PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mahkeme hakkında bi kaç soru

evedüşenkaldırm
10-11-2015, 02:14
Olayı komple yazıcam biraz uzun olucak sanırım kusura bakmayın:)
Yaklaşık 6 ay önce kazalı olarak aldığım araçtan çıkardığım şanzımanı bana uzak bir ilden birisine sattım. Şanzımanda görünür bi problem yoktu satarken alıcıya kazalı araçtan çıktığını söyledim oda çalışsın yeter dedi problem olmucağı konusunda teyitleştik. Ben paramı aldıktan 2 gün sonra kargoyu yolladım arkadaş teslim aldı.
1 hafta sonra sanırım şanzımanda sorun olduğunu içindeki grup millerinin kırık olduğunu vites tablasının kırık olduğunu söyledi arkadaş halbuki fotolarını atmıştım şanzımanın vites tablasının o şekilde olduğunu biliyordu. İlk anlaşamadık o savcılığa gidiceğini falan söyledi. Sonra biz anlaştık ben arkadaşa parasını gönderdim kargo ona aitti onuda şanzımanı hurdaya verince karşıladığını söyledi. Daha sonra karakoldan arandım şikayetçi olduğu için dolandırıcı sıfatında ifademi verdim.
Kendisini aradım o an sinirle şikayetçi olduğunu parayı anlaştığımız için sıkıntı olmucağını söyledi bende önemsemedim. Kendisiyle daha sonra ufak tefek sorunsuz alışverişlerimizde oldu ara sırada arayıp araç sorunları hakkında da konuşuyoruz. Biraz önce E-devletten rasgele bakarken o arkadaşla mahkemem olduğunu gördüm. Ocak ayına gün verilmiş ve başka ilde ancak ben zaten arkadaşın zararını karşıladım helalleştik haftada bir arıyor arıyorum hal hatır soruyoruz. Şimdi benim mahkemeye gitme şansım yok il dışında olduğu için ve nasıl bir yol izlemem gerek. Yarın arkadaşıda arayıp olanları anlatıcam o mahkeme de şikayetçi değilim dese ceza almama şansım var mı ben kendi üstüme düşeni yaptım zaten.
Çok uzun oldu kusura bakmayın tekrar.

suskunkral_21
10-11-2015, 02:21
Karakoldan seni cagirirlar gidip ifade verirsin olan biteni anlatirsin karsi tarafla bir yanlis anlasilma sonucu kendisi anlik ofkeyle sikayetci olmus suan aktif olarak gorusuyoruz daha sonradan da kendisiyle alisverisimize devam etti herhangi husumet aramizda bulunmuyor. Dersen pek birsey olacagini dusunmuyorum

suk3b3
10-11-2015, 11:00
Ikamet adresin belli ise hic bsey olmaz. Kafan rahat olsun.yillardir bu islerin icindeyim

Mivec_4G63
10-11-2015, 11:18
Hakkında açılan dava hangi suçtan açılmış? Önce bunu öğren yardımcı olmaya çalışayım.

evedüşenkaldırm
10-11-2015, 11:59
Serbest meslek sahibi kişilerin dolandırıcılığı yazıyor e-devletten baktığımda
İfademde aracın benim olduğunu kaza yaptıktan sonra parçaladığımı söylediğim için böyle çıkıyor sanırım.

badmast3r
10-11-2015, 17:29
Davanın nerede açıldığı sorun değil, adresiniz itibariyle davanın görüldüğü mahkeme talimatla yaşadığınız yerdeki nöbetçi asliye ceza mahkemesine talimat yazar şüpheli sıfatıyla ifadeniz alınması için, elinize tebligat gelir bir süre sonra şu saatte şu mahkemede hazır bulunun diye. Müşteki olan karşı taraftaki arkadaş olayı güzelce anlatırsa duruşmada sizin ifadenizin alınmasından sonra muhtemelen dosyayı kapatabilir hakim.

evedüşenkaldırm
10-11-2015, 23:17
Davanın nerede açıldığı sorun değil, adresiniz itibariyle davanın görüldüğü mahkeme talimatla yaşadığınız yerdeki nöbetçi asliye ceza mahkemesine talimat yazar şüpheli sıfatıyla ifadeniz alınması için, elinize tebligat gelir bir süre sonra şu saatte şu mahkemede hazır bulunun diye. Müşteki olan karşı taraftaki arkadaş olayı güzelce anlatırsa duruşmada sizin ifadenizin alınmasından sonra muhtemelen dosyayı kapatabilir hakim.

Umarım o şekilde olur boşuna sicilim bozulsun istemem. Arkadaşla konuştum o gidip şikayetini geri alma şansı var mı öyle bişeyler oluyorsa yarın tekrar arıyacağım bi gitsin adliyeye yoksa illaki mahkemeye çıkmamız mı gerek bu saatten sonra ?

Sert@ç
11-11-2015, 00:19
Bence duruşmaya katılın ihmal etmeyin orda adamında problem çözüldü demesini bekleyin
Gitmezseniz ve adam dolandırdı derse ciddi şeylerle sonuçlanır

badmast3r
11-11-2015, 07:22
kovuşturmaya başlanmış zaten, mahkeme günü bellidir ilk duruşmaya gidecek ifadesini verecek daha sonra talimatla senin ifaden alınacak. soruşturma aşamasında ifaden alınsaydı olay itibariyle takipsizlik verilebilirdi belki ancak mahkeme aşamasına geldiğinden dolayı ilk duruşma yapılır tahminim ikinci duruşma olmaz daha sonra karara bağlanır.

Mivec_4G63
12-11-2015, 10:48
Dolandırıcılık suçunun soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabi değildir. Her ne kadar şikayet geri çekilse de, eğer hakim suçun işlendiğine kanaat getirirse ufak bir ceza alabilirsiniz.

evedüşenkaldırm
01-03-2016, 23:58
Geçen aylarda mahkememiz sonuçlandı.
Ben mahkeme gününden 1hafta önce adliyeye çağrıldım ifademin burda alınabileceğini yada
Kahramanmaraş'ta ki adliyeye gidip katılabilceğim söylendi. Ben ifademi orada vermeyi tercih ettim.
Arkadaşta mahkemede şikayetçi olmadığını ve zararını karşıladığımı söylediği için herhangi bir ceza verilmedi.

Emre Akçay
02-03-2016, 08:42
Dolandırıcılık şikayete tabii bir suç değil. Hakim size hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı vermiştir. Yani 5 yıl denetime girmişsinizdir. Ayrıca ufak bir meblağ da yargılama gideri ödersiniz.

evedüşenkaldırm
02-03-2016, 19:42
Daha önceden aldığım bir ceza var zaten ve bu ceza hagb karar verildi. Sizin dediğiniz gibi olsaydı şuan iki cezayıda alıp cezaevinde olmam gerekmezmiydi?

Cagrii
02-03-2016, 20:39
Hıcbırsey olmaz bızzzt basımıza geldı karsı taraf sıkayetcı degılım dıyor zaten artı olarak parasını göndermıssın sıkayetcı olsa bıle bırsey olmaz . Kamu davası fılan olmaz . Bıze öyle oldu umarım sızınde basınıza ekstrem bır durum gelmezz