyorum bende. Genel bilgileri paylaşırmısı ız??

hddsheriff
09-11-2015, 22:31
Rmörk düşünüyorum bende. Genel bilgileri paylaşırmısı ız??

Yüklü ağırlığı 750 kg ve altı römork / karavan için gerekenler.

Mevcut ehliyetinizle hangi aracı kullanıyorsanız o ehliyet yeterli

CE belgeli Çeki Demiri taktırıp elektrik tesisatı çektirdikten sonra ruhsata işletmeniz gerekiyor.

Römork veya karavanı çekeceğiniz aracın plakasını takıyorsunuz.

751 kg ve üzeri olan römork ve karavanlar için gerekenler

Aracınızın Çeki/katar ağırlığına uygun römork- karavan alıyorsunuz

Alacağınız römork veya karavanın fren tertibatı, kendine ait ruhsatı ve plakası oluyor

CE belgeli Çeki demiri ve elektrik tesisatı yaptırıyorsunuz , ruhsata işletiyorsunuz.

Ehliyetiniz D sınıfı değilse kursa gidio sadece direksiyon sınavına girip tır kullanıp sınavı geçiyorsunuz

İstihap haddini aşarsanız polis amcalar selvi boylum al yaZmalım fon müziği eşliğinde kallavi cezaları yazıyorLar.

Dip not: yeni ehliyet düzenlemesiyle ne gibi değişiklikler olduğunu bilmiyorum onu araştırmak lazım.

Eski düzenlemeye göre belli bir yıldan önce alınmış E sınıfı ehliyetlerle 751 kg ve üzeri römorklu araç kullanılabiliyor.

hddsheriff
09-11-2015, 22:33
http://aksromork.com.tr/_tr/AksRomorkHaber/AksRomork/AksRomorkHaber&id=63

mobil61
10-11-2015, 16:18
751 kg ve üzeri ne bağlatsanız bağlayın ruhsat muayene ve D sınıfı ehliyet şart. 750 kg altına çeken arabanın plakası takılması ve ışıklandırma tertibatı zorunlu. Kısaca ha 751 kg üstü römork çekmişsin ha tır dorsesi kanunen bir fark yok.

Bu arada yüklü ağırlığı 750 geçmeyecek geçerse kantarda öttürürler ��

Yüklü ağırlığı 750 kg ve altı römork / karavan için gerekenler.

Mevcut ehliyetinizle hangi aracı kullanıyorsanız o ehliyet yeterli

CE belgeli Çeki Demiri taktırıp elektrik tesisatı çektirdikten sonra ruhsata işletmeniz gerekiyor.

Römork veya karavanı çekeceğiniz aracın plakasını takıyorsunuz.

751 kg ve üzeri olan römork ve karavanlar için gerekenler

Aracınızın Çeki/katar ağırlığına uygun römork- karavan alıyorsunuz

Alacağınız römork veya karavanın fren tertibatı, kendine ait ruhsatı ve plakası oluyor

CE belgeli Çeki demiri ve elektrik tesisatı yaptırıyorsunuz , ruhsata işletiyorsunuz.

Ehliyetiniz D sınıfı değilse kursa gidio sadece direksiyon sınavına girip tır kullanıp sınavı geçiyorsunuz

İstihap haddini aşarsanız polis amcalar selvi boylum al yaZmalım fon müziği eşliğinde kallavi cezaları yazıyorLar.

Dip not: yeni ehliyet düzenlemesiyle ne gibi değişiklikler olduğunu bilmiyorum onu araştırmak lazım.

Eski düzenlemeye göre belli bir yıldan önce alınmış E sınıfı ehliyetlerle 751 kg ve üzeri römorklu araç kullanılabiliyor.

http://aksromork.com.tr/_tr/AksRomorkHaber/AksRomork/AksRomorkHaber&id=63

Teşekkürler üstat verdiğin bilgiler için, 750kg ağırlığın altında olursa çekme karavanım, söylediklerin dışında herhangi bir evrak vergi harç ödemesi muayne falan gerekmiyor yani sağolasın